Boek nü uw bungalow weekend en bezoek gratis De Efteling Forse kritiek op onderzoek kerncentrales Justitie bezorgd: aantal ontsnappingen neemt toe 'Nou, u kunt niet zeggen dat we hier niet leuk wonen' ABP-rechtszaak: verhoren op Jersey leveren niet veel op WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 BORSSELE/DEN HAAG (GPD/ANP/AP) - De stichting Natuur en Milieu heeft forse kritiek op de controle die het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) in okto ber in Borssele en Dodewaard komt uitvoeren naar de vei ligheid van beide kerncentrales. De Nederlandse regering heeft het IAEA om een dergelijk onderzoek gevraagd naar aanleiding van het ongeluk met de kerncentrale in Tsjer- nobyl. Volgens de stichting is het IAEA geen onafhankelijke instantie en is van een objectief onderzoek dus geen sprake. Bovendien worden nieuwe reactortypen en alternatie ven voor kernenergie niet in het onderzoek betrokken. Natuur en Milieu pleit voor een onderzoek door onafhankelijke deskundigen. Het IAEA-rapport zal naar ver wachting een belangrijke rol spe len bij de hervatting van de discus sie over de bouw van nieuwe kern centrales in Nederland eindt dit jaar. Een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken zei dat Nederland met het onderzoek een 'bewijs van goed gedrag' hoopt te krijgen, maar dat het niet is bedoeld om de tegenstand in de publieke opinie tegen kernenergie te breken. Het vorige kabinet heeft de procedure rond de bouw van nieuwe centra les, die vrijwel rond was, stopgezet na de ramp in Tsjernobyl. Alleen de Tweede Kamer moest nog ak koord gaan met de lokatiekeuze 'ONZEDIG GEDRAG' (ANP) - Een 21-jarige man uit Wijchen is eind vorige maand in Marokko tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens 'onzedig gedrag'. De jongen liep met zijn Marok kaanse vriendin, met wie hij in dat land op vakantie was, 's avonds na zonsondergang op straat. Volgens de Marokkaanse wet is dat verbo den voor mensen die geen familie van elkaar zijn. Het ministerie zal de jongen consulaire bijstand ver lenen. van het kabinet. Volgens directie secretaris Van de Sande van de PZEM, de eigenaar van de centrale in Borssele, is het onderzoek voor al gericht op de organisatorische aspecten en wordt het uitgevoerd door een 'operational safety review team'. Dat bestaat uit 10 inspec teurs uit verschillende landen en een nog onbekend aantal waarne mers, meestal afkomstig uit de Derde Wereld. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix bracht gisteren een werkbezoek aan enkele stadsvernieuwingsprojecten in Den Haag. Op de foto wandelt de vorstin in gezelschap van de heer van den Beuken en mevrouw Brugge ling, beiden van de actiegroep Laakkwartier-Noord. (foto anp> Tandarts geschorst na 'misslag' AMSTERDAM (ANP) - Het Me disch Tuchtcollege te Amster dam heeft een tandarts voor een periode van drie maanden geschorst. De tandarts heeft volgens het tuchtcollege een patiënt voor een buitensporig hoog bedrag ondeugdelijk be handeld. Voor een bedrag van 24.000 gulden zou de patiënt een volle dige restauratie van zijn gebit ondergaan. Zowel boven als onder zou een brug worden ge maakt, terwijl onder ook een grame zou worden geplaatst. Twee jaar na de behandeling van het ondergebit liet de hele constructie los. De tandarts plaatste vervolgens een geheel nieuwe brug en een nieuw fra me, waarvoor hij de patiënt 2750 gulden in rekening bracht. Ook die constructie liet los. Bij de bepaling van de opge legde maatregel heeft het colle ge rekening gehouden met de omstandigheid dat de tandarts sinds 1980 al vier maal eerder voor soortgelijke misslagen, zo als het vonnis het noemt, is be rispt MAASTRICHT (ANP) - Het onder zoek naar de brievenbusfirma's van de hoofdverdachten in de ABP-affaire Van Zon en Masson op het Britse Kanaaleiland Jersey heeft weinig opgeleverd. De Maas trichtse rechtbank buigt zich van middag over de resultaten van het onderzoek op Jersey, maar recht bankpresident Wortman liet giste ren tijdens het verhoor van oud- ABP-hoofddirecteur Wiarda al doorschemeren dat de verhoren 'niet veel opleveren'. Het dossier van Jersey bevat ver slagen van getuigenverhoren. Eer der werd de zaak tegen Van Zon, die ervan wordt verdacht zijn eigen zakken flink te hebben gespekt door zijn 'bemiddeling' tussen ABP en bouwbedrijven, aangehou den omdat de dossiers maar niet kwamen. Nu ze er wel zijn blijken ze niet veel nieuws op te leveren omdat veel getuigen zich niet veel meer kunnen herinneren. Wel werd aangeroerd dat in het verle den een bedrag van ruim een mil joen gulden werd gestort op reke ning van een 'brievenbusfirma' van Van Zon in Jersey, waarvan vervolgens weer een bedrag van bijna 4 ton ten goede kwam aan een firma op Jersey die eigendom bleek te zijn van de geschorste di recteur beleggining van het ABP Masson. Deze is samen met Van Zon hoofdverdachte. Oud-raadsleden moeten deel van vergoeding terugbetalen ZANDVOORT (GPD) - De vijf leden van de Zandvoortse gemeenteraad die na de verkiezingen hun zetels verloren, moeten 53 gulden en 55 cent terugstorten in de gemeentekas. In een brief stelt het college van B en W dat hun raadslidmaatschap op 28 april eindigde en dat zij toch de vergoe ding over de gehele maand april hebben ontvangen. Hèt te veel betaalde bedrag over 29 en 30 april moet dus worden teruggegeven, vindt het gemeentebestuur. Een van de vijf, de PvdA'er GertToonen, heeft daarover zijn bedenkin gen. In een brief aan college en raad schrijft hij: „Allereerst mijn compli menten over de ongetwijfeld immense inspanningen, die het u en uw ambtenaren moet hebben gekost om tot de conclusie van terugbetaling te komen. Het dreigend begrotingstekort is met deze fabuleuze vondst on getwijfeld weggepoetst". „Hoewel ik geen deel meer uitmaak van de raad, wil ik toch nog even met u meedenken", vervolgt Toonen. „Bij uw berekening bent u er te recht van uitgegaan dat april 30 dagen heeft. Maar het zijn slechts 22 werkdagen en op basis daarvan wordt het financieel plaatje voor de ge- n°g aantrekkelijker, want dan moet ieder afgetreden raadslid zelfs f 73,02 terugstorten. Dan moet u wel koninginnedag tót een ver plicht vrije, doorbetaalde werkdag verklaren, want anders kunt u slechts f 38,25 terugvorderen". Gert Toonen schrijft dat het college hem op het spoor van nog enkele 'financiële klappers' heeft gezet. „Als ik mij niet vergis, ben ik op 5 sep tember 1978 tot raadslid benoemd en heb toch de volle mep over die maand ontvangen," aldus Toonen. „Ik zal niet als enige - weliswaar onbe wust maar onterecht - te veel gemeenschapsgeld hebben gekregen en daarnaast hebben we nog het fenomeen van de tussentijds afgetreden raadsleden. Als laatste suggestie noem ik dan nog de renteberekening over het teveel betaalde". Gisteren mocht oud-hoofddirec teur van het ABP Wiarda opdraven als laatste in een lange rij van ge tuigen. Hij was door Van Zon's ad vocaten als ontlastende getuige op geroepen. Wiarda, die in 1980 werd opgevolgd door Van der Dussen, zei niet te geloven dat Masson Van Zon als bemiddelaar had binnen gehaald ^toen hij nog hoofddirec teur was. Het was tegen Wiarda's richtlijn om met bemiddelaars te werken, en Wiarda stelde dat 'nie mand het gewaagd zou hebben zonder mijn instemming met een bemiddelaar aan te komen'. Maar, aldus Wiarda, 'na mijn aftreden werden vrij gauw andere wegen bewandeld'. Wiarda zwaaide Masson, wiens zaak eind oktober voor de rechter komt, veel lof toe. Hij noemde diens inbreng 'van bijzonder goed gehalte'. Volgens Wiarda kan Mas son bij een aantal zaken waarvoor hij terecht staat geen rol van bete kenis hebben gespeeld, omdat de directeur beleggingen toen al op een zijspoor was gerangeerd. Officier van justitie Laumen houdt volgende week zijn requisi toir, de verdediging krijgt op 5 sep tember het laatste woord in de zaak Van Zon. Zij reflectie fiets verplicht DEN HAAG (ANP) - Volgend jaar moeten fietsen voorzien zijn van goedgekeurde witte of gele reflec terende banden, velgen of strippen rond de wielen om beter zichtbaar te zijn in schemer en duisternis. Vanaf 1 januari zijn sommige re flectoren die nu nog worden ge bruikt, zoals kleine spaakreflecto ren, niet meer toegestaan. In 1979 zijn de rode achterreflec toren en de gele pedaalreflectoren ingevoerd om de fiets buiten de be bouwde kom van achteren beter zichtbaar te maken. DEN HAAG - De ontsnapping van vier zware jongens uit de ge vangenis van Scheveningen heeft opnieuw onderstreept dat de beveiliging van de strafinrich tingen niet deugt. Het ministerie van justitie is daar al langere tijd ongerust over. Ondanks het toe nemend gebruik van electroni- sche beveiliging weten jaarlijks een kleine honderd gevangenen te ontvluchten. door Weert Schenk Vorig jaar gingen ruim tachtig gestraften er van tussen. In 1984 waren dat er zelfs 93. Dat is aan zienlijk meer dan in de jaren daarvoor. In 1983 ontsnapten 45 gevangenen, in 1982 52 en in 1981 ontkwamen 63 gedetineerden. De aantallen van 1984 en 1985 worden als onaanvaardbaar hoog beschouwd. Vandaar dat staats secretaris Korte-Van Hemel (justitie) begin dit jaar een com missie installeerde, die het vraagstuk moet bestuderen. Een oplossing is dringend gewenst, omdat onder het gevangenisper soneel steeds meer onrust ont staat. Bij ontsnappingen worden de bewaarders vaker geconfron teerd met geweld en gewelddadi ge middelen. „Sommige gedetineerden zijn desperado's die niets te verliezen hebben", zegt drs. R. Kleinjan, ambtenaar van het ministerie van justitie en lid van de com missie die het aantal ontvluch tingen moet terugbrengen, „Die gevangenen zijn tot alles bereid, dus ook tot het gijzelen van be waarders. Ze zijn keihard." Het doorzagen van tralies is iets van vroeger, zegt Kleinjan. „Ze doen het nu veel professio neler. Ze gebruiken explosieven. Maar ook moeten we meer reke ning houden met ongebruikelij ke steun van buitenaf. Een gewa pende overval op de gevangenis behoort tot de mogelijkheden. Of een landing met een helikopter op de binnenplaats". Kleinjan mag van de staatsse cretaris niets zeggen over de be veiliging van de gevangenis in Scheveningen. Dat is jammer, omdat de zwaarste en langst ge strafte gevangenen juist in dit complex zijn gehuisvest. In de beruchte B-vleugel, 'de Bunker', zitten alleen al 36 gevaarlijke misdadigers. De capaciteit van deze afdeling is te klein, zodat de rest van de 'crème de la crème' van de Nederlandse misdaad in de A-vleugel woont. Maar over de onvoldoende be veiliging van de gevangenissen in het algemeen wil Kleinjan wel iets zeggen. „Behalve de hard heid van de gedetineerden speelt de ouderdom van de gebouwen ook een belangrijke rol. Aan de inrichtingen is veel vertimmerd en nog steeds vinden verbouwin gen plaats. Dat maakt dat ze erg onoverzichtelijk zijn". Hij noemt de bouwkundige voorzieningen een zwakke plek, maar wil dat ook weer niet als be langrijkste factor aanwijzen. „Het is een combinatie van aller lei facetten. Ook de materiele voorzieningen, het toegepaste re gime, de inzet en mentaliteit van het personeel, alles heeft er mee te maken. Analyses van ont vluchtingen in 1984 hebben daar- oip geen duidelijke verklaring opgeleverd voor de sterke groei van het aantal ontsnappingen in dat jaar." Als voorbeeld geeft hij de Bijl merbajes, waaruit de laatste tijd ook veel gevangenen zijn ont snapt. „Vroeger voldeed de be veiliging, nu ineens niet meer. Ontsnappingen zijn er nu met behulp van kraanwagens; ze ver dwijnen over het ijs. Het gebeurt, zo ineens. En na elke ontsnap ping volgt een aanpassing. Als ze het biljart door gewapende ra men gooien, wordt het biljart verankerd." Maar de commissie heeft nog geen idee van wat er in de be staande gevangenissen structu reel moet veranderen. Kleinjan verwacht dat aan het eind van het jaar daarover meer te zeggen is. De commissie heeft wel beter voor ogen hoe de vier nieuwe ge vangenissen, die rond 1990 in Leeuwarden, Sittard, Rotterdam en Hoogeveen komen, er moeten gaan uitzien. Over de opzet die nieuwbouw, die aan 2200 gedetineerden plaats gaan bieden, is goed nage dacht om ontsnappingen te voor komen. Zo komen alle cellen al leen nog maar op de binnen plaats uit. Wie ontsnappen wil, zal eerst over het cellencomplex moeten klimmen en moet daarna ook nog het electronisch oog en een hoge muur overwinnen. De zwaarste misdadigers zul len niet meer in één complex worden gezet, zoals nu in Sche veningen. De nieuwe inrichtin gen krijgen elk een speciaal be veiligde afdeling voor 12 man. Het voordeel daarvan is, zegt Kleinjan, dat je de samenstelling van de groepen beter kan veran deren en ook dat een gedetineer de af en toe in een andere gevan genis, waar toch een andere sfeer heerst, kan worden geplaatst. „Bovendien geeft de vertrouwd heid met de omgeving een veilig heidsrisico." ADVERTENTIE Kom in september en geniet van de nazomer, de natuur en... de vele verrassingen von de Vendorodo Bungalowparken: bohorst en Weerter- bergen, op de mooiste plekjes von Limburg. Met 5-sterren luxe, gezellige restaurants met vriendelijke bediening, volop sportieve mogelijkheden en subtropische golfslagboden met o.m. een sensationele waterglijbaan! Met elkaar gratis naar De Efteling Wonneer u nü voor een longweekend in septem ber een bungalow reserveert, krijgt u voor alle geboekte personen gratis een toegangsbewijs voor familiepark De Efteling. Om te gebruiken tijdens uw bungalow weekend, of op de heen- of terugreis! Dit aanbod geldt ook voor reeds geboekte longweekends en weken in Loohorst en Weerterbergen in de moond september. Geldt niet in kombinatie met eventueel andere speciale aanbiedingen. Reserveer vandaag nog bij ABN Bank of Of bel direkt Vendorado: 020 - 65 65 65 (mo. t/m vr. von 9 tot 19 uur, zo. von 10 tot 16 uur). MENDOR4DO de 5-sterren bungalowparken van Vroom Dreesmonn Oud-RSV-topman De Vries maakt van dreigende openbare verkoop gezellig onderonsje met de pers VINKEVEEN - „Sorry ik wil u niet wegjagen. Maar hier vindt geen veiling, dus ook geen bezich tiging plaats". Dr. Jan de Vries glundert. Hij hangt op een hek voor zijn riante landhuis „Wijd Wa terland" in Vinkeveen. De storm jaagt over de achter hem liggende Vinkeveense Plassen. De-Baam- brugse Zuwe ligt er verlaten bij. De enige nieuwsgierigen zijn verte genwoordigers van de media. Kan didaat-kopers voor zijn landhuis zijn in geen velden of wegen te be kennen. door Peter Contant Wat nu? Geen veiling? Heeft de Mijdrechtse notaris Hendriks dan per abuis geadverteerd? Of is het geschil met de Friesch-Groning- sche Hypotheekbank weer bijge legd? De Vries: „Laat ik het zo zeg gen, ik heb maatregelen getroffen om aan mijn verplichtingen te vol doen. Hoe dat in z'n werk is ge gaan, dat gaat u niks aan. Dat zijn mijn zaken. Maar er komt geen vei- Verder praten bij het hek vindt hij onaangenaam. „Komt u maar ver der, ik heb een enorme pot met koffie staan:" Tegen een fotograaf zegt hij: „Man, het is zonde van je geld dat je hier staat". De ex-RSV- topman komt nu goed los. Tegen de groep van journalisten, die enigszins bedeesd achter hem aan loopt, merkt hij op: „Nou, u kunt niet zeggen dat we hier niet leuk wonen." Een instemmend gemom pel gaat op. De serre is het centrale punt van samenkomst. Zijn vrouw Truus staat er al. Stoelen worden aange sleept. „Jan, hier is je eigen stoel," zegt z'n vrouw. De Vries kijkt gea museerd de kring rond. Hij lijkt te genieten van de situatie. Opzet of toeval? Niemand vraagt het. Wanneer hoorde hij van de op handen zijnde veiling? De Vries: „Dat was zaterdag, even voordat de krant uitkwam. Iemand belde me op. Ja, ik was stomverbaasd. Even maar, hoor. Bij mij duurt dat nooit zo lang". Maar wanneer heeft De Vries dan maatregelen genomen? De Vries: „In ieder geval niet on der kerktijd..." Maar hoe kon het zover komen? De Vries: „Ik heb er een fantasie over. Ik wil u daar al leen niets over zeggen". De koffie gaat rond. Mevrouw de Vries mengt zich ook in het ge sprek, dat een steeds levendiger karakter krijgt. Ze zegt: „Weet u dat mijn man dit huis in 1950 heeft laten bouwen met Bredero-beton- blokken, de zogenaamde B-2 blok ken? Het gerucht ging toen, dat dit alleen maar stenen waren voor ar beiderswoningen. Maar het staat nog steeds prima". Verhuizen is er dus niet bij? De Vries: „We denken er nog steeds serieus aan om naar het buitenland te gaan. Of het doorgaat? De ge dachte hieromtrent is nog steeds niet afgerond. Na ruim twee jaar gedonder met de justitie en ander gesodemieter kan je van alles ver wachten in dit land". Het woord RSV-enquêtecom- missie valt. De Vries haakt er di rect op in. „Deze commissie zou tot iets verstandigs zijn gekomen als ze niet zo eenzijdig samengesteld was geweest. Er zaten alleen maar mensen uit het parlement in. Er hadden ook lieden uit het bedrijfs leven in moeten zitten. Dan was er een juister beeld ontstaan. De ech te wereld van het bedrijfsleven staat ver buiten de politieke we reld". De dreigende verkoop van zijn huis doet vermoeden dat het finan cieel niet zo goed gaat met de Vries? De oud-RSV-baas: „Het kan stukken beter. De Naardense hoogleraar Heertje heeft het prima verwoord: De Vries is arm aan middelen en rijk aan vijanden." Dus een schadevergoeding van de staat? De Vries: „That's a hell of a job.. Ach, ik heb nooit aan de grond gezeten..." Hij spreekt z'n ergernis uit over de geringe kennis van de Neder landse politici. „Wat wij met RSV zijn kwijtgeraakt is onze kennis aan kernenergie. Het gebrek aan kennis van onze politici is een schrijnend probleem. Dan doen die Zuid-Afrikanen het een stuk beter; die hebben niemand nodig". "Zaken als de technische ont wikkeling en het peil van het hoger onderwijs stemmen mij vol zorg. Over mijn persoonlijke problemen spreek ik niet. Daar heb ik nog nooit één seconde van wakker ge legen. Een probleemloos leven kan ik mij niet voorstellen. Ook de ach terliggende twee jaar waren rond uit interessant. Mijn vrouw en ik zeiden pas nog tegen elkaar 'wat missen we die hele RSV-kwestie toch'. Nou, u ziet het, we staan weer in het nieuws. En het zal ook nog wel niet de laatste keer zijn".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5