Verziekte sfeer, machteloos bestuur, eigengereide directie Wassenaar op vingers getikt 'Eerst onderzoek sporthal' Bestuurscrisis RIO aan verschillende factoren te wijten 'Er zijn geen echte grote fouten gemaakt' 'Kritiek wordt op één persoon afgeschoven' Van Houdt trekt weer aan de bel over sauna Omstreden paal gearriveerd 'Platform': vaste grond onder voeten WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 Agenda LEIDERDORP - Ongezon de verhoudingen, een ver ziekte sfeer, een door solo optreden van voorzitter mr. F. Portheine machteloos be stuur en een op eigen houtje opererende directie. Aan f deze vier factoren is de be stuurscrisis op het Rijn lands Instituut voor Onder- nemingsonderwijs (RIO) in Leiderdorp te wijten. door Raymond Peil In verschillende kringen van het RIO valt deze kritiek, afkomstig van mensen die ter bescherming van hun positie op school anoniem willen blijven, te beluisteren. Drie bestuursleden zijn onlangs opge stapt, omdat zij zich niet langer konden verenigen met de situatie. Een bloemlezing uit een groot aan tal en op ruime schaal door de school verspreide stukken en ver slagen steunen deze kritiek voor een belangrijk deel. Deze scheefgegroeide verhou dingen komen duidelijk tot uiting als in mei vorig jaar het getouwtrek begint over de opvolging van di recteur J.C. van Britsum, die per november van dit jaar vertrekt. Een deel van het RIO-bestuur draagt Luksenburg voor als opvol ger van Van Britsum. Dit gebeurt zonder dat de personeelsraad (PR) van het RIO is gehoord. In de mei vergadering van de medezeggen schapsraad (MR) blijkt het een so lo-actie van Portheine te zijn. Een aantal bestuursleden is zelfs niet van het 'bestuursbesluit' op de hoogte. De MR zelf wordt met een 'overvaltactiek' geconfronteerd. De overval en de daaraan vooraf gegane lobby slagen, in die zin dat de MR in meerderheid instemt met het bestuursbesluit. Echter, dan al stemmen de sfeer en organisatie op de school kennelijk tot ontevre denheid: een MR-lid wil deze bij de benoeming van Luksenburg be trekken en daarover van te voren afspraken maken. Herroepen In deze periode voltrekt zich nog een andere ontwikkeling. De be noeming van Luksenburg heeft zo veel stof doen opwaaien dat het nu afgetreden deel (penningmeester Boulonois, vice-voorzitter Dirken en Kelderman) wordt bestookt met andersoortige informatie over Luksenburg. Het RIO-bestuur heeft zich bij eerdere informatie, blijkt dan, laten misleiden door on zorgvuldige en onjuiste informatie van de directie. Portheine is in deze periode en kele maanden uit de roulatie en vi ce-voorzitter Dirken neemt het roer ter hand. Deze krijgt het be stuur op één lijn en het RIO-be stuur gaat 180 graden om. De voor dracht van Luksenburg wordt her roepen en een open sollicitatiepro cedure in gang gezet. Een opmerking van een MR-lid geeft een ietwat bevreemdend beeld van de positie en invloed van Portheine binnen het bestuur. "Als Portheine terug is, wordt alles met betrekking tot de opvolging van Van Britsum (door Luksenburg, RP) weer teruggedraaid?", luidt de vraag. In dezelfde decernbervergade- ring blijkt tevens het bestuur on der Dirken voortvarend op te tre den. De richtlijn dat privépost van RIO-docenten niet door de plaats vervangend directeur mag worden geopend, wordt door het bestuur benadrukt, zodat aldus eigenmach tig optreden van Luksenburg aan inperking onderhevig is. De verdeling van de taakuren, tot dan vaak buiten docenten en sectieleiders om door de directie geregeld, wordt aan het bestuur voorgelegd. Het bestuur-Dirken vat de taakverdeling binnen de di rectie op. Jarenlang gehoorde klachten over van het kastje naar de muur sturen zijn daarvoor de aanleiding. Tijdens de afwezigheid vén Por theine wordt de opgaande lijn doorgetrokken. Het bestuur van het RIO vaardigt in februari richt lijnen uit voor de directeur en ad junct-directeuren. De teugels wor den strak aangetrokken, met het oog op Luksenburg: alle adjunct- directeuren zijn gelijk, de plaats vervangend directeur mag alleen spoedeisende beslissingen nemen bij de afwezigheid van de direc teur. Bij vacatures krijgt de betref fende sectie (vakleraren) inspraak. Het eigenmachtig optreden van Luksenburg en de gevolgen daar van op de sfeer binnen het RIO il lustreren de critici onder meer als volgt: in het najaar van 1985 stelt de plaatsvervangend directeur een (niet ondertekend) pamflet over 'de stijl van het RIO' op en laat dit onder de docenten verspreiden. Daarin wordt forse kritiek op de leerkrachten geuit: 'scheldpartijen, chaos, grof taalgebruik'. Directeur Van Britsum distan tieert zich in een sectievergadering in januari 1986 van het pamflet. "De grenzen van burgerlijke fat soen en moraal zijn overschreden", zegt de man van de actie van zijn plaatsvervanger. "De sfeer vervuilt en verloedert", wordt voorts opge merkt. Luksenburgs optreden, melden andere bronnen, is soms dusdanig dat mensen zich daar door ziek melden, huilend naar huis gaan of het bestuur bellen, overspannen raken of in enkele ge vallen zelfs ontslag nemen. Wat volgens de kritiek de kroon spant: zes gasten (onder wie voor zitter Portheine en diens vrouw) verbleven vorig jaar op kosten van de school enige tijd in New York. Deze mensen zijn gepresenteerd als 'onderwijsinspecteurs', die moeten bekijken of deze schoolreis binnen de educatieve doeleinden van het RIO past. Dit gaat (volgens de bestuursnotulen van december 1985) ten koste van de begeleiding door docenten. Op het moment dat het gebeurt is het bestuur hiervan niet op de hoogte: een solo-actie van Luksenburg. De extra kosten, 30.000 gulden, resulteren in een grotere aanslag op het reisbudget, waardoor de eigen bijdrage van deelnemende leerlingen aan de rei zen naar Berlijn en Parijs hoger uitvalt dan normaal. De verhoudingen, luidt de kri tiek, mogen duidelijk zijn: een door solo-optreden van de voorzit ter verdeeld en vrijwel machteloos bestuur dat geen grip heeft op een eigenmachtig opererende directie, die tevens als informatiebron voor het bestuur niet betrouwbaar is en daarvan gebruik maakt. Zo stelt bijvoorbeeld de personeelsraad aanbevelingen op voor een school werkplan. Plaatsvervangend direc teur Luksenburg vult daarmee slechts de prullenbak. Een ander initiatief van de perso neelsraad, dat vorig jaar strandde: de raad heeft het personeelsbeleid op papier gezet, ideëen over aanna me, benoeming, ontslag en begelei ding van personeel. Dat bestuur of directie zich daaraan niet hebben gewaagd in een miljoenenbedrijf als het RIO, mag op zich al verba zing wekken. Het bestuur besluit eind 1985, na advies van MR en PR. dit beleid vrijwel geheel over te ne men. De uitvoering wordt aan de directie opgedragen. In de praktijk komt er niets van terecht. De lesuren die directieleden voor hun rekening moeten nemen illu streren dit eens te meer. Voor schriften van het ministerie van onderwijs geven aan dat dit er vijf tig moeten zijn. De directie houdt zich hier niét aan. Maar het bestuur neemt evenmin maatregelen om dit te corrigeren. Het is tevens voorgekomen dat het vak waren kennis op school enkele maanden niet is gegeven en voor vacatures worden in advertenties geen ge kwalificeerde mensen gevraagd, blijkt uit een boze brief van een do- LEIDEN - "Ik begrijp die kritiek niet zo. Er zijn niet werkelijk gro te fouten zijn gemaakt", ver klaart RIO-voorzitter mr. F. Por theine naar aanleiding van de kritiek op zijn persoon. "Er is grote onrust in de school door al lerlei tegenstellingen tussen per sonen. Daarop heb je als bestuur weinig invloed. Hier ligt voor di rectie en bestuur een taak. Ik hoop met de nieuwe directeur en een aangevuld bestuur die taak op behoorlijke wijze kunnen doen. Iedereen moet dan natuur lijk wel met graagte meewer ken". Portheine steekt niet onder stoelen of banken dat het be stuur wel eens fouten heeft ge maakt. Zoals bij de benoemings procedure voor de nieuwe direc teur, toen Luksenburg nog op de voordracht stond. "Er is in abso lute unanimiteit gesproken over de procedure. Er is een fout ge maakt, dat erken ik volledig, maar de zaak is teruggedraaid. Dit is nu achterhaald" Solo-optredens, meent Por theine voorts, zijn soms nodig. "Bijvoorbeeld bij het tot stand brengen van de nieuwbouw". Hij zegt evenmin problemen te heb ben met de besluiten die het be stuur onder vice-voorzitter Dir ken, tijdens Portheines afwezig heid, heeft genomen. Kritiek op het feit dat de onder Dirken geregelde zaken niet eer der door het bestuur waren aan gepakt, wijst Portheine af, onder het motto 'het moest toch een keer gebeuren'. Over de regeling van het personeelsbeleid, toont de RIO-voorzitter zich daarente gen niet geheel tevreden. "Daar voor is een nieuwe aanpak nodig, 2 directeur, die wat dat betreft van wanten weet. Het be stuur kan zijn taak niet uitvoeren zonder een goede directie. Dat is enige tijd minder effectvol verlo pen". De gewraakte benoeming van de decaan verklaart Portheine als volgt: "De decaan heeft zelf bedankt. Als bestuur hadden we de nek uitgestoken om bepaalde, verkeerd gelopen zaken te re dresseren. Dat is een typisch voorbeeld van wat men juist van het bestuur vraagt. In zo'n geval is het moeilijk om als bestuur be paalde lijnen door te trekken". Gerechtvaardigd vertrouwen in de directie is daarvoor noodza kelijk, meent ook Portheine. "Ik heb de indruk wel eens gekregen dat het bestuur onjuist en on zorgvuldig is geïnformeerd door directie. Ik hoop dat dat verbe tert. De directie moet het centra le punt zijn voor gecoördineerde informatie. Daaraan heeft het de laatste tijd ontbroken". Over de New York-reis zegt de RIO-voorzitter te zijn meege- weest 'om in New York op hoog niveau gesprekken te voeren over stageplaatsen in de Verenig de Staten'. "Ik heb aangeboden zelf te betalen. Maar het was in het belang van de school. Het be stuur heeft erover gesproken en aldus besloten". Portheine stelt voorts dat öp dit moment het meeste werk wordt besteed aan het weer op volle sterkte krijgen van het be stuur. "Wij willen de nieuwe tijd voor de school op adequate wijze binnengaan. De bestuursleden zullen binnenkort worden be noemd. Dit heeft de hoogste prioriteit". cent. Ook dan rijst de vraag wat di rectie en bestuur daaraan doen. Van de omgang met het perso neel geven de critici het volgende voorbeeld: een docente krijgt op de laatste schooldag van het schooljaar 1985/1986 van Luksen burg te horen dat haar dienstbe trekking na de zomervakantie niet wordt voortgezet. Hier grijpt het bestuur dan wel in en de docente krijgt toch haar uren. Geen van de docenten heeft een akte van benoe ming, volgens de wettelijke vereis ten. Er zijn leerkrachten die achter stallig salaris te goed hebben van de school. De - unanieme - benoeming van een decaan door de directie stuit op verzet van andere decanen. Zij blokkeren dit onder met motto 'hij zit in het verkeerde kamp', op grond van het bestaan van een een pro- en anti-Luksenburg-kamp. Het bestuur sommeert de directie de man toch te benoemen. Dat ge beurt niet en daar blijft het bij. De conclusie lijkt, volgens de cri tici, onvermijdelijk: de misstanden op het RIO zijn structureel. Krach tig ingrijpen en rechttrekken wat is scheefgegroeid verdienen de hoog ste voorrang. Waarbij de vaststel ling dat, uitgaand van de belangen van het RIO, met de afgetreden be stuursleden juist de capabele men sen hun handen van de school heb ben afgetrokken, wellicht niet eens volstaat. LEIDERDORP - "Ik heb er be zwaar tegen dat kritiek op de schoolleiding, die een collectieve verantwoordelijkheid draagt, wordt afgeschoven op één per soon. Dat is heel menselijk, maar niet goed.", reageert de onder vuur genomen adjunct-directeur van het RIO W.M. Luksenburg. Voor de kritiek heeft Luksen burg wel een verklaring "Het RIO is een grote en groeiende school,de structuur is recent vernieuwd. Niet alles verloopt rimpelloos en foutloos". Voorts wijst de plaatsvervangend direc teur op 'externe factoren', zoals impopulaire maatregelen die door de rijksoverheid worden opgelegd. Over het pamflet met kritiek op de docenten stelt Luksenburg dat 'dit rondschrijven abusieve lijk zo in de wereld is gebracht'. "Het was een stuk voor de sectie vergadering, een registratie van op- en aanmerkingen, citaten van andere mensen uit allerlei kringen en geledingen. Zo heb ik dat later ook verklaard", ver klaart Luksenburg, hoewel dit niet strookt met de notulen van de betreffende sectievergade ring. Op het feit dat RIO-direc- teur Van Britsum zich van het stuk heeft gedistantieerd wil Luksenburg niet ingaan. De door de critici gemelde richtlijnen, die het bestuur geeft om Luksenburg aan banden te leggen, noemt deze volstrekt on juist. Volgens hem doelden deze op de directeur, 'die vrijwel alle post opende'. Andere inperkin gen zijn volgens de adjunct-di recteur gewoon herhaling van wat in de wet staat, ter verduide lijking voor nieuwe MR-leden, LEIDERDORP - Nadat hij eerder bij de Raad van State, bij de ge meenteraad en bij de commissie beroep- en bezwaarschriften bot had gevangen, probeerde de Lei- derdorpse sportschool-eigenaar Van Houdt het gisteravond nog één keer. Ten overstaan van weder om de commissie beroep- en be zwaarschriften pleitte Van Houdt ervoor de komst van een tweede sauna in het te bouwen zwembad/ sporthalcomplex aan de Hoogma- deseweg tegen te houden. Niet zonder verbittering stelde Van Houdt aan het einde van de zitting vast dat alle bestuurders, die zich met het plan hebben bezig houden of dat nu nog doen, straks van het gemeentelijk toneel zijn verdwenen. "Verdier, Gehner, Meerburg, de raadsleden - ze zijn er nu of zometeen niet meer. Wie moet ik dan ter verantwoording roepen als blijkt dat die tweede sauna alleen maar verliezen ople vert?" En: "Ook al kampt die sau na met een tekort, van opdoeken zal toch wel geen sprake zijn. De Leiderdorpse gemeenschap draait er gewoon voor op". De gemeente heeft ten onrechte een bouwvergunning verleend voor het zwembadcomplex, voerde Van Houdt gisteravond nog eens aan, omdat niet is aangetoond dat er ruimte is voor een tweede sauna in Leiderdorp. "Met gemeen schapsgeld wordt een instelling in het zadel geholpen die mij straks gaat beconcurreren". Wethouder Meerburg verklaarde namens de gemeente dat de raad nu eenmaal het besluit heeft geno men om een sauna in het zwem badcomplex op te nemen. De prak tijk zal uitwijzen of er inderdaad sprake is van een concurrentieslag. "Uit de uitspraak van de Raad van State lees ik dat wij er als gemeen te niet helemaal naast zitten. An ders had de Raad van State het schorsingsverzoek van Van Houdt wel gehonoreerd", aldus Meer burg. De commissie beroep- en be zwaarschriften zal zo spoedig mo gelijk bepalen of de gemeente de vergunning voor de bouw van het zwembadcomplex al dan niet te recht heeft verleend. De paal wordt de hoogte in gehesen. Overigens moet men wel het ho buigen, wil men het woord op de paal kunnen lezen... (foto wim Dijkt LEIDERDORP - De 'totempaal' is gearriveerd. De omstreden recla mezuil naar winkelcentrum Win kelhof in Leiderdorp is gistermid dag neergezet in het al maanden lang braakliggende gat, midden op de Engelendaal. De 13V2 meter hoge paal is er be paald niet zonder slag of stoot ge komen. Er rezen protesten tegen: de totempaal zou te hoog zijn, de vergunning voor de verlichting is in strijd met het bestemmingsplan. De gemeente heeft die tweede ver gunning dan ook weer ingetrok ken. Er is een bestemmingsplan wijziging voor nodig om de paal te doen branden. De gemeente heeft daar geen moeite mee. Twee inwo ners van Leiderdorp, mevrouw Dekkers en de heer De Vrind. wel. Zij tekenden gisteravond bij de commissie beroep- en bezwaar schriften voor de tweede maal in successie protest aan tegen de paal. Dat wil zeggen: dit maal te gen de verlichting van de paal. Met het gevaarte zelf hebben ze ook de nodige moeite ("het is ontsierend, straks staat heel Leiderdorp ermee vol"), maar daartegen is nu niets meer te doen. In de paal werd gisteren al wel de nodige bekabeling voor de elek triciteit aangebracht. Mocht er als nog toestemming voor verlichting worden gegeven, dan is één druk op de knop genoeg om de paal te doen branden. Maar zo lang het zo ver nog niet is, zal de gemeente in grijpen zodra er licht brandt. Aldus wethouder Meerburg gisteravond bij de commissie beroep- en be zwaarschriften. De commissie zal binnenkort bepalen of de verlich ting in de paal al dan niet mag branden. LEIDERDORP - Bij een radarcon trole van de Leiderdorpse politie zijn 24 processen-verbaal opge maakt. De radarcontrole is gisteren gehouden, gedurende een periode van anderhalf uur, aan de Van der Valk Boumanweg. De hoogste ge meten snelheid was 85 kilometer op de weg waar 50 mag worden ge reden. die juist een maand of twee wa ren gekozen. Over de mogelijke noodzaak van deze verduidelij king, volgens de critici klachten uit de praktijk, verkiest Luksen burg te zwijgen. Dempen Dat hij het schoolwerkplan van de personeelsraad van tafel zou hebben geveegd, bestrijdt Luksenburg. "Ik heb het gepro beerd te dempen en gezegd 'la ten we gebruik maken van wat er is'. Onder meer uitstekend lande lijk materiaal. De MR mag best advies uitbrengen, maar niet zeg gen dat het zó moet". Luksenburg wijst de verkla ring van bronnen, dat zijn optre den tegenover anderen soms een vorm terreur zou zijn, af. "Dat wordt van een heleboel mensen gezegd. Het is makkelijk je af te zetten tegen mensen die impopu laire maatregelen brengen. Er zijn ook andere tendensen: 'pak het harder aan en pik het niet' Dat een docente op de laatste schooldag te horen kreeg, dat haar dienstverband niet zou wor den verlengd, verwijst de ad junct-directeur naar het rijk der fabelen. "Dat was het gevolg van verschillende interpretaties overheidscirculaires. Ik heb het overigens namens de directie ge zegd". Wat de New Yórk-reis betreft, reageert Luksenburg dat met de ze reis altijd buitenstaanders meegaan. Eén gast kon, volgens hem, tevens als begeleider optre den, terwijl andere gasten voor de werving van stageplaatsen voor het RIO in Amerika met de club meereisde. WOENSDAG Leiden The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de band 'Some guys have all the luck', 22.30 uur. Vrouwentelefoon sexueel geweld, tel. 126844, bereikbaar van 20-23 uur. Centrum Vakopleiding van Volwasse nen - Rooseveltstraat 45, open huis, tot 18 uur en van 19-21 uur. Kükhuis - 'The killing fields', 19.30 en 20 uur; 'Doodseskader', 20 en 22.30 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, Commis sie voor Economische Aangelegenhe den, 20 uur. Gebouw Speeltuinver. Prinses Beatrix - Schubertlaan, informatieavond over een bouwplan aan de Schubertlaan, 20 Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, vergade ring raadscommissie welzijn, 20 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, eetgroep voor vrouwen en kinderen, 18-19.30 uur. Oegstgeest Rijnlands Lyceum - officiële opening culturele manifestatie, 20 uur. DONDERDAG Leiden Gebouw De Regenboog - Watermolen, informatie over cursussen, 14-15 en 19- 20 uur. Prins Willem-Alexander Mavo - Diepen- brocklaan, fancy-fair t.b.v. buitenkh- niek AZL, 14-21 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, Commis sie Ruimtelijke Ordening, Openbare Werken, Verkeer en Milieu, 20 uur. Zoeterwoude Trefcentrum Ons Huis - Kosterspad, start nieuwe seizoen 'Platform', 9.30- 11.30 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, internatio nale volksdansavond, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 29 augustus tot vr 5 september door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, tel. 894400. Provincie: 'Duingebied moet beschermd' DEN HAAG/WASSENAAR - De provincie wil dat de gemeente Wassenaar zo spoedig mogelijk een nieuw bestemmingsplan maakt waarmee het duingebied kan wor den beschermd. Wassenaar heeft verzuimd om een nieuw bestem mingsplan te maken nadat het vo rige door de Kroon was afgekeurd. Ook de gemeente Den Haag is wat dit betreft door de provincie op de vingers getikt. De provinciale kri tiek klonk vandaag uit de mond van Gedeputeerde Overwater op een Symposium over de duinen bij Den Haag. De provincie wijst verdere be bouwing van de duinen af en vraagt zich af waarom bijvoorbeeld Den Haag nog geen maatregelen heeft genomen om het duingebied te beschermen. De provincie stelt voor om een modelregeling te ma ken voor de bescherming van het gehele Zuidhollandse duingebied. Beperking van waterwinning in de duinen moet bovendien herstel van aangetast natuurgebied bevor deren. Particuliere natuurbescher mingsorganisaties en de provincie bleken het tijdens het symposium eens te zijn over het feit dat de dui nen onvoldoende worden be schermd. Zo staan er volgens A. Salman van de Leidse Stichting Duinbehoud nog veel bedreigende plannen op stapel. Hij noemde in dit verband de voorgenomen aan leg van golfterreinen, uitbreiding van de waterwinning, oprukkende bebouwing en de aanleg van nieu we wandel- en fietspaden. Overigens kondigde een top ambtenaar van het ministerie van Landbouw en Visserij namens de minister aan dat spoedig delen van de Haagse duinen tot Beschermd Natuurmonument zullen worden aangewezen. Een dergelijke aan wijzing kan worden gezien als een belangrijke stap van minister Braks (Landbouw) om waardevol le duingebieden tot natuurmonu ment aan te wijzen. Tijdens het symposium werd ook een pleidooi gehouden voor een overkoepelend beheer van het centrale deel van de Zuidhollandse duinen. Zowel het beheer als het eigendom van veel duingebieden is in Zuid-Holland zeer versnip perd. De Stichting Duinbehoud stelde voor om aan dit overkoepe lende beheer de naam Zuidhol lands Duinreservaat te geven. De provincie bleek voorstander van zo'n gecoördineerd beheersorgaan voor het gehele duingebied. Kunstuitleen Vanaf heden tot en met 7 sep tember wordt in het Voorschoten- se Ambachtshuis, Voorstraat 12, een tentoonstelling gehouden van kunstwerken uit de Leidse Kunst uitleen. Deze Kunstuitleen, die ook voor Voorschotenaren toe gankelijk is, geeft hiermee een globale indruk van haar collectie. In totaal heeft zij 1300 kunstwer ken te leen. De in Voorschoten aanwezige kunstwerken kunnen worden gereserveerd en na 17 sep tember opgehaald worden. De tentoonstelling is dagelijks van twee tot vijf uur geopend. Toe gang gratis. Evangelisatie De stichting 'In de rechte straat' organiseert morgen een evangeli satie-avond in Leiderdorp. De avond wordt gehouden in de Go- maris-school op de hoek Vronken- laan/Engelendaal. Aanvang acht uur. Spreker is ds. Van der Meij, die het zal hebben over het onder werp 'kopen zonder geld'. Muzika le medewerking wordt verleend door de Lissese familie De Gier. ZOETERWOUDE - Platform Zoe terwoude, een initiatief voor men sen die overdag 'iets' samen willen doen, gaat morgen het derde sei zoen in. Afgelopen seizoen heeft het vaste grond onder de voeten gekregen na een aanvankelijk aar zelende start. Het trefcentrum, gelegen in Ons Huis aan het Kosterspad, is weder om de ontmoetingsruimte. Elke donderdagochtend van half tien tot half twaalf staat deze open voor alle Zoeterwoudse ingezetenen. Men kan vrijblijvend een praatje maken, sjoelen, kaarten en wat dies meer zij. Dit seizoen wil men met elkaar ook een aantal musea en tentoonstellingen bezoeken. Andere nieuwe initiatieven: een cursus gespreksvoering voor men sen die beter met anderen willen omgaan. Belangstellenden voor deze tien avonden durende cursus kunnen zich melden bij A. Koe voet, tel. 01715-2618. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp mag geen vergunning verlenen voor de bouw van een sporthal op de Hoogmadeseweg, zo lang het hele 'plaatje' niet rond is. Dat betoogde mevrouw Dek kers gisteravond bij de commissie beroep- en bezwaarschriften, waar zij en een andere Leiderdorper, De Vrind, in beroep was gekomen. Het tweetal wil dat er eerst een totaalonderzoek komt voordat met de vernieuwbouw van de zwem bad en de bouw van een sporthal wordt begonnen. "Je krijgt ge woon alle stukken niet te zien. Wij als burgers hebben het recht om te weten wat ze in het dorp allemaal organiseren, wat ze van plan zijn. Er wordt maar van alles bekonkeld achter onze rug om". Voorts heb ben mevrouw Dekkers en de heer De Vrind er problemen mee dat er groen en speelterrein aan de sport hal wordt opgeofferd en dat het on derwijs straks minder lesuren krijgt in de nieuwe sporthal. Wethouder Meerburg daarente gen oordeelde dat er van een totaalonderzoek geen sprake kon zijn: de gemeenteraad heeft begin dit jaar 'ja' gezegd tegen de komst van het zwembad/sporthalcom plex en de gemeente is inmiddels druk bezig met de voorbereidin gen. Zo moet de bestemming 'zwembad' die op het bewuste stuk grond aan de Hoogmadeseweg rust worden veranderd in 'sporthal'. Meerburg: "Een sporthal is een al jarenlang levende wens in Lei derdorp. Nu we toch het zwembad moeten verbouwen kunnen we dat koppelen aan de bouw van zo'n hal. Dat maakt het plan relatief goedkoper". Mevrouw Dekkers: "Als het straks niet goed gaat ben ik direct belanghebbende in deze hele affai re. De burger betaalt immers? Ik wil eerst het hele plaatje onder ogen krijgen in plaats van deze halfbakken toestand". De commissie beroep- en be zwaarschriften zal binnenkort be palen of de twee bezwaarmakers in het gelijk worden gesteld. LEIDSCH itb DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1, Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2