jmummmm* 70: 60: 45: Minstens 80 doden bij ramp met Sowj et-schip Aantal doden vliegramp stijgt 'Jagers en staat bedreigen natuur' Ie 35: Nog honderden passagiers vermist Gas in Kameroen niet giftig maar verstikkend Inconveniëntenregeling politie op de helling Brand in flat eist 7 levens WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND BUITENLAND PAGINA 11 MOSKOU (Rtr./AP) - Bij het onge luk met het Sowjet-passagiers- schip dat maandag in de Zwarte Zee zonk, zijn 79 mensen om het leven gekomen en worden nog 319 passagiers vermist. Dit is officieel in Moskou bekendgemaakt door de onderminister voor handels vloot, Leonid Nedjak. Hjj zei dat 29 mensen naar een ziekenhuis zijn overgebracht. Eerder meldden de krant Izves- tija en het officiële persbureau Tass dat zeker 561 opvarenden van de "Admiraal Nachimov" zijn ge red. In totaal waren 1234 mensen aan boord. Het schip zonk nadat het in de nacht van zondag op maandag dicht bij de havenstad Novorossijsk in aanvaring was ge komen met een vrachtschip. De 17.503 ton tellende "Admiraal Nachimov" vervoerde 888 passa giers en 346 bemanningsleden. Het ongeluk had plaats kort nadat het de haven van Novorossijsk had verlaten. Het schip kwam in aanva ring met het 18.604 ton metende vrachtschip "Pjotr Vasev" en zou na de aanvaring in tweeën zijn ge broken en binnen twintig minuten zijn gezonken. Het maakte een cruise van Odessa naar Batoemi, bij de Turkse grens. De reddingsoperaties zijn nog in volle gang met schepen en helikop ters. Militairen, burgers en duikers nemen deel aan de acties, zo ver klaarde de directeur van de afde ling externe betrekkingen van het ministerie, Igor Averin. Over de schuldvraag bij de bot sing wilde Averin zich niet uitla ten. Hij verklaarde dat een rege ringscommissie onder leiding van Politbureau-lid en eerst vice-pre mier Geidar Aliev de toedracht on derzoekt. De zwaarte van de com missie wyst erop dat er sprake is van een ramp. De "Admiral Nachimov" - 174 meter lang en 21 meter breed - was een van de bekendste Duitse pas sagiersschepen die na de Eerste Wereldoorlog werden gebouwd. Het werd in 1925 van een Breemse werf te water gelaten onder de naam "Berlin", een van de meest luxe schepen in die tijd, en ver zorgde in de jaren '20 en '30 de ver binding tussen Bremen en New York. Tijdens de tweede Wereld oorlog lag het enige tijd voor de Noorse kust, waar het diende als hospitaalschip voor gewonde Duit se soldaten, zo verklaarde een woordvoerder van de Vulkan-wer ven in Bremen. Op 1 februari 1945 werd het ge bombardeerd terwijl het vluchte lingen vervoerde, en tot zinken ge bracht. De Sowjetunie borg het wrak in 1948 en veranderde de naam in "Admiral Nachimov". Het schip werd in de jaren 50 het vlag- geschip van de vloot cruisesche pen op de Zwarte Zee. WASHINGTON (UPI) - Een Ame- rikaans medisch team heeft gerap porteerd dat de meeste slachtoffers van de gasramp in het noorden van Kameroen werden verstikt door een niet-giftig gas dat uit het Nios- meer opborrelde om redenen die nog niet zijn opgehelderd. Peter McPherson, administrateur van het U.S. Agency for International Development, zei: "Op dit ogen blik wijst alles erop dat de ramp niet het gevolg was van een aard beving of vulkanische werking". Hij zei verder dat vroege specula tie van wetenschapsmensen dat rottende vegetatie diep in het meer dodelyk cyanidegas had ge creëerd, niet juist was. Het Ameri kaanse team in Kameroen rappor teerde dat de ongeveer 1.500 slachtoffers stierven als gevolg van verstikking, maar dat enkele lijken chemische brandwonden hadden, wat wijst op een combinatie van kooldioxide en waterstofsulfide. Volgens het team raakten de slachtoffers luttele seconden na blootstelling aan het gas bewuste loos en stierven aan ademhalings- nood of hartstilstand. De weinige overlevenden zullen naar verwach ting geheel herstellen. Het Ameri kaanse team verrichtte sectie op stoffelijke overschotten, sprak met 19 overlevenden en bestudeerde het getroffen gebied. Geen van de overlevenden had op de avond van de ramp op 21 au gustus een aardschok gevoeld of vulkanische activiteit waargeno men. Zij constateerden dat er geen activiteit van insekten was tot de volgende avond. Deze is er nu weer wel en huisdieren die het overleef den verkeren in goede gezondheid. De regering van Kameroen heeft het Amerikaanse team gevraagd andere meren in het land te contro leren om te kijken of er dezelfde omstandigheden heersen. CERRITOS (AP) - Het aantal men sen dat op de grond om het leven is gekomen na de botsing tussen de Mexicaanse DC-9 en de Piper Ar cher boven Cerritos bij Los Ange les kan mogelijk stijgen tot 24. Dit is gisteren uit verscheidene bron nen vernomen. Het aantal doden kerheid bestaat zijn de zes beman ningsleden van de twee toestellen en de 58 inzittenden van de DC-9. Een woordvoerder van het lijken huis weigerde een schatting te ma ken over hét aantal doden dat is ge vallen toen de DC-9 op een woon wijk stortte. John Lauber, het lid van de Na tionale Raad voor Vervoersveilig- heid dat het onderzoek naar de oor zaak van de ramp leidt, zei het on waarschijnlijk te achten dat de hartaanval van de piloot van de Pi- per, die inmiddels is geïdentifi ceerd als William Kramer, de oor zaak is geweest van de botsing. Bij lijkschouwing is gebleken dat Kra mer enkele minuten voor de bot sing een hartaanval heeft gehad, maar hij is overleden aan de ver wondingen van het ongeluk. Kra mer was met zijn vrouw en kind op de terugweg van een weekend in de bergen. Afgeleid Volgens een woordvoerder van de NTSB concentreert het onder zoek zich nog steeds op de vragen hoe het mogelijk was dat de Piper in het voor luchtverkeer van Los Angeles International Airport ge reserveerde corridor terecht kon komen, en waarom het toestel niet is opgemerkt door de bemanning van de DC-9 of door de verkeersto ren van Los Angeles. Lauber zei dat een ander klein toestel vlak voor de botsing de aandacht van de luchtverkeersleider enigszins had afgeleid, maar hij kon niet zeggen of dat mede de oorzaak is geweest van het ongeluk. Sceptisch Functionarissen van de NTSB in Washington zijn tamelijk sceptisch over de hoeveelheid informatie die kan worden verkregen uit de twee vluchtrecorders van de DC-9. Bei den zijn teruggevonden, maar zijn bij de botsing, de klap van de DC-9 op de grond en de daarop volgende brand zwaar beschadigd geraakt. DEN HAAG (ANP) - De inconve niëntenregeling voor onregelmatig en onaangenaam werk bij gemeen te- en rijkspolitie gaat op de hel ling. Hoewel de kosten voor de re geling in één jaar tijd met 70 mil joen gulden zijn gestegen tot ruim 300 miljoen, is in feite niemand te vreden over de eind 1984 ingevoer de regeling. De overheid wil volgend jaar echter ten hoogste 250 miljoen gul den voor de regeling uittrekken, zo hebben de ministers Van Dijk (bin nenlandse zaken) en Korthals Al- tes (justitie) gisteren meegedeeld Unie BLHP verlangt dwangsom van Daf EINDHOVEN (ANP) - De Unie BLHP is van mening dat Daf Trucks in Eindhoven een recente uitspraak in een door de bond aan gespannen kort geding niet na komt en maakt derhalve aanspraak op de opgelegde dwangsom van 50.000 gulden per dag. Bestuurder Ger van Os van de Unie BLHP heeft dit gistermiddag meege deeld. De Unie en Daf ruziën al en kele jaren over de wijze waarop de 36-urige werkweek, die drie jaar geleden bij het bedrijf werd inge voerd om de werkgelegenheid van 800 personeelsleden te redden, voor het kantoorpersoneel moet worden ingevoerd. De produktiewerknemers krij gen die adv in de vorm van 23 roos- tervrije dagen. Het kantoorperso neel krijgt slechts 13 roostervrije dagen. Voor de rest werken ze een paar minuten per dag minder. De Unie BLHP heeft zich hiertegen van begin af aan verzet. Deze bond meent dat het kantoorpersoneel op dezelfde wijze moet worden be handeld als de overige werkne mers. De Unie BLHP gaat er even tueel ook mee akkoord als de adv over een aantal jaren wordt "opge spaard" waardoor de betrokken werknemers bij voorbeeld eerder met pensioen kunnen. Volgens Daf Trucks is dat alle maal om bedrijfsrechnische en or- ganisatrisehe redenen onmogelijk. De Unie heeft twee keer een kort geding aangespannen tegen Daf en in beide gevallen gewonnen. na afloop van het overleg met de politiebonden. Voorzitter G. Koffe- man van de Algemene Christelijke Politiebond (ACP) stelde dat het nog maar de vraag is of de bonden over de nieuwe regeling willen pra ten als de bewindslieden bij voor baat 50 miljoen gulden minder voor de inconveniëntenregeling op hun begroting willen zetten. Een algehele herwaardering van de politiesalarissen is vanwege de krappe overheidskas niet aan de orde. Van Dijk sluit echter niet uit dat voor de korpsen van Amster dam en wellicht ook andere grote steden gezien de specifieke proble men een extra toelage in het leven wordt geroepen. Bij de sterktever deling zal het werkaanbod zwaar der gaan wegen maar tegelijk zal ook de politie niet aan de gevolgen van de twee procents-operatie bij de rijksoverheid ontkomen, zo heeft Van Dijk de bonden meege deeld. De prioriteit in de arbeidsvoor waarden van de politie moet vol gens minister Van Dyk zowel lig gen bij een betere inconveniënten regeling als bij de criminaliteitsbe strijding. "Departementen en bon den moeten aan de slag om de hui dige regeling, die niet goed werkt, fundamenteel te herzien, zodat de politie beter in staat is flexibel te functioneren en de politiemensen de regeling ervaren als een rechtvaardige betaling voor de echt onplezierige kanten van het werk". De huidige inconveniëntenrege ling is tot stand gekomen om ge meente- en rijkspolitie een betere vergoeding te geven voor werk tij dens nacht- en weekenduren, pi ketdiensten en optreden in ME- verband. PARIJS (AP) - Zeven mensen zijn vanochtend om het leven gekomen en zeventien gewond geraakt bij een brand in een flat aan de Ave nue Gambetta in Parijs. In de flat woonden voornamelijk immigran tengezinnen. Volgens de brandweer hadden zes slachtoffers hun woning niet tijdig kunnen verlaten en waren door verstikking om het leven ge komen. Verscheidene mensen raakten gewond toen zij uit de ven sters sprongen om aan het vuur te ontsnappen. Een van de gewonden overleed later in een ziekenhuis. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse jachtopzieners vrezen een verloedering van de flora en fauna in gebieden waar geen beheer meer is. De overheid en de jagers zijn daarvan de hoofdschuldigen, aldus het bestuur van de Neder landse vereniging van jachtopzich ters aan de vooravond van de vie ring van haar 75-jarig bestaan. Volgens de jachtopzichters, die bescherming van flora (bloemen, planten) en fauna (dieren) als een belangrijk onderdeel van hun taak zien, heeft vooral het dierenleven sterk te lijden onder de druk van onder andere recreatie, mestpro blematiek, lawaai en stroperij. Zij verwijten de overheid dat zij in na tuurterreinen geen of nauwelijks doeltreffend beleid voert. Boven dien bindt de overheid de jacht aan te veel regels, waardoor jagers steeds minder genegen zijn een jachtgebied in stand te houden en geld uit te trekken voor een jacht opzichter. De gelden die de overheid be schikbaar stelt voor het toezicht staan volgens de vereniging in geen enkele verhouding tot het geld dat het rijk uitgeeft voor de aankoop van natuurterreinen. Groot probleem is dat door het niet bejagen in dergelijke gebieden die ren die de mens volgen, de zoge noemde cultuurvolgers zoals vos sen, de overhand krygen en andere dieren wellicht voorgoed dreigen te verdringen. Een ander probleem is volgen de vereniging de onwil van een aantal overheidsinstanties om jachtop zichters als onbezoldigd opspo ringsambtenaar aan te stellen. Óns land telt nog ongeveer 1000 jacht opzichters, van wie de ene helft in dienst van een (semi-)overheidsin- stantie is en de andere helft in par ticuliere dienst. De vereniging heeft vooral tot doel hun sociale belangen te behartigen. De vereni ging verzorgt een eigen, door het rijk erkende opleiding zich jaarlijks ongeveer 100 r vooral jongeren, aanmelden. mt. 5 t/m 8 Adviesprijs mt. 152-176 Adviesprijs S9£5~ Z9£5~ mt. 116-164 Adviesprijs mt. S/XL Adviesprijs 3&95T leder kinderboot met V0ETH0LTESTEUN. Kleuren grijs en marineblauw.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11