Cooman snelt naar brons Cruijff: 'Dit is een regelrecht drama' Druppers gaat op herhaling Geruzie rond de koif Klacht over het 'Ausweissyteem' Ajax neemt strafmaatregelen Els Vader de dupe van 'vreemde' beslissing Na chaos rond marathon Avanti naar Joegoslavië DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 13 AMSTERDAM (GPD) - Zo ontstond er gisteravond toch nog een explosief sfeertje in het Olympisch Stadion. Tijdens het treffen Ajax-FC Den Haag was het, hoewel voortdurend in een sinistere sfeer, redelijk rustig geweest. De gevreesde wraakacties van de Amster damse supporters bleven in elk geval uit, maar de bom barstte ten slotte toch. Op het (veld, waarop Den Haag heel verrassend met 3-2 won. Wat later in de catacomben ont- j plofte Johan Cruijff bijna van woe- de. De technisch directeur van I Ajax hield zich weliswaar in, maar aan alles was te merken dat hij zich buitengewoon had zitten ergeren aan het gedrag van zijn spelers. „Zo slecht heb ik het van mijn le ven nog niet meegemaakt", morde STUTTGART (GPD) - Rob Drup pers gaat vanavond in het Neckar- stadion op herhaling. Net als vier jaar geleden in Athene kwalificeer de de 24-jarige middenafstandlo- per zich voor de EK-finale op de 800 meter. Dat gebeurde gisteravond met speels gemak, want de Nederland se recordhouder won 'op reserve' zijn halve-finalerace voor de Brit ten Tom McKean en Sebastian Coe. De Utrechtenaar, die een tijd van 1.46,54 liet noteren, kon zich zelfs de luxe veroorloven om vlak voor de finish om te kijken en rus tig uit te lopen. Een dag eerder had hem dat nog bijna een plaats bij de laatste zestien gekost. Toen werd de in derde positie lopende Drup pers op de meet nagenoeg achter- haald door een tweetal achtervol- gers. „Misschien heb ik toen wat te nonchalant gelopen, maar ik wilde hier gewoon niet de fout van het WK in Helsinki maken, toen ik in I de serie en de halve finale eigenlijk veel te hard was gegaan". Dat kon hem er evenwel niet van weerhouden in de Finse hoofdstad een zilveren medaille in de wacht te slepen. Druppers, die op het vo- rige EK genoegen moest nemen met een vijfde plaats, sluit niet uit dat er vanavond wederom ereme taal voor hem is weggelegd. Hoe wel de grote favoriet Steve Cram, j de winnaar van de andere halve fi- 1 nale, verwacht dat hij met twee landgenoten het erepodium zal kunnen beklimmen, denkt Drup pers de Britse hegemonie op de 800 meter te kunnen doorbreken. Bliksemstart „Coe en Cram zijn natuurlijk erg sterk, maar de Westduitser Peter Braun is van plan om de eerste ron de hard te gaan lopen en als ik met hem mee -kan gaan, moet ik een heel eind kunnen komen". Met de tactiek van de bliksemstart hoopt Peter Braun te voorkomen dat de Britten een tactisch rollenspel zul len opvoeren. Druppers: „Maar dat zal er waarschijnlijk niet van ko men. Ik verwacht een hele snelle Dat doet Aijen Visserman ook voor de halve finale op de 400 me ter, waarin hij vanavond vermoe- j delijk afscheid gaat nemen van het EK. De Fries wist zich gisteravond nog maar net te kwalificeren en stortte een meter voor de streep bijna in. „Dat had niks te maken met inhouden of zo. Ik was gewoon helemaal kapot", gaf de 21-jarige atleet uit Sneek, die in zijn serie als vierde finishte (46,12) toe. Ook Maijan Olyslager ging bijna ten onder in het sprintgeweld op de horden. Met haar 13,14 bleef zij j evenwel juist in de hordenstrijd over 100 meter. De pas van een ge combineerde lies/bilblessure her stelde Bredase was niettemin te- I vreden over haar optreden in de l baan naast de Bulgaarse wereldre cordhoudster (12,28) Jordanka Donkova. „Het viel me reuze mee dat z(j niet meteen van mij weg liep", verklaarde Olyslager, „dat betekende waarschijnlijk dat ik een goede start had. Voor de rest ging het ook niet slecht. Misschien i dat ik hier vanavond mijn Neder landse record (13,01) nog wat scherper kan stellen. Maar dan moet wel het weer een beetje mee- j werken". Verdienstelijk Van de twee overige Nederlan ders die gisteren in Stuttgart in ac tie kwamen, weerde tienkamper Robert de Wit zich verdienstelijk. Twee persoonlijke records (bij het verspringen en op de sprint) heb ben de Eindhovenaar na vijf onder delen op een veertiende positie in het tussenklassement doen belan den. Op gepaste afstand van de kemphanen Daley Thompson en j Jürgen Hingsen, die vandaag.ver der strijden om de gouden medail le. Polstokhoogspringer Chris Leeuwenburg kwam ten slotte met de schrik vrij toen zijn geslaagde poging om over 5 meter 40 te sprin gen (tien centimeter beneden zijn Nederlandse record) nog juist vol- doende bleek om de eindstrijd te bereiken. hij. „Het kan natuurlijk ook wel een keer niet lukken, maar dan moeten toch minimaal de concen tratie en de inzet aanwezig zijn. Nu was er niets en ging alles bij ieder een fout. Daar praatje dan een jaar over. Dit is een drama". Cruijff stelde zijn volgelingen, die het echt op de meest elementai re onderdelen van het voetbalspel hadden laten afweten, na de ont hutsende nederlaag direct straf maatregelen in het vooruitzicht. Een straftraining lijkt sowieso te volgen „en over een boete moet ik maar eens rustig nadenken", meld de hij laconiek, terwijl het elftal vóór de confrontatie met PSV ook wel enige wijzigingen zal onder gaan. Ajax zal zondag in elk geval zonder Ronald Spelbos moeten aantreden, want de voorstopper bezorgde zichzelf bij een overtre ding op Purvis een gebroken neus been. Dat betekent een forse ader lating voor de Amsterdamse for matie, want de waarde van Spelbos voor de defensie van Ajax, bleek duidelijk nadat hij was uitgevallen. Elke vorm van organisatie ver dween vanaf de 20e minuut. Vech tend tegen een 0-1-achterstand (een fraaie kopstoot van Alfons Groenendijk) vergat het team van Cruijff op slag alle opdrachten, ging massaal voor de bal uit en hield achterin zo ongeveer open huis. Het was alleen aan het voor treffelijke doelmanswerk van Stanley Menzo te danken dat de stand bij rust niet 1-4 was. Tegenover die ene kans van Blind (gekomen voor Spelbos) hadden Morley, Jol en tweemaal Boere hun keus kunnen bepalen uit een kwartet riante mogelijkhe den. Menzo hield ze stuk voor stuk van treffers af, zodat Ajax nog niet eens kansloos aan de tweede rond gang kon beginnen. Cruijff bleek er echter niet in te zijn geslaagd zijn spelers in de pauze op te pep pen. Integendeel. Ajax scoorde dan wel twee keer, maar voor die produktie was alleen Marco van Basten verantwoordelijk. Hij lokte bij een 2-0-achterstand een penalty uit en zorgde bij 3-1 achter op nieuw voor de aansluitingstreffer. Zijn collega's lieten het echter massaal afweten. „En niet één, maar allemaal", verzuchtte Cruijff niet begrijpend. „Valt er nou nog één speler weg, dan is dat te verkla ren, maar hier was echt geen red den meer aan". k Alfons Groenendijk verslaat Stanley Menzo met een knappe kopbal. Het begin van het einde voorAjaxtfoto anp> O Het was dan ook niet meer dan gerechtigheid dat FC Den Haag in de tussentijd tweemaal was wegge lopen van de onmachtige tegen stander. Via een penalty van Mor ley (nadat Menzo de doorgebroken Bouwens onderuit had gekegeld) en een doeltreffende kopbal van Heini Otto stelden de Hagenaars de eerste winst veilig. „Ik heb het voorvoeld", triom feerde technisch directeur Pim van der Meent. Om zijn elftal nog eens extra te prikkelen voor de confron tatie met Ajax had hij een adver tentie uit een ochtendblad laten circuleren onder zijn spelers. Ver wijzend naar het olympische van het stadion in Amsterdam hadden de sponsors van Ajax gemeld: „En FC Den Haag moet maar denken dat deelnemen het belangrijkste Daar dacht de Haagse FC dus even iets anders over. In een veel behoudender concept dan in de eerste twee verloren duels mikte de ploeg ditmaal op de counter. „Met acht man achter de bal", zoals Alfons Groenendijk toegaf. Het verdedigende concept bleek de ploeg op maat te passen, te meer omdat Joop Lankhaar zijn oppo nent Van Basten heel lang beteu gelde, Groenendijk sterk terug kwam na zijn enkelblessure en Morley garant stond voorcounter- snelheid op de vleugel. Het tobbende Ajax, dat te veel kwaliteit inleverde, verschraalde daarbij tot minder dan een mid denmoter. Tot grote vreugde van FC Den Haag, wiens supporters zich opvallend rustig hielden. Het enige moment dat de wel voortdu rend geladen sfeer rond het duel dreigde te ontploffen, kwam diép in de tweede helft, ten Amsterdam se supporters de hoofdtribune be stormden om hun gram te halen op juichende Hagenaars. Dat lukte niet, het lukte de spe lers van de Haagse FC wel. „We gaan allemaal lappen", wreef Al fons Groenendijk zut in de Amster damse wonden. „En morgen plaat sen wij een tegen-advertentie. Niet alleen het deelnemen, maar vooral het winnen is belangrijk". Daar kon Ajax het voorlopig mee doen, maar daar zal het niet bij blij ven. Cruijff: „Zelfs de grote lijnen klopten niet. Ik ben niet ongerust, want het kan je geen twee keer overkomen dat alles zó misgaat, maar dit krijgt nog wel de nodige gevolgen". PAUL DE TOMBE STUTTGART (GPD) - „Het kan nog beter", waren Nelli Cooman en Henk Kraayen- hof gisteravond eensgezind. Hoewel het Rotterdamse sprinttalent en haar ambi tieuze trainer zich dolgeluk kig toonden met het brons op de 100 meter, waren zij nog niet echt tevreden over het verloop van de finale-ra ce op het EK. Bovendien voelden zij zich geremd in het uiten van hun feestvreugde door het nieuwe drama dat de Ne derlandse ploegleiding beleefde rond Els Vader, die het slachtoffer was geworden van de geldings drang van lijnrechter Bernhard Businger. Die had namelijk over een afstand van meer dan honderd meter geconstateerd dat de Zeeuw se bij haar geslaagde poging om zich als tweede Nederlandse voor de finale te plaatsen in de baan van een concurrente was beland. Hoe wel zelfs de vertraagde televisie beelden het gelijk van Businger niet hadden kunnen aantonen, werd Vader zonder meer uit de eindstrijd geweerd. Hoofdrol Daarin was dus een hoofdrol weggelegd voor haar landgenote, die zich er later echter aan ergerde dat zij niet als eerste uit de start blokken was geschoten. En dat ter wijl Cooman toch als geen ander de kunst verstaat in het startschot te vallen. „Bovendien maakte zij in het begin een struikelpasje", was Kraayenhof opgevallen, „een schoonheidsfoutje dat haar wel eens een tijd van '11 rond' kan heb ben gekost". Dat Cooman de finishlijn nu acht hondersten van een seconde later passeerde, stemde haar toch vreug devol. „De tweede vijftig meter ging echt geweldig en mijn finish was ijzersterk". Niet genoeg om de Oostduitse titelverdedigster Mar lies Göhr (eerste in 10,91) en de Bulgaarse Anelia Nuneva (tweede in 11,04) te verrassen, maar juist voldoende om Silke Gladisch (vier de in 11,09) voor te blijven. „Het was kiele-kiele", besefte de Euro pese indoorkampioene naderhand. „Ik kon m'n borst nog net even eer der over de finish gooien dan zij". Daarmee troefde Cooman net als een dag eerder de tweede sprint- troef uit de DDR af. In haar serie was zij Gladisch dinsdag al te snel afgeweest en had zij haar Neder landse record van 11,15 naar 11,12 teruggebracht. Met het behalen van de finale, de eerste halve eind strijd won de Rotterdamse in 11,14, had Cooman al voldaan aan de op dracht die zij van haar begeleiders duo naar Stuttgart had meegekre gen. Henk Kraayenhof en echtge noot Hans Fiere hadden van hun 22-jarige pupil op het EK 'slechts' een finaleplaats en een Nederlands record verwacht. Dat daar een bronzen medaille bijkwam, verbaasde Kraayenhof allerminst. De avond voor de kwa lificatiewedstrijden op de sprint was de spanning bij de Rotterdam se zo hoog opgelopen dat zij de slaap niet kon vatten. „Toen heb ben we tot drie uur 's nachts een scrabblespelletje zitten spelen". Nelli Cooman schiet uit de startblokken. Op weg naar een bronzen plak. (foto anp) ZAANDAM (GPD) - In één klap is korfbalvereniging Zaandam Zuid bijna een kwart van baar seniorenleden kwijtgeraakt, toen het bestuur besloot 15 leden van de club té royeren. Het wegsturen van deze leden is naar nu blijkt on derdeel van een slepende af faire, die nog steeds binnen de gelederen van de korfballers speelt. De vijftien korfballers had den het opgenomen voor me vrouw T. Deurholt-Sievens in een geschil dat zij bad met het bestuur. Dat bestuur had me vrouw Deurholt schuldbeken tenissen laten tekenen voor een bedrag van ruim f 10.000, dat haar inmiddels overleden echtgenoot, lid van de kanti necommissie, volgens het be stuur uit de kantinekas zou hebben verduisterd. Kort daarna stierf Deurholt. Het bestuur eiste vervolgens van zijn weduwe de f 10.300. Mevrouw Deurholt onderte kende een schuldbekentenis „om de naam Deurholt te zui verenen betaalde een eerste termijn. Haar advocaat gaf haar daarna echter het advies niet meer te betalen en het geld zelfs terug te vorderen wegens het „missen van juri disch elke grondslag Het verduisterdegeld is volgens de vijftien leden die de kant van mevrouw Deur holt hebben gekozen, gebruikt voor zwarte betalingen ten be hoeve van de club en het club gebouw. Niet voor vakan tieszoals de tegenpartij be weert Toen het bestuur op een ledenvergadering vroeg de vordering goed te keuren, pro testeerde een groep van vijf tien, waarna uiteindelijk roye ment volgde. Verzet tegen het royement hebben de vijftien inmiddels opgegeven. „Wij willen toch geen lid meer zijn van deze vereniging. We willen genoeg doening en dié zullen we krij gen, wanneer Zaandam Zuid de vordering voor de rechter brengt Mevrouw Deurholt zal dan zeker winnen blikte de Groninger terug, „maar dinsdagavond viel de ergste span ning van haar af en heeft ze boven verwachting goed geslapen". Voor Kraayenhof, die Cooman dit sei zoen tot vervelends toe over een af stand van 150 meter heeft laten sprinten om haar meer uithou dingsvermogen te bezorgen, aan leiding om „ernstig rekening te houden met een medaille". Nu de indoorspecialiste ondub belzinnig heeft bewezen dat zij ook op de baan uit de voeten kan, zul len de uitnodigingen voor finan cieel aantrekkelijke sprintevene menten zich opstapelen., „Maar daar kunnen we ons op dit mo ment nog niet mee bezig houden", meent Kraayenhof, „het is nu zaak om de emoties goed te verwerken en Nelli voor te bereiden op de es tafette van zaterdag. Ik ben ervan overtuigd dat zij dan opnieuw presteert. Vermoedelijk is Nelli te gen die tijd zo ontspannen dat zij echt een 'knaller' van een eerste bocht loopt". Of een snelle Nederlandse ope ning van de 4 x 100 meter ook een succesvol vervolg zal krijgen, is sterk afhankelijk van het herstel van Els Vader. Zowel lichamelijk als geestelijk heeft de nationale re cordhoudster op de 200 en 400 me ter een pare rake klappen opgelo pen. Een peesirritatie in de knie holte bezorgt de 26-jarige Vader veel pijn bij het aanzetten. „Maar ik loop omdat ik me in de vorm van mijn leven voel. Ik denk dan ook, dat ik vanavond wel op de 200 me ter start en aan de estafette wil ik zonder meer meedoen. Ik laat die andere meisjes echt niet in de steek". Daarmee kwam Vader terug op haar eerdere beslissing om het in Stuttgart verder voor gezien te houden. „Als het op deze manier moet, hoeft het van mij niet meer", was haar eerste emotionele reactie op de beslissing van de 'beroeps commissie' van de Europese Atle- tiekassociatie om het protest van de Nederlandse teamleider Henk van der Worp naast zich neer te leg gen. „Die lijnrechter heeft beweerd dat ik naar links zou zijn uitgewe ken, maar dat is echt absoluut on mogelijk. Ik trek juist altijd iets naar rechts en dan raak ik soms wel eens de lijn, maar dat was nu beslist niet het geval. Ik hoop dat ze die man nog eens een uitgebrei de ogentest zullen afnemen, want ik durf met de hand op mijn hart te beweren dat hij er naast zat". Dat het protestformulier van Van der Worp nog geen kwartier voor aanvang van de finale in de prullenbak verdween, steekt Va der („Ik was ervan overtuigd dat ik gewoon vierde was geworden en was me al aan het opwarmen voor de finale") nog het meest. „Dat ze zo'n onrechtvardige beslissing kunnen nemen, is voor mij niet te accepteren. Die mensen snappen helemaal niets van topsport en ma ken zomaar een gigantische hoe veelheid trainingsarbeid overbo dig. Ik ben in april gestopt met werken om me zo goed mogelijk op dit EK te kunnen voorbereiden. Ik hoop dat ik nu nog de kracht op kan brengen om aan te tonen dat het allemaal niet voor niets is ge weest". STUTTGART (GPD) - De chaos bij de finish van de vrouwenmara thon is voor de teamleiders van verschillende landen gisteren aan leiding geweest hun beklag te doen bij de organisatoren van het EK at letiek. De Nederlandse official Henk van der Worp heeft in een ge sprek met vertegenwoordigers van de technische commissie van de Europese Atletiekassociatie (EAA) vooral geklaagd over het 'Ausweis- systeem' dat in het Neckarstadion wordt gehanteerd. „De EAA heeft inmiddels beter schap beloofd", wist bondscoach Wim Verhoorn gistermiddag te melden, „en dat is maar goed ook, want het is werkelijk niet te gelo ven wat zich dinsdagavond alle maal voor taferelen hebben afge speeld". De beschermeling van de wegat- leten doelde op de paniek rond Carla Beurskens, die volledig ge broken in het Neckarstadion arri veerde. „Daar kon aanvankelijk niemand bij haar komen, terwijl het toch duidelijk zichtbaar was dat ze vreselijk veel pijn had en zich hartstikke ziek voelde". Zelfs bondsarts Peter Vergou wen kreeg van de Duitse ordebe wakers niet de ruimte om zich bij de patiënt Beurskens te voegen. Verhoorn: „Het scheelde weinig of er waren klappen gevallen, zo kwaad was ik. Toen Carla uiteinde lijk maar zelf naar ons toe was ge komen, hebben we nog zeker twin tig minuten nodig gehad om in een behandelruimte te worden toegela ten. Daar hadden we dan ook weer een speciale 'Ausweis' voor no dig". Zelfs Beurskens had de grootste moeite om in het medische cen trum in de catacomben van het sta dion te worden toegelaten. De gis teren weer redelijk van haar maag krampen herstelde Limburgse: „Ik werd eerst gewoon weggeduwd omdat ik geen deelnemerspasje bij me had. Ze verwachten hier zeker dat de atleten met die dingen om hun nek gaan lopen". Behalve over de organisatie bij de finish heeft het Nederlandse be geleidingsteam zich ook beklaagd over de gebrekkige toezicht op de deelnemers tijdens de marathon. Verhoorn: „Toen Carla het keer punt bereikte sloeg het i Bij de start was het nog een graad of 27, maar toen het ging regenen zakte de temperatuur meer dan tien graden. Daar heeft Carla slecht op gereageerd en toen begon de el lende. De laatste kilometers heeft zij in het pikkedonker moeten wor stelen. Er was absoluut geen toe zicht en dat is natuurlijk onverant woord". Voor duisternis hoeft Gerard Nij- boer in elk geval niet bang te zijn. De Europese titelhouder begint za terdag al om tien over half vijf aan zijn tocht van ruim 42 kilometer langs de rivier de Neckar. „Maar", zo kondigde Wim Verhoorn giste ren aan, „het is natuurlijk best mo gelijk dat Gerard zich ook ziek voelt als hij in het stadion terug keert. Als wij dan dezelfde proble men krijgen als met Carla, word ik echt link. Dan ram ik de hekken uit de grond". ALPHEN AAN DEN RIJN - De vrouwen van Dextro/Avanti, hou-- der van de Nancy Evans Cup, moe ten voor de eerste ronde van de Eu ropa Cup 1 naar Joegoslavië. De Hazerswoudse tafeltennissters krijgen daar het sterke Mladost Za greb als tegenstander. Wanneer Avanti deze ronde succesvol door komt, volgt een thuiswedstrijd te gen de winnaar van het duel tussen GKS Jastrzebie uit Polen en het Griekse A.O. Prof. Ilias. Bij de mannen heeft de lands kampioen Valkenswaard voor de eerste ronde een thuiswedstrijd ge loot tegen DT Remich uit Luxem burg. Als de Branbanders de twee de ronde bereiken, dan volgt een uitbeurt tegen de Poolse kampioen Gdansk. De eerste ronde is gepland in het weekeinde van 19,20 en 21 septem ber.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13