Hamburg: kolos met bijna duizend man personeel Rod Stewart in Ahoy: te veel billen, te weinig hartstocht Traangas voor Russische dansers Deutsches Theater speelt visitekaartje Cox Habbema WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 PAGINA 23 Operagebouw New York ontruimd WASHINGTON (GPD) - Een traangasgranaat heeft gisteravond al na vijf minuten een einde ge- door Henk Dam maakt aan een voorstelling van de Russische Moiseyev dansgroep in het gebouw van de Metropolitan Opera in New York. De bom ontplofte met een luide knal achter in de orkestbak. De or kestleden konden niet veel anders doen dan weggaan, waarop de Rus sische dansers zonder muziekbe geleiding nog enige tijd doordan sten. Even later moest evenwel de ge hele - uitverkochte - zaal worden ontruimd toen de scherpe lucht zich door het gebouw verspreidde. Van de 4000 aanwezigen liepen er zeker twintig aandoeningen aan ogen of luchtwegen op. Persbureaus in New Yox^c wer den direct na de aanslag gebeld door mensen die zeiden namens de militante groepering Joodse De fensie Liga te spreken en die de verantwoordelijkheid opeisten. Een van hen zei dat de bom was geplaatst omdat „de Sovjets hier met een cultureel propaganda-of- fensief naar toe komen, zodat de Amerikanen denken dat zij (de Russen) zo slecht nog niet zijn. Wij willen de Sovjets laten weten dat zij daarin niet zullen slagen tot de drie miljoen Russische joden zijn bevrijd". Een officiële woordvoerder van de Liga sprak echter gisteravond laat betrokkenheid van zijn organi satie by de aanslag tegen, „hoewel we het van harte met de actie eens zijn". De Moiseyev balletgroep heeft voor vanavond weer een voorstel ling in hetzelfde gebouw in New York op het programma staan. Films Lang in Brazilië gevonden SAO PAULO (AFP) - In het film museum van Sao Paulo in Brazilië zijn kopieën teruggevonden van twee sinds 1945 vermiste films van de Duitse regisseur Fritz Lang. Naar het dagblad 'A Folha de Sao Paulo' berichtte gaat het om de films 'Kampfende Herzen' en 'Das Wandernde Bild'. De echtheid van de films is vastgesteld door Walter Seidler, restaurateur van het filmmuseum van West-Berlijn. 'Kampfende Herzen' en 'Das Wandernde Bild' zijn speelfilms die door Lang zijn gemaakt tussen 1921 en 1922. Ze zullen worden ge restaureerd en vermenigvuldigd en in juli 1987 voor het eerst wor den vertoond op een internationale filmmanifestatie in West-Berlijn. Aan 'Das Wandernde Bild' ont breekt zestig meter film, dat is tien minuten projectie. 'Kampfende Herzen' is een lief desdrama rond vier mannen die te gelijkertijd de heldin, gespeeld door Carola Tölle, het hof maken. Een van de mannenrollen wordt gespeeld doorde acteur Rudolf Klein Rogge, de 'Doktor Mabuse' van dezelfde regisseur. Vijf films van Fritz Lang worden nu nog vermist. 1(1) Sing our own song - UB 40 2(5) Sweet freedom - Michael McDonald 3 4) Who's Johnny - El De- barge 4 2) Ti sento - Matia Bazar 5(3) Holiday rap - Mc Miker G and DJ Sven 6(7) Let's go all the way - Sly Fox i 7 (12) The way it is - Bruce Hornsby and the Range 8(8) Move closer - Marilyn Martin 9 (11) Every beat of my heart - Rod Stewart 10 (10) The lady in red - Chris de Burgh 11 6) Nasty - Janet Jackson 12 9) Papa don't preach - Ma donna 13 (22) The final countdown - Europe 14 (16) Borrowed love - SOS Band 15 (21) Paranoimia - The Aret of Noise 16 (23) I want to wake up with you - Boris Gardner 17 (13) What have I done for you lately - King MC 18 (17) Dancing on the ceiling - Lionel Richie 19 (14) Lessons in love-Level 42 20 (15) The Edge of Heaven - Wham 21 (26) La France - BZN 22 (31) Bolero-Fancy 23 (18) Hunting high and low - AHA 24 (27) Oh People - Patti Label- le 25 (20) Close to Perfection - Mi- quel Brown 26 (38) Glory of Love - Peter Ce tera 27 (19) My favorite waste of ti me- Owen Paul 28 Give a little love - Albert Hammond!Albert West 29 Find the time-Five Star 30 (37) Hollandse Rep - Haagse Harry IHollandseveldse Hendrik 31 (24) I can't wait - Nu Shooz 32 Girls/Boys - Prince and the Revolution 33 (39) Waiting to see you - Dan Hartman 34 (36) Do yadoya- Samantha Fox 35 Typical male - Tina Turner 36 (30) Dreamtime - Daryl Hall 37 (25) Disco samba - Two Man Sound 38 Sally - Carmel 39 What's the colour of mo ney - Hollywood Beyond 40 (35) Ratsmodee - Danny de Munk (Stichting Ned. Top 40) dige, bijna driehonderd jaar oude opera-traditie, waaraan illustere namen verbonden zijn als die van Telemann, Handel, Mattheson en Mahler. Het gebouw in de Grosze Theaterstrasze, oorspronkelijk uit 1827. had eerst 2800 plaatsen. Het werd in de Tweede Wereldoorlog zwaar getroffen en na wederop bouw pas in 1955 heropend. De 90 procent bezettingsgraad in 1985-'86 gold niet alleen de opera, maar ook de dansvoorstellingen van het bij de Staatsopera horende Hamburger Ballet onder leiding van John Neumeier. Daarnaast werden de opvoeringen van kleine opera's door de eigen experimente le opera-studio Stabile eveneens druk bezocht (dit seizoen acht pro- dukties op het speelplan). Maar hoe gezond de Hamburger Opera er ook uit moge zien, er is geen reden de ogen te sluiten voor de problemen in de nabije toe komst, problemen die bij tal van andere grote muziektheaters in de wereld opdoemen. Amsterdam krijgt er ongetwijfeld ook mee te maken, zeker als de nieuwigheid van de Stopera er een beetje af is en Rotterdam en Opera Forum zich dieper hebben vastgebeten in hun aanspraken op de subsidie- koek. Voor 1983-'84 had de opera in Hamburg een budget van 72,4 mil joen D-mark (ca. 83 miljoen gul den), waarvan 53,9 miljoen mark opgehoest werd door de Stadstaat Hamburg (Er is een vriendenkring van particulieren die bepaalde pro jecten mee-financiert, en Philips Hamburg heeft in 1985 één miljoen D-mark geschonken voor de op voering van de Faust van Gounod). Maar zo'n overheidssubsidie van pakweg 62 miljoen gulden heeft binnen de begroting van stad en staat Hamburg te maken met een toenemende concurrentie van an dere subsidieposten, vooral op cul tureel gebied natuurlijk. Wegwerptheater De vraag rijst, of zulke enorme bedragen naar de maatstaf van kosten-baten nog zinvol besteed genoemd kunnen worden. Niet lang geleden werd die vraag voor gelegd aan de eerder genoemde Christoph von Dohnanyi. Deze ziet een soort 'wegwerptheater' voor zich, waarin de mensen hun eigen tijd herkennen en leren begrijpen en aanvaarden. Dat betekent: wèg van de zucht naar perfectie om daardoor een breder repertoire te kunnen bieden. Als men te weinig produceert is de kans op het bui tengewone kleiner. Op het eind van de 19e eeuw waren twintig pre mières voor een operagezelschap heel normaal, tegenwoordig haalt men er amper vier of vijf. Er zou sneller, veelvuldiger en veelzijdiger moeten worden gepro duceerd, vindt Von Dohnanyi. Dan zouden ook weer meer mensen de moed hebben nieuwe opera's te schrijven en dan zou een gezel schap het gauw afleren iedereen dol te maken met elke première van een nieuw werk. Muziek en theater moeten niet voor de eeu wigheid gemaakt worden. Ideeën die nu opgeldt doen kunnen voor een volgende generatie verouderd zijn. En de superperfecte muziek uitvoeringen op grammofoonpla ten (a la Von Karajan), gemaakt voor de 'eeuwigheid', zijn eigenlijk heel vervelend. Zij zijn het die het operabedrijf kapot dreigen te ma ken. Ondanks de fabriek-achtige om vang is de Hamburger Opera veel meer dan alleen maar onderdeel van een cultuurvoorziening als 'glijmiddel' (de term is van onze minister Brinkman) voor de im- en exportbelangen van de 1,6 miljoen tellende Hanzestad. Daar staan de artistieke ambities van intendanten als Von Dohnanyi en Liebermann garant voor. Chef dramaturg Peter Dannenberg maakt met trots gewag van de vele opdrachten die zijn bedrijf sinds het initiatief van Liebermann in 1959 verstrekt. De jongste was de toonzetting van Goethe's Die Lei den des jungen Werthers door Hans-Jürgen von Bose die in fe bruari in Hamburg gaat. werk en het herontdekken van ver geten opera's. Zo heeft Von Doh nanyi sinds 1981 drie opera's van Von Zemlinsky boven water ge haald en opgevoerd, waaronder twee eenakters op teksten van Os car Wilde en Der Kreidekreis uit 1933 van Klabund. Van het laatste werk zal de Hamburger Opera van af 20 november zes voorstellingen geven in het nieuwe Amsterdamse Muziektheater. Ook Amadis van Johann Christian Bach was een herontdekking. In Hamburg be leefde deze opera in 1983 haar eer ste opvoering sinds 200 jaar, maar nu met moderne beeldprojectie op de decors! Twee slotvragen aan chef-drama turg Peter Dannenberg: Waarom ziet men de voorstellingen van de Hamburger Opera bijna nooit op tv? Antwoord: „Omdat onze voor stellingen niet te betalen zijn en de tv kennelijk andere prioriteiten heeft. Mortier in Brussel heeft zijn tv-optredens ook moeten afbre ken". Hoe kijkt men in de Duitse ope ra-wereld aan tegen het nieuwe Muziektheater in Amsterdam? Dannenberg: „Wij denken dat de Nederlandse Opera eindelijk een belangrijke plaats zal gaan inne men tussen de grote muziekthea ters in de wereld". 'Senecas Tod' van Peter Hacks door het Deutsches Theater. Met: Eber- hard Esche, Karin Gregorek, Klaus Piontek, Kolf Ludwig, Otto Meilies e.a. Regie: Cox Habbema. Decor: Carl von Appen. Gezien op 2 septem ber in de Stadsschouwburg, Amster dam. AMSTERDAM - Op de een of andere manier klinkt de aankon diging nogal zwaar: het Oostduit- se toneelgezelschap Deutsches Theater speelt 'Seneca's dood' van Peter Hacks. Wat echter het meest opvalt, is de relativerende, welhaast humoristische toonzet ting; en dat ondanks de niet ge ringe moeilijkheidsgraad van taalgebruik en filosofisch getinte inhoud. Wie zich enige moeite wil getroosten om die barrière te nemen, krijgt een indrukwek kend stuk teksttoneel voorge schoteld, waarnaar het gewoon leuk kijken en vooral luisteren is. 'Senecas Tod' toont de laatste dag van de staatsman, filosoof en schrijver Seneca, die op bevel van keizer Nero, wiens opvoeder hij is geweest, tot zelfmoord wordt gedwongen. Belangrijk om te laten zien is volgens de schrijver, hoe Seneca zijn 'Hal- tung', dat wil zeggen zijn hou ding, waardigheid, zelfbeheer sing, waarover hij regelmatig heeft geschreven, nu zelf met de dood voor ogen waarmaakt. De zekerheid over het naderen van de dood, die in feite ons aller eni ge zekerheid is, leidt tot een aan tal beschouwingen over leven en dood, waarin bijvoorbeeld ons tijdsbesef vaak een rol speelt. Zo vraagt Seneca's bediende zich af: "Als het leven kunst is - welk kunstwerk meet men naar zijn omvang?" Deze filosofische laag wordt op de eerste plaats gerelativeerd door een specifiek dichterlijk taalgebruik met ingewikkelde zinstructuren en een zeer na drukkelijke dictie met een on verwacht komische uitwerking. Daarnaast zijn er de ontmoetin gen met de stenen sjouwende metselaar, uitgever Maximus, re denaar Flavus en echtgenote Paulina, waardoor het gesprek soms plotseling over trivialere onderwerpen als lawaaioverlast, geld, geslachtsziekten en on trouw gaat. Op 23 september wordt het Muziektheater geopend,' het grootste gebouw voor de podiumkunsten van ons land. Het Nationale Ballet en de Nederlandse Opera hebben er een onderdak gevonden, binnen- en buitenlandse gezelschap pen van naam en faam zullen er te zien en te horen zijn. Een bouwwerk op 3075 palen, dat plaats biedt aan 1689 toeschouwers. Voor Nederland is het Muziektheater, in de volksmond nog steeds Stoperagenoemd, een uitzonderlijk gebouw. In West Europa zijn echter wel vergelijkbare gebouwen te vin den. Zoals het Scala in Milaan, De Munt in Brussel, de Opera in Parijs, het Coliseum in Londen en de Hamburg i- sche Staatsoper. Onze buitenlandse correspondenten gingen ter plekke kij ken. Vandaag het eerste deel van een serie over de Muziek theaters in Europade Hamburgische Staatsoper. HAMBURG (GPD) - In getallen uitgedrukt ziet de 'Hamburgische Staatsoper' er uit als een fabriek: een budget van tussen de 80 en 90 miljoen gulden, 135 solozangers en -zangeressen op de ensemblelijst, 85 vaste koorleden, een eigen or kest van 130 musici, een eigen bal let van circa 80 mensen plus twee studiogroepen voor kleine opera's. Alles bij elkaar een personeelsbe- door Paul Bollen stand van 950 mensen. En de zaak loopt gesmeerd, want het vorige seizoen gaf in de grote zaal van 1675 plaatsen een bezettingsgraad van 90 procent te zien. Een be trouwbare kern van een kritisch publiek, goed geschoold door de rijke opera-historie van de stad, maakt een programmering van hoog gemiddeld niveau mogelijk. Maar er zijn in de operawereld ook mensen die verder kijken. In Hamburg was het Christoph von Dohnanyi die, na 17 jaar intendant geweest te zijn, in 1984 naar het Cleveland Orchestra in de VS ver trok. Hij meent dat het beeld van de grote muziektheaters in de we reld economisch en artistiek op den duur grondig zal veranderen en ook zal moeten veranderen. Zijn ideaal is: een veel goedkoper, min der bureaucratisch en efficiënter bedrijf, dat aanzienlek flexibeler en slagvaardiger kan opereren („Ik wilde een gebruikte auto hebben, maar dat veroorzaakte een hoop gedonder. Voor het decorum dien de ik in een nieuwe wagen te rij den"). De verlichte ideeën van Von Dohnanyi hebben hem niet alleen vrienden bezorgd. Al in Frankfurt was hij met anderen begonnen het gangbare repertoire van zijn 'slech te reputatie te bevrijden'. Hij bracht een nieuwe vorm, een nieu we stijl en esthetiek, die meer in overeenstemming is met onze tijd van elektronische beeldmiddelen en computers. Een voorstelling van Puccini's Turandot bijvoor beeld zag er allesbehalve 19e eeuws uit. Maar in Hamburg was niet iedereen daarvan gediend en Von Dohnanyi raakte zowel bin nen als buiten verwikkeld in hefti ge discussies, dikwijls ook ruzies. Uiteindelijk is hij vertrokken, na dat een rijke particulier voorge steld had zijn contract tot 1987 te betalen om de Hamburger 'droom- intendant' Rolf Liebermann uit Pa rijs terug te halen. Dat lukte pas na het fiasco met Kurt Horres, die na drie maanden weer verdwenen was. De 75-jarige componist Liebermann aanvaard de in 1984-'85 zijn tweede ambtspe riode in Hamburg. In de jaren 1959- 1973 had hij, met een perfect ge voel voor de sensatie van het nieu we, veel premières gegeven, maar nimmer de vingers gebrand aan de traditionele opera. Ballet Hamburg heeft een eerbiedwaar- Rod Stewart in de Ahoy. Rod Stewart band. Band: Jim Cre- gan en Robin Le Mesurier (gitaren), Tony Brock (drums), Charlie Harri son (bas), John Corey (gitaar en toet sen), Kevin Savigar (toetsen), Nick Lane (trombone), Jimmy Roberts (saxen) en Micahei Cichowicz (trom pet). Ahoy Rotterdam, 2 september. Herhaling vanavond. ROTTERDAM - De introductie tape voor het optreden is nog al tijd dezelfde: The Stripper, een klassiek stukje schetter-de-tet dat in provinciale nachtclubs wordt gebruikt als achtergrond muziek als het laatste lapje tex tiel valt. Rod Stewart heeft altijd iets vulgairs gehad in zijn optre den. Er is geen rocker die zich tijdens zijn optreden zo vaak om kleedt. Tijdens zijn huidige tournee is het opnieuw niet anders, en kan. hij het lonken en het exhibitio nisme op het podium niet laten. Zo flitst hij tijdens Do ya think I'm sexy geraffineerd een rood jackje open zodat een t-shirt met de woorden No sex zichtbaar wordt. Of toont hij zijn met strak ke leren broek bespannen billen veelvuldig aan het intens meele vende publiek. Rod Stewart is een 41-jarige Schot die in de herfst van zijn in middels ruim twintigjarige car rière is beland, maar zelfs dan nog vlammend kan toeslaan. Zijn onlangs uitgebrachte acht tiende elpee Every Beat of My Heart behoort tot het kleine aan tal integere platen dat hij de laat ste tien jaar heeft uitgebracht. Op deze langspeler zijn de snelle nummers optima forma aange scherpt en doet de subtiele pro- duktie met mooi koperwerk en fraaie vocale arrangementen de rest. De elpee is een verademing voor wie Stewart een warm hart toedraagt, al was het maar omdat zijn carrière, beginnend in de op bloei van de Britse blues halver wege de jaren zestig, door de bank genomep zoveel mooie mu ziek heeft opgeleverd. Er zijn weinig rockers die met zoveel smart over liefde kunnen zingen als hij; er zijn er nog minder die met hun eigen vermogens zo vaak een loopje hebben geno- Wie zoekt naar echte roots is bij Stewart aan het verkeerde adres, daarvoor staat hij als voca list teveel onder de invloed van zijn jeugdhelden Otis Redding, Marvin Gaye en Wilson Pickett. Maar hij bezit wel een soort pa thetiek die op de beste momen ten prachtige concerten kan op leveren. Vaak is Stewart niet ge negen om zijn ware aard te to nen. Met zijn straatjochie-achtige branie heeft Rod meermaals zijn eigen professionalisme versja cherd. Een flink aantal platen bewijst dat, en helaas is de huidige tour geen uitzondering op deze ge woonte. De nieuwe elpee wordt nauwelijks geciteerd, zodat een greatest hits-show ontstaat die nauwelijks afwijkt van zijn door snee-repertoire. Geen mooie bla zersarrangementen, niks fraaie meerstemmige koortjes. In de snelle songs marcheert Stewarts uiterst professioneel opererende band nog wel adequaat, maar in de covers leidt de routine tot domme kopieerdrang. Zo wordt 'Green Onions' van Booker T. The MG's verkracht, Redding's 'On the Dock of the Bay' gerui- neerd. Als Stewart zich laat verleiden tot nodeloos gepronk leidt dat tot een concentratieverlies dat al le onderdelen van zijn show aan tast, hoezeer zijn vaste fans ook door hem in vervoering kunnen worden gebracht. Zijn inzetten in ballads ('You're in my Heart', 'Maggie May', 'Danny Whitten's' I don't wanna talk about it') zijn ditmaal hinderlijk onzuiver. En zelfs in zijn beste groove-num- mers ('Infatuation', 'Passion') laat hij kansen schieten om als nog het concert naar zijn hand te zetten. Op de valreep heft Rod Ste wart nog even Vera Lynn's We'll meet again aan. Ongetwijfeld. Laten we hopen dat ie dan min der billen en meer hartstochtelij ke vervoering toont. JOHN OOMKES Seneca in gesprek met de metse laar. Scène uit 'Senecas Tod' van het Deutsches Theater uit de DDR (foto p.r.) Op zich al is het interessant om een gerenommeerd gezelschap als het Deutsches Theater, het of ficiële staatstheater in de DDR, eens aan het werk te zien. Het voor deze produktie gekozen taalgebruik doet Nederlandse oren aanvankelijk wel wat ou derwets aan, maar getuigt onmis kenbaar van een groot vakman schap en past bij de opzet van dit tekstgeoriennteerde stuk zonder noemenswaardige handeling. Tevens is een aardige bijkom stigheid, dat de regie op naam staat van Cox Habbema, die sinds twee dagen de nieuwe di recteur van de Amsterdamse Stadsschouwburg is. 'Senecas Tod' (met in de hoofdrol haar echtgenoot Eberhard Esche) als visitekaartje van Cox Habbema? Het zou zeker niet misstaan - overigens is het haar eerste regie bij dit gezelschap geweest en in middels zes jaar oud. Maar het schijnt toeval te zijn; dit gastop treden vindt namelijk plaats in het kader van een Nederland- DDR-manifestatie, die deze maand in Amsterdam wordt ge houden. Zelf schreef Cox Habbe ma enige tijd geleden in het Hol lands Dagboek van NRQ/Han- delsblad: "Wedden dat niemand gelooft dat zelfs ik niet zo snel kan manipuleren?" WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23