Mes in hogere overheidsbanen Expansie Makro zit Kamer dwars Japan roofzuchtig op kopieermarkf VNU ziet winst toenemen Kabinet bezuinigt extra FNV maakt valse start met banenbank vrouwen De Korte: niet snoeien in investeringspremies openbare verkoop vloerbedekking Rust keert weer in haven Rotterdam Slechte oogst Brazilië drijft koffieprijs op WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet-Lubbers wil volgend jaar door middel van extra bezuinigingen op hoge ambtenaren 110 miljoen gulden aan tegenvallers wegwerken. Het aantal arbeidsplaatsen dat moet verdwijnen gaat echter niet omhoog; in plaats daarvan wordt er gekeken naar hogere rangen. De 'afslanking' van de overheid moet nu per arbeidsplaats gemiddeld 63.000 gulden opleveren. Aanvankelijk was dat 60.000 gulden. RHEDEN (ANP) - De gisterem ■door de industriebond FNV in Gel derland officieel gepresenteerde vrouwenbemiddelingsbank, be doeld om de instroom van vrou wen in de industrie te bevorderen, lijkt al direct na de oprichting weer ter ziele. Een van de deelnemers in het project, het non-profit uitzend; bureau Start, heeft alle medewer king aan de bemiddelingsbank in getrokken. Gevolg is dat het pro ject, dat zwaar zou leunen op het bemiddelingsapparaat van Start, waarschijnlijk niet van de grond komt. Volgens districtsbestuurder D. Nas van de industriebond FNV in Gelderland heeft Start het project ronduit laten barsten. „De avond voor de officiële oprichting van de stichting vrouwenbemiddelings bank trekt Start zich terug. Voor bereiding van maanden wordt te- niet gedaan en alle gesprekken die we hebben gehad worden tot nul en gener waarde gereduceerd." Met de vrouwenbemiddelings bank wil de industriebond FNV werkloze vrouwen aan een vaste arbeidsplaats in de industrie hel pen. Aanleiding is de constatering dat de instroom van vrouwen in de industrie beduidend achterblijft bij die van mannen. Uit een recent atv-onderzoek is volgens de bond bovendien gebleken, dat het aantal in de industrie werkzame vrouwen steeds verder afneemt. In de aanloopfase zou het bemid delingsbureau vooral opereren als een soort uitzendbureau voor vrou wen. In een later stadium zou ook werving en selectie ten behoeve van bedrijven tot de mogelijkhe den kunnen gaan behoren. Daar naast was het de bedoeling dat de bemiddelingsbank deelname van Dat blijkt uit nieuwe rekenvoor beelden, zo is in kringen rond het kabinet bevestigd. Volgens de plannen worden er volgend jaar 4000 arbeidsplaatsen opgeheven bij de ministeries. De ministers zijn echter vrij om de dit aantal zelf vast te stellen. Op bepaalde departementen, zo als dat van defensie, zijn de door snee burgerambtenaren over het algemeen wat lager ingeschaald. Defensie zal dus wat meer arbeids plaatsen moeten schrappen om zijn bezuiniging te halen, een de partement met relatief veel hoger ingeschaalde ambtenaren wat min der. In een niet door het kabinet over genomen visie van minister Van Dijk (binnenlandse zaken) waren wel aantallen opgenomen. Daarin werd geraamd dat bij de ministe ries van defensie (ruim 800), ver keer en waterstaat (ruim 500), bin nenlandse zaken en ABP (450) en financiën (bijna 400) de grootste claim zou worden gelegd. Optimisme over groei economie DEN HAAG (GPD) - Volgens de laatste prognoses van het ministe rie van economische zaken zal de economische groei van Nederland in dit jaar uitkomen op 2,75 pro cent. Dat is een kwart procent ho ger dan het gemiddelde in de Euro pese Gemeenschap. Ook de inves teringen nemen meer toe (vier pro cent tegen 3,5 gemiddeld), terwijl de werkloosheid daalt van 14,4 pro cent in 1985 naar 13,5 procent dit jaar. De werkgelegenheid groeit in 1986 een procent, tegen een half procent in de hele EG. Minister De Korte (economische zaken) publiceerde deze nogal op timistische cijfers gisteren tijdens een eerste presentatie van zijn be leid in Den Haag. Optimisme ook over de groei van de particuliere consumptie, het totaalbedrag van wat alle Nederlanders dit jaar zoal uitgeven. In de eerste helft van dit jaar consumeerden we met z'n al len al 3,5 procent meer dan in 1985. Aan voeding en genotmiddelen twee procent meer, duurzame aan kopen maar liefst vijf procent groei. De kosten van levensonder houd zullen dit jaar een half pro cent dalen, volgens de prognoses. De Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren wist gister middag officieel nog niets van de accentverschuiving binnen de af slankingsoperatie, maar meent dat de overheid bezig is het eigen graf te delven met de in het Kabinet uit gezette koers. Na jaren van onder betaling, waardoor veel gekwalifi ceerd personeel naar het bedrijfsle ven is gevlucht, gaat de overheid de kwaliteit van haar apparaat nu direct uithollen, aldus de CMHA. Bestuurder J. Anneveld van de Christelijke Centrale voor Over heidspersoneel spreekt zijn verba zing over uit over de plannen. „Voor zijn overlijden heeft minis ter Rietkerk gezegd dat in de prak tijk is gebleken dat afslanking via percentages niet werkt. Dat heb ben we de afgelopen vier jaar ge zien met de afslanking van 2 pro cent per jaar. Daarbij kwam herbe zetting van door arbeidstijdverkor ting vrijgekomen uren, een kortere werkweek voor beginners, een jeugdwerkplan. Niemand die uit eindelijk nog snapte wat er bij de overheid aan de hand was", aldus Anneveld. Het voorkomen van ontslagen door middel van arbeidstijdverkor ting is volgens Annema ook nu niet aan de orde. In december vorig jaar kwamen de centrales al tot de con clusie geen arbeidstijdverkorting in de komende jaren meer te wil len. „Arbeidstijdverkorting kan al leen bij een normale loononwikke- ling. Die hebben ambtenaren niet. Ze worden gekort en moeten nog extra inleveren. Je kan geen reeele loonsverlaging vragen om arbeids tijdverkorting door te voeren om zo gedwongen ontslagen te voor komen",, aldus Annema. Hij wijst er overigens op dat het overleg over de arbeidsvoorwaar den voor dit jaar nog muurvast zit ten. Aangekondigd is dat de com- missie-Albeda zal worden ge vraagd te bezien of over die ar beidsvoorwaarden wel open en reeel overleg is gevoerd. „Eerst moet 1986 worden geregeld, voor dat we aan 1987 toe zijn". DEN HAAG (GPD) - Minister De Korte (economische zaken) wil abso luut niet verder tornen aan de Wet Investeringsrekening (wir). Bovendien wil De Korte niet bezuinigen op het zogenaamde technologiebeleid, het financieel ondersteunen van research in de bedrijven. „Het technologie beleid heeft een extra financiële impuls nodig", aldus De Korte gisteren tijdens een presentatie van zijn beleidsplannen. GROESBEEK - Een felle brand heeft het eierexportbedrijf G. Hof man te Groesbeek volkomen ver woest. De schade loopt in de tiental len miljoenen guldens. Op het be drijfsterrein bleven alleen de kan tine en het woonhuis van een der directeuren gespaard. De brand brak tijdens de mid dagpauze uit, toen het merendeel van het personeel naar huis was. De adviescommissie die De Korte binnen het komende halfjaar gaat adviseren over de uitbouw van het technologiebeleid gaat op korte ter mijn onder voorzitterschap van dr. W. Dekker, voorzitter van de Raad van Toezicht van Philips, van start. De commissie moet moet uitbrengen over het stimuleren het bedrijfsleven en in de overheid, Waarschijnlijk heeft zich een ont ploffing voorgedaan. Het vuur breidde zichaangewakkerd door ieder geval advies de sterke wind, zeer snel uit otier onderzoek en ontwikkeling bij het gehele complex. het verband tussen innovatie in het bedrijfsleven en onderwijs, over de overheidsaankopen, over interna- Het exportbedrijf, met bijna 150 tionale samenwerking en over de organisatie van het technologiebeleid, personeelsleden, behoort tot de Naast Dekker zijn lid van de commissie jhr. mr. A.A. Loudon (Akzo), grootste in Europa. Wekelijks wor- drs H H F Wijffels (Rabobank), E. Winsen (softwarebedrijf BSO), ir. J.J. den bijna 30 miljoen eieren omge- Kapteijn (Océ van de Grinten), prof. ing. W.C.L. Zegveld (TNO), mevr. zet. De directie gaat proberen de drs M. Epema-Brugman (Algemene Energieraad), prof. dr. ir. H.H. van produktie bij collega-bedrijven in den Kroonenberg (Universiteit Twente), prof. dr. ir. J.M.M. Ritzen, (Eras- Nederland en België onder te bren- mus Universiteit) en drs. J.K.M. Gevers (HBO-raad). pen. cfoto (fotoANP) Vanwege verkoop aan burgers DEN HAAG (ANP) - Het aantal groothandels van het type Makro dat pasjes levert aan burgers, die aldus goedkoop hun inkopen kun nen doen, loopt de spuigaten uit. Dat is het oordeel van de vaste ka mercommissie voor het midden- en kleinbedrijf, die deze kwestie aan de orde wil stellen in een over leg met minister Nijpels (ruimtelij- Europese fabrikanten blij met anti-dumpheffing BRUSSEL/TOKIO (DPA/RTR) - twintig tot 45 procent goedkoper De Cecom, de vereniging van Eu- werd aangeboden dan in Japan, ropese fabrikanten van kopieerma- ten koste van de Europese produ- chines,is blij met de anti-dum- centen. De maatregel geldt Eastern Airlines De Amerikaanse regering heeft de overneming van Eastern Airli nes door Texas Air geblokkeerd omdat een dergelijke ftisie concur rentieverhoudingen zou schaden. Zij vreest een te grote controle over de belangrijke vluchtroutes New York-Washington en New York-Boston. Texas Air had Eas tern voor 676 miljoen dollar willen overnemen. Eastern Airlines ver keert al enige tijd in financiële moeilijkheden. De fusie zou een van de grootste uit de geschiedenis van de Amerikaanse burgerlucht vaart zijn geweest. Belasting Een groot deel van de 800.000 ar beidsongeschikten in ons land heeft recht op teruggave van teveel betaalde belasting, maar verzuimt daarvoor een T-biljet in te sturen. Dat vermoedt de ANIB, bond van gehandicapten en arbeidsonge schikten. De bond is daarom in de drie noordelijke provincies met een proefactie gestart, voor terug gave van teveel betaalde belastin gen en premies over 1985. Mijnen Bolivia De Boliviaanse regering is be gonnen met een ingrijpende reor ganisatie van de mijnindustrie. Ve le mijnen zullen worden gesloten of worden overgedragen aan arbei derscoöperaties en mogelijk zal meer dan de helft van de 20.000 mijnwerkers worden ontslagen. Aanleiding tot de reorganisatie is onder meer de dramatische prijs daling van de tin, de voornaamste delfstof in Bolivia. Vendex/Mobell Het meubelcentrum Mobell in Den Bosch is met ingang van 1 sep tember in handen van Vendex In ternational. Vendex wil met de Mo- bell-winkels een landelijke dek king bereiken, maar een woord voerder van het concern kon niet zeggen hoeveel zaken erbij komen en waar die zullen worden geves tigd. Behalve in Den Bosch is er ook een vestiging van Mobell in Soesterberg. Deze was al in han den van Vendex. pingheffing die de Europese Com- maanden en kan worden i j heeft gelegd op kopieerap- lengd met twee maanden. Japan paratuur uit Japan. De vereniging heeft zich met een „roofzuchtig" heeft laten weten in de beslissing prijsbeleid een overheersende po- een bijdrage te zien aan de verster- sitie willen verwerven in de „stro king van de industriële basis en tegisch belangrijke" sector van de van het onderzoek en de ontwikke- kantoorautomatisering, aldus de ling in Europa. Cecom, waarbij onder meer het Eerder deze week werd bekend Nederlandse bedrijf Océ van der dat er op kopieermachines uit Ja- Grinten is aangesloten. pan een invoerheffing wordt ge- i i3 „rj legd van maximaal 15,8 procent Ongerechtvaardigd omdat de apparatuur in de EG In Tokio wordt de anti-dumping heffing een politieke beslissing ge noemd die economisch gezien on gerechtvaardigd is. Japanse produ centen zijn geen directe concurren ten van de Europese, omdat de meeste Europese fabrikanten geen kleine en langzame kopieermachi nes maken. Degenen die dat wel doen hebben meestal contracten met Japanse bedrijven, zo werd ge zegd. De maatregel van de EG is be doeld om Japan te dwingen zijn markt voor EG-produkten te ope nen en is niet gebaseerd op de werkelijkheid van de Europese markt, zo is vernomen in industrië le kringen in Tokio. Japanse pro ducenten beconcurreren elkaar he vig op de EG-markt voor kleine en langzame kopieermachines. De markt voor snelle apparatuur wordt beheersd door Europese fa brikanten. Grote concurrentie Door de grote concurrentie en ook om handelsproblemen met de EG te vermijden zijn enkele Japan se fabrikanten in Europa gaan pro duceren. Een producent als Toshi ba overweegt een produktievesti- ging in Europa te bouwen. Ook de sterke koersstijging van de yen is reden om in het buitenland te gaan produceren. ke ordening) en staatssecretaris Evenhuis (economische zaken). Op initiatief van het CDA-kamer- lid Schartman wil de commissie van beide bewindslieden een rap portage over de wat zfj noemt forse uitbreiding van pasjes-groothan dels. Schartman maakt zich onder meer grote zorgen over de plannen van Makro Nederland om het aan tal zelfbedieningsgroothandels uit te breiden. Het CDA heeft zich volgens Schartman steeds verzet tegen ves tiging van dergelijke groothandels, vaak in strijd met gemeentelijke bestemmingsplannen, die ten kos te van de plaatselijke middenstand rechtstreeks leveren aan burger en zo de detailhandel voor een goed deel buiten spel zetten. De kring van pasjeshouders in ons land is erg ruim. De voorzitter van de af deling rechtspraak van de Raad van Satte heeft eens gezegd dat half Nederland over een pasje kan beschikken. Het zijn immers niet alleen de tailhandelaren, maar ook vertegen woordigers van bedrijven en in stellingen, verenigingen en stich tingen die een pasje hebben. Daar naast kunnen pasjeshouders zich door een buitenstaander laten ver gezellen. Vooral de schade aan de aantrekkingskracht van winkel centra in de wijde omgeving van pasjes-groothandels is voor de ka mercommissie reden om die vorm van detailverkoop in te perken. uil annulalie orde# hotelaccommodatie (art. 1123). Enkalon projektenkwal. op jute rug Kil vanaf Uil Magdaleine, het overbekende zware soft velourstapijt, huiskamer- ER geschikt in 7 tinten, van 149,- Intertest, zuiver scheerwoltentapijt voor intensief gebruik, 400 cm DR van 219,- wW Desso, zwaar bouclé berber tapijt - in 4 tinten op dubb. jute rug. y II 7 jaar garantie. 400 cm brIfclf Sahara, zuiver scheerwollen bouclé tapijt op dubb. jute rug, in camel. ilK berber, linde en hazel, van 289.- lUU Richelieu, friséé tapijt op dubb. rug. in 6 tinten: berber, camel. bl. grijs J IR en linde, van 369.- I f W Intertest, zuiver scheerwoltentapijt op dubb. jute rug met een wel 2 cm 9i|l| hoge pool. van 439.- fcUII Intertest, super zware nopperal kwaliteit. 5 schapen per m2. dubb. 9Kil jute rug. van 489,- inkoopprijs SelW Inlichtingen en stalen: Vrijdag 29 augustus van 17 tot 21 uur HOTEL IBIS Elisabethhof 4 Leiderdorp HAARLEM (ANP) - De nettowinst van VNU is in het eerste halfjaar van 1986 met 13 procent gestegen tot 41,5 miljoen gulden, hoewel het uitgeversconcern een een aanzien lijke bedrag is kwijtgeraakt aan Filmnet (abonneetelevisie). VNU heeft zich inmiddels uit Filmnet te ruggetrokken. De dagbladen behaalden een be ter resultaat als gevolg van groei in oplagen en advertentiebezetting. Hetzelfde geldt voor de vakbla-. duitgeverijen in Nederland en En geland, maar in Amerika zijn de re sultaten achtergebleven als gevolg van toegenomen concurrentie en hogere ontwikkelingskosten. In de boekensector gaat het beter dank zij reorganisaties bij de algemene boekenuitgeverijen en groei bij de educatieve uitgeverijen. Kluwer heeft de nettowinst met 120 procent zien stijgen f 13 miljoen in eerste helft van dit jaar. Voor geheel 1986 verwacht de on derneming een winst tussen f42 en f 45 mihoen in vergelijking met f 29,7 miljoen over het afgelopen jaar. Het resultaat over 1985 was negatief beinvloed door eenmalige kosten in verband met het stopzet ten van de diepdrukactiviteiten van Vada in Wageningen. Mulder Boskoop (rollend mate rieel) heeft in de eerste helft van het jaar een brutowinst behaald van f 618.000 tegen f 789.000 in de eerste helft van vorig jaar. Als oor zaken worden genoemd de moeilij ker geworden exportpositie door dat een aantal valuta van landen Mulder exporteert zijn gedaald ten opzichte van de gul den. Doordat er geen voor de belas ting aftrekbare verliezen meer zijn moet Mulder dit jaar de volledige vennootschapsbelasting betalen, hetgeen een extra druk legt op de nettowinst. Deze bedraagt over het eerste halQaar f403.000. Bij een ge lijkwaardige belastingdruk zou de halfjaarwinst vorig jaar f 499.000 hebben bedragen. Wessanen (voedingsmiddelen) heeft in de eerste helft van 1986 netto f 28,2 mftjoen verdiend. In de vergelijkbare periode vorig jaar be droeg de winst f 25,2 miljoen. De omzet daalde van f 2,2 miljard tot f 1,9 miljard, een verlaging die voor al valt toe te schrijven aan de da ling van de dollarkoers en het lage re prijspeil van grondstoffen. Be langrijke bijdragen aan -het resul taat werden geleverd door de le- vensmiddelenbedrijven, zowel in de Verenigde Staten als in Europa, maar ook de overige activiteiten gaven goede uitkomsten te zien. Meer managers na pensioen actief in de Derde Wereld DEN HAAG (ANP) - In 1985 zijn 43 gepensioneerde managers uit het Nederlandse bedrijfsleven actief geweest in ontwikke-, lingslanden bij het helpen van bedrijven ter plekke. De oud- managers waren actief in 13 landen ten dienst van 50 onderne mingen. Dit jaar hoopt de stichting Programma Uitzending Ma nagers naar bedrijven in ontwikkelingslanden (PUM) 70 ma- nangers uit te zenden. Dat staat in het jaarverslag van PUM, een samenwerkings programma dat wordt betaald door het ministerie van buiten landse zaken en het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW). De gemiddelde duur van de missies, waarbij de managers vaak met situaties worden geconfronteerd die ze zelf in hun beginperiode met minder moderne methoden en machines meemaakten, bedroeg vorig jaar 2,3 maanden. Uitzendingen vonden vooral plaats naar Indonesië, Zambia, Kenya, Malawi en Zimbabwe. De managers werkten vooral in de textielindus trie, de houtverwerkende industrie, landbouw- en veeteelt, elektronische industrie en de chemie. Het gaat om bedrijven die niet in staat zijn adviezen tegen betaling in te i i industriële vakoplei dingen zou bevorderen. Door het afhaken van Start hangt dat alles volgens Nas nu aan een zijden draadje. „Zonder de ad ministratieve ondersteuning van Start en de via dat bureau aan te stellen professionele bemiddelaar ster komt het projekt niet van de grond". Datzelfde geldt volgens de FNV-bestuurder voor de eerder de ze maand in Nijmegen opgerichte werkmarkt. De FNV zal Start volgens Nas aan de gemaakte afspraken hou den. „Het geeft geen pas om die af spraken, die in volledige vrije wil en in alle openheid zijn gemaakt, plotseling te verbreken". De bond zal op korte termijn contact zoeken met het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid in een po ging om uit de ontstane problemen te komen. ROTTERDAM (ANP) - Na de prikacties afgelopen maandag bij twee stukgoedbedrijven is het gis teren rustig gebleven in de Rotter damse haven. De acties waren een protest tegen het dreigende ont slag in de komende jaren van onge veer 500 stukwerkers. Volgens FNV-districtsbestuur- der Rosenmoller blijft de actiebe reidheid echter groot. Bij Seaport wilde het personeel volgens hem vandaag uit protest tegen de fusie plannen met Multi Terminals en Müller Thomsen twee uur het werk neerleggen. De FNV-bestuurder adviseerde zijn leden deze actie niet te laten doorgaan en het kruit droog te houden. Volgens de FNV-bestuurder hebben de werkonderbrekingen de werkgevers duidelijk gemaakt dat gedwongen ontslagen niet wor den geaccepteerd, zeker niet nadat vorig jaar in de zogenoemde com missie Van der Louw werd over eengekomen dat tot 1991 geen ont slagen in de stukgoedsector vallen. Als de fusieplannen doorgaan zal het Van der Louw-akkoord moeten worden opengebroken. De haven werkers voelen daar, gesteund door de Vervoersbond FNV, niets Volgens Rosenmoller is niet al leen de stemming onder het perso neel van de drie bij het fusie-ak koord betrokken bedrijven zeer ge spannen. Ook bij kleinere stuk goedbedrijven in de Rotterdamse haven heerst onrust na de berich ten over de op handen zijnde ont slagen. LONDEN (Rtr) - De sombere voor spellingen over de koffieoogst in Brazilië hebben de prijzen op de Londense termijnmarkt gisteren flink opgedreven. Voor een in no vember te leveren ton koffie werd gisteren 2270 pond (7763 gulden) betaald, 100 pond meer dan eind vorige week. De notering was de hoogste van de laatste zestien we ken. De laatste tweeëneenhalve week zijn de prijzen al gestegen met ruim 500 pond per ton. De afgelo pen week maakte het Braziliaanse koffie-instituut bekend dat het de oogst van 1986/87 nu op 11,2 mil joen balen (van 60 kilo) raamt, 25 procent minder dan de voorgaande raming van drie maanden geleden. De sterke vermindering van de oogst is het gevolg van droogte. Benzineprijs stijgt opnieuw ROTTERDAM (ANP) -Met ingang van morgen wordt super benzine twee cent duurder en stijgen de prijzen van normale benzine en diesel met één cent. Dat als gevolg van de nog steeds stijgende note ringen op de internationale pro- duktenmarkt. De meest voorkomende prijzen bij de zelftankstations voor super, normaal en diesel zullen dan res pectievelijk 151 cent, 142 cent en 77,4 cent per liter zijn. De prijzen van gasolie/huisbran- dolie gaan ook omhoog en variëren met ingang van donderdag van 49,7 tot 50,6 cent per liter inclusief btw voor leveringen van 4.000 liter en meer. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs was vanmorgen in na volging van Wall Street in een op perbeste stemming. De koersstijgingen waren op het Beursplein weliswaar ge matigder dan in de VS, maar er vielen toch enkele forse winsten te noteren. Koninklijke Olie lag zeer vast in de markt. Tegen het einde van de ochtend werd voor dit aandeel f 208 betaald, een winst van f 4,20. Akzo was f 1,10 beter op f 157,70 en Hoogovens werd' bijna f 3 hoger verhandeld op f 73,30. KLM ging ruim f 1 vooruit naar f 44,50. Voor Philips werd op f 56,60 een daal der meer betaald en Unilever werd f 5,30 duurder op f 520,30. Kluwer, die voorbeurs gunstige cij fers publiceerde, werd f 3 hoger ver handeld op f 282. Dit fonds heeft de i laatste dagen steeds goed in de markt geleden. Ook Elsevier en VNU, die de dag tevoren een winststijging meldde, waren goed prijshoudend. De financiële sector toonde een vooruitgang van f2,20 voor Aegon op f 104 en van f 1,40 voor Amev op f77. Ook de banken trokken aan, het meest NMB, die f 2,80 hoger noteerde op f 224,80.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9