s r Groots plan Voorschotense sportclubs Protest tegen vuilstort Ontwikkelingshulp versterkt Een sporthal, zes tennisbanen en twee extra kunstgrasvelden Politieke partijen studeren nog PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 27 AUGUSTUS lfEN' Agenda I WOENSDAG Leiden Zwembaden De Vliet en De Zijl zwd vierdaagse, 19-20.30 uur. Marekerk - samenzangavond wijkl meente 'Marewijk', m.m.v. koor Son£ Praise en Jan van Weelden, orgel, n tatie ds. L. Romein uit Rotterdam, Kijkhuis - film. 'Satyricon', 20 en 22.15 uur. Jam - optreden Leids/Arnhemse roj formatie The E-Wood Project, 22.30 uLEI] Oegstgeest L irr kantine Fiks in de Voscuyl - avond-wjUi11 delvierdaagse, 18.30 uur. end hek Laan van Oud Poelgeest - zomjfgrj avondwandeling in het landgoed O Poelgeest, 19.30 uur. (en Wassenaar jgn 1 Rijnlands Lyceum - Backershagenlaf 5, opvoering 'Futura Extra Bold", 20 uPee DONDERDAG fe Leiden [•_- Zwembaden De Vliet en De Zyl - zwe£"p vierdaagse, 19-20.30 uur. De LWH - Langegracht 65, soos, 21-1 uuLan Voorschoten f Kasteel Duivenvoorde - optreden AjlGt sterdams Gitaartrio, 20.30 uur. kaarteen vio tel. 01717-3752. f Oegstgeest l kantine Fiks/Voscuyl - avond-wandM^ vierdaagse, 18.30 uur. fijn Gemeentehuis - raadsvergadering, ress 'Voorschotens natuurgebied waardevol' DEN HAAG/V OORSCHOTEN - De Werkgroep Milieubeheer Lei den heeft ernstige bezwaren tegen het voornemen van de provincie om het transport- en aannemings bedrijf De Groot B. V. in Voorscho ten toestemming te verlenen om aan de Dobbeweg afval te storten. De werkgroep vindt een sanering van de vuilstort passender, omdat de stort tegen het provinciale be leid indruist. De provincie noemt de Papenwegse polder in het streekplan namelijk landschappe lijk en/of natuurwetenschappelijk waardevol agrarisch gebied. De Leidse werkgroep noemt het in een brief aan het college van Gedputeerde Staten onbegrijpelijk en zeer verontrustend dat het dage lijks bestuur van de provincie ver gunning wil verlenen voor het Stor ten van bouw- en sloopafval. Zeker nu het bedrijf "dat op gronden met een puur agrarische bestemming welbewust een illegale afvalstort tot stand heeft gebracht". Volgens de werkgroep kan het bedrijf geen rechten ontlenen aan voortzetting van een situatie die het willens en wetens in strijd met de geldende bepalingen heeft ge creëerd. De overheid zou een der gelijk bedrijf daartoe ook niet in staat moeten stellen. Hierdoor zou onrechtmatig verkregen privébe- lang helpen te bevorderen ten kos te van algemeen belang, aldus het schrijven van de Werkgroep. De Leidse beschermers van het milieu vinden daarom sanering van de ontstane vuilstort aan de Voor- schotense Dobbeweg meer op haar plaats. Het verbaast de werkgroep dat GS de vergunning toch willen ver lenen. Te meer omdat in de ont- werp-beschikking de afvalstort aan de Dobbeweg niet passend wordt genoemd. Bovendien wordt gezegd dat die "er niet hoort, er il legaal afval is verwerkt en tot on aantastbare aantasting van natuur- en landschapswaarden heeft ge leid". De provincie kondigt wel aan dat er in de loop van dit jaar onderzoek van de bodem ter plaat se zal plaatshebben. De Werkgroep Milieubeheer Lei den heeft nog geen formeel be zwaar tegen de vergunning inge diend omdat het nog slechts een voornemen van het college van GS is die te verlenen. Zowel aan GS als aan de leden van de statencommis sie voor natuurbescherming en landschapszorg is echter de kritiek van de Werkgroep op voorhand toegezonden. Gedeputeerde Hekkelman (mi lieu) van de provincie zegt dat de vergunningverlening voor het be-j drijf nog in de fase van ambtelijke voorbereiding verkeert. De kritiek van de Werkgroep Milieubeheer Leiden zal een belangrijke rol spe len bij het al of niet definitief verle nen ervan. Mocht de vergunning door GS toch worden verleend dan staat de werkgroep de normale be roepsprocedures ter beschikking. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwi]n. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, lingen ma.-vrij. van 8.30- (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J M.J. Post ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31.10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers f 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City en Tel .Aviv. Inbrekers slaan slag in Warmond WARMOND - Inbrekers hebben vannacht flink huisgehouden in Warmond. Uit vier woningen aan de Ganzewei worden sinds afgelo- pen nacht geldbedragen tussen de driehonderd en vijfhonderd gul den vermist. De bewoners van één woning missen niets maar hebben wél ongewenst bezoek gehad. In alle gevallen verschaften de inbre kers zich een toegang door de slo ten van de achterdeuren te force- Ook drongen zij de Oostergeest- school binnen en namen daar wat kleingeld mee. De politie conclu deert na het eerste onderzoek dat hoogstwaarschijnlijk alle inbraken het werk van dezelfde perso(o- )n(en) is (zijn) geweest. Een woord voerder vertelt dat de storm van de afgelopen nacht in het voordeel van de inbrekers is geweest. Door het rumoer dat de storm veroor zaakte, konden eventuele inbre kersgeluiden niet worden gehoord. Subsidie voor ouderenproject LEIDERDORP - Als bijdrage in de plannen om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wo nen, krijgt de gemeente Leider dorp een bedrag van 32.000 gulden van de provincie. Dat is precies zo veel als de gemeente begin dit jaar heeft aangevraagd. De subsidie wordt gegeven in het kader van het zogenaamde flankerend ouderenbeleid dat erop is gericht voorzieningen te treffen die bewerkstelligen dat bejaarden zo lang mogelijk op zichzelf kun nen blijven wonen. Begin dit jaar werd een plan opgesteld in samen werking met de verschillende ver enigingen die zich in Leiderdorp met ouderen bezighouden. Van de kosten ad 40.000 gulden neemt de gemeente een bedrag van 8000 gul den voor haar rekening. Het totaal bedrag wordt onder meer gebruikt voor het opzetten van telefooncir kels, het maken van een voorlich tingsbrochure en tijdelijke opvang van bejaarden in geval van proble men. Burgemeester Scheenstra zet zijn handtekening onder hel contract met Cebemo. De gemeente Oegstgeest ver plicht zich hiermee de hulp aan landbouwprojecten in Sierra Leone voort te zetten. (f0to Holvast) Oegstgeest tekent contract voor Sierra Leone OEGSTGEEST - De Oegstgeester burgemeester Scheenstra heeft gisteren zijn handtekening gezet onder een contract waarin de ge meente zich verplicht de medefi nanciering van het Teko-land- bouwproject in Sierra Leone voort te zetten. De andere ondertekenaar was Cebemo ontwikkelingssamen werking. Vanuit Sierra Leone was om die voortzetting gevraagd. Eerder al had de Oegstgeester gemeenteraad bepaald dat de Oegstgeester hulp structureel moest zijn. Afgespro ken is dat de gemeente maximaal lü.000 gulden bijdraagt mits de burgers een bedrag van gelijke om vang bijeenbrengen. De handteke ningen gisteren vormen als het wa re een symbool van een nieuw be gin van nieuwe acties. Hoe die er uit zullen zien en wanneer die hun beslag krijgen, is nog niet bekend. Het project waar het deze keer om zal gaan draaien is een pro gramma van drie jaar dat boeren en schoolverlaters in staat moet stellen met landbouwactiviteiten te beginnen en betere landbouw methoden toe te passen. Van het geld dat van het actie jaar 1985 is overgebleven zullen een maismolen en een rijstpelmo len worden gekocht. De molens verlichten de zware dagtaak van de vrouwen en met de molens kunnen bewerkte landbouwprodukten op de markt worden gebracht waar voor betere prijzen kunnen wor den verkregen. In 1985 bracht de Oegsgeester gemeenschap 60.000 gulden bijeen. Het gemeentebestuur deed daar nog eens een halve ton bij. Aan de contractuele verplichting met Ce bemo werd dat jaar dan ook ruim schoots voldaan. directeur RIO LEIDERDORP - Het Leidse CDA raadslid Wim Bleijie (42) wordt d nieuwe directeur van de Stichtini Rijnlands Instituut voor Onderm mersonderwijs (RIO) in Leidei dorp. Per 1 november volgt Bleiji de vertrekkende directeur J.C. vai Britsum op. Bleijie is sedert 1969 werkzaam als docent economie, hij was daj twee jaar op een meisjeslyceum in Rotterdam. In 1970 begon hij als lel raar aan de meao in Leiden, wat hij tot heden is gebleven. De nieuw! bakken schooldirecteur was er tel vens een aantal jaren stagecoördii nator. Op het RIO hoopt Bleijid nog steeds enkele uren les te kun! nen geven. "Ik wil niet te veel in de directeurskamer opgesloten zit] ten", getuigt hij daarvan. Voorschoten samen op het halfver- harde veld naast de parkeerplaat sen. En als ze even het kunstgras veld van Forescate nodig hebben, hoeven ze maar te bellen. De ge meente is daarentegen 'veel forme ler'. Ze zou het liefst hebben dat de clubs niet spelen en houdt zich vol gens de drie clubs precies aan de begroting. Volgens de clubs zijn de velden veel vaker bespeelbaar bij slim on derhoud. De 186 uur van nu kan zonder mankeren uitgroeien tot 250 uur. Aan de andere kant kun nen ook de kosten omlaag. In be paalde gevallen is dat te verklaren doordat de gemeente dingen niet doet die wel op de begroting staan, zoals het jaarlijks vernieuwen van de bestrating. In andere gevallen geeft de gemeente geld uit aan za ken waar de clubs geen enkele be hoefte aan hebben of die niet direct met het park te maken hebben, overvloedige beplanting bijvoor beeld. Daarnaast heeft de besparing veel te maken met 'de commerciële positie van de clubs'. Zij kunnen mensen 'uitwringen'. Nu al, voor dat het complex klaar is, zouden de bedrijven in de rij staan. De duim schroeven liggen al klaar. Ook zelfwerkzaamheid kan de prijs drukken en de levensduur van zaken verlengen. De hockey club bijvoorbeeld, heeft het kunst grasveld dusdanig onderhouden dat het volgens de clubs een tot twee jaar langer mee kan dan de gegarandeerde tien jaar. In de ge privatiseerde situatie betekent dat: twee jaar extra huur, die men mooi in eigen zak kan steken. De eerstkomende tijd zullen de bezuinigingen vaak cosmetisch zijn. Omdat de gemeente niet wil dat ambtenaren hun baan verlie zen, blijven die hun werkzaamhe den verrichten tot ze een andere baan vinden, met de VUT gaan of er andere afbouw-regelingen ko men'. Als ambtenaren duurder werken dan bedrijven, past de ge meente het verschil bij. Taakverdeling Hoewel de drie clubs samen ope reren, hebben ze een duidelijke taakverdeling gemaakt. Voetbal club Randstad Sport neemt, naast de huidige groene velden, de ex ploitatie van de sporthal voor haar rekening. Dit is logisch omdat het gebouw tegen het clubhuis wordt aangeplakt. Samen met MHC Fo rescate exploiteert ze daarnaast de zes tennisbanen. Forescate, op haar beurt, doet de exploitatie van de drie kunstgrasvelden. De SV Voorschoten doet minder van zich spreken. Wel haalt de club zo'n beetje het groene veld van Fo rescate, dat tegen de Richard Wag- nerlaan aanligt, naar zich toe. Dit komt mooi uit omdat haar club huis dan midden tussen de velden ligt. Ook de nieuwste gebruiker van het sportpark, de honkbalver eniging 'Adegeest', doet het rustig aan. De club investeert niet, maar merkt wel dat SV Voorschoten haar rijksweg 11-veld aan de ande re kant van de bomenrij, gaat mjj- den. CDA-raadslid Leiden wordt VOORSCHOTEN - Twee nieuwe kunstgrasvelden, zes kunstgras tennisbanen voor recreanten en een sporthal van 44 bij 25 meter. Als de Voorschotense gemeenteraad in oktober akkoord gaat, kunnen deze voorzieningen vol gend jaar aan sportpark 'Adegeest' worden toegevoegd. De tennisbanen en de hal kunnen op het halfverharde veld komen, naast de centrale parkeerplaatsen. De kunstgras velden moeten de versleten grashockeybanen langs de Van Beethovenlaan vervangen. door Paul van der Kooij De plannen voor het 10,7 hectare tellende park kosten een kleine 1,7 miljoen gulden. Ruim een derde - hiervan gaat naar de hal met een derzoekt hij de voors bar/buffet, een administratiekan toor, een drukkerij, bestuurs-, team- en kleedkamers, een instruc tie/video/vergaderruimte en moge lijk een sport-medisch centrum met dokter en fysio-therapeut. Tegenover de grote lasten staan extra inkomsten. Doordat de kos ten dalen en het park beter kan worden gebruikt, dalen de jaarlijk se tekorten op het park. Na een pe riode vol aanloop-, innovatie- en onderhoudssubsidies zakken zjj tot onder de 300.000 gulden na 1999. Zonder de veranderingen zou de gemeente er jaarlijks nog steeds minstens 500.000 a 600.000 in moe ten pompen, aldus de clubs. De ge meente heeft het nog niet definitief doorberekend. Ook de drie gebruikers, de Mi xed Hockeyclub Forescate en de voetbalclubs Randstad Sport en SV Voorschoten, varen er wel bij. Zij hoeven hun contributies niet te verhogen en kunnen 'aantrekkelij ke kortingen' bieden aan mensen die verschillende sporten bedrij ven op het park. Het wordt hele maal aantrekkelijk wanneer ook het zwaar verlieslijdende zwembad gaat meedoen. Maar dat is nog al lerminst zeker. Manager Voorwaarde voor het succes is dat de drie gebruikers van het park zelf de bouwers mogen uitzoeken, het onderhoud en de exploitatie in handen krijgen en gezamenlijk in kopen doen. De kosten worden zo gedrukt, terwijl aan de andere kant een bedrijfsmanager voor hoge in komsten moet zorgen. Hij krijgt de dagelijkse leiding en bepaalt wie op welk moment wat gebruikt en tegen welke prijs. Bovendien on- tegens van activiteiten. Zomerkampen, grote manifesta ties, een internationaal voetbal toernooi, bedrijfsdagen, een golfaf- slag: alles kan in een mum van tijd geregeld zijn met de nieuwe kracht. Bestuursvergaderingen zijn amper nodig, de man heeft op papier staan wat gemeente en clubs in hun Stichting sportpark Adegeest hebben afgesproken. Hoewel de gemeente eigenaar blijft van het complex en de ver enigingen gewoon renteloze aflos singen betalen, is dit een heel ver gaande vorm van privatisering. Volgens de betrokkenen is het zelfs uniek in Nederland. De plaat selijke gevolgen zijn in ieder geval groot. Door de komst van de hal kun nen de veel duurdere plannen voor een soortgelijk gebouw naast de huidige sporthal in de prullen mand. Dat komt niet eens slecht uit: volgens de mannen van het sportpark zou de stichting binnen sport alleen maar in de problemen komen door haar tweede sporthal. Ook de tennisclub Forescate, die nu een monopoliepositie bezit, merkt direct wat van de plannen in Adegeest. De eigen plannen om de oude gravelbanen op de lappen, komen in een heel ander licht te staan door de komst van zes 'all weather banen' op nog geen kilo meter afstand. De komst van ten nisbanen in Leiden Zuid-west maakt de situatie er niet rooskleu- De denktank van sportpark Adegeest. Vlnr. Schellevis, Van Dinten, Luns, Fleischeuer en Cornelissen. riger op voor Forescate tennis en het overleg is niet van de lucht. Tarieven De plannen met het sportpark ontstonden nadat de Voorschoten se sporttarieven jarenlang flink stegen. Zo toonde de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond onlangs aan dat de Voorschotense voetbal clubs bijna twee maal zoveel beta len voor een groen grasveld dan een gemiddelde Nederlandse club (9800 tegen 5000 gulden). Daar tegenover staat dat ze hun clubhui zen in eigendom hebben en ze daar dus flink aan kunnen verdienen. Deze opbrengsten zijn echter niet hoog genoeg om de contribu ties zo laag te houden (Forescate is de één na goedkoopste hockeyclub in de regio en bij SV Voorschoten en Randstad Sport stegen de con- VOORSCHOTEN - Een week voordat de Voorschotense poli tieke partijen nogmaals praten met de 'oplappers' van sport park 'Adegeest', hebben zij nog geen definitieve standpunten ingenomen. D66 moet de zaak nader bestuderen en de CDA- fractie zal haar standpunt mede laten afhangen van de gegevens die 2 september vrijkomen. Het gaat hierbij om een financiële doorberekening van wethouder J.D. van Dalen (financiën). De WD-fractie staat in begin sel positief tegenover privatise ringen, maar wil goed onderzoe ken hoe duur de zaken uitpak ken voor de gemeente. Ook de bestuurlijke structuur heeft haar grote aandacht, terwijl ze best wil bekijken of ook het zwembad, al dan niet in gepri vatiseerde vorm, bij de plannen kan worden betrokken. Met veel belangstelling kij ken de liberalen ook naar de le denvergadering van SV Voor schoten op 15 september. Dan moeten de leden zich uitspreken voor of tegen de plannen. De WD houdt er rekening mee dat de club, die een stijgend aantal leden heeft, bedenkingen heeft tegen een samenwerking met 'zwakkere broeders'. De PvdA/PPR-fractie zet dui delijke kanttekeningen bij pri vatiseringen. Ze is bang dat de risico's op de langere termijn bij de gemeente komen te liggen en vraagt zich af of het gelukkig is dat een private organisatie met gemeenschapsgelden een monopoly-positie opbouwt. De overwegingen wijzen niet op een afwijzing. De partij bekijkt de voorstellen zakelijk. Dog ma's komen er niet aan te pas. tributies de laatste jaren niet). Van daar de grote aandacht voor zelf werkzaamheid en sponsoring. Overal staan bij Randstad Sport borden en geen bal is ongespon- sord. Laatst zat de vereniging zelfs in een impasse omdat ze teveel sponsors had. Ook de zelfwerkzaamheid bloeit. Leden repareren daken, maken velden schoon en schilderen. Toch kan dat niet zomaar doorgaan, zon der vorm van professionalisering. Premier R. Lubbers zette de clubs op het spoor van de privatisering. Samen met raadsleden, leden van de functionele commissie voor sport en recreatie en vertegen woordigers van de verenigingen binnen- en buitensport vormden ze een groot comité. In 1983 en 1984 werd gestudeerd, in 1985 kwam een rapport uit. De gemeenteraad oordeelde dat privatisering mag in dien het de gemeente niets extra kost en er geen arbeidsplaatsen vervallen. Probleem was dat het rapport zich alleen richtte op het instandhouden van de huidige ac commodaties, waar al zulke tekor ten op zijn. Concurreren Indien je, zoals de gemeente, de tekorten wil terugschroeven is er meer nodig. En de hockeyclub Fo rescate nam een gewaagde stap. Zonder met de voetbalclubs te hebben overlegd, ontvouwde ze in het rapport 'Quo Vadis II' ruwweg de plannen die nu ook voorliggen. Kreeg ze na de eerste aflevering van 'Quo Vadis' het veelbesproken kunstgrasveld, het vervolgrapport had niet minder succes: na twee keer praten deden Randstad Sport en SV Voorschoten mee en kwa Holvast) men er uitgebreide discussies met ambtenaren en dagelijks bestuur ders. Het enthousiasme bij de sporters kwam niet uit de lucht vallen. Vooral Randstad Sport dacht al langer aan een bredere opzet, om- ni-modellen genaamd. In een tijd vol vrije uurtjes, dalende ledenaan tallen, een vergrijzende bevol kingsopbouw en een inkrimpend jeugdaanbod moeten clubs meer en inviduelere sporten bieden op meer momenten, het hele jaar door. Wanneer clubs dat niet doen, verliezen ze de concurrentieslag en gaan ze kapot. In het sportpark zoals het er nu ligt, hebben de clubs een beperkt aanbod. Randstad Sport en Fores cate mogen dan lichtmasten heb ben, de velden zijn niet altijd even bespeelbaar. Neem nou Forescate. Doordat de club 'maar' één kunst grasveld heeft en de twee oude, groene velden niet al te vaak be speelbaar zijn, moet regelmatig ge traind worden tot half twaalf 's avonds, met twee tot drie teams op een veld. Prestaties daalden en thuiswed strijden moesten vaak in andere gemeenten worden gespeeld of worden verschoven. Dit was vooral voor titel- als degradatiekandida ten vervelend en had tot gevolg dat de gezellige activiteiten die norma liter in mei plaatsvinden, de mist in gingen. De uitgestelde wedstrijden moesten even worden ingehaald. Veel leden lieten hierop weten: 'Zeg hé, dat kan niet meer'. Ook voetbalclubs moeten vaak heel wat schuiven. Conflicten Onderling is er veel te regelen. Zo spelen Randstad Sport en SV

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2