PZEM beziet noodzaak tot aanvraag vergunning Wat zeggen groeicijfers? Rente blijft klimaat bepalen Baggerbedrijf failliet Personeel bezet onderneming Dollar keldert f f Miljonairs vragen om uitstel ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Fusie energiebedrijven werpt nieuw licht op Borssele VLISSINGEN (ANP) - De directie van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) stelt een onder zoek in naar de vraag of er bij de voorgenomen fusie van de produktiebedrijven van de drie zuidelijke energiemaat schappijen PLEM, PNEM en PZEM een hernieuwde aan vraag voor de kerncentrale Borssele moet worden inge diend. UTRECHT (ANP) - De vakbon- den hebben de cao-onderhande lingen bij de Heidemij (cultuur technische werken) gisteren op geschort. Begin juli leek er een akkoord bij het bedrijf (2.500 werknemers) in het verschiet te liggen, maar dat is nu van tafel omdat de directie het oorspron kelijke bod heeft ingetrokken en met veel magerder voorstellen op de proppen kwam. De bon den zijn woedend en gaan zich nu beraden op nadere stappen. Een woordvoerder van de Voe dingsbond FNV heeft overigens verklaard geen harde acties te CAO-overleg Heidemij opgeschort verwachten, omdat de organisa tiegraad bij de Heidemij daar voor te laag is. Kernpunt van het conflict is dat de Heideniij-directie begin juli 6,5 procent arbeidstijdver korting (atv) (inclusief de zes roostervrije dagen die het bedrijf nu al heeft) en 2,5 procent loons verhoging bood. Later krabbelde de directie terug en bood uitein delijk slechts vijf procent atv en twee procent loonsverhoging, al dus de bonds-woordvoerder. Heidemij-directeur R. Bakker beaamde desgevraagd dat het achteraf gezien niet zo verstan dig was om eerst met een royaal bod over de brug te komen om daarna in te binden. "Maar het zou nog onverstandiger zijn ge weest als we royaal waren geble ven. Dan zouden we bij de ande re vergelijkbare bedrijven uit de pas zyn gaan lopen". Artikel 70 van de Kernenergiewet zegt dat een afgegeven vergunning op grond van deze Kernenergiewet persoonlijk is. In dit geval is de NV PZEM de eigenaresse van de kern centrale. Na opheffing van het be drijf in verband met de fusie, moet daarvan binnen een week melding worden gemaakt aan de minister van economische zaken. Bovendien moet binnen dertig dagen een nieuwe vergunning voor de kerncentrale Borssele worden aangevraagd. De oude vergunning blijft dan intussen wel van kracht, maar volgens bestuurder J. Ban- nink van de Zeeuwse Milieu Fede ratie biedt deze vergunningaan- BROEK OP LANGENDIJK (ANP)- - De 30 man personeel van machi nefabriek Keltorr in Broek op Lan- gendijk hebben gisterochtend het bedrijf bezet. Volgens het perso neel is het bedrijf, waar gespeciali seerde koelapparatuur wordt ge maakt, in de problemen gekomen door wanbeleid van de directie. De directie is de toegang tot de onder neming ontzegdaldus bestuurder M. Neesen van de Industriebond FNV. De bond heeft zich inmid dels achter de bezetters geschaard. De bezetters eisen dat erheen nieuw management komt zodat het voortbestaan van het bedrijf is verzekerd. Volgens vakbondsbe stuurder Neesen heeft de huidige directie veel te veel hooi op zijn vork genomen waardoor het be drijf in financiële moeilijkheden kwam ondanks het feit dat de or derboeken goed gevuld zijn. Waar schuwingen dat het fout moest lo pen zijn steeds in de wind gesla gen. Geld om de salarissen over au gustus uit te betalen is er niet, al dus Neesen. De bezetting is aange kondigd voor onbepaalde tijd maar de produktie gaat intussen gewoon door. De directie was gistermiddag niet voor commentaar bereikbaar. Kort Zakelijk Amerikaanse olie De VS zijn van plan in eigen land gewonnen olie te kopen om de noodlijdende olie-industrie te steu nen. In de afgelopen jaren werd steeds Mexicaanse olie gekocht ter aanvulling van de voorraden, die dienen om een boycot door het Midden-Oosten op te vangen. De contracten met Mexico lopen in november af, waarna wordt begon nen met de aankoop van in eigen land geproduceerde olie tot een hoeveelheid van 35.000 vaten (van 159 liter) per dag. De olievoorraden in de VS belopen op het moment ongeveer 500 miljoen vaten. Volle dig aangevuld omvatten ze onge veer 750 miljoen vaten. Fusie Bron/Lamino Bron's Plastificeerinrichting bv in Valkenburg is een fusie aange gaan met het in Wassenaar geves tigde lamineerbedrijf Lamino bv. Beide bedrijven blijven voorlopig nog onder hun eigen naam opere ren. Medio november verhuist La mino (inmiddels Bron Lamino) naar Valkenburg, waarna in 1987 de volledige samensmelting met het plasticeerbedrijf (voortaan Bron's coating) zal plaats hebben. Door deze fusie kan de Bron groep beschikken dan over 20 vernis- en lamineermachines Meerderheidsbelang Heineken heeft haar deelneming in de Spaanse brouwerijgroep El Aguila uitgebreid van 37,8 procent tot circa 51 procent. Deze uitbrei ding is mede tot stand gekomen door het meer dan evenredig in schrijven op de claimemissie die El Aguila per 11 augustus had open- vraag voor mensen die tegen kern centrales zijn, weer alle mogelijk heden om beroepsprocedures te gen het verlenen van deze vergun ning aan te spannen. Dat zou voor de PZEM en voor alle instanties die daarmee te maken hebben, een enorme rompslomp tot gevolg kunnen hebben. Vorige week maakten de drie zuidelijke energiebedrijven be kend dat zij plannen hebben om hun produktiebedrijven samen te voegen tot het EPZ (Elektriciteits Produktiebedrijven Zuid). Bra bant en Limburg denken vóór het eind van dit jaar al samen te gaan. Ingewikkeld Zeeland heeft laten weten lange re tijd nodig te hebben in verband met de ingewikkelde structuur van dit bedrijf. De vergunning van de kerncentrale Borssele is volgens de milieu-organisaties één van die hete hangijzers die het fusievuur van de PZEM tempert. By de PZEM was gisteren geen commen taar op deze zaak te krijgen. SCHIPHOL Op Schiphol wordt vliegtuigen als Airbus, 747 en DC-10. nieuwe pier aangelegd. Deze C-pier is bestemd i ARNHEM (GPD) - De Kema in Arnhem begint binnenkort een grote landelijke publiciteitscam pagne voor haar befaamde keur merk. Het is voor het eerst in de 60 jaar van het bestaan van het Kema-Keur, dat een dergelijke actie wordt gevoerd. In het laboratorium voor toe stellen en installaties in Arnhem worden per jaar circa 4000 elek trotechnische produkten ge keurd, van een eenvoudig scheerapparaat tot ingewikkelde generatorinstallaties. Bij dat werk zijn 45 van de 1200 Kema- medewerkers direct betrokken. De Kema sluit voor het keur merk in het algemeen met de fa brikant of' handelaar die een ap paraat ter keuring heeft aangebo den, een contract waarin tevens een nacontrole is afgesproken. Geen luxe Dat is geen overbodige luxe. Vorig jaar werden 1088 appara ten met het keurmerk nog eens Kema voert campagne voor keurmerk bekeken. In 16 gevallen werden grote tekortkomingen geconsta teerd, terwijl in 1985 drie appara ten uit de handel genomen moes ten worden, omdat sprake was van direct levens- of brandge vaar. Bovendien kwamen 94 klachten binnen over al of niet vermeende ondeugdelijke elek trische apparatuur. "Wij willen met deze campag ne bereiken dat de naamsbe kendheid bij de consumenten nog eens wordt onderstreept. Dat iedereen erop gaat letten of een produkt wel het Kema-Keur- merk heeft. Dat geeft een garan tie voor elektrische veiligheid en dat is belangrijk, omdat men er ten onrechte van uit gaat dat alle aangeboden electrotechnische apparatuur goed is. Dat is niet zo", weet Kema-woordvoerder G. van Wijk. Vrijwillig Van Wijk: "In plaats van naar de winkel of naar de fabrikant te stappen, kan de Kema recht streeks worden benaderd met vragen over de veiligheid. De Ke ma kan waar nodig onmiddellijk in actie komen". Volgens Van Wijk garandeert het Kema-Keur, dat een produkt voldoet aan strenge veiligheids eisen. "Wie een wasmachine of een citruspers met het keurmerk koopt, kan er zeker van zijn dat het met de veiligheid goed zit. Tenminste als men zich aan de gebruiksaanwijzing houdt en niet zelf gaat knutselen. Voor ons is de veiligheid van elektrische apparatuur een dagelijkse zorg. En dat zou het voor de consu ment-en gebruiker van de appa raten - eigenlijk ook moeten zijn". Ontslag voor 107 werknemers UTRECHT (ANP) - Het baggerbe drijf Prins Van Wijngaarden BV (PVW) in het Overijsselse Hasselt heeft gisteren bij de rechtbank in Zwolle faillissement aangevraagd omdat het bedrijf niet meer aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen. De 107 werknemers van PVW, van wie er 87 bij onderne mingen in Engeland, Frankrijk en Denemarken werken, worden waarschijnlijk ontslagen, zo heeft de Westduitse directeur G.Haass desgevraagd meegedeeld. PVW is sinds 1982 in handen van het Westduitse aannemingscon cern Heinrich Hirdes GmbH, dat op zijn beurt weer een dochteron derneming is van de bouwgigant Strabag. De salarissen van augus tus konden nog net worden be taald; vanaf maandag verkeren alle werknemers in onzekerheid, aldus Haass, die dit jaar door Hirdes als directeur is aangesteld. Haass ziet op zichzelf nog wel overlevings kansen voor de PVW-ondernemin- gen in Engeland, Frankrijk en De nemarken, vooropgesteld dat de bewindvoerder de vorderingen vanuit Nederland wil kwijtschel den. De afgelopen maanden is tever geefs gezocht naar overname door derden, management buy out of voortzetting in afgeslankte vorm. PVW heeft in het eerste halfjaar van 1986 reeds een verlies van 3,6 miljoen gulden geleden. Oorzaken van het faillissement zijn volgens Haass de slechte situatie op de bag- germarkt, de niet vol te houden concurrentiestrijd en het gebrek aan goede leiding dat tot zyn komst het bedrijf heeft geschaad. "In feite stond het bedrijf ten tij de van de overneming door Hirdes in 1982 al op de rand van faillisse ment. De Westduitse aandeelhou ders hebben sinds dat jaar ruim 16 miljoen gulden aan verliezen aan gezuiverd en voor aanvullende fi nanciering gezorgd. Gezien de slechte vooruitzichten voor 1986 heeft Hirdes begin dit jaar besloten afscheid te nemen van PVW", al dus Haass. De vakbonden hebben veront waardigd gereageerd op de be kendmaking. Bestuurder J. Twigt van de Bouw- en houtbond FNV noemt „het dichtdraaien van de geldkraan een donderslag bij hel dere hemel De bonden hebben garanties voor de loonbetaling geëist en willen zo snel mogelijk met de PVW-directie en een verte genwoordiger van Strabag om de tafel gaan zitten. AMSTERDAM (ANP/Rtr) - De koers van de dollar is gistermiddag op de Europese valutamarkten vrij sterk gedaald onder invloed van de publicatie van ongunstige cijfers over de Amerikaanse handelsba lans. Eerder op de dag had de Ame rikaanse munteenheid nog enige winst kunnen boeken. Op de wisselmarkt in Amster dam werd aan het begin van de middag voor de dollar een officiële middenkoers vastgesteld van 2,3155 gulden, ruim een halve cent meer dan de 2,3080 gulden van donderdag. Toen bekend werd dat de Amerikaanse handelsbalans in juli een recordtekort van 18,04 mil jard dollar aangaf, duikelde de koers in rap tempo tot onder de 2,30 gulden. Tegen het slot van de handel werd omstreeks 2,2960 gul den genoteerd. De advieskoersen van de Nederlandse banken bedra gen onveranderd 2,38 gulden bij verkoop van dollars en 2,26 gulden bij aankoop. Platina Op de markten voor edele meta len is de prijs van platina gisteren opnieuw flink gestegen onder in vloed van aanhoudende speculatie. In de prijzen van goud en zilver kwam weinig verandering. Nadat de platinaprijs donderdag al door de grens van 600 dollar per ounce (31,1 gram) was gebroken werd vrijdag in Zürich in de loop van de ochtend 636 dollar geno teerd. Later op de dag volgde een terugval tot omstreeks 620 dollar per ounce. De platinaprijs is in de afgelopen week met ongeveer hon derd dollar gestegen en staat nu op het hoogste peil van de afgelopen zes jaar. Het niveau van 1.000 dol lar van 1980 is echter nog lang niet bereikt. DEN HAAG - De ene dag roept de nieuwbakken minister van econo mische zaken, Rudolf de Korte, dat de Nederlandse economie weer duidelijk in de lift zit. Volgens de laatste prognoses zal de economi sche groei dit jaar uitkomen op 2,75 procent en dat is een kwart procent hoger dan het gemiddelde in de Europese Gemeenschap. De volgende dag wordt echter gemeld dat cijfers van het Centraal Plan bureau (CPB) uitwijzen dat de groei in 1987 maar één procent zal bedragen. Is dat nog wel met el kaar te rymen? Het antwoord is: ja. Maar daar moet onmiddellijk bij worden ge zegd dat uit'de verlaging van de groeiprognose niet mag worden af geleid dat het in het bedrijsleven weer slechter gaat. De produkties- tijging zal volgend jaar zeker even hoog uitkomen als dit jaar. door Hans Amesz Er schuilt dus kennelijk een ad der onder de berekeningen. Dat is vooral de aardgasproblematiek. De lagere prijzen voor energie en de daling van de export van het aard gas beinvloeden de economische ontwikkelingen in 1987 namelijk aanzienlijk. De groei van het natio naal inkomen (grofweg de som van alle lonen, winsten, pachten, rente bij elkaar opgeteld) daalt hierdoor naar 1 procent. Daar dragen ook de gewijzigde wisselkoersverhoudin- gen toe bij. De cijfers zouden dus veel beter zijn als de aardgasproblematiek wordt uitgezonderd. Dat betekent niet dat er willens en wetens een blinddoek wordt omgedaan, want er is veel voor te zeggen dat er bij het aardgasprijseffect inderdaad sprake is van incidentele ontwik kelingen. Immers, de aardgasprijs reageert vertraagd op de ontwikke ling van de olieprijs. Op basis van de gedaalde olieprijzen zou best gezegd kunnen worden dat Neder land zich op dit momentf'te rijk re kent" aan de aardgasprijzen. Dat moet dan volgend jaar worden aan gepast naar beneden. Maar door de huidige stijging van de olieprijzen zal er daarna wederom een ver traagde reactie komen: naar boven. Misverstanden Als over economische groei wordt gepraat of geschreven, kun nen gemakkelijk misverstanden ontstaan. Gaat het over groei van het inkomen, groei van de hoeveel heid goederen waarover men de beschikking krijgt, groei van het bezit? Vaak slaat de term economi sche groei op de ontwikkeling van de produktie in de loop van de tijd. Men stelt zich dan, zo staat in het boek "De Vierkante Cirkel" (Inlei ding tot de economische politiek, 1985, Meulenhoff, door drs.J.Beis- huizen e.a.), voor dat er meer fiet sen, meer auto's, meer televisietoe stellen, meer overhemden, meer jurken worden gemaakt. Dat alles bij elkaar wordt de nationale pro- Lotus Cars De top van de Britse sportwa- genfabriek Lotus Cars heeft giste ren in Den Haag besprekingen ge voerd met het ministerie van eco nomische Zaken over vestiging in ons land. Bijzonderheden over de bespreking zijn niet bekend ge maakt. Michielse Het algemeen bestuur van de Unie BLHP (vakbond voor onder meer middenkader) heeft bestuur der C. Michielse kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de bond. Het ligt in de bedoeling dat hy per 1 januari de huidige voorzit ter Werkhoven gaat opvolgen. AMSTERDAM - De trage reactie van het Amerikaanse bankwezen op de vorige week woensdag doorgevoerde discontoverlaging veroorzaakte een flauwe opening van de nieuwe beursweek. Al thans Wall Street verloor op maandag 16 punten, nadat Am- door C. Wagenaar sterdam haar met een flinke reactie al was voorgegaan. Dit waren toen trouwens de enige beurzen in de vrije wereld die zo reageerden, want de rest liep op. Vooral Tokio was uitermate vast, na een serie van vijf flauwe da gen en steeg bijna 450 punten of ruim 2 procent. Dinsdag waren de bordjes evenwel verhangen, want toen herstelde Wall Street zich met een sprong van bijna 33 punten en was Tokio juist weer flauw. Ook de beurzen van West-Duits- land lieten een grillig beeld zien. Alleen Brussel bleef de gehele week flauw. Hier speelde angst voor grote moeilijkheden, die de Belgische regering de komende herfst te wachten zou staan op het sociale- en taalvlak, een grote rol. Amsterdam had na drie flauwe dagen zijn bekomst. Na een zwak slot vorige week vrijdag werden de dalingen deze week tot woensdag voortgezet. Het alge meen beursgemiddelde had toen 7 punten verspeeld en de lokale index zelfs 9 punten. Maar de krachtige omslag op woensdag kan daar respectievelijk 5 en 4 punten van wegwerken. Ook hier beheerste het rentefront de stemmingen van de dag hoewel er in Amsterdam momenteel be drijfsmatige aspecten gelden. Maar deze duren slechts kort en worden dan beheerst door te leurstellingen over sommige sterk tegenvallende winstcijfers over het eerste halfjaar. Als dat belangrijke onderne mingen betreffen als Hoogovens of Fokker grijpt dat tijdelijk wel de gehele beurs aan, maar daarna treedt er al spoedig een herstel in. Want ook zeer gunstige be- drijfsuitkomsten rollen thans da gelijks over de beursvloer. Wall Street had aanvankelijk wat moeite met de weerstand die de grote Amerikaanse banken heb ben om hun bankrente in lagere richting aan de discontoveria- ging aan te passen. Pas deze week dinsdag gingen enkele gro te banken ertoe over hun hoofdrente een half procent te verlagen tot 7,5 procent, een ni veau dat in negen jaar niet meer was voorgekomen. Belangrijk voor het internatio nale beurswezen was ook de vraag of West-Duitsland deze week tot een discontoverlaging zou besluiten. Waar gespecu leerd werd op een positieve reac tie van de Bundesbank, zoals in Frankfurt, Londen en Parijs, be gonnen de beurzen te stijgen. Ook onze beurs behoorde tot de optimisten en bovendien tot de directe meespelers, want ieder een besefte dat onze centrale bank haar Westduitse collega in elk discontobesluit zou volgen. Toen de Bundesbank bekend maakte voorlopig alles by het ou de te laten, was dat overal een grote teleurstelling. Amsterdam zakte donderdag in de namiddag als een baksteen weg en ook el ders liepen vele noteringen met sprongen terug. Voor de dollar, die deze week aanvankelijk ge staag opliep, was het ook een te genslag en de Amerikaanse munt moest snel weer terrein prijsgeven. In Amsterdam heerst intussen al enige tijd een soort indexspan ning, want daar stond vorige week de champagne klaar om het feit te vieren dat de algemene beursindex voor het eerst in de geschiedenis de 300 zal bereiken. Vlak voor deze mijlpaal op 299,6 keerde de beurs vorige week vrij dag om, maar deze week had Amsterdam de steun van Ko ninklijke Olie, dat door de ge staag oplopende olieprijzen al geruime tijd uitstekend in de markt ligt. Hierdoor bleef de 300 de inzet, maar door de weigering van de Bundesbank het disconto te ver lagen, wat dus inhoudt dat ook in ons land de officiële rente voor lopig niet omlaag zal gaan, lukte het ook deze week niet daar bo ven te komen. Niettemin liepen de olies bijna 10 gulden op in koers of rond 5 procent van de |:]31T:S1 1 W E E K 7 beurswaarde. Dat wist ook Norit te boeken, dankzij een forse winststijging in de eerste helft van het jaar. Door een sterk tegenvallende bedrijfsontwikkeling in die pe riode moesten daarentegen Vër- to en de Grontmy 15 procent van de beurswaarde afstaan en Ub- bink zelfs een/derde. Nedap ver loor 10 procent en Schuppen 20 procent. De Europese Optie- beurs deed het kalmer aan dan in de vorige werkperiode. Het aan tal verhandelde contracten daal de van 261.000 op 237.000. Ken merkend voor de beurssituatie namen direct na Hoogovens' pes simisme over de nabije toekomst de puts het heft in handen. Op vallend was ook het groot aantal put-contracten dat op sommige dagen in staatsfondsen werd af gesloten. duktie genoemd, wanneer althans ook de diensten in de produktie betrokken zijn. Voorbeelden van diensten zijn de voorzieningen door levensverzekeringsmaat schappijen, banken, reisbureaus. Heeft men dat allemaal op het oog, dan spreekt men van het na tionaal inkomen of ook wel van het nationaal produkt. Of preciezer: van het netto nationale produkt of netto nationale inkomen. En ook dat is nog niet precies genoeg. Want het Centraal Planbureau gaat er in zyn berekeningen vanuit dat het netto nationale inkomen het netto nationale produkt is, gecorri geerd voor ruilvoetwinsten of -ver liezen. De ruilvoet geeft de verhou ding weer van het prijsniveau van de exportprodukten tot het prijsni veau van de importprodukten. Als nu bijvoorbeeld de aardgasprijzen naar beneden gaan, daalt het prijs niveau van de exportprodukten en is er ruilvoetverlies. Het netto na tionale inkomen is dan lager dan de netto nationale produktie. Als de groei van het nationaal inkomen daalt van 2,5 procent dit jaar naar 1 procent volgend jaar betekent dat dus inderdaad niet dat ook de na tionale produktie zo sterk naar be neden gaat. Ruilvoetverlies Het aardgas maakt 8 procent van de totale Nederlandse export uit. Een daling van de prijs met 40 pro cent zorgt voor een ruilvoetverlies van circa 3 procent, wat neerkomt op pakweg 5 miljard gulden. Dat is 1,5 procent van het nationaal inko- In de krant staan vaak cijfers over de ontwikkeling van het bruto nationaal produkt. Het samentel len van het nationale produkt te gen zogenaamde marktprijzen (daarbij is rekening gehouden met indirecte belastingen en subsidies) en de afschrijvingen leidt uiteinde lijk tot het bruto nationale produkt tegen marktprijzen (bnp). Dit bnp wordt het meest gebruikt in inter nationale vergelijkingen, omdat het het meest nauwkeurig is te be rekenen. Onder economische groei wordt in het algemeen ook de toe name van het bnp verstaan. NEW ORLEANS (Rtr) - De Te- xaanse multimiljonairs Hunt heb ben gisteren een beroep gedaan op hoofdstuk elf van de Amerikaanse faillissementswetgeving voor één van de twee oliemaatschappijen die zij in hun bezit hebben. Daar door is deze oliemaatschappij, Pla cid Oil Corporation, voorlopig be schermd tegen pogingen van 23 Amerikaanse banken om de bezit tingen ervan te verkopen ter del ging van schulden ter waarde van 980 miljoen dollar. Nelson Bunker Hunt, Herbert Hunt en Lamar Hunt grepen naar dit middel toen een districtsrech- ter woensdag besloot de banken niet af te houden van de openbare verkoop van een aantal bezittingen van Placid ter waarde van honderd miljoen dollar. Voor de andere gro te oliemaatschappij waarvan de Hunts eigenaar zijn, Penrod Dril ling Corporation, is voorlopig nog geen uitstel van betaling aange vraagd. In een verklaring van de Hunts staat te lezen dat Placid beschikt over activa voor een bedrag van 2.046 miljard dollar en dat de schulden 979,3 miljoen dollar be dragen. Hoewel de activa een gro tere waarde hebben dan de schul den was een beroep op hoofdstuk elf toch noodzakelijk om het voort bestaan van Placid te verzekeren totdat er een reorganisatieplan op tafel ligt, aldus de gebroeders Hunt. Placid en Penrod hebben onge veer 20.000 werknemers in dienst en hun gezamenlijke schulden be dragen 1,5 miljard dollar. De twee oliemaatschappijen hebben zwaar te lyden gehad van de schede da ling van de olieprijs. De oliemaat schappijen vormen het voornaam ste deel van het energie- en onroe- rend-goedimperium van de Hunts, dat in totaal een geschatte waarde heeft van zes miljard dollar.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9