'Gemeente-apparaat te slecht bereikbaar' Rolstoelatleten weer in de race Alarmcentrale Wassenaarse bejaarden in werking gesteld Politiek Wassenaar komt met forse kritiek Bezwaar tegen parkeergarage 'Woord is nu aan de sporters' Bouw sportcomplex laat op zich wachten V Js Raad akkoord met verlaging woonlasten PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 WASSENAAR - "We leven niet op eilanden waar ocea nen tussen stromen". Aldus burgemeester Schoute van Wassenaar, die gisteravond in de raadsvergadering langdurig en indringend poogde de kritiek van alle fracties op de gescheiden huisvesting van het college van B en W en zijn ambtena renapparaat te weerleggen. Wat de fracties betreft kunnen B en W, met nog enige ambtenaren vertoevend op het raadhuis De Paauw, niet snel genoeg naar het nieuwe gemeentekantoor verhui- DEN HAAG/KATWIJK - De bouw van 35 woningen met een onder grondse parkeergarage aan de Tramstraat in Katwijk mag ge woon doorgaan. De provincie heeft het bezwaarschrift verworpen dat de Stichting Leefbaar Katwijk er tegen had ingediend. Volgens de Stichting past het bouwplan niet in de zeer gevarieer de omliggende bebouwing en is er geen behoefte aan de parkeerplaat sen. zen. De huidige situatie zou ten koste gaan van de communicatie. B en W zouden de ganse dag onbe reikbaar zijn of net onderweg van het ene gebouw naar het andere. Oppiepen van mensen blijkt veel vuldig een nutteloze bezigheid vanwege het uitblijven van een reactie. Bij alle fracties zit de schrik er goed in nu als termijn waarbinnen B en W verkassen "tussen de twee en zeven jaar" is genoemd. Aanleiding voor het langste de bat van de vergadering was een door B en W voorgestelde begro tingswijziging. Het dagelijks be stuur wil 200.000 gulden vrijmaken voor "globale bouwkundige aan passingen", aldus Schoute. Nie mand had moeite met dat voorstel. Iedereen greep het aan om de dis cussie over de gescheiden huisves ting te hervatten. WD'er Aptroot pleitte ervoor om "alles snel naar het gemeente- kantoor en de gemeentewerf te ha len". Wat de liberaal betreft moet de commissie die zich bezig houdt met de herhuisvesting van het hele bestuursapparaat en waarin Schoute en wat ambtenaren zitting hebben, ook de mogelijkheden be kijken van het bij de gemeentewerf huisvesten van de brandweer. Als alternatief noemde de liberaal een plek naast of by het politiebureau. Aptroot wil bij de gemeentewerf ook ruimte reserveren voor de am bulance, maar burgemeester Schoute haastte zich te zeggen dat dat waarschijnlijk niet zal kunnen. "Voor een uitrukpost van de am bulance komt heel wat meer kij ken". Schoute betoogde voorts dat ook het college "dat alles snel moet ge beuren" deelt maar dat "tussen de twee en zeven jaar" toch als een reële termijn moet worden be schouwd. Die tijd is volgens de eer ste burger gewoon nodig om aller lei ruimtelijke ordeningsproble men "te tackelen". Bovendien moet alvorens er verder bij de ge meentewerf kan worden gebouwd de grond worden onderzocht. Dit in het kader van de milieuwetge ving. Allemaal zaken waar flink wat tijd over heen gaat. D66'er De Vries was wat ontevre den met de antwoorden van Schoute. Volgens hem is het wen selijk een tijdelijke oplossing te treffen. Die zou erop neerkomen dat van het gemeentekantoor enige ambtenaren naar de Paauw moe ten verhuizen opdat B en W zich bij hun ambtenaren kunnen vervoe gen. Burgemeester Schoute wil daar echter niets van weten. "Geen jojo-effect, alsjeblieft". Wel erkende de eerste burger het bestaan van de vele klachten over de huidige situatie. "De telefoonin stallatie is gebrekkig en elkaar op- ppiepen, lukt ook niet altijd. Maar alles moet zijn tijd hebben. We moeten bestellen en aanschaffen". Schoute zegde toe duidelijker te maken "wie op welk moment waar zit". WASSENAAR - Wassenaar en een intercom. Wethou- heeft een nieuwtje voor be- der Wensveen van welzijn jaarden: de Kommalfoon. stelde het systeem gisteren Een alarmsysteem dat in gebruik, werkt met een telefoon, een De centrale die de alarmseinen pieper die om de nek hangt moet ontvangen is gevestigd in het REGIO - De organisatoren van de internationale bloemenmara- thon Rijnsburg-Aken-Oegstgeest voor rolstoel-atleten wordt wei nig rust gegund. Iets dat overi gens ook geldt voor de deelne mende sporters. Er wacht de rol stoelatleten namelijk een nieuw evenement. Zaterdag 27 septem ber staat een wedstrijd voor 'rol stoelers' op het programma in Aalsmeer waar die dag een in door- wielergala wordt gehouden in de veilinghallen aan de Leg- meerdijk. "We zijn erg verguld met die uitnodiging van de organisatie in Aalsmeer", zegt Cor Blase uit Rijnsburg, algemeen-adjunct van de Stichting Organisatie Ge handicaptensport (SOG). "Die uitnodiging is een erkenning van de prestaties van gehandicapte atleten. Daar streven wij al jaren naar en als je dan gevraagd wordt om deel te nemen aan een dergelijk wielergala, dan mag je tevreden zijn. Het woord is nu aan de sporters om te tonen dat ze die uitnodiging waard zijn. Zorgen dat de vele toeschouwers die op het wielergala afkomen, goeie sport zien. Als dat het geval is, en daar twijfel ik niet aan hoor, dan kunnen we nieuwe uit nodigingen verwachten. Uitno digingen die betekenen dat de gehandicaptensport als een nor male sport wordt beschouwd en niet als een kermisnummer of als volksvermaak", zegt Blase fel. "Want dat moet nu maar eens af gelopen zijn". De mensen van de stichting denken overigens nu alweer aan de eerstvolgende, zesde interna tionale bloemenmarathon die volgend jaar gehouden wordt. "Dat moet ook wel", zegt Blase, "want aan het eind van dit jaar moet alles weer in kannen en kruiken zijn wat de voorberei dingen betreft". Die voorberei dingen betekenen voor Blase en de overige zeven bestuursleden van de SOG maanden achtereen keihard werken. Veel tijd Ondanks dat zij de beschik king hebben over de draaiboe ken van de afgelopen jaren, leert de ervaring dat er zich steeds weer nieuwe problemen voor doen bij het organiseren van de rolstoelmarathon. Zoals bijvoor beeld het uitzetten van de route. "Daar is een bestuurslid vier da gen achtereen mee bezig. Maar ook de contacten met politie en gemeentenbesturen in diverse plaatsen vragen veel tijd. Dat zelfde geldt voor het aanvragen van de vele vergunningen die je nodig hebt. En zo zyn er nog meer zaken die de komende maanden erg veel tijd zullen vra gen. Onze spaarzame vrije tijd, want uiteindelijk hebben we al lemaal nog een baan. Maar zelfs ons dagelijks werk komt wel eens in de verdrukking", vertelt Blase. De Rijnsburger is sinds de start in 1982 betrokken bij de in ternationale bloemenmarathon. Samen met enige anderen richtte hij de Stichting Organisatie Ge handicaptensport op. Onder meer uit de wielersport kreeg de organisatie versterking. De zorg voor de gehandicapte medemens staat volgens Blase hoog in het vaandel van de Rijnsburgers. "Wij zitten veel langs de weg Cot Blase: "Gehandicaptensport is geen volksvermaak". en dan kom je nogal wat ellende tegen. Jonge mensen die het slachtoffer worden van bijvoor beeld verkeersongevallen. Dat grijpt je aan. Maar wat ons aan sprak en ons overigens nog steeds aanspreekt is het karakter en de wilskracht van de mensen die nu hun revalidatie aan sport gaan doen. Voor mensen met zo veel moed wilden wij ons graag inzetten. Vandaar dat initiatief voor die marathon vijf jaar gele- den". Ontwikkeling De Rijnsburger herinnert zich van die eerste marathon dat de deelnemers hun sport bedreven in eenvoudige, zware rolstoelen. Nu, vijfjaar later, gebruiken alle atleten een zogenaamde 'sport stoel'. Die ontwikkeling juicht Blase foe. Maar hij beseft tegelij kertijd ook dat door dat soort ontwikkelingen de snelheid van de rolstoelatleten voortdurend toeneemt. En dat heeft Weer ge volgen voor de veiligheid van de deelnemers aan dit soort evene menten. "Nu suizen ze al met grote snelheid van de heuvels in zuid-Limburg af. Op die 'sport stoelen' zit geen rem en gelukkig zijn tot nu toe ernstige ongeluk ken uitgebleven, maar daar kun je niet voortdurend op vertrou wen. Duidelijk is dat je de zaken in de hand moet zien te houden. Je zou daarbij bijvoorbeeld kun nen denken aan het verplicht stellen van een rem op een rol stoel. Dat soort zaken speelt voortdurend door ons hoofd". Het organiseren van de rol stoelmarathon is ook een kostba re zaak. Dit jaar werkte het comi té met een begroting van 65.000 gulden. Een groot deel van dat geld is bestemd voor het onder brengen van de deelnemers en de begeleiders in de verschillen de hotels in de etappeplaatsen. "Gelukkig krijgen we in die ho tels een leuke reductie, zodat we Sponsors Volgens de Rijnsburger is het de organisatoren tot nog toe elk jaar gelukt om de begroting rond te krijgen. "Dat is alleen moge lijk dank zij de inbreng van de sponsors. Daar moetje dan nogal wat moeite voor doen en de wer ving vraagt veel van onze tijd. Maar de sponsors die bereid zijn gevonden geld te geven, zijn heel enthousiast". Blase verwacht voor de ko mende jaren een verdere 'groei' van de marathon. Om het inter nationale karakter wat meer in houd te geven hoopt hij dat mo gelijk al volgend jaar ook Engel se en Franse rolstoelatleten van de partij kunnen zijn. "Dat is ook positief voor onze atleten. Ze leg gen internationale contacten en dat draagt ook by tot een verdere erkenning van de gehandicap tensport". Wethouder Wensveen (rechts) stelt het alarmsysteem in werking bij de 82-jarige mevrouw Tusveld. Links voorzitter Walta van de Stichting Samenwerking Bejaardenwerk Wassenaar. (foto Holvast) ADVERTENTIE LEIDERDORP - De bouw van een nieuw zwembad langs de Hoogma- deseweg zal voorlopig nog wel even op zich laten wachten. De re den hiervan is dat de onderhande lingen over energiebesparende maatregelen voor de verwarming van het zwembad nog niet afge rond zijn. Dit was gisteravond het antwoord van burgemeester A.J.A.L. Brug- geman op een aantal vragen van de PvdA-fractie over de nieuwbouw- plannen van het zwembad. In maart van dit jaar besloot de ge meenteraad medewerking te verle nen aan de bouw van een sport complex aan de Hoogmadeseweg. Nu, vijf maanden later, zijn de defi nitieve bouwplannen en kosten van het vernieuwde zwembad en de sporthal nog steeds niet be kend, zo stelde de PvdA-fractie gis teravond tijdens de raadsvergade ring. Volgens burgemeester Brug- geman zijn er twee belangrijke re denen voor de stagnatie. Allereerst het onderzoek naar de mogelijkhe den van energiebesparende maat regelen voor de verwarming van het zwembad en ten tweede het aantal bezwaarschriften dat tegen de bouwplannen is ingediend. Het ziet er naar uit dat de bouwteke ningen door gewijzigde energie voorzieningen niet veel veranderd hoeven te worden. Is dit echter wel het geval dan zullen de plannen op nieuw ter visie moeten worden ge legd, in verband met een tweede bezwaarschriftenprocedure. De PvdA-fractie uitte ook kritiek op de forse tariefsverhoging van de lesabonnementen van het zwem bad de Does. G.H.J. Keijzers (PvdA): "Weet het college dat per 1 september het tarief voor een les- abonnement met veertien procent omhoog gaat?" Volgens wethou der C.A. Huigen-Van Boven komt dit doordat de toegangsprijs (van één gulden) voor ouders als bege leiders nu is opgenomen in het toe gangskaartje van de kinderen. Voor Keijzers een onaanvaardbare zaak: "De energiekosten zijn per 1 juli van dit jaar met maar liefst tien procent gedaald, waarom moeten de prijzen dan zo fors stijgen?" Het bestuur van het zwembad is daar echter vrij in volgens wethouder Huigen. De regio-redactie van het Leidsch Dagblad is op zoek naar een CORRESPONDENT ZOETERWOUDE Van hem of haar wordt verwacht dat hij/zij op free-lance basis - met tips komt voor mogelijke verhalen - verslagen kan maken van evenementen en vergaderingen - in Zoeterwoude zelf woonachtig is - de ontwikkelingen in Dorp en Rijndijk volgt. De werkzaamheden nemen grofweg een paar uur per week in be- Wï Ijsclub Leiderdorp Nadere Inlichtingen via tel. 071-144941, tst. 219. Sollicitaties naar redactie regio Leiden, t.a.v. Miep de Graaft, Post bus 54. 2300 AB Leiden. Postbus 54, 2300 AB Leiden, telefoon 071-144941. Een werkmaatschappij van Damiate Holding B.V. De Leiderdorpse ijsclub is weer begonnen met de droogtrainin- gen. Iedereen die zijn of haar con ditie en schaatstechniek wil op vijzelen, kunnen voor informatie bellen naar mevrouw Vermeulen (telefoon 410330) of de heer Van der Klauw (894882). Dagje uit De bejaarden uit Zoeterwoude- Rijndijk gaan morgen een dagje uit. De tocht gaat per bus naar Helmond, waar een ontspannings programma wacht. De bus ver trekt om negen uur vanaf de Meerburgkerk. De organisatie is in handen van het oranjecomité. Aquarellen De Wassenaarse kunstenares Elene de Boevere-de Haan expo seert vanaf heden tot en met 15 november in Hotel Wassenaar, ge legen aan de Katwijkseweg. Eer der stelde Elene de Boevere haar aquarellen onder meer in de Zoc- terwoudse Eendenkooi tentoon. In Hotel Wassenaar zijn aquarel len te bewonderen van bloemen en dorpsgezichten. De expositie is gratis toegankelijk van negen uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. verzorgingstehuis Huize Willi- brord. Het systeem kan gefinan cierd worden dankzij subsidie die het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur beschik baar stelt voor "flankerend oude renbeleid", zoals dat mooi heet. Vanuit deze subsidiepot worden in Wassenaar ook maaltijden ver zorgd voor hulpbehoevende be jaarden, en is er dag- en nachtop- vang mogelijk. Een en ander is aan de gemeente Wassenaar voorge steld door de Stichting Samenwer king Bejaardenwerk Wassenaar (SSBW). De openingshandeling vond plaats bij de 82-jarige mevrouw Tusveld. Behalve wethouder Wensveen waren ook voorzitter F.N. Walta van de SSBW en voor zitter W.J. Asscheman van de werkgroep alarmsystemen van de stichting aanwezig. Walta:"Voorlo- pig is het alarmsysteem alleen nog beschikbaar voor mensen die 65 jaar of ouder zijn, maar onze werk groep alarmsystemen onderzoekt momenteel de mogelijkheid om, buiten het flankerend ouderenbe leid om, het alarmsysteem ook be schikbaar te stellen aan jongere hulpbehoevenden als gehandicap ten. Behalve de leeftijdseis moet een gebruiker van het systeem na tuurlijk telefoon hebben, en moet positief geïndiceerd zijn, dat wil zeggen dat de gemeente de hulpbe hoevendheid erkent. De kosten be dragen voor de gebruiker maande lijks twintig gulden, en voor wie dat te veel is minimaal twaalf gul den vijftig per maand". Menselijk Walta: "Landelijk bezien is Was senaar de derde gemeente met een soortgelijk alarmsysteem, maar de andere zijn volledig automatisch, terwijl er bij dit systeem nog spra ke is van menselijk contact en een menselijke beoordeling van de si tuatie." De installatie kost tachtigdui zend gulden, en de subsidie dekt dat volledig. Het is na rijp beraad uitgekozen door de werkgroep alarmsystemen van de SSBW. 'Voorzitter Asscheman van deze werkgroep: "De grote selectie uit de veelheid van alarmsystemen is verricht door de SSB in Bussum. Op basis van hun onderzoek selec teerden wij ongeveer zes alarmsys temen, en daaruit kozen we ten slotte het door Siemens op de markt gebrachte Kommalfoonsys- teem. Het menselijk contact dat bij dit systeem nog aanwezig is, is daarbij een belangrijke ging geweest." DINSDAG Leiden Oud-Katholieke Kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Kijkhuis - fdm 'The Killing fields', 19.30 en 20 uur; 'Being there', 20 en 22.30 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, vergade ring commissie beroep- en bezwaar, 19.30 uur. Voorschoten 't Praathuis, open huis Coast Riders, 19.30 uur. Ambachtshuis - Voorstraat 12, informa tie-avond GVO-programmagroep, 20 WOENSDAG Leiden Hooglandse Kerk - lunchorgelconcert door Anton Doornhein, 12.30-13.15 uur. Centrum Vakopleiding van Volwasse nen - Rooseveltstraat 45, open huis, 14- 18 en 19-21 uur. Gulden Vlies - Breestraat, Commissie voor economische aangelegenheden, 20 Speeltuinver- Prinses Beatrix - Schu- bertlaan, informatieavond bouwplan aan de Schubertlaan, 20 uur. LVC - Breestraat 66, sportkafé, 20-24 tocht kleuters in kader culturele r festatie, 9 uur, theatervoorstellingen voor kleuters om 12 uur, theater Plok voor kinderen vanaf 6 jaar om 14.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 29 augustus tot vr 5 september door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Floryn 21, Leider dorp, tel. 894400. LEIDERDORP - De woonlasten van de Leiderdorpse burgers zul len binnenkort daadwerkelyk min der worden. Door de aanhoudende algemene rentedaling is de finan ciële positie van de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp zeer gunstig en daar kunnen de huurders nu van meeprofiteren. Nu de rentestand zo gunstig is wil de AWL een aantal rijkslenin gen vervroegd aflossen. Het rente- voordeel wordt geschat op 800.000 gulden per jaar, maar het is best mogelyk dat het voordeel nog gro ter zal blijken. Gisteravond besloot de gemeenteraad om garant te staan voor de vervroegde aflossing van de rijksleningen, Een bedrag De gemeente schat dat de woon lasten in eerste instantie met elf gulden per jaar zullen dalen. Het precieze bedrag is alhankelyk van de grootte van het rentevoordeel en de verschillen in woningen. Wel is door de gemeente besloten dat in ieder geval 35 procent van het te bereiken rentevoordeel zal worden aangewend voor woonlastenver lichting, tien procent wordt ge bruikt voor woningonderhoud en 55 prqcent komt terecht in de alge mene bedryfsreserve. De raadsleden toonden zich gis teravond uiterst tevreden met het voordeel voor de burgers. G.H.J. Keyzers (PvdA): "Het is nog een bescheiden woonlastenverminde ring, maar toch ben ik zeer tevre den." W. Scheffer: rtDe positie van de AWL is nu al gezond maar zal in de toekomst waarschynlyk super- gezond worden. Het rentevoordeel kan best eens de één miljoen gul den overschrijden. Ik vind het toch jammer dat er voor de burgers dan relatief weinig voordeel in zit." Wethouder J. Bezemer (PvdA) ziet echter in de toekomst wel verder gaande mogelijkheden voor woon lastenvermindering voor de bur gers. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (Dsnaive bieutelties) ma-vrij. van 6.30.17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over adveilenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juttermans-Duyvermen, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071 -763068, F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8 00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma -vrij. van 6.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij vóoruitbe" taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op qiro 3203571 t.--- Haarlem, 67,45 92,55 ƒ134,90 ƒ256,90 357.20 1,10 Damiate Holding BV te «£9Mdl°oR, 07„, 4494, Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG (071) 144941 Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City en Tel

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2