Brokx laat beleggers controleren 78mMee$aktiewee/cl Masson goochelde met miljarden |t] [H M i)£j Leger strenger bij uitstel dienstplicht Officier eist forse straffen voor ontduiking superheffing EO-ers terug in Nederland Zaak van leven of dood Politie beëindigt blokkadeWoensdrecht DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Onderzoek naar subsidiefraude DEN HAAG (ANP) - De accountantsdienst van Volks huisvesting gaat steeksproefsgewijs onderzoeken of beleg gers in de afgelopen jaren hebben gefraudeerd met de bouwkosten van woningbouwprojecten. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) heeft daar opdracht voor gege ven nadat bekend is geworden dat het ABP op die manier de afgelopen jaren vele miljoenen teveel subsidie in de wacht heeft gesleept. Het verhaal dat ambtenaren van zijn departement aan die fraude hebben meegewerkt, wijst Brokx echter 'vooralsnog van de hand'. Brokx is eerder van vakantie te ruggekomen om antwoord te ge ven op de vele vragen die in de Tweede Kamer over de affaire zijn gesteld. Gisteren gaf de staatsse cretaris schriftelijk antwoord, van daag praat hij waarschijnlijk al met de kamerleden over de zaak. CDA, PvdA en WD hebben in elk geval om een extra vergadering van de commissies voor volkshuisvesting en rijksuitgaven gevraagd. Als het de accountantsrapporten in han den heeft, zal Brokx besluiten of hij de teveel betaalde subsidies zal terugvorderen, zo schrijft hij aan de Kamer. Het ministerie beschikt volgens Brok nog altijd niet over het rap port van het openbaar ministerie in Maastricht over het mogelijke ge- Brabanders zien geld in komst Amerikanen naar Woensdrecht WOENSDRECHT (ANP) - Bra banders uit de wijde omgeving van de vliegbasis Woensdrecht probe ren een slaatje te slaan uit de komst van de eerste tientallen Amerikaanse militairen die bij de bouw van onderkomens voor kruisraketten zijn betrokken. De advertentiecampagne van het huis- Vestingsbureau van de Amerikaan se luchtmacht op Soesterberg voor enige tientallen huurwoningen, hqpft 1,30 aanbiedingen opgele verd, waarvan 60 procent onbruik baar is door'^gevraagde huurprij zen. Dié jsèüragen' soms 4 tot 7000 gulden per maand, terwijl die vraagprijzen in geen enkele ver houding staan tot het gebodene. De Amerikanen kunnen huur prijzen betalen van 700 tot 1100 gulden per maand betalen, aldus het Amerikaanse huisvestingsbu reau. In de relatief dure regio- Utrecht waar in Soesterberg enige honderden Amerikanen gehuis vest zijn, schommelen de huren volgens het huisvestingsbureau tussen 825 en 1232 gulden per maand, terwijl in het goedkopere Brabant gemiddeld 1200 tot 1400 gulden gevraagd wordt. Opvallend noemt het Amerikaanse huisves tingsbureau de aanbiedingen uit de verder gelegen gemeente Etten- Leur en zelfs uit België. Daar wor den aantrekkelijke huizen tegen reële huren aangeboden binnen de gestelde normen. Huisvesting in België is echter voorlopig niet aan de orde. Over twee tot drie jaar zijn ruim 700 woningen nodig voor Ameri kaanse militairen die op Wbens- drecht gelegerd zullen worden. Die huizen zullen waarschijnlijk voor het merendeel op het grondgebied van Bergen op Zoom en Roozen- daal worden gebouwd. knoei met subsidie-aanvragen. Justitie heeft hem laten weten dat hij dat rapport in het belang van het onderzoek voorlopig ook niet krijgt. Volgens Brokx heeft Justi tie hem wel verteld dat er tot nu niets is gebleken van betrokken heid van (oud-)ambtenaren bij de zaak. Het verhaal dat een topambte naar al vier jaar geleden in een nota de ambtelijke top zou hebben ge wezen op een concreet geval van subsidiefraude is volgens Brokx onjuist. De betreffende hoofdinge nieur-directeur stelde volgens hem 'alleen de principiële vraag aan de orde of het al dan niet wenselijk zou zijn een toetsing van de subsi die-aanvragen in te voeren'. Pas achteraf is volgens de bewindsman gebleken dat de bewuste ambte naar de bedragen die hij als voor beeld in zijn nota noemde had ont leend aan een concreet project, Heydnahof in Rotterdam, dat hij in de praktijk was tegengekomen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse officier van justitie Korvi- nus heeft gisteren boetes van 2500 tot 15.000 gulden geëist tegen een aantal agrariërs die de superhef fing hebben ontdoken. Hij eiste bo vendien tegen een veehouder uit Haastrecht, twee directeuren en een personeelslid van een aanne mersbedrijf, en een voorlichter van een landbouworganisatie een voor waardelijke celstraf van een tot drie maanden. Volgens de officier hebben de verdachte agrariërs op grote schaal valsheid in geschrifte gepleegd door bouwopdrachten aan het aan nemersbedrijf te anti-dateren. De twee directeuren, enkele perso neelsleden van het bedrijf en de landbouwvoorlichter zouden hier aan medewerking hebben ver leend. 'De contracten en bouwtekenin gen werden zodanig aangepast dat het leek alsof de overeenkomsten voor 1 maart 1984 waren aange gaan. Daardoor konden de veehou ders bij het ministerie van land bouw aanspraak maken op een ex tra heffingsvrije hoeveelheid melk. Volgens Korvinus is van deze maas in de Beschikking Superhef fing meer gebruik gemaakt. By het ministerie kwamen bij het ministe rie veel meer aanvragen voor extra melk dan verwacht. Als gevolg daarvan stelde de algemene in spectiedienst (AID) een onderzoek in, wat zo'n 400 gevallen van anti datering aan het licht heeft ge bracht. De 8 gevallen die de Rotter damse rechtbank gisteren behan delde en de acht die vandaag wor den behandeld, hebben in totaal betrekking op 1,25 miljoen liter melk. Veel boeren die zich wel aan de regels houden, zyn volgens Kor vinus nijdig op collega's die dat niet doen. "Het verbaasde de AID dat veel boeren zo coöperatief wa ren bij het onderzoek". De verdachten en hun verdedi gers betoogden dat zij zich van geen kwaad bewust waren ge weest. Volgens hen gaat het om bouwopdrachten die al in januari of februari van 1984, soms nog eer der, mondeling waren geregeld. Het is volgens hen gebruikelijk dat die afspraken pas maanden later op papier worden gezet, waarbij dan de datum werd ingevuld waar op de afspraken mondeling waren gemaakt. Enkele verdachten bekenden dat dat laatste inderdaad was gedaan om extra melk te mogen leveren. Problemen hadden ze daarin niet gezien omdat dè afspraken ouder waren. De aannemers en anderen die hieraan meewerkten zeiden dat te hebben gedaan omdat de agra riërs dat wilden. De rechtbank doet op 15 septem ber uitspraak. Van den Bosch en Van Schaik konden nog lachen bij hun terugkeer uit turkije, ook al moesten ze hun films daar achterlaten. (foto anp> SCHIPHOL (ANP) - De EO-mede- werkers Jan van den Bosch en Wim van Schaik zijn gisteravond op Schiphol teruggekeerd nadat ze het afgelopen weekeinde in Tur kije korte tijd zijn vastgehouden. Dat gebeurde nadat zij een reporta ge hadden gemaakt over de berg Ararat, waar volgens de bijbel de Ark van Noach zou zijn gestrand. De Turkse autoriteiten waren bang dat ze ook militaire objecten had den gefilmd voor buitenlandse mo gendheden en namen het filmma teriaal in beslag. Zonder hun films, volgens ver slaggever Van den Bosch en came raman Van Schaik 'uniek mate riaal', arriveerde het tweetal giste ren weer in Nederland. De direc teur van de EO, die het tweetal op Schiphol afhaalde, zei later alle stappen te zullen ondernemen om de films terug te krijgen van de Turkse autoriteiten. Van den Bosch en Van Schaik vertrokken een week geleden naar Turkije om een reportage te maken over de Amerikaanse wetenschap pelijke expeditie onder leiding van kolonel James Irwin, een oud- astronaut die al jaren op zoek is bij de berg Ararat naar de resten van de Ark van Noach. Ze hadden ook toestemming voor het maken van filmopnamen van een vlucht bo ven het gebied, maar de Turkse po litie eiste later toch de films op met het argument dat er geen toestem ming was gegeven. ARNHEM (GPD/ANP) - De Arnhemse CDA en PvdA hebben gis teren flink ruzie gemaakt over straatnaamgeving. Het college wil de een aantal straten noemen naar vrouwelijke activisten uit de vorige en het begin van deze eeuw. De discussie spitste zich met name toe op de vraag of de anarchiste Federica Montseny, tussen 1936 en 1937 minister van volksgezondheid en sociale zaken in Spanje, nog leeft of niet. Het is een traditie om straatnamen alleen maar te vernoemen naar overleden personen. CDA-fractievoorzit- ter Kerckhaerd zorgde voor enige paniek binnen het college met de mededeling dat deze vrouw nog in leven zou zijn. Hij had daarvoor speciaal geïnformeerd bij de Spaanse ambas sade. Loco-burgemeester Van Meeberg (PvdA) liet daarop weten dat hem 'helaas zojuist informatie was doorgegeven dat de vrouw in 1980 overleden was'. Aan PvdA-zijde ontlokte deze opmerking een bulderend gelach, terwijl de CDA-fractie zich groen ergerde aan de opmerkingen van de loco-burgemeester. "Ik protesteer. Dit kan echt niet. Hier is sprake van misleiding van de raad", aldus een woedende Kerckhaerd. Uiteindelijk be sloot het college nog geen straat naar Montseny te vernoemen. En dat zal ook niet gebeuren: de regionale omroep Gelderland maak te aan alle onzekerheid vanmorgen een einde door mevrouw Montseny op te bellen. Ze is nu 79 jaar maar verkeert naar eigen zeggen nog steeds in blakende welstand. J1SP - Het Noordhollandse Jisp is sinds gisteren een unieke onderhoudswerf rijker. De werf is namelijk speciaal voor reparatie en onderhoud van zogeheten koeiepramen. De boeren in Wayerland kunnen veelal hun land slechts over water bereiken en machines en dieren moeten daarom altijd met speciale platbodems worden vervoerd. De 'vaarboeren' bepalen voor een belangrijk deel het aanzicht van de streek rond Jisp. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - Om het aan tal dienstplichtigen op peil te hou den gaat staatssecretaris Van Hou- welingen (defensie) strenger optre den by het verlenen van uitstel en PSP vraagt duidelijkheid over schorsing topambtenaar DEN HAAG (ANP) - PSP-kamer- lid Van Es wil van minister De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid) weten wat hij gaat doen' met de 44-jarige Oegstgeestse top ambtenaar, die vorige week 1000 gulden boete kreeg van de Amster damse rechtbank voor zijn aandeel in de ontruiming van een kraak pand. In schriftelijke kamervragen her innert Van Es er aan dat De Ko ning in februari van dit jaar heeft toegezegd zich te zullen beraden over het handhaven van de man als directeur sociale verzekeringen. Hij was toen reeds geschorst in af wachting van het vonnis. Nu de rechtbank de ambtenaar heeft ver oordeeld, is Van Es zeer benieuwd naar de uitkomst van dat beraad. Tevens wil zij weten welke con clusies de bewindsman trekt als het waar is dat de president van de Amsterdamse rechtbank by het bepalen van de strafmaat rekening zou hebben gehouden met het feit dat de ambtenaar niet op zijn post zal terugkeren. Een woordvoerder van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid liet vorige week weten dat het vonnis geen re den is diens schorsing ongedaan te maken. vrijstelleing van de dienstplicht. In maart en mei kwamen er enige honderden dienstplichtigen min der onder de wapens dan was voor zien. Als er niets verandert loopt dat aantal op tot 8000 per jaar, zo heeft Defensie berekend. Van Houwelingen wil, zo heeft hij de Kamer gisteren laten weten, strenger normen gaan hanteren. Zo wordt iedereen die is goedge keurd straks ook in beginsel opge roepen, worden de normen voor voor vrystelling of uitstel van mili taire dienst striker gehanteerd en wordt ook gecontroleerd of de stu dent-met-uitstel wel voldoende met zijn studie voerder. Bovendien zullen mensen die sinds begin 1985 buitengewoon dienstplichtig zyn verklaard, worden benaderd met het verzoek alsnog vrijwillig mili taire dienstplicht te vervullen. Een aantal zou dat wel willen. Verder krijgen dienstplichtigen de vraag al op 18-jarige leeftijd in het leger te komen. Wie geen voorkeur heeft, wordt nu automatisch met 19 jaar ingelijfd. De soldatenvakbond AVNM noemde gisteren de maatregelen overdreven en voorbarig. Volgens woordvoerder Zaal blijkt uit een anderhalf jaar oud onderzoek van het ministerie dat pas na 1989 een tekort aan dienstplichtigen dreigt te ontstaan. De tegenvallende op komst bij de laatste lichtingen noemt de AVNM vooral een plan ningsprobleem. De AVNM vindt het onjuist de regels voor uitstel en vrijstelling van dienstplicht aan te scherpen, omdat jongens daardoor in de toe komst minder gelegenheid krijgen eerst hun studie af te ronden. "Dat zou een miskenning zijn van de maatschappelijke werkelijkheid dat nu eenmaal steeds meer jon gens na hun school gaan studeren. Dat moet je niet verdoezelen of verdonkeremanen door de regels strenger te maken", zo stelt Zaal. WOENSDRECHT (ANP) - De blokkade die iedere maand op sire ne-maandag rond het middaguur voor de hoofdpoort van de vliegba sis Woensdrecht wordt opgewor pen, was gisteren wel heel snel af gelopen. Nadat politie te paard de 32 aanwezige actievoerders drie maal sommeerde de weg vrij te ma ken, arresteerden rijkspolitie en marechaussee onmiddellijk de ac tievoerders toen die aan het bevel geen gehoor gaven. De blokkade had op dat moment nog geen 10 minuten geduurd. Er was gisteren 60 man rijkspolitie op de been en een sectie marechaus see. Het is voor het eerst dat de rijkspolitie het onlangs samen met Justitie uitgestippelde nieuwe be leid toepaste bij de maandelijkse blokkade. Normaal gesproken wa ren politie en marechaussee vele uren in de week met het steeds weer wegslepen van de blokkade- gangers bezig. De actievoerders zijn nu aangehouden op grond van artikel 186 van het Wetboek van Strafrecht, dat het na het derde be vel van het bevoegd gezag toch deelnemen aan een volksoploop verbiedt. Er ontstond nogal wat opschud ding toen 4 rijkspolitiemensen te paard de zittende activisten tot zeer dichtbij naderden. Groeps commandant Ketellapper van de rijkspolitie in Woensdrecht noem- MANSUR - Aruba heeft weer een minister van economische zaken. De 43-jarige zakenman Don Man- sur heeft het verzoek van de drie Arubaanse partyen AVP, PPA en ADN aanvaard om minister Ber- linski op te volgen, die in juli moest afreden op verdenking van corruptie en oplichting verdacht wordt. Berlinski zou onder andere smeergeld hebben gevraagd bij de vérkoop van het Aruba Palm Beach Hotel door de overheid aan particulieren. de het inzetten van de paarden ech ter allerminst een gevaarlijke, maar eerder een vreedzame metho de. De arrestanten werden onmid dellijk voorgeleid aan de officier van justitie en tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. In het nieuwe beleid is ook vast gelegd dat wanneer eenzelfde per soon meerdere keren op grond van artikel 186 is aangehouden, hij of zy gevangen kan worden gezet. Fransen breken fonds aan voor Nederlanders NEUFCHATEAU (AP) - De burgemeester van de Franse gemeente Neufchateau heeft een gemeentelijk kredietfonds aangesproken en 100 Franse frank en voedselbonnen ver strekt aan een Nederlands ge zin dat volkomen berooid in het stadje in de Vogezen was beland. Het Nederlandse echtpaar met twee jonge kinderen was in zuid-Frankrijk betrokken ge raakt bij een verkeersongeluk. Het geld dat zij voor de terug reis gereserveerd haddep ging helemaal op aan de reparatie van de auto. In Neufchateau za gen zij geen andere oplossing meer dan te gaan bedelen om geld voor hun terugreis te ver garen. Hun caravan hadden zij uit geldgebrek al achtergelaten op de plaats van het ongeluk. De gemeente Neufchateau besloot het gedupeerde gezin te hulp te komen. Terwijl de bur gemeester het geld en de voed selbonnen regelde werd een ge meentemedewerkster opge trommeld om het jongste kind de fles te geven. Het gezin, van wie de naam niet werd vrijge geven, kon daarna zijn terug- reis naar Nederland vervolgen. 'Liechtenstein' laatste bedrijf in zaak Van zon ADVERTENTIE MAASTRICHT (ANP) - De rechtzaak tegen de 67-jarige Van Zon, een van de twee hoofdver dachten in de ABP-affaire, loopt op zijn eind. Vrijdag houdt officier van justitie Laumen zijn requisitoir, volgende week dinsdag mag advo caat Duynstee zijn laatste woord spreken. Aanvankelijk zou Laumen morgen en Duyn stee vrijdag aan het woord komen, maar tech nische problemen met een tekstverwerker noopten Laumen tot het vragen van uistel. Het voorlopig laatste bedrijf speelde zich gisteren af met de behandeling van de geld stromen naar het vorstendommetje Liechten stein. Volgens de rijksaccountantsdienst heeft de geschorste directeur beleggingen Masson, de tweede hoofdverdachte, daar in 1975 de maatschappij Hamez Anstalt opgericht. Daar in bracht hij de Nederlandse firma De Heem onder, omdat de hoofddirectie van het ABP hem had opgedragen die nevenfunctie onmid dellijk op te geven. Masson verkocht zijn aandelen De Heem aan een zekere Putzinger in Liechtenstein, met wie hij Hamez Anstalt oprichtte. Het start kapitaal van 10.000 Zwitserse francs (toen ruim 11.000 gulden) schonk hij aan Putzinger, die daarmee de aandelen De Heem kocht. In feite was Masson de enige eigenaar van Ha mez. Op die manier kon hij de moeilijkheden bij het ABP omzeilen. Op rekeningen van Hamez werd ruim 1,4 miljoen Zwitserse francs gestort, onder meer door enkele Arabische staten. Het grootste ge deelte nam Masson op. Een ton werd doorge sluisd naar de privérekening van Van Zon bij de Kredietbank in Luxemburg. In 1979 was de kas van Hamez vrijwel leeg. Om de maat schappij te redden liet Masson in de jaren 1982 tot en met 1984 gelden van zijn op Jersey ge vestigde maatschappij Wilford overmaken naar Hamez. Duizelingwekkend Het was de bedoeling van Hamez om vanuit Liechtenstein duizelingwekkende geldtrans acties uit te voeren. Er is sprake geweest van Australische promessen met een looptijd van 20 jaar ter waarde van 4,3 miljard Amerikaanse dollars. Dat moest uiteindelijk bijna 20 miljard dollar opleveren. Verder was sprake van een lening van 800 miljoen dollar aan de Nationale Bank in Griekenland en een lening van 203 miljoen Zwitserse francs voor een kantoor pand in Brussel. Hamez zou daarvan rond 300 miljoen dollar opstrijken. De rijksaccountsdienst heeft niet kunnen vaststellen of al die plannen zijn uitge voerd. Laumen gelooft van niet: "Dat zou ge woonweg onvoorstelbaar zijn". Tevens kwam in verband met Hamez nog de verkoop van Mercedes-aandelen in 1978 ter sprake, waar mee miljarden waren gemoeid. Als die trans actie lukte zou Hamez drie miljoen Zwitserse francs opstrijken. Bij de reddingsactie van Hamez werden via de Grenswisselkantoren 13.000 Zwitserse francs overgemaakt naar Liechtenstein op naam van Masson, woonachtig op het Belgi sche adres van Van Zon. De Liechtensteinse firma van Masson was verder nog betrokken bij een oliehandel in Indonesië en bij een Deens koelapparatenbedrijf. Het verbaasde de officier van justitie dat Van Zon zei niets te weten van Hamez, terwijl hij een factuur uit schreef voor Hamez van de HBG-groep waar van hij eertijds directeur was. Op vragen van de president ontkende Van Zon dat van zijn provisies steeds een bepaald bedrag via een verdeelsleutel afvloeide naar Masson. "Er was geen verdeelsleutel. Wat ik kon missen ging als lening naar Masson omdat hij een financieringsbedrijf wilde opzetten ten behoeve van de internationale geldhandel zo dra hy bij het ABP met de vut was gegaan", aldus Van Zon. Van Zon behaalde in 1941 het ingenieursdi ploma aan de TH-Delft, was enkele jaren werk zaam bij het toenmalige ministerie van weder opbouw, directeur van de Haagse Bouwmaat schappij (gemeentebedrijf) en vanaf 1959 tot en met 1976 directeur en lid van de raad van bestuur van de Hollandse Beton Groep. In 1978 werd hij bouwcoördinator van de provin cie Limburg. ^^PRESENTEERT^^

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5