Strijbos nummer Baanploeg gaat af op WK-wi el rennen 5^TLT Kuiper klopt Pijnen Spelen ook voor Gretzky en Becker 'Dubbel' Van der Capeflen Jongste wereldkampioen uit de geschiedenis 23 leuke meisjes jonge mannen IOC accepteert profs Olympisch vuurtje MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 21 OEGSTGEEST - Herman van aer Ca pellen slaagde er gisteren op het 30+ tennistoernooi in Oegstgeest net niet in om drie titels te verove ren. Het mannenenkel B en het ge- mengddubbel werden een prooi voor de Merenwijkspeler, maar in het mannendubbelspel moest hij genoegen nemen met een tweede plek. Bij de vrouwen behaalde Maureen Meijer een verwachte overwinning op de verrassende fi- naliste Stans Kwaaitaal. Geplaagd door een spierblessure was het voor Herman van der Ca pellen een extra zware opgave om in drie finales te spelen. Zijn tegen stander in het mannenenkel B was niet Bob van Overbeeke, die van wege een blessure verstek moest laten gaan, maar Robert-Jan van der Feen. In de eerste set hielden beide tennissers elkaar aardig in evenwicht. Van der Capellen haal de met 7-5 de setwinst binnen en ging daarna sterk door. De lijstaan voerder maakte de verwachting van de wedstrijdleiding waar door met een spectaculaire bal de partij in zijn voordeel te beslissen: 7-5, 6-2. Vervolgens kon Van der Capel len aan de slag in de finale van het gemengddubbel B met partner An neke Wijnveldt. Ruud en An Tref fers waanden zich met een 6-4 en 5-2 voorsprong reeds overwinnaar. Dat kwam hun uiteindelijk duur te staan want het koppel van de Me ren wijk kwam sterk terug en maakte door winst in de tie-break een beslissende set noodzakelijk. Wijnveldt was ondertussen de erg ste zenuwen kwijt en dat maakte het echtpaar Treffers kansloos. Herman van der Capellen haalde met een 4-6, 7-6 en 6-0 zege zijn tweede titel binnen. Nog éénmaal moest Van der Ca pellen aantreden voor de eindstrijd in het mannendubbel B. Broer Ar nold stond hem terzijde in hun wedstrijd tegen Jan Vonk en Bub van der Zee. De vermoeidheid en het blessureleed sloegen toe voor Herman van der Capellen. Vonk, voor eigen publiek sterk spelend, en Van der Zee hielden hun tegen standers in twee sets van de zege af: 7-6, 6-4 Het vrouwenenkel B werd danig verzwakt door het niet op komen dagen van de als tweede geplaatste A. Vermeulen. Stans Kwaaitaal kwam dus door de halve finale zon der gespeeld te hebben. In de eind strijd vond zij in Maureen Meijer een geduchte tegenstandster. Meij er begon zeer overtuigend en pakte de eerste set met 6-2. Kwaaitaal ging vervolgens meer druk uitoefe nen op haar opponent en dat lever de duidelijk succes op. In de be slissende spelreeks was Meijer met haar solide spel toch de sterkere en kende daardoor het genoegen om als C-speelster een B-toernooi op haar naam te kunnen schrijven. In het mannenenkel C stond de als eerste geplaatste Hans Timmer tegenover Coen Heringa. Timmer was op vrij eenvoudige wyze in de finale beland omdat zijn tegenstan der in de halve eindstrijd, R. van Wijngaarden, die verrassend van Alting-Siberg had gewonnen, de strijd halverwege moest staken. Heringa daarentegen was zijn zwa re party in de voorronde nog niet te boven en kon het Timmer alleen in de eerste set lastig maken. Timmer maakte zijn plaatsing met 6-4 en 6-0 ruimschoots waar. Huiskamp ondervond in haar fi nale in het vrouwenenkel C tegen Barneveld veel hinder van kramp. De tweede set kon Huiskamp door middel van een tie-break nog in haar voordeel beslissen, maar de kampioen te worden. In 1981 kramp maakte haar het lopen bijna den Ton van Heugten en Frits Kig- onmogelijk. Huiskamp probeerde gen de besten van de wereld op het nog wel maar kon het niet bol- drie wielen, een succes dat ALPHEN AAN DEN RIJN - Rene Pynen mag dan een begenadigd baanrenner zijn en het daar achter derny's prima doen, tijdens de wie lerronde in de straten van Alphen moest hy gisteren zijn meerdere er kennen in wegcoureur Hennie Kuiper. De altyd yverige Skala- renner schreef samen met zijn gangmaker Dick Verdoorn de der- ny-koers voor professionals op zyn naam. Vooral in het rekenwerk - noodzakelijk door een ingewik keld puntensysteem - bleek Kuiper het meest bedreven. De voor ongeveer vijfduizend toeschouwers verreden koers was in drie onderdelen opgesplitst. Ty- dens het eerste onderdeel - een puntenrace over twintig minuten - legde Kuiper slim de basis voor zijn succes. Samen met Hans Lan- gerijs en Theo Smit ging hij in de slag om de eerste punten. Welis waar moest hij de overwinning aan Langerijs laten, zijn tweede plaats was belangrijk omdat de latere concurrentie deze slag liet lopen. De populaire Gerrie Knetemann en specialist Rene Pijnen zouden namelijk Kuipers naaste belagers worden. Op het tweede onderdeel - een klassementsrace over twintig minuten - maakten de Kneet en Pijnen het hem bijzonder lastig. Maar Kuiper was in goede doen en wist hen nog juist achter zich te houden. Met negen punten op zak en Lan gerijs als nummer twee met vijf punten wist Kuiper zich in een itie voor het rit in lyn. De punten zouden verdubbeld wor den, maar de marge was royaal. Toen Pijnen in de slotfase weg sprong uit de groep, had Kuiper een passend antwoord. "Ik ben met hem meegesprongen en heb vervolgens geprobeerd het tempo hoog te houden. Ik wist namelyk dat ik zou winnen als we voorop zouden blijven", had hij zijn huis werk in de pauze goed gedaan. Een furieuze slotjacht van Knetemann ten spijt, bleef het tweetal - zij het nipt - uit de greep van de achtervol gers. Kneet (derde) kreeg de la chers na afloop snel op zijn hand toen hij zei: "het was twee tegen een en dat is gemeen, he". Gezien het spannende verloop van de derny-strijd is de organisatie van plan om dit onderdeel volgend jaar opnieuw in het programma op te nemen. Van Beek: "We zullen dezelfde formule en ook het par cours handhaven. Wy vonden het heel geslaagd". Uitslag derny's: 1. Hennie Kuiper 18 punten, 2. Rene Pijnen 14, 3. Gerrie Knetemann 14,4. Hans Lan gerijs, 5. Theo Smit, 6. Jean Paul van Poppel, 7. Jos Lammertink, 8. Henk Lubberding, 9. Cees Priem. 10. Jan van Wijk. Tijdens de amateurwedstryd over tachtig kilomter deed Alex Jansen het goed in Alphen. De Leidenaar, die vorig week in Wassenaar nog afstapte, reikte naar een derde plaats achter winnaar Erik Bos uit Moordrecht en Toine van der Knaap uit Wateringen. Jansen koerste attent en steeds voorin. Halverwege maakte hij met zes an deren, waaronder ook Alphenaar Rene van Tol, deel uit van de be slissende ontsnapping. "Er werd toen goed samengewerkt. Alleen Gerrit Ratterman reed niet voluit. Daarom heb ik twee keer gepro beerd te demarreren. Maar ik kreeg steeds het hele spul mee", keek Jansen terug. Twee rondjes voor het einde moest hy toezien hoe Bos en Van der Knaap profiteerden van het stilvallen van de kopgroep. "Ie dereen hield zijn benen stil en het gaatje was gevallen. Toen heb ik me op de eindsprint geconcen treerd. Ik wilde in ieder geval der de worden, maar dat was nog een hele toer". Jansen was uiteindelijk tevreden met zijn derde plaats. Dat kon ook Alphenaar Rene van Tol zijn. De Avanti-renner overtrof zichzelf in de sterk bezette koers en legde be slag op een keurige vijfde plaats. Hendrik Jan Lagerweij uit Wou- brugge eindigde als negentiende. Uitslag amateurs: 1. Erik Bos 80 km in 1.47.14, 2. Toine van der Knaap, 3. Alex Jansen, 4. Gerrit Ratterman, 5. Rene van Tol, 6. Eg- bert Smits, 7. Marcel Duyvestein, 8. Herman Rietveld, 9. Jos van Adrichem, 10. Barend Huveneers. Ton van Duyvenbode zegevierde bij de liefhebbers en veteranen. De Noordwijker verwees Amsterdam mer Bert Schaap naar de tweede plaats. W. Stoop uit Breukelen werd derde. Klaas Duivenvoorden wijkerhout vijfde. WIM VAN WANROOY COLORADO SPRINGS (GPD) - De frustraties in de baanploeg zijn groot. Met minimale middelen werkt de Nederlandse bonds coach Peter Nieuwenhuis nu al jaren om die tak van de wielersport weer een beetje in behoorlijke banen te leiden. Maar de rugge steun is uitermate gering en eind vorige week zonk de moed hem helemaal in de schoenen toen KNWU- voorzitter Piet van der Mo len, met de uitslagenlijst van het wereldkampioen schap wielrennen in de hand, tussen neus en lippen door liet weten de baan- sport in de toekomst op een laag pitje te willen zetten. "Een basis om verder te werken is er eigenlijk niet", zwaaide Nieuwenhuis na drukkelijk met zijn porte feuille. Met een stuurse blik keek hij over de snelle baan van Colorado Springs, het toneel van de voor Ne derland tot nog toe weinig floris sant verlopen wereldkampioen schappen. Een van de schaarse kansen om het ongelijk van de bond te bewijzen liep zaterdag uit op een regelrecht debacle, toen het Nederlandse kwartet op de ploeg achtervolging zelfs de kwalificaties niet overleefde. Het baantoernooi werd daardoor opnieuw een mage re vertoning. "Ik zal daar natuur lijk wel op worden aangesproken", stelde Nieuwenhuis, "en ik heb er geen verklaring voor. Die vier had den hier met de beste landen mee moeten kunnen doen". Falen Maar Rik Moorman, Charles de Caluwé, Bob Rasenberg en Art van de Kruisweg faalden met een klas sering als twaalfde volkomen. "Terwyl", wist De Caluwé te ver tellen, "we tijdens de training echt de snelste tijden reden en niet on der hoefden te doen voor de Rus sen en de Oostduitsers. Maar toen we gestart waren in de wedstrijd blokkeerden we volledig. Mis schien kwam het door de warmte... Ik heb geen idee. Het gekke was ook dat we er alle vier last van had den". Nieuwenhuis is het stadium van piekeren over die oorzaak al binnen vierentwintig uur gepas seerd. Hij kijkt verder in de toe komst. Vrolijk wordt de baancoach er echter niet CAMPOS DO JORDAO (ANP) - Als eerste Nederlandse solo-coureur mag Dave Strijbos volgend jaar bij de Grote Prijzen motocross de nummerplaat '1' op zijn machine schroe ven. De 18-jarige fabrieksrijder uit Oss werd gisteren in Brazilië wereldkampioen in de technisch lichtste, maar conditioneel zwaarste klasse van de motocross. Strijbos, toch al historie schrijvend door de jongste wereldkampioen uit de geschiedenis te wordêin, slaag de, waar Gerrit Wolsink, Gerard Rond en Kees van der Ven sinds 1976 juist misgrepen. Het trio, tot voor kort de grote na men van het terreinrijden in Ne- derland, werd in de 500, 250 en 125cc telkens tweede van de we reld. Slechts bij de zijspannen was er wel een geslaagde poging van Nederlandse coureurs om wereld- In het mannendubbel C waren Brebde en Bierling te sterk voor zijn de grote Rey en Ruysenaars. Het als tweede komst voor Nederland geplaatste koppel stond alleen in de tweede spelreeks een paar ga- melijk in Zwitserland, West-Duits- land en Nederland telt. Dave Strijbos en toch ook zyn plaatsgenoot John van den Berk Steun i de toe- de inter nationale motorsport. Het duo, voortgekomen uit de Brabantse wijl zijn vijftienkoppige fanclub langs de baan van Campos do Jor- dao stond te huilen van vreugde. Zelfs toen zijn vriendin Monique na het definitief binnenhalen van de wereldtitel het t-shirt met als opdruk 'Dave Strijbos World Champion' showde, bleef Strijbos vrijwel onbewogen. "Ik ben een ra re op dat gebied", zei de Braban der, die donderdagavond in zijn woonplaats Oss een flinke huldi ging staat te wachten. afüan him tegenstanders 6-0, dorpswedstrijden, maar nu afgete- 6-2). Liz Waere en Nolly Bennink kend een en twee in de wereldtitel- bewezen opnieuw hun kracht als strijd 1986, is gezegend met veel ta- dubbel. Van Balen en Vink gaven lent en doorzettingsvermogen en het kan een sportief en financieel beste tijd tegemoet zien. Voorlopig telt dapper partij in de finale vrouwendubbel C, maar moesten met 6-3 en 6-4 de totaalzege aan bennink en Waere laten. Voor de spannendste wedstrijd van de dag zorgden Honsbeek en Guyt. Beide speelsters leverden een ware titanenstrijd in de finale van het vrouwenenkel D. Met mi niem verschil, 4-6, 7-6, 6-4, slaag de Honsbeek erin om beslag te leg gen op de eerste plek. slechts het sportieve genot van het wereldkampioenschap voor Dave Strijbos, die van zijn Italiaanse werkgever Cagiva overigens wel een vorstelyke bonus tegemoet kan zien op zijn bankrekening op het fiscale paradijs-eiland Man. Gisteren, een jaar na zijn totaal mislukte WK-finale in hetzelfde Zuid-Amerika, kon Strijbos zijn s nog niet bevatten. Hij toon- JETSKE GOUDSMIT de zijn ADVERTENTIE Strijbos kreeg in Zuid-Amerika een gemakkelijke finale van de we reldtitelstrijd, waarbij hij alle steun kreeg van zijn teamgenoten Conti- ni en Pekka Vehkonen, de ont troonde wereldkampioen. Boven dien kende de Nederlander de bes te technische verzorging van zyn machinepark. Vorig jaar verspeel de hij de titel, omdat Honda de be hartiging van de belangen van Strijbos overliet aan de nationale importeur. Een serie lekke banden en een slecht lopende motor, door het hoge percentage alcohol in de Zuidamerikaanse benzine, wierp hem toen terug achter de door Ca giva gesteunde Vehkonen. Nu ver keerde John van den Berk in de positie van hulpbehoevende rijder. Yamaha beloofde de 19-jarige aas uit Oss van alles, maar 'de Berk' kreeg zijn 125cc-machientje geen met gemak door naar de tweede het materiaal van de vijftien Euro pese rijders pas zaterdagmorgen in Campos aan. De lastige douane in Rio de Janeiro was daar debet aan. In de proefstarts bleek Strijbos, beide keren in de tweede versnel ling vertrekkend, slecht weg te ko men. Op een terreintje achteraf oe fende de Nederlander het snelle vertrekken in de eerste versnel ling. Strijbos koos tenslotte voor de laatste taktiek. Het bleek de beste beslissing. In de eerste man che reed Strybos als eerste van het startterrein. Op het lastige circuit lag hij vervolgens na de eerste bocht op een 'wasbord' bijna naast zijn motor. De Amerikaan Dy- mond, door Honda ingeschreven om op de belangrijke markt Brazi lië wat publiciteit te pikken, schoof de gespannen rijdende Strybos voorbij. Van den Berk was in de eerste ronde vierde en zakte daar na met een sputterende machine steeds verder terug. In de twaalfde ronde zette de zwaar teleurgestelde Nederlander zijn machine tenslot te met een mismoedig gebaar aan de kant. „Zinloos", betitelde hij zijn inspanning. Strijbos was op dat moment ook gepasseerd door een tweede Amerikaan, Rodney Smith. Toen hy concurrent Van den Berk zag uitstappen, viel alle spanning van hem af en schoof hij 15 tot 23 jaar. zoeken eenzelfde aantal serieuze om samen gezellig dansen te leren. Interesse? Neem even kontakt opl DANSSCHOOL NIEUWENHUIJZEN BOES Hogewoerd 87 - Lelden - Tel. 071-143705 moment goed aan de gang gentinië en Brazilië. In het Argentijnse Salta was Strybos al bijna zeker geworden van de wereldtitel. Hij begon de strijd in Brazilië met een voor sprong van 27 punten en hoefde in de eerste manche op het lastige cir cuit van Campos do Jordao (1650 meter hoog) maar derdé te worden om verzekerd te zijn van de titel. De spanning van de naderende be slissing deed Strijbos toch meer dan hem lief was. De motoren arri veerden pas laat in Brazilië. In plaats van donderdagavond kwam positie, achter de ver uitgelopen Dymond. Vervolgens kon het feest Dave Strij bos (foto eigenlijk beginnen, maar Strybos wilde nog een gooi doen naar de Grand Prix-zege in Brazilië, moge lijk de tiende uit zijn loopbaan. Demonstratie In de tweede manche gaf John van den Berk, begeerd door Hon- da-manager en veelvoudig wereld kampioen Roger De Coster, nog eens een demonstratie van zijn mo gelijkheden. Hij pakte de kop, maar kwam na drie ronden met woeste zwaaibewegingen door. Zijn motor raakte weer vermogen kwijt en na de vierde ronde viel Van den Berk uit met een afgebro ken uitlaatdemper. Dymond kwam daardoor op kop en werd bedreigd door de van de zesde naar de twee de positie opgerukte Strybos. Hal verwege kreeg de Ossenaar echter last van de schouderblessure, die hem sinds een zware val in mei te Amsterdam al dwarszit. De Neder lander moest zich noodgedwongen tot uitrijden, op de tweede plaats, beperken. Het seizoen, met vele valpartijen, was Strijbos zwaar gevallen. „Ik ben bly met het wereldkampioen schap, maar vooral met de rust, die ik nu kryg. Ik ga nu op mijn gemak eens genezen van al die vervelende blessures." In feite is hij volledig afgeknapt op de stiefmoederlijke behande ling van de KNWU. Van het uit 1981 daterende vijfjarenplan dat de nationale baansport uit het dal moest halen is absoluut niets te recht gekomen. De financiële in jectie van anderhalf miljoen gul den beschouwt hy nog altijd als een onzinnige besteding van geld. "De bond ging ervan uit dat met dat geld meer sterk bezette baan- wedstrijden moesten worden geor ganiseerd. Dan zou de belangstel ling voor die tak van de sport, ook onder wielrenners, wel aantrek ken. Het is een vorm van marke- ting-denken, alsof er iets volkomen nieuws moest worden gepresen teerd". Dat geld verdween dus in de zak ken van de baandirecties, die ini tiatieven mochten ontplooien. Nieuwenhuis had er in de jaren dat hij nu coach is, meer mee kunnen doen, meent hij. Voor andere cate gorieën. "In West-Duitsland zijn bijvoorbeeld volop koppelkoersen met veertig deelnemende koppels. Bij ons kom je nooit boven de twaalf uit". Daarom veerde hij vo rig jaar op toen de KNWU een sponsor van een half miljoen kreeg. Het bleek een wassen neus. De geldschieter (het verzekeringscon cern AMEV) besliste hoogst per soonlijk dac de helft van dat bedrag aan de fietscross en de recreatie sport moest worden uitgegeven. Over het restant mocht de bond wel beschikken. Er werden aller hande projecten uitgekozen, waar bij een enorme slok geld verdween naar de honderd kilometer tijdrit- ploeg, die donderdag in de Ver enigde Staten in actie komt. Nieu wenhuis trof in "zijn portemon nee" een netto bedragje van 35.000 gulden aan. Fatsoenlijk materiaal kan daar niet eens van worden aan geschaft. "Ik zeg het niet als ex cuus, maar de eerste tien ploegen op de achtervolging reden met dichte voorwielen. Wij kunnen ons dat niet veroorloven". De baansport werd weer eens met een schijntje afgescheept. Zo als gebruikelijk. Nieuwenhuis verfrommelde zijn papieren plan nen en smeet ze teleurgesteld in de prullenbak. De docent van de stichting Sport en Spel begreep dat hij verder alleen maar kon aan modderen. Van een gedegen oplei ding kon niets terechtkomen, als de KNWU niet bereid was op lan gere termijn te investeren. "De zaak moet drastisch veranderen en als je dat wil moet je met de oplei ding beginnen. Dat kan in Neder land niet. Er wordt niets aan ge daan om jonge talenten vreugde te laten beleven aan de baansport. Een goeie sprinter zie je al vlug naar de criteriums verdwijnen en dan ben je hem kwyt. Hij verliest er zijn pure snelheid". Dus is Nieuwenhuis volledig af hankelijk van toevalstreffers. „Een talent datje ineens ontdekt of weg plukt van een criterium. Die toe valligheidsfactor is te groot. In Oost-Duitsland, Rusland en zelfs in Italië is die tot een minimum ge reduceerd", aldus de baancoach uit Sneek. Zo'n talent is Thierry Détant uit Purmerend, die wat Nieuwenhuis betreft aan de ver wachtingen heeft voldaan. Hy reed vorige week drie nationale records, zelfs ondanks een stuurfout die hem in de één kilometer-tijdrit uit balans bracht. Troeven "Van hem werd verder niets ver wacht. Hij is hier met het oog op de toekomst", aldus Nieuwenhuis. Zijn "troeven" waren vooraf de da mes achtervolgers en het kwartet voor de ploegachtervolging. De vier amateurs beleefden een af gang. De dames stelden Nieuwen huis niet teleur. Petra de Bruin kwam door de kwalificatieronde heen en Linda van de Berg zorgde zelfs voor een verhoogde hartslag in het Nederlandse kamp, waar het begeleidingsteam over kinderhan den beschikt die snel gevuld zijn. Zij realiseerde de derde snelste tijd van de eerste schifting: 3.46.755. Alleen Rebecca Whitehead-Twigg (de Amerikaanse hoop op ook nog eens wat moois in eigen land) en de Francaise Jeannie Longo waren sneller. Vanuit hun ooghoeken waagden de aanwezigen in de Oranje-box op het middenterrein van de 7-Elevenbaan te kijken naar het erepodium. Maar zelfs een bronzen plakje is te weinig om het echec van Colorado Springs voor de baanploeg nog recht te trekken. STUTTGART (DPA) - Sportmil- jonnairs als Wimbledonkampioen Boris Becker en de Canadese ijs- hockeyheld Wayne Gretzy zullen kunnen deelnemen aan de Olympi sche Spelen van 1988 in Seoel en Calgary. Dat is het resultaat van de zitting van de toelatingscommissie van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) afgelopen vrijdag in Stuttgart. Daarbij werden onder voorzitterschap van Willi Daume een groot aantal aanbevelingen ge formuleerd voor het dagelijks be stuur van het IOC. Aangezien de in Stuttgart eveneens aanwezige IOC- voorzitter Juan Antonio Sama ranch geheel achter de voorstellen staat, mag men aannemen dat het dagelijks bestuur de aanbevelin gen volgt evenals de algemene ver gadering van het IOC, die in okto ber bijeenkomt. De toelatingspolitiek van het IOC gaat volgens de voorstellen uit van vier uitgangspunten: 1. De sinds 1981 ingevoerde IOC- toelatingsregel 26 zal ook gelden voor de Spelen van 1988. Zij heeft naar de inschatting van Daume be trekking op 23 van de 27 Olympi sche takken van sport. 2. Hierop verder gaand beveelt de toelatingscommissie het dage lijks bestuur aan de discussie over de invoering van een zogenaamde atleten-code naar later datum te verschuiven. Nieuwe toelatingsbe palingen, die beroepssporters mas saal inzetbaar maken voor de Olympische Spelen, zijn als gevolg daarvan niet vóór 1992 te verwach ten. 3. In afwijking van de bestaande regel 26 wordt het mogelijk met in stemming van de internationale sportfederaties beroepssporters in een andere dan de eigen tak van sport tot de Olympische Spelen toe te laten. 4. Ten einde het mogelijk te ma ken de beste atleten in tennis, paar densport, voetbal en ijshockey deel te laten nemen aan de Spelen van Seoel en Calgary, streeft het IOC in deze vier takken van sport naar 'afzonderlijke regelingen', zo als Daume ze noemt. By deze afzonderlijke regelingen bedient het IOC zich van een veel heid aan argumenten. Bij de hippi sche sport worden door het IOC in Seoel ook de ruiters geaccepteerd, die door de Internationale Hippi sche Vereniging (FEI) eens tot prof verklaard zijn. Willy Daume: „Profs, die in hun tak van sport (weer) voor een Olympische status in aanmerking willen komen, moe ten dit by hun nationale en de in ternationale bond laten weten". In voetbal blijft het bij de reeds in 1980 en 1984 toegepaste uitzon deringsregel. Daarbij worden al leen die spelers uit Europa en Zuid-Amerika geweerd, die reeds aan een wereldkampioenschap of de kwalificatie voor een wereld kampioenschap hebben deelgeno men. Of de Internationale Voetbal federatie (FIFA) voor 1992 een leef tijdsgrens van 23 jaar kan invoe ren, blijft voorlopig een open vraag. Willi Daume zelf is in elk ge val een tegenstander van een der gelijke begrenzing. Het Olympisch yshockeytoer- nooi zal volgens de regels van de Internationale Ijshockeyfederatie (IIHF) worden gehouden. Dat bete kent: in Calgary worden vor het eerst profs toegelaten, nadat in Se- rqjewo 1984 de beroepsspelers nog uitgesloten waren. Het moeilijkst oplosbaar was het Olympisch toetalingsprobleem bij tennis. Toch sprak de toelatings commissie - met inbegrip van de Oostblokvertegenwoordiger Ma rian Renke (Polen) - zich er voor uit dat de beste spelers en speelsters er in Seoel bij moeten zijn. Voor waarde daarvoor is, dat zij zich on derwerpen aan de controle door hun nationale en internationale bonden en aan het Olympisch handvest. Hoewel de details nog moeten worden uitgewerkt, is het duidelijk dat de toelatingscommis sie met de tennis-regeling voor 1988 een experiment beoogt, dat kan dienen als voorbeeld voor de atleten-code. Met andere woorden; slaagt men erin Boris Becker in 1992 tijdelijk te voorzien van een amateur-status, dan zal er in 1992 sprake zijn van 'Open Spelen'. BARCELONA (EFE) - De Cata laanse afscheidingsbeweging Terra Liure heeft zaterdag een grote arbeiderskeet in Barcelo na in brand gestoken als pro test tegen de kandidaatstelling van de stad voor de Olympische Spelen van 1992. Niemand raakte gewond. Het is de eerste keerdat de actievoerders voor een dergelijke protestvorm heb ben gekozen. In een bericht aan Radio Ca- talonië verklaarde een woord voerder, dat de brand is ge sticht door het commando 'Joa quin Sanchez', een onderdeel van de actiegroep. De zegsman keerde zich tegen, zoals hij het noemde, de Olympische bewe ging van Spanje en Barcelona in het bijzondér. Volgens een woordvoerder van de plaatse lijke overheid hadden de werk zaamheden van de arbeiders niets te maken met een verbete ring van de infrastructuur ten behoeve van de Olympische Spelen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21