PORT Cruijff: Zwijgen is goud Ik dacht Coe nog te pakken* 5D T IJzersterke rentree UVS Arbeidszaken let op Van Basten Han Kulker loopt naar brons op 1500 meter MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 bIJLAUt LtlUÖUH UAUÖLAU AMSTERDAM - De metamorfose van de leider had Ajax gestimu leerd tot een massale gedaantever wisseling. Vermoedelijk voor het eerst in zijn 'trainers'-carriere had Johan Cruijff zijn mond gehouden. In de dagen na de midweekse ont luistering tegen FC Den Haag was de technisch directeur niet overge gaan tot de aangekondigde maatre gelen, maar had hij opvallend ge zwegen. "Hij heeft ons alleen in het kort op onze fouten gewezen, maar ons verder heel rustig benaderd. In- plaats van de keiharde aanpak met een boete en een straftraining, heeft hij ons vertrouwen proberen te geven. En juist daarmee heeft hij ons opgepept", vond Frank Rij kaard gisteren als de voornaamste oorzaak van de opmerkelijke we deropstanding van Ajax, waar PSV de dupe van werd. De niet eens geflatteerde 3-0 eindstand die de topper meekreeg via Winter en tweemaal Van Bas ten, kwam tot stand in een harde en soms geniepige wedstrijd waar in alle verhoudingen in de vader landse voetbalwereld weer eens op hun kop werden gezet. De zwaar favoriete groot-geldverdieners uit Eindhoven liepen in het Olym pisch Stadion net zo gefrusteerd te tobben als Ajax in het duel met Den Haag; de Amsterdamse voet ballers zelf bleken van slaapkop pen ineens te zijn veranderd in een stel vechtende leeuwen. Met agressief, verfrissend en sprankelend voetbal werd de te genstander nooit de gelegenheid geboden in het eigen spel te komen en als PSV moet omschakelen blijkt de zo dure formatie nog altijd te verschrompelen tot een spelers verzameling die een zeer goedkoop spelletje speelt. Gefaald Alle ballen naar voren en 'dan maar hopen op Gullit' was tenslot te het enige motto waarmee de ti telverdediger nog speelde. Er wa ren twee redenen voor het opmer kelijke verval. Gerald Vanenburg verpakte ze in één zin: "We zijn he lemaal gek gespeeld en we hebben allemaal gefaald". Voor de oud-Ajacied kwam de nederlaag in de vroeg geplande topper natuurlijk extra hard aan, maar net als zijn collega Ronald Koeman kon hij er totaal niets op afdingen.. Integendeel. "We heb ben nergens recht op", moest Koe man achteraf bekennen, "want we hebben niet één uitgespeelde kans gehad. We zijn ook veel te lief en te gemakkelijk begonnen". Dat kon hij zonder overdrijving stellen. Op scherp gezet door de nederlaag tegen Den Haag en het zwijgen van Cruijff, was Ajax van meet af aan veel agressiever. Aan vankelijk leek het er trouwens op dat de technisch directeur wel de gelijk had ingegrepen. Alistair Dick, Arnold Scholten en Peter Boeve immers hadden plaats moe ten maken voor de debuterende Rob Witschge, Aron Winter en Edo Ohof. "Maar die wijzigingen had den niks met het debacle tegen Den Haag te maken", haastte Cruijff zich te verklaren. "Wel met het feit dat we hier de laatste drie jaar tegen PSV steeds de boot zijn ingegaan op de counter. Die moest voorkomen worden, vandaar dat ik het elftal had aangepast". Dat gebeurde aan de linkerkant waar de jonge Witschge als links buiten/ linkshalf Gerets aan zijn plaats bond en waar Ophof geen kind had aan Van der Gijp "met wie Boeve traditioneel problemen heeft". Op de andere vleugel wier pen achter John van 't Schip de op vallend sterke Jan Wouters en Danny Blind een blok op en in het midden waren de belangrijkste be zigheden weggelegd voor Frank Rijkaard en Aaron Winter. De laat ste moest vroeg storen op de als li bero begonnen Gullit en op Koe man; Rijkaard moest die twee overnemen als ze opkwamen en te gelijkertijd de opbouw van Ajax verzorgen. Dankzij de veel grotere felheid lukte dat alles uitstekend aan de Amsterdammers, met een eervolle vermelding voor Winter. Met een zware bewaking van de mannen die het spel op het middenveld moeten maken (Valke, Koeman, Vanenburg) werden alle aanvoer lijnen bij PSV afgesneden. Zó vast gezet wist de miljoenenploeg zich geen raad, waarvoor als illustratie kan gelden dat de vleugelspitsen Thoresen en Van der Gijp in ne gentig minuten niet één keer suc cesvol aan de bal kwamen. Het te gendeel gold voor onervaren jon gens als Adick Koot en Randy Sa muel, precies de verkeerde men sen dus. Dat bleek fnuikend. Naief Knoeien van Samuel ("te naief aan de bal", volgens trainer Hid- dink en daarom in de pauze ver vangen door Willy van de Kerkhof) leidde de 1-0 van Winter in, een verkeerde pass van de Canadese voorstopper stond aan de basis van de 2-0 van Van Basten en een fout van Koot werkte de 3-0 van de Eu ropese topscorer in de hand. Als daarbij wordt ingecalculeerd dat een stiftballetje van de vrije Van Basten nog eenmaal mislukte, scheidsrechter Keizer een penalty wegwuifde toen Blind onderuit werd gelopen door Koot, Witschge daarvoor al in volle vaart had over- geknald na de fraaiste Ajax-aanval AMSTERDAM (GPD) - De Stichting Arbeidszaken Be taald Voetbal (SABV) zal zich in een bestuursvergadering op 4 september beraden over stappen tegen Marco van Bas ten. De topscorer van Ajax, die al in juli een optie voor een transfer naar AC Milan blijkt te hebben getekend, heeft in de contacten met die Italiaan se club gebruik gemaakt van de diensten van voetbalmake laars. "Het is ons niet ontgaan dat er bij de onderhandelin gen sprake is geweest van tus senpersonen en wij hebben Van Basten al laten weten wat de gevaren en risico's daarvan zijn", aldus directeur Kranen donk van de Stichting Ar beidszaken. Bij Ajax is er overigens nog niets van bekend dat Van Bas ten een intentieverklaring sig neerde bij AC Milan. Volgens commercieel directeur Tave- gia van de Italiaanse club is dat echter wel degelijk het ge val en zette de Europese top- scorer al op 5 juli zijn handte kening onder de verklaring, die hem aan Milan bindt. "Dat is ons nog niet beves tigd, maar dat zou best moge lijk kunnen zijn", zegt Arie van Eijden. De huidige vice- voorzitter, die per 1 november full time-directeur algemene zaken wordt bij de Amster damse club („met een contract voor vijf jaar"), reageert ui terst laconiek op de berichten aangaande het vertrek van Van Basten. "We wisten al lang dat hij aan het einde van het seizoen zou vertrekken naar Italië, alleen nog niet naar welke club. Maar dat laat ons eigenlijk ook koud". Voor de Stichting Arbeids zaken, die in het uiterste geval kan weigeren een transfercer tificaat af te geven, geldt het tegenovergestelde. "Wij zullen die zaak scherp in de gaten houden", aldus woordvoerder Kranendonk. "En op 4 septem ber beslissen we wat we daar aan gaan doen". en dat Mühren en Wouters nog fraaie kansen kregen, dan zal dui delijk zijn dat PSV er nog genadig afkwam. 'Dat vond Cruijff dus ook. "We hadden bij de rust al met 4-0 voor kunnen staan", stelde hij nader hand, maar ook nu dat niet het ge val was geweest, was hij meer dan tevreden. "Nu is er gespeeld op de manier zoals ik dat graag zie: met inzet en bezieling. Ik denk ook dat dit elftal een stuk sterker was, qua evenwicht". Problemen Voor PSV gold op beide fronten precies het tegenovergestelde. Wat de afgang in Amsterdam nog eens extra pijnlijk benadrukte, was dat de Eindhovenaren nog lang niet uit de problemen zijn. Met alle aange kochte sterren is de balans in het elftal nog steeds niet gevonden, zo als vooral bleek uit het voortgaan de gejojo met Gullit (eerst libero, later spits) en Koeman (eerst mid denvelder, later libero). Het komt allemaal voort uit de grootste tekortkoming: het ontbre ken van een echte spits. Thoresen, Van der Gyp en ook de gisteren op de bank gehouden Koolhof komen alleen uit de verf met een vrij veld voor zich. Wordt die ruimte afge schermd, zoals eerder door Sparta en nu door Ajax, dan zijn ze ner gens. Udo Lattek, de trainer van de eerste EC-tegenstander Bayern München zal dat gisteren ongetwij feld opgevallen zijn. Hij zei het na tuurlijk niet ("Deze wedstrijd was geen maatstaf, PSV speelde ver on der z'n prestatieniveau"), maar ook hem zal niet ontgaan zijn dat de Eindhovense formatie niet op pres sievoetbal kan overschakelen. Zelfs niet wanneer dat echt nodig Het enige dat dan wel opkomt is de frustatie. Gullit kreeg geel yoor een overtreding op Van Basten, in derdaad erg provocerend bezig, René van der Gijp vergreep zich aan Witschge en kwam er ook ge kleurd op te staan bij Keizer, die de topper op zijn eigen wijze leidde. "Fluitend van veertig meter af stand. Allemaal leuk en aardig, maar dan moet hij wel ingrijpen als er wordt nagetrapt en geslagen", bromde Koeman. "Er heerste niet echt een vijandige stemming in het veld, maar het was allemaal wel hard en af en toe te gemeen". Kritiek Gullit reageerde zich anders af. Zijn kritiek striemde een groot aantal medespelers. "Ajax heeft goed gespeeld", moest hij dan wel toegeven, "maar als er zeven man rondlopen die niks willen doen, kun je ook niks terugdoen. Voor zo'n instelling heb ik eenvoudig geen woorden. Je kan toch tenmin ste inzet tonen en knokken..". Toevallig precies dezelfde taal die Johan Cruijff vorige week woensdagavond gebruikte. De man die onlangs verweten werd dat hij teveel 'lult', deed er daarna het zwygen toe en dat bleek goud waard. Bij PSV zal deze week nog heel wat worden afgepraat. PAUL DE TOMBE HAARLEM - Wie vooraf zou heb ben voorspeld dat Ajax met 3-0 over PSV zou heenlopen kon, in gezelschap van voetbalkenners verkerend, ongetwijfeld rekenen op heel wat vingers naar het voor hoofd. Wie vantevoren Bataven-at leet Han Kulker in Stuttgart op het EK achter Cram en Coe een bron zen plak op de 1500 meter toedicht te zou, in atletiek-kringen, direct doorgaan voor een absolute do moor voor wat betreft de kennis van de internationale verhoudin gen op dit terrein. En wie UVS, zij het dan op een ander niveau, bij het debuut in de hoofdklasse voor af een afgetekende 0-2 overwin ning uit bij het gerenommeerde EDO liet behalen zou als achterlijk worden versleten. Maar omdat ballen nog immer rond zijn en atletiekbanen dus ovaal, gebeuren gelukkig op de gekste momenten nog de meest onverwachte dingen en dat facet van onvoorspelbaarheid maakt sport vaak zo aardig. Die laatste kwalificatie gold ook zeker voor de prestatie van UVS gisteren bij zijn rentree na vijf jaar in de hoogste klasse van het zondag-amateur- voetbal. Eigenlijk is dat zelfs nog zwak uitgedrukt; het woord 'uitste kend' is hier veel beter op zijn plaats. Een droomdebuut derhalve voor de nieuwe man Arie Lagen dijk wiens ploeg in de voorberei ding op het seizoen nauwelijks kon imponeren, maar die op het mo ment suprème toch wel degelijk klaar bleek voor het grote werk. Diep dal Dat is iets wat zeker niet kan worden gezegd van tegenstander EDO, een club die dit jaar het 90- jarig bestaan viert, maar die on danks dat en zijn glorieuze verle den momenteel door een diep dal gaat. Behalve de trieste aanblik van een door slecht onderhoud bij kans geruineerd hoofdveld en een STUTTGART - Voor het eerst en heel even was Han Kulker zichzelf niet meer. "Dit is echt niet te geloven", glunderde hij gistermiddag direct na zijn verovering van het brons op de 1500 meter. "Ik dacht zelfs dat ik die Coe nog even zou pak ken". De realiteit had de pas 27 gewor den computer-programmeur, die gewoonlijk de nuchterheid zelve is, op dat moment uit het oog verlo ren. Sebastian Coe, tweede achter Steve Cram, was hem namelijk nog ruim een halve seconde voorgeble ven en het trage aanvangstempo in de finalerace was Kulker op het lijf geschreven. In de series had de at leet van de Leidse Bataven al aan getoond over een explosief eind- schot te beschikken. Toen vervol gens ook de eindstrijd van de Eu ropese titelstrijd een traag begin kende, zat de Nederlandse kam pioen "geramd". Dat hij uiteinde lijk een bronzen plak greep was dus eigenlijk niet eens zo ongeloof lijk. Dat besefte hij later, bij de analy se van zijn geslaagde eindsprint, zelf ook. "Ik heb de eerste 1000 me ter weer heerlijk kunnen boemelen en dat is voor mij ideaal. Ik was nog even bang dat er een paar man over mij heen zouden komen, maar ik had juist voldoende kracht over om die derde plaats vast te kunnen houden". Boemelen Daarmee troefde Kulker voor de tweede keer tijdens het EK een Spanjaard af. Na eerder José Ma nuel Abascal, de snelste 1500-me- terloper van dit jaar, uit de finale te hebben gehouden, griste hij nu Daar stond hij dan: Han Kulker (rechts). Zomaar naast Sebastian Coe en Steve Crammet het brons om zijn nek. 'Niet te geloven', zoals hij zelf zei. <r0to anp> ADVERTENTIE Woensdag 3 september Opening Sporthal De Mors Smaragdlaan Leiden 20 uur Korfbal Leids Team-Regio Team 21 uur Zaalvoetbal Leids Afd. Team (kamp. van Ned.) tegen FC Datarex. Vanaf 19.30 uur Squash Demonstratie L.S.R.C. Toegang gratis. voor de neus van José Luis Gonza lez het brons weg. De Spaanse ploeg was gisterochtend al door Rob Druppers op de grote vorm van Kulker opmerkzaam gemaakt. "Bovendien", zo had de Utrechte naar nog fijntjes laten weten, "heb ben jullie hem nog nooit op de baan kunnen verslaan, dus dat zal nu ook wel niet gebeuren". In hoeverre het pesterijtje van Druppers van invloed is geweest op de gemoedsrust van Gonzalez zal nooit duidelijk worden, feit is dat de Spanjaard schichtig achter om keek toen Kulker hem aanviel en prompt was geklopt. Aanleg Tot grote vreugde van bonds coach Bram Wassenaar, die het na tuurtalent vijf jaar geleden min of meer in de schoot kreeg geworpen. De clubtrainer van de Leidse Bata ven keek zijn ogen uit toen hij Kul ker voor het eerst over de baan zag snellen. "Zoveel aanleg had ik zel den bij iemand gezien", kan Wasse naar zich als de dag van gisteren herinneren. Kulker toonde zich een snelle en gretige leerling die zijn trainer ech ter door een nonchelante houding geregeld de wanhoop nabij bracht. Wassenaar: "In technisch opzicht heeft Han niet zo gek veel hoeven te leren, maar ik heb er wel voort durend voor moeten zorgen dat hij bij de les bleef. Bijvoorbeeld door er steeds weer op te hameren dat de streep pas de finish is. Hij had er nog wel eens een handje van om iets te vroeg te denken dat hij er al Zoals dit jaar in Madrid waar Kulker tijdens het EK-indoor bijna zijn bronzen medaille verspeelde door al een paar meter voor de streep op de rem te trappen. Daar om heeft Wassenaar op weg naar Stuttgart nog even flink op zijn pu pil, die een jaar geleden korter is gaan werken om zijn trainingsar- STUTTGART '86 DOOR JAAP VISSER beid te kunnen opvoeren, inge praat: "Ik héb tegen hem gezegd: 'Han, je moet nu zorgen dat je voortdurend het koppie er bij houdt. Je hebt er zoveel tijd inge stoken dat het zonde zou zijn als het nu mis zou gaan. Je mag je on der geen beding door die buiten landers laten afslachten. Je moet er voor zorgen dat je die buitenlan ders zelf afslacht'. Kennelijk heeft hij die informatie goed opgeslagen, want het is er prima uitgekomen". En volgens Wassenaar zit er nog veel meer in de informaticus. "Want Han staat eigenlijk nog maar aan het begin", is hij van me ning, "dit was pas zijn eerste grote internationale baanwedstrijd. Hij heeft zijn plafond nog lang niet be reikt. Dat moet pas bij de Spelen van '88 in Seoel het geval zijn". Tegen die tijd zal Kulker zijn be geleider nog wel een paar grijze ha ren hebben bezorgd. Want behalve op de atletiekbaan kan de voorma lige amateurmuzikant ook in het uitgaansleven aardig uit de voeten. Tijdens een trainingsstage in Por tugal wekte hij in april de ergernis van Wassenaar op door 's nachts om twee uur in het 'kamp' terug te keren. En ook Kulkers aankondi ging „even flink de beest uit te gaan hangen", na zijn geslaagde optreden in de halve eindstrijd op het EK, vond Wassenaar niet echt leuk. Maar een kater heeft hij er in elk geval niet aan overgehouden. geminimaliseerde supporterschare - van de 200 toeschouwers kwamen er 150 uit Leiden - kwam dat deze zomer tot uiting in een uittocht van maar liefst 35 senioren. Drie steun pilaren uit de selectie gaven er zelfs twee dagen voor aanvang van de competitie nog de brui aan en zoiets komt een team natuurlijk niet ten goede. UVS, dat nauwelijks weet gehad zal hebben van dit soort zaken, kwam wat dat aangaat beter gepre pareerd aan de start ook al moest Lagendijk een half-zieke Cock van Weerlee opstellen en zelfs afzien van het inzetten van de op het oude nest teruggekeerde Paul van der Blom, die met een rugkwetsuur kampt. Desalniettemin had de oud-oefenmeester van Rijnsburgse Boys zijn zaakjes goed vooreïkaar. Het door hem uitgekiende concept met twee spitsen (Hans de Kruijs en Marcel van der Blom), een vier- mans middenveld met een vrije rol achter de aanval voor Theo van Seggelen en een viermans defensie met in het hart het boomlange en kopsterke duo Fred Filippo/Leon Meijs voldeed op alle fronten. Zo zelfs dat EDO zich na negentig mi nuten niet één uitgespeelde kans voor het doel van de van zelfver trouwen blakende Arno Schouten kon herinneren. Dat lag deels aan de voortreffelij ke wijze waarop UVS - met daarbij hoofdrollen voor Filippo achter en Van Weerlee in het midden - ge concentreerd zijn zaakjes organi seerde, dat lag deels ook aan de volstrekte onmacht van EDO om af te wijken van een spelpatroon dat, zoals gaandeweg bleek, gedoemd was te mislukken. Het centrum af dekkend liet UVS de zijkanten van het veld bewust vrij om vervolgens de vleugelverdedigers Eveleens en Evers telkens net over de midden lijn tegenover een overmacht aan mensen te plaatsen. Met Arthur van Orssagen en Rob Vermeer in de mandekking konden de opko mende EDO-verdedigers steeds niets beters verzinnen dan de bal maar ineens door naar het centrum te sturen. Daar nu 'praatte' de ge routineerde Filippo zijn voorstop per Leon Meijs letterlijk en figuur lijk naar grote hoogte - hij had alles door de lucht en over de grond - waarna het schakelen weer vrolijk een aanvang kon nemen. Variatie Want in tegenstelling tot EDO wisten de veel balvaardiger blauw- witten wel waar nodig variatie en tempowisselingen in het verzorgd ogende spel aan te brengen, een taktiek waarop de Haarlemmers al na elf minuten het antwoord schul dig moesten blijven. Een snel uit gevoerde en over vier schijven lo pende aanval bracht eerst al Cock van Weerlee in kansrijke positie. Die miste, maar de attente Marcel van der Blom lepelde de bal op het hoofd van Fred Fillipo. Zijn kopbal belandde voor de voeten van de eveneens opgerukte Aad Neute boom die vervolgens verwoestend uithaalde. Via de verbouwereerde Evers schoot hij bijna een gat in het net. Met dat steuntje in de rug contro leerde UVS schijnbaar zonder moeite de gehele eerste helft waar in Marcel van der Blom in de 22ste en 33ste minuut nog fraaie moge lijkheden kreeg om zijn sterke ren tree extra luister bij te zetten. Dat deed hij uiteindelijk dan toch wel, maar pas na rust toen Hans de Kruijs al na zeven minuten profi teerde van een enorme blunder van de kalende laatste man Danny Lenssen, een speler die het bij een afdelingsclub nog moeilijk zou hebben. De ijverige spits van de Leidenaars struikelde na het ca deautje - Lenssen viel in balbezit zomaar om - over doelman Tap, maar Van der Blom was ter plekke om na een bekeken schuivertje de 0-2 juichend te begroeten. Irritatie Irritatie kreeg vervolgens bij het aangeslagen EDO (treffend geïllu streerd door de woorden van links back Evers: "Blijf nou werken, er zit gewoon even niks anders op") de overhand hetgeen met name Theo van Seggelen en Arthur van Orssagen aan den lijve moesten on dervinden. Dat UVS kalm bleef on der die pesterijtjes van Haarlemse zijde gaf het debuut van de Leidse ploeg in de hoofdklasse nog meer cachet. Hoewel het natuurlijk nog veel te vroeg is om voorspellingen te doen oogde het spel van UVS in elk geval even uitgekiend als verfrissend. En dat is, nogmaals, iets wat van het 90-jarige EDO be paald niet gezegd kan worden. AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13