'Medaille nu echt verdiend' Topprestaties nodig voor finaleplaats Rood Rush Remise na beste partij in tweekamp Gemeenten tegen alcoholverbod Van Poppel sprint opnieuw naar winst Utrecht huurt Van Noortwijk Rapenburg 120onthaalt hockeyster Martine Ohr Veiligheid voor alles Geen hoofdprijswinnaar in lotto DINSDAG 26 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 9 Emiel Mellaard moet donderdag ochtend 6.90 meter verspringen om zeker van een finaleplaats te zijn. Van Chris Leeuwenburgh wordt zelfs verlangd dat hij met be hulp van de polsstok zijn eigen Ne derlandse record (5.50 meter) flink verbetert. Gisteren werd in Stuttgart de laatste repetitie gehouden voor de openingsceremonie van de Europese atletiek- De technische commissie van de kampioenschappen. Op het oog verliep alles synchroon. (foto anp) EAA heeft namelijk als kwalifica- MANCHESTER (Reuter) - Manchester United maakt elk jaar een bijzondere competi tiestart. Vorig seizoen werden de eerste tien wedstrijden ach ter elkaar gewonhen. Dit jaar startte de miljoenenformatie van Ron Atkinson met twee ne derlagen. De 0-1 bij Arsenal van zaterdag werd gisteren op Old Trafford gevolgd door een ne derlaag met 2-3 tegen West Ham United. De Schotse natio nale spits McAvennie scoorde tweemaal voor de nieuwe kop loper in de Engelse eerste divi- Manchester United kreeg in de eerste minuut al een domper te verwerken toen McAvennie de score opende. In de 28e mi nuut werd het 0-2 door Devons hire. Stapleton, de 'oude Ier' bewees zijn waarde weer eens. Hij maakte gelijk met een kop bal voor rust en een schuiver na de pauze. United had hierna dubbel pech. Blackmore trof LONDEN (Rtr/DPA/ANP) - De re- imise in de elfde partij van de schaaktweekamp om de wereldti tel tussen wereldkampioen Garri Kasparov en uitdager Anatoli Kar pov kwam na een uitermate ener verend duel tot stand. De onttroon de kampioen lokte Kasparov met een verrassende opening bijna in een hinderlaag, maar de reus van de schaakwereld pareerde de serie schitterende dame-zetten van Kar pov perfect. Toen de wereldkam- pioen zich door de grootste proble men had heen geworsteld, kreeg hij zelfs nog een kleine kans op winst. Maar het pion-voordeel was te gering om zijn tegenstander voor de derde keer te verslaan. Het duel werd door de groot- jmeesters in de Britse hoofdstad be titeld als de beste van de revanche- tweekamp tot nu toe. Voor de meest briljante partij uit de twee- kamp heeft een Britse beleggings- 1 firma een prijs van 35.000 gulden beschikbaar gesteld. De elfde par- tij maakt een beste kans op die pre- mie. De stand in de tweekamp over 24 partijen is na gisteren 6-5 in het voordeel van de al twee keer win nende Kasparov. De titelverdedi ger, die na de partij van morgen naar Leningrad afreist voor het tweede deel van de kamp, heeft aan 12-12 genoeg om zijn kam pioenschap te prolongeren. Kasparov koos gisteravond voor de vijfde keer in deze tweekamp voor de Grünfeld-Indische verde diging. Drie keer sleepte Kasparov met zwart een remise uit het vuur, alleen in de vijfde partij moest hij met deze verdedigingstactiek een nederlaag slikken. De eerste twaalf zetten van deze partij werden door beide spelers in een sneltreinvaart uitgevoerd. Op de vijftiende zet week de uitdager af van de weg, die hij eerder in de tweekamp was ingeslagen. Brutaal offerde hij een toren voor een lo per. Kasparov ging echter niet op die variant in. Er ontstond een cha otische stelling, die beide spelers mogelijkheden bood. Veel schaak experts gaven Karpov de beste kansen, vooral omdat de oud-we reldkampioen de partij goed voor bereid leek te hebben. Na de zeventiende zet had Kar pov negentien minuten bedenktijd gebruikt tegen Kasparov 58. Rond de 24e zet miste Karpov de win nende voortzetting. Kasparov vond de juiste tegenzetten enJ bracht zijn extra materiaal in de LEIDEN - Zelfs het grootste studentenhuis van Leiden strijd om Karpovs offensief te stui- bleek gistermiddag te klein. Om bij te dragen aan de 'auba- ten. Op de 3ie zet waren de posities <je' aan hockey-international Martine Ohr waren ze uit alle feTftStToordeel?mfa?konVn!èt hoeken en gaten van het pand Rapenburg 120 te voor- kelen. schijn gekomen. Een groot deel van haar drieenveertig tijdnood, accep- mede-bewoonsters stond van het ene op het andere mo- 2-3. McAvennie Ward inkopte vi Liverpool en Everton, de ste delijke rivalen die vorig seizoen onder elkaar om de landtitel en de beker vochten, kwamen gis teren niet verder dan een gelijk spel. Liverpool kwam op An- field Road niet door de hechte defensie van Manchester City (0-0). Direct na afloop van de wedstrijd kreeg Rush een rode kaart na een opmerking tegen de scheidsrechter. Everton moest bij Sheffield Wednesday twee keer een achterstand moest wegwerken. (2-2). Voor Tottenham maakte Al len gisteren zijn vierde doel punt. Zijn club leek op weg naar de topposisitie op de rang lijst naast West Ham. Drie mi nuten voor het einde bracht in ternational Beardsley de gelijk maker voor Newcastle op zijn naam. Oxford United en Chel sea kwamen ook een 1-1 deling overeen. Polen Niet de in Nederland verblij vende Janus Kowalik, maar Wojciech Lazarek is de nieuwe trainer van het nationale voet balelftal van Polen geworden. De 48-jarige bondscoach is de opvolger van Antoni Piechnic- zek, die na de uitschakeling door Brazilië (0-4) in de kwartfi nale van het toernooi om het wereldkampioenschap zijn ont slag indiende. Polen is voor de voorronde van de Europese ti telstrijd van 1988 bij Nederland ingedeeld. STUTTGART (GPD) - Nog voordat de veertiende Europe se atletiekkampioenschappen in het Neckarstadion zijn begonnen, verkeren Emiel Mellaard en Chris Leeuwen burgh in de problemen. De technische commissie van de Europese Atletiek Associatie (EAA) eist namelijk absolute topprestaties van het Nederlandse duo tijdens de kwalifi catiewedstrijden. tie-eis gesteld dat de polsstokh oogspringers een hoogte van 5.60 meter moeten overbruggen om zonder meer tot de eindstrijd te worden toegelaten. Voldoen min der dan twaalf atleten aan deze eis dan wordt het aantal finalisten aan gevuld tot twaalf op basis van de prestaties die zij tijdens de kwalifi- catiewedstrijen hebben geleverd. In eerste instantie had de EAA de eisen nog scherper gesteld, 8 meter voor het verspringen en 5.70 meter voor het polsstokhoogsprin gen. De storm van protesten van atleten en coaches die vervolgens opstak, deed de technische com missie besluiten iets minder streng te zijn voor het legioen van atleten dat zich voor de technische num mers heeft aangemeld. STUTTGART '86 UTRECHT (GPD) - Bas van Noort wijk is door FC Utrecht tot het ein de van dit seizoen van Sparta ge huurd om de keepersproblemen bij deze club voorlopig op te los sen. Hij maakt vrijwel zeker mor genavond zijn opwachting in 'Gal genwaard' waar Roda JC op be zoek komt. Trainer Nol de Ruiter is gisteren druk in de weer geweest om een geschikte kandidaat te vinden. Op dat moment had hij van de medi sche staf te horen gekregen dat Jan Stroomberg voorlopig uitgescha keld zou zijn wegens een ontsto ken slijmbeurs en kalkafzetting in de knie. Stroomberg wordt deze week al geopereerd en moet zes weken in het gips. Stimulans „Maar van mij hadden ze die acht meter mogen handhaven", hield Emiel Mellaard zich gistermiddag in het atletendorp in Stuttgart-Vai- hingen groot. „Dat ik dan een Ne derlands record had moeten sprin gen, zou had ik juist als een stimu lans hebben ervaren", suggereerde de 20-jarige mede-eigenaar van het nationale record (7.98 meter), dat hij juist onder grote druk goed presteert. „Nu de eis 7.90 is, bestaat de kans dat er wel een man of twin tig in de finale komt". Dat hij zelf tot die elitegroep zal behoren, acht Mellaard zeer waar schijnlijk. „Veel atleten hebben grote moeite om 's ochtends goed DOOR JAAP VISSER te springen. Voor mij is dat nooit zo'n probleem geweest. Met uit zondering van Robert Emmijan (de Russische favoriet) springt boven dien niemand zomaar 7.90, dus zal er nogal wat risico worden geno men. Dat verhoogt mijn kansen. Maar als ik de finale niet haal dan stort mijn wereld heus niet in el kaar. Dan zal ik de conclusie moe ten trekken dat ik voor dit grote werk nog niet rijp ben". Opluchting In tegenstelling tot Emiel Mel laard betekende de versoepelde houding van de EAA voor Chris Leeuwenburgh een hele opluch ting. „Maar 5.70 meter was natuur lijk ook een belachelijke eis", meent de in de Verenigde Staten studerende Hagenaar. „Er zijn er maar een paar die dat kunnen springen. Of ik daar toe in staat ben, weet ik niet. Maar 5.60 sluit ik beslist niet uit". Leeuwenburgh verwacht overi gens niet dat een geslaagde sprong over 5.60 meter noodzakelijk is voor het bereiken van de finale die vrijdagmiddag aanvangt. Leeu wenburgh: „Ik denk dat 5.55 ge noeg zal zijn. Dat moet ik gewoon halen anders kan ik donderdag al naar huis. En dat is niet de bedoe ling, want ik heb een vliegticket voor zaterdag". ment op de stoep om 'Oranje-Ohr' in te halen en dat vond de 'spelers "bleek'd°a1 de sinds een Jaar in Leiden woonachtige speelster van de naar winst afwikkelen. Karpov, teerde op de 41e zet het aanbod van zijn landgenoot. Uit de reacties van de spelers bleek dat beiden een aantal keren verrast wereldkampioensploeg Hartstikke gaaf waren door eikaars vondsten. "Want dit had ik natuurlijk niet Elfde partijverwacht", sprak zij het voor het merendeel uit hockeysters be- staande bestaande gezelschap toe. Kasparov(zwart) Zoals zij voor aanvang van het WK in Amstelveen waarschijnlijk niet had verwacht dat ze in de finale van het evenement deel uit zou ma ken van de ploeg van Gijs van Heu- door Fred Segaar d5,4. Lcl-f4 Lf8-g7, 5. e2-e3 c7-c5,6. d4xc5 Dd8-a5, 7. Tal-cl d5xc4, 8. Lflxc4 0-0, 9. Pgl-f3 Da5xc5, 10. Lc4-b3 Pb8-c6. 11. 0-0 Dc5-a5,12. h2-h3 Lc8-f5,13. Ddl-e2 PfB-e4, 14. Pc3-d5 e7-e5,15. Tclxc6 e5xf4.16. Tc6- c7 Lf5-e6, 17. De2-el Da5-b5, 18. Pd5-e7+ Kg8-h8, 19. Lb3xe6 f7xe6, 20. Del-bl Pe4- g5, 21. Pf3-h4 Pg5xh3+, 22. Kgl-h2 Db5-h5. 23. Pe7xg6+ h7xg6, 24. Dblxg6 Dh5-e5,25. Tc7-f7 Tf8xf7. 26. Dg6xf7 Ph3-g5, 27. Ph4- g6+ Kh8-h7,28. Pg7xe5 Pg5xf7,29. Pe5xf7 Kh7-g6, 30. Pf7-d6 f4xe3, 31. Pd6-c4 e3xf2. 32. Tflxf2 b7-b5, 33. Pc4-e3 a7-a5, 34. Kh2- g3 a5-a4, 35. Tf2-c2 Ta8-f8, 36. Kg3-g4 Lg7- Remise op voorstel Kasparov. VOETBAL - Nog voordat de tucht- commissie van de KNVB zich be zighoudt met de rode kaart, die Rob Delahaye zaterdag opliep in de wedstrijd tegen Willem II, is de MW-speler gisteren reeds ge schorst en beboet door zijn trainer Frans Korver. Morgen, als MW aantreedt bij Helmond Sport, zal Delahaye niet van de partij zijn. "En dat maakt het juist zo mooi", vonden haar studiegenoten, van wie de meesten dezelfde sport be drijven. "Een echt hockey-huis, ja, "wist één van hen. "De meesten doen het, al spelen we natuurlijk niet allemaal op het niveau van Martine. En ja, allemaal lid van so ciëteit Minerva". Zo ook de aanvalster van HDM, die een abonnement op de reserve bank leek te hebben. Ze was de laatste drieënhalf jaar bij alle grote toernooien van de partij, maar zel den behoorde Ohr tot de vaste elf. De afgelopen twee weken echter werd de lijm eindelijk van haar zit vlak verwijderd en mocht ze op draven. Het eerste duel moest ze nog van de kant bekijken, maar in de tweede wedstrijd tegen Enge land stelde de vierdejaars studente (rechten) haar kandidatuur. UTRECHT (GPD)-De gemeenten waarin betaald voetbal wordt bedreven zijn tegen een landelijk alcoholverbod, dat de rijks overheid wil invoeren in en rond de stadions. Dat werd gisteren bekend gemaakt na een vergadering van deze gemeenten over het tussenrapport van het Landelijk Overleg Voetbalvandalis me (LOV). Volgens de afgevaardigden van de plaatselijke over heden is een alcoholverbod alleen op zijn plaats bij wedstrijden met een verhoogd risico. Burgemeester Borrie van Eindhoven, die als voorzitter van de bijeenkomst in Utrecht optrad, zal dit standpunt verdedigen in het LOV, waarin alle betrokken departementen en de KNVB zijn vertegenwoordigd. Daar zal ook het voorstel van de gemeenten ter sprake om de kosten die gemoeid zijn met het inzetten van extra politie bij voetbalwedstrijden met een verhoogd risico voortaan door te berekenen. Borrie zei dat in september met de KNVB zal worden overlegd hoe dat moet gebeuren. De kleine dertig vertegenwoordigers van gemeenten waarin betaald voetbal wordt bedreven, onder wie twintig burgemees ters, vonden dat de steeds hogere kosten door de steeds krapper in hun geld zittende gemeenten nauwelijks meer zijn op te bren gen. Alleen al in Amsterdam zijn in manuren omgerekend tien politiemannen uitsluitend bezig met het 'begeleiden' van het voetbalpubliek. Volgens dr. Borrie is een mogelijkheid de kosten te drukken nog meer dan thans de wedstrijden op zondagmiddag te houden. De kans op vandalisme is geringer, minder mensen lopen risico, id wordt Vooral de woensdagavond t afgewezen. Dat dacht tenminste iedereen, totdat zij daarna opnieuw tot de wisselspeelster behoorde. Zij het slechts voor één duel. "Daarna stond ik er steeds in. En gelukkig ging het erg goed. Ik heb nu echt het gevoel dat ik die medaille heb verdiend". Medaille Twee jaar geleden bij de Olympi sche Spelen was dat wel anders. Toen kwam ze in totaal precies 120 seconden in actie: de laatste twee minuten van de eindstrijd in Los Angeles. "Ik mocht toen in de slot fase meedoen. Anders had ik geen medaille gekregen. Daardoor heb ik meer publiciteit gekregen dan de hele ploeg bij elkaar. Ik voelde me er niet echt prettig bij. Nu heb ik er echt wat voor gedaan". Voor een paar Oranje-hockeys- ters was de finale in het volgepakte Wagener-stadion het einde van hun loopbaan. Sandra le Poole en de tot speelster van het toernooi gekozen Sophie von Weiier hebben aangekondigd te stoppen. Voor de in Den Helder geboren, maar in Den Haag opgegroeide Martine Ohr daarentegen was het toernooi het begin. "Ik heb het in de ogen van Gijs van Heumen goed gedaan, dus ik denk dat ik nu wel een basisplaats heb veroverd. Ik heb ook het geluk dat er een paar meisjes stoppen. Dat verhoogt mijn kansen. Voor m'n gevoel had het al eerder moe ten gebeuren. Het is niet zo dat ik twee jaar geleden slechter speelde. In LA was ik al goed. Als iemand slecht speelde, dacht ik: ik moet het beter kunnen. Sindsdien heb ik niet echt progressie gemaakt, al heb ik in die tijd wel veel ervaring opgedaan". In de periode dat ze een 'vaste plaats' had op de reservebank keek ze, met de bedoeling om 'kennis' op te doen, haar ogen uit. Niet al leen op het veld, maar ook daarbui ten. "Het is is een hele leuke sport, want dank zij het hockey kom je nog eens ergens. Het leuke daar van is dat je zoveel mensen ont moet". Die scheidsrechter bijvoorbeeld uit Japan, met wie ze destijds in Moskou vriendschappelijke ban den onderhield. "We kregen con tact tijdens een Japanse etentje. Van haar kreeg ik toen een fles sa ke. In Amstelveen kwam ik haar de afgelopen wéér tegen. Heb ik haar een doos bonbons teruggegeven". Door diezelfde arbiter evenwel werd ze in het duel met Spanje STUTTGART (GPD) - Veilig heid voor alles. Sinds het bloedbad van de Olympische Spelen van 1972 in München worden in West-Duitsland bij internationale sportontmoe- tingen de meest strenge veilig heidsmaatregelen genomen. Zo ook in Stuttgart waar maar liefst 1300 politie-ambtenaren op de been zijn om de veilig heid van de ongeveer 1400 at leten en begeleiders aan het veertiende EK atletiek te waarborgen. Niet alleen in de omgeving van het Neckarstadion, maar ook in de studentenwijk Stutt- gart-Vaihingen wemelt het van de 'ordehandhandhavers'. In het hermetisch afgesloten atletendorp op het complex van de Stuttgarter universi teit wordt de aanwezigheid van het politielegioen nauwe lijks als storend ervaren. De Nederlandse 10.000 meterlo per Cor Lambregts: „De bewa king is hier net zo streng als in Los Angeles bij de Spelen, maar daar waren de agenten veel nadrukkelijker aanwezig. Hier heb je absoluut geen last van ze". voor vijf minuten naar de kant ge stuurd. "Terwijl ik echt niets deed. Waarschijnlijk wilde ze toch even laten merken hoe de verstandhou ding lag". Hoe de verhouding met de fina le-tegenstander in kwalitatief op zicht was, werd al snel duidelijk. "Vooraf was ik er niet gerust op, per slot van rekening had West- Duitsland die laatste wedstrijden goed gespeeld", zegt Martine Ohr. "Ik dacht dat het heel moeilijk zou worden, maar achteraf gezien viel het heel erg mee. Die twee vroege goals hebben ons natuurlijk enorm geholpen. We kondén ons al snel tot verdedigen beperken. We kon den ze laten komen". Ohr noemt Von Weiier, Eysvogel en doelvrouwe De Beus "belangrij ke schakels. Maar we hebben het in principe met zestien meiden ge daan". En één man, coach Van Heumen, die door de vrouwen vooral om zijn tactische vondsten wordt geroemd. "Een beetje in troverte man", weet Martine Ohr, "hij laat z'n gevoelens niet snel blij ken. Maar toch is het contact met hem goed. Hij zegt wanneer er iets fout is is gegaan, maar hij maakt ook complimentjes". Mede op dat laatste baseert Ohr dat ze een vaste speelster zal blij ven van Oranje. Dat ze bij het 'klei ne' HDM speelt spreekt wat haar betreft niet in haar nadeel. "Veel Minerva te verhuizen. "Dat wordt hartstikke gaaf'. Hinault kopman PARIJS (Rtr) - Bernard Hinault, de winnaar van de Coors Classic, is de kopman van de Franse profwieler ploeg voor de wereldtitelstrijd op de weg, op 6 september in Colora do Springs. De Franse ploegleider Lucien Bailly liet gisteren weten, dat de 32-jarige Hinault in de strijd om het wereldkampioenschap zal samenwerken met Laurent Fig- non, de tweevoudige Tourwinnaar. Fignon viel dit jaar geblesseerd uit in de Ronde van Frankrijk. "Ik had me voorgenomen: als ik meisjes trekken naar Amsterdam, mee moet spelen, mag ik geen last maar ik houd er niet zo van om weg van zenuwen hebben. Per slot van te lopen. Ik heb altijd bij HDM ge rekening loop ik niet voor niets al speeld en ik heb het er nog steeds een tijdje mee. Het publiek heeft goed naar m'n zin", ons ook geholpen. Prachtig hoe die Ook haar studie staat een loop toeschouwers ons hebben ge- baan niet in de weg. "Want ik kan steund. Dat er plotseling zoveel be- het prima combineren. Ik houd er langstelling is voor het vrouwen- van om meerdere dingen te doen. hockey, is natuurlijk mooi mee ge- Als je je tijd goed indeelt, kom je nomen. Los Angeles was een een heel eind", prachtige ervaring, maar in eigen Daarna stort Martine Ohr zich land wereldkampioen worden is weer in het feestgewoel. Om ver- helemaal geweldig". volgens met 'Rapenburg 120' naar SCHOTEN (Reuter) - Zijn vlijm scherpe eindsprint levert Jean- Paul van Poppel steeds meer over winningen in belangrijke wedstrij den op. Twee dagen na zijn over winning in de 'koninginnerit' van de Ronde van Nederland zegevier de de Utrechter in de Scheldeprijs, een klassieker op de Belgische wielerkalender. In de sprint van een omvangrijke groep versloeg Van Poppel twee Belgische sprin ters uit Nederlandse ploegen, Wim Arras (tweede) en Eric Vanderaer- den. Voor Van Poppel, die volgend jaar graag met de ploeg van Jan Raas naar de grote ronden wil, was dit de achtste overwinning dit sei- De Scheldeprijs werd geken- DEN HAAG (ANP) - Voor de eer- Iers f. 6.806,80; vierde prijs: 3926 ste noch de tweede prijs in de 34e spelers f. 97,00; vijfde prijs: 64149 lotto van dit jaar wisten de deelne- spelers f. 5,00. mers de kruisjes op de juiste plaat- De toto-prijzen zijn: eerste prijs: sen te zetten. De prijzen in de lotto 71 spelers f. 505,30; tweede prijs: van zondag (nr 34) werden als volgt 1026 spelers f. 13,00; derde prijs: verdeeld: eerste en tweede prijs: 7486 f. 4,40. geen winnaar; derde prijs: 56 spe- Ook in toto-gelijk (nr 34) was geen winnaar van de hoofdprijs. De winnaar van de tweede prijs ontvangt f. 351,00. De prijzenverde- ling voor toto-gelijk is: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: een speler f. 351,00; derde prijs: 10 spe lers f. 175,50; vierde prijs: 381 spe lers f. f. 7,30. merkt door een lange ontsnapping van twee Nederlandse renners. De in Spaanse dienst rijdende Erwin Nijboer en Jelle Nijdam uit de ploeg van Jan Raas ontsnapten kort na de start van de 249 kilome ter lange klassieker. Het tweetal werkte uitstekend samen en had halverwege de koers een voor sprong van vijftien minuten opge bouwd. Onder aanvoering van de ren ners van Peter Post liep de grote voorsprong van het duo aanzien lijk terug. Vijftig kilometer voor de finish werden de twee koplopers eerst ingelopen door een groep van twintig renners en later ook door het peloton. Zes renners, onder wie opnieuw Bert Oosterbosch en John Bogers, probeerden de beslissende sprong te maken, maar het kleine groepje kreeg slechts twintig seconden voorsprong van de hoofdmacht. Na vijf kilometer moesten ook de ze zes hun poging staken, waarna het hele peloton op de streep af- denderde. Jean-Paul van Poppel bewees in Schoten opnieuw over een vlijmscherp eindschot te be schikken door rassprinters als Wim Arras en Eric Vanderaerden op de meet te kloppen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9