'Leerkrachten staan onder zware druk Onderaardse gangen van zand ontdaan Inspectrice basisonderwijs, mevrouw Th. J. Semplonius, met 'vut' Vier ministers aan de computer PAGINA 2 regio leiden MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 KATW1JK/OEGSTGEEST - Geen woord van kritiek komt over haar lippen. Hoewel zij beslist een mening heeft over de steeds verdergaande bezuinigingen in het onderwijs, houdt zij daarover haar lippen op elkaar. "Ambtenaren moeten geen kritiek leveren, is mijn op vatting, Ook al ga ik in de vut. Verwacht van mij dus geen commentaar op de maatregelen van minister Deetman. Dat laat ik aan anderen binnen het onderwijs over". kleuteronderwijzeres in het Frie se stadje Sneek. Daarna werkte zij als 'kleuterjuf in Baarn en in Utrecht. In die laatste gemeente werd zij benoemd tot hoofdleid ster. Daar ook volgde zij een mid delbare studie pedagogiek. In 1959 kreeg zij de leiding van de kleuterafdeling en vier klas sen lager onderwijs van een scholengemeenschap in Utrecht. "Dat was een experiment van de gemeente Utrecht. Op de scho lengemeenschap werd onderwijs gegeven aan kinderen van vier tot achttien jaar. Daar heb ik ont zettend veel opgestoken", aldus mevrouw Semplonius, die op die school tevens conrectrix was. Aan het woord is mevrouw Th.J. Semplonius uit Oegstgeest die vandaag stopt met haar werk als inspectrice van het basisonder wijs in het gebied dat wordt aan geduid als 'Inspectie Katwijk'. Zij treedt vervroegd uit, gaat met 'vut'. Mevrouw Semplonius was sinds 1969 inspectrice van het kleuter en lager onderwijs. De laatste zeven jaar werkte zij bij de inspectie Katwijk waaronder het basisonderwijs in de ge meenten Katwijk, Leiderdorp, Noordwijk, Oegstgeest, Rijns burg, Valkenburg en Voorhout ressorteert. door Kees vari Kuilenburg Met het vertrek van mevrouw Semplonius wordt ook de in spectie Katwijk opgeheven. Ook dat is een uitvloeisel van de be zuinigingen op onderwijsgebied. Het inspectiewerk in de zeven gemeenten wordt ondergebracht bij de inspecties in Leiden, Sas- senheim en Zoetermeer. Het besluit om in de vut te gaan is een bewuste stap van de Oegstgeestse. In totaal heeft zij nu 41 jaar in het onderwijs ge werkt. "Het is genoeg geweest en als je daar van overtuigd bent, is het niet moeilijk om te vertrek ken. Ik heb dan ook geen mo ment overwogen om tot m'n 65s- te te blijven werken". De scheidende inspectrice heeft een lange loopbaan in het onderwijs achter de rug. In 1945 begon de in Leeuwarden gebo ren mevrouw Semplonius als Inspectie Die laatste werkkring was min of meer aanleiding om te sollici teren als inspectrice van het kleuteronderwijs bij de zoge naamde 15e inspectie. Deze in spectie omvatte 30 gemeenten in het zuidelijk deel van de provin cie Zuid-Holland. "Op de scho lengemeenschap kom je met veel mensen in aanraking. Je praat is met deze en gene en op een gege ven moment kom je op het idee naar een andere baan in het on derwijs te solliciteren. Ik heb al tijd met veel plezier met kinde ren gewerkt, maar toch wil je wel eens wat anders. Een nieuwe uit daging aangaan. En die zag ik duidelijk bij de inspectie", aldus mevrouw Semplonius. Als inspectrice heeft de Oegst geestse heel wat mee gemaakt. In 'haar' periode groeiden veel gemeenten sterk en daardoor moesten er ook heel wat kleuter scholen worden gebouwd; ver- Mevrouw Th. J. Semplonius: "Betrokkenheid i gegroeid". i ouders en schoolbesturen met het onderwijs is Sterk (foto Wim Dijkman) der werden de klassen kleiner en kwamen de schoolbegeleidings diensten van de grond. "Kortom, een boeiende tijd", zegt me vrouw Semplonius. Een tijd die wel veel extra werk voor de in spectrice met zich bracht. Ze was belast met het toezicht op onge veer 300 kleuterscholen. Al die scholen moesten eens in de twee jaar worden bezocht. "Aanvan kelijk miste ik het dagelijks con tact met de kinderen en het les geven wel, maar ik kreeg er veel andere contacten terug". Vooral het werk in de wat klei nere plaatsen boeide haar. "Daar merkte je dat de leerkrachten en schoolbesturen blij waren dat zjj eens in de zoveel tijd eens met iemand over het onderwijs van gedachten konden wisselen". Kennis nihil Toch was het niet allemaal ro- zegeur en maneschijn. Bij som mige schoolbesturen was vooral toen mevrouw Semplonius met haar inspectiewerk begon, de on- derwijskennis vrijwel nihil. "De bestuurders waren stuk voor stuk aardige mensen die het goe de met de school voor hadden. Maar met enthousiasme alleen red je het uiteindelijk niet". In de laatste 25 jaar is dat alle maal sterk veranderd. Volgens Semplonius is de be trokkenheid van schoolbesturen en ouders bij het onderwijs sterk gegroeid. "Nu praat iedereen •mee over het hoe en wat op de school. Dat is een enorm goede zaak. Uiteindelijk gaat het om je kind en dan moetje bij wijze van spreken voorop staan als er over onderwijs gesproken wordt. En dat gebeurt nu gelukkig. De leer krachten staan er niet meer al leen voor". Toen zy in 1978 'verkaste' naar de inspectie Katwijk wachtte haar daar een nieuwe uitdaging: de samenvoeging van kleuter- en lagere scholen tot basisscholen stond voor de deur. "Die samenvoeging heeft heel veel gevraagd van de mensen in het onderwijs. Daar is naar mijn idee veel te licht over gedacht". Volgens de scheidende inspectri ce staan de leerkrachten de laat ste jaren onder ontzettend zware druk. Niet alleen door de bezui nigingen, maar ook door andere invloeden van buiten. "De kinde ren zijn veel bewerkelijker ge worden en hebben ook meer pro blemen. Problemen die tal van oorzaken kunnen hebben. Varië rend van het slechte huwelijk van hun ouders tot een vader die zonder werk is of de ellende die ze op televisie zien. Dat wreekt zich op de scholen. Maar de meeste leerkrachten vangen kin deren met problemen heel goed op. Ze staan achter hun kinde ren. En dat is een goede zaak". Hobby's Bang om na haar pensionering in een diep gat te vallen, is ze niet. "Ik heb net de vakantiepe riode achter de rug. Daardoor is de overgang niet zo heel groot. Ik krijg nu meer tijd voor mijn hob by's. Als ik naar een museum wil hoef ik niet meer in het weekein de te gaan, maar kan ik een rus tig moment uitzoeken. Boven dien wil ik een cursus kunstge schiedenis gaan volgen. Nee hoor, ik zal me geen moment ver velen". MAANDAG Leiden Aula Gebouw 50 AZL - Wassenaarse- weg, afd. Leiden e.o. v.d. Diabetes Ver. Ned. organiseert voorlichtingsavond met als onderwerp oogcomplicaties bij diabeten, 20 uur. Kukhuis - 'The Killing fields', 19.30 en 22 uur; 'Carmen'. 20 en 22.15 uur. Leiderdorp K&O-gebouw - open inschrijf- en infor matie-avond K&O, 19.30-21.30 uur. Gemeentehuis - Statendaalder, raads vergadering, 20 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - raadsvergadering. 19.15 uur. Voorschoten Dorpskerk Schoolstraat, orgel- beiaardConcert, 19.45 uur. DINSDAG Leiden Vrouwentelefoon sexueel geweld, be reikbaar van 14-17 uur, tel. 126844. LVC - Breestraat 66, sportcafé, 20-24 Lagere woonlasten huurders AWL LEIDERDORP - Het financiële voordeeltje dat de Leiderdorpse woningbouwvereniging heeft als gevolg van de dalende rentestand, zal voor 35 procent aan de huur ders ten goede komen. Tien pro cent wordt gestort in de onder- houdsfondsen en 55 procent in de algemene bedrijfsreserve. Dat zijn de woningbouwvereni ging AWL en de gemeente overeen gekomen. Het voorstel wordt van avond behandeld door de gemeen teraad. Volgens burgemeester en wet houders is een en ander "in goed overleg" met het bestuur afgespro ken. Meteen toen bekend werd dat de AWL 30 miljoen zou overhou den liet de gemeente weten dat geld het liefst aan de huurders ten goede te laten komen. Door de gro te huurverschillen van de verschil lende complexen zal die verlaging echter in verschillende vormen tot uitdrukking worden gebracht. De woonlasten zouden gemiddeld met elf gulden per jaar kunnen dalen. Minister De Korte (midden) achter de computer, geflankeerd door zijn collega's Smit-Kroes rechts vooraan). Minister De Korte houdt het bij kijken... <r s en Van den Broek 'foto Loek Zuydcrduin) WASSENAAR - Maar liefst vier ministers kwamen er zaterdag opdraven voor de computertentoonstelling die werd gehouden op het Wassenaarse Rijnlands Ly ceum. De school viert haar vijftigjarige bestaan en is met de viering daarvan al een week bezig. Na het alom geprezen totaaltheaterstuk Futura Ex tra Bold was er zaterdag de computertentoonstelling die als motto had meegekregen 'De toekomst die er al is'. Een variant op het thema dat alle lustrumactivitei- ten heben meegekregen: heden, verleden en toe komst. De tentoonstelling, die gisteren haar tweede en laatste deel beleefde, werd bezocht door 1500 belang stellenden. Onder die 1500 de ministers Smit-Kroes, De Korte. Van den Broek en Ruding. De Korte kreeg instructies van zijn dochter, leerling van de school. Dat was op zich niets bijzonders want alle bezoekers werden door leerlingen, de eigenlijke grote krachten achter de ten toonstelling, te woord gestaan. Zij hielpen bij het uit proberen van de computerprogramma's en introdu ceerden hen bij een robot, één der klapstukken van de tentoonstelling, die door "gerenommeerde" firma's was gesponsored. Behalve de computertentoonstelling en het totaal theaterstuk Futura Extra Bold was er ook nog de lus trum-fototentoonstelling, die werd geopend door de Wassenaarse onderwijswethouder J. Greep, die even daarvoor een lustrumbundel waarin een halve eeuw Rijnlands Lyceum uit de doeken wordt gedaan, kreeg overhandigd door één der auteurs, leraar R. H. Cools. De andere auteur is leraar Den Ouden. Om vleermuizen overwinterplaats te bezorgen in kuststreek WASSENAAR/HILLEGOM - Vrij willigers van de Stichting Werk projecten Hillegom/Lisse verblij ven sinds enkele weken drie dagen per week onder de grond in het duingebied tussen Katwijk en Den Haag. De medewerkers graven het zand weg uit de onderaardse gan gen die dateren uit de Tweede We reldoorlog. Doel van de actie is de vleermuizen in de kuststreek een overwinterplaats te bezorgen. Staatsbosbeheer is al tien jaar lang bezig met het schoonmaken van de gangen die de bunkers in het duingebied onderling verbin den. P.H. Deursen, opzichter van het natuurgebied Hollands Duin waarin de gangen liggen, vertelt dat Staatsbosbeheer tot voor verle den jaar werd geholpen door eer stejaars studenten van de universi teit. "Gedurende een of twee we ken kwam er een man of vijftig hier graven. Hoewel dat echt wel flink opschoot hebben we toch be sloten het dit jaar over een andere boeg te gooien. We werken nu met een klein groep maar over een lan gere tijd". Staatsbosbeheer had deze winter al kennis gemaakt met de stichting werkprojecten, een stichting die onbetaald werk organiseert voor mensen zonder betaalde baan. Vrijwilligers van de stichting heb ben namelijk geholpen met het wegkappen van houtopstanden. Deursen: "De ervaringen met deze mensen waren prima, dus hebben we ze opnieuw gevraagd". Sinds begint augustus zijn zes werklozen, afkomstig uit de hele regio, te vinden in en om de bun kers en gangen in het duingebied. Op zeer primitieve wijze wordt het zand waarmee de gangen vollig- gen, boven de grond gehaald. In de donkere vochtige gangen staan de vrijwilligers het zand in emmers te scheppen die vervolgens met tou wen naar boven worden gehaald. Noodzaak Deursen legt uit dat het schoon maken van de gangen noodzake lijk is voor de vleermuizen. "Tien jaar geleden ontdekten we dat ruim 30 vleermuizen de onderaard se gangen gebruikten als hun win terslaapplaats. Dat was natuurlijk een prachtige ontdekking maar we beseften ons direct dat we, als we nog meer vleermuizen zouden wil len, wèl aan het werk moesten. De meeste gangen waren namelijk volgestoven met zand waardoor het klimaat ongunstig was". Om het vochtige kille klimaat waar vleesmuizen dol op zijn te be reiken, is het noodzakelijk dat de gangen minstens twee meter hoog zijn. Dat betekende een enorme opdracht voor Staasbosbeheer. De afgelopen jaren is er, door de inzet van vele vrijwilligers, ruim drie kwart van de 1200 meter onder aardse gang, schoongemaakt. Al dat werk is volgens de opzich ter zeker niet voor niets geweest. In tien jaar tijd is het aantal vleer muizen dat onder de duinen tussen Katwijk en Den Haag de winter doorbrengt, gestegen tot 130. Er zitten vier verschillende soorten waarvan de meervleermuis (voor de liefhebbers Myotis dascynemes) echt heel zeldzaam is. Vleermuizen zijn beschermde dieren die nogal tot de verbeelding spreken. Het zijn de enige vliegende zoogdieren en zijn, door dat ze insecten eten, bijzonder nut tig. Omdat de zwart/bruine diertjes nauwelijks kunnen zien, maken ze gebruik van een zeer uitgekiend ra darsysteem. Deursen legt uit dat rust in de wintermaanden voor de beesten van het grootste belang is: "In de winter hebben ze een lichaams temperatuur van 3 graden en slaat hun hart één keer per kwartier. Als ze wakker zijn stijgt hun tempera tuur naar 35 graden en slaat hun hart 1000 keer per minuut. Wakker worden kost een vleermuis dus heel veel energie, dus laten we ze maar liever slapen". De opzichter en zijn medewer kers kruipen in de lange winter maanden dan ook slechts één keer de gangen in om het aantal dieren te inventariseren. De ingangen van het gangenstelsel worden goed verborgen en waar nodig afgeslo ten met een traliehek zodat onge node bezoekers niet binnenkomen. Het graven ligt stil van oktober tot half april. In de gangen hangt een heel bi zarre en wat angstaanjagende sfeer. Langs de kanten van de nau we gangen staan olielampjes die grillige schaduwen veroorzaken. De wetenschap dat er een achter gebleven vleermuis kan hangen. maakt het er allemaal niet 'gezelli ger' op. De vrijwilligers van de stichting hebben daarvan geen last. Balt Charisius, projectleider, zegt wat lakoniek dat het leuk is om als werkloze toch iets om han den te hebben: "Het is onder dé grond heel gezellig, zo met zijn al len. Als het regent sta je droog en je bent lekker bezig". Het feit dat hij voor vleermuizen in de weer is noemt Charisius 'een leuke bij komstigheid maar geen doel op zich'. De vrijwilligers gaan drie dagen in de week de gangen in. Meestal werken ze met vier man. Twee gra ven, en twee zorgen voor de afvoer van het zand. Ieidsch dagblad^ Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Redactiekantoor Katwijk Telefoon 01718-12383 Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10 Warmondse ijsclub heeft al onderkomen WARMOND - De Warmondse Ijs- club is er een van het ongeduldige soort. De zomer moet nog aan zijn uiteinde beginnen, maar de club nam toch afgelopen zaterdag al de accommodatie, bestaande uit baan plus clubgebouw, in de Veerpolder in gebruik. Egbert van den Oever, de voormalige bondscoach van de Nederlandse schaatskernploeg was gesommeerd de openingshan deling te verrichten. In 1984 gaf de gemeente het ter rein in de Veerpolder "om niet", zoals in de raadsstukken staan ver meld in gebruik voor de aanleg van een landijsbaan met accommoda tie. Afgesproken werd dat de ge meente in de kosten van de aanleg niet zou subsidiëren. Wel gaf de ge meente garantie voor een lening van 90.000 gulden. Een tijdje terug bleek echter dat de ijsclub de kos ten wat te optimistisch had beke ken. Vandaar ook dat komende donderdag de raad naar alle waar schijnlijkheid akkoord gaat met het voorstel van B en W een een malige subsidie van 35.000 gulden Egbert van den Oever (links) lost het startschot voor het rondje hardlopen over het nu nog ijsloze gras van het te verlenen. terrein van de Warmondse Ijsclub in de Veerpolder. Op de achtergrond het clubgebouw. (foto Frcd Rohde)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2