Atv in Nederland vloeiend verlopen 99 A» Britse vakbeweging sluit de gelederen Positie meewerkende vrouw in bedrijven vaak te zwak Volkswagen vergroot kapitaal Bij gebrek aan wetten en decreten [dézewHEI JAMES GOUDGELE QFtEVE BANANEN HEELK/LO Fokker sluit binnenkort overeenkomst met Boeing Loon naar werken voor de Russen Produktie Lotus Cars mogelijk in Nederland DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Arbeidstijdverkorting is in ons land verhoudingsgewijs op harmo nieuze wijze ingevoerd. Dat komt doordat de Nederlandse overheid de verantwoordelijk heid voor herverdeling van werk in eerste aanleg heeft overgelaten aan werkgevers en werknemers. De overheid zelf vervulde slechts een ondersteunende rol en liet wetten en decreten achterwege. BRIGHTON (Rtr./DPA) - De Britse vakbondsfederatie TUC heeft gis teren op haar congres in Brighton gestemd voor aanvaarding van het in een wet vastgelegde beginsel van het conservatieve kabinet van premier Margaret Thatcher, dat voorafgaande aan een staking de achterban in een geheime stem ming moet worden geraadpleegd. Het was voor het eerst dat het Tra des Union Congres een wet accep teerde die tot stand is gekomen on der het bewind van het conserva tieve kabinet van Thatcher. Bestuursleden van de TUC zei den dat het besluit aan het begin van het 118e jaarcongres het eerste concrete bewijs had geleverd dat het de 9,5 miljoen georganiseerde arbeiders ernst was by het sluiten Dat staat in een gisteren gepubli ceerd onderzoek van het ministerie van sociale zaken naar herverde ling van werk, waarin een vergelij king met andere landen wordt ge maakt. In West-Duitsland namen de vakbonden het initiatief en dat leidde tot heftige botsingen met de werkgevers. Volgens Sociale Za ken heeft die strijd niet bijgedra gen tot naleving van de randvoor waarden die gelden voor korter werken. Dat zijn evenredige loon inlevering, handhaving van de be drijfstijd en invoering per bedrijf (of onderdeel daarvan) of bedrijfs tak. In Nederland is steeds bena drukt dat aan deze randvoorwaar den moet worden voldaan wil atv vruchten afwerpen. In Frankrijk en België nam de overheid in belangrijke mate het voortouw, hetgeen resulteerde in wetten en decreten. In die situatie was er voor de sociale partners nauwelijks aanleiding om zelf ini tiatieven te nemen. Sociale Zaken noemt het opvallend dat van de fi nanciële prikkels die de overheid beschikbaar stelde in die landen nauwelijks gebruik is gemaakt. In West-Duitsland (gemiddelde arbeidsduur in november 1985 per jaar 1708 uur), Nederland (1748), België (1756) en Frankrijk (1663) wordt korter werken als een be langrijk instrument ter bestrijding van de werkloosheid gezien. In Oostenrijk (1804 uur) is dat nu ook het geval, nadat de 38-urige werk week daar aanvankelijk welzyns- verhoging als belangrijkste motief had. In Engeland (1778) zijn de. vak bonden intern verdeeld over atv als instrument ter bestrijding van de werkloosheid en houdt de over heid zich afzijdig. In de Verenigde Staten (1912) gebeurt nagenoeg niets op het terrein van korter werken. In Japan (2116) speelt werkloosheidsbestrijding ook geen rol. Het streven naar korter werken bestaat wel (een vijfdaagse voor iedereen en minder overu ren), maar heeft tot doel het welzijn van de werknemer te verbeteren. De naleving van de randvoor waarden komt tot uitdrukking in de kostenontwikkeling en in de ef fecten op de werkgelegenheid. De loonkosten per eenheid produkt ontwikkelden zich in Nederland gunstig vergeleken met andere lan den. Volgens Sociale Zaken is de loonontwikkeling sinds 1983 van een zodanige aard geweest, dat be halve voor korter werken er ook ruimte was voor verbetering van de winsten. In Frankrijk, België, Engeland, Oostenrijk en West-Duitsland is vervroegde uittreding een belang rijk middel tot herverdeling werk, waarbij de overheid zorgt voor financiële stimulansen. Het effect hangt samen met de hoeveel heid geld die de overheid beschik baar stelt. In Frankrijk, Engeland en België is het effect redelijk, zij het tegen hoge kosten. In West- Duitsland draagt de overheid min der bij en is het effect van hef vut- programma klein. In Nederland liggen ook hier de initiatieven bij werkgevers en werknemers en is het effect ongeveer even groot als in Franrkijk, maar hoger dan in Engeland en West-Duitsland. Deeltijdarbeid (het derde middel tot bestrijding van de werkloos heid dat is onderzocht) heeft in Ne derland de grootste vlucht geno men. Van de totale werkgelegen heid in ons land wordt 21 procent in deeltijd vervuld. Engeland volgt op de voet met 19 procent. Elders schommelt het percentage tussen 8 en 15. Blinden voor half geld in vliegtuig FRANKFORT (DPA) - De Saoedi- sche luchtvaartmaatschappij Sau di Arabian Airlines zal blinden een korting van vijftig procent op de vliegtarieven geven. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Westduit- se blindenorganisatie. Volgens de organisatie is andere luchtvaart maatschappijen gevraagd of zij een soortgelijke regeling kunnen tref fen. Uit de mededelingen valt op te maken dat het initiatief tot de maatregel is genomen door de Sa- oedische voorzitter van de interna tionale blindenorganisatie, sjeik Adullah em al Shanim. Deze heeft van de luchtvaartmaatschappij van zijn land toestemming gekregen om identiteitsbewijzen uit te geven waarmee de genoemde korting kan worden verkregen. Kort Zakelijk Nevas Het beleggingsfonds in klein schalig onroerend goed Nevas in Den Bosch gaat op 23 september naar de parallelmarkt van de Am sterdamse effectenbeurs. De intro- duktie gaatrgepaard met een emis sie van maximaal 432.225 certifca- tern van gewone aandelen en een even groot aantal certificaten van 17 procent cumulatief preferente aandelen. De uitgiftekoers van de gewone aandelen is 57 gulden en van de cumulatief preferente 56,80 gulden per stuk van 25 gulden no minaal, aldus een mededeling van de Amrobank. Zloty Polen heeft zijn munteenheid, de zloty, met 17,6 procent gedeva lueerd ten opzichte van de dollar in een poging de export te stimule ren. Dit heeft het persbureau PAP bekendgemaakt. Sinds gisteren is de dollar 200 zloty waard. In fe bruari was de zloty al met 13,5 pro cent gedevalueerd, waardoor de Poolse munteenheid dit jaar in to taal met 31,1 procent in waarde is verminderd. Tinraad Elf Londense metaalhandelaren willen het Hooggerechtshof in Londen vragen de Internationale Tinraad (ITC) failliet te verklaren. Dat heeft heeft Tinco Realisations, een organisatie die door de hande laren is opgezet om de vorderingen op de ITC te innen, gisteren be kendgemaakt. De metaalhandela ren, die zeggen nog 400 miljoen pond sterling te goed te hebben van de ITC, hebben het Hoogge rechtshof gevraagd een bewind voerder te benoemen als eerste ju ridische stap tegen de 22 lidstaten van de ITC. FARNBOROUGH (GPD) - Fokker zal naar verwachting tijdens de luchtvaartshow in het Britse Fam- borough een akkoord tekenen voor deelname aan een nieuwe Boeing- studie. Het gaat om een markton derzoek voor een nieuw vliegtuig met circa 100 stoelen. Eerder kondigde een van de an- 'dere partners in dit onderzoek, het Indonesische INTP, aan dat men zou beginnen met de ontwikkeling van een nieuw toestel. Dit tot onge noegen van Boeing en Fokker, die benadrukken dat het alleen om een vrijblijvend marktonderzoek gaat. Fokker heeft overigens nog geen besluit genomen over de Boeing- uitnodiging voor deelname aan het 7J7-project. Hier zou Fokker aan mee kunnen doen voor een klein niet-risicodragend onderdeel. De 7J7, te voorzien van nieuwe propfan-motoren die een energie besparing van 30 procent opleve ren, is voor 51 procent in handen van Boeing. Japan neemt voor 25 ADVERTENTIE d/elekzeze handappel HEEL KtLO LEIDEN: Langegracht 3 (GRATIS PARKEREN voor meer dan 300 auto's in onze parkeergarage) LEIDEN: Diamantplein 71 LEIDERDORP: Winkelhof 70 NOORDWIJK: Kerkstraat 20 OUDE WETERING: Meerkreuk 0 SASSENHEIM: Hoofd straat 284 KATWIJK AAN ZEE: Visserijkade 2 NOORDWIJKER HOUT: Dorpsringweg 2 WASSENAAR: Starrenburglaan 47 bourpartij en diens streven Thatcher te wippen. Volgend jaar verwacht men algemeen Lager huisverkiezingen in Engeland, hoewel de tweede ambtstermijn van Margaret Thatcher pas in juni 1988 afloopt. De Labourparty had er bij het TUC op aangedrongen het begin sel van de geheime stemming voor afgaande aan een staking te aan vaarden om de eenheid van de vak beweging te herstellen. De desbe treffende wet werd twee jaar gele den aangenomen. Voor het congresgebouw betoog den gisteren op luidruchtige wijze enkele honderden drukkers tegen de 'rechtse' Electricians' Union, die een akkoord heeft gesloten met de krantenmagnaat Rupert Mur doch, zodat hij zijn vier Britse dag bladen kon maken volgens moder ne zetmethoden en 5.000 overtolli ge drukkers ontslaan. Een meerderheid op het TUC- congres veroordeelde de drukkers die met Murdoch in zee zijn gegaan en riep hen met een meerderheid van 5-3 op hun werk neer te leggen. De secretaris-generaal van het TUC, Norman Willis, had tevoren vergeefs geprobeerd de stemming te voorkomen. Het is hem in eerste instantie te doen om handhaving van de arbeiderseenheid. procent deel en verscheidene an dere luchtvaartindustrie nemen de overige 24 procent voor hun reke ning. Nog niet alle aangezochte fa brieken hebben hun besluit geno men. De aanwezigheid van de Fokker 50 was zondag een van de hoogte punten op de internationale lucht vaartshow in het Britse Farnbo- rough. Met Engelse stiptheid arri veerde het toestel om exact kwart over vijf als laatste in rij boven het voormalige militaire vliegveld. Op een vliegveld nabij Bedford worden deze dagen tests met de F- 50 genomen op een natte startbaan. Doel hiervan is om te kijken of het toestel zich onder deze omstandig heden zo houdt als men verwacht. Het F-50-project is overigens geen zaak die alleen Fokker aangaat. By de vergaande modernisering van de F-27 zyn ook de fabrieken Das sault, Sabca (België), MBB (West- Duitsland, ook F-100), Fuji Hi (Ja pan) en Dowty R (Groot-Brittanië) betrokken. Tijdens het jaarlij kse congres van de Britse vakbonden werd gisteren gedemonstreerd in at éyniGX. foto anp> D66 volhardt in voorstel tot ruimere winkeltijden DEN HAAG (ANP) - Het D66-ka- merlid Groenman houdt onverkort vast aan een parlementaire behan deling van het door haar ingedien de initiatief-voorstel tot wijziging i de winkelsluitingswet. In de bezwaren tegen het voorstel in het advies van de Raad van State ziet Groenman geen aanleiding te wachten met een kameruitspraak over de vraag of een groeiende groep consumenten (werkende vrouwen, ongehuwden) die baat heeft bij een langere openingstijd van winkels tot bij voorbeeld 19.00 uur, nog langer over het hoofd mag worden gezien. Het kamerlid schrijft dit in een brief aan kamervoorzitter Dolman naar aanleiding van het advies van de Raad van State. De raad acht Voorbereiding van het initiatief wetsvoorstel onvoldoende zorgvul dig, in het bijzonder omdat een ad vies van de Sociaal Economische Raad (SER) ontbrak op het mo ment van indiening. Het kamerlid betreurt het dat de Raad van State het initiatiefvoor stel vrywel uitsluitend in relatie tot de rol van de SER heeft willen be schouwen, "zodat de Kamer by de verdere procedure een inhoudelijk advies van de Raad van State moet ontberen". MOSKOU (Rtr.) - Het Politbu ro, het hoogste orgaan van de Russische communistische partij, is akkoord gegaan met een nieuw systeem van salarië ring van de industrie-arbeiders in de Sowjet-Unie. De lonen zullen met 25 dertig procent omhoog gaan gedurende het lo pende vijfjarenplan voor de pe riode 1986-1990 en de beloning zal sterk gebonden zyn aan de prestaties van de werknemer, zo heeft het Russische persbu reau Tass gisteren gemeld. De plannen voor een nieuw systeem van salariëring zijn tij dens het jongste partijcongres in maart al door de Russische premier Nikolai Ry^jkov aan gekondigd. Volgens Tass is de herstructurerung van het beta lingssysteem bedoeld om er voor te zorgen "dat het loon van iedereen precies overeen komt met het volume van zyn of haar bijdrage aan de nationa le welvaart". Het geld voor de loonsverho gingen zal worden gehaald uit de winsten van de bedrijven en zal niet op de begroting worden gezet. Het huidige loonsysteem is volgens Tass ondoelmatig omdat "goede, gemiddelde en slechte arbeiders heel vaak een gelijk loon en een gelijke loons verhoging kregen". In maart werden ook wijzi gingen bekendgemaakt voor de loonbetaling aan werknemers in de agrarische sector, waaron der bonussen voor de goede werkers. De veranderingen ma ken deel uit van de plannen van de Russische leider Gorbatsjov om de economie te stroomlij nen. Westerse deskundigen gaan ervan uit de de economie vast in handen van de overheid zal blijven, ondanks de veran deringen. DEN HAAG (ANP) - Vrouwen die meewerken in de zaak van hun echtgenoot hebben vaak te weinig kennis van hun positie op het ge bied van sociale zekerheid en juri dische en financiële zaken. Over heid en uitvoeringsorganisaties moeten voor betere voorlichting zorgen over huwelijksgoederen- recht, erfrecht, de wijze waarop de fiscus de vrouw als ondernemers aanmerkt of de te verstrekken ge gevens bij een aaw-aanvrage. Dat staat in het rapport "Loon naar werken" van de commissie meewerkende vrouw in het eigen bedrijf. Het rapport is gisteren aan geboden aan de opdrachtgever, staatssecretaris Evenhuis (midden- en kleinbedrijf. Commissie-voorzitter Luimstra vroeg Evenhuis de aanbevelingen van de commissie uit te voeren ter verbetering van de rechtspositie van de meewerkende vrouw. Het wachten is nu op een kabinets standpunt over het rapport, waar na onder meer de SER, de Emanci- patieraad en de Raad voor het mid den- en kleinbedrijf zich er over mogen uitspreken. Evenhuis zei definitieve besluiten nog vóór 1990 te verwachten. De commissie ontdekte tijdens het onderzoek dat er weinig cijfer materiaal over de meewerkende vrouw voorhanden is. Alleen al over hun aantal lopen de meningen uiteen van 150.000 tot 220.000. Het is daardoor extra moeilijk om be leid te ontwikkelen, aldus Luim stra, die ook voor betere statistie ken pleit. Behalve op genoemde terreinen adviseert de commissie om meer bekendheid te geven aan mogelijkheden tot gezamenlijk on dernemen (via bij voorbeeld een maatschap). Die zijn volgens Luimstra onvoldoende bekend. De commissie is van mening dat de fiscale meewerkaftrek in de loon- en inkomstenbelasting moet worden gehandhaafd. Een fiscale regeling voor een reële beloning doet weliswaar meer recht aan het streven naar emancipatie, maar de meewerkaftrek valt doorgaans gunstiger uit. Op langere termijn zou echter de reële beloning finan cieel aantrekkelijker moeten wor den gemaakt Probleem hierbij is dat een arbeidsovereenkomst tus sen echtelieden niet mogelijk is. Luimstra pleitte er voorts voor de vrijstelling in de vermogensbe lasting voor ondernemingsvermo gen voor beide partners te laten gelden, ingeval de vrouw mede-on dernemer is in een persoonlijk ge dreven onderneming. Tot slot moet kinderopvang (met name een verlof-regeling bij zwangerschap) aandacht krijgen. Gisteren vroeg de organisatie Landelijke Boerinnen Belangen aandacht voor dezelfde problemen in het agrarisch bedrijf. Zy meent dat de boerin niet fiscaal, finan cieel of juridisch aansprakelijk mag zyn als onderneemster in het gezinsbedrijf indien ze niet na drukkelijk voor die positie heeft gekozen. NORWICH (ANP) - Lotus Cars, de Britse sportwagenfabrikant, be slist binnenkort of de nieuwe fa briek voor de bouw van het model X 100 in Nederland zal worden ge vestigd. Na de opening van de nieuwe fabriek zal de produktie worden opgevoerd van 800 auto's per jaar nu naar ongeveer 5.000. Na het gesprek van afgelopen vrijdag tussen de top van de Lotus- fabriek en het ministerie van eco nomische zaken zal de directie van Lotus niet "binnen enkele weken", maar vermoedelijk wel binnen en kele maanden beslissen over vesti ging in Engeland of in ons land. Gezien het verloop van het ge sprek van afgelopen vrijdag acht een woordvoerder van Lotus het onwaarschijnlijk, dat behalve het Verenigd Koninkrijk en ons land nog andere'landen overwogen zul len worden. Het ligt in de bedoe ling de complete produkte van Lo tus, waar in totaal 820 mensen werken, te verplaatsen vanuit het WOLFSBURG (DPA/Rtr.) - Het Westduitse autoconcern Volkswa gen gaat zes miljoen aandelen uit geven om zijn kapitaal te vergro ten. De uitgifte, die door effecten handelaren de grootste in de West duitse geschiedenis wordt ge-* noemd, moet 2,1 miljard mark op brengen. VW en Deutsche Bank, de bank die de uitgifte van de aan delen verzorgt, hebben gisteren la ten weten dat het gaat om prefe rente aandelen zonder stemrecht van vijftig mark per stuk nominaal tegen een uitgifteprijs van 350 mark. Het is voor het eerst in het be staan van VW dat het concern der gelijke aandelen uitgeeft. De stuk ken geven recht op dividend plus een bonus per 1 januari van dit jaar. De inschrijving opent op 19 september en wordt op 3 oktober gesloten. Handelaren verwachten een enorme toeloop op de aande len. De uitgifte vergroot het kapi taal van VW met ongeveer 25 pro cent. De plannen voor plaatsing van de aandelen dateren van juli dit jaar. Speculatie over de uitgifte- koers heeft de notering van de aan delen VW op de beurs al sterk om hoog gestuwd. Vorige week vrij dag steeg een aandeel VW op de beurs van Frankfort al met 14,20 mark tot 527 mark en na de be kendmaking van de koers van de uit te geven stukken ging de note ring met nog eens vijf mark om hoog. De Westduitse federale ovérheid en de deelstaat Nedersaksen heb ben elk een belang van twintig pro cent in Volkswagen, maar zullen niet inschrijven op de komende uitgifte. De regering in Bonn heeft enige tijd geleden al laten weten van haar belang in VW af te willen in het kader van privatiserings plannen die in 1988 zullen worden uitgevoerd. VW wist vorig jaar zijn winst te verdubbelen tot 596 miljoen mark. Het concern verwacht die winst dit jaar te kunnen evenaren. Die ver wachting is gebaseerd op een bij- na-recordverkoop als gevolg van goedkope financieringsmogelijk- heden en lage benzineprijzen. In mei verwierf het concern zich een meerderheidsbelang in de Spaanse SEAT en binnen enkele jaren moet deze autofabrikant volledig eigen dom van VW zijn. VW wil de ko mende vijf jaar zijn investeringen in nieuwe produkten en produktie- vestigingen met 25 procent vergro- Engelse Norwich. De sportwagen- fabriek hoopt de nieuwe kleine sportwagen over twee jaar op de markt te brengen. Volgens de woordvoerder van Lotus is vooral aan ons land ge dacht vanwege de goede verbin dingen. Ook speelt een rol, dat in vesteringssteun is aangeboden door de overheid. "Maar die geeft de Britse overheid ook," aldus de woordvoerder van Lotus. Lotus wil het hoofdkantoor en de ontwikkelingsafdeling van de fabriek in het Engelse Norwich la ten blijven. Beu rso verzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs zocht het vandaag voorzichtig hoger op. Hoewel stimu lansen uit Amerika wegens de sluiting van Wall Street ontbraken was de stemming toch bepaald niet onvrien delijk. Via kleine golfjes werd de weg omhoog ingeslagen. De internationale aandelen ont moetten enige vraag. Unilever klom f 2,50 tot f 515, Akzo f 2 tot f 160,20, Hoog ovens f 1 tot f 74, Philips f 0,50 tot f 55,60 en Koninklijke Olie f 0,80 tot f 208,20. Ook de papierwaarden konden zich herstellen. KNP v ™vmuuawiicu. «uir won f 3 op f 159 en Bührmann Tetterode f 2,50 op f 220,50. Haven-en transportaandelen lagen eveneens vriendelijk. Nedlloyd won f 2,50 op f 178 en Internatio Muller f 1,30 op f 79. Van Ommeren en Pakhoed boekten winsten van 4 tot 6 dubbeltjes. Vast in de markt lag Océ van der Grinten. Aan het einde van de ochtend kon echter f 4 hoger geen stuk meer worden bemachtigd op een biedkoers van f 547. Van de drankaandelen lag Heineken f 3,50 hoger op f 189,50 en Bols f 1 op f 166. HBG, die een order van f 120 miljoen uit de VS heeft gekre gen, trok f 1,50 aan tot f 150. Stork werd f 1 duurder op f30. Voor de claims ABN bestond wisselende belangstelling. Eerst steeg de prijs f 0,40 tot f 3,80, la ter werd 3,55 gedaan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9