Brinkman versoepelt mediawet 'Dieselwalm zorgt voor extra kanker' Christelijk onderwijs voert eigen acties tegen Deetman 'Henk is de bink, zeker weten' Schade Walrus mogelijk zelfs 300 miljoen Advocaat Moszkowicz jr. voor tweede keer geschorst Tienhoven onthaalt ballonvaardersechtpaar Brink 'BaUontocht niets meer dan amusement' Politie pakt directeur Rabo Roermond op BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Ruimere reclameregels satelliet DEN HAAG (GPD) - Buitenlandse commerciële satelliet stations als Sky Channel en Music Box hebben niets te vrezen van de mediawet. Zolang hun reclame niet speci fiek op Nederland is gericht, hoeven ze zich niet te houden aan de reclameregels. Zenden ze op Nederland gerichte - - - AMSTERDAM - Nadat zo ongeveer alles in Amsterdam is voorzien van Amsterdam 1992-promotie, trekt de reclame Uit, dan moeten ze dat wel. Zo luidt de strekking reclamekaravaan de provincie in om Amsterdam aan te prijzen als de stad waar over 6 jaar de Olympische van de vijfde wijziging van de ontwerp-mediawet, waar- spelen moeten worden gehouden. Gisteren moest het streekvervoer eraan geloven. Voorzitter Reitsma van de over minister Brinkman (WVC) gisteren uitvoerig aan het ^ohting Olympische spelen mocht in het bijzijn van voorzitter Worm van de streekvervoerondernemingen de woord kwam in het parlement. et Amsterdam 1992 onthullen op een Olympische streekbus. In elke provincie gaat er een rijden. (foto anp> De vijfde nota van wijziging houdt als een verruiming van de moge een versoepeling in van de recla- meregels voor buitenlandse lijkheden voor buitenlandse merciële satellietzenders. Zijn merciële zenders. Volgens de be- CD A-collega Beinema echter legde windsman mogen de satellieten nu de verklaring van Brinkman ge- ook op Nederland gerichte reclame heel tegengesteld uit. "We hebben brengen, mits die voldoet aan de niet met extra mogelijkheden voor met deze zenders te maken, i regels. Brinkman heeft deze zorgsmaatregel getroffen, omdat extra eisen waaraan zij moeten vol- hij er rekening mee houdt dat de doen". Het CDA heeft steeds ge- Europese rechter het nu geldende pleit voor het blokkeren reclameverbod vernietigt. Als dat merciële satellietprogramma's, gebeurt, wil Brinkman de moge- omdat ze de financiering van het lijkheid openlaten om de buiten- Nederlandse omroepbestel bedrei- landse zenders te verplichten zich gen. in elk geval aan de STER-bepalin- gen te houden. De Haagse rechter heeft eerder het verbod van onder titeling, voorzover het niet recla me-uitzendingen betreft, ge schorst. WD-woordvoerder Hermans vatte de uitleg van de minister op DEN HAAG (GPD) - Het eerste barstje in het gesloten actiefront tegen de tegen de bezuinigings plannen van minister Deetman (onderwijs) is een feit. De christe- lijke organisaties en de Verenigde Nadat Beinema er voor de twee- bijzondere scholen voor onderwijs 1 op algemene grondslag (VBS) heb ben besloten eigen acties te voe- de maal op wees dat tra drempel in de wet is aange bracht, merkte Hermans boos op dat het CDA 'nadrukkelijk bezij- De christelijke besturen en ou den de waarheid is van wat in het derraden hielden samen met de regeerakkoord is afgesproken'. Mi- VBS vorige week al een slag om de ROTTERDAM (ANP) - De schade aan de door brand getroffen Wal rus-onderzeeër is wellicht het dub bele van de 150 miljoen gulden die de Rotterdamse Droogdokmaat schappij (RDM) tot nu toe als uiter ste bovengrens aanhield. Dat zei gisteren directeur nieuwbouw van de RDM, Eysker. "Het bedrag kan best hoger zijn maar is niet zodanig dat sprake is van een total-loss situatie", aldus Eysker. Hij houdt nu als boven grens 300 miljoen gulden, het dub bele, aan. De onderzeeër kost circa 450 miljoen gulden. nister Brinkman weigerde een van beiden in het gelijk te stellen. De bewindsman ging voorts in op de mogelijkheden voor de ex ploitatie van commerciële omroep. Hij wees er voor de volledigheid op dat deze mogelijkheid niet in de Mediawet is opgenomen, omdat zich nog geen kandidaten hebben gemeld. Hij constateerde weinig enthousiasme bij de omroepen en wees er nog eens op dat deelne mers aan commerciële omroep aan vrij stringente voorwaarden zullen moeten voldoen. Het door alle omroepen onder schreven NOS-plan voor het derde net (eind 1987 wordt met Neder land III begonnen), juichte Brink man toe met het argument dat 'de vaderlandse televisie nu een her kenbaarder gezicht krijgt en beter opgewassen zal zijn tegen buiten-1 landse concurrentie'. Op dit mo ment gaat hij er van uit dat geen van de drie netten geheel of gedeel telijk commercieel geëxploiteerd wordt. Zij onderschrijven de bezwa ren tegen de bezuinigingen, maar moesten hun achterban nog raad plegen over de vorm van protest. Die gaf te kennen liever niet op te gaan in een massale actie. De pro testant-christelijke onderwijsvak organisatie PCO besloot toen zich naast de gezamenlijke actie te be zinnen op eigen vormen van pro test. Woordvoerder Jan van der Berg: "De groepen hebben een eigen cid- tuur en een eigen manier om de achterban aan te spreken. We wil len per sé niet de kans lopen ou ders van ons te vervreemden. Het is ook niet zo slecht hoor, de actie per zuil te organiseren. Het CDA ROERMOND/MAASTRICHT (ANP) - De Raad van Toezicht op de advo catuur heeft de advocaat Baruch Moszkowicz voor de tweede keer ge schorst. Het ging daarbij opnieuw om het indienen van een te hoge decla ratie. Moszkowicz jr. is voor 12 dagen geschorst, de eerste keer duurde de schorsing 4 dagen. De Maastrichtse rechtbank deed gisteren uitspraak in een kort geding dat Baruch Moszkowicz tegen zijn zijn vader Max Moszkowicz had aan gespannen. Het geding ging over het al dan niet teruggeven van dossiers die Baruch uit het kantoor in Roermond had meegenomen na het verbre ken van de samenwerking. De rechter bepaalde dat Moszkowicz jr. alleen aanspraak kan maken op teruggave van de dossiers van de pro-deocliën- ten die hij in behandeling heeft. De dossiers van de betalende cliënten moeten echter op het kantoor van zijn vader blijven. Bovendien moet Baruch Moszkowicz met zijn kantoor voor 1 oktober van dit jaar verdwenen zijn uit de buurt van de kantoren van de maat schap van zijn vader in Roermond en Venlo. TIENHOVEN/SCHIPHOL - 'Henk is de bink, zeker weten'. Sijda en Yvonne Muis uit de kleine dorps gemeenschap Tienhoven, waar het bekende ballonvaardersechtpaar Brink woont, knikken instem mend. Ze hebben net een brief bij Henk en Evelien Brink in de brie venbus gedaan. Van harte gefelici teerd met de fantastische prestatie, staat er in. Tienhoven, het pittoreske plaats je tussen Breukeleveen en Oud- Maarsseveen, heeft gisteren volop meegeleefd met hun op slag be roemde plaatsgenoten Henk en Evelien Brink. Het overgrote deel van de bewoners van het dorp zat aan de televisie gekluisterd. Elk uur werd er naar het radionieuws geluisterd. door Peter Contant Nel Quak: "Ik heb enorm meege leefd met Henk en Evelien. Na tuurlijk, omdat ze uit het dorp ko men. Toen ik Henk zo op de grond zag liggen had ik het moeilijk hoor. Oh, wat was ik bezorgd". Ook over buurman Van de Bos zag de Brin ken op de televisie. "Het doet je wat, omdat je die mensen kent". In het cafetaria 't Kikkertje bleef het gisteren rustig. "Henk en Evelien zien we hier nooit. Maar we vinden het wel fantastisch," aldus een van de bezoekers. Donderdagavond is het feest in Tienhoven. Dan worden Henk en Evelien met een open rijtuig opge- Terug op aarde. Breed lachend omhelst ballonvaarder Willem Hageman vrouw en kinderen na de harde landing bij Almere. (foto anp) haald voor een feest in de Veenkluit, het dorpshuis. Burge- meester d'Hondt liet gisteravond al stond 0„x X.. een spandoek in de tuin doorschemeren, dat Henk en Eve- met de tekst 'Grote klasse, onder ken iets speciaals te wachten staat, tekend door de leerlingen van de Wat dat is, wilde hij niet zeggen. De c.P. Klapschool. TROS overweegt donderdag avond, voorafgaande aan een spe- Onvoorstelbaar ciale reportage over de transatlan tische ballonvaart, rechtstreekse beelden uit te zenden van de huldi ging van Henk en Evelien Brink. plaatst, die tezamen een miniatuur ÏÏÖi d-°-°J Dutch Viking voorstelden. Ook Het huis van de Brinken aan de Laan van Niftarlake was gister avond door plaatselijke fans in een feestelijk decor van lichtjes ge- Henk Brink zelf toonde zich tij dens een persconferentie op Schip hol onder de indruk van de wijze waarop Nederland met hem, Eve lien en Willem Hageman heeft meegeleefd. "Het is echt onvoor stelbaar", aldus een duidelijk ver moeide Brink. "De gelukstele grammen van prins Bernhard en koningin Beatrix en prins Claus hebben mij verschrikkelijk goed gedaan. Echt, een heerlijke verras sing". Overigens wilde Brink het suc ces van de ballontocht wel relative ren. "Wat zou er zich hebben afge speeld als we het niet gehaald had den? Dan had men gezegd: Oh, die Brink is weer op z'n bek gegaan". Voorlopig gaan Henk en Evelien Brink uitrusten van het grote transatlantische avontuur, dat zo voorspoedig verliep. Brink: "Echt, bij IJmuiden dacht ik van: Jee, nou gaat het toch verkeerd". Een nieuw ballonavontuur zit er voorlopig niet in. Evelien Brink: "Dit was een droom van Henk, die nu vervuld is. Voorlopig moet het maar even rustig blijven. Of dat ook echt gebeurd? Ik hoop het..." Voor F16-vlieger Willem Hage man uit Veenwouden ligt het alle maal even anders. Hageman, die zijn uitermate kordate gedrag, zegt morgen 'gewoon aan de slag te gaan'. "Ik ga eerst even bijpraten met moeder de vrouw en dan weer aan de slag. Ja, waarom niet? Ik voel me prima". Of Hageman, die met de Transat lantische ballonvaart praktisch zijn ballondebuut maakte, een hobby van deze sport maakt valt te betwijfelen. Hageman: "Ik ga een uitdaging absoluut niet uit de weg. Maar het verschil met een F-16 en een ballon is dat een F-16 doet wat je wilt en dat kan je van een ballon niet altijd zeggen". DEN HAAG (ANP) - Afgezien van de persoonlijke prestatie van de bemanning en de publiciteit voor de sponsors, dient deze tocht van de Dutch Viking geen enkel be lang. In wetenschappelijke krin gen vraagt men zich zelfs af of het maatschappelijk gezien een ver antwoorde onderneming is. De vraag is of de hoge kosten van al lerlei begeleidende overheids diensten en de gevaren voor de bevolking opwegen tegen het amusement dat een dergelijk avontuur heeft opgeleverd. Hoofdingenieur Vlegher van het Nationaal lucht- en ruimtevaart laboratorium (NLR) in Amster dam, die nauw betrokken is ge- weest bij de technische uitvoe- stunt, wetenschappelijk of tech- ring en werking van de gondel, nologisch dient deze ballonvaart spreekt van een vingeroefening, geen enkel doel". Er zijn dezelfde technieken en in- Ook het KNMI, dat via zijn strumenten toegepast, die ook bij dienst op Schiphol veel medewer- andere vaartuigen in de lucht king heeft verleend aan de ballon- worden gebruikt. "In hoofdzaak is vaarders, deelde desgevraagd het natuurlijk een publiciteits- mee dat het geen enkel profijt moet onder druk gezet worden en dan maakt het meer indruk als de christelijke groepen zich apart roe ren. Anders wordt er gezegd, dat .alleen de oppositie bezwaar heeft tegen de plannen", meent hij. VBS-bestuurder J. Schutter: "Wij geven onze leden door dat er een handtekeningenactie gehou den wordt, maar stimuleren deel name niet. Of ze meedoen, moeten de leden zelf maar bepalen". De Nederlandse Katholieke Ou dervereniging NKO, die zich ook nog moest beraden, sluit zich wel bij de gezamenlijke actie aan. "Wij zitten volledig op de lijn van Abop en KOV", aldus woordvoerster Van Jole. De gezamenlijke handte keningenactie krijgt gestalte onder de naam 'nationale onderwij speti- tie'. Alle scholen in het land krij gen deze week kaarten waarop ou ders die het niet eens zijn met de plannen van Deetman, hun hand tekening kunnen zetten. Op 15 sep tember komen er op veel scholen ouders bijeen. Later volgen regio nale protestbijenkomsten. Over verdere acties wordt nog gedacht: bij voorbeeld telefoon- en brie- venacties en forum-discussies met politici. UTRECHT (GPD) - Uitlaatgassen van dieselmotoren leiden jaarlijks tot enkele honderden extra geval len van kanker en aangeboren af wijkingen. De stichting Natuur en Milieu heeft dat gisteren gezegd en wil dat minister Nijpels (milieube heer) in Europees verband gaat aandringen op maatregelen om de dieselwalmen te verminderen. Ver der stelt de stichting voor dat rij ders van schone dieselauto's in aanmerking moeten komen voor vermindering van wegenbelasting. Uit onderzoek is gebleken dat dieselmotoren grote hoeveelheden roetdeeltjes uitwerpen. Volgens het CBS was dat in 1983 21 miljoen kilogram, ofwel 1,5 kilo per Neder lander. De feitelijke uitworp moet veel hoger zijn omdat het CBS uit ging van goed afgestelde dieselmo toren. De roetdeeltjes bevatten grote hoeveelheden stoffen die de kans op kanker en/of aangeboren afwijkingen bij het nageslacht kunnen vergroten. Er zijn ook aan wijzingen dat blootstelling aan die- selroet kan lëiden tot longkwalen en toenemende vatbaarheid voor infectieziekten. De schade voor de Nederlandse volksgezondheid als gevolg van de schadelijke roetuitworp van die sels, zal naar verwachting toene men. Dat komt omdat in ons land een grote stijging van het aantal dieselauto's wordt verwacht. Op dit moment zijn er in Europa geen normen voor de uitworp van die- selroet. De Europese Commissie heeft voorgesteld voor nieuwe ty pen dieselpersonenauto's de uit worp van roetdeeltjes te beperken. Voor zware diesels, die in Neder land bijna 80 procent leveren van de deeltjes-uitstoot, wil de Europe se Commissie voorlopig geen nor men stellen. Volgens Natuur en Milieu moe ten ook in Europa de veel strenge re Amerikaanse normen worden ingevoerd en wil dat rijders van schone dieselauto's minder wegen belasting hoeven betalen. Auto's die aan de Californische normen gaan voldoen, of beperkende aan passingen zoals een roetnaverbran- der aanschaffen, zouden nog min der belasting moeten gaan betalen. Verder wil Natuur en Milieu dat Nijpels bevordert dat openbaar vervoerbedrijven schone diesel- voertuigen aanschaffen. ROERMOND (ANP) - Na het hoofd van de afdeling beleggingen is nu ook de 59-jarige directeur van de hoofdvestiging van de Rabo bank in Roermond aangehouden. Hij wordt ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan het fraudu leus handelen van medewerkers van de afdeling beleggingen. Die zouden klanten effecten hebben uitgegeven op namen van gefin geerde personen,'om op die manier de belasting te kunnen ontduiken. De directeur is in verzekerde be waring gesteld. Het hoofd beleg gingen is inmiddels door de recht bank voor minimaal 30 dagen vast gezet in verband met het onder zoek. Twee van zijn medewerkers zijn enige tijd geleden ook aange houden maar na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Of er nog meer aanhoudingen in deze zaak zullen volgen weigerde de justitie- woordvoerder te zeggen. Hij zei niet te weten voor welke bedragen de fiscus benadeeld is. Onrust bij ABP-huurders na onthullingen (vervolg van pagina 1) Onder huurders van ABP-wonin- gen is veel onrust ontstaan over de vraag of ze niet al jaren teveel huur betalen na de berichten over de subsidiefraude bij het pensioen fonds. Om de vele vragen te beant woorden organiseert het Neder lands verbond van huurders (NVH) op 20 september een infor matiedag in het Jaarbeurscongres centrum in Utrecht. De bijeen komst is toegankelijk voor ieder een die een huis in een van 147 be trokken ABP-projecten bewoont. Op de bijeenkomst zullen verte genwoordigers van PvdA, WD, CDA en D66 aanwezig zijn. Het NVH wil hun steun voor onder zoek bij andere beleggers en wo ningcorporaties om er achter te ko men of ook daar mogelijk malver saties hebben plaatsgevonden. Op de bijeenkomst zal een advocaat de ABP-huurders informeren over de juridische aspecten van de zaak. Staatssecretaris Brokx liet gisteren tijdens de speciale commissiever gadering weten dat het heel moei lijk wordt om teveel betaalde huur terug te krijgen wanneer de rechter het ABP in een eventuele recht zaak vrijspreekt. Dolman: Burger was bruusk maar nooit bruut DEN HAAG (GPD) - Standvastig en betrouwbaar als een baken, zo herdacht kamervoorzitter Dolman gisteren de vorige maand overle den minister van staat Jaap Bur ger. "Scepsis, vindingrijkheid en vertrouwen resulteerden tezamen in een fijn gevoel voor verhoudin gen en voor het juiste moment", al dus Dolman over de PvdA-politi- cus die sinds 1943 een rol in de Ne derlandse politiek speelde. Dolman stelde vast dat Burger meer dan anderen 'bruusk en bru taal' kon zijn, zonder bruut te wor den. "Een man van alle seizoenen. Een man van vele kwaliteiten ming van het kabinet-Den Uyl in 1973, recapituleerde Dolman. Namens het kabinet herdacht minister Van Dijk (binnenlandse elementen. Een aardse man. Een zaken) de overleden minister i vurig man. Een man van de wind Staat. Hij citeerde de toenmalige en het water, die zijn leven midden minister Van Kleffens, die Burger in de oorlog een beslissende wen- omschreven had als een 'bepaald ding gaven". intelligente, bepaald ambitieuze, hoekige eigenzinnige figuur'. Ook Tot Burgers belangrijkste ver- diegenen die slachtoffer van deze diensten behoren het leiding geven praktijken werden, hebben nooit aan de PvdA-fractie in de periode hun respect voor 'deze duivelskun- van 1951 tot 1962 en de totstandko- stenaar' verloren, aldus Van Dijk. ADVERTENTIE trekt uit de ervaringen met deze ballonvaart. "Het was leuk om te doen, maar we hebben hetzelfde gedaan als bij andere vaartuigen in de lucht", aldus een woord voerder van het instituut. Ook op andere wetenschappelij ke instellingen, die op een of an dere wijze belang hadden kunnen hebben bij de ballontocht over de oceaan, haalt men zijn schouders op over het avontuur. De over boord gezette ballastzakken, die op twee bedrijven terecht zijn ge komen, hadden ook slachtoffers kunnen eisen. Hetzelfde geldt voor de landing van de gondel, waarvan de schade alleen maar van materiële aard is geweest.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5