Gaddafi met bang voor VS Hulp aan Kameroen tevergeefs? 'Breuk onwettig' Herdenking Solidariteit Geen Nederlandse slachtoffers bij aardbeving DDe^SeS Kekkonen maakte van de nood een deugd Ongebonden leiders bijeen in Zimbabwe VERS TIPS MAANDAG 1 SEPTEMBER 198(5 PAGINA 7 'Wij zijn klaar om invasie te weerstaan' LONDEN/TRIPOLI (UPI/Rtr./ANP) - De Libische leider Moammar Gaddafi heeft de Verenigde Staten er gisteren van beschuldigd dat die een invasie in zijn land beramen. Het Libische volk zal „huis voor huis en loopgraaf voor loopgraaf' vechten als de Ameri kanen hun plan uitvoeren. In een toespraak die radio-Tripoli uitzond zei Gaddafi verder dat Libië in een „hel" veranderd zal worden om een Amerikaanse landing te weerstaan. „Amerika moet er zeker van zijn dat we het zullen bestrijden en het zal nooit winnen", aldus Gad dafi in zijn toespraak. „En zelfs als het er in slaagt de kust te bezetten, zullen wij heel Libië in een hel ver anderen Amerika kan niet van Li bië winnen op Libisch grondge bied". Libische „mannen en vrou- straat tot staat, huis tot huis l loopgraaf tot dolle hond op de dag op het voornaamste plein van Tripoli voor een gehoor van meer dan 5.000 aanhangers. Het was zijn eerste openbare toe spraak sinds de Amerikaanse ac ties van half april. Gaddafi be schreef Reagan als „de dolle hond van Israël". Rond de Amerikaanse operatie in april had Reagan de Li bische leider afgeschilderd als „de Jalloud, die zaterdag tegen journa listen had gezegd dat Libië bereid is met de Verenigde Staten samen) te werken bij het opsporen van ter-I roristen. Naar zijn zeggen bestaat het ech- dëïofstaatshöSfdÈn te doel van Reagan er in de Arabi- leiders van de Beweging HARARE - Ongeveer de helft van regerings- Niet- loopgraaf vechten", zullen zich te gen een invasie verzetten, aldus de Libische leider. ten". „Hij is geestesziek en lijdt een psychische kwaal. Wat hij zegt verbaast de hele wereld", aldus sche wereld te koloniseren en haar Gebonden Landen (NAM) is dit van de Sowjet-Unie af te houden. weekend de zimbabweaanse v. u ri ^aar J waarschuwde: „Als de hoofdstad Harare gearriveerd. Zij het Midden-Oos- Verenigde Staten _een grote, mo- zullen daar deelnemen aan de acht „Wij zijn er klaar voor in elke Gaddafi in een verwijzing stad en in iedere vallei te vechten", cente beschuldigingen van het Wit- gendheid zijn, dan hebben wij ook ste bijeenkomst i een grote mogendheid achter ons. De Sowjet-Unie staat met al haar middelen achter ons". aldus Gaddafi. Eerder op de dag had de Libische radio gewag ge maakt van het bezoek van de eer ste vice-president van de Sowjet- Unie aan het huis van Gaddafi. I^jotr Demitsjev bekrachtigde bij die gelegenheid Moskou's „krach tige veroordeling van de imperia listische agressie" tegen Libië. te Huis dat Libië nieuwe terreurac ties beraamt. Terwijl hij veel van de hem ver trouwde thema's als de Arabische eenheid en het ten val brengen van Amerikaanse bondgenoten in de Arabische wereld aansneed, viel het waarnemers op dat Gaddafi's toon veel scherper was dan die1 Gaddafi waarschuwde Egypte voor het meedoen aan een Ameri kaanse aanval. „Egypte is een Amerikaans terroristisch kamp te gen Libië geworden. Als wij er ach- door Ruud de Wit De Cubaanse president Fidel Ca stro, zijn collega's van India en Ni- ter komen dat de Verenigde Staten caragua, Rajiv Gandhi en Daniel De Libische leider sprak eerder .zijn plaatsvervanger, Abdel-Salam TRIPOLI/MADRID (Rtr.AFP/AP/ merresidentie in Ifran. „Ik heb ge- GPD) - Libë beschouwt het opzeg- probeerd myn oren te bedekken en gen door de Marokkaanse koning niet te luisteren, maar met het Sy- Hassan II van de twee jaar oude risch-Lybische communiqué statenunie tussen de twee landen onwettig. In een gisteren versprei de verklaring van het Libische mi nisterie van buitenlandse» zaken wordt de opzegging van het ver drag betreurd maar wordt verder niet gesproken over mogelijke ver gelding. De vier zouden inmiddels be kend hebben dat zij lid zijn van een 'professionele internationale terro- ristenorganisatie die al vele aansla gen heeft gepleegd in Europa en het Midden-Oosten'. De directe aanleiding voor de breuk tussen Marokko en Lybië vormde het communiqué, dat ko lonel Gadaffi en de Syrische leider Hafez el Asad vorige week publi ceerden na het bliksembezoek van deze laatste aan Tripoli. Daarin werd Hassan gehekeld als 'verrader' vanwege zijn ont- grens van het toelaatbare over- schreden", verklaarde Hassan het gebruik van geweld niet op vanuit Egypte willen aanvallen, zullen wij met militaire middelen reageren als. Amerika het recht heeft buiten zijn grenzen toe te slaan, dan wij ook". De Verenigde Staten en Egypte hebben afgelo pen week in de Middellandse Zee gezamenlijke marine-oefeningen gehouden. Gaddafi verklaarde opnieuw dat Libië tegen terrorisme is. In dit verband zei hij tot zijn gehoor: „Als Libiërs aanslagen beramen, waar dan?" Maar hij zei ook dat Libië vastbe sloten is de strijd voor de Arabi sche eenheid en voor de bevrijding van Palestina te leiden, waarbij het de 'Afrikaans-Arabi- i precies twee jaar op besluit sche Unie' te zeggen. Het verdrag van Ujda, de naam van de stad in de woestijn in Noordwest-Marokko, waar de, overeenkomst werd ondertekend, heeft, zoals bijna alle akkoorden tussen Arabische naties op het ge bied van fusies, allianties en sa mensmelting van naties, een op pervlakkig en kortstondig bestaan gehad. Want verder dan de forma tie van een supranationaal parle ment en enkele bilaterale contac ten is de Unie in zijn tweejarig be staan niet gekomen. In Marokko zijn vorige week vier internationale terroristen aange- hand uitgesloten is. Ortega, en PLO-leider Jasser Ara fat behoorden tot de gasten die za terdag en zondag in Harare aan kwamen. Zeker is evenwel dat de Surinaamse delegatie, onder lei ding van legerleider Desi Bouterse of zijn minister van buitenlandse zaken Henk Herrenberg, nog niet in Harare is gearriveerd. De veiligheidsmaatregelen op de weg naar en op het vliegveld zelf waren uiterst streng. Vooral toen Fidel Castro met een Russische II- joesin arriveerde, was dit duidelijk te merken. Zodra het vliegtuig met Castro was geland, steeg een leger- helikopter op die boven de lucht haven bleef cirkelen, totdat Castro naar zijn gastenvilla was gebracht. De Zimbabwaanse regering dag herdacht van de oprichting het vrije vakverbond. Er waren i gevangen zittende leiders het vakverbond, Zbigniew Bu- herdenkingsdiensten in kerken, jak en Wladyslaw Frasyniuk. In betogingen en er werden bloemen Krakow, fouilleerde de politie waren de vier bezig met de voorbe reidingen voor een bomaanslag, moeting in juli met de Israëlische Dezè wordt in verband gebracht premier Simon Peres in zijn zo- met de toenadering tot Israël. gelegd bij monumenten. Overal houden. Volgens de Marokkanen verliepen de herdenkingsactivitei ten vreedzaam. Alleen kerkgangers en controleerde hun identiteitsbewijzen voor ze de Wa- wel-kathedraal binnengingen zuidelijke industriestad Nowa Hu- een herdenkingsmis. Na de dienst genen zijn er tot dusver i 80 vrijgelaten. DEN HAAG (ANP) - Bij de krachti ge aardbeving die zich zaterdag heeft voorgedaan in Roemenië zijn geen Nederlandse slachtoffers ge vallen. De 21 Nederlanders die in Roemenië wonen, bleven ong Italiaanse persbureau Ansa alleen lichte materiële schade in Boeka rest veroorzaakt. De meeste men sen die hun huizen waren uitge rend na het voelen van de beving zijn weer teruggekeerd. In sommi- Moldavië. Zelfs in Simferopol Oekraïne was de kracht van de aardbeving gezakt tot drie tot vier op de schaal van Richter. Tass berichtte dat het epicentrum, in paniek de straten op waren gerend. Ook van uit de Bulgaarse hoofdstad Sofia deerd. Van slachtoffers onder Ne- ge wijken is wel de stroom uitge- derlandse toeristen is niets be- vallen en verder zijn de telefoon' kend. Op dit moment zijn er niet verbindingen gestoord, veel Nederlandse toeristen in Roe menië. Dat heeft het ministerie vah buitenlandse zaken in Den Haag gisteren meegedeeld. De aardbeving heeft volgens het slachtoffers zijn gevallen in Molda- werd bericht dat Het Russische persbureau Tass maakte bekend dat ook zware schokken zijn gevoeld in de aan Roemenië grenzende republiek vië. Het persbureau concludeerde dit naar aanleiding van het feit dat plaatselijke bewoners ambulances hadden zien rijden. De beving werd ook in Grieken land en Italië gevoeld. Het Italiaan se ministerie van burgerbescher- uitgevlucht. Het epicentrum van de aardbe ving bevond zich in de buurt van van de stad Kamenets Podolski, een kleine 460 kilometer ten zuid westen van de Oekraïnse hoofd stad Kiev. PLO-leider Arafat werd op het vliegveld welkom geheten door de Zim babwaanse leider Moegabe. (foto ap> houdt rekening met Zuidafrikaan- se aanvallen. Castro wordt een mo gelijk doelwit voor Zuidafrikaanse aanvallen beschouwd vanwege de aanwezigheid van 30.000 Cubanen in Angola, die de MPLA-regering bijstaan in haar strijd tegen de door Zuid-Afrika gesteunde Unita- beweging van dr. Jonas Savimbi. Een klein incident deed zich ver der zondagochtend voor toen de vliegtuigen van de aartsvijanden Irak en Iran kort na elkaar land den. Iran maakte zijn opwachting met president Ali Chomenie ter wijl Irak was vertegenwoordigd door zijn vice-premier Rumadhan. Fotografen van de later gearriveer de Iraanse delegatie probeerden hun Irakese collega's te verhinde ren om foto's te maken van Cho menie en later leverden de tiental len privé-lijfwachten van de Iraan se president problemen op voor de Zimbabwaanse veiligheidspolitie, aangezien ze niet van tevoren wa ren aangekondigd en ook gewa pend Zimbabwe binnen wilden gaan. Onduidelijkheid bestaat er over de komst van de Libische leider Muammar Gadaffi. In Harare wordt aangenomen dat hij wel de gelijk zal komen opdagen, maar zijn naam ontbreekt, waarschijn lijk vanwege veiligheidsrisico's, op alle lijsten. GDANSK (RtrJAFP/AP) - Lech gers van Solidariteit en arrestaarde de politie zich afzijdig toen circa Walesa, leider van het verboden verscheidene deelnemers. Poolse vakverbond Solidariteit en Na een eucharistieviering in c duizenden van zijn aanhangers kerk trokken duizenden mens hebben gisteren de zesde verjaar- de straat op en scandeerden de na- duizend mensen bloemen legden bij een monument van Solidariteit. „Wij hebben het bewust rustig gehouden", zo zei Walesa na de dienst in de kerk van de heilige Brygida, waar de priester Henryk Jankowski (een aanhanger van So lidariteit) de kerkgangers verzocht in alle rust huiswaarts te keren- .Van straatdemonstraties zou zijn afgezien omdat de communisti sche autoriteiten nog steeds poli tieke gevangenen vrijlaten. Van de r schatting 350 politieke gevan- r dan De Poolse regering kondig teren aan de munteenheid zloty de ming liet weten dat bewoners van ™et,17'6 Proce,nt te" 0P*ch}« van daarvan sprake, al Napels, 1.300 kilometer verwijderd Westerse munteenheden zal wor- van de aardbeving van het eoicentrum. in naniek de £en gedevalueerd. Een Ameri kaanse dollar zal met ingang maandag 200 zloty's waard zijn. hun hui- Het is de tweede keer dit jaar dat de zloty wordt gedevalueerd. In fe bruari werd de Poolse munteen heid al met 15,6 procent in waarde verminderd. De Poolse regering hoopt met deze devaluatie de ex port te bevorderen en dat het de handelsbalans met het buitenland ten goede zal komen. HELSINKI (AFP/DPA/Rtr.) - Urho Kekkonen, die 25 jaar achtereen president van Finland geweest is, is zaterdag overleden op 85-jarige leeftijd overleden. Kekkonen maakte tijdens zijn langdurige presidentschap van de nood een deugd en buitte naar ver mogen de mogelijkheden uit, om naast de grote oosterbuur de Sow jet-Unie een zo onafhankelijk mo gelijke koers uit te zetten. Hij ging pas op op 37-jarige leef tijd in de politiek ging, maar was op zeker moment zo overheersend op het Finse politieke toneel aan wezig dat de volgende anekdote de ronde deed op de middelbare scho len in het land: „De president heet Urho Kekkonën en hij wordt elke zes jaar herkozen". In het begin van zijn vijfde ambtstermijn trad hij in oktober 1981 af, nadat zijn ge zondheid danig achteruit gegaan was. De laatste jaren van zijn presi dentschap leed hij aan geheugen verlies. Eén van de hoogtepunten in de langdurige politieke loopbaan van Urho Kalevi Kekkonen was de Conferentie van Helsinki in 1975, waar presidenten en regeringslei ders van 35 landen (de Verenigde Staten en Canada en alle Europese landen op Albanië na) de Slotakte van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) ondertekenden. Als Fins president had Kekkonen aan de or ganisatie ervan een actief aandeel gehad. In de loop der jaren slaagde Kek konen, die in zijn jonge jaren stbrk anti-Russissch ingesteld was, er in de ongemakkelijke verhouding met de Sowjet-Unie in het voor deel van Finland bij te stellen. Dit kon hij doen door de goede per soonlijke betrekkingen die hij met onder meer Nikita Chroesjtsjov on derhield. Rond de Berlijnse crisis in 1961, die'in een anti-climax ein digde doordat de DDR op 13 au gustus de Muur door en om Berlijn bouwde, drong Moskou bij de re gering in Helsinki aan op spoed overleg in het kader van een bilate raal akkoord tussen de Sowjet- Unie en Finland. Maar Kekkonen nam het vliegtuig, had in Siberië een tête-a-tête met de toenmalige partijleider en de ergste kou was uit de lucht. Het aangestipte verdrag was al in het vooijaar van 1948 tot stand ge komen. De volledige naam ervan is Verdrag voor Vriendschap, Sa menwerking en Wederzijdse Hulp. Het regelt de betrekkingen tussen Finland en de Sowjet-Unie. Het maar 4,6 mihoen inwoners tellende Finland heeft over een afstand van ruim 1.200 km een gemeenschap pelijke grens met de Sowjet-Unie. Nog kort geleden bleek uit de gang van zaken rond enkele deser teurs uit het Sowjet-leger dat er sprake is van een specifieke, ook wel kwetsbare relatie tussen Mos kou en Helsinki. Krachtens het Vriendschapsverdrag stuurt Fin land vluchtelingen uit de Sowjet- Unie zónder pardon terug naar hun vaderland.Kekkonen, die in sep tember 1900 in het Noordfinse Pie- lavesi geboren is, was de zoon van een ploegbaas bij een houtzagerij. Als jongen van 17 jaar vocht hij te gen de bolsjewieken in de Finse Onafhankelijkheidsoorlog. Na eni ge tijd als journalist gewerkt te hebben, ging hij in Helsinki rech ten studeren. In 1926 trouwde hij met de schrijfster Slyvi Uino, de. dochter van een Lutherse predi kant. Uit het huwelijk, waaraan een eind kwam door het overlijden van zijn vrouw in 1973, zijn twee zoons, een tweeling, geboren. Kekkonen: Don Quichot. (foto AP) Dat Kekkonen als president van 1956 tot 1981 ook reële invloed had op het beleid van de Finse rege ring, hangt samen met de bepaling in de grondwet dat „het staats hoofd direct verantwoordelijk is voor de buitenlandse politiek". Hierdoor kwam hij veel verder dan het gebruikelijke ceremonieel dat bestaat uit het openen van gebou wen, het bijwonen van conferen ties en het plichtmatige bezoek aan vaak verre buitenlanden. In Helsinki doet overigens het verhaal de ronde dat Kekkonen de plichten van staatshoofd vervelend vond. Mensen die hem goed ken nen, geloven dat hij zijn vele bui tenlandse reizen uit louter verve ling maakte. Verder stond hij be kend om zijn gevoel voor humor en geestige opmerkingen. Zijn gelief koosde boek heeft hij wel eens „Don Quichot" van de Spanjaard Cervantes genoemd. Iemand, die hem om een toelichting vroeg, kreeg als snedig antwoord: „Ik zie er mijzelf in, nu eens als Don Qui chot, dan weer als Sancho Panza". ADVERTENTIE DINSDAG VARKENSVLEESDAG Varkenslapjes 500 gr 3.98 Heerlijke Snijzult 200 gr 1.50 WOENSDAG GEHAKTDAG Rundergehakt, zuiver rundvlees 500 gr 4.98 H.O.H. gehakt, rund en varkens 500 gr 3.98 Kipfilet (gegrild) "deluxe" 100 gr 1.98 DONDERDAG BIEFSTUKDAG Runderbiefstuk 100 gr 1.98 Runderkogeibiefstuk 100 gr 2.98 DE VLEESCHMEESTERS VERSVUESSHOP 5-Melplein, Codi Levendaal. Buitenland kort Israël/EG De Israëlische minister Ezer Weizman brengt een geheim be zoek aan Bonn en Rome. Zijn mis sie, die verband houdt met politie ke ontwikkelingen in het Midden- Oosten, is in opdracht van premier Peres en met medeweten van vice- premier Sjamir. Argentinïe/nazi De van oorlogsmisdaden verdach te Walter Kutschmann is zaterdag in een ziekenhuis in Buenos Aires overleden. Kutschmann werd er van verdacht 1.500 Poolse joden om het leven te hebben gebracht. West-Duitsland had eerder om uit levering gevraagd van Kutsch mann, die negen maanden geleden werd gearresteerd. YAOUNDE - Kameroen is ook ge durende het afgelopen weekeinde overspoeld met internationale hulp maar het is nu al de vraag of de gelden en goederen bij slachtof fers van de vulkanische giframp te recht gullen komen. Die ernstige twijfel is gebaseerd op twee gege vens: het transport naar het moei lijk te bereiken rampgebied is nog steeds slecht geregeld en de cor ruptie in het land tiert weliger dan de vegetatie in de tropische bossen van Kameroen. Bovendien staat de massale materiële hulp niet in ver houding tot het relatief klein aantal bewoners, naar schatting 3000, dat de vier getroffen dorpen heeft moeten verlaten. nisaties en regeringen zijn „gepar keerd" op bankrekeningen waar over alleen de president en enkele door Taco Slagter Aanslag In de nacht van zaterdag op zon dag is in Keulen een bomaanslag gepleegd op een gebouw waar de Westduitse vreemdelingendienst is gehuisvest. Volgens de politie is er alleen materiële schade aangericht en wel voor een bedrag van zeker 150.000 mark. De verantwoorde lijkheid voor de aanslag is in een brief aan het Westduitse persbu reau DPA opgeëist door de ex treemlinkse beweging „Revolutio naire Cellen". De beweging protes teert daarmee tegen het bijhouden van een vreemdelingenregister omdat dat „racistisch en totalitair" zou zijn. De lijst met hulpgoederen is in drukwekkend. Volgens de streng gecensureerde staatscourant Ka meroen Tribune heeft alleen al Spanje vorige week 200.000 dekens „ingevlogen". Maar ook West- Duitsland waar deze week de pre sident van Kameroen Paul Biya op officieel bezoek is, liet zich niet on betuigd: maar liefst 30.000 ton werd op het vliegveld van Douala afgeleverd. Maar al die tonnen melk, suiker, frisdrank en medica menten zijn na veel omhaal door de enkele legervliegtuigen van Ka meroen naar de dichtsbijzijnde luchthaven B'amenda gevlogen, waar niet van corruptie gespeende ambtenaren de goederen „zorgvul dig" hebben geïnventariseerd. Staatsgeheim En de gulle geldelijke gaven van internationale hulpverleningsorga- zijn ministers kunnen beschik ken. Van wie het echter geen staatsgeheim is dat zij grote finan ciële „verplichtingen" hebben aan degenen die hen aan de macht heb ben gebracht en vanuit de traditie van het land „de zorg" hebben over grote families, inclusief ooms, tan tes en neven en nichten, die moe ten worden „afgekocht". Wie in de hoofdstad Yaounde bij ingewijden navraag doet over de stagnering van de hulpverlening krijgt onmiddellijk talrijke voor beelden te horen over de corruptie in het land. Daarnaast is de wur gende bureaucratie er de oorzaak van dat vermoedelijk maar een heel bescheiden deel van al die goedbedoelde hulp ooit de vluch telingen rond het gifmeer NioS, 400 km ten noordwesten van Yaoendé, zullen bereiken. Een door het staatshoof Diya per decreet ingestelde „evaluatiecom missie" die de hulpverlening moet coördineren, is nog niet verder ge komen dan vergaderen. De staats televisie vertoonde zaterdagavond filmbeelden van zo'n bijeenkomst en de heren in de pakken zaten met gefronsde wenkbrauwen boven stapels papieren gebogen. Efficiënt Het mag niet verbazen dat derde wereldlanden geen geoliede orga nisaties kennen die met rampspoe den op efficiënte wijze kunnen om De hulp van het Westen was overdadigj maar komt i bij de bevolking terecht. springen. Maar het moet ook eens gezegd zijn dat in feite de weinig democratisch ingestelde leiders van dit soort landen niet bepaald de grootste zorg aan de dag leggen voor de kommer en kwel van hun volk. Toen 13 dagen geleden de bij een vulkanische uitbarsting vrijgeko men gifwolk 1500 doden en ruim 600 gewonden in de buurt van de grens met Nigeria veroorzaakte duurde het vijf volle dagen voordat de door de staat gecontroleerde pers van Kameroen er op de voor pagina's melding van maakte. Het bezoek van de Israëlische premier Simon Peres aan Kameroen stond in die dagen centraal. En vooral de 'moed' en het 'leiderschap' van Paul Biya sleurden tientallen re gels op de eerste pagina's van de Engels- en Franstalige kranten. Het is vermoedelijk aan de Israëli's te danken geweest dat de ramp in de wereld een onevenredige aan dacht heeft gekregen. Want Peres liet op de avond van diens vertrek het vliegtuig met tonnen hulpgoe deren volladen en voegde aan het gevolg zes artsen en verpleegkun digen toe. De met Peres meegevlo- gen correspondenten uit Israël de den de rest Nadat duidelijk was geworden dat de ramp een behoorlijke om vang had, stelde de president zich aan het hoofd van een crisisteam. Maar de plechtigheden op de agen da voor Peres eiste al diens aan dacht op en, zo is in Yaounde te horen, van enige coördinatie op presidentieel niveau kwam geen klap terecht. Op het idee gebracht door de spontane hulp van de Is raëli's richtte de president zich tot de wereld om meer assistentie. En dat was niet tegen dovemansoren. Zelfs Japanners en Chinezen reis den richting Kameroen af. Met kof fers vol gasmaskers en medicijnen die vooralsnog tot zaterdag in de door tropische regenval veroor zaakte modderpoel in de buurt van de provinciehoofdstad Bamenda bleven steken. Maar het verstrek ken van juiste cijfers over de vluchtelingen vermeed de regering in Yaounde zorgvuldig. Dat zou langs een andere weg de considera tie van het buitenland kunnen 'stagneren'. Spontaan Het lijkt er stérk op dat de spon tane en overdadige internationale hulp voor de slachtoffers van de mysterieuze giframp letterlijk dreigt te verzuipen in de modder van Noord-Kameroen en figuurlijk dreigt weg te zakken in het moeras van ondoelmatigheid en corruptie. Want vele waarnemers in Yaounde voorspellen nu al dat onder meer de blikjes sardines, balen suiker, zakken melkpoeder, tenten en do zen medicamenten en balen kle ding over niet al te lange tijd te koop liggen in de winkels van de steden of tegen schappelijke prij zen zullen worden aangeboden op de talrijke markten van de honder den dorpen. Voordat die goederen echter aan het economisch verkeer zijn toegevoegd, zullen „hoog en laaggeplaatsten" binnen de over heid er dik aan hebben verdiend. Of de miljoenen guldens op de banken ooit zullen worden aange wend voor de rehabilitatie van de slachtoffers die hoogstwaarschijn lijk nimmer meer naar hun dorpen kunnen terugkeren, valt eveneens te betwijfelen. En zo er een deel van de geldelijke steun naar inge wikkelde en lange bureaucratische procedures eindelijk toch zijn lo kale bestemming vindt, zal het een hele tijd duren voordat er een ge vlucht gezin de nieuwe hut kan be trekken en de getroffen familie met een nieuwe veestapel weer in het eigen onderhoud kan v

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7