Zwarte bladzijde in jonge geschiedenis 'Geen verband tussen vandalisme en branden' MONUMENT Tonnen schade na inbraak in bedrijf Alphense regio telt 150 bodemverontreinigingen Raad Valkenburg stemt in met verkeersmaatregelen Mavo en lhno in Nieuwkoop alweer aan de slag na brand je uit Nieuw-Vennep zwaar gewond Hond mogelijk vergiftigd Zwitsers speelhuis markant gebouw op landgoed Keukenhof WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 19 de werd geraamd op 1,2 miljoen gulden, terwijl er ook nog een huis- computer met een waarde van 50.000 gulden was meegenomen. NIEUWKOOP - Directeur I.M. lukken, we blijven optimis- paratuur flink aangetast. De scha- Valentijn ziet al weer een licht- tisch", aldus Valentijn. puntje. Kwam hij maandag nog tot de conclusie dat de Maandagmorgen opende hij de schade in zijn bedrijf IMT Pro- deur van het bedrijf aan de Nieuw- duction bv in Nieuwkoop zo'n veenseweg na een vakantie. Het 1,2 miljoen gulden bedroeg, na water stond zo'n tien centimeter besprekingen met deskundi- h°°jS en twe? brandblussers ge- gehoo0nPmahkengvandcomnute^ schoonmaken van computers maal wel meeviel, maar toen de po. lukt het mogeluk de schade- utie het gebouw 's middags weer post te halveren en de produk- vrijgaf, bleek de schade pas echt", tie over een week of twee weer vertelt Valentijn. Het poeder uit de te hervatten. "Het zal wel weer blussers had de elektronische ap- Maandag werd door de 21 perso neelsleden van IMT Production bv, dat halffabrikaten levert aan bedrijven als Bosch, Philips, Sie mens en bijvoorbeeld autofabri kanten maar ook complete pro- dukten verkoopt, het water opge dweild. Daarna konden ze naar huis, want werk was er niet. "Som mige componenten hebben een zeer lange levertijd, soms wel twin tig weken. Met een ploegje van ze ven mensen zijn we vanochtend weer begonnen". Na de bespreking met de des kundige computerschoonmakers lijkt het er echter op dat de ge raamde schade meevalt. "Veel ap paratuur kan waarschijnlijk nog worden schoongemaakt. Daarmee wordt direct begonnen. De schade wordt daardoor minimaal gehal veerd. En dat is niet alleen voor de verzekering van belang, maar ook voor ons. Als wy bepaalde compo nenten niet voor het eind van het jaar kunnen leveren vanwege de lange levertijden komen onze afne mers met hun eigen produkten ook made' (29) en Alphen aan teu?e,'Maa!-™t zal nog zekl^twee den Rijn (21). Domstraat m Hazefswoude dorp 'aambei De provincie heeft inmiddels een is 65.900 gulden nodig. neelsleden weer zinvol aan het uitgebreide ambtelijke organisatie De provincie zal volgend jaar na- op de been gebracht om de werk- der onderzoek doen naar bodem- zaamheden, die de uitvoering van verontreinigingen aan de Prins ALPHEN/STREEK - De lijst van aangemelde bo demverontreinigingen in Zuid-Holland is inmiddels aangegroeid tot 1210 loka- teitenlijst voor 1987 worden vast gesteld. Op die lijst staan nog geen bo demverontreinigingen in de Al phense regio. Het verst in procedu- 5 de lokatie in Alphen, waar ties. Alphen en de regio ne- der de asfaltfabriek aan de Prins men van dit aantal 150 stuks Hen^™ decern is voor hun rekening. Bos- we[ bedrag van 40.000 gulden koop IS met 39 lokaties kop- uitgetrokken om een sanerings loper, daarna volgen Alke- plan op te stellen. Voor een sane- Met man en macht wordt gewerkt om weer enigszins op orde te komen. Van de 26 lokalen die de scholengemeen schap in totaal heeft, moeten er door de brand twee worden gemist (foto Nanno Bioupoo werk zijn". NIEUWKOOP - Brand zaamneaen, aie ae uitvoering van verontreinigingen aan de Prins ,- tt .-r Hat de interimwet bodemsanering met Bernhardlaan in Alphen (voormali- er hoover riè tohlk vfn'm™ Dan zich meebrengen, te kunnen bege- ge gasfabriek), de Hooftstraat, de 5"*""J®schok tmnmilan- lpiden. De nrioriteitenlnst voor rTr>crot>raai-H in k-oh^oL-ot-l- h« dagmorgen heen. Hoe goed de Hoewel de verzekering de kosten schoolgebouw, amper een half i de vernielingen en het omzet- later gevolgd door een gymzaaltje J 1 duistere reden vlam vat. inbraak waarbij weinig dagmorgen heen. "Hoe goed de wordt weggenomen maar voor ton- leiden. De prioriteitenlijst voor Hogewaard in Koudekerk, de Ho- nen wordtvernield én tót slot 1987 bevat 23 projecten waarvan gedjjk in Nieuwveen en de Nieuw- i „ie? - EZl™ wato«, de sanering 75 miljoen gulden veenseweg in Nieuwkoop. Die on- ,iJ7 r J kost. Aangezien er voor het opstel- derzoeken, waarvoor de gemeen- f e'^ hedrii^We bestMn oas len van saneringsplannen en feite- ten een deel van de kosten moeten Jong &edrut._we gestaan pas Ujke uivoering van saneringen elf betalen, vergen een bedrag van miljoen gulden kan worden uitge- tussen de zestig- en tachtigduizend geven, moet de provincie uit het gulden. Alleen voor het onderzoek grote aanbod een keuze doen. Aan in Koudekerk denkt de provincie het einde van dit jaar zal de priori- 178.000 gulden nodig te hebben. VALKENBURG - De ge meenteraad van Valken burg is gisteravond ak koord gegaan met het in stellen van een aantal ver keersmaatregelen in het Rijndorp. Er komt onder meer een parkeerverbod op een gedeelte van de Clau- diusdreef. Om het verlies aan parkeerplaatsen dat daardoor ontstaat te com- het verkeer van en naar 't Joght II door de geparkeerde auto's op de Claudiusdref in gevaar komt. De maatregel gaat in zodra de 28 par keerplaatsen zijn aangelegd. Om de veiligheid van het verkeer op het Lambrechtsveld en op Fran kenburg te bevorderen wil de ge meenteraad dat op een gedeelte van deze twee straten éénrichting- verkeer wordt ingevoerd. De maat regel moet gelden voor het smalle gedeelte van het Lambrechtsveld en voor Frankenburg tussen de nummers 28 en 56. Fietsers mogen basisschool die onder water wordt gezet. lr__ Het woelige weekendje in halfjaar, maar toch kun je Nieuwkoop leverde een schade- rustig zeggen dat dit een zwarte P°st °P van om en nabij een mil- bladzijde in onze geschiedenis is". Joen gulden. Groepscommandant Erg deskundig waren de inbre- A.A. van Wijk van de politie: "Ik kers overigens niet. In tegenstel- wens geen verband te zien tussen ling tot de rijkspolitie noemt Va- 5et vandalisme in de gemeente en lentijn het 'geen inbrekers, maar deze zaken. Dit zyn gewoon ernsti ge woon vandalen'. De directeur: ëe. misdrijven, geen kapotte "Echt veel dure dingen hebben ze ruitjes". laten staan, terwijl ze wel ons huis- De technische recherche is nog computertje meenemen. Die dure bezig met een onderzoek en over dingen hebben ze vervolgens wel de vorderingen wil Van Wijk voor- vernield. Ik denk zelf aan mensen, lopig nog geen mededelingen die met een slokje op wat branie- doen. De commandant spreekt van achtig een inbraak plegen". een 'algemeen onderzoek' waarbij alle gebeurtenissen van het afgelo pen weekeinde worden betrokken. "De dingen die zijn gebeurd, noem ik extreem. Het zijn ernstige feiten waar ik geen verklaring voor heb. Voorlopig hebben we ook geen en kele aanwijzing die ons in de rich ting van de daders stuurt". De twee branden doen bij de po litie het vermoeden rijzen dat er' sprake is van brandstichting. De brand in de scholengemeenschap Nieuwkoop werd meteen gevolgd door het gymzaaltje aan de Achter weg. "We houden ernstig rekening met brandstichting, al weten we dat niet voor de volle honderd pro cent zeker", zegt Van Wijk. Burgemeester T.R. Seinstra van Nieuwkoop noemt de gebeurtenis sen in het weekeinde 'uitermate vervelend en verontrustend'. Gis termiddag besprak hij in het colle ge de toestand en eventuele maat regelen. De basisscholen die ge- NIEUWKOOP - Om te voorkomer dat de leerlingen voor de Engelse les het praktijklokaal voor de kooklessen inpikken, is het les rooster van de scholengemeen schap Nieuwkoop grondig herzien Maar alle leerlingen van de mavo lhno-school zijn tenminste weer te rug in de schoolbanken nada' maandag de helft nog thuis moes bljjven vanwege de brand zater dagnacht. "Wonder boven wonder kunner we weer snel aan de slag", zegt di recteur C.A. Keukens. "Maandag avond is een acht man sterke schoonmaakploeg begonnen mei het reinigen van het gedeelte dal was aangetast door rook en water Dinsdagmorgen waren ze al klaar zodat ik meteen alle 22 groeper leerlingen weer kon plaatsen". De poetsploeg komt morgen nog ever terug om de laatste restjes vuil op te ruimen. Het middengedeelte van de school aan de Lindelaan liep aan zienlijke schade op door de brand en is voorlopig onbruikbaar. Het is met schotten afgezet zodat bouw vakkers de ravage kunnen oprui men en vervolgens het gedeelte kunnen restaureren. Het onbruik bare centrum van het schoolge bouw bestaat uit de hoofdingang, de garderobe, de huisdrukkerij en de personeelskamer. Van de 26 lokalen die de scholen gemeenschap in totaal heeft, moe ten er vanwege de brand twee wor- bruik maakten van het gymzaaltje den gemist. "Met een aangepast zijn inmiddels elders onderge- rooster redden we het wel", peinst bracht. De schade aan het zaaltje de directeur, "maar het is natuur- bedraagt naar schatting ruim een lijk een duidelijke zaak dat het be ton. Het plafond moet in elk geval helpen wordt in de komende worden vernieuwd. De waterscha- maanden. Met wat goede wil zal de by de Van Velzen-basisschool dat wel lukken. De docenten drin- blijkt achteraf mee te vallen. De ken hun koffie bijvoorbeeld ge- boeken in het gebouw zijn droog gebleven. Seinstra wil, evenals Van Wijk geen relatie zien tussen het vanda lisme in de gemeente en de gebeur tenissen. "Dat heeft niets met van dalisme te maken", aldus de burge meester, die zegt dat er door de po litie speciale maatregelen zijn ge troffen. "Over die maatregelen doe ik geen mededelingen, ze hebben in elk geval niet te maken met ex tra politiesterkte". De Nieuwkoop- se politie heeft wel bystand gekre gen van rechercheurs van het dis trict 's Gravenhage van de rijkspo litie voor het onderzoek. de aula" Aan de oorzaak van de brand twijfelt de directeur geen seconde: "Het zaakje is aangestoken, dat is voor mij simpel. Dat zijn een paar idioten geweest die niks met de school te maken hebben". Inmiddels heeft de rijksgebou wendienst de schade opgenomen en geschat op twee tot vier ton. Keukens: "Dat is natte vingerwerk neem ik aan, maar het zal aardig in die richting lopen. Van het mid dengedeelte moet het dak en de gangpartyen worden vernieuwd. Dat is nogal wat". penseren worden aan het in beide richtingen van de straten Buitenjoght 28 parkeer- gebruiken plaatsen aangelegd. De kos ten daarvan bedragen 57.000 gulden. De raad wil voor beide zijden van de Claudiusdreef een parkeerver bod omdat de doorstroming van Gevreesd wordt dat door de in voering van het eenrichtingver keer het verkeer op een gedeelte van het Frankenburg zal toene men. "In de praktijk zal moeten blijken of het nodig is een parkeer verbod in te stellen voor Franken- burg tussen de nummers 2 en 16 en tussen de nummers 16 en 28"yal- 1\/T ..li keer dat van de Hoofdstraat koTnt iVieiSle Uil kan niet altijd vlot de Broekweg oprijden hetgeen tot gevaarlijke si tuaties op de Hoofdstraat aanlei ding heeft gegeven", aldus B en W. dus burgemeester en wethouders, die de raad toegzegden hierop te zullen letten. B en W menen dat het met het HAARLEMMERMEER - Bü ver- °°6 °P de breedte van de nieuwe keersongevallen op verschilende we6 in 't Boonrak-Oost noodzake plaatsen in de Haarlemmermeer Hik is om daar een parkeerverbod zijn gisteren vier gewonden geval- 'n te stellen voor beide zijden van len, onder wie één ernstig. Een 14- de weg, met uitzondering van de jarig meisje uit Nieuw-Vennep aangelegde parkeerhavens, raakte gistermiddag op het kruis- Langs het aan te leggen vierde punt Bennebroekerweg/Hoofdweg voetbalveld is intussen ook een Oostzijde levensgevaarlijk gewond fiets" en wandelpad aangelegd. Dit nadat zij op haar fiets volgens de Pad loopt door tot de Luit Katlaan. politie door het rode stoplicht was Verkeersproblemen zijn er ook gereden. Een 26-jarige inwoner van °P de Joghtlaan. Nu deze weg al Abcoude kon haar met zijn auto weer geruime tijd dient als ontslui- niet ontwijken. Het meisje is naar tingsweg voor de woonwijk 't het Elisabeth Gasthuis in Haarlem Joght blijkt dat, mede als gevolg vergebracht. Op de afrit van rijksweg 4 naar rijksweg 44, ter hoogte van Abbe- nes, raakte gisteren rond 27-jarige van de daar gevestigde bedrijven, een kant van die weg veelvulldig wordt gebruikt om te parkeren. Vaak wordt er geparkeerd tot geest door nog onbekende oorzaak i de weg. Hij ramde een boom uit Oegst- aan de Katwijkerweg. Auto's die uit de woonwijk komen moeten zich daardoor dikwijls op de lin en moest met onbekend letsel naar kerweghelft opstellen om de Kat- het Diaconessenhuis in Leiden wijkerweg te kunnen oprijden. Dit worden overgebracht. Zijn auto vormt volgens B en W een gevaar- 5 totaal vernield. Twee Katwijkers raakten gister avond om tien uur licht gewond na een aanrijding op de kruising Lei- muiderweg/Weteringweg nabij de Leimuiderbrug. Een auto, die werd lijke situatie wanneer tevens ie mand vanaf de Katwijkerweg de Joghtlaan wil inrijden. De raad ging akkoord met het voorstel van B en W om een parkeerverbod in te stellen voor een gedeelte van de bestuurd door een 55-jarige Kat- Joghtlaan op de hoek van de Kat- wijker, kwam uit de richting Lei- wijkerweg. muiden en reed linksaf de Wete- De gemeenteraad ging ten slotte ringweg op. Daar werd hij aangere- akkoord met de invoering van een den door een auto, die werd be- parkeerverbod aan het begin van de Broekweg, ter hoogte van de Hoofdstraat. Er geldt voor een ge deelte al een parkeerverbod, maar dit blijkt volgens B en W in de praktijk niet afdoende. "Het ver stuur door een 40-jarige uit Alphen aan den Rijn. De Kat wijkeren zijn passagier, een plaats genoot, raakten bij de botsing licht gewond. HAZERSWOUDE - Een tekkel uit Hazerswoude is gistermid dag plotseling overleden nadat hij was uitgelaten. Mogelijk is de hond vergiftigd. De hond was na het uitlaten in de omge ving van de Mozartlaan terug gekomen met een stuk worst in z'n bek. Zijn baas pakte dat af en gooide het in het riool. En kele minuten later overleed de hond. De gewaarschuwde dierenarts stelt een nader on derzoek in naar de doodsoor zaak. door Kees van Kuilenburg Met ingang van 1 januari 1986 is een nieuwe regeling van kracht geworden voor het verkrijgen van subsidie van het rijk voor de restauratie van monumenten. Hiervoor is het noodzakelijk dat de gemeenten een overzicht geven van de monumenten, die voor een opknapbeurt in aanmerking ko men. Op basis van de nieuwe regeling hebben de gemeenten een grotere invloed bij het verkrijgen van die rijkssubsidie dan voorheen. Het overzicht, aangevuld met een 'financieel plaatje', moest voor 1 september bij het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) worden ingediend. Aan de hand van die overzichten verschijnt vanaf vandaag in deze krant wekelijks een verhaal over de monumenten in de gemeenten in de duin- en bollenstreek. Vandaag is Lisse als eerste aan de beurt. LISSE - Het bloembollendorp Lisse is niet slecht bedeeld met monumenten. Op de gemeente lijke lijst prijken niet minder dan 19 historische panden. Molens, boerderijen, de toren van de her vormde kerk, de woontoren De- ver aan de Heereweg, het daar gelegen poortwachtershuisje en het Zwitsers speelhuis op het landgoed van de graaf van Lyn- den in het Keukenhofbos beho ren tot het Lissese erfgoed. "We mogen in Lisse niet mop peren over de gebouwen die be waard zyn gebleven voor het na geslacht", vertelt A.M. Hulken berg, kenner bij uitstek van de historie van de bloembollen streek. "Als je het bijvoorbeeld vergelijkt met Hillegom, dan springt Lisse er duidelijk uit. Dat moeten we zo zien te houden, want er moet nog wel wat gebeu ren in Lisse. Bijvoorbeeld het op metselen van de fundering van de voorhof van Dever. Daar moet nu geld voor op tafel komen". Volgens Hulkenberg dateert het Zwitsers speelhuis op het landgoed Keukenhof uit 1852. Het was een geschenk dat freule Cornelie van Pallandt kreeg van haar ouders ter gelegenheid van haar twaalfde verjaardag. Waar om er speciaal een Zwitsers speelhuis werd neergezet in de geheel ommuurde bloementuin van het landgoed is Hulkenberg niet bekend. "Die tijd was zeer Het zwitsers speelhuis op het landgoed Dever. Dit pandje kreeg freule Cornelie 1 verjaardag van haar ouders cadeau. or haar twaalfde (foto Wim Dijkman) Aan het begin van de zeventigerjaren stond er alleen nog maar een muur van het poortwachtershuis van Dever. Door de inzet van velen bleef het pandje bewaard voor het nageslacht. (foto wim Dijkman) romantisch en ik denk dat haar ouders gewoon voor dat huis hebben gekozen omdat die speelhuizen er zo leuk uitzagen in Zwitserland. Er zijn meer voorbeelden bekend van gebou wen op landgoederen die er, wat stijl betreft, niet thuishoren". Freule Cornelie trouwde later met graaf J.C.E. van Lynden, de grootvader van de huidige eige naar van het landgoed. Het fraaie pand is nog steeds zeer in trek bij de familie Van Lynden. Gedu rende de zomer verblijft de graaf, die in het Brabantse Sint Mi- chelsgestel woont, enkele maan den in Lisse en daarbij wordt het speelhuis niet vergeten. De muur rond de tuin roept nog meer herinneringen op uit het verleden. In de muur is een steen met het gemeentewapen van Leiden ingemetseld. De steen komt uit de voormalige buitenplaats Halfweg in Lisse. Deze buitenplaats werd ge bouwd ter gelegenheid van de aanleg van de Leidsevaart tussen Haarlem en Leiden. De aanleg van deze verbinding werd be taald door beide steden en de stadsbesturen gebruikten Half weg om twee keer per jaar te ver gaderen over het wel een wee van de Leidsevaart. Na de aanleg van de spoorlijn tussen beide plaatsen verdween het belang van de Leidsevaart en werden de vergaderingen niet meer gehou den. Halfweg werd afgebroken. "En de steen met het Leidse wa pen verdween naar het land goed", aldus Hulkenberg. Poortwachtershuis Ook het poortwachtershuisje bij de woontoren of doryon De ver aan de Heereweg verkeert nog in een goede staat. Al is dat wel eens anders geweest. Uit vondsten die by Dever zijn ge daan blijkt dat het huisje waar schijnlijk rond 1630 is gebouwd. Maar het is niet uitgesloten dat het poortwachtershuisje er al eerder stond. Er zijn stenen ge vonden die mogelijk van de fun dering van het huisje zijn. "Maar we houden voorlopig 1630 aan", vertelt Hulkenberg. Het poortwachtershuisje is lange tijd bewoond geweest. Be kend is dat Govert van den Aard weg er met zijn gezin tot 1875 heeft gewoond. Daarna werd het huisje bewoond door de familie Schoorl, die nu nog steeds eige- an het huisje. In 1914 was het pandje zo vervallen dat de toenmalige eigenaar van De ver, Baron Heereman van Zuijdt- wyck, naast het poortwachters huisje een nieuw onderkomen voor de familie Schoorl liet bou- Jarenlang hebben de resten er nog gestaan. Op aandrang van de Stichting Dever werd de voorge vel van het huisje gestut. "Dat had nogal wat voeten in de aar de", vertelt Hulkenberg, "het mocht alleen worden gestut van mevrouw Schoorl als aannemer Van der Zon uit De Engel het deed". In 1974 gaf de familie Schoorl toestemming om het poortwach tershuisje te restaureren. "Be grijpelijk dat het zo lang duurde voordat de familie daar aan wil de. Een dergelijke opknapbeurt kost een paar centen en die tover je niet zomaar uitje binnenzak". Hulkenberg is overigens best tevreden over het resultaat van de restauratie. "Het stond er ver schrikkelijk bij. De voorgevel had maar een klein duwtje nodig om om te vallen en dan had er niets meer gestaan. Maar de ar chitect en de aannemer hebben er weer iets aardigs van weten te maken".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19