'En de chauffeur kreeg een sigaar' Gezonder leven enig echte wapen in kankerbestrijding Reportage Een van de laatste particuliere busbedrijfjes overgenomen door Westnederland Euthanasie 'Kerkelijken worden minderheid' WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 PAGINA 17 De Vagu in Oudewater, een van de laatste particuliere streekbusbedrijven in ons land, wordt met ingang van 1 januari volgend jaar door Westnederland overgeno men. De Vagu, een kleine onderneming met vijfendertig werknemers en achttien bus sen, onderhoudt diensten tussen Gouda en Utrecht. Vorig jaar had de Vagu een omzet van bijna anderhalf miljoen gulden. Westnederland, dat het vervoersgebied van de Vagu grotendeels overlapt, is een van de drie grootste streekvervoerders van het land. Westnederland neemt het personeel van Vagu over. Eigenaar-directeur J.H. Zanen nam zelf het initiatief tot verkoop van de onderne ming, die zijn vader ruim zestig jaar geleden oprichtte: de Eerste Oudewaterse Auto busdienst. Gezondheidsredenen dwongen Zanen tot verkoop te besluiten. Waarne mend-directeur K. Jongkind voerde de onderhandelingen met Westnederland. door Jan Westerlaken Veel zal er niet veranderen. Het kantoortje van de Vagu aan de Molenstraat blijft. Alleen komt er - net als op de bussen - een andere naam op te staan: West nederland. Daar zullen ze in Ou dewater toch wel even aan moe ten wennen. Tenslotte was Vagu tweeenzestig jaar lang een begrip in het stactfe. Zoiets wordt niet met een paar penseelstreken weggewist. De Vagu. Niet écht uniek, maar toch. Kleine, particuliere (streek) busbedrijven zijn er wei nig. Nu nog maar drie: Pieper in Drente, Verhoef in Woerden en de Oad in Overijssel. De grote busbedrijven - vooral Nederland se Spoorwegen - hebben de rest opgeslokt. W aarnemend-V agu-directeur Jongkind zegt daarover: "Vroe ger konden die kleine, particulie re vervoersbedrijQes zichzelf nog wel bedruipen. Toen hoe langer hoe meer reizigers voor eigen vervoer kozen, ging het snel bergafwaarts. Zo snel, dat de on dernemingen in de rode cijfers kwamen. De overheid moest de tekorten bijpassen, maar. wilde wel een vinger in de pap. Bij het vaststellen van de tarieven, bij voorbeeld. Waar die overheid geen rekening mee hield, was het rendement. Bovendien moest el ke cent worden verantwoord". De Vagu: een busbedrijf, dat van vader op zoon overging moest noodgedwongen van de hand worden gedaan. Eigenaar- directeur J.H. Zanen werd op 54- jarige leeftijd door een hersen bloeding getroffen. Voor hem was het daarna onmogelijk de leiding van de onderneming nog langer op zich te nemen. Aanvan kelijk verleende zijn vrouw wat hand- en spandiensten. Later werd een beroep gedaan op Jongkind, een vriend van Zanen en een gepensioneerde directeur uit het streekvervoer. Geschiedenis De Vagu: een familiebedrijf dat 62 jaar zelfstandig was. Zake lijk, maar toch ook weer mense lijk. Chauffeurs die de klantjes op hun duimpje kennen. Weten waar ze in- en uitstappen. Zo was het vroeger en zo is het eigenlijk nu nog altijd. Hoewel. De chauf feurs zullen nu niet meer langs café's rijden om er hun laatste reizigers van die dag op te pik ken. Die afspraak had een inwo ner van Willeskop. Een halve eeuw geleden kon dat. Elke zaterdagavond reed de man mee naar Montfoort. Het re tourtje kostte hem vijftien cent, de chauffeur kreeg een dubbeltje fooi. Voor die tijd geen slechte tip. Van de chauffeur die de laat ste rit van de dag reed, werd ech ter wel verlangd, dat hij op de te rugweg even drie café's aandeed. Om te kijken of zijn passagier daar was. Trof de chauffeur de Willeskopper aan, dan kreeg hij nog een sigaar op de koop toe. Voor zo'n fooi maakte de be stuurder graag een ommetje. De Vagu: waarnemend-direc teur Jongkind noemt het een klein, maar vooral mooi bedrijf. Materiaal goed verzorgd. Dat stond oprichter A. Zanen op 3 mei 1924 al voor ogen toen hij voor de eerste keer met een Fordje met spaakwielen en veer tien zitplaatsen in een uur en tien minuten van Oudewater over Montfoort en De Meern naar Utrecht tufte. Een enkeltje voor zeven dubbeltjes, een retour kostte 1,20. Kinderen van drie tot acht jaar reisden voor half geld. De diensten waren tot een enkele keer per dag beperkt. Op zondag reden de bussen hele maal niet. Harde strijd De geschiedenis meldt, dat Za nen in 1937, na een harde concur rentiestrijd, Van Rossum in Montfoort overnam en een jaar later Stam in Willeskop opkocht. De chauffeurs kregen er een rei ziger bij, die hun wekelijks een 'bok', de naam voor een 2Vi-cent stuk, tip gaf. Zakelijk als Zanen was, stalde hij zijn bussen in Gouda. Dat deed hij niet voor niets. Wie in die jaren de Haastrechtse brug over wilde om vanuit het dorp in Gouda te komen, moest tolgeld betalen. Bedrijven die in Gouda waren gevestigd, hoefden die tol niet te betalen. Dus vestigde Za nen zich in de Kaarsenstad. Dat scheelde een aanzienlijk bedrag in zijn portemonnee. De oorlogsjaren waren niet de gemakkelijkste voor Zanen. Het samensmelten van de bedrijven die hij had gekocht verliep stroef. Militairen die zijn bussen vorderden, banden waren Waarnemend directeur K. Jongkind van de Vagu. schaars en aan brandstof was er niet of nauwelijks te komen. Maar Zanen liet zich hierdoor niet uit het veld slaan. Op twee van z'n bussen monteerde hij een houtgasgenerator waardoor ze in bedrijf konden blijven. Weinig bussen en een overwel digend aanbod van passagiers. Dat was het beeld in het begin van de jaren veertig. Voedselha- lers uit Rotterdam en Den Haag maakten massaal gebruik van Zanens bussen. De reizigers wer den zelfs op de motorkap ver voerd. Toen hij opnieuw twee bussen moest inleveren, besloot Zanen op 'dolle dinsdag' in 1944 de dienst te staken. Legerwagens Zomer 1945. Zanen pakte de draad, zij het zeer beperkt, weer op. Drie opgelapte bussen had hij nog. Het wagenpark werd met drie oude legerwagens uitge breid waarop Zanen beslag wist te leggen. De jaren vijftig gaven een rustig beeld te zien. Op 27 ju li 1953 werd de firmanaam gewij zigd. Voortaan heette Zanen Va gu: Verenigde Autobusdiensten Gouda-Utrecht. Jaren nadat de naam was ingevoerd, spraken de passagiers nog over Zanen. De oprichter van het busbedrijf overleed kort na de naamsveran dering. Zijn oudste zoon Jan nam de leiding van de onderne ming over. Het rijk moest in 1970 geld bij passen omdat de lijndienst te korten opleverde. Zanen ver voerde in de eerte helft van de jaren zeventig meer dan een mil joen reizigers per jaar: een bezet ting van 45 procent. En daarmee was hij zeker niet ontevreden. Zes jaar later. De busonderne ming schrok op. Een Vagu-bus was bij een botsing in De Meern betrokken. Een volgeladen zand- auto, bestuurd door de 74-jarige eigenaar, gaf geen voorrang, boorde zich in de flank waarna de bus kantelde. Van de zeven tien passagiers raakten er acht gewond van wie een ernstig. Bei de chauffeurs mankeerden niets. De voertuigen konden naar het autokerkhof worden afgevoerd. De geschiedenis van de Vagu in een notedop. De Verenigde Autobusdiensten Gouda- Utrecht: de bussen blijven rij den. Alleen met Westnederland erop. Maar de herinnering aan de Vagu zal zeker in Oudewater nog jaren voortleven. Net zoals dat met de naam Zanen het geval was. Het kantoortje en de stal ling voor de bussen blijven. Nodig Heeft dat moeite gekost? Waar nemend-directeur Jongkind schudt het met grijze haren be dekte hoofd. Zegt: "Helemaal niet. Westnederland ging er bij' voorbaat al vanuit, dat de vesti-; ging in Oudewater noodzakelijk" was. De Vagu had al een vrij nau- we en goede samenwerking met: deze onderneming. De chauf-~ feurs droegen dezelfde unifor men en de dienstregeling van de£ Vagu was opgenomen in die van-; Westnederland. De onderhande-' lingen zijn heel soepel verlopend Het personeel is direct vanaf het", begin op de hoogte gesteld. Voor niemand is de overname daarom als een donderslag bij heldere hemel gekomen. Echt zware pro blemen hebben zich niet voorge daan". Toch heeft het een jaar ge duurd alvorens de verkoop een feit was. Dat lijkt vrij lang? Jongkind knikt. Hij zegt: "Zo'n periode is vrij normaal. Er moeten cijfers worden geprodu ceerd, je krijgt met vakanties te maken en de besprekingen die je voert vragen ook nogal wat tijd. Een jaar is dan heel snel voorbij. Ooit heb ik in Drente besprekin gen gevoerd over het overnemen van een paar lijntjes. In feite een fluitje van een cent. Maar voor al les eenmaal in kannen en krui ken was, was er wel een halfjaar verstreken. Dus een jaar praten over de overname van een heel bedrijf is niet zo lang". Is Jongkind met een speciale opdracht de onderhandelingen ingegaan? De waarnemend-directeur: "Ach, er staan je wel bepaalde dingen voor ogen. Voor de fami lie, voor het personeel. Op de. achtergrond speelt natuurlijk wel een brokje emotionaliteit. Da familie Zanen moet afstand doen van iets waaraan zij haar hart had verpand. Zoiets is niet gemakke lijk. Zanen is, via mij, heel duide lijk by de verkoop betrokken ge- weest. Ik heb altijd ruggespraak met hem gehouden". Kennis Hoe raakt een gewezen-direc teur uit het streekvervoer in het - oosten van het land betrokken bij de overname van een busbe drijfje als de Vagu in Oudewa ter? Jongkind en Zanen, het is al eerder gezegd, kenden elkaar al jaren. Bekleedden in dezelfde or- ganen bestuursfuncties. "En dan hoor je plotseling, dat een colle- - ga van je door ziekte in de pro blemen is geraakt. Toen heb ik gezegd, ondanks het feit dat ik al met pensioen ben, indien nodig kunnen jullie een beroep op mij doen. Dat is ook gebeurd. Zo ben ik bij de verkoop van de Vagu in geschakeld. Ik bevakkeer niet el ke dag in dit stac(je. Een of twee keer in de week kom ik een dagje over. Met de bus uit Meppel. Daar geniet ik van". Lezers Schrijven In uw blad van 30 augustus j.l. staat een artikel over kanker, waar in een interview met Prof. Leer, kankerspecialist bij het AZL. Naast vele interessante en juiste aspecten bevat het artikel ook on derwerpen, die te eenzijdig belicht zijn of onvolledig zijn, waardoor een verkeerde indruk zou kunnen ontstaan. Eén op de vier mensen onverlijdt aan kanker, „de helft van de kan kerpatiënten overleeft de ziekte niet", staat enkele malen in het stuk. Dit impliceert dat de andere door J. Klinkhamer helft van de patiënten de ziekte dus wel „overleeft". Als „overle ving" betekent dat de patient niet aan kanker overlijdt, dan leert een kleine rekensom dat de helft van de Nederlandse bevolking kanker krijgt. Dit kan toch niet waar zijn! Het is meer waarschijnlijk dat „overleven", zoal gewoonlijk bete kent „5 jaar overleven". Maar dit was nergens te lezen. Dit gegeven is ook meer in overeenstemming met het feit dat de kankersterfte de laatste 30 jaar verdubbeld is, en nog steeds toeneemt. Er wordt de nadruk gelegd op het feit dat er minder geld aan kanker onderzoek te vergeven is omdat er domweg minder geld is. Er zijn echter ook andere aspecten, die hierbij een rol gespeeld zullen heb ben. De „Raad van Advies voor het We tenschapsbeleid" concludeerde in 1983 dat „de kwaliteit van het kan keronderzoek sterk achterblijft bij hetgeen men er bij deze zeer ruime middelen van zou mogen verwach ten". De Raad adviseerde o.a. min der geld beschikbaar te stellen voor kankeronderzoek en meer aandacht te besteden aan de kwali teit van het leven. Een doctor in de geneeskunde stel de in een proefschrift over borst kanker enkele jaren geleden dat het „noodzakelijk is andere priori teiten te stellen voor de bestem ming van de gelden voor kanker onderzoek; de enorme sommen geld uitgeven aan het kankeron derzoek hebben wel veel kennis, maar geen verhoogde genezing van borstkanker opgeleverd." Dit is wel in overeenstemming met de mening van Prof. Cleton, de col lega van Prof. Leer, die een paar jaar geleden stelde dat de vooruit gang van een grote groep kankers (lees: grootste groep) nul is. Natuurlijk kwamen de „alternatie ven" ter sprake. Dit is welhaast on vermijdelijk, want er zyn in Neder land ca 1000 alternatieve artsen, die zich naast hun "reguliere oplei ding" aan de universiteit een spe cialistische kennis verworven heb ben. Het doet dan ook een beetje goedkoop aan zich in dit artikel slechts af te vragen „Of brandne telsoep wel gezond is". Met evenveel recht zouden alterna tieve artsen zich kunnen afvragen of heroische ingrijpende behande lingen, zoals chirurgie, bestraling en chemotherapie, bij een onge neeslijke kankerpatiënt „wel ge zonder is dan brandnetelsoep". Pijnlijker en duurder, dat wel! Prof. Leer is van mening dat „voe ding zeker kan helpen bij het voor kómen van kanker". Een gevaarlij ke uitlating, want dokter Moerman en vele andere „alternatieve" art sen zijn hiervoor tientallen jaren gehoond door hun reguliere colle ga's. Dat er een wezenlijk verschil tussen preventie en genezing zou zijn* lijkt me aanvechtbaar. In vele gevallen dekken preventie en ge nezing elkaar gedeeltelijk en ze gaan vaak vloeiend in elkaar over. Geen oplossing Het feit dat de kanker tot nu toe sterk is toegenomen toont aan dat de huidige reguliere benaderingen, chirurgie, bestraling en chemothe rapie, geen oplossing geboden heb ben voor een werkelijke teruggang van de kanker. Deze behandelin gen stellen zich ten doel de tumor (het gezwel), het symptoom te be strijden, zonder daarbij de wezen lijke oorzaak of oorzaken van kan ker aan te pakken. De door de reguliere geneeskunde verwachte sterke stijging van kan ker kan dan ook niet slechts met deze behandelingen opgevangen worden. Verder, nog afgezien van de toename van het geestelijk en lichamelijk lijden van een zeer groot deel van de bevolking, als de ze verwachte stijging bewaarheid wordt, opvangen met reguliere be handelingen is onbetaalbaar voor ons land. Beter zou zijn zich met grote inzet achter werkelijke preventieve be naderingen te scharen. Er zijn vele mogelijkheden met kansen op gro te successe. „Alleen al het stoppen met roken van sigaretten levert een grotere bijdrage op tot de kankerbestrij ding dan alles wat de wetenschap tot nu toe bereikt heeft", stelt Dr. Schellekens in zijn boek „Bouw stenen der erfelijkheid." Leefwijze De Amerikaanse regering en het „Japanese National Cancer Cen tre" in Japan hebben via campag nes aanbevelingen aan de bevol king doen toekomen voor een ver beterde leefwijze. Deze omvatten o.a. zaken als alcohol, tabak, voe ding, blootstelling aan Rö stralen en zonlicht, medicijngebruik en hygiëne. De voeding neemt hierbij een bijzondere plaats in. Deze aan bevelingen hebben ten doel de kanker by hun bevolking terug te dringen. En waarom zou zoiets in Nederland niet kunnen? Natuurlijk zal ook preventie de kanker nooit geheel kunnen uit bannen; bij een groep mensen zal kanker, als gevolg preventieve voorzorgen, niet optreden, bij an deren zal een verschuiving van het eerste optreden van kanker naar hoge(re) leeftijd het gevolg zijn. Dit levert winst op in de vorm van ver minderd lijden, een verhoogde kwaliteit van het leven en grote be sparingen in ziekenhuis- en behan- delingskosten. Zou het niet prachtig zijn als de artsen, in goede samenwerking met de overheid, een leidende en stuwende rol zouden spelen bij de bestrijding van kanker via preven tie? Het gaat toch immers alleen maar om het welzijn van de gezon de en de zieke mens, of niet? de patien- In uw dagblad van vrijdag (29 au gustus) las ik, dat niet alleen on draaglijk lichamelijk lijden, maar ook geestelijk lijden euthanasie kan rechtvaardigen. Ik ben het er niet mee eens, dat geestelijk lijden ondraaglijk kan zijn. Ik ben zelf 43 jaren patiënt in Endegeest geweest en daar ben ik vijf jaren in de hel (ernstige knaging des gewetens) geweest. Dit was door eigen schuld en door schuld van anderen. Ik heb mezelf uit de hel los ge maakt en heb nu gemoedsrust. Al leen ondraaglijk lichamelijk lijden kan grond voor euthanasie zijn. Geestelijk lijden kan geen grond voor euthanasie zijn. Het is boven dien altijd geneeslijk. De hel is niet eeuwig. Ik had de preciesheids ziekte en probeer nu niet te precies en niet te slordig zijn. De arts uit Purmerend die een einde maakte aan het leven van een 95-jarige vrouw is schuldig aan moord. Paulus J.C. Capel Bloemhof Endegeesterstraatweg 5 Oegstgeest "De kerk moet, met behoud van de wezenlijke elementen in het geloof, openstaan voor de moderne vragen. Zo kan ze zin gevend zijn voor de hedendaagse mens, in het bijzonder voor de jongere". De gereformeerde pre dikant dr. C. Klapwijk uit Den Haag zei dat vandaag in Ermelo op een predikantenconferentie over 'kerkverlating onder jonge ren, bekeken tegen de achter grond van een godloze cultuur'. Het Confessioneel Gereformeerd Beraad had deze conferentie georganiseerd. Als reactie op het verdwijnen van christelijke normen en waar den uit de samenleving zou de kerk zich ook van de wereld kun nen afsluiten óf zich volledig kunnen aanpassen aan het mo derne levensgevoel. Klapwijk zag daarin geen oplossing. In het eerste geval zal ze het contact met de jongeren totaal verliezen (zij leven in een volledig open si tuatie) en in het tweede geval verliest ze haar bestaansrecht (er blijft dan nog een ethische bood schap van medemenselijkheid over). Daarom pleitte de Haagse pre dikant voor een 'gehoorzaam on derweg blijven als gemeente van de Heer'. "Niet naast de stroom in een vijver roeien, niet mét de stroom meedrijven, maar tégen de stroom oproeien". Dr. Klapwijk sprak van een 'explosie van kerkverlating'. Tweederde van de jongeren wil niet tot een kerkgenootschap worden gerekend. De gelovig- kerkelijken worden een minder heid. De oorzaken van kerkverlating zijn heel verschillend. Aan de ene kant teleurstelling over ver lies van tradities, aan de andere kant het gemis van maatschap pelijke betrokkenheid van de kerk. Aan dat laatste dankt de Basisbeweging haar bestaan. De Pinksterbeweging is gegroeid doordat mensen warmte en be zieling in de kerk misten. "Je kunt je afvragen of bij kerkverlating de mensen de kerk hebben verlaten óf de kerk de mensen. Vooral jongeren vinden het testament van de kerk en hun kerkelijke ouders leeg". Er is ook sprake van 'binnenkerkelijke se cularisatie'. "Ouders weten niet meer wat zij aan hun kinderen moeten doorgeven en geven in hun onzekerheid dan ook maar niets door". In het contact tussen ouderen en jongeren moet, volgens de predikant Klapwijk, niet het pro bleem van de kerkverlating cen traal staan, maar de vraag wat in onze maatschappelijke situatie 'geloven' heeft te betekenen. Hij dacht aan een soort 'volwasse nen-educatie'. Daarbij gaat het om de vraag hoe je moet omgaan met wat je in de kerk dierbaar is of tegenstaat. Het doorbreken van de wel vaart en de popularisering van de moderne theologie zag Klap wijk als voorname oorzaken van de gereformeerde kerkverlating. Theologie moet geen antropolo gie zonder meer worden. Ook wees hij op de tendens in de maatschappij om de oorprong en zin van het leven niet boven of buiten de mens te zoeken maar in de werkelijkheid om hem heen. Dat er iets mis is met onze he dendaagse 'goddeloze' cultuur, staat voor Klapwijk vast. Hij waarschuwde nog voor het uit bannen van christelijke waarden en normen uit de ethiek. "Veran deringen zijn soms noodzakelijk, maar het gevaar bestaat dat er een waardenvrij nihilisme over blijft". Prins op bezoek Prins Claus bracht gisteren een werkbezoek aan de Generale Diakonale Raad van de Her vormde Kerk in Driebergen. Me dewerkers van het hervormde Werelddiakonaat lichtten hem daarbij voor over de relatie met de Zuidafrikaanse kerken. De prins kreeg te horen, dat er geen sprake kan zijn van gesprek met de blanke kerken zolang die weigeren met de zwarte kerken te praten. Ook kwam de vraag ter sprake of hulpverlening aan lan den als Soedan en Ethiopië steun betekent aan de regering of aan de guerrilla's. De prins werd ook ingelicht over contacten van ker kelijke gemeenten met gemeen ten in de Derde Wereld en Oost- Europa. Namens de hervormde synode waren voorzitter ds. H. Huting en secretaris ds. mr. J. Haeck bij het gesprek met de prins aanwezig. Leiden. Op zondag 21 sep tember (10 uur) zal het 15-jarig bestaan van de oecumenische geloofsgemeenschap in de Me- renwijk worden gevierd met een bijzondere kerkdienst in het cen trum 'De Regenboog'. Op vrijdag 26 september is er een feestelijke avond voor alle gemeenteleden. Het Regenboogkoor zal dan een musical uitvoeren met de titel '2121'. Deze avond is ook de start van het winterseizoen. Ketters en papen. Van 10 september tot 23 november is in het rijksmuseum 'Het Catharij- neconvent' in Utrecht (Nieuweg- racht 63) de tentoonstelling 'Ket ters en papen onder Filips II' te bekijken. De tentoonstelling staat in het kader van de mani festatie 'De eeuw van de beel denstorm', waaraan zeven Ne derlandse musea deelnemen. Hervormde Kerk: beroep baar A. van Vuuren Nieuwer- sluis. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Gesloten grenzen De Evangelische Kerk in Duitsland spreekt zich in een gis teren uitgegeven verklaring uit tegen een 'politiek van gesloten grenzen'. De Bondsrepubliek kan meer vluchtelingen opne men dan ze tot nu toe doet, vindt de Evangelische Kerk. De vluch telingen daar maken op het ogenblik 0,2 procent van de be volking uit. In Pakistan bijvoor beeld is dat 2,8 procent en in So malië 13,6 procent. De kerk waarschuwt voor uit drukkingen als 'de boot is vol'. Ze heeft er begrip voor, dat de politici niet alle deuren kunnen openzetten, maar er is een grond recht op asyl en een beperking daarvan is geen geschikt middel om de vluchtelingenstroom in te dammen. Oorzaak van de stroom is de benarde toestand in het land van herkomst. Volgens de Evangelische Kerk is er geen sprake van algemeen misbruik van het asylrecht. De zogenaam de economische vluchtelingen vormen een kleine uitzondering. Voor de oplossing van het vraagstuk is een snellere behan deling van asylaanvragen van groot belang. Dan worden lang durig verblijf in kampen en maatregelen om vluchtelingen af te schrikken overbodig. Overigens bespeurt de kerklei ding in de eigen kerk ook grote weerstanden tegen de vluchte ling; Ondanks de vele werkgroe pen is het nog niet gelukt een ge meenschappelijk bewustzijn van christelijke verantwoordelijk heid in de gemeenten op te roe pen. Dienstweigeren. Voorzitter Róiner Gabler van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR (Oost-Duitsland) had gisteren een gesprek met partijleider Erich Honecker naar aanleiding van de 'wereldvredesdag', waar mee de DDR het begin van de Tweede Wereldoorlog herdenkt. Gabler gaf in dat gesprek als zijn mening (en van zijn kerk) te kennen, dat dienstweigeren te ken is van 'een toekomstige we reld zonder wapens'. Niet alleen in dienst maar ook in vervan gend werk kunnen dienstplichti gen hun streven naar vrede tot gelding brengen, zei de voorzit ter van de evangelische svnode.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17