Dodencijfer nu op 1534 in Kameroen Assad en Gaddafi weer Vriendjes' Brillen en lenzen Rau met één stem tegen tot SPD-leider gekozen fff- Vliegtuig neergeschoten, Mossad in verdachtenbank Akkoord Israël-Kameroen Bril 58 heeft ze WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 DEN HAAG/YAOUNDE - Het officiële dodencijfer na het ontsnappen van vulkaangas uit het Niosmeer in het noord westen van de Afrikaanse staat Kameroen is gisteren op gelopen tot 1534. Ooggetuigen verklaarden dat de straten van de rond het Niosmeer gelegen dorpen zijn bezaaid met doden. In verschillende dorpen is geen en- kei teken van leven waargenomen. Het ergst getroffen is Nios, waar zo'n 700 inwoners aan de rand van het kratermeer woonden. In het rampgebied bevinden zich in to taal ongeveer 20.000 mensen. Het onder normale omstandighe den heldere water van het Nios meer heeft een licht-rode kleur door Bart Jochems aangenomen. Deskundigen zien daarin een waarschuwing voor een mogelijke nieuwe gasexplosie. Franse en Israëlische medische teams melden dat het eventuele uitbreken van een epidemie hen zorgen baart. Slachtoffers worden in massa-graven gelegd en ook om gekomen dieren dienen snel te worden begraven. Meer dan 7000 beesten zouden het leven hebben gelaten. In de hospitaaltjes in de buurt zyn honderden gewonden opgenomen, elk bed wordt door twee of drie slachtoffers bezet. Me dici vrezen dat velen ernstige long beschadigingen hebben opgelo pen. Ook blijkt het gas brandwon den aan de huid en ademhalingsor ganen te veroorzaken. „Het zag er uit alsof er een neu tronenbom was ontploft: niets was verwoest maar alle leven was ver dwenen", aldus de ooggetuigen- verklaring van de Nederlandse pa ter Fred Hom. De pater was al za terdagochtend bij het Niosmeer, een dag na de ramp met het vul kaangas. De geestelijke werkt in het 10.000 inwoners tellende dqjp Wum, dat op ongeveer vijftig kilo meter van het Niosmeer ligt. Een overlevende kwam naar Wum om hulp te halen, de pater hoorde zijn verhaal en vertrok in de richting van het rampgebied. In het eerste dorp waar Horn kwam klaagden overlevenden over een brandend gevoel in de maag. De doden lagen overal. „We zagen mannen, vrou wen, beesten dood op de grond. Soms voor hun hutten of nog in hun bedden, soms op de weg", al dus de Nederlandse priester. In een ander dorp, direct aan het meer gelegen, waren geen overle venden te vinden. De dorpelingen hoorden donder dagavond een zware klap en na men daarna een scherpe, branderi ge lucht waar. Eén van de overle venden sprak over „de geur van rotte eieren". De bewoners vielen bewusteloos op de grond. Sommi gen kwamen na enige tijd weer bij, de meesten overleefden het niet. Volgens de officiële lezing van de regering bestond de gifwolk uit zwavelwaterstofgas, een ontvlam baar, kleurloos gas dat ruikt naar rotte eieren. Het gas blijft vlak bo ven het aardoppervlak zweven, wat verklaart dat mensen die zich op de heuvels bevonden de ramp hebben overleefd. Die geur had de bewoners van het gebied kunnen alarmeren en een tijdige vlucht mogelijk hebben gemaakt. Het grote aantal slachtoffers be vreemdde enkele deskundigen dan ook. Een Amerikaanse deskundige verklaarde echter dat een grote concentratie zwavelwaterstof bin nen enkele seconden het reukver mogen kan verlammen. Bewuste loosheid treedt dan in. De dood komt doordat de hersenen het ademhalingsproces niet langer kunnen controleren, waardoor het slachtoffer stikt. Volgens president Biya hebben de naar het rampgebied gestuurde legereenheden de situatie onder controle. Het leger heeft een ge bied met een straal van tien kilo meter rond het Niosmeer afgeslo ten. De president deed een oproep aan de wereld Kameroen te hulp te schieten. Uit verschillende landen is hulp toegezegd. Medische teams uit Frankrijk en de Verenigde Sta ten zijn op weg naar Kameroen. Zij zullen ook proberen de precieze aard van het gifgas vast te stellen. Minister Bukman van ontwikke lingssamenwerking heeft een be drag van 250.000 gulden gereser veerd voor hulpverlening aan Ka meroen. *LONDEN/DUBLIN - Een uitloper van de orkaan Charley heeft gezorgd voor zware stormen en overstromingen in Ierland en Groot-Brittannië. In de buurt van Dublin kwamen twee vrouwen door de storm in de rivier de Liffey terecht en verdronken. De Ierse kustplaats Bray, 20 kilometer ten zuiden van Dublin, moest gisteren ten dele geëvacueerd worden omdat een rivier buiten zijn oevers was getreden. En ook in de Ierse hoofdstad Dublin (zie foto) stonden straten onder water. (foto epa» NEURENBERG (DPA/Rtr.) - De Westduitse SPD heeft dinsdag Jo hannes Rau bijna unaniem aan vaard als kanselierskandidaat voor de verkiezingen van volgend jaar januari. Van de 429 afgevaardigden op het partijcongres van de sociaal democraten in Neurenberg stemde er een tegen, ondanks het feit dat Rau de afgelopen weken de nodige kritiek kreeg te verduren binnen de partij. Verscheidene partijleden zeiden te vrezen dat Rau de capaciteiten mist voor een mogelijk kanselier schap. Maar vlak voor de stem ming kreeg de minister-president van de deelstaat Noordrijn-Westfa- len de steun van vooraanstaande SPD'ers. Onder hen was de gewe zen kanselier Helmut Schmidt die zelf in de laatste dagen van zijn re gering de nodige aanvallen kreeg te verduren vanuit (de linkervleu gel van) zijn eigen partij. Schmidt riep de partij op zich eensgezind achter Rau op te stellen en de disci pline op te brengen die volgens hem nodig is om de macht te hero veren. Opinieonderzoeken hebben uit gewezen dat de steun voor de SPD afneemt als gevolg van de econo mische successen van de rege- Rau: werkloosheid ringscoalitie van kanselier Helmut Kohl. De jongste peilingen geven aan dat de SPD kan rekenen op 41 procent van de stemmen. De rege ringspartijen - de christendemo cratische CDU/CSU en de liberale FDP - krijgen samen 51 procent. De Groenen staan op zeven pro cent. In een rede tot het congres ver klaarde de 55-jarige Rau dat de be strijding van de werkloosheid prio riteit zal krijgen als hij in januari gekozen wordt. Daarnaast zal hij streven naar verwijdering van de Amerikaanse kernraketten van Westduits grondgebied. Ook be loofde Rau een geleidelijke slui ting van de kerncentrales. De kanselierskandidaat riep de Verenigde Staten op de Pershings- II en kruisraketten uit West-Duits- land terug te trekken. De Sowjet- Unie vroeg hij het aantal SS-20-ra- ketten drastisch te verminderen en de kernwapens voor de korte af stand te verwijderen uit Tsjecho- Slowakije en de DDR. Hij verklaarde ook West-Duits- land te zullen terugtrekken uit de overeenkomst met Washington over deelneming aan het SDI-on- derzoek naar een anti-raketten- schild in de ruimte. Tevens zal ge streefd worden naar een zone in Europa die vrij wordt gehouden van nucleaire en chemische wa pens. Maar Rau bevestigde de trouw van Bonn aan de NAVO en aan de VS als de voornaamste bondgenoot van de Bondsrepu bliek. ROME - Was het de Mossad, de Is raëlische geheime dienst, die op 23 november 1973 een Italiaans mili tair vliegtuig met twee officieren en twee onderofficieren aan boord liet neerstorten bij Marghera, in de buurt van Venetië? door Hein ten Kortenaar Er is althans een Italiaan die het hardop heeft gezegd en een andere die het probeert uit te zoeken. De eerste is Ambrogio Viviani en hij kan het weten, want hij was ten tij de van het ongeluk generaal van de inlichtingendienst, sindsdien ont slagen omdat hij tevens lid was van de geheime loge P2 onder leiding van de eerbiedwaardige meester Licio Gelli die de dienst gebruikte als werktuig voor zijn veelvuldige intriges. De tweede is rechter-commissa- ris Carlo Mastelloni, al jaren bezig met het ontwarren van het inge wikkelde kluwen van wapensmok kel, terrorisme, P2 en geheime diensten. De Sismi, de militaire in lichtingendienst, is al herhaalde lijk in opspraak geweest wegens onorthodoxe handelingen, die de staatsveiligheid eerder in gevaar brachten dan bevorderden. Zo ge heim konden die handelingen niet zijn of ze kwamen uiteindelijk toch in de krant, meestal door onderlin ge vetes van de betrokkenen. Een dergelijk motief kan ook Vi viani hebben bewogen, toen hij en kele maanden geleden een aantal explosieve onthullingen deed aan het Milanese weekblad Panorama. Hij sprak toen over de omvangrij ke wapenleveranties van het Ita liaanse leger aan de Libische leider Gaddafi, over de vlucht van de oor logsmisdadiger Herbert Kappler (die geen vlucht zou zijn geweest, maar de uitvoering van een gehei me overeenkomst tussen de Ita liaanse en de Duitse regering, keu rig verzorgd door de Sismi) en ten slotte over het neerstorten van de Argo-16, het vliegtuig waarmee kort tevoren in opdracht van de Italiaanse regering vijf Palestijnse terroristen aan Libië waren 'uitge leverd', nadat ze op 5 september 1973 in de nabijheid van het Ro meinse vliegveld Fiumicino waren gearresteerd bij een poging om een lijnvliegtuig van El Al met een ra ket neer te schieten. Het ongeluk bij Marghera moest volgens Vivia ni worden gezien als een waarschu wing van de Mossad: „Een nogal bloedige vermaning om ons wat minder in te laten met Gaddafi en het Arabisch-Palestijnse terroris- Deze uitlating was voor rechter Mastelloni aanleiding om de gene raal nader aan de tand te voelen. Over de inhoud van hun gesprek is niets bekend geworden, maar ken nelijk is Viviani teruggekrabbeld, want na afloop van het onderhoud liet Mastelloni hem arresteren we gens verzwijging. Uitlatingen van zijn advocaten doen vermoeden dat Viviani iedere persoonlijke kennis van de door hem onthulde feiten ontkend heeft en zich beroe pen heeft op horen zeggen: het ver moeden van de Israëlische sabota ge zou in zijn aanwezigheid zijn geuit door de toenmalige Sismi- chef Vito Miceli (die intussen naar zijn farm in Zuid-Afrika is uitgewe- v ken). Het oprakelen van de nooit opge helderde vrijlating van de vijf Pale- stijnen heeft in elk geval opnieuw stof gegeven voor de verdenking die herhaaldelijk in de Italiaanse pers is geuit en de laatste tijd voortdurend in Amerikaanse kran ten wordt herhaald: dat er name lijk een afspraak zou hebben be staan tussen de Italiaanse regering (of de Sismi, met medeweten van de regering) en de centrales van het terrorisme in het Midden-Oos ten, waarbij Italië zich verplichtte tot bescherming of althans niet- molestatie van terroristen, in ruil voor de verzekering dat het voor aanslagen zou worden gevrij waard. De voornaamste voorstander van deze afspraak zou de toenmalige minister van buitenlandse zaken Aldo Moro zijn geweest, op wiens verzoek de Romeinse justitie de vijf Palestijnen overdroeg aan de Sismi, die hen naar Libië vervoer de. Het ligt in de bedoeling van de rechter in Venetië om ook Moro s naaste medewerker in die tijd, de diplomaat Roberto Gaja, te horen. Toch lijken de verwachtingen van sommige Italiaanse kranten, dat Mastelloni op het punt zou staan de Mossad in staat van de beschul diging te stellen, op z'n minst ui terst voorbarig. Asielrecht EG MAINZ (AP) - De Europese Com missie zal de lidstaten van de Euro pese Gemeenschap binnen afzien bare tijd een ontwerp voorleggen voor één Europese regeling van het asielrecht. Dit heeft Heinz Oskar Vetter, oud-voorzitter van de West duitse vakorganisatie DGB en bondsdaglid voor de SPD, gisteren verklaard in een vraaggesprek met de krant 'Allgemeine Zeitung' in Mainz. Volgens Vetter zal het Europees parlement zich eind 1986 of begin 1987 over een uniforme Europese asielwetgeving moeten uitspreken. Hfj zei dat de grondslagen voor harmonisatie van het asielrecht in EG-verband al aanwezig zijn. Buitenland kort Postzegelruzie De DDR heeft geprotesteerd te gen de terugzending van post die is gefrankeerd met een Oostduitse postzegel waarop de Berlijnse Muur wordt voorgesteld als een bastion tegen het fascisme. De Westduitse posterijen retourneren de eerste dag-epveloppen met de speciale postzegel die sinds 5 au gustus in circulatie is. Filippijnen De oprichter van de verboden Communistische Partij van de Fi lippijnen heeft bekendgemaakt dat hij een nieuwe politieke partij wil oprichten om het 'monopolie' van de heersende klassen op deelname aan de verkiezingen te breken. Jo se Maria Sison zei dat de Partido ng Bayan (Volkspartij) mensen van links en het midden en zelfs kapi talisten zal opnemen, als zij ten minste bereid zijn te blijven strij den voor 'nationale vrijdheid en democratie' door gebruik te maken van verkiezingen en andere vreed zame middelen. Noodweer Franse reddingsteams hebben 31 mensen gered van een Pools schip dat tijdens een storm in het Kanaal gestrand was, zo hebben de autori teiten bekend gemaakt. Alle 26 be manningsleden en de vijf passa giers van het uit Gdansk afkomsti ge schip 'Sopot' werden gered. Aids Een toonaangevende Franse ge leerde, dr. Jean-Claude Chermann van het Pasteur-Instituut, heeft ge meld dat hij in Afrika muskieten en andere insekten heeft ontdekt die besmet zijn met het Aids-virus. Chermann voegde hier echter on middellijk aan toe dat hij niet heeft kunnen vaststellen of de insekten de ziekte kunnen overbrengen op mensen. De wetenschappelijk on derzoeker zei dat alle 50 insekten- soorten die hij uit Zaïre had onder zocht, dragers bleken te zijn van het virus. Van de 30 soorten uit de Centraalafrikaanse Republiek ble ken alleen muskieten en teken het virus te bezitten. Sellafleld De omstreden nucleaire opwer kingsfabriek van Sellafield in het west-Engelse Cumbria is een toe ristische trekpleister geworden. Na een propagandacampagne om zich ter plaatse omtrent kernenergie te laten voorlichten, stromen de toe risten naar de omstreden centrale aan de Ierse Zee. Alleen al in juli kwamen er ongeveer 10.000 bezoe kers. Peres en Biya geven elkaar een hand na afloop i waarop hun akkoord bekend werd gemaakt. i de persconferentie YAOUNDE (Rtr./DPA/AFP) - Ka meroen en Israël zijn opnieuw di plomatieke betrekkingen aange gaan. Dit heeft de Kameroense staatsradio bekendgemaakt bij de beëindiging van het tweedaagse staatsbezoek van de Israëlische premier Shimon Peres aan het Afrikaanse land. De officiële diplo matieke banden tussen de twee landen zijn dertien jaar verbroken geweest. Israël hechtte een groot belang aan het herstel van de betrekkin gen met Kameroen, een van de 29 Afrikaanse landen die de banden in 1973 met de joodse staat verbrak in verband met de Jom Kipoer-oor- log in het Midden-Oosten. Andere Afrikaanse staten die hun diploma tieke relatie met Israël inmiddels weer hebben hersteld zijn Zaïre, Liberia en Ivoorkust. Voor de be kendmaking had Peres tegenover Israëlische verslaggevers ver klaard dat de Kameroense leider Biya had gezegd dat verscheidene leiders van andere Afrikaanse lan den eveneens bereid zouden zijn de officiële contacten met Israël opnieuw aan te halen. Volgens Pe res heeft Biya die landen bij naam genoemd, maar verzocht om ge heimhouding. ADVERTENTIE Tussen Syrië en Libië is dezer da gen een nieuwe liefde ontloken. De Syrische president Assad en de Li bische kolonel Gaddafi zworen el kaar trouw na een onverwacht, tweedaags bezoek van Assad aan Tripoli. Een monsterverbond te gen de Verenigde Staten, Israël, Egypte, Marokko, en PLO-leider Arafat. Zo op het oog is het een nog door Ton van Brussel al uiteenlopend gezelschap van vij anden, maar dat geeft al aan hoe vèrdeeld het Arabische huis is en blijft. Dat Assad nu openlijk de Li bische kaart speelt zegt veel over zijn beklagenswaardige positie in de regio. Tot voor kort waren Libië en Sy rië de voornaamste bondgenoten van de Sowjet-Unie in de regio. Beide landen golden als de onver zoenlijke pleitbezorgers van een militaire oplossing van het Israë lisch/Arabische conflict. In de lang vervlogen dagen dat de leider van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging (PLO). Jasser Arafat, die va riant nog trouw was, kon hij op on voorwaardelijk steun rekenen van Damascus en Tripoli. Arafats lip pendienst aan een diplomatieke oplossing maakte hem echter in beide steden tot ongewenst per soon. Gaddafi en Assad steunen sindsdien de extremistische vleu gels van de PLO die Arafat het lei derschap willen ontnemen. Rivalen Dat wil nog niet zeggen dat dit veelbesproken duo het over andere kwestie ook met elkaar eens is. Als het op de toekomst aankomt zijn de heren eikaars grote rivalen, want ze eisen allebei het leider schap van de Arabisch/Islamiti sche wereld op. In de Golfoorlog steunt Syrië Iran en Libië Irak. Hun samenwerking is echter ook ingegeven door verschillen van mening met de Sowjet-Unie. On der Gorbatsjov is Moskou wat uit gekeken geraakt op Syrië en Libië. De krijgshaftige taal van de respec tievelijke leiders past niet in de stijl van Gorbatsjov, die zoveel mo gelijk lijnen wil openhouden. De Russische leider heeft gemerkt dat zijn steun aan de twee lastpakken van het Midden-Oosten hem geen centimeter meer invloed heeft be zorgd en dat is wèl waarop hij uit Gorbatsjov Gorbatsjov richt zich nu op een internationale vredesconferentie die de problemen in het conflictge bied op een rijtje moet zetten en nieuwe scenario's voor oplossin gen moet ontwerpen. De recente toenadering tot Israël is bedoeld om zijn onderhandelingspositie te verbeteren. Veel waarnemers hou den het er daarom ook op dat het na anderhalf uur afgebroken ge sprek dat Moskou en Tel Aviv in Helsinki voerden, binnen afzienba re tijd zal worden hervat. Israël en de Verenigde Staten zijn immers pas bereid aan een internationale bijeenkomst mee te werken als Gorbatsjov de diplomatieke ban den met Isarël herstelt. In de nieuwe benadering van de Sowjet-Unie is niet langer een hoofdrol voor Libië en Syrië weg- gegelegd. Daarom kan het i voor iedereen èn in modieuze kleuren. Bril 58 geeft u graag deskundig advies en zéker prima service Kom zelf eens kijken' Leiden: Haarlemmerstraat 58 - telefoon 071-140148 iijks verbazen dat beide landen el kaar opzochten om trouw aan de oude zaak te zweren. Maar alle mooie woorden kunnen hun isole ment en hun traditionele menings verschillen nauwelijks verhullen. Om die reden hield de vriend schapsband in het verleden nooit lang stand. Niettemin schuilt er een gevaar in hun bondgenootschap. De Ver enigde Staten wilden er dit voor jaar tijdens hun militaire actie te gen Libië niet aan, dat ook Syrië internationale terreur steunt. Het Witte Huis wilde de relatie - tegen wil en dank - met Assad niet met dergelijke verdachtmakingen be lasten, omdat het nog hoopte op een normalisering van de situatie in Libanon. Om dat te bereiken was de steun van Syrië nodig. Zo zoetjes aan wordt duidelijk dat de Libanese burgeroorlog voorlopig door niemand te beheersen valt. De Syrische leider liet gisteren bo vendien weten een aanval tegen Li bië te zien als een aanval tegen Sy rië. Het moment dat de Verenigde Staten Syrië niet langer kunnen uitzonderen van verwijten is aan gebroken en dat maakt de zaak ze ker meer gespannen. De Ameri kaanse inlichtingendiensten meld den juist deze week over bewijzen te beschikken dat Libië een ter- reuroffensief voorbereidt. De be vindingen van onder meer de CIA zijn gisteren in feite bevestigd door het Libische persagentschap JA- NA dat berichtte over een oproep van de revolutionaire comités tot aanslagen tegen Amerikaanse be langen. Dikdoenerij In welke mate die plannen ge zien moeten worden als de van Gaddafi bekende dikdoenerij of als serieuze bedreiging van westerse belangen, is moeilijk te zeggen. Een feit blijft dat Gaddafi nauwe lijks een fractie heeft uitgevoerd, van wat hij in de loop van jaren heeft aangekondigd te zullen doen. Niettemin dringt de vergelijking met dit voorjaar zich op. Ook nu weer is een Amerikaanse oefening gaande voor de kust van Libië, dit maal in samenwerking met Gadda fi's vijand Egypte. Na de vorige aanval wist Gaddafi zich slechts verbaal gesteund door de Arabi sche wereld. Ditmaal kan hij ook de feitelijke steun verwachten van Assad. Aan een gewapende Ameri kaanse actie kleven nu dus meer risico's dan de vorige keer. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Vernon Walters, komt vermoedelijk al vol gende week naar Europa om de kwestie te bespreken. In Washing ton verluidt dat zijn missie in het teken zal staan van overleg over nieuwe economische sancties te gen Libië en mogelijk Syrië. Als Europa daartoe al bereid zal zijn, dan zal aan steun zeker de voor waarde worden verbonden dat de VS zich militair gesproken moeten beheersen. De polarisatie in de regio neemt toe. Egypte, Jordanië, Marokko en Tunesië zijn op het vredespad. Is raël legde in Kameroen de basis voor een nieuwe diplomatie op het Afrikaanse continent: meedoen met sancties tegen Zuid-Afrika om de weg vrij te maken voor een ver beterde relatie met 'Zwart Afrika'. Het klimaat voor vredesbesprekin gen vebetert geleidelijk. Europa zal er daarom weinig behoefte aan hebben opgewonden lieden als Gaddafi en Assad in de kaart te spelen. 3 Gaddafi: nieuwe acties (foto tass»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7