'Vakbonden zijn nog veel te ouderwets' Modestijlen in ons land boerenkool met spruiten Achtergrond Harare in afwachting niet-gebonden landen Velema weer voorzitter synode WOENSDAG 27 AUGUSTUS 19B6 PAGINA 15 DEN HAAG - "Natuurlijk kampen de vakbonden met ledenverlies", constateert ir. W.J. Ter Hart zonder een spoor van verbazing. De voorzitter van de vereniging van werkgevers in de metaal- en elektronische indus trie (FME) vervolgt: "Wanneer mensen in de onderne mingen hun hersens gaan gebruiken, beter gaan werken en zien dat de vruchten daarvan niet alleen de aandeelhouders ten goede kómen, dan vinden ze bij de collectivistisch ingestelde vakbonden niet de grote creativiteit die ze zoeken". Het klinkt cynisch, maar het is ir. Ter Hart bloedige ernst: de mon dige medewerker van de toe komst zoekt een heel ander soort industriële vakvereniging. door Marien van den Bos en Peter de Vries Ter Hart stapt voigenae maana op als voorzitter van de FME, na acht jaar van niet aflatende cao- strijd met de vakbonden. Zijn verschijning was soms al vol doende om de tegenpartij in lich te staat van razernij te brengen. De oorzaak: Ter Hart steekt zijn opvattingen niet onder stoelen of banken, maar verwoordt ze bij voorkeur op krasse manier. Zo ook dit keer, in een klein kamer tje van het Haagse Promenade hotel: „Ik hoop maar dat mijn opvolger nog meemaakt dat de vakbonden verstandiger wor den". Malaise Van huis uit is de nu 63-jarige Ter Hart werktuigbouwkundige met speciale belangstelling voor de organisatie van bedrijven. Na een loopbaan die voerde door een tapijtenfabriek, een raffina derij, een fabriek voor gasver- warmingsapparaten, een bouwer van zware apparaten en de ka mers van de Raad van Bestuur van een fabriek voor landbouw werktuigen, werd Ter Hart in 1978 voorzitter van de FME. Twee dingen troffen hem daar: het ontbreken van een duidelijk beleidsplan, en de malaise-stem- ming waarin de metaalelektro- industrie verkeerde. Met de meer dan duizend on dernemingen, toen nog goed voor meer dan 300.000 ba*en en een miljarden-omzet, ging het uitgesproken slecht. „In '78 vroe gen eigenaars mij of ik een goede koper wist voor hun bedrijf. Nu zien ze het weer zitten, en willen ze de ruimte krijgen om zich te ontwikkelen. Een belangrijk suc ces dat we hebben geboekt, is dat de loonkosten per eenheid produkt weer op het niveau van 1978 liggen". Beleidsmatig is de FME ster ker in haar schoenen komen te staan. „Ik heb, ook als 'echte' on dernemer, altijd met een plan voor de toekomst gewerkt. In 1978 was het geijkte patroon nog dat de vakbonden eisen stelden, wij reageerden door 'nee' te zeg gen, en we werden dan later er gens over de streep gehaald. Ik heb aan zo'n re-agerende hou ding altijd een broertje dood ge had. Nu is het zo dat wij ons be leid formuleren, eigen verlan gens op tafel leggen, en er eigen lijk van de andere kant van de tafel steeds minder nieuws komt. Behalve dan wat gezigzag rond het ,atv moet'-thema". Kabinet-Lubbers Een nieuwe wolk aan de wat zonniger hemel vormt het twee de kabinet Lubbers. „Ze houden, nu, in tegenstelling tot vier jaar geleden, te weinig rekening met de marktsector als motor van de economie. De inspanningen van bedrijven op terreinen als tech nologie, research en ontwikke ling, scholing en training, vergen vermogens. En dit kabinet kon digt een lastenverzwaring aan! De economische groei zal zo vol gend jaar worden afgeremd, en dan zien we dat het paard achter de wagen is gespannen. Ik be grijp die meneer die op de lege schatkist zit wel, maar dit beleid is fout, is eigenlijk heel erg". Het is ook „kortzichtig" dat er geen geld is uitgetrokken voor een verkleining van het verschil tussen netto- en brutoloon, meent Ter Hart. Dat betekent dat er meer druk op loonsverhogin gen buiten de cao komt te liggen en dat elke verbetering van de welvaart van de werknemers door de bedrijven betaald zal moeten worden. En dat tast de concurrentiepositie aan. Een be lastingverlaging had die spiraal kunnen doorbreken, meent Ter Hart. Ongemerkt is Ter Hart („Ik ben ook maar een broodetende profeet") daarmee weer terug bij zijn favoriete onderwerp: de ver houdingen tussen werkgevers en arbeiders en het feit dat die woorden alleen al volstrekt ver keerd en achterhaald zijn. Hij spreekt liever van ondernemers en medewerkers. De technologi sche ontwikkelingen gaan tegen woordig zo snel, dat het voor een bedrijf dat in de internationale concurrentiestrijd overeind wil blijven van essentieel belang is goed na te denken over de orga nisatiestructuur en -cultuur van de onderneming. Hiërarchie De mondigheid van de beter opgeleide werknemer moet door de manager niet meer als een be dreiging gezien worden, maar juist gebruikt worden. „De on dernemingsleiding kan het in z'n eentje nu toch al niet meer alle maal overzien. De manager moet meer gaan luisteren, mensen aanmoedigen kritiek te hebben, coördineren en stimuleren dat de medewerkers bezig zijn met de verbetering van het produktie- proces. Dat werkt veel beter dan instructies geven, de hierarchi- Ir. W. J. Ter Hart stapt op als voorzitter werkgeversbond FME: sche, paternalistische methode, van vroeger". - Dat is toch een typisch werk geversstandpunt? „Welnee, waarom?" - Omdat U zegt: geef die intel ligente arbeider meer inspraak, dan wordt er beter geprodu ceerd. „Nee, dat tijdperk van de te genstelling tussen werkgever en werknemer is misschien nog wel niet helemaal voorbij, maar dat gaat wel over. 't Is doodjammer dat men dat bij de vakbeweging nog niet begrijpt en uit „blijft, gaan van het idee van het oude' kapitalistische stelsel. De belan gentegenstellingen die blijven, moeten we in de toekomst op ba sis van overleg oplossen. Dat is de ideologie. De materialistische grondslag ervan is dat we zo een betere concurrentiepositie berei ken". "Luister nu eens. Iedereen wil graag beter werken; dat is puur menselijk. Dat kan alleen maar, wanneer je mensen aanmoedigt kritisch naar het produktiesys- teem te kijken. Nu blijft 60 tot 80 procent van de hersencapaciteit in het bedrijfsleven braak lig gen". Zonder het met zoveel woor den te zeggen, constateert Ter Hart dat „de mondigheid en me dezeggenschap die de bonden al jaren propageren en die nu voor een groot deel gerealiseerd is", zich tegen de vakverenigingen zelf aan het keren is. De ge schoolde medewerker kan in het bedrijf zelf z'n eigen boontjes doppen, en heeft daarvoor niet meer de collectieve belangenbe hartiger nodig. Die vakbonden moeten zich beperken tot het af sluiten van een globale, landelij ke, kader-cao. Per bedrijf kun nen ondernemingsraad en on dernemer de zaak in de toekomst dan verder regelen. Hij protesteert: „Het is een vals beeld dat wij de vakbeweging buiten de deur van de onderme ning willen houden". Met een knipoog: „Dat willen we wel, maar daar gaat het niet om". „Het draait om het feit dat pro cesverbetering, werktijden en flexibiliteit van de beloning za ken zijn van de mensen die in het bedrijf zelf werken. Ik praat ook over een idee voor de komende tien jaar. Veel ondernemingsra den zouden nu de taak die ik ze toedenk nog niet aankunnen: wanneer in een bedrijf de organi satiegraad 10 procent is en de he le OR toch bezet wordt door le den van de industriebond FNV, is de afspiegeling toch zoek?" - Een afnemende centrale rol voor de vakbonden betekent ook dat het nut van een centrale FME minder wordt? „Nou en? De FME is er voor de leden". - Dat zegt de FNV dus ook. «Maar ik meen het". AMSTERDAM (GPD) „Als ik in een paskamer kom en ik wil mijn broek ophijsen, dan ga ik met mijn kont door de passpiegel en mijn kop vliegt door het gordijntje. Kan ik meteen mooi zien, dat ze op straat naar me staan te lachen. Daar kom ik dus nooit meer". Mode-ontwerper en zakenman Jacques van Gils lardeerde afgelo pen maandag zijn kritiek op het Nederlandse modemanagement en de detailhandel met humoristische opmerkingen. Maar zijn toespraak op een bijeenkomst van de Mode- beurs Amsterdam - Modam - bleef scherp. Van Gils kreeg er de Grand Seigneur, de hoogte mode-onder scheiding die ons land kent, uitge reikt. De mode-ontwerper ontving de onderscheiding, die in 1984 door de Vereniging Nederlandse Mode- beurs werd ingesteld voor zijn ver diensten voor de Nederlandse mo dewereld. De ontwerper nam de gelegen heid te baat om eens flink van leer te trekken tegen de Nederlandse 'kneuterigheid' in de textielbran che. Hij merkte onder meer op: „Eigenlijk is het triest. Mode 'Ne derland' bestaat hélemaal niet. Blpembollen... dat kan nog. Leuke academiestudenten, ja, die bestaan en komen we tegen in Parijs, Lon den en New York. Gevlucht voor de Hollandse worst". "Toevallig houd ik bijzonder van stijl, en dat is al heel wat in dit land. Want in Nederland zeggen ze: .'stijl, laat me niet lachen. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg'. Boerenkool met spruiten". „Maar de mensen doen niet eens gewoon. Ze doen niet wat ze zelf goed vinden, mooi vinden, fijn vin den of lekker vinden. Ze doen een cliché. Ze doen de buurman of buurvrouw, ze doen het werk, ze doen de kerk. Ze doen Jan en alle man, maar niet zichzelf'. Wat Jacques van Gils zelf dan wel doet verklaarde hij als volgt: „Ik wil twee keer per jaar gewoon het wiel uitvinden. Ik trek dan bij voorkeur naar New York en hang daar gewoon een beetje rond. Dan zie ik het beste en het slechtste van deze wereld tegelijk. Daar overvalt en overspoelt mij de wereld. En dan vind ik vroeger of later ge woon het wiel uit. Meer is het niet, mode ontwerpen." Dat hij deze inspiratie wel in New York maar niet in Amsterdam vindt, weet Van Gils aan het ge brek aan bevlogen management in ons land. „Waar is het- bevlogen modemanagement? Wij zouden in ons land het wiel nog eens uit moe ten vinden. En nu met visie, met allure. Zonder gekneuter. Met kwaliteit, met vrijheid, met liefde en overtuiging. Met ballen. En met zijn allen". Hij hield zijn gehoor dan ook voor, dat de modebranche meer moet inspelen op de verschillende marktsegmenten en zich een dui delijker identiteit moet aanmeten. „Disco-jongetjes, pikante dames, Sharks, meisjes, die aan power-lif- ten doen. Meneren die het deftig doen en jonge heren die 'fast' als en 'rhinoceros' door het leven strui nen. Geeft allemaal niks, als je pro dukt maar duidelijk bij de één of andere groep hoort". Dat Jacques van Gils het niet al leen bij kritiek liet, maar een daad werkelijke bijdrage aan de verbete ring van het modemanagement in ons land wil leveren bleek na af loop, toen hij aankondiède, dat hij het geldbedrag van 2500 gulden, behorende bij de Grand Seigneur, nog eens met 15.000 gulden ver hoogde en beschikbaar stelde aan de meest getalenteerde modema- nagement-student, die van deze beurs zou kunnen gaan studeren aan het Fashion Institute of Tech nology in New York, waar hijzelf ook zijn opleiding had genoten. HARARE/ZIMBABWE - In Hara re, de hoofdstad van Zimbabwe, is gisteren het eerste gedeelte van de conferentie van de Beweging van Niet-Gebonden Landèn (NAM) ge- bonnen met de voorvergadering van de ministers van buitenlandse zaken. Maar de hoofdschotel van de conferentie zal pas vanaf 1 sep tember worden geserveerd. Dan maken de tientallen geko zen staatshoofden, zelfbenoemde regeerders en al dan niet via staats grepen aan de macht gekomen mi litaire 'revolutionaire' leiders van ongeveer tweederde van alle lan den op de wereld hun opwachting. Maar de chaos in Harare is nu al compleet. door Ruud de Wit Want alle moeite en inzet ten spijt is iedereen ervan overtuigd dat dit 'dorp' feitelijk te klein is om de conferentie van de Beweging van Niet-Gebonden Landen (NAM) te herbergen en als gevolg daarvan de schijnwerpers van de wereld op zich gericht te hebben. Alle boekingen in de vijf interna tionale hotels zijn reeds van vorige Veek af geblokkeerd en pas na 15 september zullen zakenlieden, toe risten en andere bezoekers aan Zimbabwe weer de gelegenheid hebben om zonder problemen een hotelkamer te vinden. Het is dan ook niet mis, waar Ha rare deze weken mee wordt gecon fronteerd. Ongeveer 15.000 gasten, waaronder ten minste 1000 journa listen, worden er verwacht. En tot de prominente personen die naar de conferentie zullen afreizen, be horen internationaal omstreden en politiek-kleurrijke figuren als kolo nel Muammar Gaddafi van Libië, president Fidel Castro van Cuba, Yassar Arafat van de PLO, Oliver Tambo van de Zuidafrikaanse be vrijdingsorganisatie ANC, en wel licht ook legerleider Desi Bouterse van Suriname. Tenzij de laatste van de prestigieuze trip weerhou den wordt door de binnenlandse guerrilla-acties die de voormalige Nederlandse kolonie al enige tijd teisteren. De NAM heeft iets te vieren. Dit jaar is het namelijk 25 jaar geleden, dat 25 landen gehoor gaven aan het initiatief van de president Tito van Joegoslavië om in Belgrado bijeen te komen. Wat Tito voor ogen stond was een organisatie van lan den, die op een „positieve manier een neutraal blok zouden gaan vor men tussen de NAVO enerzijds en het Warschau-pact anderzijds". Nu, 25 jaar later dus, telt de NAM meer dan 100 aangesloten landen en - niet te vergeten - politieke or ganisaties, die hun aanvankelijke neutraliteits-ideologie verder heb ben uitgebouwd met die „van de solidariteit met de onderdrukten". In woorden belijdt de NAM dan ook een nieuwe economische orde die tot doel heeft de armste landen van de wereld bij te staan in hun Strijd tegen het westerse en voor een deel ook het communistische imperialisme. Sinds de eerste bijeenkomst in Belgrado is de NAM nog zes keer bijeen geweest. Na Cairo (1964), Lusaka (1970), Algiers (1973), Co lombo (1976), Havana (1979) en Ne\y Delhi (1983) volgt nu dus Ha rare. En de keuze van de hoofdstad van Zimbabwe is een nadrukkelij ke aanwijzing, dat de persoon van president Robert Mugabe de afge lopen twee jaar aanzienlijk in inter nationaal prestige is gestegen. Hij heeft de leidende rol in de onderste helft van Afrika van zijn buurman, president Kenneth Kaunda van Zambia, heeft overgenomen. Het gegeven dat Harare de acht ste NAM-conferentie herbergt en dat premier Mugabe op 1 septem ber de voorzittershamer van de In diase premier. Rajiv Gandhi mag overnemen, illustreert oök dat de Zuidafrikaanse problematiek ver reweg het belangrijkste gespreks onderwerp zal vormen. En de ver wachting bestaat dat in' tegenstel ling tot bijvoorbeeld de laatste bij eenkomst in New Delhi, er deze keer een grotere eenheid naar bui ten toe kan uitdragen. Want in New Delhi moesten de NAM-landen zich in talrijke boch ten wringen om een gemeenschap pelijk standpunt in te nemen over het conflict rond de Russische in vasie in Afghanistan, dat toen de hoofdmoot van de discussie vorm de. Door een deel van de NAM-lan den wordt Moskou als de natuurlij ke bondgenoot gezien in de strijd tegen het economische imperialis me, maar juist de Russische inva sie in Afghanistan alsook de Viet- namse bezetting van Kampuchea - landen die allemaal bij de NAM zijn aangesloten - maakten een unanieme slotverklaring een ui terst moeilijke opgave. Ondanks de aanhoudende oorlog tussen eveneens twee van de aan gesloten landen, Iran en Irak, lijkt deze keer een meer eensgezinde opstelling mogelijk. Afgezien van een veroordeling van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië voor hun optreden eerder dit jaar tegen Libië en de aanhoudende agressie, eveneens van de VS tegen Nicara gua, zal nagenoeg iedereen zich kunnen vinden in een felle verkla ring tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Daarbij zullen opnieuw de VS en Groot-Brittan nië worden aangewezen als de gro te boosdoeners die met succes een internationale sanctie-strategie te gen de regering in Pretoria weten te voorkomen. Om de conferentie tot een succes te maken heeft de regering-Muga- be zich de afgelopen maanden uit gesloofd om zich van haar beste kant te laten zien. In een spoedei send bouwprogramma werden 32 luxe villa's uit de grond gestampt, waarin een aantal staatshoofden en hun naaste adviseurs zullen wor den ondergebracht. En eigenaren van bestaande villa's, veelal blank trouwens, hebben genereuze aan biedingen gekregen om hun wo ningen tijdelijk te verlaten. Tegen een vergoeding van 2400 dollar en de mogelijkheid om nog eens 4800 dollar naar het buitenland te kun nen meenemen - tegen normaliter slechts 220 dollar -, hebben vele blanken de kans met beide handen aangegrepen om eindelijk weer eens een luxueuze buitenlandse reis te maken. Maar ook anderszins heeft de re gering van Zimbabwe flink in haar reserves aan buitenlandse valuta moeten tasten. Er is een vollledig nieuwe vloot van Westduitse li mousines aangeschaft, alsook 150 Franse sedans, terwijl de politie de beschikking heeft gekregen over tientallen nieuwe Japanse moto ren, uitgerust met sirenes en zwaai lichten in drie kleuren. In totaal is een budget uitgetrok ken van 45 miljoen gulden, waar aan ook het plaatselijke bedrijfsle ven en een aantal lidstaten welwil lend hebben bijgedragen. Zo heeft het bedrijfsleven auto's, compu ters, telexen, secretaressen en an der personeeel ter beschikking ge steld. Een bedrijf bood zelfs gratis 12 volledig gemeubileerde huizen aan. En van de lidstaten heeft Chi na voor theestellen gezorgd, terwijl Iran tapijten liet overvliegen en Irak ijskasten. De Nunspeetse predikant J. H. Velema (69) is gisteren in de ope ningszitting van de synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken tot voorzitter gekozen. Hij zat al vier keer eerder de sy node voor. In november hoopt hij als, predikant met pensioen te gaan. Eerste secretaris werd ds. P. den Butter uit Middelharnis, tweede ds. J. C. L. Starreveld uit Kampen. Tweede voorzitter is ds. M. C. Tanis uit Sliedrëcht. In een welkomsttoespraak zei de Haagse predikant W. P. de Groot - de synode wordt in Den Haag gehouden dat deze kerk een bewogen periode doormaakt (ethische kwesties, vertrek van predikanten, verschillen in kerk en geloofsbeleving enz.). "De kerk is echter niet van mensen maar van Christus. Daarin ligt ook haar eenheid". "Afgevaar digden brengen geen stém uit namens eigen richting of achter ban, maar handelen in opdracht van de Koning der kerk". Velema was blij met het voor zitterschap. "Na het zuur komt het zoet", zei hij, doelend op de problemen in zijn kerk. Hij hoop te op een open, ontspannen en christelijk beraad. Zichzelf ty peerde hij als een "oude matroos die in het zicht van de emeri- taatshaven nog de woelige ker kelijke zee wordt opgestuurd". Het echte vergaderwerk van de synode begint op 16 september. Aanhouding. De politie van Smallingerland hield in Drach ten een 34-jarige man uit Zwolle aan die de nummers 10 en 12 van het evangelisatieblad 'Evan' aan het verspreiden was. Dat blad wordt uitgegeven door het evan- gelistenpaar Lucas en Jennie Goeree. Het gaat om de num mers die de president van de Zwolse rechtbank had verboden te verspreiden omdat ze kwets- end waren voor joden. De Zwollenaar werd na het op maken van proces-verbaal heen gezonden. Jennie Goeree ver klaarde na het gebeurde, dat de aangehouden man niet behoort tot de 'harde kern' van de evan gelisatie, "want die is ongrijp baar". Ze noemde de versprei ding in Drachten een 'geplande bliksemactie'. Bisdom Rotterdam. Bis schop Bar van Rotterdam heeft de nieuwe priesterraad geïnstal leerd. In tegenstelling tot die van Den Bosch hebben diakens én pastorale werkers uit hun mid den één persoon respectievelijk twee personen aangewezen die als toehoorder de vergaderingen van de raad zullen bijwonen. Na de installatie zei de bis schop in een toespraakje, dat de leden daar zitten op 'algemene ti tel' en dus geen enkele groep ver tegenwoordigen. Leiden. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Har- tebrugkerk zal bisschop Ph. Bar op zondag 28 september om half 11 voorgaan in een pontificale hoogmis. Na de mis wordt tot half 4 een receptie gehouden in het Antonius-clubhuis aan de Lange Mare. Hervormde Kerk: beroepen te Ede W. Westland Putten; aan genomen naar Hoogezand-Sap- pemeer-Kropswolde K. A. Bak ker Hoogeveen; beroepbaar J. P. G. Dijk Groningen. Op de fiets.... Op het internationale con gres van oud-katholieken - tot 30 augustus in de Westfaalse stad Münster - pleitte mr. G. Chr. Kok uit Rotterdam, vice-voorzit- ter van de oud-katholieke syno de, voor meer oecumenische so lidariteit. "Voor onze kerk leverde de deelneming aan het oecumeni sche gesprek in de Wereldraad van Kerken niet alleen theologi sche discussies op, maar ook een geweldige verbreding van de ho rizon", zei Kok. "De oud-katho lieke gemeenschap, bestaande uit welvarende blanke christe nen in West-Europa en Noord- Amerika, kreeg door de oecume ne oog voor rassendiscriminatie, uitbuiting en onderdrukking, ook in de eigen samenleving". (Kok is namens de oud-katholie ken lid van het Centraal Comité (algemeen bestuur) van de We reldraad). Overigens waarschuwde Kok de oud-katholieken, niet met al les tegelijk bezig te zijn. "Als kleine gemeenten hebben wij daar ook niet de deskundigheid en mankracht voor. Wij moeten ons niet laten opjagen. Op de fiets kun je nu eenmaal geen 50 kilometer per uur rijden"/ (De Oud-Katholieke Kerk - ontstaan uit drie katholieke te genstromingen - telt wereldwijd ongeveer 450.000 leden. De 'eer ste onder zijns gelijken' is de aartsbisschop van Utrecht, nu mgr. A. J. Glazemaker. Het inter nationale congres is eens in de vier jaar). Luther. Op 25 september wordt in de 'Lütherhal' in Wit tenberg (DDR) een tentoonstel ling geopend onder de titel 'Maarten Luther in de beeldende kunst'. Aanleiding is een theolo gisch congres met Luther-spe- cialisten uit vele landen. De ten toonstelling - schilderijen, gra fiek, tekeningen, plastieken, me dailles en munten - duurt tot voorjaar 1987. Gevoelens. In de Duitse Bondsrepubliek zijn uitlatingen over religie én levensbeschou wing tot nu toe alleen strafbaar als ze de openbare orde vérsto ren. De regering van de deelstaat Beieren wil daaraan toevoegen: als ze inbreuk maken op gods dienstige gevoelens. Beieren verwijst naar recente gebeurtenissen "waaruit kan blijken dat aanvallen op wat christenen geloven in scherpte zijn toegenomen". Ze doelt daar bij op bepaalde speelfilms en to neelstukken. "Elke grens van to lerantie en respect voor de reli gieuze overtuiging van anderen wordt daarin overschreden". Het voorstel van Beieren staat op de agenda van de Bondsdag voor 26 september. Vervolgens gaat het naar de betrokken com- Eén bekeerling De Duitse zendeling Hein- rich Berg, uitgezonden door een baptisten-zendingsorgansatie voor Zuid-Amerika, heeft in vijf tien jaar werken temidden van een indianenstam in de Brazi liaanse provincie Mato Grosso. zegge en schrijve één bekeerling gemaakt. Dat vertelde hij na te rugkeer. Berg kan niet terug naar de in dianen omdat de organisatie ter bescherming van indianen (Fu- nai), opgezet door de overheid, dat niet wil; indianen mogen niet vervreemd worden van hun cul tuur. Alleen heimelijk zou hij er nog heen kunnen gaan. Berg hoopt nu, dat zijn jonge bekeer ling als evangelist in indiaanse nederzettingen mag gaan werken. De ambtenaren van Fu- nai zijn hem welgezind. Eskimo's. Andere ervaringen dan zendeling Berg heeft zijn collega Kurt Vitt uit het Duitse Siegen - in dienst van de Herm- hutter zending - met de eskimo's in Alaska. De 20.000 eskimo's - met de indianen een minderheid in Alaska - staan volgens hem zeer open voor het evangelie. De helft is nu christen. Vitt is leider van de theologi sche school van de Moravische kerk in het 4000 inwoners tellen de stadje Bethel in Alaska. Daar is het vijftien maanden winter en komt de temperatuur zelfs in de korte zomer nooit boven de 15 graden. Geestelijk gezien is het in Alas ka heel wat beter dan in Europa met zijn leeglopende kerken, denkt Vitt. In Alaska is het heel gewoon, in een kerkdienst vier uur lang bijeen te zijn. Vóór de preek wordt er veel gezongen en vertellen kerkgangers over hun persoonlijke belevenissen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15