Gaddafi toch bij 'ongebonden top' Toekomst Nieuw-Caledonië onzeker VERÈBJSTERE 795.- VS bemiddelen in Midden-Oosten Moegabe fel over Zuid-Afrika Geen Spaanse sancties tegen Libië BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Psychiaters doen 'het' voor hun eigen plezier DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 HARARE - Volslagen onverwacht is de Libische leider Gaddafi gisteren op de valreep in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare gearriveerd om deel te nemen aan de topconferentie van ongebonden landen. Aangenomen wordt dat hij in Harare steun zal willen vergaren voor zijn houding in het conflict met de Vernigde Staten. Op het laatste moment ver scheen ook de Surinaamse minister Herrenberg (buitenlandse zaken). Aanvankelijk werd verwacht dat legerleider Bouterse zelf van de partij zou zijn. De Zimbabwaanse premier Moega be opende de achtste conferentie van de Beweging van Niet-Gebon- den Landen (NAM) gisteren met een felle aanval op het apartheids- bewind in Zuid-Afika. Later op de middag nam Moegabe ook de voor zittershamer van de NAM over van premier Rajiv Gandhi, die de afge lopen twee jaar voorzitter was na de moord op zijn moeder, Indira Gandhi. door Ruud de Wit In zijn openingstoespraak richtte Moegabe zich in de eerste plaats op de kwetsbare positie waarin de kleinere landen zich bevinden tus sen het onderlinge geweld van de supermachten Amerika en Rus land en met name de sinds de op richting van het ongebonden blok, precies 25 jaar geleden, toegeno men nucleaire bedreiging. Moegabe bekritiseerde de huidi ge bewapeningswedloop, die hij verantwoordelijk stelde voor ar moede en hongersnood. „Ontwik kelde landen besteden twintig maal meer aan militaire uitgaven, dan aan economische hulp. Als slechts één-vijfde van de uitgaven aan wapens en ander oorlogsmate- rieel een jaar lang effectief zou worden aangewend om de honger te bestrijden, kan de hongersnood in het jaar 2000 tot het verleden be- horen", aldus Moegabe. Het grootste deel van zijn rede wijdde Moegabe echter aan het apartheidsbewind van Zuid-Afri- ka, dat hij één van de 'duivelse' krachten noemde, die pog altijd verhindert dat 'volkeren hun rech ten op zelfbestuur en onafhanke lijkheid kunnen uitoefenen, terwijl de regering in Pretoria ook de sou- vereiniteit van territoriale integri teit van de buurlanden schendt'. Moegabe riep de ongebonden landen op economische sancties tegen Zuid-Afrika te steunen, aan gezien 'deze de enige overgebleven vreedzame manieren zijn om de apartheid te ontmantelen, mits de ze tenminste effectief worden na geleefd'. De Zimbabwaanse premier stel de verder voor dat speciale com missies van NAM-landen naar de rijke westerse landen afreizen, om de regeringen aldaar onder druk te zetten zodat zij ook tot het opleg gen van economische sancties overgaan. Moegabe noemde met name Groot-Brittannië, West- Duitsland, Japan en de Verenigde Staten. Een andere onderwerp, dat Moe gabe aan de orde stelde was de 'aanhoudende Israëlische bedrei ging in het Midden-Oosten' en hij benadrukte dat er geen oplossing voor het Midden-Oosten-conflict kan komen zonder een internatio nale conferentie, waaraan alle be trokken partijen, inclusief de PLO moeten deelnemen. Speciale aan dacht kreeg ook de oorlog tussen Irak en Iran, beide aangesloten bij de NAM: „Wij maken ons zeer be zorgd over deze oorlog, die in strijd is met onze beginselen en we doen dan ook een beroep op onze broe ders in Iran en Irak om een einde te maken aan deze vreselijke slach ting en internationaal geaccepteer de mensenrechten te respecteren". Ook besteedde hij tenslotte aan dacht aan de Amerikaanse pogin gen om de regering-Ortega van Ni caragua ten val te brengen: „Wij roepen de Verenigde Staten op om zich te houden aan de internationa le wetten en dus ook aan de recen te uitspraak van het het Internatio nale Hof van Justitie te Den Haag na te komen". Achter de schermen doet Nicara gua, vertegenwoordgd door presi dent Daniel Ortega, verwoede po gingen om het voorzitterschap van de organisatie in handen te krijgen. Dat zou betekenen dat de volgende topbijeenkomst van de 101 leiders van het ongebonden blok in Nica ragua wordt gehouden. Maar er is daarover nog geen overeenstem ming te bespeuren onder de Latijn- samerikaanse landen. Ortega kreeg alleen de steun van de Cubaanse leider Castro. MADRID - De speciale afgezant van president Reagan, Vernon vlakte. Spanje i Intussen is het merendeel voorstander van collec- Amerikaanse oorlogsbodems, die s gisteren zijn toernee be- tieve internationale bestrijding van het afgelopen weekeinde in Spaan- wateren en havens voor anker 0.ng, met onbestemde bestem- recht. Voor een goed verstaander ming vertrokken. Vanaf donder- betekende die nuancering een af- dag lagen twee vliegdekschepen, langs acht Europese het terrorisme, maar binnen de hoofdsteden om de bondgenoten grenzen van het internationale ging, met onbestemde bestem- te overtuigen de Amerikaanse boy cotmaatregelen tegen Libië te steu- In Madrid had hij niet al te wijzing van nieuwe militaire stra- veel succes begonnen. Walters fexpedities tegen Libië. Volgens sprak in de Spaanse hoofdstad met de Spaanse minister van buiten minister van buitenlandse zaken, landse zaken Fernandez Ordonez, maar werd ten, dat de discussie niet in audiëntie ontvangen door sche maatregelen tegen Libië premier Felipe Gonzalez. 'America' en de 'John F. Kennedy' in de baai van Cadiz, begeleid door een viertal bevoorradings- en be- het niet uitgeslo- wakingsschepen. In de haven TEL AVIV - De Amerikaanse on derminister van buitenlandse za ken Richard Murphy is een pendel dienst begonnen in het Midden- Oosten. Hij zal behalve Jeruzalem, waar hij gisteravond al overleg pleegde met premier Peres, ook Cairo en Amman, de hoofdstad van Jordanië, bezoeken. door Willy Werkman Het bezoek van Murphy aan het economi- Malaga meerden dezer dagen vier Midden-Oosten werd pas gisteren Libië van- fregatten af. Ook in Gibraltar lie- daag zal worden gevoerd in het po- pen de afgelopen dagen diverse litieke comité van de EG. Evenmin Amerikaanse oorlogsbodems bin- door Gerrit-Jan Hoek Na het gesprek verklaarde Wal ters, dat hij Spanje geen eisen had gesteld wat betreft restricties in de handelsbetrekkingen met Libië. Maar volgens de Spaanse pers zou de speciale afgezant hebben aange drongen op het annuleren van de aankoop van aardolie uit Lybië, met 10 procent van de totale Spaanse olie-ipiport de derde olie- leverancier van Spanje. Fernandez Ordonez hield zich na afloop van het onderhoud op de diplomatieke sloot hij uit, dat de bijeenkomst van ministers van buitenlandse za ken van komend weekeinde in Londen zich over deze affaire zal buigen. Volgens de officiële Ameri kaanse lezing ging het hier slechts om routinebezoeken, toeristische trips of bevoorrading van de sche pen. bekendgemaakt, temidden richten dat de Verenigde Staten, Egypte en Israël intensieve pogin gen in het werk stellen koning Hoessein te overreden zich actief mee te doen in het vredesproces in het Midden-Oosten. Volgens Pale stijnse bronnen zou de Jordaanse koning inmiddels hebben gewei gerd deel te nemen aan de topcon ferentie tussen premier Peres en president Moebarak, op 10 en 11 september in Alexandrië. In afwachting van de Israëlisch- Egyptische top zei gisteren pre mier Peres tegen leden van de par lementaire commissie van buiten landse zaken en veiligheid, dat de tijd is aangebroken te denken aan de volgende fase in het vredespro ces in het Midden-Oosten. Hij sprak over een politiek-econo- misch plan, dat besproken zou kunnen worden tijdens een inter nationale vredesconferentie waar aan volgens Peres de vijf perma nente leden van de Veiligheidsraad zouden moeten deelnemen. Hoewel de verschillende partijen in het Midden-Oosten in principe al hebben ingestemd met het bij eenroepen van een internationale vredesconferentie, gaat het nu om de vraag welke Palestijnen deel kunnen uitmaken van een Jor- daans-Palestijnse delegatie. In ver band hiermee heeft de Egyptische president Moebarak de laatste we ken - en tot nu toe tevergeefs - ge tracht alsnog een verzoening tot stand te brengen tussen koning Hoessein en PLO-leider Jasser Arafat. Parallel hiermee wordt ook naar stig gezocht naar een namenlijst van Palestijnen, die weliswaar de PLO zouden kunnen vertegen woordigen, maar toch Veiligheids raad-resolutie 242 acccepteren en daden van terreur afkeuren. Israël zou zich met dergelijke „authentie ke" Palestijnen, zoals Peres hen in het verleden heeft genoemd, kun nen verzoenen. Inmiddels heeft de Israëlische minister Ezer Weizman, eergister avond met een geheime missie in opdracht van premier Peres naar Europa reisde, een gesprek van twee uur gevoerd met de Westduit- se bondskanselier Kohl. Weizman ontkende dat zijn gesprek met Kohl te maken heeft met het ver wachte bezoek van koning Hoes sein volgende week aan Bonn. Be halve Bonn zal de Israëlische mi nister ook Rome aandoen, waar hij zal spreken met de Italiaanse pre mier Craxi. Als Richard Murphy, de Ameri kaanse beroepsdiplomaat, tijdens zijn pendeldienst in het Midden- Oosten erin slaagt alsnog een door braak te forceren in het vredespro ces in het Midden-Oosten, zou een daaruit voortvloeiend succes van de topconferentie in Alexandrië kunnen worden bekroond met een bezoek van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken George Shultz aan het Midden-Oosten. Misschien zelfs als eregast in Ale xandrië. PARIJS - Premier Chirac was het afgelopen weekeinde in Nieuw Caledonië, waar hij in ruim-ge- vatte formules zowel de naar on afhankelijkheid strevende Ka naks als de voor Frans bestuur kiezende Caldoches het gevoel heeft gegeven dat er nog te praten valt. De staten in de Stille Zuid zee, die zich blijven verzetten te gen de Franse atoomproeven in hun gebied, heeft premier Chirac verzekerd dat hij bereid is met hen te praten over 'ontwapening'. Buitenland kort Aanslagen Algarve Een linkse Portugese groep heeft zich verantwoordelijk gesteld voor drie aanslagen van gisteren aan de Algarve, een toeristische streek in het zuiden van het land. De aansla gen z(jn een protest tegen „de uit buiting van het gebied door het in ternationale kapitalisme en de be voorrechte klassen". Sacharov Andrei Sacharov "maakt het goed", maar "zijn gewicht laat te wensen over", heeft zijn vrouw Je- lena Bonner in het maandelijkse gesprek via de telefoon vanuit Gor ki meegedeeld aan haar verwanten in de Verenigde Staten.Mevrouw Bonner vroeg haar familie, een bankrekening voor haar en haar man te openen. Maar het telefoon gesprek werd verbroken toen Sem- jonov enkele vragen stelde over technische kwesties rond zo'n bankrekening, die de kans zou bie den geld aan het paar over te ma ken. Spion Nicaragua Ondervoorzitter Guillermo Quant van de Nicaraguaanse Ka mer van Koophandel heeft tegen over journalisten toegegeven dat hij voor de Amerikaanse buiten landse inlichtingendienst (CIA) ge werkt heeft. Het ministerie van binnenlandse zaken in Managua had op 24 augustus zijn aanhou ding op verdenking van spionage voor de VS bekendgemaakt. Kapi tein Oscar Loza, het hoofd van de Nicaraguaanse veiligheidsdienst, heeft verklaard dat Quant wegens „verraad" voor de rechter moet verschijnen. door Rudolph Bakker Na de verkiezingen van afgelo pen maart en de terugkeer van de conservatieve partijen aan het be wind was algemeen verwacht dat premier Chirac min of meer radi caal een eind zou maken aan het door de socialisten ingestelde re gionale zelfbestuur op de eilanden van Nieuw Caledonië, die met el kaar zo groot zijn als België. De nieuwe minister voor overzeese ge bieden, Bernard Pons, had in die zin zelfs zijn huiswerk al gemaakt. Het eerste wat premier Chirac na aankomst in de hoofdstad Noumea deed was echter de Kanak-leider Jean-Marie Tjibaou bij zich ont vangen, waarna beide mannen weer uiteen gingen onder het afleg gen van uitzonderlijk milde verkla ringen. Niet alleen had Kanak-leider Tji baou voor de gelegenheid een das aangetrokken, een eerbetoon dat hij vele Franse hoogwaardigheids bekleders voor de komst van Chi rac niet had gegund. Hij vertelde bovendien na afloop van het ge sprek er gevoelig voor te zijn dat Chirac zich bereid had verklaard te discussiëren over de vorm waarin het referendum over de eventuele onafhankelijkheid van Nieuw-Ca ledonië zal worden gegoten. Het re ferendum is een socialistische erfenis en naar verwacht zal het volgend jaar worden gehouden. Kanak-leider Tjibaou was boven dien opgelucht dat de Franse pre mier met geen woord gesproken stuur van de kanaks zo snel moge lijk op te heffen. Na de onrust van de jaren '84 en '85 is Nieuw Caledonië nog niet he lemaal van de schok bekomen. Het toerisme heeft zich na de dissiden te troebelen van de kanaks nog niet hersteld en ook de investeer ders bleven uit. Daarbij komt dat nikkel, een van de belangrijkste grondstoffen op de eilanden, op de wereldmarkt is ingestort. De rege- ring-Chirac heeft een financiële steun van 512 miljoen franks in het uitzicht gesteld, waarvan de helft meteen al bestemd zal zijn om het tekort op de begroting aan te vul- regionale uitmonste- Premier Chirac had nog vorig (foto afp) jaar als Gaullisten-leider in Nou mea ferme taal uitgeslagen aan het adres van de kanaks. Nu liet hij we ten 'naar een oplossing te streven die voor alle inwoners van de eilan den aanvaardbaar is". De kanaks had over de plannen van minister Pons om het door de socialistische regering ingestelde regionale be- wensen als enigen aan het referen dum over de onafhankelijkheid mee te doen en hierin staan ze van zelfsprekend vierkant tegen de wil van de regering-Chirac. Bij zijn vertrek verklaarde de eerste minister dan ook: „Ik ben voor de dialoog en ook de FLNKS (van kanak-leider Tjibaou) heeft het recht om zijn ambities tot uit drukking te brengen. Geen der partijen mag echter op welke ma nier ook pretenderen de vertegen woordiger te zijn van een toekomst of van een land". Taak van minister voor overzee se gebieden Bernard Pons is nu om, door middel van de hoge co- missaris in Noumea, de orde te be waren, de economie tot nieuw le ven te wekken en het referendum voor te bereiden zonder dat er bloedvergieten van komt. Het is duidelijk dat bij een referendum over onafhankelijkheid in de zin 20% KORTING op extra zware, ca 5,2 kg per m2, Marokkaanse berbers met of zonder franje. Bijz™ der dik en gesloten oppervlak door gebruik van 2 ver scheerwol (Wolmerk) en toepassing van speciale half dubbeldraadse knooptechniek. Liefst 67.500 polen per m2. In roomwit, zachtgroen, zacht grijs en naturel, uit voorraad leverbaar. Binnen 8 a 10 weken ook in speciale maten. Voor verbijsterende prijzen: Zuiver Scheerwol ca 240 x 340 cm, normaal 2199.-Nu 1695.- ca 190 x 290 cm, normaal 1499.-Nu 1195.- ca 215 x 215 cm, normaal 1249.-Nu 995.- ca 160 x 230 cm, normaal 999 -Nu 795.- Speciale maten per m2, normaal 300.- Nu 235.- waarin de conservatieve regering die voorstaat, er geen sprake van is dat de caldoches ooit door de ka naks zullen worden bestuurd. Of dat Frankrijk zijn zeggen schap over deze eilanden in de Stil le Zuidzee zou afstaan. Het trauma van de ooit uit het onafhankelijk geworden Algerije gezette Franse kolonisten - de zogenaamde' pieds-noirs - zit de Gaullisten nog steeds dwars. Tenslotte was het ge neraal De Gaulle zelf die voor deze ontwikkeling verantwoordelijk was geweest. Premier Chirac heeft met zijn in Nieuw Caledonië ontwikkelde nieuwe beleidslijn ook een ant woord willen geven aan de landen van het 'Forum van de zuidelijke pacific'. Kortgeleden had deze re gionale organisatie de Verenigde Naties gevraagd Nieuw-Caledonië op de lijst te zetten van landen die nog gedekoloniseerd moeten wor den. „Dit besluit weerspiegelt een wel buitengewoon tekortschieten de kennis van de werkelijkheid in Nieuw Caledonië", aldus premier Chirac in Noumea. Hoe deze realiteit er in werkeijk- heid zal uit zal zien hangt af van het succes of het wansucces dat de re gering-Chirac met zijn van de so cialisten overgenomen referen dum-plannen zal hebben. Dat wil zeggen van de mate waarin de Fransen de FLNKS van Jean-Ma rie Tjibaou voor hun karretje zul len weten te spannen. WASHINGTON (UPI) - De mees te psychiaters die toegeven dat ze intiem zijn geweest met hun patiënten, deden dat "uit hun ei gen seksuele of emotionele be hoefte" zonder dat ze met ethi sche taboes rekening hielden. Dit blijkt uit een onderzoek dat in alle staten van de Verenigde Staten is uitgevoerd. Uit een studie door de Har- vard-universiteit en de Medische faculteit van New York blijkt dat ruim 6 procent van de Ameri kaanse psychiaters toegeeft on geoorloofde seks te hebben ge had met hun patiënten. Slechts 40 procent heeft daarvan spijt. In het deze week gepubliceer de rapport staat dat 74 procent van de 5.574 psychiaters die de vragenlijst thuis kregen, die niet heeft teruggestuurd. Het feitelij ke aantal psychiaters dat in strijd met de voorschriften intimiteit pleegt met hun patiënten, ligt waarschijnlijk flink hoger dan uit het onderzoek blijkt. De bond van Amerikaanse psychiaters (APA), die het rap port heeft uitgegeven, kent een gedragscode die het hebben van seksueel contact met patiënten nadrukkelijk verbiedt. Personen die zich daaraan schuldig ma ken, kunnen als lid geroyeerd of geschorst worden. Ondervoorzitter Paul Fink van de APA zegt dat geslachtsver keer tussen psychiater en patiënt "hoogst onethisch, in aanleg ge vaarlijk voor de patiënt is en on der geen enkele omstandigheid getolereerd kan worden". Uit het onderzoek blijkt dat 7,1 procent van de mannelijke psy chiaters en 3,1 procent van de vrouwelijke psychiaters, die het vragenformulier terugstuurden, toegeeft dat men seksuele activi teit gepleegd heeft met hun pa tiënten. Twee-derde van de "da ders" zegt met meer dan één pa tiënten gevrijd te hebben, terwijl één mannelijke psychiater van middelbare leeftijd verklaart "het" gedaan te hebben met 12 patiënten. "Negentien procent verklaarde tot de intimiteit overgegaan te zijn om het zelfrespect van de pa tiënt te vergroten en/of die aan een waardevolle emotionele er varing te helpen. Andere rede nen om tot geslachtsgemeen schap met patiënten over te gaan waren gebrek aan zelfbeheer sing, uitbuiting, het vervagen van het beoordelingsvermogen, impulsiviteit, therapeutische be trokkenheid en persoonlijke be hoefte". Volgens het rapport, dat opge steld is door Nanette Gartrell, lector in de psychiatrie aan de Harvard-universiteit, en een reeks medewerkers, verklaarde 65 procent van de psychiaters dat zij verliefd waren op de pa tiënt en zei 92 procent van de art sen dat zij meenden dat de pa tiënt op hen verliefd was. Spanje wil actie tegen hoge aantal verkeersongelukken MADRID (GPD) - Het Spaanse mi nisterie van binnenlandse zaken overweegt drastische maatregelen te nemen om het aantal ongeluk ken met dodelijke afloop rigoureus terug te dringen. In de maanden ju li en augustus lieten 1068 mensen het leven in het Spaanse verkeer. Dat aantal is ongeveer een kwart van het totaal aantal dodelijke on gelukken, dat gedurende een heel jaar in Spanje wordt geregistreerd. Het merendeel van de ongeval len is volgens de Spaanse verkeers dienst te wijten aan het rijden met te hoge snelheid, het gevaarlijk in halen of afleiding van de bestuur der. Vooral in Andalusië, met de Costa del Sol als centrum van het massatoerisme, vielen veel doden op de weg te betreuren. Ook de be ruchte 'dodenweg' tussen Burgos en Valladolid, maakte zijn trieste naam ook deze zomer weer waar. De Libische leider Gaddafi verscheen gisteren onverwacht toch in Harare. Op de foto wordt hij geflankeerd door zijn minister van buitenlandse zaken Mansour (links) en de Zimbabwaanse president Banana. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7