'Als artiest word je de afgrond ingedreven' TV-rubriek Hoedt U voor de troetelbeertjes! Veelzijdig concert Ben van Oosten Eten en kijken moeilijke combinatie Henk Wijngaard na anderhalf jaar op de vrachtwagen terug in de muziek door Nico Scheepmaker 'L' école des veuves' ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 RADIO-ïV-KUNST PAGINA 33 mf' WÊÈÊ^' M' Ouders aller landen, verenigt u! De televisie legt niet alleen be slag op uw tijd en dat van uw kinderen, maar ook op uw porte monnee. Hebt u zich ooit gereali seerd hoe het eigenlijk komt, dat u zich tegenwoordig minder schijnt te kunnen veroorloven dan vroeger, hoewel uw salaris in de loop der jaren toch gestegen is? U denkt: het zullen de hogere belastingen wel zijn, of de hogere huur, of de hogere benzineprij zen, want u denkt in het groot en ziet de 'care bears' over het hoofd. Troetelbeertjes, heten ze in Nederlands jargon, maar mijn jongste dochtertje spreekt nog steeds van 'kerber-beertje', want zo had ze het begrepen van de meeslepende STER-spots, die haar er gemakkelijk van wisten te overtuigen dat zij niet goed verder kon leven zonder zo'n schattig knuffelbeest. Wat denk je dan als ouder, die er op uit is zijn kind de 'heel gelukkige jeugd' te bezorgen waar zij later nog met veel dankbaarheid aan zal terugdenken? Komaan, we kopen zo'n beertje, wat kan dat nou nog kosten alles bij elkaar? Als wij per se een warm aanbevo len boek willen hebben kopen we het tenslotte ook! Dus bege ven we ons naar de speelgoed winkel, met kind en al, want de kerberbeertjes zijn er in soorten en maten en kleuren en zij zal toch moeten kiezen! Zo heb je kerberbeertjes in de gedaante van een merkwaardig beertje, maar ook kerberbeertjes in de gestalte van een pinguin en een olifant. En daar sta je dan, voor de uitstalling. Er blijken kleine en grote zijn, de kleine zijn in vergelijking met de grote wel een beetje klein, denk je, en dat denkt je dochtertje ook, dus je begint met zo'n grote uit zijn doos te pakken. Die blijkt f 69,50 te kosten! Aj, daar kun je tegen woordig, als je er twee kwartjes bij legt, zeven meesterwerken uit de wereldliteratuur voor kopen (als je de goedkope series van de Bezige Bij en Meulenhoff neemt)! Die kleintjes zijn ook lief!, probeer je bij je slachtoffer tje, en je pakt een klein kerber- beertje: f 39,95! Jammer, op een haar na het Europese record van f 40 rond gemist!! Negenendertig gulden vijfennegentig, denk je, daar heb je acht literaire Neder landse meesterwerken voor als je bereid bent je te behelpen met het krantenpapier van de Buik- Boeken, en dan hou je nog f 2,95 over ook! Als je daar 3 gulden bij legt, kun je een onooglijk, plastic troetelbeertje kopen, dat spe ciaal voor de man met de smalle beurs is gecreëerd!... Janna bezit nu een Pingy, de pinguin-versie van het kerber- beertje, van f 69,50 en een regen- boogkerbertje van f 39,50 en dan zijn we nog genadig ontsnapt aan de duurste 'care bears', want er zijn er ook nog van f 79,50 en er leeft zelfs een omatroetel van f 119,50. Een ding moet ik toege ven: die troetelberen zijn met groot inzicht in de kinderziel ge maakt. Ze hebben nog aparte lif- jes en lafjes aan hun lijijes, en Janna neemt ze altijd mee naar bed, met voorbijzien van de tien tallen andere troetelbeesten die ze heeft. Geldt hier het aloude adagium 'duurkoop is goed koop?' Hebben die beertjes een 'ick en weet niet wat', 'uno non so che', een 'je ne sais quoi' dat vergelijkbare troeteldieren niet hebben, of is het allemaal een kwestie van TV-beinvloeding, die hen voor de kinderen een meerwaarde geven? Want behal ve de STER-spots hebben de fa brikanten een nog veel machti ger wapen in de strijd geworpen: de tekenfilmreeks 'De Troetel- beertjes', die afgelopen woens dag voor het eerst door de VARA werd uitgezonden (de bioscoop film, geheel Nederlands gespro ken, is al aan zijn 24ste week be zig). „In Troetelland, achter de regenboog, wonen dertien vrolij ke Troetelbeertjes, die verdrieti ge mensen op aarde weer blij kunnen maken", verklapt het omroepblad. Dertien! Reken maar uit: 13 x 69,50 is f 903,50. Niks belastingen, niks huurkos ten, niks benzineprijzen maar troetelbeertjes! En dan zijn wij hier in Nederland nog niet eens overvallen door de Thundercats, een nieuwe Amerikaanse kinder serie die door de BBC is aange kocht en dus ook wel in Neder land terecht zal komen. De Ame rikaanse Action for Children's Television heeft met steun van 150 andere organisaties uit de wereld van het onderwijs en de kinderbescherming een protest ingediend omdat „de kinderen denken naar een spannend avon tuur te kijken dat iets te zeggen heeft, maar in werkelijkheid een commercieel praatje te zien krij gen dat iets te verkopen heeft". De Britse ouders werden ge waarschuwd, dat de vraag naar het speelgoed van Thundercats hun 'honderden ponden' zou kosten. Action for Children's Te levision heeft nu geëist dat de producers op het scherm toege ven dat Thundercats en zestig vergelijkbare series geprodu ceerd worden onder de supervi sie van de speelgoedfabrikanten. U bent dus gewaarschuwd: zo dra de Troetelbeertjes en de Donderkatten op het scherm ko men: blinddoek uw kroost! KOOTWIJK (GPD) - ,,'t Feit dat ik professioneel gestopt ben", zegt Henk Wijngaard, de zanger die be kend werd met truckersliedjes „heeft te maken met mensen die me begeleidden en dat niet kon den. Er werd alléén maar aan de zakelijke kant gedacht, de artistie ke kant telde niet meer. En op die manier worden artiesten doodge woon de afgrond ingedreven". Margriet Hunfeld „Als ik even om me heen kijk", vervolgt hij, „naar de Dolly Dots, bijvoorbeeld, die draaiden vier, vijf jaar top en dan: pats, twee jaar ge stopt; Henkie Wijngaard draait vijf, zes jaar top, pats: ook twee jaar he lemaal d'r uit. En eigenlijk is het bij al die collega's om me heen 't zelfde. Ik hoor Nico Haak nog zeg gen: 'Over twee jaar, Henk, dan ben ik binnen. Hoef ik niet meer zo hard te hollen". „Hij ploetert nu nog, begrijp je. Ook een slechte, zakelijke begelei ding gehad. Waarom Omdat wij op provisiebasis draaien. En zo'n manager, die van mijn optreden een percentage vangt, heeft het liefst dat ik tien dagen in de week bezet ben. Kan 'ie zijn eigen zak- Henk Wijngaard, met vrouw, zoon en hond: "Ik ben meer dan een zin gende trucker". (foto gpd> Henk Wijngaard werd negen jaar geleden bekend als zanger. Zijn eerste hit was 'Met de vlam in de pijp', daar na volgden 'Nachtrijders', 'Asfaltrocker', 'Ik heb een truck als mijn woning', 'Containersong' en 'Bak roest op 18 wielen'. Na deze successen stopte Henk Wijngaard twee jaar ge leden opeens. Er verschenen geen platen meer en de zan ger was niet langer te beluisteren in Nederlandstalige liedjesprogramma's. Wijngaard, die, vóórdat zijn zangcarrière aanving, had gewerkt als zeeman, fabrieksarbeider, kraanbouwer en vrachtwagenchauffeur, ging terug op de truck en besloot vanaf dat moment alleen nog maar op te treden als ama teurzanger. Sinds kort heeft Henk Wijngaard echter weer een nieu we single uitgebracht en hij werkt op dit moment hard aan een elpee. Na anderhalf jaar zwijgen, praatte hij bo vendien openhartig over zijn carrière als zanger, het suc ces en de vele teleurstellingen die daarmee gepaard gin gen ken vullen. Verder zal het hem een zorg zijn of de artiest na vijf, zes jaar doorwerken helemaal leeg is. Want dan staan er wel weer tachtig nieuwe te trappelen!" Alcohol Henk Wijngaard kan er zich flink over opwinden. Neemt ook geen blad voor de mond. Driftig shag- gies rollend licht hij een tipje van de zwarte sluier die er rond de va derlandse showbusiness hangt: ,,'t Gekke is dat er steeds weer arties ten zijn die erin trappen. En die dan in dezelfde kuil vallen waarin ik ben terechtgekomen. Zodra ze het niet meer volhouden eindigen ze in een psychiatrische inrichting of in een ontwenningskliniek voor alcohol". „Want het is dus wel zo dat je in ons vak langer meegaat met alco hol en allerlei andere middeltjes. Totdat ook die niet meer werken en dan knap je af als een lucifer houtje. Ik heb het regelmatig om me heen zien gebeuren", zegt hij bars „en in grote lijnen is het mij ook overkomen". Vervolgt geëmotioneerd: „Je grijpt steeds sneller naar een bor rel, wantje bent moe. En met alco hol beweeg je makkelijker, word je weer vrolijk. Ik draaide op een ge geven moment vijf shows op een dag. Dan begon ik in Den Haag en eindigde ik 's nachts om half twee Bespeling op het Van den Heuvel-or gel in de Nieuwe Kerk door interna tionaal concertorganist Ben van Oosten (gevestigd te Den Haag) met werken van: Richard Wagner, Franz Liszt en Marcel Dupré. Gehoord: op vrijdag 29 augustus in Katwijk aan Zee. KATWIJK AAN ZEE - Veelzij dig en met een grandioze beheer sing van de techniek besloot de Nederlandse orgelvirtuoos Ben van Oosten gisteravond de Inter nationale orgelserie 1986 op het Van den Heuvel-orgel met werken van Richard Wagner. Franz Liszt en Marcel Dupré. Merkwaardig genoeg opende de Haagse routinier op de bekende wereldpodia met een werk dat totaal niet paste bij het karakter van dit instrument: namelijk een nogal matige transcriptie van de Ouverture uit Wagners opera 'Die Meistersinger von Nürn- berg! Een reusachtig muzikaal (typisch Duits) bouwwerk, dat ondanks de knappe presentatie, bijzonder hard en meedogenloos over het voetlicht kwam. Een on- berijpelijke keuze. Indrukwekkend en van een ongelooflijke schoonheid daar entegen klonk daarna het geniale kleurenpalet van Franz Liszt "Variationen" die gebaseerd zijn op een dalend chromatisch the ma uit J.S. Bach's cantate "Wei- nen, Klagen, Sorgen, Dragen sind das Christentranenbrot". Een aangrijpend werk, dat Liszt schreef kort na de dood van zijn oudste dochter. Door Ben van Oosten bijzonder integer, inge houden en zuiver vertolkt en waarin hij met een ongelooflijke timing de dramatische spanning vast wist te houden tot aan het troostrijke koraal "Wat God doet is welgedaan" dat afgesloten door een bijna stralend crescen do een indrukwekkend hoogte punt vormde. Hoe de symfonische virtuoze orgelstijl van Franz Liszt op ma gistrale wijze door Marcel Dupré is voortgezet bewees daarna de "Symphonie Passion" van zijn hand. Dit werk is destijds ont staan uit een improvisatie op het Wanama-orgel in Philadelphia USA, het grootste orgel ter we reld met 232 stemmen en 18000 pijpen, waarop Dupré kwam met een novum: hij improviseerde complete symphonieën. Deze symphonie werd een beschrij ving van het leven van Christus in een vierdelige versie. En wan neer men al luisterend bedenkt dat dit werk ooit werd geïmpro viseerd, kan men begrijpen dat een criticus destijds schreef: "Een muzikaal wonder". Een compliment dat gisteravond ook zeker gold voor het ongelooflijk virtuoze gemak en de suggestie ve wijze waarop Van Oosten dit veeleisende werk gestalte gaf. ANNEKE VAN VLIET. 'L'école des veuves' naar Jean Coc- teau. Met: Lia Bolte. Rupert van Heijningen, Francis Sanders, Paul Beek, Jacqueline Enkclaar, Manoek van der Meplen, Tonny Vijzelman, Sjabbe van Silihout, Trudy van Haaster, Sjef van Leunen en Frederi- ke Bruin. Regie: Rob de Kuiper. Ge zien op 29 augustus op de Burcht. Al daar nog 30 en 31 aug. LEIDEN - Eigenlijk had 'School der weduwen' in zijn geheel op de Burchtheuvel zelf moeten plaatsvinden, maar de vroegtij dig gearriveerde herfst stak daar een stokje voor. Toch is het idee niet helemaal losgelaten en be ginnen de eerste vijftien minuten van deze produktie op de winde rige, kille heuvel. Aangezien het stuk van Cocteau zich op een kerkhof afspeelt, is de mistroos tige sfeer aldaar toepasselijk. Maar dat is dan ook het enige, dat de tocht naar de heuveltop enigzins rechtvaardigt. Er ge beurt daar vrijwel niets. Het pu bliek loopt achter twee voort schrijdende zangeressen aan, wier gezang de droefgeestige sfeer nog eens versterkt. Verder voegt hun aanwezigheid weinig toe en roept hun niet echt warme kleding slechts prozaïsche be zorgdheid over griep en ver koudheid op. Het Burchtheuvel-gedeelte is' duidelijk het nog te redden res tant van het oorspronkelijk con cept, dat deze ruimte centraal stelde. Eenmaal in de galerie- ruimte aangekomen, zoeken de circa tachtig bezoekers snel een plaats aan de eettafel en vallen direct op het smakelijk uitziend koud-buffet aan. Tewijl schalen en wijn rondgaan en er luide mu ziek klinkt, begint plotseling ie mand (met blocnote in de hand) het verhaal van de weduwe van Ephese te vertellen. Niemand lijkt echter te luisteren - bord op scheppen. schalen doorgeven, wijn inschenken, eten drinken en toneelkijken blijken moeilijk te combineren bezigheden. Er volgen nog drie versies van dit verhaal, die steeds (overigens niet altijd even boeiend en over tuigend) door een andere acteur verteld worden. De muziek is in middels gestopt; het wordt al lengs stiller en alleen het tikken van eetgerei op de borden zorgt voor wat lawaai. De traditionele theatersituatie krijgt de over hand. Op het centrale speelvlak brengen acteurs de toneelversie van het verhaal. Alleen met dit verschil, dat het publiek mag eten en voor een deel met de rug naar het podium mag zitten. Het geheel wordt afgesloten met de voordracht van een klankgedicht over het gegeven door een naak te man in bad en met een swin gend muziekje. Specialiteit van deze produktie is de maaltijdenscenering voor het publiek: een door Petronius' Satyricon geïnspireerd, tamelijk origineel idee, dat met zorgvul digheid is uitgewerkt. Maar he laas, het idee blijkt niet te werken. Waarom wij eten en zij toneelspelen maakt het spekta kel niet aannemelijk. De drie ver telde verhalen gaan grotendeels verloren en het klankgedicht komt echt als 'mosterd na de maaltijd', omdat de opbouw van het toneelgedeelte door een dui delijke afsluiting wordt geken merkt. Op geen enkele manier is er een vloeiende overgang tussen de maaltijd van het publiek en het toneelgebeuren; hooguit wordt er een paar maal iets over eten gezegd. 'L'école des veuves' experimenteert met de gelijktij digheid van iets, dat die gelijktij digheid niet verdraagt. WIJNAND ZEILSTRA Een fragment uit 'L'école des veuves'. Op de achtergrond etende en drinkende bezoekers. in Diksmuiden in België. Daar za ten 1750 kilometers tussen. Tegen mijn manager heb ik toen gezegd: ga jij maar mee, dan weet je hoe 't is om zo te pezen". „Als je te laat kwam, en dat was onvermijdelijk aan het eind van de rit, dan werd je met boe-geroep ontvangen in de zaal. Verschrikke lijk was het op het laatst. Zo ont moedigend. Thuis kwam ik niet meer, want na alle optredens sliep ik in een hotel of ergens op een par keerplaats in mijn auto. Waar doe je dit allemaal voor, vraag je jezelf dan af. Het ergste was datje gevan gen zat. Je moest door. Elk jaar dat je meer verdiende werd de belas tingschuld groter. Met een omzet van maximaal vier ton, betaalde je het jaar erna twee ton aan de fis cus. En dat moest wèl op tafel ko men. Alleen al die privé-schuld, die belastingen.... ze douwen je kop in de strot. Je bent een melkkoe van de Nederlandse staat geworden". „Voor haar", hij wijst naar zijn vrouw had ik een prachtig huis gekocht. In Stadskanaal. Ik was nooit thuis, ze had niks( aan me, dus wou ik dat ze het mooiste, het beste huis kreeg dat er bestond. Om het enigszins goed te maken". „Toen ik ging afbouwen", zegt hij dan, rustiger „heb ik het huis verkocht. Daar begon ik mee. Toen stopte ik met platen maken en nam geen televisie meer aan. Zodra ze je niet meer zien op de buis, worden meteen de aanvragen minder. Dat kwam goed uit, want ook mijn ma nager ging aan de kant en ik begon zelf te boeken. Vanaf dat moment ben ik weer op de wagen gegaan en trad ik al leen nog maar op als amateur. An derhalfjaar lang heb ik gewerkt als vrachtwagenchauffeur en ik heb een schitterende tijd gehad. Goeie collega's, geen rancune, geen jaloe zie en een bedrijf dat zijn tijd ver vooruit was. Ik moest ermee stop pen, omdat ik het in mijn knieën kreeg, het laden en lossen gaat niet goed meer. Dus wat over blijft, nu, is het zingen. Jammer, want truc krijder is het meest romantische beroep dat er bestaat". Henk Wijngaard is weer terug bij Af. Hij treedt weer op, er is een nieuwe single van hem versche nen, getiteld 'Gooi nog eens een blok hout op het vuur' en hij staat alweer op de hitparade. Nummer negen. Bovendien werkt hij hard aan een elpee, zijn elfde. Lading Hij is niet meer bang* om onder uit te gaan, want hij heeft zijn lesje geleerd: „Dat commerciële zingen met het verstand op nul en de blik op oneindig, dat is afgelopen. En terug op de vrachtwagen kan ook niet meer. Dus heb ik van die twee dingen het beste gepakt en gecom bineerd: ik reis nu met mijn vrachtje muziek het land af en dan is het ook: laden en lossen. Als trucker loste ik de palletten, als zanger mijn liedjes. In beide geval len gaat het erom je lading zo goed mogelijk over te brengen". Tenslotte geeft hij ook nog even zijn 'bescheiden mening', zoals hij het noemt over de gang van zaken in de Nederlandse artiestenwereld: ,,'t Is hier geen Amerika, dat merk je direkt. Zodra je bij je eigen pla tenmaatschappij komt vragen of ze voor jou ook zo'n schitterende vi deoclip kunnen financieren, word je vierkant uitgelachen. De arties ten hier zijn goed genoeg om zich kapot te werken voor het Neder landse volk, maar ze worden met de nek aangekeken door de Neder landse radio- en tv-makers. We moeten aanknokken tegen Engelse en Amerikaanse teksten en uitstij gen boven dat wat uit het buiten land komt". „Ik heb altijd andere wensen ge had en die hoop ik ooit te realise ren. Mijn ideaal is om nog eens in een film te spelen, maar dat heb ik even opzij geschoven. Iets anders is dat ik mezelf vooral zie als een troubadour. Ze hebben me in de hoek gezet van de 'zingende vrachtwagenchauffeur'. Maar ik ben meer dan dat. Ik ben iemand die wil zingen over vrijheid, over nieuwsgierigheid, over het avon tuur. En dat maakt dat ik gewoon door blijf gaan. Als artiest. Als zan ger. En als Henk Wijngaard".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 33