Samenwerking Leiden met regio bij woningbouw nodig Klachten over bouwfouten nieuwe huizen in de Camp 'Gevel magazijn C tast het verblijfsklimaat aan' gVog 10.000 woningen en de stad zit vol 'Jonge bouwvakker hoeft niet zonder werk te zijn' HIFI - T.V. VIDEO 20 TOT 50% KORTING OP VELE VAN ONZE SHOWMODELLEN S JoENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 30ui,EIDEN - In Leiden is d.wjuimte voor nog tiendui- ;end woningen en dan is de d°Qrtad volgebouwd. "Dan zul- en we onze vleugels moe- enljen uitslaan naar andere ge- 2oupeenten". Dit toekomstper- ipectief schetste wethouder fesselaar (volkshuisves- zweüng) op een bijeenkomst in Pe Burcht, ter gelegenheid uuyan het feit dat in Leiden n Aftet aantal van 40.000 wonin gen is bereikt. andPe volgende duizend woningen ijn al weer in aantocht, kondigde 'esselaar aan. De rol die andere ge- ieenten bij de Leidse woning- iouw zullen moeten gaan spelen, loeft dus niet zo lang op zich te la- en wachten. In het verleden heeft jeiden nogal eens gebieden van indere gemeenten overgenomen. )e Stevenshofpolder, bijvoor- >eeld, was Voorschotens grondge bed. Blijkens de toespraak van ?esselaar hoeft het niet opnieuw de kant van annexatie op te gaan. Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten, Zoeterwoude en Leiden hebben een samenwerkingsver band op stapel staan. Voor wat be treft de woningbouw betekent dit volgens de Leidse wethouder dat ze bij het rijk gezamenlijke wo ningbouwprogramma's zullen in dienen en gezamenlijk geld vra gen. Ook moet het dan mogelijk zijn woningbouwprogramma's van de ene gemeente binnen het sa menwerkingsverband naar de an dere te schuiven. Bij de toekomsti ge samenwerking voorzag Tesse- laar overigens nog wel problemen. Er bestaan in de gemeenten ver schillende huisvestingsregels. In Leiden is er een strakke woon ruimteverordening: het,is wegens de woningnood voor niet-Leide- naars moeilijk en vaak onmogelijk in deze stad te komen wonen. De omliggende gemeenten hebben veel soepeler regels. "Het zal niet meevallen om daartussen het even wicht te vinden". Arrogantie Woningbouw, voorzag Tesselaar, wordt in de toekomst steeds meer een taak van gemeenten. De decen tralisatie, het verschuiven van ta ken van rijk naar lagere overheden, is volgens hem onontkoombaar, "want er zal flink bezuinigd moe ten worden". Waar in Leiden in vergelijking met andere gemeen ten de zeggenschap van het ge meentebestuur over de volkshuis vesting al uitzonderlijk groot is en die van woningbouwverenigingen klein, voorzag Tesselaar de nood zaak van controle door anderen, uit vrees voor het gevaar van "de ar rogantie van de macht". Juist woningbouwverenigingen kunnen daarbij een rol spelen. Mits ze in Leiden eerst tot fusies komen. Tesselaar liet nog eens weten hoe hij denkt over de amateuristische wijze waarop de de huidige corpo raties fungeren. "Een gemiddelde Leidse vereniging bezit ongeveer 1200 woningen die een waarde ver tegenwoordigen van zo'n honderd miljoen gulden. Zo'n vereniging vangt vijf miljoen per jaar aan huur, heeft als het goed is een be- drijfsreserve van enkele miljoenen, beheert een onderhoudsfonds en Actie bewoners bij feestje rond 40.000ste woning LEIDEN - Vochtplekken op mu ren en de vloerbedekking ten ge volge van lekkages, losse en dus slecht gevoegde tegels, kieren, slecht sluitende deuren. Een greep uit de klachten waarvan bewoners van de Lange St. Ag- nietenstraat gisteren duidelijke wyze blijk gaven. Ze grepen de gelegenheid aan dat gistermid dag op minder dan een steen worp afstand van hun nieuwe woningen een kunstwerk werd onthuld ter gelegenheid van het feit dat Leiden de 40.000 wonin gen heeft bereikt. De gemeente had rond dit ge beuren een feestje gebouwd met een bijeenkomst in sociëteit Burcht, een lange stadswande ling langs woningbouwprojecten in de binnenstad en de onthul ling van het kunstwerk in de Sionssteeg, net als de Lange St. Agnietenstraat in de Camp gele gen, de wijk achter de Haarlem merstraat. De bewoners van de zeven maanden oude nieuwbouwwo ningen in deze straat waren ech ter allerminst in feestelijke stem ming. Wetend dat een gezelschap van wethouders en andere raads leden, ambtenaren en vertegen woordigers van woningbouwver enigingen aan hun deur voorbij zou trekken, had een aantal be woners aan hun huis de vlag halfstok gehangen en pamfletten op hun ramen geplakt. "Kinderen Bouwen Mooier" stond er op een van de plakkaten te lezen en dat was een cynisch bedoelde variant op de naam van de aannemer: de Katwijksche Bouw Maatschappij. "Wij heb ben een waterval in de slaapka mer, u ook?", was een andere kreet. Volgens een bewoner had een vertegenwoordiger die och tend nog gevraagd de raambiljet ten te verwijderen, opdat de feestelijke gelegenheid rond de 40.000ste woning niet verstoord zou worden. Tevergeefs. Lange tocht Bewoners verhalen van een lange tocht langs aannemer en ambtenaren, tot nu toe blijkbaar vruchteloze pogingen om tot af doende reparaties te komen. Nochtans worden de klachten wel erkend. Gemeente-ambte naar Paauw van de directie volkshuisvesting, de dienst die de bouw coördineert: "Een deel van de klachten is in elk geval juist. Door de aannemer zijn be paalde afspraken nog niet nage komen. Een kwestie van kort sluiting tussen de aannemer en onderaannemers. Het gaat overi gens om incidenten, niet alle 34 woningen zijn zo slecht". Voor zitter Van Rij van Woningbouw vereniging Leiden, de verhuur der, zegt begin juni met de klach ten te zijn geconfronteerd en dat de eerste reparaties zijn verricht. "De oplevering is een verant woordelijkheid van de aanne mer. Wat ik gezien heb, lekkages, losliggende tegels door slechte voegen, dat kan niet, dat moet worden verholpen". Eén bewo ner is inmiddels zo boos gewor den dat hij een kort geding is be gonnen. Hij eist dat de schade aan zijn nieuwe vloerbedekking, die het gevolg is van de lekkages, wordt vergoed. Geschrokken Twee PvdA-raadsleden, Van der Pluijm en Kerckhoffs, gin gen eveneens een kijkje nemen in een van de woningen en keer den geschrokken terug. Van der Pluijm: "Het is van de gekke". Zij besloten de kwestie in de raadsfractie van hun partij aan de orde te stellen. Behalve over fouten aan de huizen, vielen zij ook, figuurlijk dan, over de staat waarin de Lange St. Agnieten straat verkeert: vol hobbels en kuilen. Er is een noodbestrating aangelegd. "Dat kan niet, dat is lapwerk", aldus Van der Pluijm. "Je moet zorgen dat bewoners fatsoenlijk hun woning in kun nen". Ambtenaar Paauw voorzag in dit opzicht evenwel nog geen oplossing. "Er kan nog geen defi nitieve bestrating komen. Dat is afgesproken, omdat er voor de restauratie van het Caeciliacom- plex nog veel vrachtverkeer overheen moet". Wethouder Tesselaar (volks huisvesting) had in een toe spraak over de 40.000ste woning al eerder op de dag overigens la ten blijken te beseffen dat wo ningen bouwen nog iets anders is dan ze goed op te leveren. Hij is menigmaal met bouwfouten geconfronteerd. Zich afvragend waarom het begin van de bouw van woningen altijd met feeste lijke gebeurtenissen gepaard gaat. zei Tesselaar: "Het zijn feestjes die men bij slecht uitge voerde renovaties of matig ge construeerde nieuwbouwwonin gen node mist. Als er bij elk op gelost vochtprobleem in de Leid se volkshuisvesting gefeest zou worden, dan zijn de vooruitzich ten werkelijk goed te noemen". i een gezelschap van wethouders, raadsleden en ambtenaren door hun hobbelige straat loopt, op r de 40.000ste woning, wijzen bewoners van de Lange Sint Agnietenstraat hen op pamfletten die men hangen. Daarop staat een opsomming te lezen van de klachten over deze nieuwbouwwonin- (foto Fred Rohde) LEIDEN - De illegale zender radio Freewave is gisteren weer uit de lucht gehaald. Op verzoek van de woningbouwvereniging die de flat in de Arendshorst beheert van waaruit Freewave veelal opereert, was de politie een kijkje gaan ne men. Men had gemeld dat de toe gang naar de machinekamer van de lift was gebarricadeerd. De wo ningbouwvereniging vermoedde dat de barricade het werk van ra dio Freewave was, omdat het luik 'Freewave' weer gepakt naar de machinekamer hetzelfde luik is als dat wat toegang tot het dak en (dus) de antenne van de zender verleent. De politie heeft de zender mee- daamaast wordt er. gelukkig, voor enkele miljoenen per jaar gereno veerd en nieuw gebouwd. Bij een gemiddelde woningbezetting van 2,5 persoon per woning zijn zo'n 3000 mensen afhankelijk hoe een amateurbestuur dit bedrijf met die omzet moet laten functioneren. Los van alle goede bedoelingen vind ik dat volstrekt van de gek ke". Professionals Bewoners horen volgens Tesse laar zeggenschap te hebben over hun eigen woningen en moeten daarom hun eigen bestuur kunnen kiezen. Het beheren van woningen "dienen zij echter aan professio nals over te laten". Dat kost geld en daarom moeten de krachten ge bundeld worden. Dat de fusiebe sprekingen moeizaam verlopen ir riteert de wethouder: "Solidari- teitsgevoelens van de rijke vereni gingen ten opzichte van de arme verenigingen zullen sterker moe ten zijn dan kinnesinne over be stuursvormen". Tesselaar, die nog eens aankon digde aan zijn laatste periode als wethouder bezig te zijn, sprak de hoop uit dat het samengaan van de bouwverenigingen nog voor zijn vertrek is geregeld. In dat geval voorziet hij een situatie waarin de gemeente woningbouwplannen onder de bouwverenigingen ver deelt, dat de bouwverenigingen de woningen beheren, de gemeente dat controleert en dat corporaties en gemeente gezamenlijk de wo ningen toewijzen. Over de vorm van de woning bouw riep de Leidse wethouder van volkshuisvesting architecten op "alle krachten te geven" aan het zo ruim mogelijk opzetten van de woningen. In zijn toespraak schet ste de wethouder de huidige gang van zaken bij het maken en beoor delen van bouwplannen: er wordt Henk en Leni Singeling, het echtpaar dat het huis Sionsteeg 22 bewoont, onthulde gistermiddag het kunstwerk dat op de zijgevel van hun woning is aangebracht. Het pand is aangewezen als de 40.000ste woning van Leiden. Het kunstwerk is gemaakt door de Leidse kunstenares Jacqueline Ravelli. In het gemeentelijk blad Stadswerk heeft ze uitgelegd wat ze met de sculptuur bedoelt: "Ik vond dat het wat met wonen te maken moest hebben en met een klooster. Dat laatste vanwege het feit dat hier in de buurt vroeger veel kloosters hebben gestaan. Het is daarom een geome trisch ontwerp geworden dat het begrip 'beschutting' uitdrukt. Beschut ting past bij het wonen. Verder lijkt het opeen nisje in de muur waar een heiligenbeeld in hoort te staan. Dat past bij een klooster", (foto Fred Rohde) veel op de buitenkant van huizen gelet en maar weinig op de binnen kant. Er moet, met name in de goedkopere woningbouw, worden gewoekerd met de ruimte: "Er is maar weinig grond en helemaal weinig geld". Voor de architectuur doemt zo een somber beeld op. "Toch zal er iets moeten gebeuren", meende Tesselaar. "Vroeger of later betalen we er voor. Nu al blijkt dat sommi ge woningtypes echt niet meer ge liefd zijn". Met name als de situatie zich gaat voordoen dat er een over schot aan woningen is, ontstaan er problemen om ze kwijt te raken: "Dan helpt een nieuw verfje en een gratis behangetje ook niet meer". Vrouwenkerkkoor straat zou onveilig worden (vervolg van pagina één) tegenin dat er al veel overleg is ge- Brommer botst tegen vrachtauto LEIDEN - Bij een botsing tussen een vrachtwagen en een bromfiet ser, gisterochtend op de kruising Cornelis Schuytlaan-Aaltje Noor- dewierlaan, is een 16-jarige Leide- naar gewond geraakt. Hij reed met zyn brommer op de Cornelis Schuytlaan in de richting van de Sweelincklaan. Op de krui sing gaf hij geen voorrang aan de vrachtwagen, bestuurd door een vijftigjarige man uit Heerhugo- waard. De bromfietser klaagde over hoofdpijn en pijn in de buik en de borst. Door de EHD is hij ter plek ke behandeld. Winkeldieven aangehouden LEIDEN - De politie heeft gisteren twee mannen, een 21-jarige Hage naar en een man van 22 jaar zonder vaste woon- of verblijfplaats, aan gehouden, nadat zij in een winkel in huishoudelijke artikelen aan de Haarlemmerstraat hadden ge tracht een geldzak weg te grissen. Omstreeks kwart voor vijf was de kassière bezig de kas op te ma ken. Zij stopte enkele duizenden guldens in een geldzak en legde die even neer. In de tussentijd gristen de twee daders de zak weg, maar de kassière wist hun de geldzak weer te ontfutselen. Daarop namen beide mannen de benen, achternagezeten door be- drijfscontroleurs van een ander be drijf, die hadden gemerkt dat er iets niet pluis was. De inmiddels gealarmeerde politie zette even eens de achtervolging in. Verderop de Haarlemmerstraat vluchtten de twee mannen een winkel in, waar zij werden opge wacht door de bedrijfscontroleurs en de politie. Man raakt met been bekneld LEIDEN - Een 37-jarige man uit Sliedrecht is gisteren bij een be drijfsongeval bij de waterzuive ringsinstallatie aan de Stadspol- derweg licht gewond geraakt aan zijn linkerbeen. De man was aan het werk in de ruimte waar een vijzel stond, toen een 28-jarige Katwijker de vijzel aan de gang zette, zonder te contro leren of daar iemand bijstond. De Sliedrechter kwam met zijn linker been bekneld te zitten tussen vijzel en muur. Op zijn gegil zette de Kat wijker het apparaat meteen stil. Het slachtoffer is voor behandeling naar het Diaconessenhuis overge bracht. LEIDEN- De oorspronkelijke bouwvergunning voor C&A be helsde een aantal panden aan de Haarlemmerstraat en aan de Vrou- wenkerkkoorstraat (voormalig Kijkhuis), die zouden worden om gebouwd tot winkel- en magazijn ruimte. Nadat die bouwvergun ning vorig jaar oktober was ver leend, kocht het modewarenhuis later nog twee panden in de Vrou wen kerkkoorstraat aan. Het bedrijf diende een gewijzigd bouwplan ih om aan die kant een magazijn te mogen bouwen. De ge meente keurde dat goed. Tegen die beslissing diende de buurtvereni ging een bezwaarschrift in. Zij is van mening dat het magazijn in strijd is met het bestemmingsplan, dat voorziet in een winkel-maga zijnruimte in die straat. Intussen vroeg de buurtvereni ging bij de Raad van State om schorsing van de bouwvergun ning, omdat zij vindt dat de bouw van een magazijn ongewenste ge volgen heeft voor het verblijfskli maat voor de bewoners van de buurt. De gemeente Leiden bracht daar School voor kunstenaars genomen en de brandweer heeft de antenne van het dak gehaald. Overigens ontkent de politie een heksenjacht tegen radio Freewave, die gisteren voor de dertigste keer uit de lucht werd gehaald. "Als wij hoe dan ook klachten krijgen over een zender dan gaan wij erop af', aldus een politie-woordvoerder. Naar zijn zeggen heeft het lucht verkeer van vliegveld Valkenburg en van Schiphol veel last van de luchtpiraterij. LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden willen het voormalig schoolgebouw aan de Middelstegracht, dat als tijdelijk onderdak voor het Volkshuis heeft dienstgedaan, aan twee Leidse kunstenaars in erfpacht geven. De kunstenaars, K. van de Water en F. van der Linden, zitten nu nog in een oud schoolgebouw aan de Da Costastraat. Daar moeten ze uit, omdat het wordt opgeknapt om plaats te bieden aan de Prof. Vliegenthartschool. De gemeente had in het gebouw aan de Middelstegracht aanvanke lijk een clubhuis voor buitenland se vrouwen willen vestigen. Toen dat niet doorging, wilde ze het ver bouwen tot zes wooneenheden. Dat werd echter te duur. Daarop bood de gemeente het pand te koop aan aan de twee kun stenaars. Maar over de prijs werd men het niet eens. De gemeente wil de kunstenaars, gezien het feit dat zij uit de school aan de Da Cos tastraat weg moeten, nu tegemoet komen door hun het pand aan de Middelstegracht in erfpacht te ge ven. Maar dan moeten zij het zélf verbouwen tot woning en atelier ruimte. tegenin dat er al veel overleg .veest over de bouw plex en dat de nieuwe bouwver gunning, waartegen de buurtver eniging indertijd géén bezwaar had gemaakt, bijna dezelfde was als de oorspronkelijke bouwvergunning met uitzondering van de twee nieuw aangekochte panden aan de Vrouwenkerkkoorstraat. Boven dien wordt volgens de bouwteke ningen het gevelaanzicht aange past: geen blinde wand maar een muur met onderbrekingen, aldus de gemeente Leiden. Schutte C&A voerde aan dat gesprek ken over de nieuwbouw met de ge meente Leiden al aan het eind van de jaren zestig waren begonnen, dat uiteindelijk deze lokatie was gekozen omdat het bestemmings plan daarin voorzag en dat er bo vendien veel overleg met de buurt was geweest. Het bedrijf voerde aan dat de schade voor C&A wan neer de bouw zou komen stil te lig gen veel groter zou zijn dan het be lang van de vereniging. "Vóór de winter moet het gebouw glasdicht zijn. In maart moet de nieuwe ves tiging worden geopend, omdat an ders een belangrijk seizoen wordt gemist". Staatsraad mr. P. Boukema vroeg zich gisteren af in hoeverre de buurtvereniging door de bouw van het magazijn wordt geschaad. Volgens de buurtvereniging komt er een vijftien meter brede blinde gevel aan de straatzijde. Weliswaar ligt daar tegenover een eveneens grotendeels blinde gevel, maar op de verdieping daarboven zijn wo ningen. "Trouwens de veiligheid op straat wordt er niet groter op", zo betoogde de buurtvereniging, daarbij verwijzend naar de nota 'Veiligheid op straat' van de ge meente Leiden, die het gebied op en rond de Haarlemmerstraat als zeer onveilig aanwees. Door op die plaats een grote blinde wand te bouwen, is er geen sociale controle meer mogelijk, aldus buurtvereni ging Maredorp. timmerman uit. Gorkum reikt bouwvakker A. Wijnandus het vervolg-diploma (foto Holvast) LEIDEN - In de regio Leiden is niet één jonge, gemotiveerde en ge kwalificeerde bouwvakker werk loos. Dat stelde C. de Mos, voorzit ter van de examencommissie van de stichting vakopleidingen bouw bedrijf, gisteren tijdens een diplo ma-uitreiking aan jonge bouwvak kers. Dat er toch sprake is van werk loosheid onder bouwvakkers, wordt volgens De Mos veroorzaakt door het feit dat jonge mensen hun bouwvak-opleiding niet afmaken, eerst een tijdje ongeschoold werk doen, daarmee ophouden en zich vervolgens laten registreren als bouwvakker. Pas dan blijkt dat ze de aansluiting missen, aldus De Mós. De dilpoma's werden gisteren uitgereikt door L. van Gorkum van de stichting vakopleidingen aan 35 jonge bouwvakkers. Ze hadden al len de vervolgopleiding na de LTS, in het kader van het leerlingenstel sel, doorlopen. ADVERTENTIE Man bestolen van twee mille LEIDEN - Een 41-jarige onderne mer in de Morsstraat is bestolen van tweeduizend gulden. Hij had het geld in een muurkluis in dc winkel gestopt, maar vergeten dc sleutel eraf te halen. Er was verdei geen personeel in de zaak aanwe zig, dus vermoedelijk heeft een klant het geld meegenomen. Dit is uw kans! Alles met volledige garantie

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3