'Ik werk me kapot voor Brabant' Tsjernobyl maakt Westen niet wijzer interview Dries van Agt, de bijbaantjes en de dwarskijkers Start van kerk bij omroep Rijnland DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 Terwijl hij zich van zijn colbertje ontdoet bedenkt hij zich. „Als de mensen die foto's zien van Van Agt in hemdsmouwen op het balkon van het Provinciehuis, zullen ze helemaal wel zeggen 'die voert geen klap uit'. Maar dat is het laatste verwijt dat ik verdien, dat ik niets voor de provincie beteken. Ik doe ontieglijk veel voor Brabant". Op gezette, doch spaarzame tijden verwaardigt commissaris van de koningin mr. A. van Agt zich eens bij te praten in een interview. Dit keer betreedt hij de arena, gewapend met één velletje papier. Het blijkt een opsomming van zijn twaalf n#*\/Pnfïinr»tiAc to zeg ik: daar kun je gemakkelijk een tien voor krijgen'. (foto GPD) leveren in de vorm van het be schikbaar stellen van grond voor opslag van radioactief afval. Zover is het allemaal niet geko men, omdat voor dat afval intus sen Borssele is aangewezen. Niet onze schuld, menen de IHM- deelnemers die er daarom weinig voor voelen de 20 miljoen voor de afgesproken datum (31 de cember aanstaande) terug te be talen. Binnenlandse zaken heeft al laten weten vast op die terug betaling te rekenen. Maar heeft daarin kennelijk buiten de (Bos sche) waard gerekend. „Die 20 miljoen zit in de kas bij het IHM. Laten ze die maar halen. Ja, laat de deurwaarder maar komen. Hoe ik dat bedoel? Moet ik nog provocatievere uitlatingen doen?" De strijdbaarheid van de com missaris is mede gegrond op zijn, naar hij verzekert, onaangetaste invloed in politiek Den Haag. ,.,Ik ken dat verhaal, dat mijn in vloed danig verminderd zou zijn. Kletskoek. Noem mij één deur die voor mij gesloten zou wor den. Mij is er geen bekend. Dat is curieus, want ik zou het toch als eerste moeten merken". Tsjernobyl Toch zou je kunnen zeggen dat al die innige Haagse connecties nog niet tot Moerdijkse wereld wonderen hebben geleid. Van Agt heeft zich ook op die tegen werping voorbereid. „Je ziet mensen zich uitputten in het to taliseren van mijn zogezegde mislukkingen. Noem me er één. Dat de kerncentrale niet is door gegaan? Nee, nee heren. U kunt het laten exploderen door Rus sen van een, naar reeds lang be kend was, lorrige kerncentrale bij Kiev niet op mij afwentelen, als ware het een mislukking van mij". Maar die kerncentrale op Moerdijk zat - na Borssele - toch al in de wachtkamer in Den Haag. Met andere woorden: Moerdijk had die kerncentrale ook zonder Tsjernobyl waar schijnlijk niet zo snel gekregen. Niet waar, betoogt Van Agt. „Als Tsjernobyl niet was ontploft, zou Moerdijk zijn aangewezen. Wij hadden voor dat nader zulke sterke betogen klaar dat wij zeker zouden slagen. En dan hadden we het radioactief afval ook gekregen. Voor de Covra, die de plaats voor dat afval mocht uitkiezen, ontstond er na Tsjer nobyl een geheel nieuwe situatie. De keuze'voor Borssele ligt in het verlengde van het falen in de Sowjet-Unie". Dwarskijkers Van zogezegde mislukkingen is dus geen sprake, Brabant kan gerust zijn. En bovendien mag er best eens iets mislopen, vindt zelfs Van Agt. „Die dwarskijkers zien over het hoofd dat er meer mislukt naarmate er meer wordt ondernomen. Wie zich wil vrij waren voor dit soort schampere verwijten, die onderneme niets". En wie Van Agt een gebrek aan ondernemingslust voor de voe ten wil werpen, moet over een rijke fantasie beschikken. Voor het komende half jaar staan al weer reizen naar Engeland, Flori da en Japan in de agenda. Van Agt: „Uit de jongste cijfers blijkt dat de buitenlandse investerin gen toenemen. Ja, ook de Japan se. Zeker, Sony is naar Oosten rijk gegaan. Maar u moet mij op mijn betrouwbare gezicht gelo ven en dat doet u dus: het heeft geen haar gescheeld. Ware het wel gelukt, dan had iedereen ge zegd: Jee, dat is een grote vis, die Van Agt daar binnenhaalt. Maar ik ben realist genoeg om in te zien dat het niet telt dat je via de foto-finish verliest. Het is zuur". Er blijft dus onverminderd werk aan de winkel voor de com missaris. Hij beaamt het gretig en volmondig. „Bezie de kalen der, ik zit hier hooguit drie jaar. De recrutentijd ligt nog maar net achter me. Ik heb veel overhoop gezet en ga nog veel meer over hoop zetten. Als je me zou vra gen of ik ordelijk op de winkel pas, dan zeg ik: daar kun je ge makkelijk een tien voor krijgen. Maar die norm is niet interes sant, ik maak het mezelf moeilij ker. Ik wil meer resultaten zien. Reeds ij delheid verplicht mij hier te blijven. En dat nog afge zien van mijn plichtsbesef'. bevatten. „Daar zullen we het wel over hebben, zeker?". door Jan Reijnders „Orco? Aha, de paragraaf ge schiedschrijving. In de commen taren op mijn lidmaatschap van de Raad van Bijstand van dat be leggingsconsortium onderscheid ik drie fasen van ontwikkeling. In de eerste fase beperkten de commentaren zich nog tot mijn betrokkenheid bij Orco zelf. Even later was het al: die man heeft te veel bijbanen. In de der de fase sloegen de commentaren nog verder door. Toen was de vraag: doet die man eigenlijk wel iets in Brabant? In dat stadium werd ik pas goed kwaad en dat ben ik nog". Niettemin trad Van Agt terug bij Orco. Als hij zo overtuigd was en is van de juridische en-morele rechtmatigheid van zijn Orco-be- moeienissen, waarom dan toch dat aftreden? „Omdat het lawijt schadelijk werd voor mijn ambt. Ik heb inderdaad de neiging om bij tegenwind harder te gaan fiet sen. De weerstand op zich had my nooit tot aftreden kunnen brengen. Wel de constatering dat de vervulling van mijn hoofd functie werd belemmerd. Dat was mijn functie bij Orco mij niet waard. Want ik werk met hart en ziel in en aan Brabant, daarom ben ik er nog emotioneel over. Ik doe heel veel voor de provincie". Toch zegt Van Agt begrip te hebben voor de bezwaren die te gen zijn betrokkenheid bij Orco zijn gemaakt. Maar erg veel moe ten we ons van dat 'begrip' ook weer niet voorstellen. „Ik deel die bezwaren niet. In het bijzon der niet als ze ontluiken op de bodem van onvolledige informa tie". Dat kunnen vooral de fractie voorzitters in provinciale staten in hun zak steken, zo blijkt. „Ik heb wel een brief van hen gehad met hun bezwaren. Maar nie mand hééft mij gevraagd of de fractieleiders wel enige informa tie bij mij hadden ingewonnen over wat Orco nu eigenlijk is en wat ik daar doe. Het antwoord daarop is 'nee'. Die vraag is mij nooit gesteld". Belastingontduiking? Nou vooruit, nu dan maar. De pers kreeg de gelegenheid per slot niet eerder. Van Agt: „Het zou een vertekening van de werkelijkheid zijn te zeggen en te schrijven dat Orco zou zijn 'een bureau van belastingontwij king'. Orco is op de beurs ge bracht door de Amro bank, toch geen louche clubje. Tezamen Op woensdagavond 10 septem ber van 7 uur tot half 8 zal via de kabel en op dezelfde frequentie als waarop Omroep Rijnland uit zendt (88.1 MHz) een radiopro gramma van de gezamenlijke kerken zijn te beluisteren. Ker ken van Rijnland en de Bollen streek hebben zich daartoe ver enigd in de stichting Media Over leg van Kerken in Rijnland, die zich op de kabel zal presenteren met de naam 'Omroep Moker'. De uitzending van 10 septem ber is de eerste. Moker zal voor taan op elke tweede woensdag van de maand een informatief programma van een half uur ver zorgen. Het kreeg een plaats in de rubriek 'geestelijk leven', waarvoor Omroep Rijnland de woensdagavond van 7 tot 8 uur heeft gereserveerd. De eerste uitzending begint met een openingswoord van ds. met soortgelijke instituten houdt Orco zich bezig met het beleggen van gelden in Australische hypo theken, op grond van het simpe le feit dat het Nederlands-Au stralische belastingverdrag van 1976 gunstig was voor Neder landse beleggers". „Is dat belastingontduiking, belastingontwijking? Wat een suggestieve lading zit er in die vraag. In werkelijkheid is er niets anders aan de hand dan dat Nederland in 1976 - dat is toch niet in de vorige eeuw - een ver drag heeft gesloten met Australië ter voorkoming van dubbele be lastingheffing. In dat verdrag kreeg de Australische wetgever de heffing op hypotheekrente toegewezen. Mazen in de wet, maas in de wet? Niks mazen in de wet, dat is welbewust gedaan. Dat Australië in de jaren nadien zijn belasting heffing op een naar Nederlandse begrippen heel laag niveau is gaan stellen, staat verder buiten Nederlandse invloed. Australië had behoefte aan buitenlands ka pitaal. Welnu, dit was een doel matige manier. Maar nogmaals: Orco doet niets illegaals en niets immoreels". En dat doet dus zeker Van Agt niet. Want, zo erkent hij met het feitelijke Orco-werk hield hij zich niet op. „Ik heb helemaal geen in het oog springende des kundigheid in het domein van beleggingen en belastingheffing. Beleggingsadviseur ben ik niet, ik zou het ook niet kunnen. Nee, de Raad van Bijstand is geen col lege adviseurs, meer toezicht houders". Invloedrijk Het belang van dit soort activi teiten voor Brabant mag zeker niet veronachtzaamd worden, zo houdt de Brabantse commissaris niet op te beklemtonen. „Het gaat er mij in hoge mate om con tacten te krijgen met invloedrij ke mensen in het financieel-eco- nomische circuit. Ik heb onder vonden dat aldus gevestigde contacten op enig tijdstip dienst baar gemaakt kunnen worden aan Brabant. Bij Orco zat bij voorbeeld een advocaat die een financiële autoriteit in Europa is. Hem te kennen, kan heel interes sant zijn voor Brabant". Wie dat niet ziet, diskwalifi ceert zichzelf, zou je conclude ren. Van Agt: „Het vergt inzicht om dat in te zien. Om te zien hoe de lijnen lopen en waar de scha kels zitten. Een zodanig inzicht is niet bij iedereen aanwezig en daar heb ik last van". Waar heeft Van Agt nog meer last van? Van een voor een staatsman van dit kaliber te klei ne provincie misschien? De commissaris veert op. „O, A. Dronkers, hervormd diako- naal predikant in Leiden en voorzitter van Moker. Verder is er een gesprek met de heren Gussenhoven en Neuteboom uit Leiden/Leiderdorp over ander halve eeuw Hartebrugkerk in Leiden, een verslag van een Poolse avond in de Maranatha- kerk in Leiden (hier was vorige week een gezelschap Polen bij de kerkelijke gemeente een paar dagen op bezoek) en een gesprek met bisschop Bar van Rotterdam over het belang van kerkelijke deelneming aan plaatselijke om roep. Laatste programmapunt is een agenda van kerkelijke activi teiten, deze keer met bijzondere aandacht voor de Vredesweek van 20 tot 28 september. Het gesproken woord wordt af gewisseld met orgelmuziek uit de Hartebrugkerk en liederen van het Poolse kerkkoor. De tweede uitzending van Mo ker is op woensdagavond 8 okto ber. Om het programma te kun nen horen moet men over een ra dio beschikken die op FM is af te stemmen en kabelaansluiting heeft. De redactie van Moker bestaat op het ogenblik uit tien vrijwilli gers. Bert de Winter, medewer ker van de KRO, heeft hen weg wijs gemaakt in het maken van lokale radioprogramma's. nee, wie denkt dat Brabant te klein is voor mij, is ten prooi ge vallen aan een afgrijselijk mis verstand. Mijn nevenfuncties zijn ook niet buitensporig van aard, mijn ambtgenoten hebben er evenveel. Van Agt is niet an ders dan menig ander in dit land. Door mijn verleden als premier - zo moet ik veronderstellen - word ik veel scherper gevolgd dan de meesten van mijn colle gae. Misschien zijn mijn neven functies ook wel spectaculairder, maar de omvang past bij het beeld dat je bij een commissaris van de koningin aantreft. Het is onzinnig mij hier zozeer op aan te kijken, als zou ik een zonder ling zijn. Dat ben ik wel, maar niet in dit opzicht". Bovendien, zo verzekert de commissaris, krijgen de bijba nen die in connectie staan met zijn ambt, voorrang. Dat geldt onder meer voor zijn werk voor de PNEM (president-commissa ris, betaald), Cosmocenter Hilva- renbeek (voorzitter Raad van Ad vies, onbetaald) en de Katholieke Hogeschool Tilburg (onbetaald). Voorrang krijgen echter ook de werkzaamheden die hij ver richt op verzoek van de regering. Zo is hij lid van de Raad van Be heer van Amsterdam 1992 ('dat heb ik niet gedaan met het oog op mogelijke Brabantse belan gen') en voorzitter van het Euro pese Milieujaar. „Die inspannin gen acht ik ook hoog, want ik acht de regering hoog". Andere bijbaantjes hebben echter wei nig om het Ujf. Zoals zijn lid maatschap van de Raad van Ad vies van de Stichting Vredespoli tiek. „Dat zijn van die dingen waar je alleen je naam aan geeft. In tijd betekenen ze niets". Moerdijk De regering moet er maar niet op rekenen dat het Industrie- en Havenschap Moerdijk het Haag se voorschot van 20 miljoen gul den terugbetaalt. Als de nieuw bakken staatssecretaris van bin nenlandse zaken, mevrouw D. de Graaff, meent dat het IHM dat wel moet en zal doen, vergist zij zich deerlijk. Althans volgens commissaris van de koningin Van Agt: „Laat de deurwaarder maar komen". Het IHM kreeg dat voorschot in oktober vorig jaar in ruil voor een door premier Lubbers uitge vonden 'inspanningsverplich ting'. Die hield in dat Moerdijk, naast een bedrag ineens van ruim honderd miljoen, een voor schot kreeg van 20 miljoen om oude schulden af te lossen. In ruil daarvoor verplichtten pro vincie, Breda, Zevenbergen, Klündert en Zwaluwe zich om een 'inspanningsverplichting' te Binnenkort verschijnt een boek over 150 jaar gereformeer de kerkbouw in Nederland, dit ter gelegenheid van het feit dat ongeveer anderhalve eeuw gele den de eerste niet-hervormde, af gescheiden kerkgebouwtjes ont stonden. In verband met dit boek wordt op zaterdag 25 oktober een stu diedag gehouden over verleden, heden en toekomst van de gere formeerde kerkbouw in het cen trum 'De Open Haven' in Zee- wolde. Daar zullen de eerste ex emplaren van het boek officieel worden aangeboden. Er staan die dag drie lezingen op het programma: prof. dr. C. A. van Swigchem over de architec tuur van de gereformeerde ker ken, dr. R. Steensma (van het li turgisch instituut in Groningen) over de inrichting en dr. A. J. Gierveld over orgels en muziek in deze kerken. Leiden. Ter gelegenheid van de komende Vredesweek (van 21 tot 28 september) heeft de Raad van Kerken voorzitter Jan ter Laak van de rk vredesbeweging 'Pax Christi' gevraagd om op woensdag 17 september te ko men spreken over 'Hoe verder met de vredesbeweging?' De bijeenkomst is in de Vre- deskerk aan de Burggravenlaan en begint om 8 uur. Het bestuur van de Raad van Kerken wil daar ook de noodzaak van een goed en actief vredesberaad in Leiden ter sprake brengen. Leiden. De wekelijkse oecu menische gebedsdienst, uitgaan de van de Raad van Kerken in Leiden, wordt vandaag hervat, vanavond van 7 uur tot half 8 in de oud-katholieke kerk aan- de Zoeterwoudsesingel. Verder ie dere dinsdagavond. De diensten zijn bedoeld als meditatie- en rustpunt in de week en oecumenische ontmoe tingsplaats in de stad. Ze dragen een informeel karakter en zijn toegankelijk voor iedereen. Bij toerbeurt nemen deelnemers zelf de verzorging van de gebeds dienst voor hun rekening. Leiden. Het koffiebar-sei zoen (voor jongeren van 14 jaar af) in de Petrakerk (Suriname- straat) begint op zaterdagavond 13 september om 8 uur met de vertoning van de film 'Heavens heroes'. Deze koffiebar-avonden zijn elke tweede zaterdag van de maand. Ze gaan uit van de her vormde wijkgemeente Kooi- Pniël, de gereformeerde wijk rond de Petrakerk en Youth for Christ Leiden. (Wie nadere inlichtingen over dit werk wil, kan M. de Blois bel len: 221036). Assistentie De 32-jarige presbyteriaanse predikant David Kpobi uit Gha na zal met ingang van januari 1987 vier jaar lang twee Utrecht se wijkgemeenten assisteren bij de opbouw van hun zendings- taak. De Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft hem daartoe aange zocht in het kader van het stre ven naar 'wederzijdse assisten tie'. De raad werkte hierbij sa men met het Hervormd Evange- lisatorisch Beraad, de hervorm de gemeente en de hervormde Stadszending, beide in Utrecht. De Indonesische predikant Lukito Handojo was van 1974 tot 1981 op dezelfde manier in Ne derland werkzaam. Hij ontplooi de activiteiten door het hele land en had een speciale band met de hervormde gemeente in Maas sluis. Ds. Kpobi zal zich voorna melijk richten op de Utrechtse wijkgemeenten 'Lombok' en 'Oog in al'. Een speciaal gevorm de werkgroep 'missionaire assis tentie' zal hem bijstaan in zijn werk. Ds. Kpobi werkt na zijn theolo gische studie als schoolpastor bij het voortgezet onderwijs. Immoreel. "Werkloosheid is immoreel en ondermijnt onze sa PETTEN - "Wetenschappelijk was het heel interessant, de discussie binnen het Internationaal Atoom energie Agentschap. We weten nu vrij nauwkeurig wat er zich in Tsjernobyl heeft afgespeeld en waar de fouten gemaakt zijn. Maar rechtstreekse consequenties voor de westerse kerncentrales zijn er nauwelijks. We zouden kunnen kij ken of bijvoorbeeld de opleidingen van het personeel, de voorschriften in de bedrijven of de rampenplan nen nog beter kunnen. Maar meer zou ik niet weten". door Marien van den Bos Dat zegt ir. Versteegh, program maleider nucleaire energie van de stichting energieonderzoek cen trum nederland (ECN) in Petten en één van de 10 Nederlandse delega tieleden die vorige week in Wenen de internationale conferentie bij woonde over de ramp met de Rus sische kerncentrale. De bevindin gen zullen een rol spelen bij de vraag of Nederland nieuwe kern centrales moet bouwen of niet. Versteegh, die zijn brood ver dient met kernenergie, erkent dat Nederland met kernenergie moet stoppen wanneer hier een ramp als in Tsjernobyl mogelijk is. Maar hij voegt daar direct aan toe: "Een der gelijk ongeluk houd ik in Neder land niet voor mogelijk. Een type kernreactor als in Tsjenobyl zou in ons land ook nooit een vergunning krijgen. In Zweden zijn ze ooit aan de bouw van een in onveiligheid vergelijkbaar type begonnen, maar die bouw is al snel stopgezet". Instabiel In die afwijzing van het reactor type 'Tsjernobyl' spelen twee be langrijke argumenten een rol, zo heeft de Weense conferentie ge leerd. Volgens Versteegh in de eer ste plaats het instabiele karakter, een nadeel dat de Russen zelf al in 1978 hebben ingezien. En in de tweede plaats de manier waarop Russische werknemers van de cen trale, ter wille van een proef, bij machte waren een enorme rij vei ligheidssystemen uit te schakelen. Met het instabiele karakter van de zogeheten RBMK-reactoren doelt Versteegh met name op de manier waarop de kettingreacties in de reactorkern mogelijk worden gemaakt en in de hand worden ge houden. In plaats van met water gebeurt dit in de oudere Russische types met grafiet. Tesamen met een aantal andere afwijkingen van het bij ons gangbare type levert dit in noodgevallen het risico dat de kernreactie én de stoomontwikke- ling elkaar in waanzinnig snel tem po opdrijven. Toen er geen terugweg meer was in Tsjernobyl was het een kwestie van seconden voordat de eerste stoomontploffing plaatsvond, de radio-actieve stoffen naar buiten werden gesmeten en er vervolgens brand uit brak in het uiterst brand bare grafiet. Deze zogenaamde 'grafiet-gemodereerde' centrales zijn bovendien van een enorme omvang. De metalen en betonnen beschermingen rond westerse cen trales, het zogenaamde 'contain ment' dat bestand is tegen zware explosies, zijn daardoor onmoge lijk. Versteegh wijst er op dat het hoogste gebouw van de ontplofte centrale in Tsjernobyl ruim zeven tig meter hoog was, te vergelijken met de hoogte van een kerktoren van een volwassen Nederlandse provinciehoofdstad. Onachtzaam De centrale nummer 4 in Tsjer nobyl gold bovendien als de best menleving grondiger dan sexue- le vrijheid". Dat zei de rooms-ka- tholieke bisschop Augustine Harris bij de opening van een studieprogramma voor alle paro chies in zijn bisdom. De bisschop wil van alle paro chies graag antwoord op een drietal vragen: waar de morele normen vandaan komen, waar mensen die normen zouden moe ten vinden en hoe christenen hun normen met anderen delen. Volgens bisschop Harris be staat de indruk dat zijn kerk lou ter in beslag wordt genomen door sexuele vraagstukken, ter wijl de man-in-de-straat met heel andere problemen bezig is, zoals huisvesting, gezondheidszorg, openbare geweldpleging, het ge beuren in de voetbalstadions en de politiek. "Als kerk zijn wij te negatief bezig geweest. Terwijl wij treurden over gebrek aan mo rele normen in de samenleving, beseften wij niet dat wij die juist zouden moeten leveren. Gevolg is dat wij nu geen doelmatige bij drage hebben voor de veelvormi ge samenleving". Priesters. Eind volgend jaar moet een priesterseminarie in Stockholm de gedeeltelijke op leiding van rooms-katholieke priesters mogelijk maken. Scan dinavische priester-kandidaten draaiende in de Sowjet-Unie. Dat heeft mogelijk een rol gespeeld bij het personeel, dat niet verwachtte dat juist hier iets fout zou kunnen gaan. "Ook met zo'n in wezen in stabiele reactor hoeft nog niets fout te gaan, wanneer alle voor schriften nauwkeurig worden op gevolgd. De autoriteiten hielden er kennelijk geen rekening mee dat de voorschriften wel eens aan de laars gelapt zouden kunnen wor den", aldus Versteegh. Vast is komen te staan dat de operators tot 7 keer toe tegen de voorschriften in hebben gehan deld, ten behoeve van nota bene een veiligheidstest voor de centra le. Bang als de technici waren dat het vermogen van de reactor bene den het voor het experiment ge wenste niveau zou dalen - daardoor was de proef al twee keer eerder mislukt - werden achtereenvolgens 7 beveiligingssystemen buiten werking gesteld. Waarna het kritie ke punt bereikt werd en kernreac tie en stoomproduktie elkaar als in een spiraal omhoog stuwden. De maatregelen die de Russen inmiddels nemen om dit reactor type beter te beveiligen noemt Ver steegh positief. Ook de openheid waarmee de Sowjet-experts in We nen hun westerse collega's tege moet zijn getreden heeft de ECN- man aangenaam verrast. Opleiding De Nederlandse overheid en de electriciteitsbedrijven met een kernenergie-programma kunnen niet zo veel aanvangen met de er varing van Tsjernobyl, aldus Ver steegh. "Je zou nog eens kunnen kijken naar de voorschriften in de centrales, naar een duidelijker scheiding van verantwoordelijkhe den binnen het bedrijf. De oplei ding van de technici en operators zou misschien nog beter kunnen. Behalve de Kema in Arnhem heeft ECN binnenkort ook een compu- ter-simulatie-model, waar het cen trale-personeel kan oefenen in al lerhande voorvallen. En de 'alarm regelingen' oftewel rampenplan nen zouden nog eens goed doorge nomen kunnen worden". De Nederlandse kerncentrales hebben bijvoorbeeld de plicht sto ringen op een centraal punt in Den Haag te melden. Maar dat gaat nog altijd wel per telefoon. In de West- duitse deelstaat Beieren zijn de centrales inmiddels per computer met zo'n centraal punt verbonden en Versteegh vindt dat dit in Ne derland eigenlijk ook zou moeten. En waarom ook niet Europees: "Dan zie je meteen of er elders iets aan de hand is". De eerstvolgende stap wordt vol gende maand in Wenen gezet door de ministers van de IAEA-landen. Het is de bedoeling dat hier verdra gen worden getekend over onder meer inspecties van het Agent schap van nucleaire installaties, over waarschuwingssystemen en over onderlinge bijstand wanneer zich een nieuw ongeluk zou voor doen. volgen nu nog hun opleiding in het buitenland. De belangstelling onder rooms-katholieken in de Scandi navische landen - waar deze kerk een minderheid vormt - neemt toe. Op het ogenblik be reiden ongeveer veertig studen ten in de theologie zich voor op het ambt van priester. Hervormde Kerk: beroepen te Daarle (Ov.) kandidaat J. A. W. Verhoeven Amersfoort; aange nomen naar Zwolle W. Tijink Ommen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Nieuwe Pekela kandidaat G. Lubberts Amster dam.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13