Waarom zou ik zo'n prototype worden'? 'Ik kook, ik rijd en doe de techniek' De 'country and eastern' van Mathilde Santing, zaterdag op Werfpop fNabokov gepubliceerd in de Sowjet-Unie Pensioenfonds voor mime m —WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 KUNST PAGINA 21 Opwinding over 'Penis Symphony' KEULEN (AFP) - In Keulen heerst deining naar aanleiding van de premiere voor Europa op zondag van de 'Young Penis Symphony' van de Koreaan Nam June Paik, waarbij het be treffende orgaan op het po dium te zien zal zijn. De climax van het werk be staat er namelijk uit dat tien jonge acteurs met hun erectie de papieren schermen doorbo ren waarachter zij staan opge steld. "Men zou zoiets geen kunst mogen noemen als je er op straat voor wordt opgepakt we gens schennis van de eerbaar heid", luidde het commentaar op straat. Wulf Herzogenrath, de regis seur van het stuk, verwacht geen schandaal. "Ik kan me niet indenken dat zoiets nu nog de gemoederen verhit", zegt hij. Het programma van Werfpop, zaterdag in het Van der Werfpark in Leiden: 14.00 uur Cadillac Walk, rock en blues uit Leiden. 15.30 uur The Slumbers, rock uit een Belgische garage. 18.00 uur Het Mathilde Santing Ensemble. 20.00 uur De Div, Delfts, hard, hoekig en dansbaar. 22.00 uur Blaine Reiniger, voormalig violist van Tuxedo Moon. Toegang gratis. LEIDEN - Ze lijkt er huive rig voor om al te expliciet te r [Jijn in haar beweringen. )0Jj'Waarom zou ik ook voort- drdurend uitspraken moeten ^e<doen over mijn muziek? Ik muzikante, geen popre- ^pensente". Mathilde San ering treedt zaterdag met vijf man sterke ensem ble op tijdens Werfpop. Aan vooravond van het uitko- nen van haar eerste LP. stel JchUathilde Santing, geboren in '58, °jrok aanvankelijk in haar eentje de(loor het land. Ze zong, begeleid ./Ifloor een muziekmachine (compu- 'bojerritmebox annex synthesizer), oojiaar versies van nummers als 'Be- wjünd a painted smile' (The Isley ^brothers), 'The gentleman is a do- 'be' (Hammerstein en Rodgers) en dream goes on forever' van 2Todd Rundgren. ,pijoor Wim Brands enj Deze nummers stonden ook op i0<haar debuut 'Mathilde Santing', een mini-elpee. Bekend was ze „vooralsnog alleen in kleine kring, toaarin kwam verandering na een optreden in het programma van feonja Barend en na in het voorpro gramma van Randy Newman ge- fyEpeeld te hebben. Ze was niet op- ieens echt beroemd, maar had toch jwel een legertje fanatieke fans ach- ter zich die zwoeren bij haar stem geluid. Inmiddels had de zangeres haar vaste compaan, de muziekmachi- r"jie, vaarwel gezegd. Ze liet zich be geleiden door twee ex-leden van de Amsterdamse band de Tapes, Rolf 7 jHermsen en Michiel Brandes. En Pp haar tweede mini-elpee, 'Water under the bridge', werd gebruik gemaakt van onder meer een staande bas, een viool en een harp. - Op de vraag wat voor een zange res ze is, antwoordde Mathilde )r(5anting ooit: "Ik behoor niet tot^e die hun eigen compo s-pities schrijven en zingen. Dat kan niet. Ik kies mijn repertoire uit dingen". Nu zegt ze daarover: "Eigenlijk re js er niets veranderd. Dat ik m'n composities niet schrijf heeft WEA). Werktitel: 'Out of this dream'. "Voordat ik aan deze plaat begon heb ik een eigen band opgericht. Het Mathilde Santing Ensemble. De arrangementen van de band vormen de muzikale ruggegraat van de plaat. We zijn met z'n zes sen. Twee drummers, waarvan er een ook viool speelt, een contrab assist, een gitarist, een violist die ook gitaar speelt en ikzelf'. Dat Santing nu optreedt met een band zal sommige mensen mis schien verbazen. Ooit zei ze im mers: "Mijn stem is niet geschikt voor het echte popwerk. Het beviel me niet om met bands op te treden. Altijd slechte installaties waar ik nauwelijks bovenuit kon komen". Waarom nu opeens wel een band? "Er is natuurlijk wel wat veranderd: ik ben nu de frontlady, ik moet begeleid worden. Toenter tijd had ik natuurlijk nooit zo'n po sitie kunnen krijgen. En boven dien is m'n stem krachtiger gewor den. Ik kan er bovenuit komen, hoewel het een probleem blijft, ter wijl we niet eens echt popmuziek spelen". Geen popmuziek, wat dan wel? "Het hangt tussen een heleboel dingen in; het is in elk geval geen harde popmuziek. Het is een men geling van popmuziek, jazz, volks muziek en klassiek. Dat is voor een deel het gevolg van het feit dat de bandleden uit verschillende rich tingen komen". Een muzikale hutspot als het wa re? "Nee", zegt Santing. "We heb ben van tevoren natuurlijk wel een duidelijk ontwerp gemaakt. Het is niet zo dat elk nummer een ander jasje heeft. We hebben telkens combinaties gemaakt van de ele menten die ik noemde; in elk num mer voert een bepaald element de boventoon, maar alle composities Mathilde Santing: „Bestaande nummers naar je eigen hand zetten, dat vallen uiteindelijk onder dezelfde is ook al een hele uitdaging". niets te maken met angst, denk ik. Ik heb er nu eenmaal voor gekozen om veel van m'n management zelf te doen en dat is veel werk. Als ik de tijd had, dan zou ik wel eigen nummers kunnen maken". "Misschien ontbreekt het me wel aan zelfvertrouwen. Ik vind trou wens dat die eigen nummers goed moeten zijn. Je moet in elk geval niet op een simpele manier iets toe voegen aan het al bestaande reper toire. En ik denk niet dat ik op dit moment in staat ben om zelf sterke dan houd ik het het liefste op coun try and eastern. Die kreet gebrui ken we zelf ook wel eens, hoewel die term geen betrekking heeft op alle nummers". Hand Nee, heimwee naar de machine heeft ze niet. "Toen iedereen jubel de over mij en die machine zat ik al te snakken naar echte muzikanten. Ze wisten trouwens niet wat voor een machine dat nu precies was; nu nog niet. Ik wist in elk geval al snel dat ik met die machine niet veel verder zou komen; allerlei nummers kon je er niet mee spe len. Er werden bijvoorbeeld veel teveel grondtonen geproduceerd door het apparaat en nooit eens een tegenmelodietje". 'Out of this dream' sluit volgens Santing goed aan bij haar vorige platen: de sfeervolle nummers zijn ruim vertegenwoordigd, "hoewel we in dit stadium nog niet hele maal weten wat er op de plaat komt en in welke volgorde". Waar aan ze zich haast toe te voegen dat haar stem lager is geworden. Het geluid is dus anders dan op haar debuut, "want dat lijkt wel een speelgoedplaatje". Sommige mensen zouden graag zien dat Mathilde Santing wat agressievere muziek maakte, min der zwijmelend. "Die kritiek is niet belangrijk voor mij. Ik kan me wel voorstellen dat mensen willen dat ik echt even goed uitpak. Heftiger ben, minder introvert. Maar aan de andere kant: hard zingen wil ik ei genlijk niet omdat...hoe moet ik het zeggen...ik voel me dan toch een beetje afglijden naar een ander cliché. De popzangeres, zoals ie dereen haar ziet. Waarom zou ik nou ook weer zo'n prototype moe ten worden?" "Ik zou overigens graag een swingende soulplaat willen ma ken. Maar ja, dat is een moeilijk project voor mij. Vind maar eens goede nummers. Ik bedoel, dat kost je zoveel tijd". Europa De grote doorbraak - hoopt ze daarop? "Als ik doorbreek", ant woordt Santing, "dan zou ik het liefst in Europa willen doorbreken. Aan Amerika, aan Amerikanen, heb ik een gruwelijke hekel; dat zijn zulke oppervlakkige types. Nee, dan vind ik Europa toch aan trekkelijker. Maar of het gebeurt, ach". Voor het grote avontuur - wat dat ook moge inhouden - is de muzi kante in elk geval niet bang meer. Hield ze aan het begin van haar carrière grote platenmaatschappij en bewust op een afstand, nu heeft ze via haar firma Megadisc een contract met WEA. "Indertijd was ik er nog niet aan toe. Ik wist toen nog niet eens of ik wilde doorgaan in de muziek. En dan kunnen anderen wel zeggen datje het ijzer moet smeden als het heet is, maar daar houd ik toch niet van, wantje schiet er niets mee op. Alleen maar in zee gaan met een platenmaatschappij omdat zij jou willen hebben, dat is onzin. Je moet alles op een rijtje hebben, an ders word je een eendagsvlieg". Van haar nieuwe band verwacht Santing veel. Ze gaan in elk geval: een half jaartje toeren. Ziet ze niet op tegen het Nederlandse clubcir cuit? "Maar we spelen niet alleen in Nederland", antwoordt ze lichte lijk verbaasd. "Ik denk dat er ge noeg mogelijkheden voor ons zijn om ook in andere landen op te tre den". composities te maken. Daarom geef ik liever mijn interpretatie van een al bestaand nummer. Iets naar je eigen hand zetten, dat is ook al een hele uitdaging. Of ik zing iets dat voor mij geschreven is". Dream In januari verschijnt, als alles meezit, de eerste LP van Santing. (In Nederland waarschijnlijk uitge bracht door Megadisc, distributie voor de rest van de wereld heeft Welke noemer? Na een korte pauze antwoordt de zangeres dat ze dat eigenlijk niet kan zeggen. "Bovendien", zo vervolgt ze, "is dat mijn job niet. Ik wil ook hele maal niet dat het mijn job is. Waar om zou ik mezelf dwingen om een afstandelijke, relativerende hou ding aan te nemen, zo'n houding die je in staat stelt om te zeggen: dat is nou typisch...". "Maar", zo besluit ze deze korte uiteenzetting, "als ik mijn muziek dan per se zou moeten benoemen, Popsong tegen drugs LONDEN (AP) - De jongste uiting van de liefdadigheidspop richt zich na de honger en de armoede met ingang van dinsdag op de bestrij ding van de drugs. Thompson Twins, Elton John, Dire Straits, Matt Bianco, Duran Duran, David Bowie en vele anderen slaan de handen in elkaar in het liedje 'Mu sic Change the World' om de jeugd ervan te doordringen dat het ge daan moet zijn met het drugge bruik. De opbrengst van het als video clip uitgebrachte nummer is be stemd voor de Young Men's Chris tian Association. De tekst en mu ziek van het liedje zijn geschreven door de 8-jarige Australische scho lier Brendan Woithe. Lorca-manifestatie AMSTERDAM (ANP) - In theater De Balie in Amsterdam wordt van 10 tot en met 14 september een Lorca-manifestatie gehouden. Fe- derico Garcia Lorca, schrijver, dichter, tekenaar en componist, werd aan het begin van de Spaanse Burgeroorlog, nu vijftig jaar gele den, omgebracht. Behalve lezingen en dansen zal op 11, 12 en 13 sep tember de tragicomedie van Don Cristobal en Dona Rosita worden opgevoerd. Ian Gibson, de uit Ier land afkomstige en nu in Spanje wonen biograaf van Lorca houdt op 14 september een lezing. De ma nifestatie is georganiseerd door de Stichting Literaire Acitiviteiten Amsterdam en wordt geopend door de Spaanse ambassadeur in Nederland. UTRECHT - Vastberadenheid en zelfspot: Steven Pekelharing. Rondrijdend in een oude toef bus verleent hij zijn diensten aan thea tergroepen, die hij daarmee een hoop kopzorg bespaart. Hij signa leerde dat de acteurs elke keer op zoek zijn naar de goedkoopste technici, het goedkoopste busje en het goedkoopste eethuisje, op zoek dus naar het ei van Columbus. Hij dacht: als ik ze het ei aanbied hoe ven ze er niet meer naar te zoeken. Sinds hij op 17-jarige leeftijd het Overijsselse dorpje Nijverdal ver ruilde voor Utrecht is er heel wat gebeurd in zijn leven. De smaak van het theater kreeg hij te pakken door de voorstellingen van Vios in het plaatselijke openluchttheater. In de stad met 45 professioneel opererende theatergroepjes con stateerde hij dat groepen hoge on kosten moeten maken om vrijwel voor niets te kunnen spelen. „Ik dacht ze te kunnen helpen door ze tegen betaling van een ho norarium een theaterbus beschik baar te stellen. Daarin is ruimte voor vervoer van decors, er zijn eettafels, die ook als bedden kun nen dienen en er is een compleet ingerichte keuken. Ik ben de chauffeur en ik zorg voor het eten. Bovendien verzorg ik de techniek in het theater. Niet voor niets ben ik van huis uit theatertechnicus". Voor 4500 gulden kocht Steven een afgedankte bus van de ver voersmaatschappij Centraal Ne- MOSKOU (AP) - Het Russische '64' heeft een ge: van de memoires van Vladi- Nabokov gepubliceerd en de •gjooit verguisde auteur als een mees eer op het gebied van taal en meta foren bestempeld. Nabokov stierf negen jaar geleden. De publicatie van het 2.000 woor- •r'den tellende deel van Nabokov's 'l memoires lijkt onderdeel van een onderhuidse verandering in het "Russische culturele leven, waarin ®!xie rehabilitatie van eens door de -autoriteiten verguisde auteurs op gang komt. Aangemoedigd door de naar hun ^gevoel toegeeflijker houding van de autoriteiten ten aanzien van het van Nabokov heeft de redac- Jtie van schaaktijdschrift '64' beslo eten als eerste iets van Nabokov te publiceren, aldus een welingelich- |te bron. Gekozen werd voor een 'veilig' thema: schaken, een van Nabo- kovs favoriete onderwerpen. Aan vankelijk ondervond de redactie nogal wat problemen bij het vin den van een beroemde Russische schrijver die zich over het voor woord zou willen buigen. Uiteindelijk werd het excerpt in de augustusuitgave van '64' gepu bliceerd met een uitermate loven de inleiding van de populaire dich ter Fazil Iskander. Het betreft een gedeelte uit het in 1974 onder de Engelse titel 'Look at the Harle quins' gepubliceerde boek, dat aanvankelijk in 1954 in het Rus sisch was uitgegeven. In dit verhaal worden de laatste dagen van Nabokov in Parijs be schreven voordat hij met zijn fami lie in 1940 naar de VS vertrekt. Zijn pogingen om een ingewikkeld schaakprobleem op te lossen z\jn Steven Pekelharing, mobiele eenheid voor het theater door Joh. m. Pameijer derland, die 670.000 kilometers achter de wielen had. Maar bussen zijn pas bij anderhalf miljoen kilo meter afgeschreven. Hij kon dus even voort. Vrienden hielpen hem bij de ombouw van het vehikel, dat nu, ingekort, dienst doet als een volledig ingerichte theaterbus, waarin gegeten, geslapen, gesch minkt en vervoerd kan worden. In middels heeft Steven er zijn geïn vesteerde kosten bijna mee terug verdiend. „Ik begon met theater te werken in de tijd van het Festival of Fools. Een psychologische test destijds had al uitgewezen, dat ik een dienstverlenend mens ben, die om gang met anderen belangrijk vindt. In die zin is wat ik nu doe ideaal: de techniek in combinatie met theatermaken". „Ik ben in de techniek gerold via het Utrechtse Muziekcentrum Vre- denburg, waar ik aanvankelijk als koffiejongen en kaartjesscheurder werkte. Zo kon ik doorstromen naar de lichttechniek. In het thea ter leer je omgaan met spots. Dat deed ik één jaar: USO (Utrechts Symfonie Orkest), jazzconcerten, pop. Dat laatste met die lichtflitsen is heel vervelend". Youp van 't Hek „Vanuit Vredenburg heb ik een jaar met Cabaret de Nar rondge reisd. Tegenwoordig is dat Youp van 't Hek. Dat betekent 150 keer dezelfde voorstelling. Terwijl ik graag improviseer. Youp had toen een speelgoedbeertjc in zijn voor stelling. Dat zette ik na afloop er gens neer en soms werd dat verge ten. Daar zat je in de volgende schouwburg om verlegen. Het is wel gebeurd dat ik voor de voor stelling bjj de buren aan de over kant van het theater een beertje ben gaan lenen om Youp zijn voor stelling niet in 't honderd te laten lopen". een allegorie voor de moeilijkhe- „Toch kwamen we tot de conclu- den die hij ondervond om uit het sie dat Youp andere eisen aan een door de Duitsers bezette Parijs technicus stelde dan ik hem kon weg te komen. geven. Het organiseren van spekta- Steven Pekelharing: „Ik ben een dienstverlenend Wladimir Nabokov. (archieffoto) kels lag me beter. Eén keer heb ik de Amsterdamse Kleine Komedie afgehuurd en veertig artiesten op het podium gezet. Om vijf uur heb ik voor die veertig man staan ko ken. Ik had ze vanuit alle hoeken bij elkaar gescharreld, rond een travestiegroep uit Groningen". „Toen ben ik ook begonnen met een theatercontactorgaan in Utrecht, omdat ik merkte dat ie dereen langs elkaar heen werkte. Zo is ook dat idee met die bus ont staan. Mijn bedrijfje heet 'Othello'. Ik dacht dat ik daar best duizend gulden per maand mee kon verdie nen. Dat maakte me onafhankelijk van uitkeringen". „In het verleden heb ik van alles gedaan: technische klusjes, men sen van Schiphol halen en bren gen, affiches plakken, folders uit delen. Ik ben zelfs nog even bar keeper geweest in het jazzcafé De Tor in Enschede. Zo raak je van al le markten thuis. Bovendien kan ik aardig koken en ik slaag er prima in om op korte termijn levensmid delen in te slaan voor een maaltijd, die een paar uur later moet staan te dampen. Die eigenschappen kun je allemaal verenigen met de theater bus". „Ik kan de bus voor honderd gul den per maand stallen in Maarsse- veen en ik rij er zo'n zestiendui zend kilometer per jaar mee. Afge lopen twee jaar heb ik een kinder theatergroep gereden. Vorig jaar zomer vervoerde ik een Japanse theatergroep door Europa. Ik had ze leren kennen tijdens een thea terfestival op Terschelling. Met ne gen mensen en twintig kubieke meter decor ging het van Keulen tot Marseille. Afgelopen voorjaar had ik De Hef, een Rotterdams project. In Utrecht heb ik inciden teel nogal wat groepen gereden. Maar er wordt nog niet echt veel gebruik van gemaakt". „Deze zomer heb ik een paar ver zoeken moeten weigeren, omdat ik zelf die veertig voorstellingen in openluchttheaters van „Botavoski Kinzai" heb georganiseerd en waarmee ik vandaag en morgen te rug ben in Nijverdal. Ik had de bus zelf nodig voor het vervoer van veertien acteurs en al de decors langs veertig openluchttheaters in Nederland. Maar daarna ben ik weer volop beschikbaar." AMSTERDAM (ANP) - Na gerui me tijd van inspanningen is deze week het Pensioenfonds voof de mime opgericht. Het bestuur wordt gevormd door drie leden na mens de werkgeversorganisatie Mimecombinatie en drie namens de Kunstenbond FNV. Dit heeft de kunstenbond vandaag meege deeld. Het voorzitterschap en vice- voorzitterschap wisselen jaarlijks tussen een vertegenwoordiger van de werkgevers- en een vertegen woordiger van de werknemersor ganisatie. De eerste voorzitter is kunstenbondvoorzitter Hans Bos winkel. Mimecombinatie en kunsten bond hebben al een tijd gezamen lijk geijverd voor het tot stand ko men van een pensioenregeling voor de mime. De enige barrière die daarvoor nog bestond was het ontbreken van de financiële mid delen waaruit de gesubsidieerde mimegezelschappen hun werkge versaandeel konden bekostigen. Sinds het ministerie van Sociale Zaken kort geleden bekend maak te vijf procent van de loonsom van de mimegezelschappen daarvoor beschikbaar te stellen is een be langrijke stap gezet bij het nemen van die barrière. De vijf procent is weliswaar lang niet genoeg om het werkgeversaandeel in de pensioen premie te bekostigen, maar het overleg wordt op dit punt thans met het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur voortgezet, aldus de kunstenbond. Reeds eerder bereikten Mime combinatie en Kunstenbond FNV overeenstemming over de inhoud van het pensioenreglement. 1(1) Sing our own song - UB 40 2 2) Ti sento - Matia Bazar 3(3) Holiday rap - MC Mi- ker G DJ Sven 4 4) Who's Johnny - El De- barge 5(7) Sweet freedom - Mi chael McDonald 6(5) Nasty - Janet Jackson 7 (8) Let's go all the way - Sly Fox 8 (12) Move closer - Marilyn Martin 9(6) Papa don't preach - Madonna 10 (16) The lady in red - Chris de Burgh 11 (20) Every beat of my heart - Rod Stewart 12 (34) The way it is - Bruce Hornsby the Range 13 (14) What have I done for you - King MC 14 (10) Lessons in love - Level 42 15 9) The edge of heaven - Wham 16 (22) Borrowed love - SOS Band 17 (17) Dancing on the ceiling - Lionel Ritchie 18 (15) Hunting high and low - Aha 19 (11) My favourite waste of time - Owen Paul 20 (13) Close to perfection - Mi- quel Brown 21 (26) Poaranoimia - The Art of Noise 22 (30) The final countdown - Europe 23 (40) I want to wake up with you - Boris Gardner 24 (19) I can't wait - Nu Shooz 25 (18) Disco samba - Two Man Sound 26 La France - BZN 27 (31) Oh people - Patti La- belle 28 (25) Higher love - Steve Winwood 29 (24) Happy hour - The Hou- semartins 30 (32) Dreamtime - Daryl Hall 31 Bolero - Fancy 32 (23) Too good to be forgot ten - Amazulu 33 (27) Falling in love - Miami Sound Machine 34 (21) Fight for ourselves - Spandau Ballet 35 (38) Ratsmodee - Danny de Munck 36 (37) Do ya do ya - Saman- tha Fox 37 Hollandse rep - Haagse Harry Hollandse- veldse Hendrik 38 Glory of love-Peter Ce tera 39 Waiting to see you - Dan Hartman 40 (36) Zandvoort - Pasadena Dream Band

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21