Golden Ten in hoofdstad verboden 'PvdA moet klassieke arbeider en de moderne werknemer met elkaar verbinden' Opnieuw gedetineerde ontsnapt Zestien jaar cel geëist voor handel in heroïne Gezocht: aardige hat met aardige mevrouw voor TM re/dame. 020-710298 Max van den Berg legt na acht jaar voorzitterschap PvdA neer ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Politiefoto's op vuilnisbelt kwestie van verkeerde zak AMSTERDAM (ANP) - Het openbaar ministerie in Am sterdam heeft alle Golden Ten casino's in de hoofdstad laten weten dat zij met onmiddellijke ingang het Golden Ten-spel moeten staken. Indien zij daaraan geen gehoor geven, zal de rechter er aan te pas komen. De Amsterdam se persofficier mr. Wooldrik heeft dat gisteren bevestigd. LUIDRUCHTIGE OPENING Tussen het openbaar ministerie en exploitanten van illegale speelgele- genheden woedt al geruime tijd een juridisch gevecht over de vraag of Golden Ten moet worden gerekend tot de kansspelen. De or ganisatoren van het spel zijn van mening dat het een behendigheids spel is. De speelgelegenheden zijn tot nu toe niet aangepakt omdat een duidelijke uitspraak van de rechter over het spel ontbreekt. Bij de huidige stand van zaken Agent schiet agressieve hond dood ALKMAAR (ANP) - Een Alkmaar- se politieman-heeft gisteren met twee schoten uit zijn pistool een pitbull-terriër gedood. Een inwo ner van Alkmaar liet de pas aange kochte hond uit, toen deze zonder enige aanleiding in razernij ontstak en zijn baas aanviel. De hond zette zijn tanden in de arm van de man en liet niet meer los. Met behulp van toegeschoten bouwvakkers slaagde de man er in zijn hond tot bedaren te brengen. Het dier viel echter opnieuw aan, waarop de in middels gealarmeerde politie in overleg met de eigenaar het pistool hanteerde. Pitbull-terriërs kwamen enkele maanden geleden in het nieuws door de illegale hondengevechten, die met name in Amsterdam tus sen honden van deze soort zouden worden gehouden. moet de politie steeds weer het be wijs leveren dat spelers geen in vloed kunnen uitoefenen op hun winstkansen. In de praktijk blijkt dit bijna ondoenlijk, omdat het al leen kan door langdurige en des kundige observatie van het spel. Het openbaar ministerie in Am sterdam zegt nu echter enige maanden te hebben bestudeerd hoe het spel wordt gespeeld. Aan de hand van de opgedane kennis is Justitie van mening dat „het sprookje van de behendigheid" kan worden doorgeprikt, zodat men de Golden Ten-casino's kan aanpakken. Gezien de onduidelijk heid die tot nu toe over het vervol gingsbeleid wat betreft het spel be stond, heeft de officier van justitie de casino-eigenaren van te voren gewaarschuwd dat hij tegen hen zal optreden. Met het oog op deze actie is de Vereniging Casino 'De Leidse club' in Amsterdam een zoge noemde verkorte termijnprocedu re tegen de officier van justitie en de Staat begonnen. Volgens de ad vocaat van de vereniging mr. W. Antonius, moet de officier van jus titie eerst het gevraagde bewijs aandragen, voordat hij speelzalen kan laten sluiten of het spel in be slag kan nemen. Behalve deze procedure hebben personeelsleden van de vereniging een kort geding aangespannen te gen de officier van justitie en de Staat, omdat ze vrezen door de ac tie van het openbaar ministerie op straat te komen staan. Ze eisen dat eerst het bewijs wordt geleverd dat Golden Ten een kansspel is. Dit ge ding dient op 9 september voor de rechtbank in Amsterdam. LELYSTAD (ANP) - Burgemeester Gruyters van Lelystad opende gisteren een discotheek op het voormalige zendschip Veronica. Met schip is daartoe speciaal omgebouwd en ligt afgemeerd in Lelystad. Bijgestaan door de uitgelaten zangeres Vanessa stak de burge meester de lont aan van een scheepskanon. Het lachen verging de toekijkers echter snel toen het kanon oorverdovend een schot loste. DEN BOSCH (ANP) - De officier van justitie in Den Bosch heeft gisteren voor de rechtbank 16 jaar cel geëist tegen een 40-jarige man uit Hees die wordt verdacht van het invoeren van heroïne in Nederland. Hy zou vanaf 1982 minimaal 200 kilo hebben ingevoerd en verhandeld met een waarde van ongeveer 40 miljoen gulden. De officier van justitie, mr. M. Kolkert, eiste de maximumstraf die in dit geval mogelijk is. 'Als we die hier nog niet eisen, wanneer dan wel?", zei hij in zyn requisitoir. Volgens de officier van justitie stond de verdachte jarenlang aan het hoofd van een organisatie die de heroïne vanuit Zuidoost-Azië naar Ne derland importeerde, hier bewerkte en distribueerde. De verdachte, die in 1977 door de rechtbank in Haarlem tot vier jaar werd veroordeeld wegens drugsdelicten, leefde volgens de officier van justie a Is een vorst van de opbrengst van de handel. Tegen drie andere verdachten werden straffen geëist uiteenlopend van 3 tot 14 jaar. De rechtbank in Den Bosch berecht de vijf overige verdach ten in deze drugszaak op woensdag 10 september. In de zaken van giste ren doet de rechtcank uitspraak op 11 september. De rechtbank in Middelburg heeft een 30-jarige man uit Roosendaal gisteren veroordeeld tot 8 jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De man zou vier Zeeuwen, onder wie twee meisjes van 19 jaar, ertoe hebben aangezet als cocaïnekoerier op te treden tussen Brazilië en Nederland. Rampenbestrijding niet naar Defensie: brandweer opgelucht AMERSFOORT/HAARLEM (GPD) - Het idee van minister Ru- ding (financiën) om de rampenbe strijding financieel bij het ministe rie van defensie onder te brengen, gaat niet door. Plaatsvervangend hoofdinspecteur van het brand weerwezen De Boer van het minis terie van binnenlandse zaken heeft dat meegedeeld in een landelijke vergadering van brandweercom mandanten, die afgelopen donder dag in Amersfoort is gehouden. Over het idee van Ruding was in brandweerkringen grote ongerust heid ontstaan. Gevreesd werd on- dat veel vrijwilligers, de brandweerkorpsen voor hun functioneren in belangrij ke mate afhankelijk zijn, zouden afhaken wanneer zij hun werk zaamheden 'onder Defensie' zou den moeten verrichten. De rampenbestrijding zou zon der die vrijwilligers onmogelijk zijn of een vermogen kosten. Bo vendien vreesden de brandweer korpsen dat hun positie op Defen sie die van een ondergeschoven kind zou zijn. Bij de beroepsbrand weerlieden was het idee van Ru- ding evenmin met enthousiasme begroet. ADVERTENTIE Met grote, spoed gezocht, leuke, speelse, gezellige kat die van blikvoer houdt en die met zijn/haar bazin best voor de filmkamera durft. Als u zo'n kat bezit en u bent zelf tussen de 25 en 40 jaar, en u wilt aan een eventuele proefopname meedoen, bel dan zaterdag tussen 10 uur 's morgens en 5 uur 's avonds dit nummer: DEN HAAG - Vandaag neemt Max van den Berg met een intiem feest je voor enkele honderden genodig den afscheid als voorzitter van de PvdA. Hij laat een partij achter die bij de laatste Tweede-Kamerver kiezingen met 52 zetels het op een na beste resultaat uit haar geschie denis scoorde. Een resultaat niette min met een wrange bijsmaak: het beoogde doel, regeringsdeelne ming werd niet bereikt. door Louis Burgers en Peter van Nuijsenburg CDA en WD behielden hun meerderheid en Lubbers deelt de lakens uit als nooit te voren. 'Een overwinningsnederlaag', aldus so cialisten met een voorliefde voor een alles-verklarende paradox. Weliswaar werd klein links gedeci meerd, maar de PvdA slaagde er niet in door te stoten naar het poli tieke centrum. De tijd voor zelfon derzoek lijkt aangebroken. Sinds eind mei ritselen de partij organen van de discussie over de koers voor de komende jaren. Al leen het bestuur, en met name voorzitter Van den Berg, zwegen. Zij hebben een commissie inge steld, die de uitslag moet analyse- De PvdA op de divan, een bloemlezing. 'De PvdA moet terug naar de consensus van de jaren '50 (partijfilosoof Bart Tromp); de PvdA moet aantonen dat zij ook een patatkraam kan runnen (oud- minister Van Kemenade); de PvdA moet af van het imago partij van de armoe en 'yuppies' aantrekken (oud-bestuurslid Felix Rotten berg); de PvdA moet de band met de kiezers van het midden verster ken (vice-fractie-voorzitter Wim Meijer); de PvdA mag niet verwor den tot de partij tegen de kruisra ket' (buitenlandspecialist Ter Beek). "Afwijkende meningen zijn heel gewoon in onze partij, die zijn er altijd al geweest," aldus Max van den Berg. „Na de discussie volgt de politieke besluitvorming. De af gelopen jaren is al gebleken dat er voor deze opvattingen geen meer derheid is". Met een licht schou derophalen wijst de vertrekkende partijvoorzitter de kanttekeningen van deze vooraanstaande partij gangers af. De kritiek op de koers van de afgelopen jaren lijkt hem niet te deren. Slechts op een punt komt hij de critici enigszins tegemoet. De ver kiezingsuitslag toont aan dat de PvdA nieuwe groepen zal moeten aanboren. De huidige aanhang - meer dan drie miljoen kiezers - zal breder moeten worden. De FNV heeft die conclusie getrokken. Ook de socialistische vakbeweging HAARLEM/ALKMAAR (ANP) - Een 27-jarige Indiër is gisteren uit het huis van bewaring in Haarlem ontsnapt. De man zat een gevange nisstraf van zes jaar uit wegens drugssmokkel. De politie heeft het sterke vermoeden dat de man is verdwenen in een grote gereed schapskist, die door een firma wordt gebruikt bij verbouwings werkzaamheden. Na een interne zoekactie zonder resultaat waarschuwde de gevan- kampt met het probleem dat de moderne werknemer (informatica, dienstverlening, 'high tech') zich weinig gelegen laat liggen aan de sociaal-democratische opvattin gen. Van den Berg: "Ons grote pro bleem is hoe we in voldoende mate de verbinding kunnen leggen tus sen de klassieke arbeider en deze nieuwe werknemers. Ik wil niet praten over 'de' middengroepen. Dat is te algemeen en dan heb je het over meer dan de helft van alle Nederlanders. Ons gaat het erom hoe we de mensen met een inko men tot 80 tot 90.000 gulden kun nen benaderen. Dat wordt een hele zware opgave". De vertrekkende voorzitter windt er geen doekjes om: op een hoger inkomen hoeven de nieuwe groepen wat hem betreft niet te re kenen. Eerlijk delen blijft een es sentieel uitgangspunt voor de so cialistische beweging. "Onze eer ste opgave blijft de verdediging van de belangen van de mensen met de laagste inkomens. Mensen met een hoger inkomen zullen zich tevreden moeten stellen met ver beteringen op punten als milieu, arbeidsomstandigheden, korter werken en bijvoorbeeld de pen sioenbreuk". In het parlement mag de PvdA voorlopig op een zijspoor staan, op lokaal niveau heeft ze een grote in genisdirectie om half twaalf de po litie. Die kamde eerst het buiten- terrein uit en doorzocht vervolgens met een speurhond het uitgebreide gevangeniscomplex. Ook dit lever de niets op. "We hebben tijdens het eerste onderzoek steeds meer de indruk gekregen dat het hier gaat om een ontsnapping a la Hugo de Groot in zijn boekenkist. Het is voor 95 pro cent zeker dat het zo is gegaan", al dus een politiewoordvoerder. Deze vloed. De benadering van de nieu we werknemers zal dan ook -sa men met de vakbeweging- van on derop moeten gebeuren. "Het gaat erom dat we een politiek en maat schappelijk klimaat krijgen dat men niet meer om ons heen kan. Maar dat betekent wel dat wat we op lokaal niveau vorm geven ook door de fractie in de Kamer moet worden opgepakt". Bijna acht jaar voerde Van den Berg de PvdA aan, een 'idealist' die als vertegenwoordiger van de 'ba sis' het verkrijgen van de macht vaak ondergeschikt leek te maken aan het schoon houden van de han den. Een zeker realisme kan hem nu niet meer ontzegd worden. "Je kunt de dingen wel beinvloeden, maar de tijdgeest kun je als partij niet in je eentje veranderen. Mis schien hebben we de afgelopen ja ren ook wel wat te nationaal ge dacht, als je ziet dat een reeks van landen om ons heen op dezelfde lijn zitten als het kabinet-Lub- bers." Alleen in Spanje en Zweden proberen socialistische regeringen een andere aanpak. Met programmapunten als eer lijk delen, het afwijzen van de kruisraketten en het verzet tegen de kernenergie bereikte de PvdA in mei het op een na beste verkie zingsresultaat uit haar geschiede nis. De winst kwam sinds 1981 vooral van mensen die niet meer stemden. Uitkeringstrekkers, die afgehaakt waren. liet ook weten dat nog uit niets is gebleken dat de man hulp gehad heeft bij zijn ontsnapping. De Indiër is voor zover bekend de 29-ste gevangene die er dit jaar in is geslaagd de benen te nemen uit een strafinrichting. Burgemeester C.M.L. Rooze- mond van Alkmaar en commissa ris van politie S. Molenaar zullen op minister Korthals Altes (justi tie) en hoofdofficier van justitie mr. A.N.A. Josephus Jitta "een klemmend beroep" doen de bevei liging van de Alkmaarse gevange nis Schutterswei ingrijpend te ver beteren. Zowel de Alkmaarse politie als het gemeentebestuur is bezorgd over de vijf ontsnappingen uit Schutterswei binnen één jaar. Vol gens de politiewoordvoerder heeft ook de dienstcommissie van de Alkmaarse gemeentepolitie op maatregelen aangedrongen, omdat de jacht op in het algemeen zware, vaak vuurwapengevaarlijke crimi nelen als zeer riskant wordt erva- ARNHEM (GPD) - "Hypnose moet binnen het kader van een thera peutische behandeling slechts worden beschouwd als een enkel stuk gereedschap. Als je alleen maar een hauler hebt, ben je ge neigd alle patiënten te zien als een spijker". Aldus de Rijswykse psy chiater dr. E. Hoencamp, die giste ren als getuige-deskundige optrad in de zaak tegen een 48-jarige Velp- se hypnotherapeut. De selfmade-therapeut stond voor de Arnhemse rechtbank te recht, verdacht van het verrichten van seksuele handelingen met een twaalftal onder hypnose verkeren de vrouwelijke patiënten. Officier van justitie mr. B. Lie a Kwie eiste tegen de man twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan zes voor waardelijk met als bijkomende straf het niet meer mogen uitoefe nen van zijn beroep als hypnothe rapeut. In alle gevallen zou de Velpe- naar, die ooit een technisch advies bureau bestierde, de problemen van zijn vrouwelijke patiënten hebben teruggebracht tot seksuele frustraties. Ongeacht of zij nu le den aan drank- en vraatzucht, be- dwateren, slapeloosheid of angst voor onweer. Zijn 'behandeling' onder hypnose bestond in hoofd zaak uit het onzedelijk betasten van zijn cliëntele. "Ik ben er trots op dat we wel 'de partij van de kleine man' genoemd worden. Dat is een eretitel. Sommi gen praten over 'partij van de ar moede'. Dat vind ik heel denigre rend. Armoede is een probleem waar de hele samenleving verant woordelijkheid voor draagt". De PvdA is geen automatische regeringspartij, aldus Van den Berg. "Wij worden niet erbij ge haald om op de winkel te passen. Ze kunnen pas niet om ons heen in tijden van neergang of van ingrij pende maatschappelijke verande ringen of zoals in de jaren vijftig tijdens de wederopbouw. Dan is er een uitruil van belangen mogelijk. Op andere tijden wil men de socia listen er buiten houden". De suggestie dat de PvdA de af gelopen jaren te weinig bereid was compromissen te sluiten om te re geren, wijst hij af. "Wij zijn altijd compromisbereid geweest. Maar dat kan nooit inhouden dat we op punten als inkomensverdeling, kruisraketten 'of kernenergie de opvattingen van de andere partij gewoon moeten overnemen". De strijd tegen de kruisraketten. Van den Berg maakt duidelijk dat de verkiezingen in 1990 opnieuw in belangrijke mate over die kwestie zullen gaan, omdat Nederland kort daarna zal moeten besluiten of het vorig jaar afgesloten verdrag ver lengd moet worden. Volgens Ter Beek, Kombrink en anderen mo- Actievoerder eist 50.000 AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdammer die vorige week zondag werd aangehou den na de verfactie tegen de Olympische Spelen in het Wa generstadion in Amstelveen wil een schadevergoeding van 50.000 gulden vorderen. Vol gens zijn zeggen is hij mishan deld door zeven politieagenten op het politiebureau Amstel veen. Het zou een vergoeding moeten zijn van de materiële en immateriële schade die hij heeft geleden en nog zal lijden, aldus zijn advocaat H. Kerst- ing. De Amsterdammer zal ook schadevergoeding vragen van de officier van justitie die hem in verzekering heeft gesteld en volgens hem wederrechtelijk van zijn vrijheid heeft beroofd na de aanhouding in het sta dion. Hetzelfde geldt voor de commissaris van het politiebu reau in Amstelveen als verant woordelijke voor alle insluitin gen van verdachten daar, aldus Kersting. Jaar cel geëist tegen self-made hypnotherapeut De vrouwen zouden later tegen over de politie verklaren, dat zij daar eigenlijk niet van gediend wa ren, maar dat zij zich er niet tegen konden verzetten. Een van zijn slachtoffers omschreef een en an der: "Het was alsof mijn lichaam bewoog. Niet dat ik dat wilde. Maar het gebeurde gewoon". De zaak kwam aan het rollen toen een 19-jarig meisje zich tegen over een maatschappelijk weFker beklaagde over de in haar ogen tqch al wat al te vrije behandelwij ze van de Velpenaar. Het mindeija- rig meisje, dat geen eerdere erva ringen op seksueel gebied had, was tijdens die sessies niet in staat voor zichzelf op te komen. "Ik had hem het liefst van me afgeslagen, ik was doodsbang, maar ik was als ver lamd", verklaarde ze in haar aan gifte tegenover de Rhedense poli tie. Ze had de 'behandelingen' hui lend ondergaan. Andere slachtoffers gaven in hun verklaringen aan, dat zij zich na af loop vreselijk schaamden over het Mux van den Berg: 'pen idealist'. gen de kruisraketten er niet toe lei den dat de PvdA opnieuw in de op positie komt. Van den Berg denkt daar anders over, en vooralsnog lijkt de partij hem daarin bij te vallen. "Wij heb ben fundamenteel gekozen tegen de kruisraketten. Deze lijn moet ook in 1990 worden voortgezet. We moeten ons er weer maximaal voor inzetten om ze weg te krijgen". Van den Berg gelooft niet dat de ze opstelling de PvdA opnieuw tot de oppositie dwingt. "Ik denk dat wij in 1990 het ideologisch klimaat weer mee zullen hebben. Dat is dit jaar niet gelukt. De economische opleving leidde in mei tot een hele NIJMEGEN (GPD) - De politiefo to's van verdachten die deze week op de vuilnisstort in Alverna wer den gevonden, zijn in een verkeer de vuilniszak gestopt en zo bij het gewone huisvuil terechtgekomen. Dat heeft een woordvoerder van de Nijmeegse gemeentepolitie gister middag bekendgemaakt. Het is de politie overigens nog al tijd een raadsel hoe de foto's in die zak terecht gekomen zijn. Andere foto's die tot dezelfde reeks als de gevonden afbeeldingen behoor den, bleken zich wel in een specia le vernietigingszak op het hoofd bureau te bevinden. De politiewoordvoerder: "Dui delijk is, dat in strijd met de aparte vernietigingsprocedure die voor foto-afval geldt, een speciale vuil niszak (die normaliter door de poli tie zelf naar de vuilverbranding in Duiven wordt gebracht - red.) door een vakantiehulp bij het gewone huisvuil is gezef. Deze fout werd enige dagen later door een schoon maker ontdekt en hersteld. In de dagen, dat deze oqen zak bij het ge wone huisvuil heeft gestaan, moet een deel van de inhoud er door ie mand uitgehaald zijn. Die doorge scheurde foto's zijn via het gewone huisvuil op de stortplaats terecht gekomen". Wie de foto's uit de zak gehaald heeft, blijft een onopgelost raadsel, omdat de politie het onderzoek heeft afgesloten. Wel worden maat regelen getroffen om dergelijke ge vallen in de toekomst te vermijden. Ballonvlucht wellicht zondag ST. JOHN'S (GPD) - De hetelucht ballon Dutch Viking van Henk en Evelien Brink uit Tienhoven en Willem Hageman uit Veenwouden zal waarschijnlijk zondagnacht om drie uur Nederlandse tijd vertrek ken uit het Canadese St. John's. Volgens deskundigen is het weer prima. "Ze kunnen rechtstreeks aanstevenen op een nieuw record", aldus een weerkundige die ver wacht dat de ballon ergens in Frankrijk of Noord-Duitsland te recht komt. gebeurde en erg in de war waren, maar dat hun therapeut hen zei zich vooral niet te moeten scha men. Omdat dit nu eenmaal in het kader paste van het behandelings schema. Officier van justitie mr. Lie a Kwie meende dat de Velpse thera peut zijn slachtoffers in een van hem afhankelijke situatie heeft ge manipuleerd, "waardoor zij hande lingen toelieten, die zij onder ande re omstandigheden niet zouden hebben gewild". Volgens de door de officier van justitie opgeroepen getuige-deskundige dr. Hoencamp bestaat er geen enkele vorm van therapie, waarbij seksuele hande lingen toelaatbaar kunnen worden geacht. Raadsman mr. J. Schadd ver zocht de rechtbank om vrijspraak. Hij hekelde het optreden van de Rhedense politie, die na de aangif te van het minderjarig meisje be wust een dusdanig persbericht zou hebben verstrekt, waaruit de iden titeit van de hypnotherapeut on middellijk bleek. Nadat deze affai re in de publiciteit was gekomen, meldden zich pas de overige pa tiënten die meenden het slachtof fer van de Velpenaar te zijn gewor den. De rechtbank doet vrijdag 12 september uitspraak. (foto ANP» snelle beweging ten gunste van Lubbers van de kiezers in de laat ste dagen, die structureel al langer aanwezig moet zijn geweest. We moeten zorgen dat dat over vier jaar anders is". Daar ligt ook een belangrijke taak voor de nieuwe voorzitter, die in april volgend jaar gekozen wordt. Van den Berg wil er weinig over kwijt. Wel benadrukt hij dat zijn opvolger zal moeten kunnen profileren en politiseren, zodat standpunten kunnen uitkristallise ren. Maar ook zal hij de verschil lende stromingen binnen de partij moeten kunnen integreren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5