Omstreden beeld moet wortel schieten Gemeente Wassenaar: werkloosheid bestrijden Nieuwe boot getest en goedbevonden in Warmond 'Met kinderen is maar wat gëexperimenteerd' Oegstgeester triathlon op tv Modeshow in 'Win kei hof PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 OEGSTGEEST - Zeven rechthoekige poortvormen, opge trokken uit balkstaal, staan er höaks op de jongerenflat in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk, bij het kruis punt Haaswijklaan/Kleyn Proffijtlaan. De poortenketen loopt door tot over het fietspad. Fietsers kunnen er onge hinderd onderdoor. De zeven poorten vormen door de overal op dezelfde hoogte gelegen bovenbalk, één geheel. De lengte is 20 meter, de hoogte ruim twee meter. door Wim Koevoet Het beeld - want dat is het, meent de maker, de Leidse kunstenaar Frans de Wit - lokt tegengestelde reacties uit. De één vindt het rond uit lelijk, de ander zegt het "op zijn plaats te vinden" en een derde, zich van geen kwaad bewust, roept dat nu de jongerenflat toch al weer geruime tijd klaar is, bouwvakkers de ongebruikte en achtergelaten materialen maar eens moeten ko men weghalen. Frans de Wit: "Ik denk dat het wat voor- en tegen standers betreft fifty-fifty is. En dat is best een goede score". Gisteren is het beeld dat 'Doorgaande bewe ging' is getiteld "gepresenteerd", aldus een zinsnede uit de gemeen telijke uitnodiging om by die pre sentatie aanwezig te zijn. PvdA-wethouder T. Kohlbeck was wethouder van kunstzaken - inmiddels heeft wethouder me vrouw Blom (WD) die portefeuille van hem overgenomen - tijdens de totstandkoming van het beeld. Na mens de gemeente gaf hij de op dracht. De wethouder ergert zich een beetje aan de negatieve reac ties die hem bereiken. "Het zijn geen officiële protesten, hoor. Maar ik vind het kinderachtig, die grappen. Zo van: zeg die bouwers eens dat ze die rommel opruimen. Het beeld is namelijk de inspraak ingegaan. Iedereen die dat wilde, kon bij Frans de Wit terecht in zijn atelier waar een ontwerp klaar stond. Er was wijn en kaas bij, dus... Maar er waren er toen vrij weinig. Vertegenwoordigers van de Buurtgroep en Vereniging Haaswijk, van de gemeente en van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, meer niet". Volgens Kohlbeck hadden critici toen hun mond moeten open doen. WARMOND - De gemeenteraad van Warmond heeft deze avond de nieuwe gemeenteboot op deugde lijkheid getest en goedbevonden. De nieuwe gemeenteboot, die 40.000 gulden heeft gekost, zal als werkboot dienen voor gemeente werken en kan ook worden ge bruikt voor brandweerdoeleinden. De boot is, mede dank zij de spe ciale constructie, bruikbaar voor de meest uiteenlopende klussen, zoals onderhoudswerkzaamheden en voor speurtochten naar door bo- tulisme omgekomen eenden. Ge meentesecretaris Zoetemelk ver telt dat het vaartuig "is afgestemd voor het werk van gemeentewer ken op de Kagerplassen". En: "Je kunt er snel mee aan de kant ko men, zonder dat de boot bescha digt. Dit wordt mogelijk gemaakt door de vlakke bodem van de boot". De nieuwe boot moest er komen omdat de oude "zó ver was dat-ie weg moést", aldus de eerste ambte naar. Zoetemelk schat dat de vori ge boot de veertig jaar is gepas seerd. Produktenshow De Voorschotense Volkstuin vereniging Iaat dit weekeinde zien wat haar leden allemaal 'pro duceren' aan groenten, fruit en bloemen. De produktenshow wordt gehouden in het clubge bouw aan het Tuinderspad. gele gen achter zwembad Het Wedde. Wethouder Marselis mocht het ge beuren vanmorgen openen. Behalve de produkten zijn ok de volkstuinen buiten toegankelijk voor een bezichtiging. De ope ningstijden: vanavond tot negen uur, morgen van tien tot vier uur Sjelter Het Leiderdorpse sociaal-cultu reel centrum 'De Sjelter' houdt morgen open huis. Iedereen kan komen kijken in het pand aan de Heemraadlaan 67. Er zijn demon straties volksdansen, jazz-gym, square dansen, er wordt muziek gedraaid en allerlei informatie gegeven over cursussen en pro gramma's. Ook over 'De Kringloop', het spel- en opvoed- huis dat in de Sjelter is gevestigd, kan men alles te weten komen. Het open huis begint morgen om twee uur met een knutselpro gramma voor kinderen. De de monstraties beginnen rond half drie. Om vier uur is de muzikale afsluiting. Voor meer informatie: de Sjelter, telefoon 893135. Blote juffrouw Vindt de voormalig wethouder kunstzaken het beeld zelf mooi? Ja. Of mooi, ik vind het daar op zijn plaats. Ik ben er tydens de Haaswijktriathlon (Kohlbeck werd 168ste. red.) verscheidene malen langsgefietst en ontdekte het ver springend perspectief. Ik denk dat je niet kunt zeggen dat het mooi is of lelijk. Ik kan me in elk geval de omgeving niet meer zonder dat beeld voorstellen. De visie die er achter zit, spreekt me ook aan, er is inderdaad sprake van een door gaande beweging. Het gebouw waar het voor staat is agressief en allerminst zoetelijk. Om daar een beeld bij te maken is veel massa nodig. Je kunt er kwalyk een blote juffrouw op een sokkel neerzetten. Nee. ik heb niets tegen blote juf frouwen, ook niet als ze voor een gebouw staan, maar dit beeld vormt het gepaste antwoord op de verkeersborden en -lichten die er bij dat kruispunt zullen komen". Het beeld'heeft 65.000 gulden ge kost. De gemeente heeft daarvan 20.000 gulden betaald, de stichting en de aannemer de rest. "Een koopje", vindt Kohlbeck dat. "Frans de Wit is één van dé men sen als het gaat om monumentale plastieken. Hij is een halfjaar bezig geweest, op de plek zelf, om het er neer te zetten. Ik reken de voorbe reidingstijd dus niet eens mee. La ten we wel wezen, ambachtelijk ge sproken heeft die man nauwelijks een minimumloon aan dat beeld verdiend", aldus poogt Kohlbeck de critici de mond te Het beeld 'Doorgaande Bewegingbij de Oegstgeester jongerenflat i plaats" Haaswijk. Of het r s of niet, doet niet terzake. "Het staat daar op zijn (Foto Wim Dijkman' Ook de huidige wethouder kunstzaken, mevrouw Blom (WD) laat zich lovend uit over het beeld. Ze noemt het "interessant", vooral vanwege de "ruimtewer king" die ervan zou uitgaan. Heel aardig vindt ze de "bruikbaarheid, zo middenin het verkeer". Ook Blom is gestuit op heel positieve en heel negatieve reacties ("Ik heb mensen horen praten over een ver zameling bielzen") maar de wet houder vindt dat "geen enkel pro bleem". "Bij non-figuratieve kunst heb je al gauw zeer uiteenlopende reacties. Zelf heb ik bij wijze van spreken meer moeite met een rijtje lantaarnpalen. Bij dit beeld is ten minste nog sprake van een lijnen spel". Gele boog Kunstenaar Frans de Wit, in Lei den onder meer bekend door de geelgekleurde boog in de Meren- wijk, wil af van het idee als zou zijn beeld het resultaat van inspraak zijn geweest. "Inspraak, inspraak. Ik heb een bezichtigingsmogelijk heid gegeven. Het beeld is natuur lijk het resultaat van hoe ik ermee bezig ben geweest. Die avond was men in de gelegenheid om mij door het zeggen van zinnige dingen aan het denken te zetten. En om iets zinnigs te zeggen moet men na tuurlijk wel het vermogen hebben om aan de hand van een ontwerp zich een voorstelling te maken van hoe het werkelijk wordt. En dat is lang niet voor iedereen wegge legd" De Wit begon in 1984 "aan het idee". Ergens in 1985 ging hij tot uitvoering over en had daar ook nog een stuk van 1986 voor nodig. Hij is vooral in zijn nopjes met de plek "waaraan het beeld op den lange duur gaat winnen". "Het is het eerste ruimtelijke punt dat je tegenkomt als de de wijk binnen komt. Je gaat daar van hoog naar laag, al gaat veel van dat effect ver loren als ze daar maar blijven door bouwen". "Ik heb geprobeerd een relatie te leggen tussen het beeld en het ge bouw, het beeld komt nu uit de kromming van die flat voort. Eerst wilde ik gesloten platen gebruiken, maar omdat het bij een kruispunt staat heb ik daar mede op aandrin gen van verkeersdeskundigen, van afgezien". "Nee, dat is niet hetzelfde als een consessie. Als ik had gevonden dat dat een consessie was, dan had ik dat beeld niet moeten maken. Het is geen concessie maar een proces, een groei, het is een iets ander beeld geworden. Je had pas van een consessie kunnen spreken als dat laatste stuk over het fietspad eraf had gemoeten". Van negatieve kritiek zal De Wit geen nacht wakker liggen. "Ik vind het al heel wat als men de moeite wil nemen om die grappen over die bouwers en zo te maken. Uit de ge sprekken die ik heb gevoerd toen ik daar buiten aan het werk was, viel me wel op dat men kritisch is over het beeld maar dat men het helemaal niet had over de gebou wen, de bestrating en de plantsoe nen in de wijk. Ach, ik denk dat het beeld na verloop van tijd daar wor tel zal schieten. Bovendien werk ik niet om iedereen tevreden te stel len. Als ik maar net zo ver zou gaan als men zou kunnen begrijpen, dan zou dat leiden tot stilstand, opper vlakkigheid". ZATERDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 13-17 en 19- 22.30 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, gram mofoonplatenbeurs, 10-17 uur. Complex volkstuinver Veldheim - Haagse Schouwweg, tentoonstelling, 11-17 uur. LVC - Breestraat 66, informatiemiddag over nieuwe cursussen, 14-16.30 uur. Hartebrugkerk - Wandelorgelconcert Schouwburg - Jenny Arean, Liesbeth List en Paul van Vliet. 20.15 uur Restaurant zwembad De Zijl - bingo- 'Un Amour de Swann'. 20 en 22.15 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, jubileu mexpositie, 11-16 uur. hoek Terweeweg met operagroep Mas cotte, Big Band Streekmuziekschool,- Ritmico Especial, Eileen Egas, prijsuit reiking, 16.30 uur. Voorschoten Sporthal De Vliethorst - recreatie-vol leybaltoernooi Gemini-Kangeroes, 14 Terrein Volkstuinders achter zwembad Het Wedde - produktenshow, 10-21 uur. Wassenaar Voortuin Raadhuis De Pauw - 'Pauw- pop'-festival, vanaf 13 uur tot in de avonduren. ZONDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 11-17 uur. Pesthuis - Plesmanlaan, Klassiek Ka mermuziek, 13 uur. Clubhuis Swifttoer - start Rijnstreek- fietstocht, 8.30-9.30 uur Holiday Inn Racketcenter - open dag squash. Groenoordhallen - start Leidato-wan- deltocht, 10-14.30 uur. Museum de Lakenhal - Oude Singel, gratis rondleiding, 15 uur. Hoek Kooilaan/Atjehstraat - start wan deltocht o.l.v. natuurgidsen, 10 uur. LWH - Langegracht 65, opening nieuwe seizoen Pink Puppies, met show van dans, zang en travestie, zaal open om 19.30 uur. Complex volkstuinver. Veldheim - Haagse Schouwweg, tentoonstelling, 'Un Amour de Swann'. 20 en 22.15 uur. Meldlijn agressie en discriminatie Ho- mosexualiteit, bereikbaar van 20-24 uur, tel. 221008. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, jubileu mexpositie, 14-16 uur. Voorschoten Terrein Volkstuinders achter zwembad Het Wedde - produktenshow, 10-16 uur. Leiderdorp Manege Liethorp - De Bloemerd, dres- suurwedstrijd paarden, 13.30 uur. Sjelter - Heemraadlaan 67, open dag met demonstraties en informatie, 14 uur knutselen voorkinderen, demonstraties vanaf 14.30 uur, muzikale afsluiting, 16 MAANDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 13-17 t 19-22.30 uur. Forum Wassenaars Rijnlands Lyceum: WASSENAAR - Hoe goed of slecht is het taalonderwijs op lagere scho len? Moet de nadruk daarbij liggen op het onderwijzen van spelling en grammatica, of op het stimuleren van creatief schrijven? Heeft het zin om aan moderne talen meer dan alleen Engels op de middelba re school te leren? Hoe groot is in diverse gevallen het belang van correct taalgebruik? Deze en andere andere onder werpen kwamen ter sprake op de forumdiscussie over onderwijs die gisteren in het Rijnlands Lyceum Wassenaar gehouden werd ter ge legenheid van het vijftigjarig be staan van deze school. TROS-presentator Wim Bos boom leidde het gesprek met deel- uit de journalistiek, het be drijfsleven, de literatuur en de on derwijswereld. Verder zaten in het forum: Frits Spits van de NOS, Wilma Cornelis- se die in NRC- Handelsblad over onderwijs schrijft, drs. Floris Mal- jers die voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever is, en de reeds genoemde gespreksleider Wim Bosboom van de TROS. "Men heeft maar wat met kinde ren gëexperimenteerd", zei profes sor Diepenhorst (ex-Kamerlid, ex- voorzitter van de Onderwijsraad) over de kwaliteit van ons taalon derwijs op lagere scholen. Verder hekelde hij de gedachte dat goede of slechte cijfers ook iets over het karakter van een persoon zouden zeggen. "Niet dat aJle wetenschap pelijke bollebozen schurken zijn, maar becijfering houdt alleen een OEGSTGEEST - Omroep Rijn land zendt vanavond een impressie uit van de mini-triathlon die afge lopen zondag in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk werd gehouden. De uitzending begint om zeven uur en is te ontvangen via het kanaal van BRT 2. In dezelf de uitzending zyn beelden te zien over de cultprele week die momen teel in Oegstgeest wordt gehouden en van kasteel Oud-Poelgeest. selectie naar bekwaamheid in", al dus Diepenhorst. Wat betreft zijn opmerking over de kwaliteit van het taalonderwijs kreeg hij enthou siaste bijval van de schrijfster Mar jan Berk, die vertelde vanéén van, haar kinderen die associatief crea tief taalonderwijs had gehad, en daardoor nu allerlei taalfouten maakt die bij een betere taaibasis niet hadden bestaan. Frits Spits, die zelf Nederlands gestudeerd heeft, was het niet eens met de stel ling dat de nadruk in het taalonder wijs op basisscholen veel meer naar spelling en grammatica moet worden verschoven." Het is ook heel belangrijk hoe je je uitdrukt, en dat leer je niet met oefeningen hoe je de taal technisch correct moet beheersen" vond hij. Floris Maljers poneerde op zeker moment de stelling dat het eigen lijk beter is om alleen Engels op de middelbare school te leren, en dan heel grondig, dan ook nog Frans en Duits erbij. Bijna alle jongeren in die landen met een moeilijke taal spreken toch ook Engels", voerde hij daarbij aan. Frits Spits was het ook daar niet mee eens. "Vanuit uw wereld, het bedrijfsleven, beke ken lijkt dat misschien redelijk, maar er is in die talen toch een he leboel waardevolle literatuur ge schreven die je dan zou moeten missen", zei hij. "Ja, maar dat geldt natuurlijk voor wel meer talen, het Russisch bijvoorbeeld", voerde drs. Maljers aan. Wat ook ter sprake kwam was de vakkenkeuze die leerlingen op een middelbare school moeten maken. Is dat moeten kiezen eigenlijk wel goed, moeten we niet terug naar het oude systeem van examen doen in alle vakken? Lang duurde deze discussie helaas niet, hoewel ze wel actueel is. Eigenlijk was ie dereen wel voor het keuzesysteem. De discussie over het belang van correct taalgebruik ging over enke le specifieke gevallen: bij de radio en bij de krant. Frits Spits wist zich nog te herinneren dat correct taal gebruik een absolute vereiste voor toelating was toen hij bij de NOS kwam, maar hij beaamde het door een van de forumleden geuite ver moeden dat correct taalgebruik minder een rol speelt bij radio dan bij een krant. Professor Diepen horst maakte van deze gelegenheid Frits Spits: 'Heel belangrijk hoe je je uitdrukt'. (archieffoto) gebruik om zijn afgrijzen uit te spreken over welopgeleide radio commentatoren die bij bepaalde gelegenheden expres in dialect praten om populair te doen. En hij ging ook tekeer tegen liederlijk taalgebruik in journalistenfora en ruziëende gezinnen, waardoor mensen niet goed leren wat alge meen beschaafd Nederlands is. Wilma Cornelisse zei over dit on derwerp dat het bij een dagblad makkelijker is om iemand te leren hoe je moet spellen en een artikel opbouwen, dan om iemand te leren hoe je met informatie om moet gaan( bijv. hoe je informatie moet vergaren en analyseren). Wilma Cornelisse had ook nog een illustratieve eigen ervaring met betrekking tot wat er mis is in het onderwijs. Zij is lerares ge weest op een school voor voorbe reidend hoger beroepsonderwijs. Op een gegeven moment werd de school bezocht door een groepje oud-studentes, die een lijstje had den opgesteld van zaken waarvan ze het die school(die opleidde op HAVO-niveau) kwalijk namen dat ze dat daar niet hadden geleerd. Hun voornaamste bezwaren waren dat ze nooit iets hadden gehoord over filmregisseurs, etiquette van een restaurant, componisten en beeldende kunst, dat vonden ze een onaanvaardbaar gebrek aan al gemene ontwikkeling op die school. Het is te hopen dat minister Deetman nog oor kan hebben voor zulke bezwaren. WASSENAAR - In de nota over de werkloosheid en arbeidsonge schiktheid in Wassenaar uiten bur gemeester en wethouders van Was senaar hun tevredenheid over de ontwikkelingen in hun gemeente. Nam het aantal arbeidsongeschik ten al af sedert 1979, sinds 1985 daalt ook de werkloosheid. Toch is het college niet van plan op zijn lauweren te rusten. In het eerste kwartaal van 1986 telde Wassenaar 560 arbeidsonge schikten en 450 werklozen op een beroepsbevolking van zo'n 17.900 inwoners. Dat is 5,67c van de be roepsbevolking* 15 - 64 j.) Van deze Wassenaarders zijn er 23 onge schoold. In hun nota stellen B. en W. dat werklozen en arbeidsonge schikten heel vaak psychische en financiële problemen hebben, en in overgrote meerderheid de be taalde, reguliere baan als ideaal koesteren. Het accent van de activiteiten ter bestrijding van de werkloosheid moet volgens B en W komen te lig gen op werkervaringsprojecten die LEIDERDORP - De gezamenlijke winkeliers van het Leiderdorpse winkelcentrum 'Winkelhof laten Volgende week woensdag zien wat zij aan najaars- en wintermode in huis hebben. De modeshow begint om half negen in de tennishal Tenn Bowl, boven in het winkelcen trum. Twee uur lang wordt de kleding van Gé en Ge, Midi Fashion; Zee man, De Kroon, Bert Schrier, Lady Schrier, Bert Voskuyl, Steps, Ben der en Style International op de planken gebracht. Voor en na de show kan men rondkijken bij ver schillende stands, verzorgt door andere Winkelhof-winkeliers. In de pauze zijn er optredens van zanger Ray Keen en de van tv be kende goochelaar Ferry Gerarts. Kaarten voor de avond zijn ver krijgbaar bij alle Winkelhof-winke liers en 's avonds aan de zaal. een voorbereiding kunnen zijn voor reguliere banen. Het college wil dit organiseren in samenwer king met de Stichting Niet Be roepsmatig Actieven en diverse profit- en non-profitbedrijven. De Stichting Niet Beroepsmatig Ac tieven geeft allerlei cursussen als Engels en computerkunde, die hierbij ook behulpzaam kunnen zijn. Er zyn dit jaar al zo'n twaalf werkervaringsprojekten van de grond gekomen voor werklozen zonder enige werkervaring. Die zijn vreemd genoeg alleen toegan kelijk voor werklozen met een di ploma van de LBO, LHNO, MAVO, HAVO of VWO. Als argument daarvoor vermeldt de nota: "Gelet op de huidige situatie op de ar beidsmarkt...". De deelname aan deze projekten was trouwens nihil: tot 1 juni 1986 slechts drie perso- De nota vermeldt onder meer ook de cursussen van de Stichting Niet Beroepsmatig Actieven, waar van een deel gericht is op verbete ring van de positie op de arbeids markt en een ander deel op so ciaal-cultureel bezigzijn. Zeer op merkelijk daarbij is dat Engels bij het eerste rytje cursussen wordt in gedeeld, en Frans bij het tweede rijtje. LEIDSCH dCË DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Jutfermans-Duyverman, tel. 071-893256, A Kluppel, tel 071-763088. F Terwi|n. tel 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt, tel 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123U3 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post f 31.10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256.90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J W E Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv alg redactiechef J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg. Tokio. Londen, Parijs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City en Tel .Aviv.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2