LEIDSCH DAGBLAD VANMORGEN GELAND EN NU AL OP DE HOOGTE. DA'S SNEL! FNV maakt pas op de plaats bij 36 uur Een misselijk makende lafbek Scheepsramp op Zwarte Zee: 400 mensen vermist UniekC.D.aanbod! h Luchtballon landt hard bij Alm ere Wel looneis van twee procent ONDERNEMERS DENKT U AAN TRANSPORT ADVIESDAGEN VOLKSWAGEN JT7r JtYli- 'Risico's verkorte zuivering in 1977 al gemeld aan raad' DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38103 Henk Brink gewond Paniek bij Velsen ALMERE (ANP/GPD) - De lucht ballon Dutch Viking is vanmorgen om acht minuten over acht, na een reis in recordtijd over de Atlanti sche Oceaan, bij Almere geland. Gezagvoerder Henk Brink liep bij de harde landing een gekneusde heup op. De andere bemanningsle den, Henks vrouw Evelien en luchtmachtvlieger Willem Hage- man bleven ongedeerd. De reis verliep vlekkeloos, tot even na zeven uur de Nederlandse kust werd bereikt. Doordat twee branders het niet deden verloor de ballon zoveel hoogte, dat de be manning bij Velsen in paniek bal- lastzakken gevuld met loodkorrels over boord zette. Bij drie bedrijven die werden ge troffen door de zakken werd voor enkele duizenden guldens schade aangericht. Bij de machinefabriek Genius vloog de zak dwars door een glazen dak en het plafond van een kleedlokaal waar personeel net niet geraakt werd. Van een tweede zak belandden duizenden kogel- tjes in een rotor bestemd voor een ^groothandel Blom op het dak windtunnel betendt De baUon ging, vergezeld door Een derde zak sloeg een gat in vier F16-straaljagers, richting Fle- een koelcel van visgroothandel voland. Op Schiphol moest het Vrolijk, terwijl ook nog een zak bij vliegverkeer twintig minuten wor- I r, 1 Advocaat blij met wegblijven verdachte: AMSTERDAM (ANP) - "Ik ben hij de rechtbank. Wanneer de ver- dolblij dat de verdachte niet ver- dachte niet verschijnt, mag de schenen is. Ik zou deze misselijk raadsman namelijk niet pleiten, makende lafbekken niet kunnen De verdachte wilde met de paar- verdedigen", aldus vanmorgen de den een Amerikaanse verzeke- Amsterdamse advocaat Kater bij ringsmaatschappij oplichten. Hij de behandeling van een schandali- had opgegeven dat het om Arabi- ge vorm van dierenmishandeling, sche volbloeden ging en had de Een 45-jarige Aalsmeerder moest dieren verzekerd voor ruim 3 ton. terecht staan voor het verdrinken Experts verklaarden later dat de van twee paarden met als doel 3 paarden samen maximaal 10.000 ton verzekeringsgeld op te strij- gulden waard waren, ken. Hy kwam echter niet opda- Na het afsluiten van de verzeke- gen, volgens de officier van justitie ring huurde de Aalsmeerder drie uit schaamte. Advocaat Kater was mannen om de paarden uit de weg er alleen maar blij om, zo vertelde te ruimen. In september vorig jaar werden de hengsten in een trailer geladen en het Noordhollands Ka naal ingereden. Tien minuten duurde de doodsstrijd. Officier van jusititie Van Nun- nikhoven eiste gisteren 8 maanden cel, waarvan 4 voorwaardelijk. Twee medeverdachten werden al eerder veroordeeld tot 4 maanden cel, waarvan 2 maanden voorwaar delijk. De derde verdachte kreeg een alternatieve straf van 150 uur dienstverlening opgelegd. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. den stilgelegd omdat de ballon het aan- en afvliegend verkeer kruiste. De Dutch Viking landde uitein delijk met een flinke klap' in een korenveld bij de Oostvaardersdijk i de buurt van Almere. De capsule UTRECHT (GPD/ANP) - De Voedingsbond FNV wil bij de cao-onderhandelin gen in 1987 pas op de plaats maken bij de 36-urige werk week. Ook bij de andere kantelde daarbij zodanig over haar FNV-bonden bestaat wei- zijkant dat captain Brink gewond raakte. Hij werd per politiehelikop- ter afgevoerd naar het medisch centrum op Schiphol. Na controle keerde hij terug naar de landings- Hageman na de landing: 'Wat klapte dat ding hard neer. Dat hoef ik geen tweede keer mee te ma ken'. De tocht zelf werd in een record tijd gemaakt: 51 uur en 14 minuten. De onderneming heeft 2V2 tot 3 miljoen gulden gekost. Een eerde re poging van het echtpaar Brink mislukte: de capsule kwam in de oceaan tereent. Op de landingsplaats bij Almere stroomden enige honderden nieuwsgierigen toe. Een automobi list die ter hoogte van de Pampus haven, vanuit zijn auto naar de lan ding keek, reed tegen een lantaren paal. De man had zelf niets, zijn au to is total-loss. Op de weg Amster dam-Lelystad werden automobilis 1 de landing over haar gewonde man Henk ten die op de vluchtstrook parkeer (foto's Anefo) den door de politie weggestuurd. 'Admiraal Nachimov' zinkt met 1230 opvarenden Botsing door hartaanval van piloot CERRITOS (DPA/UPI/AFP) - De piloot van het eenmotorige sport- vliegtuig, dat zondag vlakbij Los Angeles in botsing kwam met een Mexicaans verkeersvliegtuig, had enkele minuten voor de botsing een hartaanval. De man werd ver volgens gedood toen het dak van de cockpit door de botsing eraf vloog en hij werd onthoofd, zo zei een officiële woordvoerder van morgen. De DC-9 van Aeromexico botste op 2.000 meter hoogte met het sportvliegtuigje en stortte vervol gens neer op een woonwijk in Cer- ritos, dat onder de rook van Los Angeles aan de Amerikaanse west kust ligt. Behalve de 67 inzittenden van de twee vliegtuigen vonden op de grond zeker vijf mensen de dood. Er worden nog 15 mensen vermist. MOSKOU (AP) - Bij een botsing de Zwarte Zee i met een Russisch vrachtschip op Novorossiysk op terrein MOTEL SASSENHEIM Vrijdag 5 sept. van 14.00-21.001 Zaterdag 6 sept, van 10.00-17.00 Maandag 8 sepl. van 14.00-21.00 VOLKSWAGEN BEROEPS IN VERVOER □I zondagnacht het Russische pas sagiersschip Admiraal Nachimov met 1230 opvarenden gezonken. Duikers, helikopters en schepen zochten ook vandaag nog naar overlevenden. Volgens welinge lichte bronnen in Moskou worden ongeveer 400 personen vermist. ken en wat er was geworden van de passagiers, die reeds voor de nacht naar hun hutten waren gegaan. Over de schuldvraag bij de bot sing wilde Averin zich niet uitla ten. Hij verklaarde dat een rege ringscommissie onder leiding van Politburo-lid en eerste vice-pre- Geidar Aliev de toedracht i Het schip zonk zondagavond derzoekt. De zwaarte rond middernacht, ongeveer uur na het vertrek uit de haven van Novorossiysk, zo liet een woord voerder van het ministerie van ver keer en waterstaat vanmorgen in Moskou weten. Het officiële pers bureau Tass meldde gisteravond zonder nadere toelichting dat bij de botsing mensen het leven heb ben verloren en dat er hulp werd verleend aan overlevenden. Woordvoerder Averin zei van morgen nog niet te weten hoeveel mensen gedood of gewond wer den. Hij zei dat de Admiraal Nachi mov 884 passagiers en 346 beman ningsleden aan boord had, allen Russen. Over het aantal opvaren den van het bij de botsing betrok ken vrachtschip gaf de woordvoer der geen bijzonderheden. De botsing gebeurde ongeveer acht zeemijlen uit de kust in kalm weer, zei Averin. Hij zei niet te we ten hoe snel het schip was gezon- Chinese topman naar Westen overgelopen PEKING (AFP) - Yu San, de direc- teur van het bureau buitenlandse zaken van het Chinese ministerie van staatsveiligheid, is in januari in Hong Kong overgelopen naar het Westen, zo is vanmorgen in Peking ar e„5l uJödcn mazon bekend gemaakt. Hy zou nu met middagtemperatuur rond een buitenlandse vriendin in Tai- de com- r sprake is wijst er op dat van een ramp. Geen van de stations in Turkije die het radioverkeer in de Zwarte Zee volgen meldde noodsignalen van de Admiraal Nachimov te heb ben opgevangen. Alle stations zei den Novorossiysk, 100 kilometer ten zuidoosten van de Krim te kun nen ontvangen. 5Artismoet Cocky missen AMSTERDAM (ANP) - De le gendarische naakt-oog kaketoe Cocky, die al'sinds 1952 een speciale attractie in de Amster damse dierentuin Artis vorm de, is dood. Meer dan dertig jaar lang vormde deze spreken de vogel een speciale trekpleis ter voor de vele bezoekers van de tuin. Het bijzondere aan Cocky was dat hij ook een conversatie kon voeren. Hij nodigde zijn toehoorders uit tot het drinken van een „Koppie water?" of een verzoenend „Shake hands', ge volgd door een aanstekelijk ge schater. Voor zover Artis heeft kun nen nagaan, reisde Cocky oor spronkelijk mee met een gezel schap zeelieden die hem in een Australisch café achterliet. kamsteeg Kamsteeg Zuid B.V., Geversstraat 30, Oegstgeest, telefoon 071-173414 Sharp CD speler. Gemotoriseerde lade. Uitgebreide display-informatie. Zoeken met twee snelheden. Prt/y- Eerst regen Eerst veel bewolking en perioden met regen. Later op de dag van het westen Minimumtempera- uit opklaringen. Minimumtempei tuur omstreeks 12, middagtempel tuur ongeveer 18 graden. Van zuidwest naar noordwest draaiende wind, vrij krachtig, langs de kust mogelijk stormachtig. De vooruitzichten en met zondag: eerst perioden en droog en middagtemperatu 20 graden. In het weekeinde hogere genkansen en wat koeler. Woensdag 3 september 1986 zon op: 06.54 uur, zon onder: 20.23 uur; maan op: 05.23 uur, maan onder: 20.31 Waterstanden Katwijk hoogwater: 03.48 en 16.11 uur; laagwa- ter: 12.01 uur. i verblijv Yu is de hoogste veiligheidsfunc tionaris die is overgelopen naar het Westen sinds de oprichting van de Volksrepubliek in 1949. De man kende op grond van zijn functie de namen van veel medewerkers en agenten van de Chinese geheime dienst in het buitenland. nig animo om volgend jaar al te beginnen met het reali seren van de centrale doel stelling van een 32-urige werkweek in 1990. De bond stelt volgend jaar wel een looneis van twee procent in combinatie met handha ving van de automatische prijscompensatie, zo blijkt uit de discussienota over het arbeidsvoorwaardenbe leid. De pas op de plaats is ingegeven door het feit dat in bedrijfstakken als de vleesverwerkende industrie en de zuivel- en zoetwarenindus- trie al afspraken over de 36-urige werkweek zijn gemaakt, terwijl dat in bij voorbeeld de agrarische sec tor en de horeca niet het geval is. Voordat verdere arbeidstijdverkor ting (atv) aan de orde komt, wil de bond eerst proberen alle cao's op één lijn te brengen. "Scheefgroei, te grote verschillen tussen de cao's en minder mogelijkheden om bij acties een gesloten front te vor men" worden daarmee volgens de nota voorkomen. Pas na onderzoek en inventarisa tie van de atv-effecten zal de bond een beslissing nemen over de ver dere "marsroute". Overigens is de bond zonodig bereid van zijn be leid af te wijken als een bedrijfstak omwille van behoud van werkgele genheid naar een 34-urige werk week zou willen. Zo'n situatie kan zich voordoen in de sigarenindus- trie, waar onder invloed van een dalende afzet en automatisering de werkgelegenheid in de knel kan komen, aldus de woordvoerder. De looneis van twee procent rechtvaardigt de bond door te wij zen op de produktiviteitsstijging in tel. 071-123583 Hooglandse Kerkgracht 48 Leiden het bedrijfsleven v, twee procent. Minister-president Lubbers, die eerder de vrees heeft geuit dat looneisen in de marktsec tor ambtenaren en uitkeringsge rechtigden duperen, kan wat de voedingsbond betreft "het dak op". "Lubbers vertelt een schijn heilig verhaal. Eerst pakt hij ze ja renlang inkomen af. En als het hem uitkomt, toont hij zich ineens bezorgd", aldus de discussienota. De bond vraagt zijn leden verder goedkeuring voor het handhaven van de automatische prijscompen satie in de cao's. Weliswaar is de compensatie van prijsstijging op dit moment zo goed als gelijk aan nul, maar bij toekomstige prijsstij gingen is het systeem een "verze kering, die je nü houdt om er straks voordeel van te hebben". Kolonel Gaddafi (foto aff) j De Libische leider Gaddafi verscheen totaal onver wacht op de top van onge- bonden landen in Harare PAGINA 7 Brokx laat beleggers in woningbouw controleren PAGINA 5 Positie van meewerkende vrouw in de bedrijven is vaak te zwak PAGINA 9 Spontane huldiging van atleet Han Kulker in Leid- se Hout PAGINA 11 Dries van Agt: 'Ik werk me kapot voor Brabant' PAGINA 13 Geschorste LDM-directeur: LEIDEN - Al in 1977 heeft de LDM dpmogelijkheid opengelaten om bij de zuivering van water af en toe een stap over te slaan. De toenmali ge raad van commissarissen is daarvan op de hoogte gebracht en ook gewezen op de risico's. Dat blijkt uit een brief die de op non- actief gestelde LDM-directeur C. de Jong aan de Leidse gemeente raad heeft gestuurd. Of al in 1977 van de mogelijkheid gebruik is ge maakt, kan De Jong zich niet meer herinneren. De Jong is op non-actief gesteld door de raad van commissarissen nadat was gebleken dat hij bij wa- terschaarste oppervlaktewater meteen naar de 'nazuivering' voer de. Normaal wordt dit oppervlak tewater eerst door de duinen gefil terd. De raad van commissarissen verwijt hem dat hij informatie PRIJZEN TOEGEKEND - De heeft achtergehouden en hierdoor Constantijn Huijgensprijs is dit delingen heeft gedaan over deze zaak, deels tijdens de vergaderin gen van de raad van commissaris sen, deels buiten die vergaderin gen. Hij geeft toe dat die mededelin gen niet telkens zijn herhaald als er nieuwe leden van deze raad aantra den. Het op de snellere manier ge zuiverde water voldoet namelijk aan alle wettelijke eisen, aldus De Jong. Volgens hem kunnen min stens twee commissarissen zich de inlichtingen herinneren: het Leid se CDA-raadslid W. Bleijie en WD-wethouder Fase. Overigens gaf Fase, president-commissaris van de LDM, al eerder toe dat De Jong enige tijd geleden al 'iets' over deze zaak had verteld. (Zie ook pagina Leiden) het vertrouwen heeft verspeeld jaar toegekend van de inspectie voor de volksge- Voor zijn gehele Campertprijs gaat r Gerrit Krol De Jan SL*»Herman de De Jong ontkent echter stellig Coninck voor zijn bundel „De hec- dat hy informatie heeft achterge- taren van het geheugen" en de F. Bordewijkprijs is voor A.F.Th, van der Heijden voor zijn roman „De gevarendriehoek". Renate Ruben- houden. Hij toont saris H J. Bouterse, die eind 1977 werd benoemd, op de hoogte had kunnen zijn. De Jong stelt voorts kunnen zijn. De J ong stelt voorts stein krijgt de J. Geshoffprijs voor dat hy daarna mondelinge mede- haar boek „Nee heb je". Lange woedend: grote vrijheid Franse agenten PARIJS/WELLINGTON (AP) De Nieuwzeelandse premier David Lange heeft gedreigd een klacht in te dienen bij de Verenigde Naties over een mogelijke schending van het akkoord met Frankrijk rond de aanslag op de Rainbow Warrior. In de pers werd gemeld dat de Franse premier Jacques Chirac tij dens een bezoek aan Tahiti had ge zegd dat de beide Franse agenten die in Nieuw-Zeeland tot 10 jaar zijn veroordeeld, normaal zijn ge stationeerd in hun ballingsoord Hao en dat hun bewegingsvrijheid op geen enkele wijze wordt be perkt. Dat laatste is in strijd met de afspraak. Chirac zei gisteren ook dat het Franse leger trots moet zijn op de twee agenten, omdat ze de gegeven opdracht hebben uitgevoerd. Bij de aanslag op de Rainbow Warrior kwam vorig jaar de Nederlandse fotograaf Pereira om het leven. NEEM NU EEN ABONNEMENT! j Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt!"! per kwartaal 67,45 per half jaar 134,90 per jaar 256.90 v voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straal Postcode-Plaats Telefoon bon controle bezorging) opsturen naar het Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 100S0. opsturen, leunt u ook even bellen: (071H 44941. B Leiden. In plaats v

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1