Boskamp ontkent oorlogs stemming' 5DT Extra 'rondje' Kulker de Tevreden met vierde plaats Invitatie uit New York Spontane huldiging in Leidse Hout voorbronzen9 atleet Excelsior wil uitspraak rechter in kort geding Opnieuw gekkenhuis bij WV Friesland DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA COLORADO SPRINGS (GPD) - Er is heibel in de Nederlandse amateurploeg voor het wereldkampioenschap op de weg. Enkele renners uit de formatie leven op voet van oorlog met bondscoach André Boskamp, die de afgelopen dagen met disciplinaire maat regelen heeft gedreigd en de situatie nauwelijks meer onder controle heeft. De controverse is terug te voeren tot de 'Oosteuropese' voorbereiding die de technisch leider opdringt aan renners, die van mening zijn juist in een wat vrijere sfeer een grotere kans tot topprestaties te hebben. De zaak dreigde zondagavond laat te escaleren toen Patrick van Pas- sel na het zoveelste meningsver schil dreigde zijn koffers te pak- Protest „Als iemand in de weg loopt moet hij opdonderen. Dat heb ik ken. Die - serieuze - dreiging haar inderdaad duidelijk ge noopte gisterochtend in het Hilton maakt", geeft Boskamp toe. De Inn in Colorado Springs, waar de wonden zich nog al op wegploeg dagelijks het ontbijt ge- over het gedrag van de Groninger. bruikt bij afwezigheid Als reactie daarop spraken taurant in het eigen hotel, tot een dag later, toen r het eerst spoedberaad van bondscoach renners. Er werd niets uitgepraat, de standpunten bleven onwrikbaar vastliggen en „de hele zaak is in de doofpot gestopt", vatten de betrok- te komen. Als protest tegen het ken dat gesprek Bondscoach Boskamp betitelt heid kwam echter snel tot inkeer, de opwinding over de uitermate zodat slechts een_paar renners de gespannen sfeer binnen zijn pe als „indianenverhalen". Van Passel en Aijan Jagt, de twee hoofdrolspelers in het conflict, echter gaan gebukt onder de jong ste verwikkelingen. „Maar ik ben niet van plan nu mijn hart uit te storten. Dan weet ik zeker dat ik zondag niet mag starten", aldus Van Passel. Twijfels over deelname aan de individuele wegwedstrijd kreeg de blonde Zeeuw zondagochtend, toen hem en Jagt te verstaan werd gegeven dat zij nog slechts reserve zouden staan. Een disciplinaire maatregel, omdat de twee na een vrije zaterdag te laat in hun hotel terugkeerden. Volstrekt gedemo raliseerd brachten ze de dag door. Twijfelend over de vraag of Bos kamp serieus was geweest of slechts gebluft had. Die was daar gisterochtend duidelijk over. „Ach, er zijn na die vrije dag een paar renners een kwartiertje te laat op hun kamer gekomen. Dan geef je als coach een waarschuwing", zwakte de Groninger coach de strafmaatregel af. De problemen tussen enkele ren ners van de wegselectie en Bos kamp zijn niet van vandaag of gis teren. Lang niet iedereen wil zich LEIDEN Ondanks het gesprek van gister ochtend dat de lucht had moeten opklaren, wisten de twee „rebel len" nog altijd niet officieel dat de uitspraak van Boskamp slechts een waarschuwingsschot was ge weest. De sfeer in de ploeg blijft derhalve slecht en gespannen. Bo vendien is er onderling wantrou wen gegroeid. Boskamp ontkent het bijna allemaal. De absolute ver veling die zich van sommigen meester heeft gemaakt, het uiten van dreigementen; „het zijn inda- nenverhalen en ik weet niet welk opperhoofd ze in de wereld heeft gebracht". De struisvogelpolitiek kan ech ter niet verhelen dat de Boskam- piaanse aanpak, op papier veel ge- degener dan de laatste jaren ge- Demonstratief gedrag dat hij niet bruikelijk was in het Nederlanc sinds het al vier weken durende verblijf in de Verenigde Staten van een uur 's middag tot tien uur 's avonds vrij hadden, massaal te laat giem i de coach. De meerder- accepteerde. Jagt en Van Passel kregen te horen dat hun definitieve aanwijzing werd omgezet in een re serveplaats. Een vertrouwelijke mededeling, die toch uitlekte bin- kamp, aan de vooravond van de ti telstrijd aan de voet van de Rocky Mountains een averechtse uitwer king krijgt. En dat kan nooit de be doeling zijn geweest van het vijf nen de ploeg. Zondag tijdens de weken durende verblijf van de Ne- gezamenlijke training kregen de twee wegrenners al snerende op merkingen te horen als: „Zo, trai nen de reserves vandaag ook mee?" derlandse ploeg in de USA. „Er i geen verveling en er is niks veran derd in de ploeg", aldus Boskamp. „Iedereen werkt zeer gemotiveerd naar het kampioenschap toe". Twee huldigingen gisteren voor Han Kulker, die hier samen met Nelli Cooman (brons op de 100 meter) in de bloemen wordt gezet bij aankomst op Schiphol. (foto ANP) LEIDEN - Han Kulker, zondag Organisator Fred Lebow besloot winnaar van brons tijdens de Euro- Kulker uit te nodigen nadat hij in pese titelstrijd, zal op zaterdag 13 Stuttgart verrassend als derde was september in New York deelne- geëindigd op de 1500 meter, men aan de mijl op Fifth Avenue. Aan de wedstrijd, ruim 1600 me ter in rechte lijn parallel aan Cen tral Park, doen zowel by de vrou- als bij de mannen vijftien atle- mee. Bij de vrouwen start Elly Hulst. Kulker zal in de mijl van Manhat tan geen tegenstand ondervinden van Steve Cram en Sebastian Coe. „Die gaan mijn budget te boven", verklaarde Lebow, die ook organi sator is van de marathon van New York. Cram en Coe hielden Kulker in het Neckarstadion van een hoge re klassering af. „Als stappen ,helf,™r; werkelijk zo goed voor een atleet is, raad ik iedereen aan dat net zo vaak te doen dat hij als ideaalbeeld ogen heeft. Bovendien zot bondscoach een overdreven dacht hebben voor de ploeg, die als jij vroeger deed, Han." donderdag deelneemt aan de 100 Zo werd Han Kulker gister- kilometer ploegentijdrit. De Vnes, Harmeling en Cordes laten zich de aanpak van Boskamp welgevallen. Anderen daarentegen hebben be hoefte aan meer vrijheid. „In Nederland leef ik ook altijd ontspannen naar wedstrijden toe", kilometer ploegentijdrit. De Vries, j 0/) Harmeling en Cordes laten zich de ®v°n.d' amPer 24 uur na het behalen van een bronzen medaille op de Europese at- letiekkampioenschappen, door de trotse voorzitter aldus Arjan Jagt, die Zijn hotelka: van De Bataven, Jan van gisteren ter gelegenheid zijn 20e veijaardag met witte bal lonnetjes had versierd. In een feeststemming waren hy en zijn Zijp, toegesproken. Als zijn suggestie op waarheid be rust, dan zal Van Zijp bin- Raas - echter allerminst. „Wij ten als monniken leven, zegt Bos kamp altijd. Maar ik voel ongelukkig bij". kamergenoot Van Passel-volgend nenkort misschien wel prof bü de ploeg van Jan kampioen bij de veteranen worden. Nu scoorde de al- tijd aanwezige voorzitter al met zijn korte, enthousiaste Jagt, dië hét hart op de tong lofzang op de succesvolste draagt, kwam al snel in aanvaring atleet van zijn vereniging, met de coach. „Ik ben nu eenmaal iemand die zegt wat hy denkt. Dat wil Boskamp trouwens ook, zegt Zoals doorgewinterde Bataven al hij altijd". Anderen houden zich hadden voorspeld, verscheen Kul- meer op de vlakte, bang voor hun ker precies één minuut te vroeg op plaatsje. Wie wel aanvoelde dat de sfeer uitermate gespannen Oraryeteam was de jonge v lijke tolk, die Boskamp de sugges tie deed zijn renners een keer naar de disco te laten gaan. Dat gebeur de zaterdag, een dag nadat Bos kamp de tolk op haar nummer had gezet. Na een barbecue bij een Ne- de atletiekbaan in de Leidse Hout. het De sportman van Leiden van 1985 had in al zijn nuchterheid nauwe lijks aan alweer een huldiging ge dacht. De talrijke uitgestoken han den vergat hij aanvankelijk zelfs te schudden. Dat had niets met onwil of arrogantie te maken, maar de beste Nederlandse middenafstand- derlandse familie buiten Colorado loper had zich ingesteld op Springs, die de ploeg bij aankomst tige training. De Leidschendam- al had vergast op een fruitmand mer toonde zyn goede wil door elke renner en begeleider, zich snel om te kleden om in trai- de ningskleding de supportershulde te ondergaan. -Bij de gloedvolle lofrede van de -|| i voorzitter bleef het niet. Een snel- PIP Krill hPT dichter van de Leidse atletiekver- J_ CIC JYcUl 11CL eniging had „Geen woorden, maar Kulker" op een spandoek geschil derd. Bloemen en applaus ontbra ken natuurlijk ook niet en zelfs de SAO PAULO (AFP) - Edson Aran- regen bleef nog even uit. Het aantal tes do Nascimento, wereldbe- aanwezige clubgenoten en andere roemd geworden als Pele de won- belangstellenden was net niet te dervoetballer, maakt vandaag be- groot om van hen alle de felicita- kend dat hij terugkeert op de gras- ties in ontvangst te nemen. Tussen mat. Pele is inmiddels 45 jaar. Zijn de bedrijven door kreeg Kulker vaste begeleiders deelden gisteren ook nog zijn zin: temidden van zijn mee, dat „de Zwarte Parel" in per- trainingsmakkers er lekker op los Han Kulker had gisteravond zijn handen vol aan de huldiging die hem op de Leidse atletiekbaan ten deel viel. Terwijl voorzitter Van Zijp hem bloemen overhandigt staan tientallen clubgenoten te wachten tot zij de succes volle 1500 meterloper de hand kunnen schudden. (foto Holvast) Wat is het judopak waard dat Anton Geesink droeg tijdens de Olympische Spelen van Tokio (1964) en waarin hij zijn histori sche overwinning (de houd greep!) boekte op de Japanner Kaminaga? Het zal moeten blijken op de be nefiet-veiling die op 26 september bij niemand minder dan Chris tie's in Amsterdam wordt gehou den. Daar komt een groot aantal door Nederlandse topsporters en oud-topsporters belangeloos af gestane Olympische attributen en artikelen (memorabilia, zoals het deftig heet) onder de hamer. Het is een unieke veiling, want naar mijn weten is er op Olym pisch gebied nog nimmer iets der gelijks geweest. De opbrengst gaat geheel naar de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992, die nog wel enig geld kan gebruiken voor de laatste presen tatie van de Amsterdamse kandi datuur in Lausanne. De 91 leden van het Internationaal Olym pisch Comité bepalen op 17 okto ber in die Zwitserse stad tijdens een geheime- stemming (zo onge veer als bij de paus-keuze, alleen geen witte rook na afloop) waar de Spelen van 1992 zullen plaats vinden. Omdat ik van Olympische Spe len wel iets afweet, heeft Chris tie's mij gevraagd behulpzaam te zijn met de samenstelling van de catalogus. Iets waaraan ik op het ogenblik veel plezier beleef. Toen het plan voor de Olympische vei ling bij de Stichting opkwam, koesterde ik aanvankelijk wat twijfel aan het slagen van de on derneming. Zelf heb ik in de loop der tijden nogal wat Olympiërs benaderd met het verzoek of zij wellicht voor mijn eigen verza meling iets wilden afstaan en bij na steeds proefde ik uit hun reac tie dat ik mij eigenlijk schuldig maakte aan een oneerbaar voor stel. Men zit op zijn/haar spullen. En dat is ook begrijpelijk. Wie aan Olympische Spelen heeft deelgenomen, kan op een ge slaagde sportcarriëre terugzien. Het is een soort waarmerk van klasse. De dingen die men van die Spelen heeft bewaard, zijn nauw verbonden met mooie, nim mer verblekende herinneringen. Dat tientallen oud-sportlieden, na aangeschreven te zijn, nu toch met hun dierbare spulletjes over de brug komen, bewijst in elk ge val dat in die kringen het nodige enthousiasme leeft voor Amster- i dam '92. Tranen Nou ja, helemaal van een leien dakje gaat het niet altijd. Bij het ophalen van artikelen treft men nog wel eens mensen die er met tranen in de ogen afstand van doen. En een bejaarde 100 meter loper uit 1928 zei aan de deur dat hij zijn aanbod introk, niet om dat hijzelf de dingen liever wilde behouden, maar om ruzie met zijn kinderen te voorkomen. Die waren er fel op tegen dat hij zijn herinneringsmedaille en zijn deelnemerskaart uit '28 zou weg geven. Onder de stukken die wel zijn binnengekomen, bevinden zich enkele hoogst opmerkelijke. Zo gaf Fanny Blankers-Koen o.a. haar schepje met inscriptie uit 1936. (Haar schoonste uur kwam in 1948, maar in '36 was ze er al bij). Wat moet je nu met een schepje bij Olympische Spelen, zult u zich misschien afvragen. Welnu, in 1936 kende men nog geen startblokken, die werden pas in 1938 ingevoerd. Tot die tijd groef men met behulp van een schepje gaten in de sintel- baan om de voeten de nodige steun te geven. De oud-waterpolospeler H.A. Veenstra schonk een Olympische ontbijtset uit Berlijn-1936. Zo te zien nimmer gebruikt. Het zal, vermoed ik, een van de zeer wei nige exemplaren zijn die de oor log hebben overleefd.... De oud bokser Ben Bril gaf, met een beetje pijn in het hart, zijn Olym pische tenue (met strooien hoed) uit 1928, en de in dit rayon be kende oud-atlete Truus Hennip- man stond haar startnummer en wedstrijdtenue uit 1968 af. Wie- lercoach Frans Mahn gaf wat men kan noemen het meest dra matische document van heel de veiling: het ingelijste certificaat van NIET-deelnemen aan de Spe len van 1956 in Melbourne. Mahn was in topvorm in '56, hij had dat jaar al de wereldtitel op de weg behaald en gold als de grote favoriet voor de Olympische titel. In verband met de Russische in val in Hongarije trok Nederland zich echter voor Melbourne te rug.... Zo zou ik nog een tijdje door kunnen gaan: medailles, postze gels, boeken, tijdschriften, insig- Anton Geesink, over wie ik het in de aanhef had, kwam zelf zijn judopak met zwarte band uit 1964 brengen. Tot grote hilariteit van ons allen trok hij het nog even aan. Hij kon er wel in, de zwarte band paste ook nog net, maar als hij een houdgreep had moeten aanleggen, zou hij zonder twijfel met een knal uit alles zijn gebarsten. Waarop Geesink on verstoorbaar zei: "Nou kun je eens zien hoe mooi slank ik in 1964 moet zijn geweest". Ik vroeg hem of hij zijn grote rivaal uit 1964, de Japanner Ka minaga, nog wél eens tegenkomt. Geesink: "Jazeker. Hij is interna tionaal scheidsrechter, dus we zien elkaar nog menigmaal. Nee, we praten dan nooit over die partij. Nóóit. Ik heb daar ook geen enkele behoefte aan. Onze namen zijn met elkaar verweven, ook na al die tijd nog. Wie in Ja pan Kaminaga zegt, zegt ook Geesink. Maar soms denk ik wel eens: waarom moet die man er steeds aan worden herinnerd dat hij van mij op zijn donder heeft gehad?". Wat is het judopak van Gee sink waard? Ik zou het niet we ten. Wat ik wel weet, is dat het niet anders dan diep-treurig kan worden genoemd dat zoiets straks in vreemde handen be landt. Zo'n pak hoort natuurlijk thuis in een nationaal sportmu seum. Maar ja, daar praten we in Nederland met tussenpozen al zo'n vijftig jaar over.... RUUD PAAUW was zij te lang op de kamers renners gebleven. niet laten... op de Ivo van Damme Memorial. „Als die afstand daar op het pro- i de kroeg ontmoet", refereerde gramma komt te staan, wil ik mijn Van der Berg aan het begin Kulkers atletiekloopbaan. Han heeft het vak bij mij geleerd toen Bram hier nog geen training gaf. Later heb ik hem naar het keur korps van Bram doorgestuurd." Enige handigheid in het geven van rondjes kan Kulker toch niet worden ontzegd. Zonder blikken of blozen tracteerde hij alle aanwe zigen na de training op een versna pering. Rondjes geven of rondjes lopen, het maakt Kulker ogen- goede vorm nog even uitbuiten. Mogelijk kan ik het Nederlands re cord wat scherper stellen." Dat klinkt gewaagd, maar Kulker zelf repte nog niet eens over de eervolle uitnodiging van zondagavond voor de Newyorkse mijl. Het typeert de nuchtere baanatleet dat hij daar geen enkele ophef over maakte. Op deze manier kan Han Kulker, die zich niet kan herinneren ooit op een belangrijk moment in zijn atle tiekloopbaan te hebben gefaald, schijnlijk niet veel uit. In gedach- een aangename verrassing blijven, ten verbleef hij echter al in Brus- fecte fysieke conditie verkeert. Pele leidde het Braziliaanse Elf tal driemaal naar de wereldtitel: in 1958 in Zweden, in 1962 in Chili en in 1970 in Mexico. Hij geeft van daag een persconferentie in Sao Paulo. Pele zal dan ook bekendma ken van welke club hij het shirt zal aantrekken. lopen. Bescheiden De grote baas, clubtrainer en bondscoach Bram Wassenaar, ont brak weliswaar, maar een andere looptrainer, Lambert van der Berg, wist ook van alles over de beschei- sel, waar hy aanstaande vrijdag de 1500 meter hoopt te kunnen lopen TIM BROUWER DE KONING ROTTERDAM (ANP) - Excelsior heeft een kort geding aange spannen tegen de KNVB. De club wil morgen niet in het Feye- noord-stadion tegen Ajax spelen. Hiertoe heeft het bestuur van de Rotterdamse eredivisieclub gistermiddag besloten. De wedstrijd Excelsior-Ajax mag op last van burgemeester Pe per niet op sportpark Woudenstein worden gehouden, omdat in de buurt van het stadion werkzaamheden worden verricht aan de weg en voetbalsupporters vernielingen zouden kunnen aanrich ten. Daarop besloot competitieleider Huybregts de wedstrijd te verplaatsen naar de Kuip. Excelsior wil echter dat het duel wordt uitgesteld. „We laten ons niet naar het Feyenoord-stadion sturen", aldus voorzitter Bontenbal van Excelsior. Het kort geding dient vanmiddag voor de rechtbank van Utrecht. LEEUWARDEN (GPD) - De pro vinciale WV in Leeuwarden wordt momenteel overstelpt met telefoontjes van mensen die op zoek zijn naar het adres van de Ver eniging De Friesche Elf Steden. Het Elfstedenbestuur maakte vrij dag bekend dat tweeduizend nieu we leden kunnen worden toegela ten. Zaterdag en vandaag stond de telefoon bij de WV roodgloeiend. „Het is hier een gekkenhuis, we worden er stapelgek van", aldus di recteur Dries Lok. „We zyn volle dig verrast door het bericht, er zijn drie mensen op vakantie en we kunnen het bijna niet aan. Het is een regelrecht drama. We zijn ont zettend teleurgesteld dat het Elf stedenbestuur ons niet tijdig inge licht heeft. Dan hadden we maatre gelen kunnen treffen. Want het is nu eenmaal zo dat iedere scheet over de Elfstedentocht telefoni sche reacties oproept", aldus een boze Lok. Ook de vereniging zelf is het af gelopen weekeinde overstroomd met talloze telefoontjes uit het hele land, en zaterdag waren er al der tien telegrammen en tien expres brieven binnengekomen. Overi gens heeft het overhaast reageren weinig zin: alle aanmeldingen wor den na 21 september - de sluitings datum van de inschrijving - op een stapel gedaan, waarna er geloot wordt om een plaatsje. Aanmel ding kan alleen schriftelijk, aan de hand van een uittreksel uit het be- volHingsregister. Linda van de Berg 'achtervolgd' door pech tie van Davis, omdat Rebecca Whi- tehead-Twigg op dit onderdeel van meet af aan als een serieuze kans hebster op goud werd gezien. Daar snakten de Amerikanen naar. Dat succes bleef uit. Jeannie Longo, die in de halve finale Linda van de Berg moeiteloos achter zich liet, zette de Amerikaanse de voet dwars en greep de wereldtitel. Afscheid van regenboogtrui BOURGES (AUP) - Parys-Bour- ges, een tweedaagse etappekoers voor profs, is gisteren gewonnen door de Fransman Dominique Le- crocq. De tweede en laatste etappe leverde een overwinning op voor de Ier Sean Kelly. Lecrocq, win naar van de eerste etappe, bezette de tweede plaats. Omdat Kelly zon dag in de eerste rit 'slechts' derde was geworden, ging de eindzege naar Lecrocq. Deze Franse sprinter hoopt met dit 'visitekaartje' een contract in een ploeg voor volgend jaar te ver overen. In de tweede rit van Parijs-Bour- ges was Joop Zoetemelk voor de laatste maal te bewonderen in de regenboogtrui. De Nederlander fi nishte in het peloton. Hy vliegt vandaag vanuit Parijs per Concor de naar de Verenigde Staten. Za terdag verdedigt Zoetemelk in de Nederlandse ploeg de wereldtitel. COLORADO SPRINGS (GPD) - Heel even moest Linda van de Berg de teleurstelling wegslikken. Met één been op het erepodium staan en het toch net niet halen. Dat gebeurde vannacht op de baan van Colorado Springs, waar de po tige Amsterdamse in de strijd om het brons op de achtervolging kansloos ten onder ging tegen de Zwitserse Barbara Ganz. "Natuur lijk doet het even pyn als je er zo dicht bij bent, maar aan de andere kant ben ik reuze blij dat ik bij de laatste vier ben gekomen", stelde ze vast. Theoretisch had ze een kans gehad op brons, maar de te genslagen van een dag eerder ver hinderden dat. "Het is een combinatie van facto ren geweest", dacht baancoach Pe ter Nieuwenhuis, die ook de laatste kans op eremetaal voor Nederland op het WK wielrennen op de baan de mist in zag gaan. Met lege han den keert de formatie vandaag te rug. Linda van de Berg heeft aan de verwachtingen beantwoord. Meer dan dat zelfs en dat hielp haar over de tegenvaller van de slot- avond heen. De valparty van een dag tevoren, toen het balhoofdstel brak en de fiets in stukken uiteen viel, speelde haar nog parten. "Bo vendien is het programma twee keer uitgesteld door de regen en het valt niet mee om je elke keer opnieuw op te laden", zei Linda van de Berg. Eremetaal oogste ze niet, verbazing wel. Een dag na die valparty op de 7- Eleven Velodrome, waar de Ameri kaanse toeschouwers de adem in hielden toen het meisje in het oran je tricot roerloos op de baan bleef liggen, spraken de schaarse wieler fans in Colorado Springs nog van dat opzienbarende herstel. On danks die zware aanslag op haar fy sieke gesteldheid, slaagde ze er toch in Betsy Davis te kloppen. De chauvinistiche toeschouwers wa ren voor het eerst in verwarring wiens kant men moest kiezen. De 20-jarige Nederlandse maakte het niet uit. Ze is er niet op uit om de gunst van het publiek te winnep, maar om een compleet wielrenster te worden. Ze fietst al vanaf haar achtste en weet dat ze er meer in kan bereiken dan in de schaats sport, haar tweede sport die haar in 1985 de marathontitel op kunstijs bracht. "Het fietsen komt voor mij op de eerste plaats. Schaatsen doe ik al leen om de winter goed door te ko men. Als voorbereiding op het wie- Ierseizoen. Afgelopen winter ben ik naar de sportschool geweest, maar dat doe ik niet meer. Ik heb er alleen bredere schouders van ge kregen. Myn beenspieren zijn niet veel sterker geworden. Daarom wil ik in de toekomst weer gewoon gaan schaatsen om te overwinte ren", vertelde ze. De voor haar gevoel minder goe de voorbereiding stond een klasse ring by de laatste vier niet in de weg. Ze versloeg tweemaal de Amerikaanse Davis om zo ver te komen. Niemand op de tribune die lang over treurde over de elimina-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11