m 5 0 T 'Tweekamp zal boeiend blijven' Aanval Iran op radar- station Irak De hogeschoolstrategie van Deetman Nerveuze Mandlikova valt voor Turn buil Sterke start debutant in zaal-hoofdklasse Griekse spelers gaan in staking Rijsbergen bij Docos Succes turner Korolev aan in industrielanden Economische groei houdt Visumplicht voor Britse kolonies PAGINA 12 SPORT DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 LENINGRAD (TASS) - De 'eeu wige' rivalen Gari Kasparov en Anatoli Karpov hervatten mor gen in Leningrad hun tweekamp om de wereldtitel met de dertien de partij. Na een Londens hotel is nu de concertzaal van een ho tel aan de oever van de rivier de Neva, tegenover het befaamde Hermitage-museum plaats van handeling. Er wordt telkens op maandagen, woensdagen en vrij dagen gespeeld, waarbij de tus sen liggende dagen kunnen wor den gebruikt voor het uitspelen van afgebroken partijen. De zon dagen wordt er niet gespeeld. Kasparov begint de tweede helft met een voorsprong van één punt: 6 1/2-5 1/2. De concertzaal kan ongeveer 800 toeschouwers bevatten, maar voor slechts de helft is een kaar tje beschikbaar. De andere plaat sen zijn gereserveerd voor offi cials van de wereldschaakbond (FIDE), eregasten, leden van de delegaties van beide spelers en journalisten. De schaakliefheb bers, die de partij volgen op de monstratieborden. kunnen door koptelefoons via het gesloten ra dio-circuit van het hotel het com mentaar van deskundigen vol gen. In een interview met het blad de Pravda zei Kasparov: "Ik ben van mening, dat het niveau van de tweekamp tot nu toe hoger is geweest dan in voorgaande twee kampen. Natuurlijk hebben we alleb(ei vergissingen begaan. Maar zoiets is waarschijnlijk on vermijdelijk in dit soort wedstrij- RIGA (Tass) - De eerste partij in de finale van het kandidaten toernooi tussen Andrei Sokolov en Artoer Joesoepov is gisteren in Riga bij de 42e zet afgebro ken. De winnaar van deze twee kamp speelt tegen de verliezer van de tweekamp om de we reldtitel tussen Anatoli Karpov en Gari Kasparov. den. Zeker als je elkaar al 84 keer bent tegen gekomen achter het bord. Londen was moeilijk, al hoewel ik over de stand op zich wel tevreden ben. Het is moeilijk om altijd content te zijn vanuit creatief oogpunt bezien. Een paar keer heb ik toch een situatie niet goed ingeschat. In ieder ge val heb ik vaak het initiatief ge had. Maar het staat buiten kijf, dat de strijd nog erg moeilijk zal worden". Karpov was met name ontevre den over zijn spel in de eerste vier partijen. "Het kostte me zo als gewoonlijk enige tijd in mijn ritme te komen", zei hij. "Daarna was ik in grote lijnen mezelf weer en ik wou alleen maar, dat ik in die fase wat meer geluk had gehad". Volgens Karpov zijn bei de spelers in de openingen aan elkaar gewaagd. "In de eerste tweekamp was ik de betere op dat gebied, maar in de tweede was Kasparov beter voorbereid". Kasparov zei hierover overi gens: "Voor de eerste keer, dat we tegenover elkaar zitten, heeft Karpov zijn benadering van de openingen veranderd. Zijn sterk ste punten zijn zijn ongeëvenaar de koppigheid, zijn uitmuntende geduld in lastige posities en zijn vasthoudendheid. Die zaken moet ik nog van hem overne men. We proberen trouwens toch van elkaar te leren". Volgens Karpov zijn beide grootmeesters nu in uitstekende vorm. "Het probleem zal zijn die vorm tot het einde toe vast te houden. Als we daar in slagen blijft het een boeiende twee kamp. De taak voor Kasparov ligt echter wel eenvoudiger: hij kan met zijn voorsprong op remi ses aansturen. Ik verkeer in een situatie, die ik tien jaar niet heb meegemaakt. Ik verdedig deze keer de titel niet, ik moet probe ren die te heroveren". LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Van Egmond heeft gisteravond een sterk debuut gemaakt in de hoofdklasse. In de nieuwe sporthal in de Mors werd Sloos Sport met 3-2 verslagen. Lugdunum, met de veteranen Wim de Roo en Gijs Collé, klopte Noordwijk met 4-3. Van Egmond-Sloos Sport 3-2. Pas vlak voor tijd besliste Rob Hensing het duel in het voordeel van de debutant, die in vier jaar tijd vanuit de vierde klasse naar de hoofdklasse is geraasd. Daarvoor was de strijd ge lijk op gegaan, via 1-0 (Rob Hensins), 1-1 (Martin de Jong), 2-1 (Fred Ouwerkerk) en 2-2 (Bennie Heemskerk). Voor Sloos Sport, met de nieu welingen Henri Pouw, Ronald van der Pot en Martin de Jong was de nederlaag een tegevaller. Temeer omdat Ted van Berkel op 1-1 een straf schop had gemist. Lugdunum-Noordwijk 4-3. Gedwongen door blessuregevallen moest Lugdunum de twee routiniers Wim de Roo en Gys Collé opstellen, maar dat leek aanvankelijk alleen maar goed uit te pakken. Collé zorgde met een prachtige kopbal voor 1-0, waarna Hans van As en Harm de Vos voor 3-0 zorgden. Rond de pauze bracht Jos Smits de achterstand terug tot 3-2 en toen René van Hensbergen de gelijkmaker aantekende, leek Lugdu num het nog moeilijk te krjjgen. Henri van der Weyden zorgde echter voor de eerste winst. SCOREBORD NEW YORK (AFP/Reuter) - Bij de heren is veteraan Jimmy Connors uitgeschakeld in het tennistoer nooi om de open Amerikaanse kampioenschappen, bij de dames versloeg zijn generatiegenote Wen dy Turnbull titelverdedigster Hana Mandlikova. De 34-jarige Australi sche plaatste zich op Flushing Meadow voor de kwartfinales door haar Tsjechoslo waakse dubbel spelpartner in drie sets te verslaan. Als oudste vrouw van het deelne mersveld was de ongeplaatste Turnbull zo op dreef, dat Mandli kova er zenuwachtig van werd. Na dat Turnbull de eerste set met 6-4 had gewonnen, sloeg Mandlikova terug met 6-1. Maar in de beslissen de set liet Turnbull, in 1977 Analis te, zich van haar beste kant zien. Met harde, gerichte slagen bracht ze Mandlikova, die zij door en door kent, uit balans. De nummer vier van de plaatsingslijst won slechts drie games. Met deze zege liet Turnbull zich voor het eerst sinds lange tijd zien. Zij was supergemotiveerd, omdat zij in haar nadagen toch een fat soenlijke positie in het internatio nale tenniscrcuit wilde bekleden. "Ik was al een beetje boos, doordat ik niet was geplaatst voor Flushing Meadow", vertelde Turnbull. "Maar toen ik me nog eens be dacht, dat ik slechts zeventiende op de wereldranglijst stond, werd ik echt kwaad". Dat haar dubbelspelpartner het slachtoffer werd van haar daden- drift, was niet helemaal toeval. Turnbull richtte zich van het begin op alle zwakke punten van Mandli kova. Daarbij kwam, dat Mandli- kova's service ronduit slecht was. Zij zei later ook nog van slag te zijn geraakt door de dubbele fout, die Turnbull zou hebben gemaakt in de tweede game van de derde set. De umpire wees Mandlikova's ap pel echter af. Turnbull speelt in de volgende ronde tegen Mandliko va's landgenote Helena Sukova. Twee andere speelsters, die in het dubbelspel een vast koppel vormen, komen in de kwartfinales tegen over elkaar te staan. De Ame rikaanse Pam Shriver, als vijfde geplaatst, ontmoet topfavoriete Martina Navratilova. Shriver ver sloeg haar landgenote Kathy Jor dan met 6-4, 6-4. De nummer één van de heren, Ivan Lendl, speelt te gen de Fransman Henri Leconte. Tegen de Amerikaan Aaron Krick- stein beleefde Leconte, voor het eerst bij de laatste acht in de Ame rikaanse titelstrijd, een inzinking in de tweede set. Hij won die, na de zege van 6-3, toch met 7-5, gevolgd door 6-4. PEKING (AFP) - Niet de Chinees Li Ning, maar Joeri Korolev uit de Sovjetunie heeft tijdens de strijd om de wereldbeker turnen in Pe king de meeste successen behaald. De 24-jarige turner uit Moskou won, na zijn zege in de meerkamp, ook nog eens drie toestelfinales. Voor 18.000 toeschouwers eindig de Korolev als eerste op het onder deel paard, ringen en brug. Zijn Wendy Turnbull (foto anp> grote rivaal Ni Ling werd eerste bij de vrije oefening en paard-voltige. Bij dit laatste onderdeel scoorde de Chinees de enige tien bij de toestel finales van de heren. Bij de dames imponeerde weder om Jelena Sjoesjoenova uit de Sovjetunie. De winnares van de meerkamp behaalde gisteren nog eens drie toesteloverwinningen. De turnster kreeg voor haar paard- sprong een tien. WIELRENNEN WK op de baan. Vrouwen. Achtervolging, halve finales. Eerste rit: 1. Rebecca Twige- Whitehead (VSt), 3.000 meter in 3 minuten 48,26 seconden, 2. Barbara Ganz (Zwi) 3.53.48. Tweede rit: 1. Jeannie Longo (Fra) 3.51,89, 2. Linda van de Berg (Ned) 3.59,83. Finale: 1. Longo 3.39,23, 2. Twigg-White- head 3.40,42. Om de derde plaats: 1. Ganz 3.48,39, 2. Van de Berg 3.57,95 Eindstand: 1. Longo. 2. Twigg, 3. Ganz. 4. Van de Berg, 5. Melinda Mayfield (VSt). 6. Thea Vickstedt (Fin). 7. Petra de Bruin (Ned), 8. Elizabeth Davis VSt) Amateurs. Tandem. Finale: Tsjecho-Slo- wakije (Voboril/Rehounek) - Verenigde Staten (Kyle/Lindsey) 2-0. 10,64 em 10.50 seconden over de laatste 200 meter. Om de derde plaats: Italië (Faccini/Nicotti) - Hongarije (Pais/Pinter) 2-0, 11,34 en 10,64 seconden. Professionals, sprint. Halve finales. Eerste serie: Koichi Nakano (Jap) - Dieter Gicb- ken (WD1) 2-0, tyd over de laatste 200 meter 10,83 en 10,97 seconden. Tweede serie: 1. Hideyuki Matsui (Jap) - Noboyuki Tawara (Jap) 2-0, 11,20 en 11,19. Finale: Nakano - Matsui 2-0, 11,08 en 10,67. Om de derde plaats: Tawara - Giebken 2-0, 11,91 en 11.05. Eindstand: 1. Nakano, 2. Matsui, 3. Tawara. 4. Giebken, 5. Claudio Golinelli (Ita), 6. Gil bert Hatton (VSt), 7. Leslie Barczewski (VSt), 8. Patrick da Rocha (Fra). Klassementswedstrijd: 1. Urs Freuler (Zwi), 50 km in 1 uur 3 minuten en 12 se conden, 62 punten, 2. Michel Vaarten (Bel) 44, 3. Stefano Allochio (Ita) 41. Amateurs. Finale klassementswedstrijd: 1. Dan Frost (Den) 50 kilometer in 1 uur en 15 seconden 32 punten (3 gewonnen klasse menten), 2. Olaf Ludwig (ODD 32 punten 1 klassement). 3. Leonard Nitz (VSt) 28 pun ten (4 klassementen), 4. Marate Satibaldij-» ev (Sov) 28 punten (3 klassementen). 18 Ralph Moorman (Ned) 7 punten, 21. Aart van de Kruisweg (Ned) 5 punten. Uitslag tweede etappe Parijs-Bourges: 1 Sean Kelly (Ier) 224 km in 6.01.22, 2. Domi nique Lecrocq (Fra), 3. Francis Castaing (Fra), 4. Ad Wynands (Ned), 5. Frederic Gamier (Fra), 6. Denis Roux (Fra), 7. Phi lippe Bouvatier (Fra), 8. Stefane Colotti (Fra), 9. Pascal Dubois (Fra), 10. Ronny Vlassaks (Ned) en vervolgens het peloton inclusief wereldkampioen Joop Zoetemelk in dezelfde tijd als Kelly. Het eindklassement is: 1. Lecrocg 10.58.41 (3 punten), 2. Kelly z.t. (4 punten), 3. Cas taing, 4. Garnier 5. Othmar Haflinger (Zwi), 6. Wijnands, 7. Roux, 8. Bouvatier, 9. Colot ti, 10. Dubois allen dezelfde tijd als Le- TENNIS Flushing Meadow. Vrouwen, achtste fina le. Hlena Sukova (Tsj) - Zina Garrison (VSt) 6-4, 2-6, 6-4, Chris Lloyd-Evert (VSt) - Cata- rina Lindqvist (Zwe) 6-2, 2-6, 6-2, Bonnie Gadusek (VSt) - Stephanie Rehe (VSt) 7-6 (8-6), 4-6, 6-2. Martina Navratilova (VSt) - Gabriela Sabatini (Arg) 6-4. 6-2, Bonnie Ga dusek (VSt) - Stephanie Rehe (VSt) 7-6.4-6, 6-2, Wendy Turnbull (Aus) - Hana Mandli kova (Tsj) 6-4, 1-6, 6-3, Steffi Graf (WD1) - Raffaela Reggi (Ita) 6-1, 3-6, 6-0, Manuela M^jeva (Bul) - Claudia KohdcKilsch (WD1) 6-2, 2-6, 7-6 (7-1), Pam Shriver (VS>- Kathy Jordan (VS) 8-4. 6-1. Mannen: Henri Leconte (Fra) - Aaron Krickstein (VSt) 6-3, 7-5, 6-4, Ivan Lendl (Tsj) - Brad Gilbert (VSt) 7-5, 6-1, 6-2 Ste fan Ed berg (Zwe) - Dan Goldie (VSt) 6-3, 6-2, 6-2, Tim Wilkinson (VS>- Andrei Sjes- mokov (Sov) 6-0, 6-2, 6-3. Wereldbeker turnen in Peking. Uitslagen toestelfinales: Mannen Vrije oefening: 1. Li Ning (Chi) 19,60 punten, 2. Joeri Korolev (Sov) 19,55, 3. Sylvio Kroll (Odl) 19,50- Paard, voltige: 1. Li Ning 19,85, 2. Valentin Mogilni (Sov) 19,80, 3- Xu Zhiqiang (Chi) 19,75. Ringen: 1. Joeri Korolev en Valentin Mogilni 19,70, 3. Li Ning 19,60. Paard: 1 I Joeri Korolev en Sylvio Kroll 19,475, 3. Xu Zinqiang 19,425. Brug: 1. Valentin Mogilni en Xu Zinqiang 19,80, 3. Joeri Korolev 19,75. Rekstok: 1. Joeri Korolev 19,70, 2. Sylvio Kroll 19,55,3. Boris Petri (Ita) 19,50. Vrouwen: Paard: 1. Elena Sjoesjoenova (Sov) 19.90, 2. Oksana Omeliantsjik (Sov) 19,80, 3. Ecaterina Szabo (Roe) 19,775. Brug, ongelijk: 1. Elena Sjoesjoenova 19,925, 2. Oksana Omeliantsjik 19,90, 3. Da- niela Silivas (Roe) 19,85. Balk: 1. Oksana Omeliantsjik 19,875, 2. Daniela Silivas 19,825, 3. Elena Sjoesjoenova 19,650. Vrije oefening: 1. Elena Sjoesjoenova 19,95, 2. Camelia Vioneva (Roe) 19,925, 3. Oksana Omeliantsjik 19,85. ATHENE (SID) - Doordat de Griekse profvoetballers in staking zijn gegaan, heeft de voetbalbond het begin van de competitie uitge steld. Het voetbalseizoen had ko mende zondag moeten beginnen. Pleun Strik weg bij Eindhoven EINDHOVEN (ANP) - Pleun Strik heeft het bestuur van de voetbal vereniging Eindhoven maandag la ten weten dat hij zich terugtrekt als technisch-directeur van Eindho ven. Strik gaf als reden op dat hij de taak van technisch-directeur niet langer kan combineren met zijn normale werkzaamheden. LEIDEN - De traditionele open dag van de voetbalvereniging Do- cos krijgt vanwege het 50-jarige ju bileum van de Morsch-club dit maal een extra feestelijk tintje Morgenmiddag vanaf 14.00 is na melijk niemand minder dan Wim Rijsbergen aanwezig om kinderen tot en met twaalf jaar voetbalon- derricht te geven. Oud-internatio nal Wim Rijsbergen is momenteel jeugdtrainer bij Ajax. ~t H WÊ nfi' j j JwSKp NICOSIA (AP) - De Iraanse marine heeft in afgelopen nacht een aanval gedaan op de radarinstallaties op het Iraakse platform [...1 f I-wWPppL. al-Amiq, van waaruit de meeste Iraakse aanvallen in de Golfoor- KIjli f log tegen Iran worden geleid. Over het resultaat van de marine- w aanval op het kunstmatige eiland 40 kilometer voor de Iraakse kust werden vanmorgen door het Iraanse persbureau IRNA geen bijzonderheden gegeven. b— lamHMMMAmr '■WT^mTY 11 I Voor de Golfoorlog zes jaar gele- en zijn voornaamste Arabische AMSTERDAM - De oude gevangenis aan de Amsterdamse Havenstraat wordt gerenoveerd. Het pand, waarin den uitbrak was al-Amio in ee- bondgenoot'gerust gesteld over de tijd gelegen nog Bhagwan-aanhangers woonden, wordt weer opgeknapt om te gaan dienen als Huis van bruik als olie-platform, lodens de toestod aan het front'. Bewamng.Amsterdamkrijgterzoweerl98cellenbij. «oio AM-, oorlog heeft Irak echter al zijn olie installaties in de Perzische Golf ESSEN (DPA) - De economische groei in de westerse industrielan den zal toenemen van 2,8 procent in 1985 tot drie procent dit jaar. Ook in 1987 zal de produktie in West-Europa, de Verenigde Staten en Japan met drie procent groeien, zo staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van het Rheinisch- Westfalische Institut für Wirt- schafsforschung (RWI) in de West- duitse stad Essen. Volgens het RWI zal ook de werk gelegenheid verder toenemen, wat in steeds meer industrielanden zal leiden tot een geleidelijke daling van de werkloosheid. Dit alles is volgens het instituut te danken aan de daling van de olieprijzen. Het stimulerende effect daarvan werd aan het begin van dit jaar tijdelijk geremd, maar begint nu door te werken. De olieverbruikers zullen de be sparingen op de energiekosten in moeten sluiten. Het platform wordt nu gebruikt als geleidings station voor de Iraakse luchtaan vallen op Iraanse oliecentra en tan kers. Al-Amiq heeft kunnen blijven functioneren ondanks herhaalde pogingen van Iran om de basis uit te schakelen. De vorige Iraanse po ging had plaats in juni. De jongste aanval lijkt echter be doeld om de aandacht van de Ira kezen af te leiden van het nieuwe offensief, dat Iran gistermorgen in de noordelijke sector van het 1.180 kilometer lange front heeft ingezet. Iran zegt dat het Karbala-2 offen sief succesvol is verlopen en dat zijn troepen in het gebied Haj Om- ran zeven strategische toppen heb ben veroverd. Irak bestrijdt echter dat Iran terreinwinst heeft geboekt en zegt dat het offensief van de on geveer 30.000 Iraniërs is 'verplet terd', waarbij de vijand 'zware ver liezen' zijn toegebracht. De aanval op al-Amiq werd door IRNA als Karbala-3 aangeduid. Karbala is een sji'itische heilige stad met 30.000 inwoners, 230 kilo meter ten westen van de Iraanse grens. In de zevende eeuw vonden er bloedige gevechten plaats tus sen sji'ieten en soennieten. Iraanse functionarissen zeggen dat zij Kar bala willen bevrijden. Volgens Radio Bagdad heeft de Iraakse president Saddam Hoes sein met koning Hoessein van Jor danië telefonisch overleg gevoerd DEN HAAG (GPD) - Deetmans opzet lijkt te slagen. Steeds meer mensen en organisaties in en rond het onderwijs komen in verzet te gen zijn nieuwe bezuinigingsplan nen. De algemene lerarenvakbond ABOP ondertekent samen met de katholieke besturenbond een pro testbrief tegen Deetman. Wie had dat durven denken? door Henri Kruithof Het verhaal gaat dat Deetman tij dens de kabinetsformatie premier Lubbers bijna gesmeekt heeft om naar een ander departement te mo gen (binnenlandse zaken bijvoor beeld). Lubbers, met in zijn kielzog minister Ruding (financiën), voel de daar echter niets voor. Deetman had zich in het kabinet-Lubbers I voortreffelijk gekweten van zijn bezuinigingstaak op onderwijs: dat mocht hij nog vier jaar doen. Wat heeft Deetman gedaan dat het onderwijsveld zo massaal te gen de minister van onderwijs te hoop loopt? Niets meer of minder dan akkoord gaan met een bezuini gingsbedrag van een miljard gul den voor de komende vier jaar. En om de schrik er goed in te jagen, maakt hij meteen maar even alle plannetjes bekend, nog voordat dit kabinet zijn eerste miljoenennota naar buiten heeft gebracht. Die liegen er ook niet om: kleu ters gemiddeld een half jaar later naar de basisschool, het onderwijs voor gehandicapte kinderen mag niet meer groeien, het wetenschap pelijk onderwijs móet nu echt in ei gen vlees gaan snijden, hele facul teiten en ziekenhuizen moeten Rek Voor Deetman geen aantrekke lijk vooruitzicht. Een en andermaal had hij in het verleden laten weten, dat de rek er op onderwijs wel uit was. Nieuwe bezuinigingen waren niet meer mogelijk. Sterker nog, tijdens de formatie liet hij in zijn testament weten dat er in de toe komst vele honderden miljoenen guldens extra voor het onderwijs moesten komen, om te investeren in de jeugd en dus in de toekomst van ons land. Helaas voor Deetman zelf, erfde hij zijn eigen nalaten schap, waarop een miljard gulden successierechten moesten worden betaald aan collega Ruding. Wat beweegt Deetman nu om al zo snel bikkelharde bezuinigings plannen voor de komende vier jaar bekend te maken? Hij had daar mee nog best even kunnen wach ten. Bovendien verplicht niemand hem al meteen het hele bedrag in te vullen. Als dat aan het eind van de rit maar gebeurd is. Zelf zegt hij meteen maar duide lijkheid te willen verschaffen, zo dat iedereen weet wat hij of zij te verwachten heeft. "Ik wil niet ie der jaar opnieuw vervelende maat regelen bekend moeten maken, waardoor de onrust in het onder wijs alsmaar voortduurt", zei hij daar onlangs over. Een nobel stre ven, dat ook zeker wel meespeelt, maar het is zeker niet het enige ar gument. Deetman hoopt met het zo snel mogelijk bekend maken van alle te verwachten harde maatregelen, het verzet in het land te mobilise ren. Als dat verzet maar hard ge noeg wordt, kan het parlement eri vooral het CDA, er niet omheen om tenminste hier en daar iets aan Deetmans plannen te wijzigen. En daar hoopt de minister van onder wijs op. Mogelijk wordt zijn bezui nigingsbedrag dan verlaagd. Het is eerder vertoond: in 1984 vloeide een deel van de hem opgelegde be zuinigingen weg in het financie ringstekort. Hoog spel De minister speelt daarmee hoog spel. Heeft zijn opzet succes, dan zal net wel mogelijk zijn om weer wat goodwill terug te winnen bij de organisaties in het onderwijs. Faalt de opzet echter, dan zal hij de door hemzelf opgeroepen geesten weer terug moeten zien te krijgen in de fles. Dat is dan een vrijwel onmo gelijke opgave. In elk geval zijn de verhoudingen in onderwijsland .dan voor lange tijd grondig ver ziekt. Een andere overweging van de minister kan zijn, dat hij met de huidige tactiek in een klap van 'het gezeur' over zijn bezuinigingen af is. Het parlement kan niet overal tegen zijn en zal zijn verzet dus concentreren op een of twee hoofd punten. Alle andere bezuinigingen haalt hij vervolgens geruisloos bin nen. Voor de rest van de kabinets periode hoeft hij zich daarover dan in elk geval niet meer druk te ma ken. Een derde argument voor Deet man om nu zoveel mogelijk lawaai te maken, is het feit dat de heftig ste discussies in het parlement over deze maatregelen nu niet tij dens de behandeling van zijn be groting zullen plaatsvinden, maar al veel eerder, tijdens de algemene beschouwingen. En dan is het niet Deetman die zich in allerlei boch ten zal moeten wringen om zijn be leid te verdedigen. Hij mag zijn mond tijdens die debatten niet opendoen. Nee, premier Lubbers zelf zal het dan voor zijn trouwe va zal moeten opnemen. En dat is voor Deetman wel zo rustig. En tenslotte is er nog het partij politieke argument. Vervelende maatregelen moet je altijd zoveel mogelijk aan het begin van een ka binetsperiode nemen, om aan het eind van die periode een paar leu ke dingen voor de mensen te kun nen doen. Kiezers zijn kort van me morie: de vervelende dingen zijn snel vergeten, de leuke dingen blij ven hangen. En dat is goed voor de verkiezingsuitslag. toenemende mate gebruiken voor extra uitgaven. Anderzijds zullen de olie-exporterende landen hun verlies aan inkomsten (voor dit jaar naar schatting honderd miljard gulden) niet volledig compenseren door. minder orders in de industrie landen te plaatsen. Een aantal van deze staten heeft immers nog steeds behoorlijke financiële reser ves en voldoende kredietwaardig heid, aldus het RWI. Het instituut verwacht verder een flinke toeneming van de inves teringen in de industrielanden om dat de rente in vergelijking met het rendement op kapitaal laag is. Wel zullen de rentetarieven volgens het instituut later dit jaar of aan het be gin van 1987 weer omhoog gaan. De inflatie zal weer wat toenemen naarmate het effect van de olie prijsdaling wegebt en de vraag toe neemt, aldus het rapport. LONDEN (Rtr/AFP/DPA) - De Britse regering heeft gisteren be kendgemaakt dat er een visum plicht wordt ingesteld voor de in woners van vijf landen in West- Afrika en op het Indiase subcon tinent. De maatregel volgt op klachten over chaotische toe standen bij de immigratiedien sten zoals op de Londense lucht haven Heathrow. Bezoekers uit India, Pakistan, Bangladesh, Nigeria en Ghana die tot dusver Groot-Brittannië zonder visum binnen konden ko men, moeten voortaan voor hun aankomst over een dergelijk do cument beschikken, zo luidde een verklaring van het "Home Office", het Britse ministerie van binnenlandse zaken. Op Pakis tan na maken alle landen deel uit van het Gemenebest. Met de maatregel wordt de "achterdeur" op slot gedaan die sommige inwoners van de voor malige Britse kolonies gebruik ten door als toerist Groot-Brit tannië binnen te komen om er vervolgens als illegaal immigrant te blijven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12