Scherpe uithaal naar EG en VS 1 Adviezen SER en SVR hebben waarde verloren DSM zet mes in kunstmestsector Tarwelanden: marlet verpest Brussel legt extra heffing op Japanse kopieermachines Spattend ijzer9 gespierde armen Indonesisch plan voor zeer modern vliegtuig SÊm&WLréeddeenUN1LEVER/NAARDEN - Uni- Winst Pakhoed zakt in CAIRNS (Rtr.) - Drie van de belangrijkste tarwe-exporterende landen in de wereld, Australië, Canada eh Argentinië, hebben gisteren scherpe kritiek geuit op de subsidië ring van de tarwe-export door de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap. Volgens de drie landen, die in de Australische stad Cairns besprekingen hebben ge voerd, hebben de VS en de EG een crisis op de wereldtarwemarkt veroorzaakt die steeds erger wordt. „De marktsituatie is snel aan het verslechteren als gevolg van de subsidiëring door de belangrijke ontwikkelde economiëen", zei de Australische minister van handel, John Dawkins. „Ons doel is de ver mindering en de uiteindelijke af schaffing van de subsidies", aldus Dawkins na afloop van de bespre kingen van de drie landen, die sa men goed zijn voor meer dan veer tig procent van de tarwe-export in de wereld. De drie kwamen tot de conclusie dat de crisis inzake het overaanbod van tarwe op de we reldmarkt alleen kan worden opge lost indien de subsidies worden ge kort en de dumping van voorraden wordt stopgezet. Sowjet-Unie Australië is erg boos over de beoogde verkoop van Amerikaan se tarwe tegen gesubsidieerde prij- eraan toe dat „de Amerikaanse subsidiëring nu waarschijnlijk zal moeten worden opgevoerd indien men de verkoop nog wil laten De Canadese minister Charles Mayer zei dat de EG de hoofdve- de Sowjet-Unie, traditio- rantwoordelijke is voor de tarwe- „De VS praten tenminste er produktiebeperking. Wat Minister Dawkins stelde vast dat we de VS zien doen, gebeurt het Amerikaanse aanbod aan de groot deel uit frustratie Russen, vier mihoen ton tarwe wat de Europeanen doen", voor een prijs die neerkomt op een klaarde Mayer. Washington heeft subsidie van dertien dollar per ton, te kennen gegeven zijn wetgeving reeds door de EG is beantwoord inzake de steunverlening aan de met een nog beter bod. Hij voegde landbouw ter discussie wil stellen indien de EG bereid is hetzelfde te doen. DINSDAG 26 AUGUSTUS 198 VV Marktverdeling Canada, Australië en Argentinië weigerden in te gaan op het EG- voorstel om de markt voor de ver- forse anti-dum- koop van tarwe te verdelen als op- „Bij zo'n BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft pingheffing gelegd op de import van Japanse foto-kopieerapparaten. Ne- 0 gen van de twaalf Japanse fabrikanten waartegen de Europese industrie marktverdeling moeten alle produ- een klacht had ingediend, zullen worden geconfronteerd met een heffing centen worden betrokken en niet van 1§,8 procent. alleen de grootste, en dat is nu net De maatregel geldt voorlopig voor vier maanden, maar kan met twee niet mogelijk", aldus Dawkins. maanden worden verlengd. Dan moet de EG-ministerraad een beslissing De drie landen hebben in Cairns hebben genomen over definitieve maatregelen tegen de dumpingpraktij- onderling besprekingen gevoerd ken- voorafgaand aan een grote confe- Volgens de Europese Commissie brengen de negen betrokken fabri- rentie van veertien agrarische-han- kanten hun produkten op de Europese markt voor een prijs die zeven tot delslanden, die maandag in de Au- 69 procent lager is dan de prijs voor dezelfde apparaten op de Japanse stralische stad is begonnen. Het markt. De Europese industrie is daardoor niet in staat te concurreren. De ging er daarbij om een algemeen Japanners hebben, mede dankzij hun extreem lage prijzen, inmiddels 85 beleid uit te stippelen tegen agra procent van de Europese markt in handen. risch protectionisme en landbouw Drie Japanse fabrikanten die eveneens werden genoemd in de klacht subsidies. Begin volgend jaar zul van de Europese industrie maken zich volgens de Commissie wel schul- len de drie overigens in Washing dig aan dumping maar niet in dezelfde mate als hun collega's. Op hun ton besprekingen inzake de tarwe produkten komt een heffing tussen de 7,2 en de 15,3 procent. crisis houden met de VS en de EG UTRECHT - In de Utrechtse Jaar beurs is gisteren de Indro Parfume- riebeurs geopend. Voorzitter van de Nederlandse Cosmetica Vereni ging, J.Becks, zei op een persconfe rentie dat 1986 een recordjaar be looft te worden met een omzet van 1,75 miljard gulden aan cosmetica, parfum en toiletartikelen. Een Ne derlands gezin zal dit jaar 0,6 pro cent van het netto inkomen aan cos metica besteden; per hoofd van de meststoffen HEERLEN (GPD) - De divisie het chemiecon- DSM heeft in het eerste half- 1985 is dat een stijging vijf procent. En dan blijft Neder land in vergelijking met andere „„lpH.n vnrioiaar EG-landen nog achter. In Duits- land, Frankrijk en Belgie wordt per hoofd van de bevolking gemid- rStftlE ciee! vaTin^T^flZtSJe °p de ha»- winst van 86 miljoen. De situatie bij de meststoffen is ook slechter dan werd verwacht, aldus finan- land van de EG, terwijl het qua metica-verbruik op de achtste plaats eindigt. Landbouwakkoord China/N ederland DEN HAAG (ANP) - Nederland en China hebben gisteren in Den Haag een beginselakkoord geslo ten dat de basis moet vormen voor verdergaande samenwerking op landbouwgebied. Het akkoord is getekend door de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en diens Chinese collega He Kang. Ook is een verdrag getekend, dat voorziet in het voorkomen van plantenziekten bij de in- en uitvoer van bepaalde landbouwprodukten. De onderhandelingen over een soortgelijk voor vee zijn bijna rond, zo deelde minister Braks Oandbouw) mee. Minister He Kang heeft sinds 18 augustus een bezoek aan Neder land gebracht. China heeft vooral belangstelling voor dierlijke en plantaardige uitgangsmaterialen om zijn landbouw- verder te ont wikkelen, met name om de teelt van varkens, pluimvee en rundvee te verbeteren. Daarnaast is er be langstelling voor allerhande appa ratuur. Minister He Kang noemde slachthuisinstallaties van Stork en machines voor de produktie van margarine waarover met Unilever wordt onderhandeld. UTRECHT (GPD) - Spattend en dampend gesmolten ijzer, snelle bewegingen van gespierde man nenarmen en veelal dreunende orgelklanken vormen de hoofd moot van een gisteren gepresen teerde reconstructie van de pro pagandafilm 'Stalen Knuisten' van de Algemeene Nederland- sche Metaalbewerkersbond, een voorloper van de Industriebond FNV. De film was in 1930 gemaakt door Polygooncineast Jo de Haas en nu gereconstrueerd in opdracht van de Industriebond FNV ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan. Mensen van de Stichting Film en Wetenschap in Utrecht vonden ongeveer een jaar geleden half vergane en niet voor vertoning bruikbare frag menten van de oude film in het bij de NOS ondergebracht Poly goon-archief. Eenvoudig was de reconstructie niet, omdat diverse fragmenten later in andere films gebruikt waren, en een draai boek ontbrak. De film schildert een serie van bedrijfstakken en beroepen in de metaal. Zo zijn er heldhaftige beelden van het zware, en ge vaarlijke werk in het hoogoven- bedrijf, maar ook van meer sub tiele werkzaamheden zoals dat. van de zilversmid. Toen de Me- taalbewerksbond de film in de jaren dertig in zijn zalen vertoon de, speelde theaterorganist Ber nard Drukker er op een theate rorgel of een piano de muziek bii. De muziek is in de reconstruc tie wel onderdeel van de film ge worden, en uitgevoerd door Drukker op het AVRO concer torgel, het enige overgebleven authentieke theaterorgel in Ne derland. Aan het slot van de film, dat vakbondsvergaderingen en gehuppel op de Faasheuvel laat zien, klinken nu motieven uit so cialistische strijdliederen als 'De socialistenmars', 'De jonge gar de', en 'Broerders het uur heeft geslagen'. 'Stalen knuisten' is vanaf aan staande vrijdag te zien in het Centraal Museum in Utrecht, als onderdeel van de tentoonstelling 'Petje af, 100 jaar Industriebond FNV'. Morgengavond (27-8) be steedt Van Gewest tot Gewest aandacht aan de reconstructie. fers. De omzet lag i beneden het niveau van het eerste halfjaar 1985. Op de wereldmarkt van mest stoffen is de vraag naar ureum in het eerste halfjaar 1986 verder ver minderd. Vooral China en India namen minder af. Bovendien is de produktie wereldwijd opnieuw toegenomen door het in bedrijf ko men van nieuwe fabrieken. Het ge volg is een overaanbod van een paar miljoen ton ureum. Zoals al is aangekondigd heeft DSM besloten de Amerikaanse dochter Comumbia Nitrogen Cor poration (CNC) af te stoten. Voorts is nu besloten om de ureumfabriek in Pernis nog dit jaar te sluiten. Eerst moet nog een order worden afgewerkt. Er werken in de fabriek in Pernis 60 mensen. Al met al brengt DSM de kunstmestcapaci- teit met 20 tot 30 procent terug. Voor het tweede halfjaar wordt verwacht dat de slechte resultaten van de divisie meststoffen zullen voortduren. Voor de overige divi sies zijn de verwachtingen overwe gend gunstig. Deze zorgden ervoor dat DSM in het eerste halfjaar 'aar dig overeind' bleef. Het totale resultaat zal in het tweede halfjaar op een lager niveau liggen dan in het eerste halfjaar en de jaarwinst van het concern zal waarschijnlijk niet het peil van 1985 (402 miljoen gulden) bereiken. De hogere nettowinst in het eerste halfjaar is te danken aan lagere rentelasten en minder belasting. De omzet van DSM-Aardgas, een 'trustee' van de Staat der Nederlan den, daalde met 23 procent tot f 5,8 miljard. Dit als gevolg van een ge deeltelijk geplande verkleining van de export van aardgas én door een daling van de opbrengstprijzen van 10 procent. Bij de industriële JAKARTA/AMSTERDAM (AFPl ANP) - De president-directeur van W de Indonesische vliegtuigfabriek Nusantara (IPTN) heeft aangekon digd, dat zijn onderneming sameil met het Westuitse MBB, de Amerij A kaanse Boeing-fabrieken en Fok- A ker een nieuw zeer geavanceerq verkeersvliegtuig gaat ontwerpen en bouwen. Een gezamenlijke voorstudie van dit project dooi P. IPTN, MBB en Boeing is pas me- b< dio dit jaar begonnen. D( IPTN-directeur Habibe kondig. de aan, dat een vliegtuig met 90 3c stoelen gemaakt zal worden, dat uitgerust wordt met gevanceerde Jf' zogeheten propfan-motoren. Zo'n vliegtuig zou vrijwel even snel zijn m als een straalverkeersvliegtuig en m toch 30 procent minder brandstof Zl> verbruiken. General Electric is no^ §e bezig met de ontwikkeling van de propfan-motor. Er zijn nog grote je problemen met betrekking tot de trillingen die deze motor teweeg Yj brengt en het lawaai, zowel binnen F als buiten het vliegtuig. De propfan-motor is een straal! ff motor met een dubbele duw-' schroef. Beide schroeven draaien R in tegengestelde richting, hebben meer bladen dan de huidige prop- jet (trek-) schroeven en die bladen hebben bovendien een anderei 'U vorm. Dit type motor zou in het In-i d€ donesische ATRA-90 project ge- d( schikt zijn voor toestellen met 80 d( tot 115 stoelen. De woordvoerder w van Fokker veracht dat zo'n toestel d« pas in het midden van de jaren 90 c* op de markt zal kunnen komen. Boeing denkt in 1992 op de markt te komen met een propfan-toestel, activiteiten van het concern als to- d<Fc^CT^s^e^tei^seeni de taliteit daalde de omzet met 14 pro- dat de vliegtuigfabriek daar een Dit is voor 12 procent het gevolg belangrijke markt heeft. Er zijn in van lagere prijzen en voor 2 pro- de loop der jaren 35 Fellowships en cent van minder afeet in volume. meer dan 25 Friendships verkocht.d Door de lagere olieprijzen en door r de lagere dollarkoers kwam DSM 0 enerzijds goedkoop aan grondstof- r personeel van DSM is wereldwijd lever heeft inmiddels 49 procent - toegenomen van 26.600 personen van de aandelen Naarden in haar J eind juni 1985 tot 28.000 eind juni bezd- Unilever maakte precies een 1986. Dat komt onder meer door week eerder het plan om Naarden overnemingen van bedrijven. Zo over te nemen bekend. De aandeel- wordt in ons land nu het perso- bolider? de êfur* en smaak- neelsbestand van de Kwantum stoffenfabriek werd een bod van 90 Hallen meegeteld (overgenomen gulden Per aandeel in het vooruit- door DSM-dochter Macintosh). In zicbt gesteld. Volgens Unilever Nederland steeg het bestand van vinden de besprekingen met Naar- 16.600 tot 17.700. den goede voortgang over de fusie- plannen. 1 ROTTERDAM (ANP) - De netto winst van het haven-, opslag- en transportbedrijf Pakhoed is in het eerste halfjaar van 1986 uitgeko men op 11,8 mihoen gulden. Dat is fors lager dan in de zelfde periode vorig jaar, toen het concern 16,6 miljoen verdiende. Volgens de di rectie is de winstdaling vooral ver oorzaakt in het eerste kwartaal. In het'tweede kwartaal trad reeds een duidelijk winstherstel op, aldus de directie. Dat herstel is in belangrijke mate te danken aan toegenomen drukte bij de tankopslagbedrijven op het oostelijk halfrond. In de Verenigde Staten verhoogden de bedrijven van Pakhoed de winst in dollars gemeten iets. Uit de Europese transportbedrijven kwam een lage re winst dan in de vergelijkbare pe riode vorig jaar, voornamelijk als gevolg van de zorgwekkende ont wikkeling bij het stukgoedbedrijf in de Rotterdamse haven. De luchtvrachtbedrijven ondervon den nog nadeel van de problemen bij de Pakhoed-dochter Pandair USA, maar er is een keer ten goede Notaristelefoon De Koninklijke Notariële Broe derschap stelt vanaf 1 september een telefoonnummer beschikbaar waar men terecht kan met vragen op notarieel gebied. Vooral het fa milierecht (verdeling van erfenis sen, testamenten, samenlevings contracten, voogdijregelingen en dergelijke) blijkt bij de vraag om informatie in trek. Het telefoon nummer (070 - 469393) zal vanaf 1 september op werkdagen van ne gen tot twee uur 's middags bereik baar zijn. Denemarken-Zweden Zweden en Denemarken gaan praten over de bouw van een brug of een tunnel tussen de beide lan den. De Deense minister van open bare werken, Frode Noer Christen- sen, en de Zweedse minister van verkeer, Sven Hulterström, heb ben in een gezamenlijke verklaring bekendgemaakt, dat zij eerst de ge volgen voor het milieu willen laten onderzoeken. De twee landen gaan de mogelijkheden bekijken voor de bouw van een brug of een tun nel tussen Elsinore en Helsingborg en tussen Kopenhagen en Malmö. People Express De Amerikaanse luchtvaart maatschappij People Express heeft de vluchten van haar doch teronderneming Frontier Airlines stopgezet en zal naar verwachting surséance van betaling aanvragen. Frontier heeft gemiddeld tien mil joen dollar per maand verlies gele den sinds de maatschappij in no vember door People Express is overgenomen. People Express zelf, dat werkt op basis van lage kosten en elementaire dienstverlening, heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een verlies geleden van 132,5 miljoen dollar op een omzet van 668 miljoen dollar. DEN HAAG - Het is niet prettig voor gerenommeerde adviseurs van de regering wanneer hun door wrochte aanbevelingen regelmatig terzijde worden gelegd. Machte loosheid is een vervelend gevoel. Maar nog vervelender is het wan neer die adviezen uitgebracht wor den op een moment waarop al dui delijk is dat de regering toch een andere koers gaat varen. Zelfs de meeste geharde adviseur zal daar- door Peter de Vries standsmoeder met één kind zou minder dan nu moeten krijgen; de ouders van drie kinderen moeten meer bijstand ontvangen. De waarde van beide aanbevelin gen schommelt rond hef, nulpunt. De hoogte van de sociale premies in 1987 wordt door het kabinet be paald. De wens de minimumuitke ring af te laten hangen van de om vang van de kinderschare staat op gespannen voet methet vurig langen enige rust op het terrein van de so- premies ciale zékerheid. augustus draaien de computers twijfel dat het kabinet de becijfer- van de SVR op volle toeren. Bere- de premieverhoging in ieder geval kend wordt hoeveel geld er in kas naar de prullenbak zal verwijzen, is voor het uitbetalen van de aow, Net als in voorgaande jaren zal de de weduwen- en wezenuitkering, regering met eigen premie-cijfers de kinderbijslag, de ziektewet, de komen, waaraan de sociale fond arbeidsongeschiktheidswetten de ww-uitkeringen. Aan het eind nisters van dit jaar zullen de gezamenlijke centrale sociale fondsen nog zo'n 3,4 miljard overhebben. De volgende computertabel politiek Den Haag naar de SVR toont daft hoeveel procent Inflatie Vooral de adviezen le Verzekeringsraad, bestaande uit ieder van het inkomen dient af te dragen. Op dit moment is het totaal van al die premies 47 procent. Dat zal oplopen naar 49,6 procent, waarschuwt de SVR, van moedeloos worden. Bij de So ciaal-Economische Raad en de So ciale Verzekeringsraad houden ze er niettemin de moed in. Vorige week schrokken SER en SVR het land op met twee dikke nota's van aanbeveling. In het ene staatssecretaris De Graaf vorig jaar p wtnuobimvvi, uc uvn, „71 vooral omdat de hele herziening het stelsel van sociale zeker- stuk werd gewaarschuwd dat de sociale premies volgend jaar om hoog gaan, tenzij het kabinet be sluit een greep in de sociale kassen te doen. Dan kunnen de premies in 1.987 een paar procenten omlaag. In de andere nota werd voorgesteld de hoogte van de minimum-uitke ringen in de toekomst te laten af hangen van het kindertal dat in het huishouden aanwezig is. De bij- i vent net ütciaci vcui auiidic werkgevers- en werknemersverte- heid de schatkist weuSwaar geld genwoordigers plus onafhankehj- bespaart, maar de sociale fon|sen ke leden, zijn de laatste jaren aan pi ea drl' miiiard ext] inflatie onderhevig. Bij de groot- bezuinigingsoperatie scheepse herziening van het stelsel Sg. van sociale zekerheid stuurde broekzak ooUüek staatecanrotarlc Flo m-aaf „„.ia iaa. broekzak-politiek Koopkracht Een andere berekening SVR is echter interessanter. De s zijn definitieve plannen al naar het parlement voor het oordeel van de SVR gearriveerd was. „We weten al wat daar in staat", was kort passeerbeweging. Bij het berekenen van de hoogte van de sociale premies gaat het ka- zich te houden hebben. De i CDA en WD zijn im- gebonden aan een regeerak koord waarin wordt beloofd dat de koopkracht van de burgers er niet op achteruit zal gaan. Datzelfde regeerakkoord maakt ook het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad, waarin eveneens werkgevers, vakbonden en des kundigen zitten, over de hoogte van de minimum-uitkeringèn tot een weinig historisch stuk. Het pleidooi de hoogte van het sociaal minimum te koppelen aan het kin dertal komt in de praktijk neer op een verlaging van de uitkeringen. Vrijwel iedereen met minder dan twee kinderen (alleenstaanden, éénouder-gezinnen, gezinnen met nul of één kind) zou er ten opzichte van de huidige situatie op achter uit gaan. Minima met meer dan twee kinderen gaan er op vooruit. Het advies is een reactie op een 12 december de reserves van de sociale fondsen 1983 De ontwikkelingen rond worden aangesproken. De deskun- de laagste inkomens leken toen op drie miljard extra kost. De als bedoelde vestzak- mengevat de motivering voor deze ciale Premies kunnen volgend jaar Het advies i g zakken naar 45,3 procent, wanneer kabme svraag dige adviseurs houden natuurlijk binet op gelijke wijze met de eigen liever wat geld achter de hand adviseurs om. Elk jaar omstreeks noodgevallen, maar het leidt geen 'n minst ondoorzichtig. Wat moet er bijvoorbeeld met het minimum loon gebeuren wanneer het proces van arbeidstijdverkorting doorzet? In hoeverre moet de koopkracht van de echte minima beschermd worden? Al dat soort vragen over de sociaal en economisch meest gewenste inkomensverhoudingen hebben werkgevers, vakbonden en deskundigen bijna drie jaar lang bezig gehouden. Het advies van de SER toont vooral de verdeeldheid van de so ciale partners over het onderwerp. Vorig jaar mei wisten de werkge vers een meerderheid van de SER al mee te krijgen in een pleidooi het minimumloon met 15 a 20 pro cent te verlagen. Dat tot grote woe de van de vakbeweging, die niet gelooft dat de bedrijven by een la ger minimumloon wel meer werk gelegenheid scheppen. De logische consequentie van dat advies over een verlaging van het minimumloon is, zo hield werkgeversvoorman S.J. van Eij- kelenburg de SER vrijdag voor, is dat we ook kiezen voor een verla ging van de aan het minimumloon gekoppelde uitkeringen. Dat nu ging de meeste deskundigen, en zeker de vakbeweging, veel te ver. Het resultaat van al die manoeu vres was dè bezuinigingsvariant via het kindertal. Machteloosheid Of het SER-advies enige politie ke waarde zal krijgen valt echter te betwijfelen. Plannen het sociaal minimum met 15 procent te verla gen zijn door toedoen van het CDA niet in het regeerakkoord geko men. Bovendien heeft de rege ringscoalitie voorlopig geen zin in nieuwe ingrepen in de sociale ze kerheid. Een beetje sleutelen aan de weduwen- en wezenwet is het meest vergaand waartoe men de komende vier jaar bereid is. Advi seurs die met dergelijke simpele politieke gegevens geen rekening houden, roepen machteloosheid over zich af. opgetreden, zo meldt het bedrijf, i De omzet daalde van 488 miljoeh naar 352 miljoen gulden. Dit als ge-I volg van de verkoop van de meer derheid van de dochteronderne ming Blauwhoed en de lagere dol larkoers. De directie verwacht in het tweede halfjaar een hogere winst dan in het eerste indien de hoge bezettingsgraad bij de tank opslagbedrijven zich voortzet. Datex Holding, houdstermaat schappij van computer- en pro- grammatuurhuizen, heeft over het eerste halfjaar van 1986 een netto winst behaald van 5,1 miljoen gul den, zo heeft de onderneming ge meld. In dezelfde periode vorig jaar bedroeg de winst f 2,5 miljoen. De stijging was niet alleen het ge volg van autonome groei, maar vooral ook van bedrijven die in del eerste helft van het jaar zijn ge kocht (Datex Industrial Automati- in en Alpha Computers). De omzet steeg van 26,7 miljoen tot 76 mil-| joen gulden, het exploitatieresul- taat van 4,3 miljoen tot 8,5 miljoen, j De omzet is aanmerkelijk ver- hoogd door een sterke toename van de omzet in apparatuur, waar op echter lagere winstmarges wer den behaald. Textielgroep Twenthe heeft in een eerste helft van het jaar een winst na belasting behaald van 0,4 miljoen gulden. In het eerste half jaar van 1985 bedroeg de winst na belasting twee ton. De brutowinst bedroeg 0,6 miljoen tegen 0,4 mil joen vorig jaar. De omzet steeg met 7 procent tot f 66,5 miljoen. De 'di rectie verwacht voor het hele jaar een bescheiden positief resultaat. In 1985 leed het bedrijf een verlies van f985.000. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse effectenbeurs verkeerde van morgen opnieuw in een mineurstem ming. Er was geen steun uit Amerika, want Wall Street was fors lager en ook regelmatig naar buiten komend on gunstig bedrijfsnieuws bederft het beursklimaat enigszins, hoewel een van de brengers van slecht nieuws, Pakhoed, zelfs f 3,50 hoger noteerde op f63,50. De verliezen waren over het alge meen minder groot dan maandag, en hier en daar vielen zelfs enkele be scheiden winsten te noteren, bijvoor beeld in de internationale sector. Hoogovens boekte tegen het einde van de ochtend een bescheiden winst van i vier dubbeltjes op f68,20, evenals KLM die twintig cent hoger noteerde op f 43,10. Koninklijke Olie stond onveran derd op f 202,50 en Philips bleef even- j eens in de buurt van de vorige koers. Akzo echter was ruim f 1 lager op f 154,30 en Unilever verloor f 3 op f 512,50. De financiële sector lag er minnetjes bij met verliezen van iets minder dan I een gulden voor Aegon en Amev en van f 1,70 voor Nationale Nederlanden op f I 85,30. Ook de banken lagen zwak in de markt, waarbij er verliezen vielen van ruim f 1 voor Amro op f 105,40 en van f 1,50 voor NMB op f220.50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6