LEIDSCH DAGBLAD Zes faculteiten moeten dicht ALS DE LIEFDE DIEP ZIT. WAAROM DAN Nir ELKE DAG! vandaag Amsterdam krijgt extra celruimte van minister M Foto's uit politiearchief op vuilnisbelt gevonden Goed begin Postbank Deetman laat universiteiten fors bezuinigen Ondertiteling op Europa-tv Meer doden in Soweto: zeker 21 Voedsel en medici in rampgebied Kameroen Whitbread: wereldrecord speerwerpen VOORDELIG NIEUWE AUTO HUREN? BEL 071-310001 MultiRent boNDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 OPGERICHT 1 MAART 1 0. 38099 NIJMEGEN (GPD) - Een Nij- foto's, evenals ander vertrouwelijk meegse jongen heeft op de vuil- materiaal door de politie zelf naar Btort in Alverna (gem. Wychen) po- de vuilverbranding in Duiven ge- litiefoto's gevonden. De Nijmeegse bracht. Bijna drie weken geleden {politie zegt voor een raadsel te kreeg de Nijmeegse recherche al te Staan. Het gaat om foto's van ver- maken met de plotseling opgedo- üachten die worden gemaakt als zij ken herkenningsfoto's. Toen lop het bureau worden ingesloten, kwam een 38-jarige Nijmegenaar i De gevonden foto's, steeds een naar het politiebureau met foto's, {serie van een voor- en twee zijaan- die hij van de vader van de vinder Lichten, waren ondanks dat ze had gekregen. Omdat de man later doorgescheurd waren, goed her- zijn verklaring weer introk, werd [kenbaar. Ook waren ze voorzien niets meer aan de zaak gedaan, van persoonsgegevens. De politie Poging vriendin te vergiftigen HENGELO (ANP) - De politie heeft een 26-jarige inwoner van Hengelo aangehouden in verband met de vergiftiging van zijn 23-jari- ge vriendin. De man had gepro beerd de vrouw om het leven te brengen door middel van een thal- liumverbinding. Haar toestand is nog ernstig. Waarom haar vriend verdacht is wilde de politie vandaag nog niet zeggen. Zij wil eerst de verdachte horen voordat ze nadere medede lingen doet. Het onderzoek in deze zaak wordt verricht door het re cherche bijstandsteam Overijssel. Igaat vandaag verder onderzoeken |hoe het mogelijk is geweest dat de foto's op de vuilstort terecht zijn gekomen. Vandaag zou ook contact wor den opgenomen met de vinder. De herkenningsfoto's worden in geval van overlijden van de verdachte, |bij verjaring van het misdrijf of bij het maken van een recentere opna me van een verdachte, uit het ar- Ichief verwijderd. Normaal gesproken worden de AMSTERDAM (ANP) - De Post bank heeft in het eerste halfjaar van haar bestaan goed gedraaid, zo heeft de directie vandaag laten we ten. De nettowinst bedroeg in die periode 148 miljoen gulden, het brutoresultaat 301,3 miljoen. Daar van wordt 100 miljoen gulden over- igeheveld in de stroppenpot De Postbank zet sinds 1 januari al le activiteiten voort van de vroege re Rijkspostspaarbank en de Post cheque-en girodienst. Een verge lijkbaar halfjaarcijfer van vorig jaar is er niet RPS en de Postgiro behaalden over het hele vorige jaar samen een brutoresultaat van 481 miljoen gulden. De Postbank verwacht in de ko mende jaren de activiteiten op za kelijk gebied uit te breiden. Met het oog daarop wil de directie een stroppenpot opbouwen die past bij een grotere kredietportefeuille en - een omvangrijker zakenvolume stond een bezoek dan nu nog het geval is. De voorlo- pers van de Postbank mochten geen zakelijke kredieten verlenen, zodat deze tak van het bankbedrijf nu bij de Postbank nog in de kin derschoenen staat. De Postbank startte op 1 januari met een balanstotaal van 48 mil jard gulden. Dat is nu drie miljard meer, door een groei van de toever trouwde middelen. De spaargelden stegen met 1 miljard tot 23,2 mil jard gulden, de deposito's verdub belden tot 1,2 müjard. De Post bank vindt vooral de stijging van de spaargelden zeer bevredigend. 28 PAGINA'S Vanaf morgen is er op de Firato weer veel nieuws te zien op audio- en videoge- bied PAGINA'S 21,22 en 23 Vier grote steden klagen hun nood over de bezuini gingen in de bejaarden zorg PAGINA 5 Nelli Cooman snelde naar brons bij de EK-atletiek in Stuttgart PAGINA 13 Nelli Cooman DEN HAAG (GPD) - Ten minste zes faculteiten aan uni versiteiten moeten de komende jaren sluiten. Dat is het gevolg van de bezuinigingsplannen van minister Deet man. De minister schrijft dit in de brief die hij vandaag heeft gestuurd aan de colleges van bestuur van de univer siteiten. Deetman wil dat ze vanaf 1991 blijvend 130 mil joen gulden per jaar minder uitgeven dan nu het geval is. DEN HAAG - Premier Lubbers liet zich gisteravond 'strikken' een das i gebeurde tijdens de ontvangst van 80 bejaarde invaliden. Ze bezochten ee het Catshuis op het programma. Voor drugshandelaars en autokrakers ondervindt. Het rapport 'Samenleving en cri minaliteit', dat vorig jaar door de Tweede Kamer is aanvaard, voor- DEN HAAG (GPD/ANP) - Amster dam krijgt de beschikking over een deel vah de nieuwe cellen die nog dit jaar worden opgeleverd in de Bijlmerbajes en volgend voor jaar in het gerenoveerde huis van bewaring aan de Havenstraat. Die toezegging heeft minister Korthals Altes (justitie) gisteren gedaan aan AMSTERDAM (ANP) - De satel- burgemeester Van Thijn van Am- lietzender Europa-tv is van plan de sterdam. De hoofdstad heeft grote 2 in bouw van vijf tv-uitzendingen vanaf begin no- behoefte aan extra celruimte om vangenissen. Ook zullen oude vember te ondertitelen in het Ne- de handel in drugs op de Zeedijk richtingen opnieuw in gebruik derlands. De Europese zender gaat en het kraken van auto's effectief wor^en genomen en worden in af- daarmee doelbewust in tegen de te kunnen bestrijden, huidige kabelregeling van minister Volgens Van Thijn raakt de Am- Brinkman van WVC. sterdamse politie gedemoraliseerd, Tot nu toe is alleen het Neder- omdat aangehouden drugshande- lands commentaar tijdens de uit- laren en autokrakers door het te- zendingen oogluikend door het de- kort aan cellen na korte tijd moe- partement toegestaan. Tevens gaat ten worden vrijgelaten. Hoewel Europa-tv met ingang van 1 no- meer steden met dat probleem te vember het aanvangstijdstip van maken hebben, is in Amsterdam de normale uitzendingen met an- sprake van een noodsituatie. Korthals Altes is het met de ge meente Amsterdam eens dat dea lers en autokrakers die bij herha ling tegen de lamp lopen moeten kunnen worden vastgehouden. De ze delicten vormen volgens de hui dige normen geen aanleiding om iemand in voorlopige hechtenis te nemen. De politie moet de ver dachte vrijlaten nadat proces-ver- baal is opgemaakt. De voorwaarden om iemand vast wachting van de nieuwbouw nood- te zetten zullen nu worden aange- cellen gebouwd. Volgens dat plan past omdat het volgens Van Thijn komen nog dit jaar 50 noodcellen en Korthals Altes gaat om misdrij- in de Bijlmermeer beschikbaar ven waarvan de burger veel hinder wordt in de loop De universiteiten moeten tot dat jaar ook al bezuinigen. In 1987 is dat 121 miljoen gulden. Honderd miljoen daarvan moet komen van de academische ziekenhuizen. Die moeten voor grote geldleningen voortaan de kapitaalmarkt op. Voor 1988 wil Deetman een bezui niging van 96 miljoen, voor '89 75 miljoen gulden en voor '90 94 mil joen. Deze bezuinigingen moeten be reikt worden door sluiting van twee van de drie faculteiten tand heelkunde in Nederland. De acade mische ziekenhuizen en medische faculteiten in de Randstad moeten nauwer samenwerken om geld uit te sparen. Verder wil Deetman dat er twee letterenfaculteiten en twee facul teiten sociale wetenschappen ver dwijnen. Als de universiteiten in m het Rode Kruis om te doen. Dat ïn5®°°®de dagje de residentie. Ter «sluiting doenenholven de laatste vier faculteiten niet te verdwijnen. Voorts moet gekort worden op de bestuurs- en administratiekos ten van de wetenschappelijke on derwijsinstellingen. Daarnaast wil de minister dat er een eind komt aan de voortdurende groei van de post 'overige lasten'. De komende vijf jaar moet deze post - onder meer voor het onderhoud van ge bouwen - bevroren worden. De Leidse universiteit, die zowel een faculteit letteren als sociale wetenschappen heeft, verwees vanochtend voor commentaar naar de Vereniging van Samenwerken de Nederlandse Universiteiten(VS- NU). Een woordvoerder van de VSNU toonde zich verrast over de brief en kondigde aan dat de uni versiteiten het zeker niet over hun volgend jaar kant zullen laten gaan. Onduidelijk bewaring JOHANNESBURG (AP) - Twee kranten in Zuid-Afrika, The Sowe- tan en Business Day, hebben van daag gemeld dat bij de rellen in So weto meer doden zijn gevallen dan het door de regering genoemde aantal van 13. The Sowetan zei dat het aantal doden 'in de 20' bedroeg en Business Day meldde 21 doden bij de rellen. Dat aantal van 21 werd vanoch tend door de Zuidafrikaanse rege ring toegegeven. Gisteravond wer den kleine schermutselingen ge meld tussen politie en jongeren. Journalisten in Soweto meldden dat jongeren barricades opwierpen die de politie eerder had gepro beerd neer te halen. Veiligheids troepen probeerden met waarschu wingsschoten en traangas de jon geren uiteen te dryven. Er werd geen melding gemaakt van verdere slachtoffers Volgens bewoners zijn de ge welddadigheden ontstaan nadat de deelnemers aan een huurboycot uit hun huizen werden gezet. De gemeenteraad van Soweto heeft verdere acties tegen de huurweige- raars opgeschort om moeilijkhe den te voorkomen. De raad van So weto, die gesteund wordt door de Zuidafrikaanse regering, is de eige naresse van de meeste huizen in de wijk. De regeringsgezinde krant The Citizen schreef dat de politie ge richt schieten moet voorkomen, behalve in uitzonderlijke omstan digheden. 'Het is niet alleen een kwestie om doden te voorkomen,' aldus de krant. 'Een nacht zoals in Soweto draagt by aan de ver- bestuur- schrikkelijke indruk die men in der Aad Kool van het CFO, de het buitenland van Zuid-Afrika overheidsbond van het CNV, zich heeft, waarbij de buitenlandse me- ernstige zorgen te maken over de dia de meest ongunstige interpre- komende bezuinigingen. tatie geven aan wat er is gebeurd Bevolking keert toch terug is nog of elke universiteit afzonder lijk met de minister in de clinch zal gaan of dat men gezamenlijk zal optreden. In een eerste reactie 2 het vroegere huis aan de Havenstraat opnieuw in ge bruik genomen. In totaal levert dat 250 cellen op. Hoeveel cellen Am sterdam krijgt toegewezen, is nog onbekend. Daarover moet nog overleg worden gevoerd tussen het ministerie van justitie en het Am sterdamse gemeentebestuur. 17.30 derhalf uur vervroegen uur tot 16.00 uur. De uitbreiding komt uitsluitend |ten goede aan sportuitzendingen 'die samen met introductie van een blok van een uur in de vooravond en een blok van minimaal twee uur aan het slot van de uitzendingen, dan de helft van het programma- aanbod zullen uitmaken. De uitbreiding van de sport is een verzoek van de Europese om- roeporganisatie EBU. De EBU kan voor sportevenementen betere MISHANDELING - De politie I contracten afsluiten met sponsors Deventer heeft vijf aanhangers van als de programma's ook daadwer- GA Eagles aangehouden wegens kelijk worden uitgezonden. Het het mishandelen van Sparta-sup- gaat om een experiment dat zeker porters, gisteravond. Het zijn drie een jaar zal duren. Paddestoelen na dropping terug DENEKAMP (GPD) - Om het voor de deelnemers van een dropping niet al te eenvoudig te maken, waren begin deze week tijdelijk twaalf ANWB-padde- stoelen uit het grensgebied bij Denekamp verwijderd. Drie jon gens gingen gisteren op pad om de paddestoelen weer terug te zetten. Toen ze werden ontdekt door een patrouille van de mare chaussee gingen ze er ijlings van door. Ze werden na een korte achter volging toch in de kraag gepakt. Tot hun grote verbazing zagen de mensen van de marechaussee achter in de kattebak nog zes paddesstoelen liggen. Toen de jongelui later duidelijk maakten wat de bedoeling was, werd in overleg met de officier van justi tie besloten de zaak niet straf rechtelijk te vervolgen. EvttfQ tel. 071-123583 Hooglandse Kerkgracht 48 Leiden DEN HAAG (GPD) - Voedsel en medische hulp hebben het ramp gebied in het noordwesten van Ka meroen bereikt, waar meer dan 1500 doden vielen door het inade men van giftig vulkaangas. De re gering van de Afrikaanse staat ver klaarde dat een comité is gevormd om de toevloed van hulpmiddelen uit de hele wereld in goede banen te leiden. Intussen proberen we tenschappers de precieze aard van het dodelijke gas te bepalen. De internationale hulp is noodza kelijk, omdat het Kameroense le ger de hulpoperatie niet alleen af kan. Een westerse diplomaat ver klaarde dat het leger moeite had voedsel naar het rampgebied te transporteren. Het leger heeft slechts de beschikking over drie Hercules-transportvliegtuigen en enkele kleinere vliegtuigen. Ongeveer 2000 soldaten hebben het rampgebied afgesloten van de buitenwereld, maar ze kunnen niet voorkomen dat sommigen terug keren naar hun verlaten dorpen. In totaal werden zo'n 3000 mensen door legereenheden uit het getrof fen gebied geëvacueerd. De mees ten hebben onderdak gevonden bij famiüe, anderen werden naar Wum gebracht, een dorp op dertig kilo meter van het gebied. Het onherbergzame terrein, niet geasfalteerde wegen en onbe trouwbare communicatie bemoei lijken het reddingswerk in grote mate. In het hospitaal van Nkambe zijn honderden gewonden binnenge bracht. Bewoners zijn gewaar schuwd tegen het water in het ge troffen gebied, dat waarschijnlijk nog met het gifgas besmet is. Tank wagens gevuld met water zijn Vooral dorpen op een niveau la ger dan het Niosmeer zyn het zwaar getroffen. In Cam-Nios zijn slechts zes overlevenden geteld. Het dorp telde voor de ramp 650 inwoners. Volgens westerse schat tingen ligt het totale aantal slacht offers tussen de 1800 en 2000. Het officiële dodental is 1534. Berover (24) na 150 misdrijven gearresteerd AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft gisteravond een 24-jarige Amsterdammer aan gehouden die meer dan 150 mis drijven op zyn naam heeft staan, variërend van drugshandel tot bru te berovingen. Vanuit een rijdende auto deed hij gisteravond een greep naar de schoudertas van een 58-jarige Ita liaanse vrouw. Doordat de vrouw de schouderband kruiselings over haar lichaam droeg werd zy 20 me ter meegesleurd en raakte ernstig gewond aan gezicht en handen. Kort daarop liet de dader los en reed met grote snelheid weg met de auto, die later gestolen bleek te zyn. Even later verloor hy de macht over het stuur en reed tegen een „Amsterdammertje" aan. Hij stap te uit de auto en werd door agenten betrapt toen hy een portefeuille het gebied rond het Niosmeer ge- stal uit een auto, die hij had open gebroken. Nelli Cooman krijgt officiële waarschuwing Herfstachtig Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur rond 10 graden. Middagtemperatuur omstreeks 16 gra den. Matige, aan de kust en op het IJs- selmeer af en toe krachtige wind uit zuidwest tot west. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd buien. Na zondag iets minder koud. 29 augustus Zon op 6.45, onder 20.34 uur. Maan on der 18.08 uur. i Hoogwater in Katwijk om 10.55 en 23.47 uur, laagwater om 5.58 en 18.40 - STUTTGART (Rtr) - Op de der- inwoners van Apeldoorn en twee de dag van de Europese titelstrijd van Deventer. De arrestanten zyn atletiek heeft de Engelse Fatima in de leeftijd van 17 tot 22 jaar. Whitbread het wereldrecord speer- werpen verbeterd. Haar eerste worp vanmorgen in het Neckar- stadion van Stuttgart was 77,44 meter ver. Het oude record stond met 75,40 meter op naam van de Oostduitse Petra Felke. Het wereldrecord van de 25-jari- ge Whitbread kwam als een com plete verrassing. De Britse werp ster, heeft nimmer op een groot evenement een titel gewonnen. In Los Angeles 1984 veroverde zij Olympisch brons. Haar recordworp, meer dan 4 meter verder dan haar persoonlijk record is geen garantie voor de Eu ropese titel. De prestaties in de VONDELLAAN 80. LEIDEN. TEL. 071-310001 kwalificaties tellen namelijk niet mee voor de eindstrijd. Nelli Cooman heeft vanmorgen een officiële schriftelijke waar schuwing van de Europese Atle tiek Associatie (EAA) gekregen. De Rotterdamse verscheen gister avond tijdens ereceremonie van de 100 meter dames in een sweater met reclame voor de Olympische Spelen van Amsterdam op het po dium. Volgens de regels van de LAAF, waaronder de EAA ressor teert is het verboden in stadions re clameteksten te dragen. Emiel Mellaard plaatste zich van ochtend voor de finale versprin gen. Bij zijn tweede poging in de kwalificatieronde sprong de Ne derlandse recordhouder de vereis te 7,90 meter. De finale wordt mor genavond gehouden. Fatima Whitbread. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaailTT P®r maand I 22.70 J per hall laar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) pp per jaar 256 90 per kwartaal 67.45 voorkeur De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straal Postcode/Plaats Telefoon: U kunt deze bon opsturen naar 100 VB Leiden In plaats controle bezorging) !t leidsch/Alphens Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1