Compact Disc een echte bestseller Digitaal audiodeck moet even wachten Kijken in de keuken van de omroep Paradepaardje van Firato Donderdag 28 augustus 1986 PAGINA 21 In RAI 160 stands vol elektronica De elektronica-tentoonstelling Firato 1986 in het RAI-complex in Amsterdam is voor het pu bliek geopend van vrijdag 29 augustus tot en met zondag 7 september. De openingstijden zijn op werkdagen van 10.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Op zaterdag en zondag alleen van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 12,50 per persoon. Voor jonge ren onder de 12 jaar, houders van een Pas-65 en tevoren aan gemeld groepsbezoek f 10. Voor mensen die de Firato al leen tussen 19.00 en 22.00 uur bezoeken gelden prijzen van f 10, respectievelijk f7,50 per persoon. De Nederlandse Spoorwegen hebben een voor delige Trein-Toegangsregeling (TT) vanaf vrijwel alle stations in Nederland. In totaal 160 standhouders exposeren in de RAI. In totaal bezetten zij 46.000 vierkante meter. De vorige Firato in 1984 werd bezocht door bijna 327.000 bezoekers. De RAI ligt vlakbij het NS- station Amsterdam RAI (zeven minuten lopen), dat met de Schiphollijn vanuit Leiden snel te bereiken is. AMSTERDAM WSÊM Samenstelling: Bram van Leeuwen Bijdragen: Hugo van der Heem Een van de kleinste CD-spelers. Deze is appraatje is buiten bruikbaar dankzij t n Technics en is bovendien voorzien v i oplaadbare batterij. gestuurde AM/FM-tuner met 10 voorkeurstoetsen heeft inge bouwd. Voor het gebruik van beide klei ne apparaatjes is men thuis aange wezen op een losse netvoeding. Er is echter een draagtas te verkrijgen met daarin ruimte voor een vlakke, oplaadbare batterij, die onder het apparaatje geschoven wordt. Daar mee kan men 5 uur lang CD's spe len, onafhankelijk van het lichtnet. Gebruikt men alleen de tuner (het radiogedeelte), dan neemt dat nog minder stroom en is de speeltijd langer. Het apparaat onthoudt 16 zenders, 8 middengolf- en 8 FM- stations. Beide spelers zijn volwaardige Hi-Fi-apparaten met een speciale regelbare koptelefoon-uitgang. Zo wel Mitsubishi als Pioneer biedt voorts de CD-wisselaar aan. Men kan ook tot zo'n 32 verschillende nummers 'programmeren' uit de voorhanden zijnde plaatjes. In de wisselaar van Mitsubishi passen vijf discjes, in die van Pioneer zes. Technics, Sony en Philips bieden daarnaast nog professionele CD- spelers aan voor discotheken en studio's die de mogelijkheid bie den om op elk gewenst moment of in elk gewenst muziekstuk op de juiste passage te starten. CD-ROM Nog imponerender - maar voor het publiek niet erg doorzichtig en spectaculair - zijn de verdere ont wikkelingen die door de CD-tech- niek mogelijk zijn geworden. In principe bestaat een Compact Disc uit een plaatje met een ontzagwek kend grote opslagcapaciteit van computertekens. Uitgedrukt in letters en cijfers gaan er bijna 150.000 bedrukte A4- velletjes, in vaktermen 600 Mega byte - op het plaatje. Men spreekt in dit geval van CD- ROM, waarbij ROM staat voor Read Only Memory, naar bepaalde chips die ook in computers voor komen. Vertaald: een geheugen waarin men alleen kan lezen. Het CD-ROM is te vergelijken met een computerschijfje. Nadeel is dat men niet zijn eigen gegevens kan optekenen op de Compact Disc, maar voordeel is het feit dat zo on gelofelijk veel gegevens op de CD te vangen zijn. Dat maakt de CD-ROM by uit stek geschikt als massamedium voor encyclopedieën, woordenboe ken en databanken waar heel veel namen (alle telefoonaansluitingen in Nederland) of bijvoorbeeld aard rijkskundige gegevens (Tele-Atlas en CARIN) zijn opgeslagen. Via de computer kan men die gegevens razendsnel opzoeken en bundelen. Mitsubishi komt op de Firato met e schijfjes bevatten en dat betekent ee onderbreking. n CD-wisselaar. De cassette kan vijf kleine vijf uur muziek zonder enige Kijken in de keuken van de om roep blijft voor veel Firato-be- zoekers een aparte attractie. Dat kan net als in andere Firato-jaren in het Congrescentrum, dat voor de gelegenheid aan de tentoon stellingshallen is vastgeplakt. De NOS, de gezamenlijke omroe pen, de Wereldomroep, Europa Televisie en de PTT laten er zich in de kaart kijken. Dat gebeurt onder een gewij zigd visitekaartje. Heette het in vorige jaren 'Omroep Wonder land', voor de Firato 1986 luidt de nieuwe naam 'Studio Hilver sum'. De Studio's zyn daadwer kelijk uit het Gooi meegenomen. Voor wat de televisie betreft con centreert alles zich in de Grote Zaal op de begane grond, waar het publiek dagelijks repetities De radio staat op verschillende plaatsen. Overstelpende belang stelling heeft elke Firato weer de discjockey-tafel van Radio 3, waarachter de presentatoren rechtstreeks hun populaire uur tjes verzorgen. Bij fraai weer ver plaatst het Radio 3-circus zich dit keer zelfs naar buiten. Een loffelijk streven, ongetwij feld afgekeken van de Funkaus- stellung in West-Berlijn, die an dere immense elektronica-ker- mis. Daar gebeurt al jaren van al les en nog wat in de open lucht. Op de eerste verdieping nog een radiostudio, die van Radio 1 Schuin er tegenover maakt de Divisie Radio Faciliteiten van de NOS muziekprogramma's met behulp van Compact Discs. Ze worden via een klein FM-zender- tje over de hele Firato in stereo rondgestrooid (95,2 MHz.), zodat de standhouders hun apparaten optimaal kunnen demonstreren. Het grootste deel van Amster dam kan er thuis gratis van mee genieten. Maar 'Studio Hilversum' is meer dan zuiver studio-bezoek. Alle zendgemachtigden hebben er een stand, het NOS-radiopro- gramma Hobbyscoop verkoopt er bandjes met cirkelzaaggelui den die computerprogramma's blijken te zijn, het Omroepmu seum toont er radio's van onze grootouders en de Teletekst-re- dacteur tikt er het laatste nieuws op de beeldbuis. In een speciale 'educatieve straat' op de eerste verdieping geven de RVU, de Nederlandse Omroep Televisie, Teleac en Fe- duco informatie over hun nieu we lespakketten. Televisie De televisie laat wat speciale grappen zien, op het gebied van film- en video-montage. Op een andere plek staat een nagebouw de set van het NOS-Journaal. waar de bezoeker tegen een blau we achtergrond mag gaan zitten. Via een elektronische schakeling die chroma-key heet, zit hij op de monitor plotseling tegen heel an dere achtergronden. Voor de technische fijnproever nog twee tips om in 'Studio Hil versum' te gaan bekijken: de af deling Onderzoek en Ontwikke ling van de NOS toont hoe steeds naar nieuwe technieken wordt gezocht om de kwaliteit van de uitzendingen te verbeteren. Hoe is het mogelijk dat Evert van Benthem rechtstreeks op de buis komt terwijl hij door een dood- verlaten streek van Friesland schaatst? En hoe kan het dat de Tour-verslaggever direct vanaf de motor zijn verhaal op de Ne derlandse radio krijgt? In de Middenzaal ten slotte is de SVEM neergestreken. De Stu dio voor Verbosonie en Elektro nische Muziek laat het publiek kennis maken met de aller nieuwste digitale/analoge tech nieken. De Compact Disc wordt waarschijnlijk hèt paradepaardje van de komende Firato. De audio- en videohandel is verrukt over deze bestseller die de branche min of meer uit het plop heeft gehaald. Dit jaar zullen er in ons land zo'n 2,5 miljoen CD-spelers worden verkocht en dat is evenveel als in de drie voorafgaande jaren. Voor 1987 zijn de verwach tingen nog optimistischer: wellicht een verdubbelling ten opzichte van dit jaar. Op de Firato worden tal van nieu- f 600 maar ook dure tot f 3000 die ren zijn, zodat een CD in elke wille- Iwe CD-spelers gepresenteerd. Er allerlei trucjes kennen, afstandsbe- keurige volgorde kan worden afge- zijn goedkope van rond de f 500 tot diening hebben en te programme- speeld. Dan zijn er de draagbare CD-spe lers, die men byna een 'Walkman' zou kunnen noemen. Ze zijn er na melijk met draagtasjes en ultra- platte, oplaadbare batterijen. De apparaten zijn inmiddels zo stoot vast geworden dat je er zonder be zwaar mee op de fiets kunt sprin gen. Diezelfde apparaten worden ook als speler in de auto gebruikt, omdat de muziek daar ook door hobbels en kuilen kan ontsporen. Sony en Technics claimen alle bei de allerkleinste draagbare CD- speler ter wereld te maken. Het verschil is slechts een millimeter of zo, in het voordeel van Technics. De SL-XP5 van Technics is bijna 2,3 cm hoog en net geen 13 cm diep en breed. De SL-XP8 is 2,8 cm hoog. Ter vergelijking: een CD'tje meet 12 cm. Laser-aftaster Voor beide typen heeft men een nieuwe laser-aftaster moeten ont werpen, die uiteraard ultra klein is. Het verschil tussen het ene ma chientje en het andere is dat men in de laatste ook nog een digitaal De trekpleister die de Firato aan de neus voorbij ziet gaan om allerhan de industriële en commerciële re- j denen is de digitale audio cassette recorder. Of men wil de nog steeds populaire audio-cassetterecorder niet in de wielen rijden, of de in dustriële wereld is het nog niet eens over de norm die wordt ge hanteerd voor Digital Audio Tape I (DAT). De primeur zal nu waar schijnlijk naar de Berlijnse Funk- ausstellung gaan die volgend jaar wordt gehouden. I Digital Audio Tape heeft een cas sette nodig die ongeveer ligt tussen de musi- of compactcassette en de i microcassette voor aicteer-appara- S ten. Desondanks zou men daar urenlang op kunnen opnemen met een volstrekt vergelijkbare kwali- I teit als we inmiddels gewend zijn van de Compact Disc. De normen voor het digitaal optekenen van ge luid zijn daaraan zelfs ontleend. Al- I thans bij een systeem dat mogelijk de overhand zal krijgen. Maxi-single op CD In april of mei volgend jaar zullen de eerste maxi-singles op CD wor den uitgebracht. Dat werd gisteren door Philips meegedeeld tijdens een persconferentie op de Firato. De schijfjes zullen in de winkel 18 tot 20 gulden gaan kosten. Voor maxi-singles op het 'oude' vinyl wordt nu 10 tot 14 gulden betaald. Philips verwacht dat de top klasse CD's de komende jaren niet veel goedkoper zullen worden. De prijs zal tussen de 40 en 50 gulden blijven hangen voor een uur mu ziek. Wel zullen de komende jaren zogenaamde 'middenklas' CD's op de markt verschijnen met opnamen die ouder zijn dan een jaar of vijf. De prijs daarvan komt rond de 30 gulden te liggen. Zoals gebruikelijk de laatste ja ren is er weer een aantal impor teurs dat niet op de Firato is verte genwoordigd. Ze wyken uit naar hotels in de naaste omgeving om zo toch nog een graantje mee te pikken van de grote toeloop die het RAI-evenement trekt. Zo nemen in het Crest-hotel Audioimport, AudioVorm, Hepta en MvM Etude hun intrek, terwijl Audiac, Dynaudia, Heres Audio, Sound Guided, Translator en Tran- stec in Novotel neerstrijken. Hun alternatieve presentatie loopt van 29 augustus tot en met 4 september en kent dezelfde ope ningstijden als de Firato. Overi gens hebben verschillende van de ze importeurs wel verwijsstandjes in de RAI voor het serieuzere luis- terwerk. Wie helemaal ontbreekt is Ac- coustical, die het bekende Deense merk Bang Olufsen voert. B&O heeft onlangs een nieuw muziek centrum gelanceerd. Het heet Beo center 9000 waarin versterker, AM- en FM-tuner zijn ondergebracht naast een cassetterecorder en CD- speler. De vormgeving is - zoals van B O verwacht kan worden - laag en vlak. Het geheel is vrij gedurfd uitgevoerd: in glas en aluminium. Links en rechts van de centrale console bevinden zich de twee au tomatisch openende aluminium paneeltjes waarachter de cassette recorder en CD-speler schuil gaan. De paneeltjes openen en sluiten zich als men de recorder of com pact disc-eenheid kiest via de knoppen. Het Beocenter 9000 heeft'n op af stand bedienbare aan- en uitscha kelmogelijkheid ingebouwd. Hij kan ook een eenheid vormen met de TV's van hetzelfde merk. Men bereikt via luidsprekers en verster ker van de audio-installatie een veel betere weergave (met toonre gelingen). De combinatie is in de cember leverbaar. Personal Audio is de verzamelnaam voor een heleboel kleine, draagbare spulletjes, die in de open lucht luistervreugde verschaffen zonder dat anderen er hinder van hebben. De grote doorbraak op dat gebied was een paar jaar geleden de Walk man, de kleine cassettespeler van Sony. Dit Japanse concern brengt dit jaar meer Walkmans dan ooit. Een ervan is de Sun-Walkman (foto onder), een apparaat dat op daglicht draait een geen stroom vraagt, mits de zon tenminste schijnt. Er is wel een soort buffer-batterij beschikbaar, wanneer men plotseling een tunnel ingaat. Sony brengt ook éen haarband radio (foto boven), met name geschikt voor de jogger. Hij is opgehangen aan een 'zweetband' en zo dun als de 'kredietkaart' radio, die ook alweer een jaar of wat op de markt is. Compact Discs zijn er op de Firato in vele uitvoeringen te zien. Voor in de huiskamer al dan niet met afstandsbediening, voor in de auto. En ook portables zoals deze van Philips. Satelliet-tv Wie aan de keuze die het kabelnet biedt niet voldoende heeft kan zich op de Firato oriënteren op de aan schaf van apparatuur voor de ont vangst van satellietzenders. Er zijn diverse ontvangstschotels te zien en het bedrijf Nipshagen uit Amers foort heeft zelfs een speciale satel lietontvanger ontwikkeld. In het apparaat zit een micro computer waarmee onder meer bandbreedte, geluidskanaal en sa tellietpositie kunnen worden vast gelegd. In totaal kunnen 29 zenders worden geprogrammeerd, terwijl met de hand op nog eens 800 kana len kan worden afgestemd. Wat u niet op de Firato te zien krijgt Voorlopig zijn er twee systemen voorgesteld. Een met een roteren de en een met een stationaire kop. Verder zijn er verschillende moge lijkheden op het punt van de be monsteringfrequenties, de lengte van het digitale woord en is men het kennelijk ook nog niet eens of het twee- of vierkanaals weergave wordt en welke snelheid de casset te zal krijgen. Mogelijk dat deze verwarring ook reden voor uitstel is geweest. Sommige fabrikanten hebben ge leerd van de puinhoop die de drie (vier als je 8 mm meerekent) ver schillende video-systemen hebben geschapen. Een ander argument was ver moedelijk dat met het gebruik van weliswaar dure metaalband het maken van evenwaardige ko pieën van een CD-plaatje maar al te gemakkelijk wordt. En dat zal de toch al gehavende grammofoon platen-industrie, die de prijs van de CD maar al te graag hoog houdt, niet erg leuk vinden. Op dit moment zijn er al wel digi tale band-systemen. Allemaal uit Japan, die werken met videoband. Sony en Technics hebben een spe ciaal apparaat dat geluid in video trillingen omzet en dan met een ge wone videorecorder in zeer hoge kwaliteit is vast te leggen. Sony en Pioneer hebben bovendien een 8 mm-videorecorder, die van huis uit ook digitaal geluid kan vastleggen. De kwaliteit is echter lang niet te vergelijken met die van de CD. Het gaat meer om een medium dat heel veel (16 uur!) muziek kan vastleg gen op een betrekkelijk beschei den videobandje. Er is nog een nieuwtje dat niet op de Firato te zien is. En dat is een draaitafel die gewone grammo foonplaten niet meer met een naald afspeelt maar met twee (voor stereo) laserstraaltjes. Het Ameri kaanse weekblad Newsweek heeft die ontwikkeling onthuld, die het mogelijk maakt het conventionele medium (zonder slijtage dit keer) nog in lengte van jaren te gebrui ken. Deze Laser Turntable kost nu nog iets van 2500 dollar. Hij maakt gebruik van het gereflecteerde licht dat terugkomt van de (linker en rechter-) groefwand. Bovendien zou de laserstraal zich weinig aan trekken van de uitgesleten gedeel ten van de groef. Het bedrijf dat op het lumineuze idee is gekomen om zo'n soort draaitafel te maken is Fin al Tech nology uit Sunnyvale, in - hoe kan het ook anders - de Chip-vallei van Californië.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21