Kohl beperkt asielrechten Zuidafrikaanse pater gemarteld 'Onrust onder bevolking wegnemen' Ongeval met atoombom 30 jaar geheim Top Moebarak met Peres op 10 september «n VS voeren druk op Gaddafi weer op Munitiedepot Amerikaanse bommenwerpers bij Kaboel geland in Groot-Brittannië geëxplodeerd Amerikaanse lancering weer mislukt VS melden transport troepen naar Europa Artsen onderschrijven getuigenis Mldiatshwa: DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 PAGINA 7 BONN (AP) - De Westduitse bondskanselier Kohl heeft gisteren een beperking van het asielrecht bekend gemaakt om de aanhoudende stroom van vluchtelingen naar de Bondsrepubliek een halt toe te roepen. De regering wil zo ook een einde maken aan "de groeiende onrust onder de bevolking" over de grote aantallen asielzoekers. Tot dusver zijn dit jaar 52.000 asielzoekers aangekomen; verwacht wordt dat dit aantal tegen het einde van het jaarf tot 100.000 is opgelopen. ALBUQUERQUE (Rtr.) - Bijna 30 jaar geleden heeft een bommen- werper van de Amerikaanse lucht macht per ongeluk een waterstof bom laten vallen tijdens de landing op een luchtmachtbasis bij Albu querque, zo heeft een woordvoer der van het ministerie van energie zaken gisteren onthuld. De bom was honderden malen zwaarder dan de Hirosjima-bom, maar richtte geen onheil aan om dat de lading niet explodeerde. De bom was kennelijk tijdens oefenin gen gevallen omdat een veilig- Kohl zei gisteren tegen verslagge- zienlijk worden verscherpt en in vers dat hij niet bereid is het pro bleem van de asielzoekers, dat een 'aanzienlijke belasting' is gewor den voor het land, klakkeloos te aanvaarden. De maatregelen moe ten voorkomen dat er nog langer 'misbruik' wordt gemaakt van de soepele Westduitse asielbepalin gen; volgens Kohl is het 'eenvou dig onmogelijk' dat West-Duits- land toevluchtsoord wordt voor al len die in materiële problemen ver keren zonder dat ze politiek wor den vervolgd. Kohl benadrukte dat West-Duitsland een land zal blij ven waar personen die om politie ke, religieuze of raciale redenen worden vervolgd kunnen vinden. twijfelgevallen zullen de Westduit se vertegenwoordigingen in het buitenland eerst de computergege vens van de Westduitse veilig heidsautoriteiten raadplegen. Mo menteel beschikken 16 buitenland se vertegenwoordigingen over een verbinding met de computer, en in het komende jaar komen daar 24 bij. - Toeristenvisa zullen voor inge zetenen uit 'probleemlanden' wor den beperkt tot vier weken. - Het personeel van het federale bureau voor buitenlandse vluchte lingen zal worden uitgebreid. - Gestreefd zal worden naar har wijkplaats monisering van het vluchtelingen beleid binnen de EG, en ook met De Westduitse regering heeft on- de Oostduitse autoriteiten zullen der andere tot de volgende concre- onderhandelingen worden ge- te maatregelen besloten: Luchtvaartmaatschappijen worden op straffe 1 opend. - Verdere stappen, zoals bespoe- 2.000 mark verplicht alleen nog personen naar de Bondsrepu- boete diging van de uitzetting nadat een asielaanvraag is afgewezen, zullen op 25 september worden bespro- bliek te vervoeren die beschikken ken met de minister-presidenten de deelstaten. Volgens Kohl het een groot ger op kosten van de maatschappij probleem dat 70 procent van dege- worden teruggestuurd. - Voor een aantal 'probleemlan- nen van wie de aanvraag is afgewe zen niet het land wordt uitgezet, den' wordt het doorreisrecht opge- Daarbij zal in de toekomst geen heven. Dat betekent dat personen uitzondering meer worden ge- die in West-Duitsland een tussen- maakt voor vluchtelingen uit de landing willen maken daar Oostbloklanden. Tot nu toe moch- taan een visum voor moeten heb- ten die in de Bondsrepubliek blij- ben. Het gaat hierbij momenteel ven, ook als ze niet politiek werden om reizigers uit Ethiopië en Afgha- vervolgd. nistan, maar de maatregel zal in de Bovendien kan de vluchteling toekomst ook gelden voor reizigers geen aanspraak meer maken op uit Libanon, Syrië, Ghana, Pakis- asiel, als hij al drie maanden in een ander Westeuropees land bescher ming tegen vervolging heeft geno- krijgen van een visum zullen «an- ten. Voor vluchtelingen, ADVERTENTIE heidsmechanisme in een verkeer de stand stond. Maar volgens de woordvoerder was ontploffing van de nucleaire lading van de bom on der alle omstandigheden uitgeslo ten gezien de veiligheidsmechanis men in de wapens. Zowel het vliegtuig, een B-36 bommenwerper, als de bom, een Mark-17 waterstofbom, zijn nu ver ouderd en niet langer in gebruik. De explosieve kracht van een Mark-17 waterstofbom wordt ge schat op meer dan tien megaton. Bijzonderheden omtrent het on geval werden geheim gehouden totdat een krant in Albuquerque onlangs de beschikking kreeg over overheidsdocumenten, die werden verstrekt krachtens de wet op de openbaarheid van bestuur. op de asielaanvraag nog niet is be slist, zal het verbod tot het verrich ten van arbeid worden verlengd van één tot vijf jaar; voor vluchte lingen uit het Oostblok wordt een arbeidsverbod van een jaar inge voerd. Reacties In politieke kringen is verschil lend op de maatregelen gerea geerd. Daarbij is gebleken dat de vraag of artikel 16 van de Westduit se grondwet, dat de grondslag vormt voor het huidige soepele asielrecht, moet worden gewijzigd, nog steeds niet van de baan is. Kohl zei eerst te willen afwachten of de maatregelen afdoende zijn. Binnen de CSU wordt daar ech ter anders over gedacht. De minis ter van sociale zaken van Beieren, Franz Neubauer, noemde in Mün- chen de regeringsmaatregelen on voldoende en pleitte opnieuw voor een grondwetswijziging. Ook zijn collega van binnenlandse zaken Karl Hillermeier drong in het ty blad 'Bayernkurier' aan op grondwetswijziging. FDP-voorzitter en minister van economische zaken Martin Bange- mann zei echter dat het 'eindelijk afgelopen' moet zijn met het ge praat over een grondwetswijziging. De plaatsvervangend voorzitter van de SPD-fractie in de Bonds dag, Willfried Penner, noemde de kabinetsbesluiten 'een politieke eedaflegging'. De discussie over de wenselijkheid van een grondwets wijziging is volgens Penner nu ont maskerd als 'weerzinwekkende po litieke kuiperij', die alleen de profi lering van de CSU en de FDP ten doel heeft. Aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Forrestal worden de bommenwerpers gereed gehouden voor het gevecht. Het schip kruist ten noorden van Libië. (foto AP) TEL AVIV - Israëls premier Shi mon Peres en de Egyptische presi dent Hosni Moebarak zullen elkaar zeer waarschijnlijk op 10 septem ber in Alexandrië ontmoeten. Vol gens een van Peres' medewerkers, Abraham Tamir, is er geen enkele reden meer om van dit plan af te wijken. In Jeruzalem en in Cairo worden de voorbereidingen al ge troffen om te komen tot een geza menlijk Israëlisch-Egyptisch standpunt over het betrekken van Jordanië en de Palestijnen in het vredesproces in het Midden-Oos ten. door Willy Werkman Uit een vandaag te publiceren ar tikel in het invloedrijke Egypti sche weekblad Al Mussawar blykt dat Cairo Israël heeft duidelijk ge maakt garanties te verwachten die een oplossing van het Palestijnse probleem naderbij kunnen bren gen. „Alle inspanningen zullen te vergeefs geweest zijn, als tijdens de top in Alexandrië op dat gebied geen vooruitgang wordt geboekt", schrijft de hoodredacteur van Al Mussawar, Makrem Mohammed Ahmed. Ahmed, die een vertrouweling van de Egyptische president is, schrijft dat Egypte van Israël ver wacht in te stemmen met de drie volgende principes: zelfbeslis- singsrecht voor de Palestijnen, een toekomstige confederatie tussen Jordanië en de Palestijnen en het inruilen van land voor vrede. O ISLAMABAD (AP) - In de DEN HAAG/LONDEN (GPD/Etr./ veld m het westen van Engeland AFP) - Achttien Amerikaanse F- om deel te nemen aan 'operatie Co- 111 bommenwerpers zijn op het ronet.Brus verklaarde dat de ope- Engelse continent aangekomen jatie bedoeld is om de inzetbaar- om deel te nemen aan een NAVO- heid van Amerikaanse toestellen in oefening. Luitenant-kolonel Bob tijden van spanning te oefenen. Brus, de woordvoerder van het OP april van dit jaar namen hoofdkwartier van de Amerikaan- achttien Amerikaanse bommen- se luchtmacht in Mildenhall, ging werpers deel aan de luchtaanval op niet in op de vraag of de bómmen- Libië. De toestellen waren op Brit- werpers te maken hebben met een se bodem gestationeerd. Vooraf- mogelijke nieuwe aanval op Libië. êaand aar\ die actie meldden De 12 F-l 11-bommenwerpers en woordvoerders van de Amerikaan zes EF-111-toestellen met elektro- se luchtmacht dat de vliegtuigen nische stoorapparatuur arriveer- deel zouden nemen aan een vier den op het Boscombe Down-vlieg- daagse NAVO-oefening. Speculaties als zouden de Ver enigde Staten een nieuwe aanval op Libië voorbereiden zijn niet van de lucht nu het Amerikaanse vlieg dekschip Forrestal in de Middel landse Zee kruist. Maar Britse re geringsbronnen denken niet aan een nieuwe aanval. Het zou veeleer gaan om een nieuwe waarschu wing aan het adres van Libië's Gaddafi. De Amerikanen maken zich volgens de bron kennelijk zor gen over terroristische aanslagen tegen Amerikaanse doelen. De woordvoerder van het Witte Huis Larry Speakes verklaarde i ISLAMABAD (AP) - In de Af ghaanse hoofdstad Kaboel is gis- terochtend een grote munitie-op- hington de „Libische dreiging" om slagplaats ontploft, terwijl zich ook in de Verenigde Staten de aan- elders in de stad explosies voorde- dacht af te leiden van de campagne den. Bij de mogelijk door anti voor sancties tegen Zuid-Afnka en communistische guerrillastrijders om er politieke munt uit te slaan veroorzaakte ontploffingen zijn voor de verkiezingen van komend waarschijnlijk talloze slachtoffers n^aar-gevallen, aldus westerse diploma- We hebben de helft van onze be- tieke bronnen in het buurland Pa- volking verloren toen we ons land kistan. tegen Mussolini verdedigden. En Volgens de diplomatieke bron- ik denk dat we bereid zijn dezelfde nen, die niet met name genoemd verliezen te lijden m de verdedi- wensten te worden, ontplofte in de gjng van ons land tegen Reagan;', nacht van dinsdag op woensdag aldus Treiki. Maar liever zou Libië een munitiedepot van de 8-ste Di- vreedzame oplossing van de visie van het Afghaanse leger bij problemen zien. WHITE SANDS (AFP/UPI) - Een zich volge"s de br°n kennelijk zor- VS staken bijdrage bevolkingsfonds VN WASHINGTON (Rtr)- De Verenig- de Staten hebben besloten hun bij- ringssysteem niet goed werkte, zo SS w venuaarae in is Das eisteren door de NASA be- Washington We hebben redenen te geloven dat Libië, geleid door het tvne kolonel Gaddafi, de wens nog niet nei iype - Chili Het leger van Chili heeft in de nacht van dinsdag op woensdag vier journalisten en twee directie leden van het oppositieblad „Cau- ce" opgepakt, omdat het in een ar tikel twijfel geuit had aan de om vangrijke wapenvondsten van de afgelopen weken. De gearresteerden moeten zich verantwoorden wegens „beledi ging van het leger". In het ge wraakte weekbladbericht sloot de schrijver de mogelijkheid niet uit KOPENHAGEN (AP) - De driejarige Rune Petersen lachend in de armen dat soldaten de wapenvondsten van zijn vader Knud. Het jongetje bleef ongedeerd bij een frontale bot- zelf georganiseerd hebben. Zo sing. Rune vloog door de voorruit schreef het blad over vrachtauto's zijn moeder, en door de voorruit raket met een röntgentelescoop i zaterdag kort na de lancering nietigd toen bleek dat het bestu- ngssysteem niet goed werkte, zc pas gisteren door de NASA be kendgemaakt. De kleine raket, v«ui net iyuc i ff - in de Amerikaanse staat Nieuw- gen Mexico. Het was de bedoeling een Gereed circa 1.000 kilo wegende röntgente lescoop naar een hoogte van 290 ki- Libië is gereed om zich te verde- lometer te brengen waar hij gedu- digen tegen Reagan, zoals het zich rende zes minuten waarnemingen ook heeft verdedigd tegen Mussoli- in de ruimte zou doen om vervol- ni, zo verklaarde de Libische VN- gens aan een parachute naar de ambassadeur Ali Treiki gisteren in aarde terug te keren. Maar toen de New York. Hij ontkende dat zijn raket na 50 seconden een hoogte land betrokken zou zijn bij het in- van 21 kilometer had bereikt raak- ternationaal terrorisme. "Wij zijn te hij uit de koers en besloot het bereid een internationaal onder commandocentrum hem tot ont- zoek toe te staan en ons te verdedi- ploffing te brengen om te voorko- gen voor het Internationaal Ge- men dat hij in bewoond gebied zou rechtshof in Den Haag". brief s het Qarga-meer. Op het opslagter rein brak brand uit, die gister avond nog niet was bedwongen. Boven de stad vormden zich enorme rookwolken. Tot 10 kilo meter in de omtrek sprongen rui ten. Een bij het opslagterrein gele gen luchtafweerbatterij werd even eens door explosies getroffen. Volgens de bronnen heeft de Af ghaanse leider Najibullah het ge troffen gebied i teren bezocht. Zij meenden, hoewel de oorzaak verleent aan de Chinese bevol kingspolitiek, die is gericht op een kind per gezin. De Amerikaanse van de explosies niet bekend is, dienst voor ontwikkelingshulp dat deze het resultaat zijn van aan- (USAID) heeft het Congres deze slagen van guerrillastrijders of van week laten weten dat de bijdrage sabotage. Een andere mogelijkheid van 25 miljoen doUar voor UNFPA is dat de ontploffingen door een het komend begrotingsjaar ongeluk zijn veroorzaakt, zoals Kab niet gestort zal worden. door radio Kaboel werd bericht. neervallen. Ook de kostbare tele- In een brief aan VN-secretaris- i de auto, die werd bestuurd door scoop ging verloren. De Aries had generaal Javier Perez de Cuellar x de tegenligger en kwam daar op de het tot dusver tamelijk goed ge- protesteerde Libië tegen de "her- i het leger, die niet ver van de achterbank terecht. Doordat beide ruiten al verbrijzeld waren kwam het daan. Sinds 1973 zijn er 27 van ge- haaldelijke, ongerechtvaardigde vindplaatsen hun lading gelost joch met de schrik vrij. Moeder ligt met een hersenschudding in het zieken- lanceerd. Slechts drie exemplaren aanvallen" van de Verenigde Sta- hebben. huis. (foto ap) faalden. ten. Volgens Treiki gebruikt Was- Basken Twee vermeende leden kische organisaties zijn dinsdag en gisteren door de Franse regering naar Spanje uitgewezen. Sinds juli dit jaar zijn nu in totaal zeven Bas- ken de grens over gezet. Tot het tweetal behoort de 46-jarige Agui- leor Ituarte, die sinds 1975 in Frankrijk woonde, en door de Spaanse politie wordt beschouwd als de expert op het gebied van wa pens en logistiek van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Vlootoefening STOCKHOLM (UPI) - De Verenig de Staten en de Sowjet-Unie heb ben op de Europese Ontwape ningsconferentie (EOC) een voor lopig akkoord bereikt over de vraag welke militaire activiteiten moeten worden aangekondigd. Dat hebben gedelegeerden van de westerse en neutrale landen be kend gemaakt. De Amerikaanse marine heeft deze week een vliegdekschip en elf kleinere oorlogsschepen naar de Beringzee gestuurd voor een vloot oefening bij de oostkust van de Sowjet-Unie. De komst van het vliegdekschip Carl Vinson en zijn gevolg van kruisers, mijnenvegers en fregat ten volgt een week nadat de Sow jet-Unie grootscheepse vlootoefe- ningen in het Stille Oceaan-gebied heeft afgesloten. 'We hebben en belangrijke toe name kunnen constateren van de aanwezigheid van de Russische marine in het Stille Oceaangebied', zei een woordvoerder van het Pen tagon. 'Dit is een staaltje van onze aanwezigheid, van onze vastbeslo tenheid vrijelijk in dat gebied te opereren'. JOHANNESBURG - Vanochtend zÜn en een staatsdokter, die is bij het hooggerechtshof van Pre- Patar Mkhatshwa vrijdagavond na toriahetkortgedingbegonnen.dat een tussenvonnis van de recht- de katholieke bisschoppenconfe- bank in Pretoria eveneens heeft rentie van zuidelijk Afrika tegen de onderzocht, minister van wet en orde, Louis le Grange, heeft aangespannen. Uit Dat er in de Zuidafrikaanse ge- getuigenissen blijkt dat de secreta- vangenissen wordt gemarteld, ris van de katholieke bisschoppen- waarbij vaak gebruik wordt ge- conferentie, pater Smangaliso maakt van elektrische schokken, is Mkhatshwa, vorige week geduren- al jaren bekend. Maar sinds de dood van de Black Consciousness- leider Steve Biko in de gevangenis in 1977 is het niet meer voorgeko- men dat zo'n prominente en inter nationaal gerespecteerde persoon als pater Mkhatshwa is gemarteld en - wat belangrijk is - dat kan na vertellen. Afgezien van zijn functie bij de katholieke bisschoppenconferen- Behalve Mkhatshwa's eigen ge- tie van zuidelijk Afrika is Mkhatsh- tuigenis zijn er beëdigde verklarin- wa ook beschermheer van het Ver gen van zijn secretaresse, zuster enigd Democratisch Front. Boven- Cecilia, zijn advocaat Brian Currin, dien is bekend dat hij op de nomi- de twee dagen aan een stuk 2 gemarteld. door Ruud de Wit natie staat om bisschop te worden en na het aftreden van dr. Beyers Naude de belangrijkste kandidaat is voor het secretariaat-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. De getuigenis van Mkhatshwa zelf, die morgen op het proces in Pretoria het belangrijkste bewijs stuk zal vormen, onthult de gruwe lijke praktijken die door de veilig heids- en inlichtingendiensten worden gebruikt om politieke ar restanten te sarren, te kwellen en te beledigen. Mkhatshwa vertelt onder meer dat hij ruim 32 uur geblinddoekt en met de handen op de rug ge boeid op een en dezelfde plaats heeft moeten staan. Al die tijd kreeg hij niets te drinken en mocht hij niet naar de wc. Het enige voed sel dat hij gedurende bijna twee dagen kreeg, was een worstje dat hem in de mond werd geduwd. Na het eerste uur van de onder vraging werden zijn broek en on derbroek tot op zijn enkels getrok ken en 29 uur heeft hij zo moeten staan: „Ze smeerden een waterige substantie over mijn benen en dij en en gevoegd bij de koude tocht die er in de ondervragingsruimte stond, was dat zeer oncomfortabel. Twee keer werden er vlak achter en over mijn hoofd schoten afge vuurd, maar ik weet niet precies met wat voor een wapen, omdat ik geblinddoekt was. Op een gegeven moment werd er 'een kruiperig ding of een instru ment' in mijn aars gestopt. Daarna voelde ik allerlei pijnen op en neer kruipen langs mijn dijen en benen en het leek erop alsof mijn ge slachtsdelen werden gebeten. Toen ik het uitschreeuwde van de pijn, lachten mijn vijf ondervra gers". Volgens de advocaat van Mkhatshwa kan het laatste niet an ders betekenen, dan dat er stroom- schokken zijn toegediend. Tijdens de ondervragingen is de priester ook steeds beledigd en voor van al les en nog wat uitgemaakt. De meeste vragen waren retorisch en hij hoefde slechts te antwoorden met ja of nee. Ook was hem opgedragen „om twee vrijheidsliederen naar eigen keus te zingen". Pater Mkhatshwa zegt in zijn getuigenis verder dat hij ervan beschuldigd is „een aan stichter tot geweld" te zijn. Hoewel hij al de tijd geblinddoekt was, meent hij er zeker van te zijn, dat hij drie van zijn blanke ondervra gers kan herkennen. Overigens zit pater Mkhatshwa nu weer in een cel van het Hercu les-politiebureau, waar hij al sinds 12 juni van dit jaar wordt vastge houden en waar hij na zijn 'onder vraging' werd teruggebracht. „We hebben nu een complete lijst van militaire activiteiten die moeten worden aangemeld", zei een westerse afgevaardigde. „Het is een belangrijke stap". De VS toonden zich voor het eerst bereid het tijdstip van aan komst te vermelden als Ameri kaanse troepen in Europa arrive ren. De afspraak geldt ook voor Ca nada. In ruil voor deze toezegging nam de Sowjet-Unie een belang rijk struikelblok weg door in prin cipe akkoord te gaan met het tevo ren aanmelden van iedere troepen concentratie boven een bepaalde drempel, die overigens nog moet worden vastgesteld. De Sowjet-concessie betekent dat het Warschaupact de westerse landen ook in kennis moet stellen als het, bijvoorbeeld, troepen sa mentrekt bij de Poolse grens met het kennelijke doel politieke druk uit te oefenen. Dat gebeurde begin jaren tachtig op het hoogtepunt van de activiteiten in Polen van het thans verboden vakverbond Soli dariteit. Op de EOC wordt onderhandeld over vertrouwenwekkende maat regelen die het gevaar moeten ver minderen dat er in Europa per on geluk een oorlog uitbreekt „Onder het voorlopige akkoord moeten de Sowjets de NAVO een aanzienlijke hoeveelheid inlichtingen verschaf fen over militaire activiteiten, die ze voorheen nauwelijks wilden verstrekken", aldus een westerse gedelegeerde. De westerse landen kwamen het Oostblok voorts tegemoet door hun eis te laten vallen dat alle be wegingen van troepen buiten hun basis moeten worden aangemeld. Voor de Sowjet-Unie en haar bond genoten was deze eis onaanvaard baar.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7