De Discipline en Els Vader NeUi Cooman Els Vader contra Nelli Cooman Eerstejaars studenten aan de slag Vertrek van Reinwardt naar Amsterdam lijkt onvermijdelijk DINSDAG 26 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 11 Vader, 26 jaar, is lid van Thor uit Roosendaal en haalde een bronzen medaille tijdens het EK indoor van 1985 in Athene. Is getrouwd met haar persoonlijke trainer Haico Scham en houdster van de natio nale records op de 200 meter (22,81 seconden) en 400 meter (51,92 se conden). Om zich optimaal op het EK te kunnen voorbereiden heeft de geboren en getogen Zeeuwse haar baan als fysiotherapeute opgege ven. Na Stuttgart stort Vader, die deze zomer haar Nederlandse re cord op de 100 meter kwijt raakte aan Nelli Cooman, zich in de infor matica. S1NDELFINGEN (GPD) - In Nederland lijkt het eerder regel dan uitzondering dat er 'iets moois' bloeit in de relaties tussen atletes en hun persoonlijke trainers. De Europese indoorkampioene Nelli Cooman bevestigt deze regel, terwijl Els Vader er een aardige variant op heeft gevonden door eerst te trouwen en vervolgens haar echtgenoot als trainer aan te trekken. Van hun huwelijk met Haico Scharn, zelf ooit een verdienstelijk middenlange-afstandloper, en Hans Fiere zullen Vader en Cooman in sportief opzicht best profijt trekken, maar als er 'herrie' is, kan het wel eens vervelend zijn dat de trainer dezelfde voordeur deelt. De problemen worden immers steevast mee naar bed genomen. Bondscoach Henk Kraayenhof werd dit jaar inzet van een conflict tussen 'het kamp' Cooman en 'het kamp' Vader. De fanatieke sprinttrainer zou zich teveel met de succesvolle Nelli Cooman bemoeien en bovendien niet op een 'normale' manier met de overige leden van de nationale sprintploeg (Els Vader, Marjan Olyslager en Martha Derby) kunnen communiceren. In huize Scharn en huize Fiere liep de spanning zo hoog op dat Vader en Cooman er bloednerveus van werden. De 'affaire Kraayenhof werd door de buitenwereld fors opgeklopt en iedereen begon te geloven dat de twee sprintrivales met elkaar op voet van oorlog leefden. Vader en Cooman zelf ook, want de voormalige clubgenotes ontliepen elkaar waar mogelijk totdat ze beiden tot de conclusie kwamen dat 'de staat van beleg' niet door henzelf was afgekondigd. Inmiddels hebben de twee EK-gangsters hoogstpersoonlijk een eind gemaakt aan de 'koude sprintoorlog' en uit de woorden van van Vader blijkt dat de twee tegenpolen elkaar weer aardig aantrekken: "Nelli en ik zullen waarschijnlijk nooit echte vriendinnen worden, want daar zijn we teveel verschillende persoonlijkheden voor, maar we kunnen nu wel heel aardig met elkaar overweg". Een dubbelportret. Nelli Cooman, 22 jaar, is lid van AVR uit Rotterdam en tweevoudig Europees indoorkampioene (1985 en 1986). De met haar persoonlijke trainer Hans Fiere getrouwde Su rinaamse is in het bezit van het of ficieuze wereldrecord op de 60 me ter indoor (7,00 seconden). In Am sterdam werd Cooman, die een baan als gezinsverzorgster heeft opgegeven om zich helemaal aan het hardlopen te kunnen wijden, deze zomer Nederlands kampioen op de 100 meter en veroverde zij met een tijd van 11,15 seconden het nationale record. LEIDEN - Els Vader mist de bezetenheid van Nelli Coo man, ook het absolute talent. Dat de Zeeuwse toch deel uit maakt van de internationale subtop heeft alles te maken met discipline. Vader kan zichzelf de wil opleggen om ge durende lange tijd zeer intensief te trainen. In de aanloop naar Stuttgart heeft zij in de eerste weken van augustus bijvoorbeeld zoveel trainingsarbeid verricht dat zij on langs in Zürich nauwelijks vooruit was te branden. "Dat kwam omdat ik last had gekregen van allerlei kleine bles sures. Ik voelde me in Zürich hartstikke stram, maar later in Berlijn en Keulen ging het al een stuk beter. Ik ga er van uit dat ik me in Stuttgart plaats voor de finale van de 100 en 200 meter". Misschien dat zij in het Neckarsta- dion haar nationale record op de 200 meter (22,81 seconden) nog iets kan aanscherpen, maar dat lijkt tij dens de Europese titelstrijd voor Vader wel het maximaal haalbare. Althans, wat het individuele pro gramma betreft. "Een medaille zit er voor mij niet in", stelt zij realis tisch, "voor Nelli misschien wel. Die heeft zo'n sterke westrijdmen- taliteit dat het me niets zou verba zen als zij een bronzen plak zou grijpen". Voor dergelijk eremetaal komt Vader wel in aanmerking als slot- loopster van de 4x100 meterploeg. "Theoretisch is een derde plaats in derdaad mogelijk", stelt zij vast", maar dan mag er niets tegenzitten. De basis is zo smal, dat als één van ons een mindere dag heeft, het meteen is gebeurd". LEIDEN - Sommige studenten verenigingen organiseren de laatste jaren voor aankomende eerstejaars zogenaamde sociale projecten. Deze speelse schoonmaakacties worden dit jaar door Quintus en Minerva georganiseerd. Bij Minerva moeten de 550 nul len, zoals de eerstejaars daar worden genoemd, in drie weken tijd twee speeltuinen opknappen. Dit jaar vallen speeltuin Noor derkwartier aan de Anna van Saksenstraat en Ons Eiland aan de Kortenaerstraat de eer te beurt om te worden opgekalefa terd. Speeltuigen worden geschuurd en geschilderd, het onkruid wordt gewied en de boel wordt opgeruimd. Gedurende drie we ken gaan de aankomende eerste jaars in groepjes van tien twee keer per dag op pad om de speel tuinen een proper aanzien te ge- Bij Quintus heten de aanko mende eerstejaars 'buizen'. Zo'n driehonderd gingen onder bege leiding van mentoren en van de voorlichter van de gemeentelijke reinigingsdienst, Mari Tol, gis terochtend op pad om in de stad stoepen te vegen, onkruid te wie den, hondedrollen te verwijderen en in de Oude Vest te dreggen. Zo'n 10.000 kilo vuil werd op deze Wisselwerking Bovendien zou zich in Stutggart wel eens het gebrek aan estafette- ervaring kunnen wreken. De leden van de nationale sprintploeg heb ben slechts één keer in wedstrijd verband de stokjes aan elkaar doorgegeven. Dat was tijdens de West Athletics in Barcelona, waar Nellie Cooman, Martha Derby, Maijan Olyslager en Els Vader ove rigens meteen een demonstratie van hun mogelijkheden gaven. Het scheelde maar een fractie van een seconde of het van de Spelen van Mexico daterende Nederlandse re cord (43,44, heel even een wereld record) was er eindelijk aangegaan. In de hoop tot een optimale wis selwerking te komen, is het estafet teviertal al vorige week donderdag in het Zuidduitse Sindelfingen bij- manier in de meegestuurde veeg- auto's gedeponeerd. En bij het dreggen kwamen honderd fiet sen, twee brommers, twee televi sies, twintig boodschappenwa gens en diverse verkeersborden boven water. Jammer genoeg werd er geen auto opgevist. Want voor degene die dat kunststukje een gekomen. In dit voorstadje van Stuttgart probeert gelegenheids- coach Peter van Beusekom, door de Atletiekunie naar voren gescho ven nadat het duo Vader/Olyslager duidelijk had gemaakt niet meer onder Kraayenhof te willen trai nen, zijn pupillen op één lijn te krijgen. Hoewel Vader, Cooman en Oly slager eerder in dit seizoen alle maal een keer hebben uitgeroepen dat ze zich om de estafette niet meer druk wilden maken omdat ze "ziek waren van alle gezeur", lijkt het trio nu vastbesloten om in het slotweekeinde van het veertiende EK tot op de bodem te gaan. "Want", zo verklaart Vader, "het zou toch eeuwig zonde zijn als we zomaar een medaillekans laten lo pen". "En", zo voegt Cooman er aan toe, "ik zou het niet op m'n ge weten willen hebben dat ik het voor de anderen heb verknald. Daarom zal ik straks verschrikke lijk gemotiveerd zijn als ik in de startblokken sta". Tussenstation Stuttgart geldt voor zowel Vader als Cooman als tussenstation. Va der wil na het EK "eens rustig de balans opmaken". De fysiothera pie heeft zij inmiddels ingeruild voor de informatica, omdat daar volgens haar meer toekomst inzit. "Ik heb geen idee of mijn nieuwe baan een beetje met het hardlopen is te combineren. In principe wil ik doorgaan tot de Spelen van Seoel, maar soms twijfel ik wel eens of ik het nog twee jaar kan volhouden". De twijfel overviel Els Vader vooral in de zee van tijd die haar deze zomer overspoelde. "Vijf jaar lang heb ik in de fysiotherapie ge zeten, had ik een volledige baan. Dit jaar heb ik sinds half april niets meer gedaan omdat ik wel eens wilde ervaren hoe het is om alleen maar met sport bezig te zijn. Maar dat is dus niets voor mij, ik word onrustig van dat eenzijdige leven tje van trainen, eten, slapen en wedstrijden lopen. Mijn resultaten zijn er wel beter door geworden, want ik heb nog nooit zo'n goed seizoen gedraaid als nu. Ik denk dan ook dat ik in de sport meer had kunnen bereiken als ik geen volle dige baan zou hebben gehad". Frustrerend Onrustig wordt Vader ook wan- zou uithalen had de gemeentelij ke reinigingsdienst een premie van vijfentwintig gulden uitge loofd. De 'buizen' operereerden van daag in het gebied tussen de Meelfabriek en de Morschpoort. Door hun actie ontstond een 'schrijnende' contrast tussen de '86 DOOR JAAP VISSER neer zij voor het lopen van wed strijden de grens oversteekt. "Ik hou van reizen, maar er is niets frusterender om op interessante plaatsen te komen en dan maar een beetje rond te hangen in het hotel, te trainen, een wedstrijdje te lopen en weer te vertrekken. Ik ben in zo veel fascinerende steden geweest zonder er ook maar iets van te heb ben gezien". Ook thuis, in Capelle aan de IJs- sel, moet Vader zichzelf beperkin gen opleggen. "De combinatie werken en topsport bedrijven vergt zoveel tijd dat ik er bijvoor beeld nog nooit toe ben gekomen om met Haico naar de bioscoop te gaan. Daar heb ik het wel eens moeilijk mee. Haico is nu 41 en heeft dat vluchtige leven zelf al een keer meegemaakt. Nu moet hij het mij nog een keer meemaken en dat speelt onbewust mee als ik wel eens aan stoppen denk. Niet dat Haico mij aanmoedigt om te stop pen hoor, integendeel". Aanleg Stelt het vluchtige leven van een topsporter Els Vader voor proble men, bij Cooman is dat vooralsnog niet het geval. Die gaat volledig op in haar sport en concentreert zich maar op één ding: de eerstvolgen de wedstrijd. Voor een beetje sprintontmoeting is de kleine Rot terdamse bijna een week lang ge spannen. Op de dag van de wed strijd ontlaadt zich die spanning meestal in een bliksemstart waar door zij onmiddellijk een voor sprong neemt op haar rivales. "Dat snellen starten van mij is een kwestie van aanleg", verklaart Cooman, "op de middelbare school zijn ze er achter gekomen dat ik een enorme startsnelheid heb. Zes jaar geleden, tijdens een sportdag moest ik eens de 60 meter lopen. Oranjegracht waar wèl en de Waardgracht waar niet werd ge wied. In de buurten waar werd schoongeveegd waren de reacties van de bewoners alom lovend. Op één uitzondering na: een bewo ner van de Mare riep de schoon makers toe: "Hé, blijf van m'n on kruid af'. Liep ik op gewone loopschoenen 7,6. Meteeen op atletiek natuurlijk, maar daar had ik na een maand of vier m'n buik van vol. In die tijd was ik nog niet zo serieus en ieder een zeurde maar aan mijn hoofd dat ik harder moest trainen. Daar had ik helemaal geen zin in en bo vendien kreeg ik allerlei blessures. Eigenlijk was ik het spuugzat en het is aan Hans te danken geweest dat ik er niet mee ben gekapt". Fanatisme Clubtrainer Fiere ontferemde zich over het wispelturige sprintta lent dat zich eerder had uitgeleefd in sporten als ijshockey, volleybal en voetbal. Cooman: "Hans was heel lief voor me en heeft er voor gezorgd dat ik er weer een beetje zin in kreeg". Zin die al snel omsloeg in fana tisme waardoor Cooman op haar 22ste op weg is om aansluiting met de wereldtop te vinden. "Het gaat inderdaad fantastisch", overdrijft zij allerminst, "maar ik vind het niet juist dat de mensen nu ver wachten dat ik in Stuttgart even tjes een medaille haal. Ja, mis schien op de estafette, maar op het persoonlijke nummer ben ik al te vreden met een finaleplaats en een Nederlands record. Dat is het doel en aan een medaille denk ik niet. De mensen vergeten wel eens dat dit pas het eerste jaar is dat ik op de baan echt presteer". Hoewel Cooman nog maar aan het begin van haar baancarrière staat, zegt de tweevoudige Europe se indoorkampioene "te leven van evenement naar evenement". Ook zij zal zich na het EK over haar toe komst beraden. "Al te ver vooruit kijken, doe ik niet. Dat heeft ook weinig zin, want een sportcarrière valt niet te plannen. Op dit mo ment telt alleen Stuttgart, zelfs aan het komende indoorseizoen heb ik nog geen moment gedacht". Ideaal Cooman heeft dit seizoen aan zienlijk meer uithoudingsvermo gen gekregen en is bovendien een stuk sterker geworden op het men tale vlak. Het gevolg van een gewij zigde aanpak van haar trainers LEIDEN - De Reinwardt-Acade- mie verhuist toch naar Amster dam. Een laatste poging om deze hogere beroepsopleiding voor mu seummedewerker in Leiden te houden is op niets uitgelopen. Het plan was de school te laten voort bestaan als zelfstandige opleiding, ondergebracht bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Dat departement ziet ech ter geen kans op korte termijn een beslissing te nemen in deze zaak. Door een nieuwe wettelijke rege ling moeten hogere beroepsoplei dingen zoveel mogelijk samen gaan. Pogingen om de Reinwardt te laten fuseren met een nog op te richten Leidse Hogeschool voor beroepsonderwijs liepen stuk. Wel kwam het Leidse gemeentebe stuur tot overeenstemming met een verzameling HBO-opleidingen voor kunstrichtingen in Amster dam. De minister van onderwijs be paalde echter dat de Reinwardt- Academie dan ook naar Amster dam moest verhuizen. En daar voelde het Leidse gemeentebe stuur niet zoveel voor. In juni stel de het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur echter voor toch eens te komen praten over het laten voortbestaan van de Reinwardt-Academie in Leiden als Hans Fiere en Henk Kraayenhof die het in Suriname geboren en in Rotterdam opgegroeide natuurta lent meer duurtrainingen hebben opgelegd. "Aan Hans en Henk heb ik veel, zo niet alles te danken", stelt zij on omwonden vast. "Die twee regelen alles tot in de puntjes. Ik hoef me werkelijk nergens druk om te ma ken en alleen maar hard te lopen. Henk begeleidt me vooral in tech nisch opzicht en Hans houdt de tij den bij. In onderling overleg stel len zij de trainingsschema's samen en dat werkt uitstekend. Ze voelen elkaar geweldig aan, het lijken soms wel broertjes. Voor mij is dat een ideale situatie, want ik ik weet dat er altijd twee mensen zijn op wie ik terug kan vallen. Daardoor zal ik me nu ook veel beter over teleurstellingen heen kunnen heenzetten". Teleurstellingen Teleurstellingen waar Cooman nog maar zelden mee is geconfron teerd. In tegenstelling tot Vader die vier jaar geleden de grootste klap uit haar sportcarrière kreeg te verwerken toen de Atletiekunie weigerde haar naar het EK in Athe ne af te vaardigen. "Dat deugde niet", is zij nog altijd van mening. "Er werd toen niet naar mijn pres- zelfstandige opleiding. De acade mie zou dan niet meer onder de verantwoordelijkheid van het mi nisterie van onderwijs, maar van wvc vallen. Het gemeentebestuur nam het aanbod aan. Wethouder Van Don gen van onderwijs toonde zich de ze zomer echter al niet erg optimis tisch. Toch wilde ze praten, om zich later niet het verwijt te kun nen maken dat niet alle mogelijk? heden voor het behoud van de aca demie waren onderzocht. Subsidie Het probleem is echter dat de Leidse gemeenteraad voor,15 sep tember moet beslissen of de Rein wardt-Academie al dan niet met Amsterdamse kunstopleidingen fuseert. Uitstel van die beslissing was een eerste vereiste, wilde het overleg met wvc goed kunnen wor den gevoerd. Het ministerie van onderwijs wilde van geen uitstel weten. De kunstopleidingen in Amsterdam moesten voor 15 september weten of de fusie doorgaat. Die instellin gen dienen op die datum tenmin ste 600 leerlingen te tellen, willen ze in aanmerking komen voor een nieuwe subsidie. En omdat de taties gekeken, maar naar mijn ver houding met Haico, die als bonds- trainer overhoop lag met de KNAU". Drie jaar na deze bittere ervaring beleefde Vader, die zich op haar dertiende in Vlissingen aanmeldde bij de plaatselijke atletiekvereni ging, een regelrecht rampseizoen. "Vorig jaar lukte werkelijk hele maal niets. Ik kreeg de ene na de andere blessure en beleefde alleen maar teleurstellingen. Tot over maat van ramp ging ik in de vakan tie op Kreta met een scooter onder uit en brak m'n enkel. Een symbo lische afsluiting van een pechjaar" Dat Vader daar haar sterkste sei zoen tot nog toe op laat volgen, zegt volgens haar veel over de be trekkelijkheid van de sport. "Vorig jaar had ik ook keihard getraind, maar ging het op de een of andere manier steeds mis. Nu zit het alle maal een beetje mee, maar dat kan straks weer net zo goed afgelopen zijn". "Precies", wisselt Cooman haar rivale af, "dat is ook de reden waar om ik niet aan carrièreplanning wil doen. Er zijn zoveel kleine din getjes die dat kunnen verstoren. Daarom leef ik van evenement tot evenement". kunstopleidingen naar verhouding weinig leerlingen tellen, voorzag het ministerie van onderwijs pro blemen als dan niet bekend was of de Reinwardt zou meedoen. Het overleg tussen de gemeente en de departementen van onder wijs en wvc, vlotte intussen niet erg. Op 30 juni was er weliswaar een gesprek met het ministerie van wvc. Daarbij was echter geen ver tegenwoordiger van onderwijs aanwezig, waardoor het slechts een verkennend gesprek was. Op 5 augustus liet wvc weten dat het afzag van verdere pogingen om de Reinwardt-Academie over te nemen. Aangezien Leiden voor 15 september moet beslissen wat er met deze opleiding gaat gebeuren, zag het geen kans om tot een goed oordeel te komen. Een periode van tien weken is tekort om een verant woorde beslissing te nemen. Daar voor zijn de problemen te omvang rijk, aldus het ministerie. Burgemeester en wethouders van Leiden leggen zich nu neer bij het vertrek van de Reinwardt naar Amsterdam. Ze stellen de gemeen teraad voor hetzelfde te doen. Wel probeert het gemeentebestuur om de verhuizing van de academie eni ge tijd op te schuiven. Daarover zal nog worden gesproken met het mi nisterie van onderwijs. Overleg gemeente Leiden met ministeries mislukt

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11