Gepraat van jewelste tussen Oost en West De mythe van de bodemloze put van ontwikkelingshulp zich Achtergrond Curran verweert PAGINA 6 MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 DEN HAAG - Voor de vertegenwoordigers in vrede en vei ligheid van Oost en West heerst er de komende weken per manent spitsuur. Vooral de agenda's van Amerikaanse en Russische onderhandelaars zijn overvol. Witte Huis-woord voerder Larry Speakes sprak vorige week over een „mis schien nooit eerder vertoonde serie besprekingen" die vrij wel elk onderdeel van de Amerikaans-Russische betrekkin gen zouden omvatten. Doel van al dit gepraat is, behalve het behalen van resultaten over de in het geding zijnde onderwerpen, vooral het scheppen van wal heet „een gunstig klimaat", dat een tweede top tussen president Rea- gan en Sowjet-leider Gorbatsjov mogelijk moet maken. Volgens de vorig jaar november bij hun eerste gesprekken in Genève gemaakte afspraak zou die nog dit jaar in Washington plaatsvinden, gevolgd door een derde ontmoeting in 1987 in Moskou. Vorige week werden in Moskou met redelijk succes besprekingen beëindigd over samenwerking op het gebied van de veiligheid in kerncentrales. De Sowjets gingen begin dit jaar akkoord met hervat ting van het al sinds 1978 gestaakte overleg op dit punt. Van Ameri kaanse zijde werd het Russisch enthousiasme voor hervatting ver klaard uit na de Tsjernobyl-ramp gegroeide belangstelling voor Ame rikaanse kernenergie-technologie, maar ook de Amerikanen zelf zijn nieuwsgierig naar wat de Russen in huis hebben. Vorige week maandag besloten delegaties, geleid door onderminis ter van defensie Richard Perle en kernwapenonderhandelaar Alexei Obukhov, in Genève tijdens een tweede onderhandelingsronde tot het opzetten van een zogenaamd centrum voor vermindering van nucleaire risico's. Deze centra, in feite een modernisering van de befaamde maar ou derwetse hotline tussen Washington en Moskou, moeten in de toe komst voorkomen dat een kernoorlog ontstaat, bijvoorbeeld doordat één van beide partijen militaire manoeuvres van de ander verkeerd inschat. Van Amerikaanse kant is al de verwachting uitgesproken dat een overeenkomst over deze centra één van de resultaten van een top Reagan-Gorbatsjov zou kunnen zijn. Ook op andere, bij de Geneefse top vorig jaar november al aan gegeven, terreinen gaat men drif tig aan de slag. In Washington komen op 5 en 6 september de kernwapenonderhandelaars uit beide kampen bijeen, een voort zetting van de besprekingen die 11 en 12 augustus in Moskou werden gehouden. Over het te gengaan van verspreiding van chemische wapens wordt door Amerikanen en Russen volgende week in Bern onderhandeld. In Genève, 4 september, komt door Hans Geleijnse controle op naleving van verdra gen die bepaalde kernproeven verbieden aan de orde en in Was hington is op 8 september over leg over wederzijdse verminde ring van troepen in Europa, voor bereiding op een nieuwe ronde van de MBFR-besprekingen in Wenen. Over samenwerking in de ruimte wordt 5 en 6 septem ber gepraat, over Afghanistan 2 en 3 september in Moskou. Voorts zullen Amerikanen en Russen elkaar onderhouden over de zogenaamde 'regionale span ningsvelden': het Midden-Oos ten, Centraal-Amerika, Zuidelijk-Afrika. Helsinki-akkoord In Stockholm loopt 20 septem ber de Europese Ontwapenings Conferentie af en diezelfde dag beginnen in Wenen de voorberei dende besprekingen voor de in november daar te houden derde toetsingsconferentie over veilig heid en samenwerking in Europa (CVSE). Naleving en uitbreiding van de Helsinki-akkoorden van 1975 staat op het. programma. En voorzover deze bijeenkomst sfeerbepalend is voor een top, moet worden vastgesteld dat alle voorbereidende conferenties (over mensenrechten bij voor beeld) zijn mislukt en. na aan vankelijk optimisme, de bespre kingen in Moskou moeizaam ver lopen. Kan van deze besprekingen nog worden gezegd, dat het werk werd en wordt overgelaten aan de 'experts', duidelijkheid over een datum en agenda voor de top wordt verwacht van de ontmoe ting tussen de ministers van bui tenlandse zaken Shultz en Sje- vardnadze, 19 en 20 september in Washington. Totnogtoe wordt, zowel in Washington als Moskou, angst- Reagan en Gorbatsjov tijdens de slotceremonie van hun eerste topconferentie. vallig vermeden met een datum- voorstel naar buiten te komen. De Sowjets zeggen, dat zy klaar zijn voor de top, wanneer de Amerikanen bereid zijn tot meer dan een praatje bij de haard, zo als in Genève het geval was. Een van de door Moskou gewenste resultaten is het bereiken van overeenkomst over een verbod op kernproeven. Geheimhouding Washington zegt eveneens klaar te zijn voor een tweede dia loog Reagan-Gorbatsjov. „De bal ligt op' de helft van de Russen", verklaren regeringswoordvoer ders om beurten, met verwijzing naar een brief die Reagan in juli aan Gorbatsjov stuurde. De Amerikaanse president zou daar in met nieuwe voorstellen zijn gekomen, zowel voor wat betreft de verschillende categorieën kernwapens als zijn omstreden onderzoeksprogramma naar een defensie tegen kernraketten, SDI, oftewel Star Wars. Ondanks afspraken over ge heimhouding van besprekingen is, al dan niet bewust, informatie naar de pers 'gelekt'. Gorbatsjov zou een vermindering van 30 procent van het aantal strategi sche kernwapens voorstaan, ge combineerd met een verlenging van 15 tot 20 jaar van het ABM- verdrag, dat het opstellen van een raketdefensie verbiedt. Reagan zou verlenging van het ABM-verdrag met zeven jaar wil len en een uitwisselingsprogram ma met de Russen opstarten over SDI-technologieën. Voor de Sovjets, die uit kwaadheid over de 'lekken' naar de Amerikaanse pers al hebben meegedeeld dat de Reagan-brief „weinig nieuwe en constructieve elementen be vatte", is dat niet aantrekkelijk. SDI-chef generaal Abrahamson heeft immers al toegeven dat sta tionering van een SDI-systeem binnen tien jaar technisch niet mogelijk is. Sinds Gorbatsjov de macht in het Kremlin heeft overgenomen kan Moskou bogen op de voor de publieke opinie meest aantrek kelijke voorstellen. Na de pre sentatie van zijn drie-fasenplan tot vernietiging van alle kernwa pens tegen het jaar 2000, werd het accent gelegd op de vrijwilli ge en eenzijdige stop op kern proeven, die de Russische leider midden vorig jaar afkondigde en recentelijk tot 1 januari '87 ver lengde. Reagan kan zich feitelijk slechts beroepen op de ontwik keling van SDI als een systeem dat kernwapens overbodig zou maken. Verschillende NAVO-landen zien deze ontwikkeling knarse tandend aan. SDI is, het mag be kend worden verondersteld, po litiek niet populair in Europa en steun voor het programma komt er slechts wanneer bedrijven vet te orders in de wacht kunnen sle pen. Over de kernwapenstop wordt weliswaar verschillend geoordeeld, maar overheersend in de reacties van Europese bondgenoten (uitgezonderd de kernwapenlanden Engeland en Frankrijk) en in die van het Con gres is dat het Witte Huis op dit gebied een gebaar zou moeten maken. Reagan heeft echter al herhaal delijk verklaard, dat een stop op kernproeven alleen zin heeft wanneer deugdelijke controle op de naleving ervan mogelijk wordt gemaakt. De Sowjets zeg gen daartoe bereid te zijn en wil len hierover op de top spijkers met koppen slaan. De Amerika nen zien een dergelijke testban duidelijk pas, zoals een diplo maat het onlangs formuleerde, „aan het einde van de rit", met andere woorden wanneer ak koorden zijn bereikt over werkelijke vermindering van kernwapens. Reagan moet eerst zijn defen siebegroting inclusief SDI-pro- gramma zo ongeschonden moge lijk door het Congres zien te krij gen. Huis van Afgevaardigden en Senaat echter (met het door de Democraten overheerste Huis voorop) wensen fors te bezuini gen met het oog op het begro tingstekort. Bovendien wil het Huis de pre sident beknotten in havik-achti- ge plannen, zoals het aan de kant schuiven van het Salt 2-akkoord. Senaat en Huis moeten het ko mende maand eens wordèn over de ingediende amendementen alvorens de wet op de defensie begroting kan worden goedge keurd, maar zeker is al dat de door Reagan gewenste 320 mil jard dollar voor 1987 er niet ko men en evenmin de door hem voorgestelde 5,3 miljard voor SDI. - Verkiezingen Voorts dient de president reke ning te houden met de verkiezin gen die in november voor Huis en een deel van de Senaat wor den gehouden. Hoewel niet wordt verwacht dat de Republi keinen hun meerderheid in de Senaat kwijtraken, staat het nu al vast dat Reagan in zijn laatste presidentiële jaren van doen krijgt met een steeds kritischer achterban, waarvan een deel niet zal schromen op voor het Witte Huis ongelegen momenten met de oppositie mee te stemmen. Defensiebegroting en verkie zingen zijn twee argumenten voor Reagan zich gematigd, zeg 'top-vriendelijk' op te stellen. Te gelijk moet hij rekening houden met de haviken en gevestigde be langen in Pentagon en defensie industrie. Aan het testen van kernwa pens (sinds de eerste kernbom plusminus vijftien zware explo sies jaarlijks plus nog een dozijn kleinere voor slagveldwapens) bijvoorbeeld, wordt per dag zo'n vijf miljoen gulden uitgegeven. Meer dan 9000 mensen verdie nen in de invloedrijke laborato ria als Livermore en Los Alamos hun brood. Deze wetenschap pers, aangevoerd door de vader van de neutronengranaat Ed ward Teller, zien niets in een ban op kernproeven, omdat die het SDI-programma zou lamleggen. Olieprijzen Maar ook Gorbatsjov heeft zo zijn problemen. De daling van de olieprijzen heeft de Sowjet-Unie voor grote economische proble men (daling van inkomsten in harde valuta) geplaatst. De door Gorbatsjov voorgestane econmi- sche hervormingen komen door tegenwerking van het verstarde bureaucratische partij-apparaat uiterst langzaam op gang. Ook al heeft het Russische lei derschap de kernramp in Tsjer- nobyl publicitair handig weten uit te buiten („zie eens hoe ge vaarlijk kernenergie, dus een kernwapen kan zijn"), de directe schade en die voor het energie- programma zullen de planners nog lang bezig houden. Volgens Amerikaanse bronnen hebben de Sowjets bovendien door een verwoestende brand in een vliegend laboratorium voor anti-satellietwapens een grote achterstand in technologische ontwikkeling opgelopen. Kort om, voor Gorbatsjov en de zijnen is er reden genoeg zich eveneens 'top-vriendelijk' op te stellen en tenminste te ijveren voor een pauze in de geldverslindende wapenwedloop. Naar buiten toe zijn beide kampen fanatieke belijders van een en hetzelfde geloof, namelijk het scheppen van een kernwa- penvrije wereld waar vrede en veiligheid troef zijn. Maar zoals onder religieuzen niet ongebrui kelijk, de vermoeiende strijd om de titel 'ware gelovige' kent meer platvloerse dan idealistische mo tieven. En die zijn voor het bepa len van de datum voor de, top waarschijnlijk doorslaggevend. LEIDEN - Vaak lijkt het niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. En soms zelfs dat niet eens. Live-aid leverde 250 miljoen dollar op en nauwelijks een jaar later ra telen de telexen met berichten over rampspoeden in de Sahel als of er nooit een massale hulpactie is geweest. En van tijd tot tijd valt te lezen dat er weer een zoveel mil joen kostend ontwikkelingsproject volledig is mislukt. Kortom: wie gelooft er nog in ontwikkelings hulp? De animo voor ontwikkelings hulp loopt terug. In de jaren '70 steeg de hulp nog jaarlijks met on geveer 6 procent, maar sinds het begin van de jaren '80 is een onmis kenbare daling opgetreden. Ook de massale hulpacties van de afgelo pen jaren hebben die neerwaartse tendens niet kunnen keren. Ze hebben hoogstens de afkalving van de hulp gemaskeerd. Scepsis over het nut van de hulp door Sjaak Smakman is er altijd geweest. Links roept dat de hulp de afhankelijkheid van de ontwikkelingslanden van het wes ten vergroot en de uitbuiting van de armsten in stand houdt. Rechts zegt daarentegen dat de ontwikke lingslanden het uiteindelijk toch van de 'vrije markt' moeten heb ben en dat de hulp daarop versto rend werkt. En gezamenlijk vinden ze dat veel regeringen de hulp ver spillen aan prestigeprojecten en de armsten stelselmatig passeren. Maar al die scepsis is niet terecht, zo blijkt uit een onderzoek dat een internationale groep van deskundi gen in opdracht van Wereldbank en IMF uitvoerde: de hulp helpt wel degelijk. Azië Onder leiding van de Brit Robert Cassen onderzocht deze 'Task for ce on concessional flows' tussen 1982 en 1985 de effecten van ont wikkelingshulp in 7 landen. Hun conclusie na drie jaar onderzoek: ongeveer eenderde van de projec ten is zeer succesvol, eenderde le vert een bevredigend resultaat op en eenderde blijft duidelijk onder de maat. Daarvan is 10 procent zelfs een volslagen mislukking te noemen. Die cijfers zijn volkomen vergelijkbaar met grote nationale of internationale investeringspro gramma's in het westen. Wie herin nert zich bijvoorbeeld niet de bo demloze RSV-put? De paradepaardjes van de ont wikkelingshulp liggen vooral in Azië, met 'nieuwe industrielanden' als Zuid-Korea, Taiwan en Singa pore. Bovendien sloeg de groene revolutie van eind jaren zestig in de Aziatische landen stukken beter aan dan in Afrika. Een land als In dia bijvoorbeeld, dat enige decen nia geleden nog als reddeloos ver loren werd beschouwd, voert te- genwoodig voedsel uit. Hetzelfde geldt voor Indonesië. Een grote te genstelling met Afrika, dat 20 jaar geleden voedsel exporteerde en waar nu de hongersnoden elkaar afwisselen. Hoewel ook in Afrika uitzonderingen de regel bevesti gen. Zo noemen de onderzoekers Malawi, waar de hulp heeft gere sulteerd in een gestage economi sche groei, en Kenia als landen waar de hulp uiterst effectief was. Eisen Ook die succesverhalen zeggen echter niets over de afname van de armoede. De hulp wordt, zegt de Brit Griffin, vaak gegeven om de eigen politieke, industriële of com merciële belangen veilig te stellen. Regeringen in ontwikkelingslan den geven bovendien vaak de voorkeur aan kostbare prestige projecten waarvoor veel materiaal en know-how uit het westen nodig zijn. De hulpgevers wachten zich er vaak wel voor om daarop veel kritiek te uiten, want het mes snijdt op die manier aan twee kan ten: ze houden de regering te vriend en de hulp komt voor het overgrote deel weer terug. De armste groepen - de boeren op het platteland - worden meestal overgeslagen en daar ligt een van knelpunten in de hulp. De werk groep pleit ervoor dat de hulpge- vende landen vaker de eis stellen dat het ontwikkelingsgeld wordt gebruikt voor projecten die de armsten ten goede komen: klein schalige landbouwontwikkeling, onderwijs en gezondheidszorg. Nu heeft de hulp vaak de kloof tussen arm en rijk alleen maar groter ge maakt. Andere eisen zijn volgens de des- kunidgen dat de projecten geen ge compliceerde technieken bevatten die alleen met hulp van buiten landse deskundigen toegepast kunnen worden. Als een project is voltooid - en de deskundigen zijn vertrokken - ebt het effect vaak snel weg. Het beeld van de tractor die staat weg te roesten omdat er niemand is die de kleine reparatie kan uitvoeren, is bekend. Afbouwen? In een tijd waarin de ontwikke lingslanden juist 'emanciperen' is het de vraag hoe haalbaar de aan beveling voor beter toezicht op de besteding van de hulp is. De al eer der aangehaalde Grifïin is daar uit gesproken pessimistisch over. Het enige dat donorlanden kunnen doen is het richten van de hulp op regeringen die hun best doen de kloof tussen arm en rijk te dichten, vindt hij. En: "Misschien is de tijd gekomen om de hele onderneming op te geven en de hulp in een jaar of vijf te verminderen tot het mini mum dat nodig is om aan de roep om humanitaire noodhulp te vol doen. Door de lange-termijnhulp- proggamma's niet voor te zetten, zouden we de armen misschien meer helpen", aldus Griffin. Dat pessimisme deelt de Werel- bank/IMF-werkgroep bepaalt niet. Die bepleit integendeel een ver dubbeling van de westerse hulp in de komende jaren. Dat is pure noodzaak, zeggen de 18 deskundi gen, om de armoede aan te pakken en de economie in de ontwikke lingslanden uit het slop te trekken. Het klinkt echter bijna utopisch. Als het lukt om de daling tot stil stand te brengen, is dat al heel wat. Al is daar wel enig zicht op: de OE SO verwacht dat de ontwikkelings hulp de komende jaren met 2 pro cent zal toenemen. Maar ook dan blijft het jaar 1980, toen de ontwik kelingslanden het recordbedrag van 40 miljard dollar hulp kregen, nog een eind weg. "Wat er ook mag gebeuren, ik ben vast van plan mijn theologi sche werk voort te zetten". Met deze woorden heeft de theoloog pater Charles Curran in een brief aan aartsbisschop Ja mes Hickey van Washington, kanselier van de Katholieke Uni versiteit van Amerika, aangekon digd in beroep te zullen gaan te gen de beslissing van de Vati caanse congregatie voor de ge loofsleer. Die wil hem vervallen verklaren van zijn leerbevoegd heid aan welke rooms-katholieke universiteit ook. Deze beslissing, genomen met instemming van de paus, is geba seerd op een onderzoek tegen pa ter Curran. De congregatie is van oordeel, dat Curran in woord en geschrift ingaat tegen wat de kerk leert op het terrein van de sexuologie, onder meer wat be treft het afwijzen van abortus, voorechtelijk geslachtsverkeer, het gebruik van voorbehoedmid delen en homosexueel samenle ven. In zijn brief aan aartsbisschop Hickey verklaart Curran, dat hij zich alle academische en wette lijke rechten voorbehoudt om hoogleraar in de theologie aan de Katholieke Universiteit te blij ven. "Ik beschouw mijzelf ge schikt en gerechtigd om mijn functie van hoogleraar in de ka tholieke theologie uit te oefe nen". Curran blijft het theolo gisch en praktisch afwijken van elke niet-onfeilbare leer geoor loofd achten en van levensbe lang voor de academische vrij heid en de rooms-katholieke theologie zelf. Tevoren had Hickey hem laten weten, dat hij in zijn kerkelijke leerbevoegdheid per 1 septem ber zou worden geschorst en dat hij daartegen binnen twee weken beroep kon aantekenen. Curran zal zich tot de burgerlijke rechter wenden als hij binnen de univer siteit zijn gelijk niet krijgt. Lutheranen één. Met zeer grote meerderheid hebben de ge lijktijdig gehouden algemene vergaderingen van de drie lu therse kerken in Amerika beslo ten, volkenkundige verschillen te vergeten en samen te gaan in de ene 'Evangelisch-Lutherse Kerk in Amerika' (5,3 miljoen le den). Deze kerk is van de protestant se kerken in de Verenigde Staten per 1 januari 1987 de vierde in grootte. Ze komt na de Zuidelij ke Baptisten, de Verenigde Me thodisten en de Nationale Bap tisten. Licht na duisternis Na 27 jaar atheïstische propa ganda, communistische gelijk schakeling en kerkvervolging hebben de rooms-katholieke bis schoppen van Cuba de gelovigen opgeroepen "uit de duisternis tot het licht te komen". In een pasto rale brief verklaren zij, dat het tijd wordt de consequenties te trekken uit het kerkcongres van februari. "De gelovigen moeten de schaduw waarin zij leven ver laten en meewerken aan de op bouw van de samenleving". Waardering uiten de bisschop pen van Cuba voor wat de revo lutie aan goeds heeft gebracht, zoals het verbannen van extreme armoede, geen racisme of analfa betisme meer, niemand die van honger of gebrek aan medische verzorging omkomt. Wel zyn ze bezorgd over de toestand waarin de gezinnen verkeren. Ze waar schuwen voor alcoholisme, abor tus, bedrog en verspilling. Tegelijk houden de bisschop pen de gelovigen voor, dat een kerk die zich haar zendingsop dracht niet bewust is gemakke lijk een karikatuur van zichzelf wordt. "Christelijk, getuigen is noodzakelijk, ook in een samen leving die de zin voor het heilige heeft verloren, sterk is verwe reldlijkt en is beïnvloed door het De kerk kan de overheid hel pen bij het tegengaan van mis standen. "Wij willen geen idea len uit een voorbije tijd doen her leven en geen heerschappij na- streVen. Maar wij willen ook niet worden opgesloten in de sacris tie. Onze geestdrift voor het evangelie en onze hoop - uit ge loof geboren - willen wij met an deren delen". Naar Ede. De communicatie- commisie van de lutherse min derheidskerken in Europa houdt van 10 tot 16 september een alge mene vergadering in Ede. Aan deze assemblee nemen vertegen woordigers van twintig lutherse kerken in West- en Oost-Europa deel. Het thema is: kerk en com municatie in het informatietijd perk. Vooral zal worden gespro ken over de opkomst van nieuwe media, zoals satelliet-tv. Leden van de lutherse ge meente in Ede fungeren als gast heer. Vluchtelingen. Afgevaardig den van kerken uit de Verenigde Staten en zeven Westeuropese landen hebben de afgelopen week in Driebergen voor het eerst overlegd gepleegd om te komen tot een rechtvaardiger vluchtelingenbeleid Een balletdanser uit Rusland krijgt in Amerika direct asyl als hij vertelt dat hij politiek wordt vervolgd, terwijl vluchtelingen uit Midden-Amerika die bij te rugkeer met gevangenisstraf en soms de dood moeten rekenen, bijna zonder uitzondering wor den teruggestuurd, zei de episco paalse functionaris Henry At kins, die in de Amerikaanse staat New Jersey is betrokken by de kerkelijke opvang van vluchte lingen uit Midden-Amerika. Doel van het overleg in Drie bergen was, een nieuwe visie op het vluchtelingenprobleem te formuleren. De Engelse baptis tenpredikant Paul Weller (na mens de Britse Raad van Ker ken): "De overheid ziet vluchte lingen en immigranten als hét probleem, terwijl wij de nadruk leggen op de redenen waarom deze mensen hun land hebben verlaten. Daar zit vaak militaire, racistische of economische drei ging achter". Milieu Volgend jaar april wil de groep theologen, natuurwetenschap pers en kerkelijke werkers die het afgelopen weekeinde op 'Kerk en Wereld' in Driebergen voor een eerste beraad bijeen was, met concrete plannen ko men om de kerkelijke betrok kenheid by het milieuvraagstuk te vergroten. Twee groepen gaan studie maken van theologische en ethische vragen met betrek king tot milieubeheer en van de praktische vraag op welk terrein de kerk een eigen bijdrage kan leveren. Het beraad was een initiatief van de afdeling sociale vragen van de Raad van Kerken, het her vormd Werkverband voor Maat schappelijke Activering en de vereniging Goed Rentmeester schap in Middelburg. Hervormde Kerk: beroepen te Elburg B. H. Weegink Heerde; aangenomen naar Hilversum (deelwerk) kandidaat mevrouw M. E. van Asbeck-van Leeuwen'. Gereformeerde Kerken: aange- nomen naar Staphorst-Rouveen A. B. Wolters Boornbergum (Fr.). Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te 's Graven- zande J. van Amstel Ede.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6