'Oude' collectant op de wip Eeuwfeest Woubrugse Protestantenbond 'Samen op weg' tornt aan lange Leidse traditie Ruimere opvattingen 'bindend element' ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 LEIDEN - Het voortbestaan van de twee afzonderlijke col leges van collectanten in de Leidse hervormde gemeente staat op het ogenblik ter dis cussie (en misschien wel op het spel). Deze week hadden de beide colleges een gemeen schappelijke vergadering in het Hooglandse Huis om zich over de situatie te beraden. Niet alleen is door het teruglo pen van het aantal hervormde kerkdiensten - een proces dat al ja ren geleden is begonnen - de be hoefte aan collectanten sterk afge nomen, ook het samengaan met de gereformeerden stelt de colleges voor de vraag wat hun taak nu en in de toekomst nog kan zijnde ge reformeerden brengen naaf de ge zamenlijke diensten uiteraard ook hün collectanten mee. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Hervormd Leiden kent vanouds twee collectanten-colleges. Het ene treedt op in opdracht van de kerk voogdij en het andere in opdracht van de diakonie. Beide hebben een zeer lange traditie. De 'kerkcollec- tanten' (van de kerkvoogdij) be staan al zo'n 175 jaar, de diakonie- collectanten 135 jaar. In de kerkdiensten zijn de heren (geen ambtsdragers) onmiddellijk te herkennen aan hun zwarte pak (met zwarte handschoenen tijdens het collecteren), in tegenstelling tot de gereformeerde diakenen, die in eigentijdse kleding hun werk doen. Die kleervrijheid vinden de hervormde collectanten, gehecht als ze zijn aan hun eigen stijl, geen vooruitgang. Wie zo aan eigen traditie ver knocht is, zal niet staan te juchen als bepaalde ontwikkelingen dat gaan doorkruisen. Zo is het ook met de historische collectanten colleges. Ze zijn een zuiver plaatse lijke instelling, kunnen zich niet beroepen op algemeen geldende kerkordelijke bepalingen en moe ten dus op eigen kracht proberen hun positie in een sterk gewijzigde kerkelijke situatie zo goed moge lijk te behouden. Dat dit niet zonder moeite gaat, is op hun gemeenschappelijke ver gadering deze week wel gebleken. De gedachten liepen nogal uit een. De een wil zich niet zomaar laten wegdrukken en verwacht van zijn opdrachtgever een duidelijke uitspraak, die ook rekening houdt met de tegenargumenten. De an der gaat liever eigener beweging heen vóórdat van hogerhand het bericht zou komen dat de traditio nele collectant in de nieuwe sa- men-op-weg-gemeente niet meer nodig is. Op de gedachte aan fusie van de twee colleges reageren de collectanten ook verschillend. Beide colleges sturen nu een brief naar hun respectieve op drachtgevers. De inhoud van die brieven zal niet gelijk zijn. Wel blij ven de collectanten in principe be reid hun diensten voort te zetten. Of die bereidheid kan worden ge honoreerd, hangt nauw samen met de vraag hoe de toekomstige fede ratieve gemeente van hervormden en gereformeerden moet worden opgezet. Brief In een persoonlijke brief aan de kerkvoogdij - deze week verzon den - vraagt de kerkcollectant G. Knotter de kerkvoogden zich te willen inzetten voor het voortbe staan van 'een college van collec tanten'. Hij denkt aan een fusie van beide colleges per 1 januari 1987. Over toetreding van 'gereformeerde broeders' zou dan gesproken moe ten worden. Rekening houdend met de gereformeerde traditie dat alleen de diakenen belast zijn met het verzamelen van de gaven, en met de hervormde traditie van bij voorbeeld het zwarte pak. Is dat niet haalbaar, dan zou een gefu seerd college nog dienst kunnen gaan doen in de Marekerk, uiter aard met instemming van de wijk- kerkeraad daar. (De wijk van de Marekerk doet niet mee met 'Sa men op weg'). Volgens Knotter mag geen legaal middel onbenut worden gelaten om het voortbestaan van een colle ge van collectanten te verzekeren. "Het is toch gewoon jammer, dat er een eind zou komen aan een zo lan ge traditie". De collectanten hebben hun col lega Knotter zijn eenmansactie niet in dank afgenomen - dat is hem op hun gemeenschappelijke vergadering wel duidelijk gemaakt -, al kunnen sommigen zijn ideeën wel delen. Zijn initiatief zou het subtiele overleg doorkruisen. Hij stuurde afschriften van zijn brief naar alle hervormde en gerefor meerde wjjkkerkeraden en het col lege van diakenen en 'zelfs' naar de redactie geestelijk leven van deze krant. Proces Voorzitter C. Jongejan van de kerkvoogdij bleek - al had hij de brief van Knotter nog niet gelezen - volledig op de hoogte van het col lectantenprobleem. "Al een aantal jaren staat het col- lectegebeuren bij ons ter discussie, mede naar aanleiding van de geza menlijke diensten. De behoefte aan collectanten is in de loop der jaren duidelijk afgenomen, door het teruglopen van het aantal kerk diensten en nu vooral ook door het meedoen van de gereformeerde collectanten. Dat samengaan was al in de Bevrijdingskerk, de Mara- nathakerk en de Vredeskerk en daar zijn nu de Bethlehemkerk en de Petrakerk bij gekomen. Alleen in de Marekerk en de Hooglandse kerk wordt nog volledig hervormd gecollecteerd. Daar komt nog bij, dat in sommige hervormde wijk- kerkeraden stemmen opgingen om zélf te gaan collecteren, in plaats van de officiële collectanten". "Als voorziter van de kerkvoog dij heb ik samen met de voorzitter van de diakonie een gesprek gehad met de besturen van de colleges over de vraag wat we gaan doen. Begrijp me goed: de trouw van de ze mensen is in alle opzichten be wonderenswaardig, en ik heb dat bij verschillende gelegenheden ook duidelijk gezegd. Wat óns be treft hoeven ze niet te gaan. Maar aan de andere kant moet je je wel realiseren dat er op 't ogenblik in kerkelijk Leiden een proces gaan de is waar je niet omheen kan". "Als je het puur kerkelijk en bij bels bekijkt, is het verzamelen van de gaven een diakonale taak. Daar hebben de gereformeerden gelijk in. Je zou er dus aan kunnen den ken, de beide colleges om te vor men tot één college onder diakona le verantwoordelijkheid. Daarover moet je dan afspraken maken. Wij hebben dus niet gezegd: hou er maar mee op. Maar wél dat door het minder worden van het aantal preekplaatsen én de inbreng van de gereformeerden de behoefte aan kwantiteit is afgenomen. Er is afgesproken dat de beide colleges zich intern beraden en dat wij zo spoedig mogelijk nader van ze zul len horen. Daarna zetten wij het ge sprek voort". Overschatting De voorzitter van de kerkvoogdij gaf toe, dat de gevoeligheden in de ze kwestie nogal sterk zijn. "Er is een vasthoudende stro ming, die het liever maar wil laten zoals het is. En er zijn realisten, die best begrijpen dat je in samen-op- weg-diensten de gereformeerde collectanten niet de pas kunt af snijden. In het algemeen heb ik het gevoel dat de twee colleges er grote moeite mee hebben. Hun dienst verlening is onbetaalbaar voor de kerk, dat moet gezegd, maar soms kun je je niet aan de indruk ont trekken dat ze als college lijden aan een zekere overschatting van hun eigen belang". De voorzitters van diakonie en kerkvoogdij hebben in hun ge sprek ook wel gezinspeeld op fusie van de twee colleges. Jongejan: "Het wordt langza merhand toch een probleem om er leden bij te krijgen. Dat los je op door één college te vormen. Let wel, ze moéten van ons niet fuse ren. Maar als 'Samen op weg' ver der vorm krijgt en een kerkeraad zegt dat collecteren een zaak is van de diakenen, dan wordt het voort bestaan van het college van kerk- collectanten wel ter discussie ge steld". Kerkvoogdij en diakonie zullen niet in huilen uitbarsten als tot de twee collectanten-colleges het be sef doordringt dat ze in hun huidi ge vorm maar beter kunnen gaan afbouwen. Jongejan: "Als ik zie wat er de laatste jaren in de hele organisatie van de kerkelijke gemeente alle maal is veranderd, dan zou ik daar echt niet meer verschrikt van op kijken. Ik geef toe, dat ik er ook JONGEJAN„Je kunt de ontwikk wel eens moeite mee heb. Maar het is onvermijdelijk. Je kunt de ont wikkeling niet tegenhouden". Geen been Bij de diakonie-collectanten leeft de gedachte om zélf heen te gaan alvorens te worden weggezonden. Zij zijn geen ambtelijke diakenen en passen dus, strikt genomen, evenmin in een federatief stramien als hun collega's van de kerkvoog dij. Voorzitter W. F. L. Heijloo van de diakonie-collectanten (zelf meer dan dertig jaar lid van dit college): "Natuurlijk is het jammer als er op deze wijze een eind aan zou moe ten komen. Het gaat hier om een l"... (fotoHolvast) plaatselijke zaak; kerkordelijk hebben we geen been om op te staan. Dat had van bovenaf beter geregeld moeten worden". Fusie tussen de twee lijkt een voudiger dan het is. Heijloo: "Er zijn bepaalde verschillen tussen ons. Je kunt colleges niet zomaar samenvoegen". Er is nog niets beslist. "De zaak ligt nog open", zei Jon gejan. Duidelijk is wel, dat de traditio nele verschijning van de collec tant, onderworpen aan de strakke regels van een historisch college, de verdwijning nabij is. WOUBRUGGE - De Nederlandse Protestantenbond in Woubrugge - een van de vier plaatselijke ker ken - bestaat honderd jaar. Dat wordt op zondag 21 september gevierd met een kerkdienst in het gebouw 'De Wijk' aan de School straat, met drs. M. Roos uit Lei den als voorganger, een receptie op een boot en een diner voor de leden. De Protestantenbond is een vrijzinnige, open geloofsgemeen schap voor mensen die al of niet bij een kerk zijn aangesloten. Landelijk gezien gaat hij terug tot 1870, toen vrijzinnige ('mo derne') theologen de vereniging 'Gewetensvrijheid' oprichtten, welke naam al het jaar daarop werd veranderd in Protestanten bond. Zij hadden een voorliefde voor een ongebonden, vrij gods dienstig leven. Hervormd Woubruge beleefde in de vorige eeuw woelige tijden. Telkens waren er spanningen tussen orthodoxen en minder or thodoxen, tussen rechts en links. Verontruste rechtzinnigen stichtten een afgescheiden streekgemeente, die later bij een soortgelijke gemeente in Alphen werd gevoegd, en weer een ande re behoudende groep hield apar te samenkomsten zonder met de hervormde gemeente te willen breken. Duidelijk is wel, dat rechtzinnigen zich niet altijd thuis voelden in de officiële kerk. Maar ook ter linkerzijde was niet alles botertje tot de boom. Een kwestie over het beheer van de kerkelijke goederen deed veertien leden besluiten zich als lid bij de hervormde gemeente te Oudshoorn (vrijzinnig) aan te melden. Die afscheiding is later wel ongedaan gemaakt, maar dat kon niet verhinderen dat in 1886 toch een afdeling van de Protes tantenbond in Woubrugge werd opgericht. Eenmaal per maand had men een eigen dienst en de kinderen gingen op catechisatie bij domi nee Nouhuys in Oudshoorn. Men vond de Woubrugse predikant te orthodox. Het was de vrijzinnige ambachtsheer niet gelukt, zijn komst naar Woubrugge tegen te houden. Voor 'links' betekende dat een besliste nederlaag. Vrijzinnigen lieten hun kinde- r M. Roos 'duidelijke ontwikkeling' ren in Oudshoorn dopen en vier den daar avondmaal. En van 1890 af verrichtte de predikant van Oudshoorn hulpdiensten in Woubrugge. Anderzijds verliet men de eigen hervormde ge meente niet en trachtte men daar zoveel mogelijk invloed uit te oe fenen. Pas toen in 1894 het voorgaan van een vrijzinnig predikant in de Woubrugse kerk zoveel beroe ring wekte dat de kerkeraad hem vroeg de volgende preekbeurten maar te vergeten, dreigden vrij zinnigen hun lidmaatschap op te zeggen. Slechts heel langzaam hebben de leden van de Protes tantenbond zich van de hervorm de gemeente losgemaakt. De band met Oudshoorn bleef tot 1971 bestaan. Groot is de invloed van de Oudshoornse predikant Nou huys geweest in de Woubrugse Protestantenbond. Dat is er waarschijnlijk de oorzaak van, dat het rechts-modernisme hier dieper geworteld is dan het links-modernisme en de afdeling Woubrugge van het begin af 'kerkhoudend' is geweest, zo schrijft voorganger drs. Roos in een gedenkboekje. De activiteiten concentreerden zich rond de godsdienstoefenin gen. Naast de eigen predikant - die men deelde met de hervorm de gemeente van Oudshoorn en de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in Nieuwveen - no digde men gastpredikanten uit. Daarbij werd niet zozeer gelet op hun geestelijke afkomst (remon strants, doopsgezind of her vormd) als wel op hun kanselga- ve. 'Preektijgers', zoals ds. P. Westmijse uit Rotterdam, trok ken veel r Door een fusie met de Vereni ging van Vrijzinnige Hervorm den in Nieuwveen groeide de Woubrugse Protestantenbond uit tot de afdeling Woubrugge- Nieuwveen. Samen met de ande re kerken verzorgt deze het gods dienstonderwijs aan de openbare school. Ds. Roos - tevens leraar ge schiedenis in Den Haag - ont waart in zijn geloofsgemeen schap een toenemend besef van gemeente- en kerk-zijn. De Bond is méér dan een vereniging van gelijkgezinden. Na het wegvallen van de personele unie met Ouds hoorn werden doop en avond maal in Woubrugge gevierd en voerde men een eigen kerst- nachtdienst in. In de diensten wordt uit het Liedboek voor de Kerken gezongen, niet uit de bundel van de Protestanten bond. Het contact met de andere kerken werd intensiever. De Bond doet mee aan de interker kelijke gesprekskring, de ge meenschappelijke gemeente avond, de wereld-gebedsdienst, de kerstvieringen en het blad Vierstromenland, een uitgave van de vier kerken. Roos: "Theologisch is er een duidelijke ontwikkeling in de richting van de Amsterdamse School. De ogen zijn opengegaan voor het joodse karakter van de bijbelse boodschap. Bijbellezen met joodse ogen blijkt bevrij dend te werken. Woubrugge- Nieuwveen is een NPB-afdeling die op 90-jarige leeftijd een geestelijke veijongingskuur be gon". Men zou de afdeling nu als 'rechts-vrijzinnig' kunnen type ren, met een sterke nadruk op vrijheid en verdraagzaamheid. In het jubileumnummer van het kerkblad 'Samengaan' waar deert de gereformeerde predi kant M. J. Aalders van Woubrug ge de oecumenische openheid en betrokkenheid van de plaatselij ke Bond zeer hoog. "De belangstelling voor 'an dersdenkenden' maakte het mij mogelijk nu en dan als uw voor ganger op te treden. U sluit zich niet op in uw eigen kleine we reld, maar wilt anderen ontmoe ten en zich tegenover hen ook verantwoorden voor de eigen ge loofsvisie. Deze houding kan niet genoeg geprezen worden. Ze is een waarschuwend voorbeeld". De kerkelijke kaart van Wou brugge, zegt de gereformeerde Aalders, zou niet compleet zijn zonder deze afdeling. "Juist vrij zinnigen kunnen door hun 'rui mere' opvattingen functioneren als bindend element". LEIDEN: Herv, Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nauta, 11.45 studentenekklesia; Mare kerk 10 dr. Meijers, bevestiging drs. A. J. Plaisier, 2.30 ds. Plaisier, intrede en uitzending; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 10 ds. De Mey, 11.15 ds. De Mey en pastoor Van Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Pannekoek en ds. Hor- tensius, ha, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, ha, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (BurggravenL) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (tijdelijk Ra penburg 6) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevens hof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 dienst voor doven, hr. J. Storm, zie ook Bethl.kerk; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Keijser, Utrecht; Me- renwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. T. H. v.d. Hoeven. Geref. K. Vrijg. (He- rengr.) 10 pn 5 ds Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Her tog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl .kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.- Luth. Gem. (HoogL Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 dr. Ver- heus, A.dam. Baptistengem. 4 nam. in trede ds. A. H. Agtereek in luth. kerk Hoogl.kerkgracht 26. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) elke zondag 10.30. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 nam. hr. C. Roos. Evan- geliecentrum-Pinksterbew. J. Maas- bach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. D. Richards, wo. 8 nam. (Zijl singel 2) evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. J. v. Wieringen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) 10. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl-straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 nep. Geref. Kerk 10 ds. v. Rij, A.foort, 6.30 kand. T. Tielsma, Uithoorn. Chr. Geref. Kerk 9 ds. Lof, Capelle a.d. IJs- sel, 7 ds. Roos, Utrecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Lapré, 6.30 ds. Jonkman; Kruiskerk 9.30 ds. Geuze, Noorden; Opstandingskerk 9.30 ds. Jonkman, 6.30 ds. Taselaar; G. Herder kerk 10 ds. Taselaar, 7 ds. Mulder; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Verheul, 7 ds. Nieuwenhuis, zangdienst; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk, ha. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut, ha, 6.30 ds. Boer, ha; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. Wil schut. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 ds. Room, 5 ds. Veldman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. De Lange, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 dienst. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. v. Gemeren. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. W. van Putten. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5. Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Broi\ zat. 7, zo. 9 en BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 hr. J. Starre. Geref. Gem. 9.30 en 6. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 en 6.30 ds. Wieman, ha; Salv .kerk 9.30 ds. Groenendijk, Den Haag, ha. 6.30 ds. v.d. Hoef, ha; BethLkerk 9.30 ds. v.d. Hoef, ha, 6.30 ds. Geertsema, Zwijndrecht, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 hr. S. v.d. Land. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. H. Bouma, ha. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, zie ook geref. kerk; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 6.30 ds. v.d. Pol. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7.15 ds. v.d. Net. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Brink, A.foort, 5 ds. Elderman, Bodegraven. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10.30; Anker zat 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat 7, zo. 10. nam. ds. Rothfusz, ha. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 dr. Rietveld, Zoeter- meer. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Kie vit, Nieuw-Balinge, ha. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 dr. Vermeulen, Val kenburg, 6 dr. Meijers, Leiden; Ont- m.kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 kand. v. Wallinga, L.dorp, interk. evangelisa- tiedienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Drieber gen; O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Ho- vius; Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroegindewey; Pniëlk. 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; Maranathakerk (Rijnsoe ver) 10 ds. Driebergen, 6 kand. W. Meij er; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. De Hoeksteen (Burgersdijkstr. 27) 9.30 laat ste Duitse dienst, dr. K. Zabel. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Eekhof, Lei den. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kos ter, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst, zie ook Ontm.kerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 ds. Waagmeester. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. M. Stam, Ge leen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Keuning, Noordwijk, 7 ds. Buikema, Zwammerdam. Geref. Kerk 10 dr. Bade, zie ook herv. gemeen- Petrakerk in Leiden-Noord. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 hr. Hoffenaar, Voorhout, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. R. E. v.d. Wal, 7 mr. Vreug- denhil, Koudekerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 stud. J. Klapwijk. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 leesdienst, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 (ha) en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. J. de Groot. Rk Kerk: Agatha- kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. hoogmis; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 ds. Moet, Woerden, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 8 leesdienst, 2.15 ds. Vlietstra, Zeist, in remonstr. kerk. Re- monstr. Gem. 10.30 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, Woubrugge, 6.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk. Geref. Kerk 9.30 dr. S. Schoon, Mijdrecht, 7 ds. Den Heeten, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 (foto Wim Dijkman) ds. Kret, S.heim, 7 ds. v.d. Kamp, Rijns- aterwoude. Geref. Kerk 9.30 ds. Kraan, Putten, 6.30 ds. De Boer, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ichreuder, 7 hr. A. Post, Wilnis. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. v. Sliedregt, Katwijk aan Zee; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Elgersma, 7 ds. Ruitenburg; Vin- kenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper, 7 ds. El gersma. Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. Bui tenzorg, Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Terlouw-Sterk; De Zük 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene ofWill.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. D. Kruyt; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Koek, Leiden, 7 ds. Veenstra. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, ha Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 dienst, 5 kand. H. Smit Kampen. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen trum) 8.45 ds. M. de Jong, Alphen, 4 ds De Lange, ha. Van Wijckerslooth 4 ds P. Sierat. Endegeest 10 pater Boshou- wers. Volle-evangeliegem. (Gem.cen- trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 e OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 en 6.30 ds. Verhoeven, Haarlem. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 hr. J. de Haan. Chr. Geref. K. 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Snel, 5 dr. v. Oeveren, Leek; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribbe- rink, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Czi- ria, 7 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. Bol, Zoetermeer. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Koldewijn, De Kaag, 7 hr. M. de Ridder. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aar- noudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mevr. Broström-Bruin. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 mevr. ds. v.d. Kooi-Dykstra, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. v.d. Bank, Ede, 6.30 dr. Vermeulen, zangdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. De Raadt, Doesburg, 6.30 ds. Oegema. Ge ref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Hemmes, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Blan ken; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Scha- kenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth- .laan) 9.30 ds. Droogers, Werkendam, 4 ds. v. Rossem, Waarder. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 4.30 dS. Th. Hoff. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Gods- kerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Zoutendijk, Gronin gen, ha; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Schipaanboord, ha; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen, ha; Imm.kerk 9.30 mevr. ds. Kors-de Koning, H. I. Ambacht. Ge ref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. De Moor, 5 ds. vietk. 10 dr. v. Bruggen, 'Samen op weg'; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. De Fijter, Wa genborgen. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerk- dam) 10.30 ds. M. Roos, Woubrugge. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. v. 't Hof. Ge ref. Kerk 9.30 hr. G. J. de Bruin, Nieuw veen, 6.30 ds. Gesink, Noordwijk. Rk ZEVENHOVEN: Herv. Gera. 9.30 ds. De Graaff, Nieuwveen, 7 hr. M. Schreu- der. Geref. Kerk 9.30 hr. P. Knotters, Oudewater, 7 zie herv. gemeente. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30;'Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Eijsenga, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. v.d. Kooi. Leimuiden. Remonstr. Gem. 10 ds. Sipkema, Aalsmeer.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13