'Zelfbeklag universiteiten over kortingen onterecht' Buurthuis en peuterspeelzaal geopend Wellicht dependance H erd u ii in Leiden Vragen over komst Zuidafrikaan Verkoopster achtervolgt dievegge op warenmarkt e i d en MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 LEIDEN Dolman bij opening academisch jaar: LEIDEN - Voor de voorzit ter van de Tweede Kamer, dr. D. Dolman, zijn de be zuinigingen bij de universi teit luxe-problemen. Hij vindt dat het zelfbeklag van deze instellingen onterecht is. "Materieel gaat het om een kleinigheidje". De voorzitter van het college van bestuur, mr. K.J. Cath, meent dat met de nieuwe bezuinigingsronde de grenzen van wat men mensen in een universiteit kan aandoen zon der hun goede functioneren in ge vaar te brengen, worden bereikt. "De geforceerde overhaasting, waarbij ingrijpende besluiten over de toekomstige ontwikkeling van ons universitair bestel in drie maanden worden afgejakkerd, gaat voorbij aan het belang, dat aan de orde is voor ons land", aldus Cath. De opening van het academisch jaar in Leiden. Voor deze gelegen heid die vanmiddag plaatshad in de Pieterskerk, was de Tweede Ka mer-voorzitter uitgenodigd. Dol man koos met zijn rede getiteld 'Elite Vere' voor een variant op de roman van Louis Couperus: 'Eline Vere'. Volgens hem behoren de toehoorders van de universiteit tot die elite. 'U bent verkoren te werken in een gemeenschap waar de vrijheid bloeit als nergens an ders en waar ouderen niet elke vier jaar examen doen". Dolman hield op de volgende manier de universitaire gemeen schap voor, dat het hoger onder wijs is gespaard. "Al zuchtte het personeel onder de kortingen op de ambtenarensalarissen en werd de student het profijtbeginsel on der de neus gewreven, onderwijs punten aan te wijzen, zei hij: "Een bestuurscultuur, die elk risico mijdt, alles van te voren uitgebreid wil onderzoeken en tot het bittere eind wil bediscussiëren blokkeert daardoor elk tempo en mist flexibi liteit". Of: "Bij een bestuurscul- I tuur, die zich zo in details verdiept en verbureaucratiseerd is, komen de werkelijk belangrijke vragen niet aan de orde". Duidelijker werd hij in de rich ting van de overheid. Dolman kon HH.naar huis gaan met de wetenschap onderzoek"zeif"bleven'op peil" dat het parlement ook niet deugt Het kreeg van Cath een veeg uit de pan, omdat de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs de no deloos omslachtige, gecompliceer de en kostbare bestuurlijke organi satie van de universiteit groten dat wil zeggen konden zich verder ontplooien. De werkende en vooral de werkloze jongeren komen er al weer slechter af'. De Tweede Kamer-voorzitter vroeg zich serieus af door wié hoogleraren zich het meest gefru- deels intact laat. En dat was bij de Intrede en bevestiging predikanten LEIDEN - De baptistengemeente heeft maar een paar maanden zon der predikant gezeten, want na het vertrek van ds. Bosveld naar Mus- selkanaal kon zij gisteren al zijn opvolger, ds. A. H. Agtereek (foto boven), begroeten. De intreedienst was gistermiddag in de lutherse kerk. Daar waren ook belangstel lenden uit Westerhaar, waar ds. Agtereek (52) vandaan kwam. In de Marekerk werd drs. A. J. Plaisier (30) - foto beneden - be vestigd en ingezegend tot predi kant van de Hervormde Kerk. Hij gaat met zijn gezin naar Sulawesi (het vroegere Celebes) om er do cent voor het vak Nieuwe Testa ment te worden aan de theologi sche school in het vroegere Makas sar. Namens de Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk, de Leidse wijkgemeente 'Marewijk' en de regionale zen dingscommissie werd hfj in dezelf de dienst daartoe uitgezonden. streerd voelen: door Zoetermeer, het college van bestuur, de facul teit of door hun eigen vakgroep. Eigen boezem Mr. K.J. Cath had daarop ee antwoord. Ook hij had 'Couperu; in de titel verwerkt. In zijn rede 'Duidelijkheid, een stille kracht', sprak hij zijn ergernis uit over de bestuursstructuur van de universi teit. Of hij zijn hand daarmee in ei gen boezem stak, bleef echter on-| duidelijk. Zonder specifieke knel- behandeling van de wet Tweede Kamer niet doorzien vol gens de voorzitter van het college van bestuur. LEIDEN - In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in de Merenwijk werd gistermiddag een play- backwedstrijd gehouden voor jong en oud. Het spektakel was georganiseerd door speeltuinvereniging De Meren- droom en werd gepresenteerd door George Julien. Volgens de organisatoren was het een geslaagde middag. "Er werden maar liefst 22 acts vertoond". In de categorie tot en met tien jaar werd de eerste prijs in de wacht gesleept door de drie zusjes Van Tongeren die samen met Danielle Thijssen het toneel beklommen. S. Graafmans won in de categorie tien tot en met vijftien jaar. Kitty de Ru werd de winnares in de afdeling vijftien jaar en ouder. Op de foto drie jonge artiesten die al precies weten hoe ze moeten kijken. (foto Fred Rohde» Wethouder van Dongen onthult naambord LEIDEN - Door het naambord te onthullen opende wethouder Van Dongen zaterdagmiddag officieel het nieuwe buurthuis Vogelvlucht en de peuterspeelzaal Donder steen, gehuisvest in de voormalige Antoniusschool aan de Boshuizer- laan 5 (Zuid-West). Een feestelijke opening, zij het dat de vrolijkheid toch enigszins werd overschaduwd door de angst dat men binnenkort zal moeten be zuinigen. Een gevaar waar ook de wethouder bij stilstond, hoewel ze aankondigde dat er in het komen de jaar in Leiden niet zal worden gesnoeid in het sociaal-cultureel werk. Medewerkers van Vogelvlucht spraken in deze krant hun onge rustheid al uit over het feit dat mi nister Brinkman (wvc) heeft aange kondigd dat er op onder meer het club- en buurthuiswerk fors zal worden bezuinigd. "Hoe die bezuinigingsronde hier in Leiden gaat Uitpakken weten we LEIDEN/KATWIJK - De Provin ciale Raad voor de Volksgezond heid in Zuid-Holland zal waar schijnlijk een positief advies uit brengen over de vestiging van een dependance in Leiden van het Kat- wijkse verpleeghuis O verduin. De ze tien plaatsen tellende depencan- ce voor dagbehandeling van psy chogeriatrische patiënten wordt waarschijnlijk voorlopig onderge bracht bij een verzorgingshuis in Zuid-West. De aanvraag van Overduin da teert van september vorig jaar. De afdeling dagbehandeling van het Katwijkse verpleeghuis (vijftien plaatsen) zit vol en kent daarnaast een wachtlijst. Daar staat tegen over dat er in Leiden helemaal geen voorziening voor de opvang van psychogeriatrische (geestelijk zieke) bejaarden is. Vandaar dat nogal wat plaatsen in Overduin door Leidenaars worden bezet. Als er in Leiden een dependance komt, worden er vier van de vijf tien plaatsen in het verpleeghuis in Katwijk opgeheVen, zodat de uit breiding zes plaatsen bedraagt. Dat is overeenkomstjg het aantal dat hiervoor in dit gedeelte van de pro vincie beschikbaar is. Ambtenaren van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid doen de aanbeveling een positief advies over de dependance uit te brengen aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De raad moet daar zelf nog over beslissen. Zij wijzen daarbij de mogelijkheid af om de dependance in het Leidse verpleeghuis Zuydtwijck onder te brengen. Dit verpleeghuis had daar wel om gevraagd. Er is slechts ruimte op de negende verdieping en die plek wordt blijkens het ambtelijk advies voor wat betreft toegankelijkheid en leefsfeer onge schikt geacht. De ambtenaren van de provin ciale raad geven.de voorkeur aan vestiging van de dependance "in een verzorgingshuis dat wijkge richte activiteiten ontplooit". Er wordt geen concreet verzorgings- Vraagtekens SP bij stortplaats Oostvlietpolder LEIDEN - SP-raadshd Vergeer vindt het zeer onwenselijk dat het bestuur van de provincie Zuid- Holland de Oostvlietpolder heeft aangewezen als stortplaats voor verontreinigde slib en bagger. "In hoeverre is het college bekend met de samenstelling en mate van verontreiniging van het zuiverings- en baggerslib dat mogelijk in de polder gestort gaat worden", vraagt hij zich in een schrijven aan het Leidse gemeentebestuur af. In juli werd bekend dat de pol- J der als stortplaats was aangewe- I zen. Volgens Vergeer is het geen I goede zaak dat de polder gebruikt I gaat worden voor dit doel. Er kun- nen grote problemen ontstaan, schrijft hij, en Vergeer vraagt zich dan ook af of de gemeente betrok ken was bij het maken van het plan. Voorts wil het raadslid weten of de gemeente zich gaat verzetten tegen het voornemen van de pro huis genoemd; wel zijn er onder handelingen gaande met twee ver zorgingshuizen in Zuid-West. Het is de bedoeling dat Overduin de dependance te zijner tijd zal overdragen aan het verpleeghuis dat voor Leiden de zorg voor de psychogeriatrische opvang op den duur krijgt toegewezen. In dit ver band is vermeldenswaard dat er van Zuydtwijck al een aanvraag ligt voor de bouw van een vleugel met plaats voor 66 bedden voor psychogeriatrische patiënten, bij het bestaande complex aan de Aal tje Noordewierlaan in Zuid-West. Ook is er een plan om het verzor gingshuis Zijloever in Leiden- Noord, mocht dat er tenminste ooit komen, psycho-geriatrische op vangmogelijkheden te bieden. Daarom is het advies voor een dependance van Overduin bedoeld voor een tijdelijke periode, in af wachting van een definitieve voor ziening in Leiden. Het is de bedoe ling dat in de Leidse vestiging van Overduin twee full-time medewer kers worden aangesteld, naast en kele part-time medici en dat er ver der gebruik wordt gemaakt van fa ciliteiten in het verzorgingshuis. Of de dependance er uiteindelijk zal komen, hangt af van de staats secretaris van volksgezondheid, die advies heeft gevraagd aan het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land. ngen onthulde zaterdagmiddag nog niet. Maar bekijk je het van de sombere kant, dan zit het er in dat we hier straks in een mooi, ruim gebouw zitten zonder stafperso neel". Deze sombere ondertoon ken merkte ook de redevoering die Ruud van der Krogt, voorzitter van de stichting Vogelvlucht, zaterdag middag hield. Kijk, zei hij, na veel, lang en soms moeizaam vergade ren is er dan uiteindelijk een fusie ontstaan tussen de buurthuizen De Klinker, Tamboerijn en Vijfhoven- huis, een fusie die resulteerde in deze mooie accommodatie, en wat dreigt er nu te gebeuren? Waarna hij de hoop uitsprak dat wethouder Van Dongen Vogel vlucht zal ontzien. Want, zo betoog de Van der Krogt, in feite zijn wij al het resultaat van bezuinigingen. "In 1982 waren er nog negen for matieplaatsen voor sociaal-cultu reel werk in deze wijk, zes jaar later zijn dat er nog maar drie". Wethouder Van Dongen deelde zijn ongerustheid. "Dit kabinet be kommert zich niet om welzijn", zo zei ze. "Ze zijn dan ook weer van plan om rake klappen uit te delen". Welke gevolgen een en ander op den duur precies zal hebben kon ze naar eigen zeggen niet meedelen, "nu nog niet". Wel verzekerde ze de aanwezigen dat Vogelvlucht in '87 geen geld hoeft in te leveren: de drie formatieplaatsen blijven ge handhaafd. En als het aan Van Dongen ligt zal de gehele sociaal-culturele sec tor in Leiden in '87 niet worden ge troffen door bezuinigingen. Dat is tenminste de toonzetting van het ontwerp-programma welzijn dat binnenkort zal verschijnen. "Maar dat plan moet natuurlijk ook nog door de gemeenteraad". Fruitautomaat LEIDEN - De parkeerautomaat aan de Steenschuur heèft zaterdag eventjes dienst gedaan als fruitau tomaat. Een Leidse automobilist wilde aan die straat zijn auto par keren en gooide drie gulden in de automaat. De man kreeg niet al leen zijn drie gulden meteen weer terug, en rolden ook nog eens 35 andere guldens uit. De automobilist toonde zich van zijn goede kant. Hoewel de gift uit de automaat voldoende was om een eventuele parkeerbon te beta len, bracht hij de 35 guldens naar de politie. Die heeft de man vrien delijk bedankt en het geld overge dragen aan de gemeente. LEIDEN - Buiten stond een dixie- landbandje, binnen kon men infor matie krijgen over diverse soorten onderwijs: afgelopen zaterdag werd in de Waag weer de Leidse onderwijsmarkt gehouden. Die markt wordt elk jaar georga niseerd door het LES, het Leids Educatief Sentrum. De markt, waarop diverse organisaties verte genwoordigd zijn, is er voor ieder een die plannen heeft om in het nieuwe seizoen weer iets te gaan le- En dat kan variëren van een cur sus Russisch tot een serie lessen over de geheimen van de elektroni ca. "Er is veel mogelijk in Leiden", lieten de organisatoren de aanwe zigen dan ook niet zonder tróts we ten. "leder jaar komen er nieuwe cur sussen bij. Er zijn cursussen voor Nederlanders en voor buitenlan ders, voor mensen met weinig oplei ding en voor mensen met meer op leiding, er zijn cursussen die een dagdeel in de week kosten en oplei dingen waar men een aantal avonden of dagen in de week mee zoet is". (foto Fred Rohde» LEIDEN - De Links Leiden fractie is van mening dat het Leidse ge meentebestuur contact moet opne men met het bestuur van de Leidse universiteit, teneinde deelname van de Zuidafrikaanse hoogleraar Gouws aan het congres over Sir Philip Sidney te voorkomen. Aanvankelijk zou het congres Ruim 3000 bezoekers rommelmarkt in Ijshal niet in Leiden, maar in Zutphen worden gehouden, aldaar sneuvel de de edelman eeuwen geleden tenslotte ook in de strijd tegen de Spanjaarden. De Zutphense ge meenteraad, die in maart besloot tot een economische, sportieve en culturele boycot van Zuid-Afrika, ging er echter niet mee akkoord dat de Zuidafrikaanse geleerde Gouws op het congres zou spre ken. Toen de organisatoren dit hoor den hielden zij het voor gezien in Zutphen. Het congres werd ver plaatst naar de Leidse Lokhorst- kerk. Van Lint (Links Leiden) is het hiermee niet eens. Hij is van mening dat de Zutphense gemeen teraad juist heeft geoordeeld en dat men ook in Leiden Gouws niet moet toelaten. Om die reden verzoekt hij om het overleg met de universiteit. Van Lint vraagt zich tenslotte af of de gemeente op enigerlei wijze be trokken is bij het congres (huisves ting, subsidie, receptie). "Zo ja, bent u dan bereid die betrokken heid alsnog te beëindigen?" GESCHEPT - Een bejaard echt paar uit Rotterdam is zaterdag ge wond geraakt toen het werd aange reden op het zebrapad bij 't Gan getje. De man en de vrouw - res- pektievelijk 74 en 73 jaar oud - werden geschept door een 20-jari- ge automobilist uit Leiden. Deze vertelde de politie dat hij het echt paar niet had gezien omdat hij in gesprek was met een medepassa gier. Het echtpaar is met lichte ver wondingen overgebracht naar het AZL. GEWOND - Een 17-jarige brom fietster uit Leiden is zondagmid dag gewond geraakt bij een ver keersongeval op het fietspad op de brug bij de Haagsche Schouw. Het meisje botste op een tegenligger op: een 14-jarige fietser uit Valken burg. De politie vermoedt dat bei den te dicht tegen de as van de weg hebben gereden. Beide weggebruikers kwamen ten val. Het meisje kreeg echter het stuur tegen haar borst. Ze is met borstletsel opgenomen in het AZL. Ouderen De SSL organiseert voor ouderen rondvaart naar de Rotter damse Havens. Vertrek: 14 sep tember om 9 uur s'morgens, aan komst rond 5 uur s'middags. Ver zamelplaats: SSL gebouw, Val kenpad 2 Leiden(Merenwijk). Inl: 071- 219944 LEIDEN - Op de warenmarkt aan de Nieuwe Rijn heeft zich zater dagmiddag een bescheiden 'wild west' afgespeeld. Een verkoopster in een boekenzaak aan de Nieuwe GEWOND - Bij een aanrijding op de kruising Brahmslaan/Verdis- traat is zaterdag een 47-jarige fiets- ter uit Leiden gewond geraakt. Volgens de politie stak de vrouw plotseling de weg over waardoor een 61-jarige automobilist uit Lei den haar niet meer kon ontwijken. De vrouw is opgenomen in het zie kenhuis met een gebroken kaak en kneuzingen. Rijn betrapte een winkeldievegge. De laatste zetten het op een lopen en probeerde in de drukte van de markt te verdwijnen. De verkoop ster liet het er niet bij zitten en zet te de achtervolging in. Bij die achtervolging duwde de winkeldievegge achtereenvolgens een kinderwagen, een voetganger en een bromfietsers omver. Uitein delijk kreeg de verkoopster de vrouw te pakken. Ze moest echter weer loslaten nadat de winkeldie vegge haar een stevige dreun ver kocht. De verkoopster liep hierbij letsel in het gezicht op. De winkel dievegge wist daarna te ontkomen. LEIDEN - Ongeveer 3000 i bezochten de rommelmarkt sport- in die het afgelopen weekeinde voor de tiende keer in de ijshal werd gehouden. Een aantal dat de organisatoren een beetje tegenviel. "Maar als je weet dat er ook een vlooienmarkt was in Leiden, dan mogen we nog niet klagen". De rommelmarkt bracht in totaal - grof geschat - zo'n zestigduizend gulden op. "Vijftigduizend gulden is voor de verenigingen die meededen en zo'n tienduizend voor 'De Sleu tels', de organisatie dus. Die tien duizend zal zoals bekend worden gebruikt voor de bouw van een sporthal voor gehandicapten". Omdat de markt voor de tiende keer werd gehouden hadden de or ganisatoren diverse attracties be dacht: zo waren er dit jaar sportde- monstraties, optredens van muzi kanten alsmede een braderie. Het geheel werd gisteravond afgeslo ten met een feestavond voor de standhouders. ADVERTENTIE OPENING SPORTHAL IN HET MORSKWARTIER OP WOENSDAG 3 SEPTEMBER A.S. ZAL DE NIEUWE SPORTAC COMMODATIE IN HET MORSKWARTIER OFFICIEEL WORDEN GE OPEND. OM DE OPENING LUISTER BIJ TE ZETEN ZULLEN ER ENKELE WED STRIJDEN WORDEN GESPEELD DOOR TOPAMATEURS. 21.00-22.00 uur Leidse Selectie tegen Data Gold. 20.00-22.00 uur Squash demonstratie door L.S.R.C. Iedereen is van harte welkom op de Smaragdlaan 99.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3