Prins loopt niet langer 'op eieren' Douane: Mies tot op de dubbele bodem uitzoeken ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 Prins Claus viert vandaag zijn zestigste verjaardag. Te zijner ere wordt vanavond in de Amsterdamse Nieuwe Kerk een feestconcert uitgevoerd. Wars van uitbundig vertoon als hij is, blijft het daarbij. Ruim eenentwintig jaar geleden kwam Claus von Amsberg naar Nederland. Zijn huwelijk met (toen) kroonprinses Beatrix vormde de aanleiding voor heftige rellen. De uit Duitsland afkomstige Claus werd met zeer veel argwaan tegemoet getreden; vorig jaar erkende hij openlijk "zeer" daaronder te hebben geleden. Inmiddels geldt de echtgenoot van koningin Beatrix in dit land als een gewaardeerd Nederlander. Een portret van een self made-ontwikkelingsdeskundige. door Rian van Kuppenveld Als hij op straat loopt, is dat bijna een politieke daad, als hij binnen blijft zitten ook. Er zijn weinig men sen die zich het delicate van zijn po sitie zó duidelijk beseffen als prins Claus zelf. Ruim vijfjaar geleden zei de echtgenoot van de koningin dat hij zo min mogelijk naar buiten pro beerde te treden; anno 1986 zijn de tijden veranderd en prins Claus zelf ook. Tijdens staatsbezoeken is de prins een steeds belangrijker rol gaan spelen en zijn eigen mening over bepaalde onder werpen steekt hij niet langer onder stoe len of banken. De prins is zich voortdu rend bewust van zijn constitutionele po sitie die bepaald wordt door het gegeven dat de koning (en in de praktijk zijn fa milie) onschendbaar is en de ministers verantwoordelijk. Maar deze ministerie le verantwoordelijkheid is voor de prins niet langer een veredelde dwangbuis. De omzichtigheid die Claus in het verleden zo vaak kenmerkte, is voor een groot deel verdwenen. De prins loopt niet langer 'op eieren'. Uit zijn eigen be schrijving van z'n werkzaamheden blijkt duidelijk zelfvertrouwen. De hoofdmoot van het werk ligt in de ont wikkelingssamenwerking. De prins is bijzonder inspecteur-generaal voor ont wikkelingssamenwerking. In die laatste functie houdt hij zich vooral bezig met het beoordelen van ontwikkelingspro jecten en -programma's, bekijkt of het geld goed en effectief wordt besteed en of de projecten wel aan hun doelstelling beantwoorden. Lading Over zijn adviseursfunctie zei de prins vorig jaar in het blad 'Vice Versa' dat die uiteraard ook een politieke lading heeft. Maar "er is altijd iemand verantwoorde lijk voor de daden van een lid van het koninklijk huis en dat is de minister. Als de huidige minister voor ontwikkelings samenwerking bang was geweest dat ik gekke dingen zou gaan doen, zou ze (Eegje Schoo was nog aan het bewind, red.) mij niet hebben benoemd". Claus lijkt er zich steeds meer van be wust te worden dat zijn positie niet al leen nadelen heeft ("Wij staan wat in spraak betreft op de onderste ladder van de maatschappij"), maar ook voordelen. Over de mogelijkheid zelf te doen aan voorlichting en bewustwording over ontwikkelingssamenwerking, zei de prins tegen 'Vice Versa': "Ik kan in toe spraken m(jn mening geven en hopen dat dat door de schrijvende pers, radio en televisie wordt overgenomen. Zonder de media bereik ik niet meer mensen dan het gehoor dat toevallig in een zaal zit. Veel belangrijker is echter het pure feit dat ik mij bezighoud met ontwikke lingssamenwerking. Naar buiten toe maakt dat duidelijk dat het hier naar mijn mening om een van de belangrijk ste wereldproblemen gaat". En: "Overal waar ik kom, komt ont wikkelingssamenwerking aan de orde. De mensen kennen mijn belangstelling en beginnen erover en anders doe ik het zelf wel". Als een selfmade-ontwikkelingsdes- kundige schroomt prins Claus er ook niet prikkelende uitspraken te doen. Zo zei hij over de politiek van de Europese Gemeenschap om haar grenzen te slui ten voor veel produkten uit de Derde Wereld en eigen produktie-overschotten tegen lage prijzen op de wereldmarkt te gooien: "Dumping, als de lelijke zuster van de domme broer Protectionisme, is een euvel dat wij moeten uitbannen. Veel ontwikkelingslanden zijn er de du pe van, wanneer wij landbouwover schotten op de wereldmarkt gooien en hierdoor de prijsvorming zodanig beïn vloeden dat het voor vele landen niet meer lonend is te exporteren. Voor ons zijn het overschotten welke wij door draaien of dumpen. Voor hen zijn het le vensnoodzakelijke exporten. Maar wat is het geval: de inkomsten dekken vaak de kosten niet meer. De EG moet zich dat aantrekken. Anders geven wy met de ene hand, wat wij met de andere hand weer terughalen". Sympathie De actie 'Eén voor Afrika' had de dui delijke sympathie van de prins, maar hij plaatste er wel een kanttekening bij: "Ik heb met dergelijke acties geen moeite. Maar mijn punt is dat ontwikkelingssa menwerking ondanks alle goede bedoe lingen tijdens zo'n actie weer in de hoek van de naastenliefde wordt gedrongen, van het uitsluitend helpen van mensen in nood. Dat is begrijpelijk, maar ont wikkelingssamenwerking is meer". Claus' zorg voor de wereld, die naar zijn mening 'één' moet zijn of 'geen', komt ook voortdurend tijdens staatsbe zoeken aan de orde. Sinds hij weer volop in de running is, treedt de prins zeer re gelmatig zelfstandig op. Tjdens het staatsbezoek aan Noorwegen zei hij daarover "Mijn vrouw kan niet alles doen. De voorbereidingen kosten haar erg veel inspanning. Ik heb een stuk van het werk overgenomen. Het maakt het voor mij ook interessanter. Ik vind het een waardevolle verandering". Prins Claus houdt tijdens die bezoe ken meestal een of meer redevoeringen en of het nu gaat over de winning van olie in de Noordzee of over de mogelijk heden van het Nederlandse bedrijfsle ven in India, steeds komt de ontwikke lingsdimensie aan de orde. Iets wat de prins samen met (toen nog) prinses Beatrix in 1969 opzette en waar hij sinds 1984 het voorzitterschap van heeft, is de Stichting Biowetenschappen en Maatschappij. Deze stichting houdt zich bezig met zaken als abortus, eutha nasie, kunstmatige inseminatie en invi- tro fertilisatie (reageerbuisbabies). Men wil actuele en toekomstige ontwikkelin gen op het gebied van de bioweten schappen signaleren en de meningsvor ming daarover bevorderen. Interview Angst dat de mens wordt overvallen door nieuwe ontwikkelingen, waarvan hij zelfs geen notie had dat ze op komst waren, was de achtergrond van de op richting, zo liet prins Claus in een inter view met NRC-Handelsblad weten. "De kern is eigenlijk: moeten we alles wat we kunnen, biologisch-technisch ook doen? Wij willen dat men zich afvraagt, zodra het over bepaalde technologische, biolo gische of wat voor ontwikkelingen ook gaat: wat zal de invloed zijn op de mens?" Bij de oprichting van de stichting speelde zeer sterk mee dat Nederland een democratie is. Claus: "Echte demo cratie betekent: mondige mensen die op zoveel mogelijk terreinen ook van de technische, biologische en chemische ontwikkelingen op de hoogte zijn. Als je de mensen wilt informeren, als je eraan wilt bijdragen dat de democratie aan waarde wint, dan is dat al een politieke daad". "Alles wat je in het openbaar doet, is immers politiek. Je hebt politiek met een kleine p en met een grote P. De stichting is politiek met een kleine p, maar ze wil de politiek met een grote P beinvloeden. Wij zijn een pressiegroep ter bevordering van discussie. Sommige mensen vinden het misschien helemaal niet leuk dat wij bepaalde zaken aan de orde stellen. Daarom moeten wij onze onafhankelijkheid van welke pressie groep dan ook, en ook van de overheid, tot elke prijs beschermen". De man die het na zijn aankomst in Nederland tot een tweede natuur maak te om zich in woord en gebaar van elke stellingname te onthouden, roept nu on bekommerd tijdens de Jaarvergadering van de Financierings-Maatschappij voor Ontwikkelingslanden dat hij zich van commentaar op het beleid zal onthou den, maar wel een aantal wensen heeft. Vijf wel te verstaan. Nummer drie luidt, samengevat: „Met voldoening heb ik ge lezen dat u aandacht schenkt aan wat ge noemd wordt de 'culturele dimensie'. Mijn wens is het dat u dit voornemen in de praktijk brengt". "U mag mijn wensen zo in de prulle- bak gooien! Maar nog even luisteren!". De prins van wie iedereen drie jaar ge leden vond dat hij meer verdiende dan een plaats op de tweede rü, heeft zich een positie vooraan verworven. De douane wordt steeds onzichtbaarder. Controle op papier en via de computer. De 400 jaar bestaande dienst is bezig het moment van controle te verschuiven naar het inpakken en uitpakken. Want de handel is de motor van Nederland en die moet zo soepel mogelijk draaien. Oponthoud aan de grens moet tot een minimum worden beperkt. De pungelaar, de smokkelaar met de zak, bestaat niet meer. Maar gesjoemeld wordt er nu op een heel ander en veel breder vlak. De grens is in alle opzichten vervaagd. Daarom werkt de douane in het hele land. Met als eeuwig hoofddoel de dubbele bodem te doorgronden. door Pieter van de Vliet Een vlucht uit Londen. Vooral za kenlieden, zelfde soort pakken, identieke koffertjes. Daartussen een boomlange neger. De douane in de aankomsthal van Schiphol laat hem ongemoeid. J. Voortman, plaatsver vangend hoofd sectie toezichthou dende dienst op de luchthaven, legt uit dat dit te maken heeft met het "klantvriendelijke" werken van de douane. "Als we juist hem er uit zouden pikken zou hij zich gepakt kunnen voelen. Vooral sinds de an- ti-discriminatiewetten zijn we er erg voorzichtig mee". Maar het wil natuurlijk niet zeggen dat elke gekleurde eenling omstuwd door blanken ongemoeid Nederland kan bin nenstappen. "Als we het gevoel hebben dat hij contrabande bij zich heeft, gaat z'n koffer heus wel open. Maar hem al léén eruit halen doen we niet. Dan ne men we er een paar reizigers tegelijk apart". Dus tevens wat bleke Engelsen bijvoorbeeld. Hoewel het in tegenstelling tot de vrachtafhandeling fiscaal gezien om een betrekkelijk klein geldelijk belang gaat is de reizigerscontrole op de luchthaven voor de douane toch geen bijkomende bezigheid. Het is arbeidsintensief. Per etmaal zijn er zo'n veertig douaniers in de aankomsthal in de weer. Hoe effectief hun werk is, is niet te zeggen. Want je weet niet wat er doorslipt. Dus weet je ook niet hoeveel je eigenlijk pakt. "Twintig kilo heroïne is veel, maar is het erg veel?", vraagt Voortman zich af. Met getallen moet je altijd voorzichtig zijn, zeker als je het totaal niet kent. De douaniers pakken wel alles wat niet door de beugel kan. Zelfs enkele grammen hasjiesj. Want, mag het in Ne derland op zak hebben van zo'n kleine hoeveelheid hasj slechts een overtreding zijn, het invoeren ervan is strafbaar. Het is een misverstand te denken datje daar mee wel door de Nederlandse douane komt. "Wij pakken ze. Wat politie en jus titie met ze doen is hun zaak". Gespartel Een etage hoger, in de vertrekhal, stor ten drie rijkspolitiemannen zich glij dend over de gladde tegelvloer op een van diefstal verdachte junk. Hij verzet zich heftig. Pas na veel gespartel slagen de politiemannen er in hem de hand boeien om te doen. Om hem in bedwang te houden grijpen ze hem in het haar. trekken z'n hoofd achterover en voeren hem af. Zulke dingen zul je de douane op Schiphol niet zien doen. Die staat, on gewapend, representatief te wezen. Douanier Biondina vraagt beleefd doch beslist of meneer er bezwaar tegen heeft als hij even in diens koffer kijkt. Dat gebeurt achter een schot, een beetje weg van de andere reizigers. En ook in andere opzichten gaat het discreet toe. Schijnbaar vluchtig gaat de hand door de koffer zonder dat er ook maar iets van z'n plaats gaat. Het overhoop halen van bagage is er niet bij. Dat zou de douanier een berisping opleveren, verzekert Voortman. Geen intieme zaken als bus tehouders en slipjes die opzichtig in de lucht worden gehouden zoals elders op de wereld soms douaniers doen. In een poging zich te vermaken ten koste van de reiziger of gewoon om hun macht te misbruiken. "Waar we op letten? Dat kan een vlucht uit Guatamala zijn. Of eentje uit Gran Canaria. In het eerste geval zal de aandacht zich vooral op drugs richten en in het tweede op sigaretten en drank", zegt Voortman. Hij is pas met vakantie naar dit zonnige oord geweest. "Het is er goedkoper dan in de tax free shops hier op Schiphol. Nee, zo goedkoop zijn die shops niet". H j kan het weten, want één van de taken van de douane op Schiphol is aan de hand van de instapkaarten te controleren of de daarop genoteerde hoeveelheden tax free artikelen corres ponderen met de kassarollen van de shops. De douane is onverbiddelijk: over de ontbrekende hoeveelheden ("meestal een administratieve slordig heid") moeten de shops belasting beta len. Boetes De Koninklijke Marechaussee, na drukkelijk wél met pistool, controleert de paspoorten, kijkt op de terminal, die in de plaats kwam van de dikke boeken met namen, of je niet bent gesignaleerd; zo'n anderhalf miljoen aan achterstallige boetes incasseert ze jaarlijks op die ma nier. De marechaussee heeft verder tot taak er op te letten dat er geen illegalen binnenkomen. Met al die andere instan ties die voor controle en veiligheid op de luchthaven zorgen Ijkt het een makkie voor de douane. Maar niets is minder waar, bezweert Voortman. Er wordt een heleboel werk gedaan dat de reiziger niet ziet, bjvoorbeeld het controleren van de bagage voordat ze op de band komt. "Maar we kr jgen er vooral op het gebied van de milieubescherming taken b j. Sinds Nederland vorig jaar als 91-ste land het verdrag van Washington teken de, is de handel in een groot aantal met uitsterven bedreigde planten en dieren verboden. Terw jl voor een aantal kwets bare soorten de handel beperkt is". Dat moet je natuurljk wel allemaal weten: wat helemaal niet mag en wat al leen mag met een vergunning. Tot die laatste categorie behoren papegaaien, kraanvogels, landschildpadden, reu zenslangen, koraal, orchideeën en cac tussen. In de vertrekhal is een tentoon stelling ingericht van door de douane in beslag genomen planten en dieren (op gezet, of onderdelen ervan). Van ivoren snuisterjen tot hele olifantspoten en -tanden toe. Terwjl uit de begleidende tekst bljkt dat er pogingen zjn onder nomen levende slangen en apen met de handbagage Nederland binnen te krij gen. 'Wandelstok' Een ander verboden souvenir dat on langs in beslag is genomen was een "wandelstok", bij nader inzien een de gen met een paraplu-achtig handvat. En een paar schoenen. Ze bleken, net als in James Bond-films, vlijmscherpe pinnen in de neus te bevatten. Die er als stilet to's uitschieten als je met de hak op de grond stampt. Maar net zo goed komt een bouwdoos van een "net echt" speel goedpistool het land niet in. De wapen wetgeving in ons land is streng. Zo'n speelgoedding zou voor dreiging kun nen worden gebruikt en is derhalve ver boden. De chef recherche ("mijn naam hoeft niet in de krant") legt uit welke procedu re er wordt gevolgd bij het opsporen van verdovende middelen. "Wij houden al tijd in de gaten waar de vliegtuigen zijn opgestegen. Verdovende middelen kun je verwachten als het een vlucht van bui ten Europa betreft. Wat we ons ook altijd afvragen: waarom wordt goedkoop spul per vliegtuig verzonden en niet ver scheept wat veel goedkoper? Waarom is het zo duur verpakt? Het is een combi natie van factoren die er soms toe leidt dat de dubbele bodem wordt door grond". Als de koffers uit de bellies van de vliegtuigen komen, gaan ze naar de ba gagekelder waar de twee hasj-honden af en toe aan het snuffelen gaan. Af en toe, want het zoeken naar verdovende mid delen hebben ze als spel geleerd. Als je een kind verplicht voortdurend te spe len, gaat-ie ook dreinen. "Het is heel vermoeiend voor de hond", zegt de chef recherche van de douane op Schiphol. "Langer dan twintig minuten achtereen houdt hij niet vol". Hij heeft liever niet dat de hond wordt gefotografeerd. Je moet zo'n dier niet onnodig belasten, vindt de rechercheur. Een hasj-hond is immers ook maar een hond. Douane: "Ook figuren met enkele grammen hasj pakken wij, wat de poli tie met ze doet moet zij weten". koto anpi Prins Claus: "Overal waar ik kom, komt ontwikkelingsamenwerking aan de orde. De mensen kennen mijn belangstelling, beginnen erover en anders doe ik het zelf wel". ifoto a

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25