'Van privacy is laatste zes jaar weinig terecht gekomen' Record aantal mensen op zoek naar woning Uitstervingsbeleid voor zwerfkatten Restant kasteel Wassenaar ontdekt? 'Vivax heeft eindelijk een eigen clubhuis' Voorschotense lijst telt 1260 namen REGIO LEIDEN ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 Jan Merkenstein (33) verlaat SJJO: OEGSTGEEST - Na er zes jaar te hebben gewerkt, stapt Jan Mer kenstein (33) op bij de Stichting Jeugd en Jongerenwerk (SJJO). Merkenstein was daar coördina tor. Hij heeft elders een baan aanvaard. Met zijn coördinator- schap bezette Merkenstein één van de twee SJJO-formatieplaat- sen. Voor het overige draait de stichting op 150 vrijwilligers. Merkenstein gaf gisteren een re ceptie in het SJJO-onderkomen: gebouw Taberna aan de Juliana- straat. Het bestuur heeft inmid dels voor een opvolger gezorgd maar diens identiteit moet, tot dat die officieel 'ja' heeft gezegd, nog even geheim blijven, meldt bestuurslid Van der Lans. door Wim Koevoet Merkenstein houdt zijn nieuwe betrekking ook geheim. De ver slaggever mag het weten maar wordt uitdrukkelijk verzocht er geen letter aan te wijden. "Ik vind namelijk dat ik de afgelo pen zes jaar toch al een beetje te veel algemeen bezit ben gewor den. Misschien ben ik zelf te ge makkelijk geweest daarin, mis schien had ik de grenzen nadruk kelijker moeten trekken", zegt Merkenstein. "Wat ik bedoel met algemeen bezit? Nou, dat ik wat weinig pri vacy had. Ik werd ontzettend veel thuis gebeld. Drie, vier avonden per week was ik in de weer voor de SJJO. Voor een avondje sporten heb ik nooit tijd kunnen vrijmaken. Menig week einde heb ik opgeofferd. Soms belden ze in het weekeinde bij me aan met de vraag: kan ik even kopiëren in Taberna?". Het lijkt het begin van een klaagzang maar Merkenstein heeft "een fijne tijd gehad". "Di recte redenen" om de SJJO de rug toe te keren heeft hij dan ook niet. Hij heeft nu gewoon een an dere baan, "misschien verander ik nog wel drie keer van baan" en zes jaar dezelfde baan is wel ge noeg. Een beetje betreurt de coördi nator het wel dat hij nu de ver huizing van de SJJO naar het multi-functioneel centrum in Haaswijk niet meer zal meema ken. Anderzijds stelt hij: "Die verhuizing is hooguit voor een jaar goed voor de motivatie". Inhoudelijker De SJJO is met de 3,5 ton die zij jaarlijks van de gemeente krijgt, een van de Oegstgeester instantiës die de meeste subsidie krijgt. Dientengevolge heeft de stichting zeer intensieve contac ten met de gemeente. Merken stein heeft die contacten als 'goed' ervaren. Tekenend voor de prima verstandhouding met de gemeente is zijn herinnering aan de tijd waarin hij werd aan genomen. "Juist in die tijd moes ten gemeenten zelf bekfjken hoe zij hun welzijnsgelden zouden gaan besteden, voorheen was dat een rijksaangelegenheid. Bijna in elke gemeente braken toen conflicten uit, hier niet". Na lang denken komt er toch het volgen de punt van kritiek: "Ik vind dat de gemeente best wat meer in houdelijk mag meedenken over de koers van de SJJO". Merkenstein is zich als geen ander bewust van de slechte tij den die het buurthuis- en jonge renwerk te wachten staat nu wel zij nsminister Brinkman ander maal aan het bezuinigen is gesla gen in deze sector. "Toen ik daar van hoorde, ben ik me echt het lazerus geschrokken. Ach, weet je, dit betekent gewoon weer dat we weer een half jaar op de stoep moeten gaan liggen bij over heidsinstanties om allerlei din gen recht te zetten. En het kan niet anders of dat gaat ten koste van de activiteiten. Ook in Oegst- geest zullen de gevolgen merk baar zijn. De gemeente zal min der geld voor ons krijgen. En ik zie op dit moment geen andere bezuinigingsmogelijkheden dan activiteiten schrappen". Ook Merkenstein vindt dat het welzijnswerk de afgelopen zes jaar in het hoekje zit waar de klappen vallen. In Oegstgeest, waar nogal wat mensen met hoge inkomens woonachtig zijn, komt daar nog eens bij dat het imago van een welzijnswerker niet ie dereen aanstaat. De geiten-wol- len-sokkerdrager temidden van de dragers van streepjeskos tuums. Volgens Merkenstein is dat echter te gechargeerd ge steld. Weliswaar verwacht hij "geen acties ten behoeve van de SJJO vanuit de bevolking" maar dat neemt niet weg dat "de SJJO in Oegstgeest een goede naam heeft". Dat zou te danken zijn aan de zichtbare resultaten van het SJJO-werk, zoals de vele cur sussen en de activiteiten voor kinderen in vakantietijd. "We krijgen ook veel brieven van mensen die het maar niets vin den dat we naar Haaswijk gaan, die ons liever in Taberna willen houden". Jongeren Welzijnswethouder Blom (WD) vindt het jammer dat Merkenstein opstapt. Ze zegt plezierig met hem te hebben ge werkt, noemt hem 'coöperatief en prijst hem vanwege het feit dat Merkenstein zowel oog zou hebben gehad voor de SJJO-be- De scheidend SJJO-coördinatorJan Merkenstein. "De gemeente mag best wat inhoudelijker meedenken over het beleid van de SJJO". langen als voor 'het algemeen be lang'. Merkensteins grote verdienste is volgens Blom "dat onder zijn leiding de aandacht binnen de SJJO wat meer naar jongeren is veschoven. Vroeger was de SJJO vooral een aangelegenheid voor kinderen". Over Brinkmans bezuinigings plannen is ook Blom pessimis tisch gestemd. Overigens heeft er ook maar een haar op haar (foto Holvast) hoofd geen moment gedacht aan de mogelijkheid om op een of an dere wijze te bezuinigen op de door Merkensteins vertrek open gevallen formatieplaats. "Die va cature moet, vervuld". Ander zijds stelt zij dat Brinkmans be zuinigingen "niet door de ge meente alleen kunnen worden opgevangen". "Moeilijkheid is ook dat het grootste deel van de SJJO-subsidie op gaat aan huis vesting en personeel. Ja, het zal heel moeilijk worden". Leiden Boerderij De Slaagh - Cruquiuslaan, a tiviteiten jeugdvereniging Marnix, 13-16 Gebouw V olkstuindersvereniging Roomburg - tentoonstelling bloemen, fruit en groente, 11.30-17 uur. Pesthuis Pies manlaan, optreden Jazz ensemble B-wegen i.k.v. Eerste Hol landse Kunstbeurs, 13 uur. Hartebrugkerk - wandelorgelconcert Anton Pauw, 15-15.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - film 'White wilderness', 15 uur. Ijshal - Vondellaan, rommelmarkt Sport In, 13-17 uur. De Waag - Aalmarkt, Leidse onderwijs markt, 10-16 uur. Groenoordhallen - Vlooienmarkt, 10- 16.30 uur. Stadsgehoorzaal - Danceable Party, 21-4 Leiderdorp K&O-gebouw - Splinterlaan 91, open ii schrijf- en informatiedag K&O, 11-14 Zoeterwoude Meerbrug-kerk - Rijndijk, parochiedag, hele dag. Voorschoten Het Wedde - mini-triathlon, vanaf 14 De Lindehoeve - Van der Haarplein, op treden Sesie, 20 uur. ZONDAG Leiden Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad, playbackwedstrijd, 13 uur. Gebouw Volkstuindersvereniging Roomburg - tentoonstelling bloemen, fruit en groente, 11-16 uur. Kijkhuis - The killing fields', 19.30 en 22 uur; 'Prizzi's Honor', 20 en 22.30 uur. Pesthuis - Plesmanlaan, Klassieke ka mermuziek, 16 uur. Heempark - Oegstgeesterweg, 'Bekijk de bij', 14-17 uur. IJshal - Vondellaan, Jubileum Sport In, 11-17 uur. Clubhuis Swifttoer - Horstenrit, 8.30- 9.30 uur start. Oegstgeest Haaswijk - kwart triathlon, start met zwemtocht om 13 uur by Oegstgeester kanaal, met voorstelling kindertheater, 13.30 uur. OEGSTGEEST - "We hebben het nog nooit gehad, maar na jaren vechten is het er dan toch van ge komen". De voorzitter van de Oegstgeester zwem- en polovereni ging Vivax, mevrouw J. Kwaad van Diest heeft het over het nieuwe clubhuis dat gisteravond is ge opend door oud-staatssecretaris van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, J. van der Reyden. Door zelfwerkzaam heid en dank zij een gemeentelijke bijdrage van zo'n 80.000 gulden, is het buitenrestaurant van zwembad Poelmeer tot clubruimte verT bouwd. Het clubhuis is 16 bij 6 me ter groot. Vivax, 400 leden groot, bestaat al sinds het einde van de jaren zestig maar heeft het altijd zonder club huis moeten doen. De vereniging viste achter het net toen de pachter van het buitenrestaurant van het zwembadcomplex ook het binnen- restaurant "pakte", zoals de Vivax- voorzitter het uitdrukt. Na lang aandringen van Vivax werd die pachtovereenkomst met de gemeente herzien en het buiten restaurant "eruit gelicht". Nadien is veel overlegd en ge bakkeleid over "wie wat moest be talen". Het gebouw lijdde namelijk aan achterstallig onderhoud en ook de bar moest worden opge knapt. Kwaad-van Diest schat dat Vi vax zelf voor tien mille is opge draaid. Zij toont zich in haar nop jes met de nieuwe aanwinst van haar vereniging. e ruimte van Vivax op de eerste etage van het Oegstgeestse overdekte zwembad. VOORSCHOTEN - Het aan tal Voorschotense woning zoekenden is vorig jaar met tien procent gestegen tot 1260. Dit is een record. Van dat aantal staan 264 zoeken den staan in andere ge meenten geregistreerd en wonen daar ook. 'Ge schoond' bevat de lijst dus 929 woningzoekenden. Dit blijkt uit het jaarverslag van de woningadviescommis sie. De gestapelde woningwetwonin gen aan de Joke Smitlaan waren een groot succes, de duurdere huurwoningen in de omgeving van het Aletta Jacobsplantsoen trok ken vooral mensen uit dure flats, die "maar matig bruikbaar zijn voor de plaatselijke woonruimte verdeling". Het doorstroom-effect viel dus tegen, in 1985 ging het om 81 woningen. Hiervan had 70 pro cent vier of vijf kamers, 44 procent had een huurprijs van 650 gulden, 28 procent 'deed' 450 gulden. Andere tegenvaller is de verkoop van woningen met een aantrekke lijke huurprijs in gewilde woon buurten. Zo werden in Vlietwijk 48 flats, na het opzeggen van de huur, koopflats. In haar rapport pleit de woningadviescommissie voor VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten voert een uitstervingsbeleid ten aanzien van de zwerfkatten. Ze worden gecastreerd, ge steriliseerd of krijgen voor behoedsmiddelen in hun eten. Zodra een inwoner meldt dat een wilde vier- voerter heeft gejongd, haalt een ambtenaar het nest leeg. Eén kleine mag blij ven, voor de moedermelk. Op dit moment hangen wat dieren rond bij bejaardentehuisen en zijn er twee grote concentraties. Bij het gemeentehuis, rond het lage ge bouwtje van bestuurszaken, zitten er volgens een betrokkene 8 tot 14. In de buurt van de Puccinidreef scharrelen er een stuk óf tien rond. Volgens een ambtenaar zien ze er niet allemaal even verzorgd uit, maar is er geen echt probleem zo lang de representativiteit niet ver loren gaat. "We zijn ze liever kwijt dan rijk, maar kunnen er mee le ven", zegt een ambtenaar. Twee dames uit Voorschoten voeren de viervoeters. Het kost WASSENAAR - Bij de bouwplaats aan de Wassenaarse Achterweg 37 heeft de plaatselijke archeoloog J.A.G. van der Kleij een stuk oude muur ontdekt met een dikte van een halve meter. Volgens de histo ricus behoort het stuk natuursteen op tweeëneenhalve meter diepte, tot het kasteel van de Van Wasse- naers. De plaats van djt kasteel, dat van 600 tot 1000 in Wassenaar moet hebben gestaan, is nooit officieel bepaald. Sommigen houden het er op dat het kasteel zelfs buiten de bebouwde kom moet worden ge zocht. Van der Kleij spreekt dan ook van een belangrijke ontdek king. Volgens hem passen de puzzel stukjes nu bijna in elkaar en kan hij later dit jaar op de meter nauw keurig uittekenen waar de fameuze familie heeft gewoond. Nu heeft hij slechts globale indrukken. Het huis, ongeveer een voetbalveld groot, zou een plaatsje hebben ge had in het gebied tussen Achter weg, Schoolstraat en Van Hogen- dorpstraat. Begin jaren zeventig kreeg hij de eerste aanwijzingen in die richting. Op verschillende plekken in het dorp, onder meer langs de School straat, vond hij delen van een 37 meter lange gang met kleine ra men. Ook op de plek waar deze zo mer de grote brand is geweest, lag wat. Vandaar dat Van der Kleij daar graag nog eens wil gaan gra ven. Bovendien vond hij op ver schillende plaatsen binnen het ge bied geblazen glas en een bronzen r volgens amateur-archeoloog Van der Kleij een restant van het kasteel i halve maan, die diende als mantel- holpen en namen ze na het vertrek gesp. Drie halve manen vormen van deze machthebbers uit het het wapen van Wassenaar. zuiden, de macht over. Nadat het ondergelopen kasteel Brittenburg Volgens de historicus hadden de nabij Katwijk werd verlaten, ves- Van Wassenaers de Romeinen ge- tigden zij zich op het hoogste punt van Zuid-Holland: het dorpsplein van Wassenaar. Toen rond het jaar 1000 ook dit punt te laag werd, door de verzanding van de Rijn, vertrokken zij. Zo ziet Van der Kleij het althans. hen zo'n 60 gulden per week. Sub sidie krijgen ze niet, wel verstrekt de gemeente via de dierenarts de anti-conceptiemiddelen voor poe zen en laatje voedsters water tap pen in het gemeentehuis. Het hoofd van de afdeling be plantingen, C. Buijs, is tevreden over de gang van zaken. Door het overleg, de onvruchtbare toevoe gingen aan het voedsel en het weg halen van dieren, zijn de klachten sterk afgenomen het laatste jaar. Het aantal katten daalde eveneens, terwijl zieke exemplaren direct werden opgehaald. Hij hoopt dat er over enkele jaren geen concentra ties meer zijn, alleen nog zogehe ten tuinkatten. Dat zijn beesten die steeds rond etenstijd terugkeren in bepaalde achtertuinen, maar zel den de drempel overschreiden. Vangacties Evenals de dierenbescherming verafschuwt hij maatregelen als het stoppen met voeren. De dieren gaan dan op rooftocht en klachten zullen niet uitblijven. Ook vangac ties, zoals in 1979 en 1983, zouden niet aan de orde zijn. Tijdens de eerste grote actie werden geduren de vijf weken grote kooien uitgezet tussen zes en elf uur 's avonds. De actie werd door het hele dorp ge houden en ruim aangekondigd. De tweede grote actie, in 1983, voltrok zich in diepe stilte om tegenwer king van inwoners te voorkomen. Ze concentreerde zich rond de Puccinidreef. Evenals de eerste keer kregen ten dode opgeschreven katten een spuitje, andere werden opgelapt, onvruchtbaar gemaakt en weder om uitgezet - om rellen te voorko men. In die tijd was onder de onge veer 30 zwerfkatten de dodelijke en besmettelijke niesziekte uitge broken en de klachten van omwo nenden waren ongehoord krachtig. De situatie zou bijzonder onhygië nisch zijn en de mensen die de kat ten te tegen gaven, werden be dreigd: boze telefoontjes en vernie lingen. Van tevoren ontkende de ge meente steeds dat er een vangactie op handen was en ook nu hoeft aan een ontkenning geen blijvende waarde te worden toegekend. Vol gens een nauw betrokkene is de si tuatie echter sterk veranderd. De beesten zijn niet ziek, maar iuist heel sterk. Velen hebben een prachtige vacht en kunnen zonder mankeren de winter overleven, heet het. Een verbazingwekkend gegeven omdat zij tot het moment dat zij werden afgedankt, doodgewone, verwende huiskatten waren: brave pootjesgevers en lome dromers. Nu trekken zij er samen op uit en is er - net als in de wilde natuur - een soort leiderschap, 's Nachts slapen zij bij voorkeur onder auto's en veranda's. Contact met mensen hebben zij niet. Het voedsel móet ze toegeworpen en zo gauw de vod ster naar voren loopt, beesten terug. goedkope wooneenheden voor al leenstaanden en tweepersoons huishoudens en zo goedkoop mo gelijke koopwoningen. Met de eer ste categorie zijn goede ervaringen opgedaan bij het project tegenover het winkelcentrum Noord-Hof land, de tweede categorie zou voor al interessant zijn voor jonge wo ningzoekenden die een eerste start maken of een dure flat kunnen achterlaten. Wachtlijst In totaal werden vorig jaar 242 woningen toegewezen. Jongeren onder de 30 jaar kregen 51 procent van de woningen, bejaarden slechts 5 procent. Van de gelukki gen bechikten er 152 nog niet een eigen woonruimte, 81 anderen hadden al wel een woning. Negen woningen in de dure particuliere sector werden toegewezen as i buiten de gemeente. In Voorschoten wacht 42 procent van de woningzoekdenden al meer dan twee jaar op woonruimte. Vo rig jaar werd 133 maal een woning geweigerd. 20 maal was de woning te klein, 27 maal was zij te duur en 86 maal werden andere redenen aangevoerd. Soms zijn die zeer per soonlijk, vaak ook zijn er financiële problemen. Veel Voorschotenaren aarzelen bij het aanvragen van huursubsi die. Ook eigenaren en/of beheer ders hebben hun aarzelingen. Vol gens het rapport zijn zij niet altijd bereid om wonigzoekenden als huurders te accepteren wanneer die huursubsidie krijgen. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES n 8.30-17.00 uur a.-vrij. (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel, 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8,30-17.00 uur (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorg per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd NABEZORGING ma.-vrij. van 18,00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 67,45 92,55 134,90 256,90 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. (071)123143 REGIOKANTOREN Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City en Tel .Aviv.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2