Tekort Lindehoeve naar 55.000 gulden Manifestatie 'International' in Oegstgeest Onderzoek naar onveilige plaatsen 8SBSI0SS Start vierdaagse Oegstgeest 1 Felle kritiek van medewerker Harlaar: Project van Centraal Wonen bijna afgerond Zestig jaar trouw in Wassenaar Op aandrang van WD in Voorschoten PAGINA 2 DINSDAG 26 AUGUSTUS 198 VOORSCHOTEN - Wanneer het open Voorschotense jongerencentrum De Lindehoeve zijn beleid niet bijstelt, loopt het tekort dit jaar op tot 35.000 gulden. Opgeteld bij het niet weggewerkte tekort van vorig jaar, komt men zelfs op 55.000 gulden. "De gemeente pikt dat niet en sluit de tent'Dit stelt medewerker S. Harlaar in een brandbrief aan bestuur staf en het jongerenzelfbestuur (spil). Hij baseert zich op de Lindehoeve- dehoeve moet risico nemen de laat- uitdraai van juni en vreest het ka- ste vier maanden van het jaar. Hij binetsbeleid voor de komende ja- denkt hierbij aan een tot twee con- ren. Indien het kabinet inderdaad certen per week. Bezuinigen zou de subsidie gaat halveren, kan 'De dom zijn. De activiteiten zijn al tot Lindehoeve' "het helemaal wel een minimum teruggebracht ("vier schudden: De gemeente is niet zo keer week eethuis met aansluitend happig op ons, zeker niet wanneer jongerencafe. Heel af en toe een ze ziet hoe slecht het hier loopt". concert") en in de vaste lasten valt Het stichtingsbestuur erkent dat moeilijk te snijden. het centrum "er niet zo geweldig goed voor staat". Maar secretaris T. Een voorbeeld: door de telefoon af te sluiten, niets meer te verstu- Schrama voert aan dat de cijfers ren, niets meer schoon te maken niet helemaal kloppen. Zo zou De geen reiskosten meer uit te beta- Lindehoeve nog steeds onderhan delen met de gemeente over de te len, zou het centrum hooguit 5.000 gulden kunnen besparen. Structu- werkgestelde dienstweigeraar. Mo- rele bezuinigingen, zoals het op- gelijk wordt hij ook dit jaar door de doeken van de administrateur, zet- gemeente betaald en dat ten pas volgend jaar zoden aan de dert het tekort direct met 10.000 dijk. Aldus, nog steeds, de brand brief. Wanneer het personeel 20 gulden. Bovendien zijn de barop- brengsten niet zo enorm tegenge vallen als in de brandbrief is aange stipt, aldus de secretaris. Met een halvering van de subsidie houdt hij nog niet serieus rekening: "Dat is speculeren". Wel geeft hij toe dat zijn centrum in opdracht van wethouder L. Mar selis aan een nota werkt, waarin wordt uitgelegd hoe het tekort ont staan is en hoe De Lindehoeve uit de rode cijfers kan komen. Ook OEGSTGEEST - Nog één woning procent korter zou werken en 15 procent minder vangt, scheelt dat 18.750 gulden. Maar het is volgens Harlaar nog maar de vraag of de ge meente dat accepteert. Op dergelijke gedetailleerde cij fers wenst bestuurder Schrama niet in te gaan. Hij wijst er wel op dat er meer gebeurt in het jonge rencentrum dan uit de brief zou blijken. Er worden ook doka-, zeef druk- en computercursussen gege ven. En of die grootschaligheid nou zo werkt? Het centrum betwij felt het al langer en besloot eerder dit jaar meer aan kleinschaligheid te doen, met kleine groepen en een vaste kern van medewerkers. Wethouder L. Marselis was van morgen niet voor commentaar be reikbaar. Trots poseert het jubilerende echtpaar Van der Kraan voor de fotograaf. WASSENAAR - Het Wassenaar- se echtpaar Van der Kraan heeft gisteren zijn 60-jarig jubileum gevierd, 's Morgens waren er speechjes en kwam het burge meesterlijk echtpaar een uurtje langs met een schitterend boeket bloemen en een brief van de ko ningin. 's Middags kregen de twee een receptie aangeboden in de zaal van het bejaardenoord Sophiekehuis aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat. De heer A.L. van der Kraan werd 86 jaar geleden geboren in Rotterdam, zijn vrouw is Wasse- naarse en telt 81 levensjaren. Ja renlang hebben ze een luxe le vensmiddelenzaak gehad aan de Rijksstraatweg bij Kerkehout. Voor hun komst naar het Sop hiekehuis in 1970, verkochten ze het pand aan garagebedrijf Jan- De eerste zeven jaar in het Sop hiekehuis, dat in die tijd nog een gewoon rusthuis was, huisden ze op een eenpersoonskamer. De laatste jaren hebben ze een twee persoonskamer met uitzicht op de markt. Beiden wandelen vaak en mevrouw Kraan 'poetst de he le dag'. Meneer Kraan is dé klus jesman van het huis. Hij zet lampjes in, repareert sloten en controleert 's avonds of alle bui tendeuren goed gesloten zijn. Ondanks zijn grote vitaliteit, legde het personeel hem zijn werkzaamheden een halfjaar ge leden aan banden. Hoge trappen mag hij vanaf die tijd niet meer beklimmen. Mensen van het Sophiekehuis kennen de twee als 'hele plezierige, vriendelijke en behulpzame mensen' en ho pen dat ze nog vele jaren mogen genieten. moet het centrum uitleggen waar om het, anders dan geëist, het te kort van vorig jaar niet heeft weg gewerkt. Een week voordat dit rapport wordt aangeboden, weigert Schra ma te onthullen in welke richting bestuur, staf en enige medewer kers denken heel spreek- verzoek van de gemeente treedt al- van het 13 stuks tellende bouwproject van Centraal Wonen Oegstgeest (CWO) is er vrij. Een be langstellendenavond op 8 septem ber bij CWO-contactpersoon Wen- da Harders, Frans Halslaan 157, moet de meest geschikte bewo ners) opleveren. Eind oktober zal wfjsTop een aige- de eerste paal de grond van deel- tekenverbod. Op P^an VI Haaswijk, aan de kant de Haarlemmertrekvaart, de leen het bestuur naar buiten, deelt grond in gaan. In de zomer van hij mede. Het roddelcircuit, dat in 1987 zal het complexje voor bewo- het verleden welig tierde, zou het n*nS worden vrijgegeven. Een qua samenstelling telkens wisselende groep mensen is sinds december 1983 druk in de weer Stemming met het project, vertelt CWO-con- tactpersoon Wenda Harders. Van In de brandbnef wordt gescham- ^e dertien woningen, elk drie ka- tellend, zijn er zeven om te plichtingen "niet al te zwart-wit" worden voorgesteld. "Iemand die zich een week lang aan het geza menlijke gebeuren onttrekt, 's avonds niet voor het avondeten verschynt, wordt heus niet meteen op het matje geroepen. Maar ie mand die zich duidelijk aan de doelstellingen onttrekt, kan wel op de vingers worden getikt, ja. Dat is toch niet zo vreemd? Om er te ko- men wonen moetje lid worden. En VOORSCHOTEN - De gemeente 5 ergens van'wordt, rnoet je Voorschoten gaat onderzoeken of DINSDAG Leiden Zwembaden De Vliet e /ierdaagse, 19-20.30 u 20 i Kijkhuis film 'Kramer versus Kramer 20 en 22.15 uur. LVC - Breestraat, sportcafé, 20-24 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, cafl avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 149987, geopend op werkdagen i 16 uur, di ook van 20-21 uur. Oegstgeest kantine Fiks in de Voscuyl start avond wandelvierdaagse, 18.30 Wassenaar Rijnlands Lyceum Backershagenlaai 5, opvoering'Futura Extra Bold'," WOENSDAG door Qerrie Meijers, 12.30-13.15 Zwembaden De Vliet en De Zyl vierdaagse, 19-20.30 uur. Marekerk - samenzangavond wijkge meente 'Marewijk', m.m.v. koor Song o Praise en Jan van Weelden, orgel, medi tatie ds. L. Romein uit Rotterdam, 2( Kijkhuis - film 'Satyricon', van Fellini 20 en 22.15 i Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, vrj bridgen, 13.30 uur, inl. 123425. Oegstgeest kantine Fiks in de Voscuyl - avond-' delvierdaagse, 18.30 uur. hek Laan van Oud Poelgeest - zo avondwandeling in het landgoed Ouc Poelgeest, 19.30 Wassenaar Rijnlands Lyceum - Backershagenlaar 5, opvering 'Futura Extra Bold', 20 INSTALLATIE - De Leiderdorpse CDA-wethouder A.H. Meerburg wordt op dinsdag 23 september tij- dens een speciale raadsvergade ring geïnstalleerd als burgemees ter van Alkemade. Meerburg volgt halverwege deze maand J.S. Wage naar op. je altijd aan bepaalde regels hou den". CWO vindt zelf dat het wonin gencomplex "op een van de mooi- wtll UI11 ste plekjes van Haaswijk" gestalte ving, stijgt de criminaliteit door behoefte is aan meer straatver lichting en lagere bosjes in donke re gedeelten. Voelen de burgers zich onveilig in een duistere omge- ^tijgen. Architect Boudewijn lampen op avondsterkte en loopt Veldman werkt, met inspraak de verkeersveiligheid gevaar? Op perd over de beslotenheid. Als het ergens slecht gaat moet iedereen open en eensgezind de schouders eronder zetten. Het gebeurt niet, volgens de auteur: van de 35 mede werkers zijn er nog 15 actief en on der hen "heerst een klotestem- de toekomstige bewoners, aan het deze vragen moet een duidelijk huren en zes om te kopen. De ze ven huurwoningen worden ge bouwd en verhuurd door de wo ningbouwvereniging Buitenlust. Volgens Harders is het overleg met de gemeente Oegstgeest ontwerp. Hij zou klaar zijn met te keningen. Met een aannemer wordt onderhandeld. Voor meer informatie over centraal wonen in Oegstgeest: tel.071-176710. antwoord komen. De aanzet voor het onderzoek kwam gisteravond in de raadscommissie voor finan ciën van WD-raadslid mevrouw M.C. Van der Kloes. Bewijzen kon zij niets, maar ze had wel het idee dat burgers zich onbehaaglijk voelen in slecht ver lichte straten, mede door angstaan jagende verhalen in de landelijke pers. Straten als de Admiraal de Ruytersingel en de Van Beetho- venlaan noemde zij zeer gevaarlijk. Langs deze doorgaande route staan de lantaarnpalen ver van stoep en fietspad. De problemen zouden zich echter ook in centrum en woonwijken kunnen voordoen, stipte zij aan. Het feit dat tot nu toe niemand heeft geklaagd bij de gemeente, vond zij niet sterk. "Het gaat om zaken waar je niet zo gemakkelijk over praat. Je gevoelens schreeuw je niet van de daken", vindt zij. De dames van D66 en PvdA/PPR, E. Mulder en M. Breunesse, sloten zich aan bij het betoog van Van der lichting, vooral langs de doorgaan de wegen. Mevrouw Van der Kloes zit niet zo met extra kosten. Wanneer uit het onderzoek blijkt dat Voorscho tenaren ook na tien uur 's avonds de lampen op volle sterkte willen hebben, maakt ze daar graag een voorstel van. Veiligheid is belang rijker dan energiebesparing. Ten- Kloes. J. Aikens van D66 opperde minste, dat stelde ze na de vergade- bovendien dat verbeteringen niet ring. Of ze ook geld over heeft voo altijd geld hoeven te kosten. De ge- het bijplaatsen van lantaarnpalen meente zou heel goed gebruik kun- een veel duurdere aangelegenheid nen maken van energie-arme ver- durfde ze nog niet te zeggen. ming". Zij weten dat het slecht Bouwfonds Nederlandse Gemeen- gaat, maar met hoé slecht. Openba- ten soepel verlopen. re vergaderingen worden Centraal Wonen is volgens Har ders dan Schrama beweert, niet ge- ders "beslist geen woongroep". De houden. De staf "doet evenmin deelnemers stellen allen het be iets". De schrijver van de brand- houd van hun privacy voorop. "Al- bnef vindt dat merkwaardig, om- ies kan dicht, gordijnen, deuren en dat "hun banen op het spel staan", ramen. De leden krijgen een zelf- Het stichtingsbestuur tenslotte standige wooneenheid met een lijkt de grote boosdoener. Aan de douche en toilet", ene kant bezuinigt de instantie kei hard op de beloningen en rechten Maar behalve die privé-woon- van medewerkers, die niet langer ruimte komen er ook centrale gratis entree en gratis comsump- ruimtes en voorzieningen die de ties zouden krijgen. Terwijl aan de bewoners gezamenlijk kunnen ge- andere kant de echte financiële bruiken. "De mogelijkheid bestaat problemen "worden genegeerd", om smen te eten, er komt een geza- Harlaar: "Zo hoor ik Ferrie (de menlijke tuin en we kunnen geza- voorzitter, red.) nog zeggen dat het menlijk onze hobbies uitoefenen, helemaal niet om de aantallen (be- We kunnen eikaars gezelligheid zoekers) gaat, maar meer om de opzoeken, zeg maar", kwaliteit van de hulp die we kun nen bieden. Een prachtig streven, roerend zelfs. Maar helaas ge speend van alle financiële reali teit". Harlaar over de voorzitter: "Het is een wereldvreemde pief met idiote ideeën". In april waarschuwde medewer ker Harlaar het bestuur al. Het te kort komt op 20.000 gulden uit, stipte hij aan. "Er werd volkomen niet op gereageerd. Sommige be stuursleden hadden het niet eens gehad. Je zou haast zeggen dat zij helemaal niet geïntereseerd zijn in De Lindehoeve. De secretaris ziet het anders. Het bestuur is druk be zig en had begin dit jaar "heel breed" besproken hoe het tekort kan worden weggewerkt". En daar kun je niet iedere week op terugko men". Plan de campagne De medewerker denkt daar an ders over en heeft inmiddels een plan de campagne ontworpen om het tekort terug te dringen. De Lin- Bij de selectie van bewoners wordt op de eerste plaats gekeken "of het klikt". Minstens zo belang rijk is de samenstelling van de hui dige groep. "Stel dat er alleen maar 50-plussers zouden zijn, of alleen vrouwen, dan is een jongere of een man erbij wel zo plezierig. CWO, een afdeling van het Leidse Cen traal Wonen, maakt helemaal zelf uit wie met wie centraal zal wonen. Iedereen kan zich aanmelden, dat wel. Ook moeten gegadigden vol doen aan de eisen van de woon ruimteverordening van de ge meente Oegstgeest. "En als er voortdurend een woning leeg zou staan, dan klopt de gemeente gega randeerd bij ons aan om te vragen hoe dat zit". Juist om dat te voor komen en om door verhuizing of andere oorzaken ontstane 'gaten' snel te dichten, werkt CWO met een wachtlijst. Om centraal te geest moet men dus lid worden Cursussen De Leiderdorpse afdeling van K O houdt in het gebouw aan de Splinterlaan 91 zaterdag 30 au gustus (11.00 tot 14.00 uur) en maandag 1 september (19.30 tot 21.30 uur) informatiedagen over de te houden cursussen. Er be staat tevens gelegenheid tot in schrijven. Er worden dit najaar wederom talen- en yogacursussen gegeven alsmede algemene en creatieve cursussen. De meeste docenten zijn aanwezig. Cursussen (2) De Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest heeft ook weer heel wat cursussen op het programma staan. Wie interesse heeft in kleding maken, tekenen, elektronica, tap-dance, jazzballet en dergelijke, kan informatie op vragen via telefoonnummer 154773. Warme aandacht verdienen de zogenaamde pop-cursussen waar voor de stichting een speciale ruimte met een grote hoeveelheid apparatuur heeft ingericht. Het is niet noodzakelijk al ervaring met enig instrument te hebben. Spe lenderwijs wordt de kennis bijge bracht. Maar ook gevorderden kunnen terecht. De cursussen be ginnen eind september. Inschrij ven voor de tiende. Voor informa tie zie bovenstaand telefoonnum mer. Landijsbaan Egbert van 't Oever, voormalig bondscoach van de Nederlandse schaatskernploeg, opent zaterdag 30 augustus de landijsbaan-ac coramodatie van de Warmonds IJsclub in de Veerpolder in War mond. Dat gebeurt omstreeks 15.00 uur. Cursussen (3) De Stichting Emancipatorisch Vrouwenwerk Voorschoten, kort weg Stem genaamd, houdt een cursus discussie- en vergader- techniek voor - hoe kan het ook anders - vrouwen. Zij die plannen hebben zitting te nemen in een be stuur of daar pas zitting in heb ben genomen, zijn welkom op de cursus die op zes donderdagen, te beginnen op 18 september, wordt gegeven in het Bondsgebouw aan de Leidseweg 100 in Voorschoten. Voor informatie: mevrouw Lam- boo of mevrouw Meulink, tel. res pectievelijk 4391 en 6765. Opgave voor 11 september. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OEGSTGEEST - Veel jonge deelnemers verschenen er gisteravond aan de startlijn voor de eerste avond van de in Oegst- avond-wandelvierdaagse. Die startlijn is getrokken bij de kantine van de korfbalclub Fiks, samen met Scouting __j worden Oegstgeest,verantwoordélijkvoor de vierdaagse, die dit jaar voor de tweede keer wordt gehouden. Vier avonden CWO. Volgens Harders moe- achtereen wordt er vijf of tien kilometer gelopen. Het Oegstgeester grondgebied wordt daarbij zelden of nooit verlaten. (foto Holvast) ten de daaruit voortvloeiende ver- UEGSTGEEiST - 'internationaal Dat is het thema dat een Oegst geester werkgroep de door haar georganiseerde culturele manifes tatie heeft meegegeven. De mani festatie begint woensdag 3 septem ber en duurt tot en met zaterdag 6 september. De werkgroep, waarin onder meer een afgevaardigde van het plaatselijke bibliotheekwezen zit ting had, alsmede vertegenwoordi gers van SJJO en K O, heeft dik een half jaar aan de manifestatie gewerkt. Zij had 10.000 gulden te beste den, vorig jaar tijdens de begro tingsbehandelingen beschikbaar gesteld door de gemeenteraad. Volgens werkgroeplid H.M. Jans sen, hoofd van de bibliotheek, heeft de plaatseUjke middenstand zich ook een uitstekend sponsor getoond. Bovendien komt een groot deel deel van de activiteiten op de slotdag van de winkeliers deel in het gemeentecentrum zul- zelf af. Janssen benadrukt dat on- len worden afgewerkt, zijn gratis danks dit en het door wethouder toegankelijk. Blom (WD, welzijn) in het leven roepen van de werkgroep, de cul- Programma turele manifestatie op de eerste plaats een gemeentelijke aangele genheid is. Zij toont zich erg tevre- i den met de ambtelijke ondersteu- te landenoptocht ning. Voor het thema 'Internationaal' scholen naar het gemeentecen trum lopen. Die ochtend zal een poppenspeler twee voorstellingen is gekozen omdat de gemeente geven, 's Middags zullen de kleu- Oegstgeest connecties met bijna al- ters kunnen genieten van een op- Ie landen van de wereld zou heb- treden van het befaamde theater ben en omdat in deze gemeente ve le inwoners uit andere naties woonachtig zijn. De werkgroep heeft gepoogd alle Plok. Het stuk dat wordt gespeeld is getiteld 'Rodo; sok en de won derschone Piane'. Deze voorstel ling loopt niet via de basisscholen. leeftijdsgroepen aan hun trekken Zesplussers kunnen dus ook op e te laten komen. Om ouderen zo gen gelegenheid naar het gemeen- veel mogelijk bij de week te be- tecentrum komen, trekken is voor vervoer tegen een Rond 16.00 uur zal de prijsuitrei- gereduceerde prijs gezorgd. Alle king van de verhalen/foto/teken activiteiten. die voor het leeuwe- wedstrijd met als thema reizen haar beslag krijgen. De uitreiking betreft de categorie tot 13 jaar. Wethouder Blom opent die avond om 20.00 uur de manifesta tie officieel openen. Een jury maakt vervolgens de uitslag van genoemde wedstrijd bekend, dit keer voor de categorie 13-plussers. Een en ander geschiedt in de aula van het Rijnlands Lyceum. De rest van de avond is voor The Group, een Iers/Engelse folkgroep. De in het kader van de wedstrijd inge zonden werken zullen worden geëxposeerd in de bibliotheek en in de aula van het 'Rijnlands'. Donderdagavond is er vanaf kwart voor acht in het gemeente centrum gamelanmuziek van het orkest van het museum van vol kenkunde. Vervolgens is er een in ternationaal volksdansfestijn met dansen uit onder meer Java, Mo- lukken, India en Suriname. Vrijdagavond 5 september staat het gemeentecentrum in het teken van 'internationale muziek'. Acte de presence geven een Roemeens orkest met Balkandansers, de Bee- Bopband Gebr. Van der Reijden en het Caribische 'Ritmico Especial'. Deze groep dient ervoor te zorgen dat een een dansfeest uitbreekt. In ternationale hapjes en drankjes ge ven het feest een extra dimensie. Zaterdag 6 september is er van alles te doen bij de winkelcentra de Lange Voort en de de Kempenaer- straat. Vanaf 11.00 uur is er een eta lagewedstrijd en op het podium op de hoek van de Terweeweg treden een zang-, muziek- en een toneel groep op. Vanaf 11.00 uur is er bij het winkelcentrum Lange Voort een internationale kunstmarkt met toneel en muziek. Rond 16.30 uur volgt de prijsuitreiking van de eta lagewedstrijd. POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn, tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440 C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67.45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per |aar, aan huis bezorgd f 256.90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graafl Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City en Tel .Aviv.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2