CDA: bezuinigingen onderwijs 'onrijp' Satelliet houdt aarde scherp in het oog Onvoldoende argumenten aangedragen AMBASSADEUR VERTREKT Beurzenstelsel trekt Antilliaanse studenten Huis RSV-topman De Vries wordt geveild Rijkspolitie gaat werven in Randstad Verzekering 'jaagt' op jongeren Perfectie Franse satelliet baart Amerikanen veel zorg Leesgeld voor jongeren levert maar weinig op DINSDAG 26 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De Tweede-Kamerfractie van het CDA is niet overtuigd van de noodzaak van de bezuinigingen op het speciaal onderwijs die zijn voorgesteld door mi nister Deetman (onderwijs en wetenschappen). CDA-onderwijsspecialiste Kraaijeveld- Wouters vindt dat de minister 'onrijpe plannen' naar buiten heeft gebracht. "Eerst heeft hij voor het speciaal De minister wil het geld uittrek- onderwijs een bezuiniging aange- ken nu een storm van kritiek is ge- kondigd van 130 miljoen gulden, komen op zijn voornemen 130 mil- daarna heeft hij er ter compensatie joen gulden te bezuinigen op het vijftig miljoen bijgelegd voor het het speciaal onderwijs. De bonden gewone basisonderwijs. Maar hy vinden dat zo'n ingrijpende bezui- heeft nog steeds niet voldoende niging niet kan worden opgevan- onderwijskundige argumenten gen met vijftig miljoen extra in het aangedragen voor zijn bezuini- gewone basisonderwijs, gingsplannen", aldus het CDA-ka- merlid. Kraaijeveld wijst niet bij baat alle bezuinigingen in het spe ciaal onderwijs vafi de hand, i Met minister Deetman zijn de bonden van mening dat het beter is kinderen met problemen op de ge wone basisschool op te vangen. De Jong meent dat er dan aan twee voorwaarden voldaan moet zijn. Op de eerste plaats moeten de klas sen, die nu gemiddeld 32 kinderen tellen, kleiner worden en op de tweede plaats moet er meer gedaan worden aan deskundigheidsbevor dering op de basisschool. Ginjaar kandidaat- Dat bedrag is daarvoor "absoluut ontoereikend", aldus Aad Slie- drecht, woordvoerder van de alge- ne onderwijsbond ABOP. Frans _-i Moorsel, bestuurder van de ka- zij wil wel dat er degelijke redenen tholiekeKOV meent dat dit bedrag ttthv voor gegeven worden. - 6000 gulden per basisschool - VOOrZltter V V U WD-onderwijsspecialist J. „nauwelijks beschouwd kan wor- Franssen wil geen commentaar ge- den als een serieuze oplossing" Ven. Hij wijst erop dat pas de helft voor de problemen. Ook bestuur- van de bezuinigingsplannen be- der Evert de Jong van de protes- kend is. „Pas als Deetman op tantse PCO vindt dat er „niets" Prinsjesdag verteld heeft, waar hij mogelijk is met dat geld. „Het is nog meer op wil bezuinigen, heb- HILVERSUM (ANP) - Het hoofd bestuur van de WD heeft oud-mi nister Ginjaar gisteren unaniem kandidaat gesteld voor het voorzit- ...w. .1 terschap van de liberale party. De druppel "op de~gloeiende plaat leden moeten zich overigens nog ben we voldoende overzicht over als je van plan bent de uitstroom uitspreken over de benoeming, het geheel om te kunnen reage- naar het speciaal onderwijs af te Kamminga noemde de 58-jarige ren", aldus Fransen. remmen". Ginjaar 'uitermate vitaal, een all- De onderwijsbonden ABOP, De bonden vinden dat de minis- round-politicus en een uitstekende KVÖ en PCO vinden de vijftig mil- ter met zijn uitspraak erkent dat de man om de VVD de komende jaren joen gulden die de minister be- basisschool onvoldoende toege- *e leiden Ginjaar is momenteel al schikbaar wil stellen om de opvang rust is om kinderen met leermoei- bestuurslid van de WD en lid van van kinderen met leermoeiüjkhe- lijkheden op te vangen. „Aardig is de Eerste Kamer. Verder is hij den op de basisschool te verbete- dat hy dat nu zelf toegeeft", aldus voorzitter van de gezondheidsraad ren, onvoldoende. De Jong. en voorzitter van de centrale raad voor de milieuhygiëne. Van 1977 tot 1981 was hij minis ter van volksgezondheid en milieu hygiëne in het kabinet Van Agt Wiegel. In 1960 promoveerde hij aan de rijksuniversiteit Leiden tot doctor in de scheikunde. Van 1953 tot 1970 werkte hij op het chemisch laboratorium van de rijksverdedi gingsorganisatie TNO, waarvan een aantal jaren als plaatsvervan gend directeur. Van 1970 tot 1977 WILLEMSTAD (GPD) - De afgelo pen maand zyn er veel meer Antil- liaai aanse studenten naar Nederland rug hebben. Met het nieuwe beur- was hij directeur van het studie- e gekomen dan vorig jaar. Het i om in Nederland of hogere beroepsopleiding te vol gen dan in eigen land. De Antil liaanse regering is bang voor eer leegloop gen daar. zenstysteem hebben zij in Neder- beurzensysteem maakt het land nog een tweede kans. Badejo: Antillianen aantrekkelijker „Gezien de enorme jeugdwerk- middelbare loosheid op de Antillen heb ik deze studenten niet belet om naar Ne derland te vertrekken. We hebben deze mensen niets te bieden". De de onderwij sinstellin- Antiliaanse bewindsvrouwe geeft wel toe dat er mogelijk veel afval lers zitten onder de nieuwe studen- De Antillen hebben de afgelopen jaren hard gewerkt aan de opzet van eigen onderwijs-instellingen. Vaak met Nederlandse ontwikke lingshulp zyn die er gekomen. Zo werd de rechtshogeschool uitge bouwd tot een universiteit met op leidingen die gericht zijn op de economische ontwikkeling van de eilanden: een juridische faculteit, een sociaal-economische faculteit en een hoge technische school. In augustus zyn echter ruim zeven honderd Antillianen vetrokken om zich in te schrijven bij Nederlandse universiteiten en beroepsopleidin gen. De Antilliaanse minister van on derwijs, mevr. Linda Badejo-Ri- chardson is bang voor een „emi gratie van intellectuelen" die de ontwikkeling van de eilanden be nadeelt. Mevrouw Badejo gaat bin nenkort naar Nederland om met - - haar collega Deetman te overleg- diens.t te werken. De Antilliaanse gen. Zij wil dat de Nederlandse regering wil dat contract verande- ten. Woordvoerders van het Lande lijk Platform voor Antillianen (PAO) in Utrecht en de Contact groep van Antilliaanse Studenten (CAS) in Rotterdam bevestigen dat het voor Antillianen gemakkelijker is geworden een Nederlandse beurs te krijgen. „Wie zyn vliegtic ket zelf betaalt, heeft nu in elk ge val recht op een basisbeurs van 600 gulden in de maand", aldus de PAO-woordvoerster. Zij weet echter niet of er inder daad meer studenten naar Neder land zijn gekomen dat andere ja ren. Of zy vaker dan anderen een mislukte studie achter de rug heb ben, kon zij evenmin zeggen. Stu denten die met een Antilliaanse beurs in Nederland studeren, heb ben een contract met de Antilliaan se overheid en zyn verplicht na hun studie vijf jaar in overheids informatiecentrum TNO. Van 1971 tot 1977 was hij lid van provinciale staten van Zuid-Holland, waarvan de laatste drie jaar als fractievoor zitter. Na zijn ministerschap werd hij Eerste Kamerlid. Van 1982 tot 1985 was hij bovendien voorzitter van het college van bestuur van de rijksuniversiteit Utrecht. Ginjaar is getrouwd met staatssecretaris Gin jaar-Maas (onderwijs en weten schappen). SCHIPHOL (ANP) - Paul Bremer III, jarenlang Amerikaans ambas sadeur in ons land, heeft gisteren Nederland verlaten om zijn nieuwe post te aanvaarden als reizend am bassadeur voor terreurbestrijding. Op Schiphol werd Bremer (derde van links) vergezeld door veilig heidsagenten. (foto ANP) Kinderen van school gehaald wegens samenleven twee directeuren KOUDEKERKE (GPD) - Uit protest tegen het samenwonen van de twee directeuren, heb ben de ouders van 15 leerlingen van de christelijke basisschool Immanuel in Koudekerke hun kinderen van school gehaald. De twee directeuren van de school, een man en een vrouw die beiden zyn getrouwd, leven met elkaar samen. De ouders vinden dit niet bij een christe lijke levenswijze passen. Het schoolbestuur betreurt het besluit van de ouders, maar grijpt alleen in wanneer de le venswijze van het personeel ne gatieve gevolgen heeft voor het onderwijs. "En dat is bij deze kwestie absoluut niet het ge val", aldu§ secretaris Holt- kamp. De Immanuelschool telt 175 leerlingen en 10 leerkrach ten. VINKEVEEN/HILVERSUM (GPD) - Het kapitale landhuis van de voormalig RSV-topman dr. J. de Vries zal op verzoek van de Friesch-Groningsche Hypotheek bank op 10 september worden ge veild. Een van de met de executie verkoop belaste notarissen, mr. P. Hendriks te Mijdrecht, heeft dit be vestigd. De eerste belangstellenden voor de riante woning, met grond en wa ter aan de Baambrugse Zuwe in Vinkeveen hebben zich reeds bij notaris Hendriks gemeld. Vandaag kon het pand door kandidaat-ko pers worden bezichtigd. Dr. De Vries, die onlangs buiten vervolging is gesteld van meineed bij de RSV-verhoren, weigerde gis teravond commentaar te geven op de kwestie. „Ik heb er vandaag van gehoord," zo zei hy. „Het is hoogst onwaarschijnlijk dat ik uit mijn huis moet." De Vries weigerde re soluut in te gaan op verdere bijzon derheden. Zijn accountant Van Vliet in Hil versum zei gedeeltelijk op de hoog te te zyn van de kwestie. Ook hij zei niets naders te willen zeggen. „Wel wil ik kwijt, dat ik de heer De Vries over deze zaak heb proberen te bereiken." De Vries is onlangs teruggekeerd van een langdurige buitenlandse vakantie. Bij de Friesch-Groningsche Hy potheekbank heeft De Vries in 1979 een hypotheek afgesloten van drie ton. Vier jaar later nam hij bij de Crediet en Effectenbank NV te Utrecht nog een krediethypotheek op van vier ton. Een woordvoerder van laatstgenoemde bank liet door schemeren, dat er met de betalin gen van De Vries geen problemen zijn. Notaris Hendriks uit Mijdrecht, die in samenwerking met notaris J. W. F. Swane uit Utrecht de open bare verkoping leidt, weigerde na dere bijzonderheden te verstrek ken. Wel meldde hy 'in een zeer laat stadium te zijn ingeschakeld.' Hendriks: „Het is overigens nog heel goed mogelijk dat partijen tot een vergelijk komen. Persoonlijk hoop ik hier op, want ik vind het absoluut geen prettige zaak." Algemeen gesproken liet Hen driks doorschemeren, dat een beta lingsachterstand voor een bank aanleiding kan zijn om de woning van een cliënt bij executie te vei len. UTRECHT (ANP) - De rijkspolitie gaat gericht in de Randstad wer ven. Terwijl elders in het land de rijkspolitie redelijk op sterkte is, zit het korps in de Randstad mo menteel met een tekort van enkele honderden politiemènsen. Veel wachtmeesters die dienst doen in het westen zijn afkomstig uit andere delen van het land en geven er na enkele jaren de voor keur aan om weer naar hun ge boortestreek terug te trekken. Min der werkdruk en betere woonom standigheden buiten de Randstad spelen daarbij waarschijnlijk een grote rol. Bovendien is het verloop groot omdat veel politiemensen overstappen naar het bedrijfsle ven, aldus een politiewoordvoer der. Tot nu toe trok de rijkspolitie vooral mensen aan uit het noorden, zuiden en oosten en was in het westen de animo om bij de rijkspo litie te gaan werken veel kleiner. De politie gaat nu elders de wer ving op een laag pitje zetten en zich concentreren op jongeren in de kleinere plaatsen in het westen. Het is de bedoeling dat ze na de opleiding zoveel mogelijk een baan krijgen bij of in hun woonplaats, aldus de woordvoerder van de rijkspolitie. Als de 'werving geen soelaas biedt is de korpsleiding niet van plan om over te gaan tot verplichte plaatsing in de Randstad. „We zien er absoluut geen heil in om men sen tegen hun zin ergens neer te zetten. Dat werkt averechts", aldus de woordvoerder. Wel overweegt men bij voor beeld het verstrekken van een ex tra toelage zoals nu al gebeurt bij het speciale detachement op Schiphol. Extra geld is overigens ook niet altijd een oplossing, want ondanks de extra toelage hebben zich tot nu toe maar 60 gegadigden voor Schiphol gemeld terwijl er 300 man nodig zyn. Politie-enquête i Havelte wü weten 1 king denkt over het politiewerk. Om antwoord te krijgen op die vraag gaan er deze week 500 vra genformulieren de deur van het politiebureau uit. De formulieren worden naar willekeurig gekozen inwoners van Havelte gestuurd. Burgemeester Hensens roept in een begeleidende brief de burgerij op om toch vooral aan de enquête mee te werken. De politie vraagt onder andere of men vindt dat er' meer aandacht aan snelheidscon troles, vandalisme, inbraken en overlast moet worden besteed. studiebeurzen ook gebruikt kun nen worden voor Antilliaanse derwijsinstellingen. Dat voorkomt een stroom ren, zodat de studenten een Neder landse beurs krijgen. Omdat niet duidelijk is of de stu- Antillianen naar denten van die arbeidsverplichting Nederland. De eilanden hebben ontslagen worden en of de dan bovendien meer zekerheid dat dering gevolgen heeft voor de be- het intellectuele kader land blijft. eigen lastingplicht 1 DAD I,«4I,Aa1 «I DEN HAAG (GPD) - Drie grote verzekeringsmaatschappijen gaan proberen met een nieuwe ziekte kostenverzekering jongeren bin nen te halen. De maatschappijen willen zo de vergrijzing van het be stand tegengaan en daardoor de kosten drukken. Delta Lloyd, Amev en Nationale Nederlanden spreken van een 'verdedigingsma- nouvre'. De nieuwe polis voor jongeren (beneden de 40 jaar) heeft lagere premies dan de huidige en liggen op het niveau van de concurrentie, die ,al jaren op de 'jongerenmarktp werkt. De drie concerns hebben op de ziektekostenmarkt slechts een aandeel van 5 tot 6 procent. Het i j °"ders' w.11 AMSTERDAM (ANP)-Op de stoep bij het Amsterdamse Centraal Station volgens de drie duidelijk dat het PAO uitstel van de maatregel die viqi het oog van een fotograaf van het ANP op deze fiets. Op het eerste publiek sterk Mevrouw Badejo-Richardson °P korte termijn van kracht zou gezicht lijkt het of iemand slordig met de verfkwast is omgesprongen, heeft dit jaar meegewerkt aan het worden. Ook de CAS verzet zich te- maar de besmeurde staat van fiets en stoep zijn het gevolg van een weken- vertrek van de Antilliaanse studen- 6en de plannen van de Antilliaanse iang 'poepbombardement' door spreeuwen die in de bomen bij het station ten. Zij geeft echter toe dat er veel regering. kijkt en op dat punt ook advié- n krijgt. Met de tussenpersonen tevoren overlegd c (foto ANP) 'BudgetJong-Polis'. Behalve het verdedigen van het eigen aandeel willen de drie verze keraars ook meer rust in deze markt. Met (ogenschijnlijk) bijzon der lage premie-aanbiedingen wer den de jongeren bewerkt. Ook de opheffing van het vrijwillige zie kenfonds, die in een noodlijdende positie kwam, had daarmee te ma ken. AMEV, Nationale-Nederianden en Delta Lloyd gunnen zich naar eigen zeggen een 'bescheiden winstmarge', zo wordt gezegd. Van 'solidariteit' met oudere verzeker den (gelijke premies) is geen spra ke meer. Die kan volgens de maat schappijen pas weer worden inge voerd wanneer de rust in de markt terug is, zo werd gezegd. "We had den de keus tussen handhaven van de bestaande verzekeringen en dan de jongeren zien vertrekken, of concurrerend gaan werken". ADVERTENTIE ENSCHEDE (ANP) - Het oog van de satelliet wordt steeds scherper. Door de voortschrijdende techno logie kunnen tegenwoordig vanuit de lucht vrijwel alle veranderingen in het landschap nauwkeurig wor den vastgelegd. Uit satellietfoto's kan het internationale instituut voor lucht- en ruimtekaartering en aardwetenschappen (ITC) in En schede bijvoorbeeld al opmaken of en hoeveel grasland een boer heeft omgeploegd tot maisveld. Binnen afzienbare tyd zal het mogelijk zijn nog meer details te ontdekken. De satellieten zijn deze week onder werp van gesprek van een interna tionaal symposium in Enschede. Nederland is een van de leidende landen op het gebied van satellie ten. "Wat de civiele waarneming vanuit de ruimte betreft zyn we Amerika zelfs voorbijgestreefd", zegt professor Beek, rector van het onderwijs- en onderzoekinstituut in Enschede, niet zonder trots. In zijn openingstoespraak bevestigde directeur-generaal Van Spiegel van wetenschapsbeleid van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen de stevige positie die Ne derland op het gebied van de aard observatie dit jaar heeft, verkregen. In het licht van het eerder dit jaar in het parlement aangenomen na tionale remote sensing-programma (infrarood-luchtfotografie), en de wens van het nieuwe kabinet voor meer internationale wetenschap pelijke samenwerking, pleitte hij voor verdere uitbreiding van de contacten tussen de Nederlandse en buitenlandse deskundigen in aardobservatie. Het ITC, dat voor zijn ondezoek gebruik maakt van foto's van de Franse commerciële ruimtevaart- onderneming Spot Image in Tou louse, kan nu voorwerpen op de grond onderscheiden ter grootte van 10 bij 10 meter. Binnenkort is waarneming van objecten van 5 by 5 meter, een vrachtwagen bijvoor beeld, al mogelijk. In Amerika is de civiele observatie blijven steken bij objecten ter grootte van 30 bij 30 meter. De zeer gedetailleerde opnamen die nu kunnen worden gemaakt, zijn volgens professor Beek van groot belang voorde bewaking van het land. Meer dan tot voor kort mogelijk was, kan nu nauwlettend worden toegezien op allerlei in de landbouw en de bosbouw. verfijnde beelden uit de ruimte ge haald kunnen worden. "De aardobservaties staan op de drempel van een nieuw tijdperk", zegt ITC-ónderzoeker Verstappen, voorzitter van het wetenschappe lijk comité van de internationale conferentie, waaraan ongeveer 400 deskundigen uit Nederland en 60 andere landen deelnemen. Dankzij de volgens hem uiterst geavanceerde Franse Spot-satel liet, die in februari van dit jaar door de Europese Ariane-raket vanaf de ESA-basis in Frans Guyana werd gelanceerd, zijn de toepassingsmo gelijkheden van de uit de interpre tatie van de satellietbeelden ver kregen informatie aanzienlijk ver ruimd. Tijdperk Rijkswaterstaat kan0. vens profiteren bij het volgen van veranderingen in de stroming van rivieren en in de zee. Waterveront reiniging door schepen kan nauw lettender in de gaten worden ge houden. De kustverdediging en het dykbeheer zijn ten zeerste ge baat bij de informatie die uit de ENSCHEDE (ANP) Het Amerikaanse ministerie van defensie, het Pentagon, maakt zich zorgen over de ontwikkeling van de Europese aardobservatie. De Franse satelliet Spot maakt zulke haarscherpe fo to's dat er weinig verschil meer is tussen de civiele en militaire toepas sing van beelden uit de ruimte. Dat bleek gisteren op het internationale symposium over satelliet waarneming in Enschede. De Spot zendt beelden naar de aarde, die volgens deskundigen op de bijeenkomst de opname van Amerikaanse en Russische spionagesatellieten benaderen. Op die manier, zo menen Amerikaanse defensiespecialisten, hebben burgers toegang tot gege vens die gewoonlijk als geheim bestempeld zouden worden. Ook de Amerikaanse regering en het bedrijfsleven, die tot nu toe meer dan een miljard dollar hebben geïnvesteerd in de aardobservatie satelliet Landsat, zien het succes van de Franse satelliet met lede ogen aan. Met de technisch zeer geavanceerde kunstmaan heeft Europa de Amerikanen, die met de lancering van de Landsat 13 jaar geleden het tijdperk van de civiele observatie inluidden, ruim voorbij gestreefd. Bovendien levert de Landsat jaarlijks een verlies op van 15 miljoen dollar, terwijl de Spot kostendekkend werkt. Algemeen directeur Fontanel van Spot Image hoopt tegen 1990 50.000 tot 80.000 beelden per jaar te verkópen met informatie over allerlei gebie den ter wereld. Nederland is de grootste indivi duele deelnemer in het Spot-pro gramma. Het ITC neemt 12, en het Nationaal Ruimtevaart Laborato rium (NRL) 2 onderzoekprogram ma's voor zijn rekening. Deze be treffen niet alleen de bestudering van de situatie op Nederlandse bo dem, maar ook onderzoek in ont wikkelingslanden. "Wereldwijde verkenning en voortdurende waarneming van het milieu, oogstvoorspellingen, in ventarisatie van natuurlijke rijk dommen, en het vroegtijdig signa leren van natuurrampen - zoals het gat in de ozonlaag - en het afsmel ten van sneeuw en ijs, zijn met de zeer gedetailleerde ruimtefoto's mogelijk geworden, aldus Sicco Smit van het ITC. De Franse kunstmaan maakt op een hoogte van 832 kilometer dage lijks in verschillende richtingen 14 rondjes om de aarde. Elk plekje op de aardbol, ook Nederland, kan op die manier regelmatig worden be studeerd. De satelliet, die nauw keurige plaatjes maakt van een ge bied van 60 bij 60 kilometer, kijkt niet alleen rechtstreeks naar bene den, maar kan ook links en rechts kijken. Dankzij dit systeem kan een strook van 950 kilometer breedte vanuit de ruimte worden bekeken. Met behulp van de ruimtefoto's bestudeert het ITC nu onder meer de veranderende ruimtelijke orde- nmg in Nederland, de waterstand in Turkije, het landgebruik en de gevaren van aardbevingen in Italië, de geologie in Spanje en verschil lende objecten in China. De versterking van de Neder landse positie op het gebied van de aardobservatie is mede mogelijk geworden door de steun die de re gering heeft gegeven aan het natio naal programma remote sensing. Met dit infraroodprogramma kun nen met name gifbelten goed wor den opgespoord. In de Rijnstreek is een paar jaar geleden al eens bij wijze van proef met deze techniek gewerkt, hetgeen leidde tot de ont dekking van ettelijke verdachte plaatsen. Met de uitvoering van dit programma, dat moet leiden tot uitgebreidere toepassing van aard observatie, is in de periode van 1986 tot 1990 in totaal 32 miijoen gulden gemoeid. DEN HAAG (ANP) - Leesgeld voor jongeren levert zo weinig geld op dat de gemeenten dat net zo goed niet kunnen heffen. Zo rea geert het Nederlands bibliotheek- en lektuurcentrum (NBLC) op het plan van minister Brinkman (WVC) om ook de jeugd tot 18 jaar voor het lidmaatschap van de openbare bibliotheek te laten beta len. Volgens het NBLC levert dat plan maar 7 in plaats van de door Brinkman becijferde 21 miljoen gulden op. De jeugdcontributie zou niet meer mogen zyn dan de helft van het volwassenentarief, wat in de praktijk neerkomt op een tientje per jaar. Volgens het NBLC zullen veel kinderen door de invoe ring van de contributie hun biblio theekbezoek staken. Bovendien kost de inning van de contributie ook geld en het NBLC hoopt dan ook dat de gemeenten de jeugd contributie niet zullen invoeren. Volgens de plannen van Brinkman zijn die namelijk niet verplicht om de jeugd voor de openbare biblio theken te laten betalen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5