Ontslagen stukgoed baren veel onrust Rentedaling verlicht zorgen Rechter wijst protesten van Tourplan af Ontslagen dreigen bij Antilliaanse luchtvaart Minder winst voor Toyota Stagnatie in land- en tuinbouw Goedkopere verzekering ziektekosten Werkgevers: 10-urige werkdag moet kunnen r^- 7 lATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Stakingen en werkonderbrekingen op til ROTTERDAM (GPD) - De kans dat er 500 banen in de Rotterdamse haven overbodig vorder) om een fusie van drie grote stukgoedbedrijven mogelijk te maken, heeft onder de Werknemers voor grote onrust gezorgd. De Vervoersbond FNV heeft al gedreigd met torte stakingen en werkonderbrekingen in de loop van volgende week. AMSTERDAM (ANP) - Vergeefs heeft de in financiële problemen geraakte Nederlandse touropera tor Tourplan gisteren voor de pre sident van de rechtbank in Amster dam, mr. B.J. Asscher, geprobeerd zijn leven te rekken. Tourplan-ad vocaat mr. M. Pannevis vroeg de rechtbankpresident van zyn huis- bankier ABN te vorderen de stop gezette kredietrelatie met Tour- plan tot december van dit jaar voort te zetten. Mr. Asscher heeft deze voorziening geweigerd. De bank heeft woensdag met on middellijke ingang de rekening courant van Tourplan opgezegd en gesommeerd het uitstaande saldo Tourplan tekende hier tegen pro test aan. Advocaat Pannevis eiste dat de aan Tourplan verstrekte kre dieten moeten worden hersteld en dat een voorschot van één miljoen gulden aan Tourplan moet worden uitbetaald. De touroperator is door deze handelwijze van de ANB naar zijn zeggen grote schade berok- 5e betrekkelijke arbeidsrust |le afgelopen maanden werd giste- ler-' imsen en Multi-Terminals ren plotseling verstoord toen mr. hebben samen de afgelopen vijf ministerie de J. Westdijk, voorzitter van de jaar 77 miljoen gulden verlies gele- taad van Furness, zei te verwach- den, waarvan circa 45 mihoen in de i dat er eind 1989 800 arbeids- laatste twee jaar. „Deze verliezen", plaatsen te veel zyn by de drie zo zei mr. Westdijk namens de drie, stukgoedbedrijven Seaport Termi- „gaan de financiële draagkracht iials, Müller-Thomsen en Multi- van de bedrijven ver te boven en Terminals. Deze drie zwaar nood- hebben de vermogenspositie volle- lijdende bedrijven, die alle kunst- dig uitgehold. Ze zijn ondanks aan matig op de been worden gehou- zienlijke moderniserings-investe- den door de respectievelijke moe- ringen, in totaal voor zo'n 100 mil- derconcerns Furness, Internatio- joen gulden, bedrijfseconomisch Vlüller en Pakhoed, willen onder volledig vastgelopen. Er worden tie naam Triton een nieuw bedrijf zeer zware verliezen geleden, die in stichten met meer overlevingskan- belangrijke mate mede veroor- sen. zaakt worden door kosten van te Van het overcompleet van 800 hoge leegloop in de arbeidspool en /an de 2000 banen bij deze drie, in- reserveringen voor overeengeko- clusief de arbeidspool in de haven, men afvloeiingsregelingen", n er 300 geruisloos verdwij- a afspraken die zijn gemaakt TV/fi Uf nvprl In de zogeheten commissie-Van AVIlSiUKI OVerieg der Louw. Voor de overige 500 ba- De werkgevers en werknemers nen die op de tocht staan, zijn zoals in de Rotterdamse haven hebben Westdijk het noemde, „aanvullen- overigens gisteren geen overeen- de afspraken" nodig. stemming bereikt over een aanpas- De Vervoersbond FNV wil bij sing van het zogeheten Van der monde van districtsbestuurder Louw-akkoord. Paul Rosenmöller onder geen be- Ter discussie stond een bemid- ding akkoord gaan met de door de delingsvoorstel van het gemeente bedrijven verlangde sociale wijzi- lijk Havenbedrijf in Rotterdam, gingen bij een eventuele fusie. Be- Dat voorstel voorziet in ontslag halve dat 500 werknemers het veld van werknemers uit de stukgoed- eouden moeten ruimen, zouden de sector, indien zij tot tweemaal toe Dverigen bereid moeten zijn om een aangeboden baan in een ande- Lfoor meer dan één werkonderdeel re havensector weigeren, in de haven inzetbaar te zijn (de Ontslag is in strijd met het een e.n. combi-functies) en zou er in af- jaar geleden gesloten Van der wijking van de bestaande sector- Louw-akkoord, dat garandeert dat cao onder een eigen bedrijfs-cao tot 1991 niemand gedwongen op moeten worden gewerkt. Ook deze straat komt te staan in de haven, voorstellen stuiten op verzet van De werkgevers zijn hier al enige de Vervoersbond FNV. tijd ongelukkig mee, terwijl de ver- Bij de presentatie van de tussen- voersbbnd er onverkort aan vast- stand van de Triton-plannen - me- houdt. Om de partijen op één lijn te Üio volgende maand volgt meer - krijgen, produceerde het Havenbe- pchetste mr. Westdijk een uiterst drijf het bemiddelingsvoorstel. Oo spronkelijke vorm onacceptabel, heeft de afgevaardigde van het vrijdag middag meegedeeld, aldus Zee- bregts. De Koning vindt dat uit het werkloosheidsfonds een te hoge bijdrage wordt betaald aan de werknemerspool van de Samen werkende Havenbedrijven (SHB), meldt Zeebregts tevens. Volgens hem is André van der Louw, de oud-burgemeester van Rotterdam en voorzitter van de commissie, wel akkoord met de aanpassing van het naar hem ver noemde akkoord „gezien de gang van zaken in andere bedrijfstak ken", waar mensen wel kunnen worden ontslagen. Van der Louw zelf was gisteravond onbereikbaar voor commentaar. De werkgeversvoorzitter zei ver der: „Het is een beetje vervelend dat de voedingsbond heeft gezegd dat de eerste werkgever in de ha ven die een ontslagvergunning zou gaan aanvragen dat wel zou mer- Woordvoerder B. Duim van de voedingsbond zegt niet te ver wachten dat De Koning de part ners een wijziging van het akkoord zal opleggen. „Het ministerie wil het misschien wel, maar het kan niet méér dan met de gewestelijk arbeidsbureau's afspraken maken over in welke gevallen ontslagver gunningen worden verleend. Bo vendien is het allemaal overbodig, want in april zijn die 130 mensen doorgeschoven. Sociale Zaken heeft niks te klagen", aldus Duim. 11,5 miljoen gulden direct kend. De reputatie is ernstig ge- af te lossen. Eerder was afgespro- schaad en het bedrijf zou binnen ken dat Tourplan de schuld per 31 enkele dagen failliet kunnen gaan augustus zou hebben afbetaald, als de schade niet onmiddellijk maar de schuld werd alleen maar wordt hersteld, aldus Pannevis. hoger, aldus ANB-advocaat mr. A.J. van Leeuwen. Daarop is de bank tot deze stap overgegaan. en wees beide vorderingen af. Een woordvoerder van de gedupeerde reisorganisator zei gistermiddag na afloop van het kort geding niet te weten wat het bedrijf, waar 24 mensen werken, nu gaat doen. Mo gelijk wordt gezocht naar een nieu we geldschieter om de reisorgani satie in afgeslankte vorm voort te zetten, zo zei hij. Tourplan is geen lid van de ANVR, de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, maar wel aangesloten bij de Stiching Garantiefonds Reisgelden (SGR), dat reeds geboekte reizen garan deert of geld terugbetaalt indien zulks tot problemen zou leiden. „Dat toont weer aan hoe belangrijk het is voor toeristen om hun reis te boeken bij reisorganisaties die bij deze SGR zijn aangesloten", zo zei gisteren ANVR-directeur G. Cou- vreur in een reactie op de financië le perikelen van Tourplan. zorgwekkende situatie Kort Zakelijk Dok dat wijst de vervoersbond dus af. „Het is in strijd met het ak koord", aldus Rosemöller. „Het kan wel vervelend zijn, maar ont slag kan gewoon niet", stelt hij. De vervoersbond is volgens hem de enige overlegpartner geweest, die niet op het akkoord wil terugko- WILLEMSTAD (GPD) De Antil- bondsleider Jacques Hasselmeyer: liaanse regering dreigt met „De saneringsplannen brengen de P - Wel heeft de bond volgens hem tsaggeropieimng aangeboden actief te zorgen voor waarbij 320 mensen hun ontslag Drs C Bolle üd van het Colleee het doorschuiven van personeel uit krygen, dat is ruim eenderde van van Bestuur van de Riiks Hoee de stukgoed naar andere havensec- het totale personeelsbestand. School Groningen, he^l gisteren bet Van ger Louw-ak- De vakbond van het ALM-perso- in Delfzül de officiële opening ver- koord. bebbe?. de havenwerkge- machtigingswet om de cao van het werknemers" terug tot de slaven- personeel bij de Antilliaanse tijd, waarin ze geen enkel recht Luchtvaartmaatschappij te ontbin- hadden". Als de regering met een den. Binnen enkele weken moet de machtigingswet komt zijn de ge- ALM drastisch gesaneerd worden volgen, volgens de vakbondsman ,ook voor haar rekening". De Antilliaanse regering dringt dat de vakbond „de reali teit onder ogen zal zien en in vrije richt roepsopleiding neel wijst echter de voorstellen van onderhandelingen alsnog met de hogere be- vers zich verPÜcht stukgoed-werk- de directie af. De NABLP beroept directie tot overeenstemming zal ertechniek nemers op te nemen, indien moge- zich op een clausule in de cao die komen". Het bedrijf moet volgens Heuïdeeerste oDlekfing^inïeder- hik. „Wy gaan zelf met de mensen het behoud van arbeidsplaatsen de Antilliaanse premier Don Mary land voo^het baggerbedrijf op het praten die daarvoor in zyn" aldus - niveau van het hoger beroepson- de distnctsbestuurder. In tegen- derwijs stelling tot veel werkgevers is hy De nieuwe beroepsopleiding van mening dat het doorschuiven baggertechniek is opgezet omdat van stukgoedpersoneel naar ande- bij de baggerwerkzaamheden "1Lfï?„v,fr; steeds meer gebruik gemaakt '°-0-pt "°P 1 apnl zu.Uen er 130 4 wordt van hoogwaardige technolo gie. Dollarkoers- De koers van de Amerikaanse andere sectoren zijn gegaan", voorspelt hij. Dringend Door het mislukken garandeert tot eind 1987. Vak- het dollar is gisteren gedaald. Op een overleg in de commissie-Van der bepaald moment kwam de koers Louw zal minister De Koning (so- onder de 2,30 gulden, maar later op ciale zaken) het bemiddelingsvoor de dag volgde enig herstel. Op de stel van het gemeentelijke haven wisselmarkt in Amsterdam werd bedrijf dwingend opleggen. Dat voor de dollar een officiële mid- voorspelde G. Zeebregts, de direc- denkoers vastgesteld van 2,3000 teur arbeidsvoorwaardenbeleid gulden, ruim anderhalve cent min- van de Samenwerkende Vervoer- der dan de 2,3165 gulden van don- en Zeehavenbedrijven (SVZ), de derdag. Tegen het slot van de han- verenigde havenwerkgevers, gis- del werd 2,3020 gulden genoteerd, teravond na afloop van het overleg. De Nederlandse banken hebben De bewindsman vindt het Van hun advieskoersen met een cent der Louw-akkoord in zyn oor- verlaagd tot 2,36 gulden bij ver- afgeslankte vorm voort bestaan omdat het een belangrijke functie heeft voor de economie. De eilanden hebben hun hoop voor de toekomst gevestigd op het toeris me en daarbij is de ALM van groot belang. Ook zorgt de maatschappij voor het vervoer tussen de eilan den. TOKIO (DPA) - Toyota Motor Cor- „De ALM is in feite bankroet", zo poration, de grootste autofabrikant verklaarde premier Don Martina, van Japan, heeft in het op 30 juni Het bedrijf heeft een schuld van afgesloten boekjaar een winst be- 135 miljoen gulden, die de regering haald van 448,38 miljard yen, onge veer 6,73 miljard gulden. Dat ii na 25 procent minder dan in boekjaar ervoor, zo heeft het cern gisteren bekendgemaakt. Het ke is van ee Toyota zyn Toyota Motor Sales dig inlijfde. De omzet van het auto- wil saneren. In zyn huidige bij- structuur wordt bij de ALM de ko- het mende vier jaar een verlies ver- ion- wacht van 75 miljoen. De afgelo pen jaren heeft de Antilliaanse re de eerste maal dat er spra- gering als grootste aandeelhouder an een winstdaling sinds 150 miljoen gulden in het bedrijf verkooporganisatie gepompt, maar zij wenst daar niet 1983 volle- langer mee door te gaan. De KLM heeft inmiddels techni- i nam toe met vier procent sche bijstand toegezegd voor de fl- tot 5,3 biljoen yen, ongeveer 79,5 nanciële administratie, de techni- miljard gulden. sche dienst en de 'marketing. DEN HAAG (ANP) - De omzet van de gezamenlijke land- en tuinbouwcoöperaties bedroeg in 1985 33,6 miljard gulden, wat 300 miljoen meer is dan in 1984. Daarmee is de omzetstijging achtergebleven bij wat gebrui kelijk was in de voorgaande vijf jaar, toen een stijging met meer dan één miljard gulden gebrui kelijk was. Dat staat in het ver slag over de jaren 1984 en 1985 van de Nationale Coöperatieve Raad voor land- en tuinbouw (NCR), dat gisteren is versche- Bijna alle coöperaties onder vonden hinder van de ernstige stagnatie in de land- en tuin bouw. Hun resulaten werden vooral gedrukt door lagere op- brengstprijzen ten gevolge van teruglopende afzetmogelijkhe den. Ook de onderbezettings- verliezen ten gevolge van pro- duktiebeperkende maatregelen droegen hiertoe bij. De meeste coöperaties konden daardoor minder aan hun leden uitbeta len dan op grond van eerder be reikte groeicijfers was te ver wachten. UTRECHT - Bezoekers van het treinmuseum in Utrecht kunnen momenteel deze trein - het resul taat van samenwerking tussen de NS en de Belgische spoorwegen - bewonderen. Het nieuwe.materieel, dat in de huiskleuren van de beide maatschappijen is geschilderd, zal eind van dit jaar een Intercity- dienst tussen Amsterdam en Brus sel gaan verzorgen. De treinen be staan uit zes rijtuigen die aan 462 passagiers plaats bieden, (foto anp) DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Drie grote verzekeringsmaatschap pijen hebben na onderling beraad besloten met nieuwe ziektekosten verzekeringen te komen voor men sen die nog geen veertig jaar zijn. De tarieven voor deze verzekerin gen zijn ongeveer tien procent la ger dan de huidige tarieven van de ze maatschappijen en er is een mo gelijkheid tot keuze met betrek king tot het risico dat men voor ei gen rekening wil i Nationale Nederlanden, Delta Lloyd en Amev hebben hiertoe be sloten onder druk van de concur rentie. Andere maatschappijen bie den met andere constructies bud get-tarieven' aan voor wat verschil lende premie-categorieën ge noemd wordt. De heer Walstra, lid van de raad van Bestuur van Delta Lloyd, er kent dat op deze manier het solida riteitsprincipe binnen de ziekte kostenverzekeringen verder wordt uitgehold. Hij zegt niet gelukkig te zijn met deze ontwikkeling, maar wil ook niet lijdzaam toezien hoe andere maatschappijen „de jonge ren uit de portefeuille van zyn maatschappij halen". W erkonderbreking Avebe Veen dam VEENDAM (ANP) - Ongeveer 200 werknemers van de vestiging D.W.M. in Veendam van het aard- appelzetmeelconcern Avebe heb ben gistermorgen geprotesteerd te gen de voorstellen van minister Braks van landbouw over de schuldsanering van Avebe. De mi nister is bereid 183 miljoen gulden schuld kwyt te schelden mits ook de andere partijen, waaronder de werknemers, bereid zyn een bij drage te leveren. Van de werkne- mers wordt een bijdrage verwacht van vijftien mihoen gulden tot 1988. De werknemers van de Veen- damse vestiging onderbraken het werk en liepen naar het directie- kantoor. Daar lieten zij directeur drs. A. Mak met een petitie weten de afgelopen jaren al genoeg van hun salaris te hebben ingeleverd ten behoeve van hun bedrijf. „Het is nu genoeg geweest", aldus bond- werker S. Klinkenberg van de In dustriebond FNV. DEN HAAG (GPD) - De werkge versorganisaties vinden dat bedrij ven in de toekomst zonder over heidsbemoeienis een tienurige werkdag moeten kunnen invoeren. Op dit moment is nog toestem ming van de arbeidsinspectie ver eist, wanneer de werknemers in een onderneming regelmatig meer dan 8,5 uur per dag moeten werken. De grootste vakcentrale, de FNV, is fel tegenstander van het werkgeversplan, al erkent men dat verruiming van de uit 1919 date rende Arbeidswet nodig is. De werkgevers hebben hun standpunt uiteengezet tijdens een discussie in de Stichting van de Ar beid, het landelijk orgaan van werkgevers en werknemers. De FNV maakt melding van de discus sie in de stukken die dienen ter voorbereiding van een congres dat de vakcentrale binnenkort houdt. 12,24 gulden bij koop van dollars e aankoop. Today De oprichter van het in kleur uit gevoerde Britse dagblad Today, Eddie Shah, heeft meer dan de I helft van zijn belang van 51 pro- I cent in de krant verkocht aan het i internationale conglomeraat Lonr- ho. Dit concern haalde Today in ju- I ni uit de financiële problemen met een injectie van ruim twintig mil- i joen pond sterling (ongeveer ze ventig miljoen gulden). Today werd in maart van dit jaar gelan- I ceerd. De oplagecijfers zyn tot nu I toe teleurstellend. Hypotheekbank De Friesch-Groningsche Hypo theekbank (FGH) heeft over de eerste helft van dit jaar een iets la gere nettowinst (f 4,5 miljoen) ge maakt dan over dezelfde periode vorig jaar (f 4,7 miljoen). De toevoe ging aan de stroppenpot bleef ge lijk: f 19 miljoen. De directie ver wacht dat de nettowinst over ge heel 1986 niet veel zal afwijken van die van vorig jaar (f 10,6 miljoen). Pierson Het bankiershuis Pierson, Hel dring Pierson heeft in de afgelo pen zes maanden geprofiteerd van de veelvuldige uitgifte van aande len op de Amsterdamse Effecten beurs. Pierson, een volledige doch ter van de Amrobank, is speciaal op dit terrein actief. De nettowinst over de eerste helft van dit jaar be draagt 32,6 miljoen. Dat was 28 procent hoger dan de helft van de nettowinst over geheel vorig jaar. De totale baten stegen met ruim 10 procent tot f 172 miljoen. De provi siebaten uit het effecten- en het emissiebedrijf stegen zelfs met 20 procent. aen internationale daling van de rente heeft, ondanks de toene mende zorgen over de wereld conjunctuur, forse koersdalin gen op de effectenbeurzen voor komen en zelfs het haussevuur nog aangewakkerd. In de Ver enigde Staten werd Wall Street door een verlaging van het offi ciële disconto voor een afglijden behoed. Maar ook elders, zoals in ons eigen land, waren duidelijke tekenen waarneembaar die op een rentedaling wezen. Na vier dagen handel stond het algemeen beursgemiddelde zes punten boven dat van vorige week vrijdag en kon de index een nieuwe historische top aan slaan. Daarmee was de harde klap van de laatste beursdag van vorige week, toen de bizarre toe komstvoorspelling voor Hoogó- vens schrik en verderf zaaide, weer ongedaan gemaakt. Toch stonden niet alle beurs- dagen van de week in het teken van de opgaande koerslyn. Een flink aantal, waaronder Amster dam en New York moesten woensdag een stapje terug doen als reactie op zeer teleurstellende cijfers over de economische groei in Amerika in het tweede kwartaal van dit jaar. Een eerde re voorlopige becijfering had die groei op 1,1 procent gesteld. Maar narekening op basis van duidelijker gegevens bracht een groei van slechts 0,6 procent aan het licht. Een bittere tegenvaller die een golf van pessimisme teweeg bracht. Want de economische groei over de eerste helft van 1986 komt hierdoor uit op 2,2 procent, dus aanzienlijk minder dan de 4 procent die de Ameri kaanse regering begin dit jaar als doelstelling voor geheel 1986 voor ogen stond. Wall Street liet, ondanks sterk toenemende hoop op een discontoverlaging, dins dag prompt bijna 7 punten vallen en trok daarbij ook Amsterdam Maar de teleurstelling en ver warring duurde niet lang. Ken nelijk gemobiliseerd door de uit zonderlijk lage economische groei in het tweede kwartaal, kwam de FED, het .bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse centrale banken, in een extra zit ting bijeen en stemde unaniem voor een nieuwe discontoverla ging. Deze kwam met een half procent lager uit op 5,5 procent. Een niveau dat in negen jaar niet meer is voorgekomen. Opvallend is dat topman Volc- ker van de FED nu niet meer heeft willen wachten op de cen trale banken van West-Duitsland en Japan. Tussen de drie toplan- den van het westerse economi sche bolwerk is al geruime tijd een hard touwtrekken gaande om de vraag wie nu de we reldeconomie verder zal moeten trekken. Amerika zegt in 1982 te hebben voorkomen dat de we reld in een nieuwe zware econo mische crisis zou zijn gestort. Maar het middel - enorme tekor ten op Amerika's handelsbalans - is als een boemerang gaan werken. De dollar is enorm ge zakt en Amerika's eigen econo mie sterk gedempt. Nu moeten West-Duitsland en Japan de voortrekkersrol maar overnemen, zo luidt al geruime tijd het oordeel in Washington. Door extra lage rente in beide landen zou de binnenlandse con sumptie zo moeten worden opge jut, dat daardoor minder ruimte komt voor export, welke ruimte Amerika dan weer kan opvullen. 1 het gedram om lagere rente van de laatste maanden is echter niet zonder gevolgen gebleven. Ook in ons land zijn de tarie ven duidelijk aan het teruglopen. Na een rustperiode van vier maanden kwam onlangs de obli- gatiemarkt in Amsterdam sterk in beweging en liet het ene hoog terecord na het andere sneuve len. Deze week kwam de index boven de 119, tegen 115 eind ju ni. De Nederlandsche Bank bracht op twee belangrijke fron ten de leenrente aan het bankwe zen omlaag, waardoor deze het restant van de opslagrente liet verdwijnen. Rood staan bij ban ken is dus al automatisch goed koper geworden. Maar ook de lange rente gaat in tarief omlaag. Blijkens de ont wikkelingen op de hypotheek markt is ook daar, voor het eerst sinds vele maanden, beweging ontstaan. En onze economie kan, zo lijkt het, best een wat lagere rente gebruiken. De buitenland se handel is een stuk teruggelo pen en de werkloosheid weer ge stegen. Doordat de invoer echter nog meer is gedaald, nam het overschot op de handelsbalans fors toe waardoor de gulden on danks de lagere export niet is verzwakt. Als West-Duitsland binnenkort de Verenigde Staten volgt, zal ook bij ons het disconto zeker mee omlaag gaan. Dat het economisch niet alle maal goud is wat er blinkt, leren de diverse zware tegenvallers bij de halfjaarsberichten. Vooral Hoogovens kwam hard aan met zijn uitspraak dat de tweedejaar- helft een aanzienlijk lagere winst zal opleveren. De beurs geraakte er volledig door van slag. Geluk kig herstelde Unilever het mo reel door het opzienbarende bod op Naarden International, welk fonds hierdoor van 54 gulden op ruim 90 gulden kwam en daar mee de grootste weekstijging van alle aandelen binnenhaalde. Hoewel de beurs op verschil lende sectoren nieuwe histori f X I l-ldlkfcl 1 w E E K sche toppen wist te bereiken, was het koerspeil toch verdeeld. Hoogovens, Grasso, Hunter Douglas, Multihouse en gisteren Fokker moesten flink terrein af staan. Gist-Brocades en Blyden- stein verloren 5 procent op hun beurswaarde, waar tegenover KBB, Schuitema en Wolters- Samsom 5 procent in koers ste gen. De Nedlloyd liep zelfs 10 procent op. De Europese optiebeurs had het opnietiw drukker. Steeg vori ge week de omzet al fors, ditmaal liepen de afgesloten contracten op van 215.000 tot 263.000. Hoog ovens domineerde volkomen met een enorm aantal calls en puts. Op vier van de vijf werkda gen nam het totaal daarvan 30 tot 40 procent van de volledige dag omzet van de gehele optiebeurs voor zijn rekening. Alleen don derdag namen Koninklijke Olie en Philips de leiding over. Ook in staatsfondsen werden vele optie contracten afgesloten. De be langstelling voor Akzo schrom pelde tot minimale aantallen in. Een woordvoerster van de werk geversorganisatie VNO wil geen commentaar geven op het voorstel. Het VNO neemt het de FNV wel kwalijk dat de vakcentrale de dis cussie nu al naar buiten brengt, ter wijl de discussie in de Stichting van de Arbeid nog niet is afgerond. „Dat is tegen de afspraken", aldus de woordvoerster van het VNO. De nu nog geldende Arbeidswet schrijft voor dat een bedrijf een vergunning van de arbeidsinspec tie nodig heeft, wanneer er vóór ze ven uur 's ochtends of na zes uur 's avonds wordt gewerkt, en wanneer de werkdag meer dan 8,5 uur be draagt. De werkgevers stellen voor, zo meldt de FNV, de grenzen te verleggen naar een tienurige werkdag of gemiddeld 45 uur per week gedurende vier weken. Bin nen die grenzen zou geen vergun ning behoeven te worden aange vraagd. De FNV erkent dat de Ar beidswet „enige verruiming be hoeft", maar vindt het werkgevers- voorstel veel te ver gaan. Volgens de vakcentrale circuleren er ook voorstellen die beogen de wettelij ke beperkingen op ploegenarbeid te versoepelen. DAF moet met vakbond praten DEN BOSCH (ANP) - DAF Trucks BV in Eindhoven moet samen met de Unie BLHP gaan onderzoeken of het administratieve personeel van DAF meer roostervrije dagen kan krygen. Dat heeft de vice-pre sident van de rechtbank in Den Bosch gisteren bepaald in een door de Unie BLHP aangespannen kort geding, dat op 8 augustus diende. De vakbond voor administratief personeel verweet DAF dat ze zich niet aan de afspraken uit 1983 hield. Toen werd onder druk van dreigende ontslagen bij DAF een 36-urige werkweek ingesteld. Het personeel leverde loon in tegen de belofte van DAF dat de vrije tyd zoveel mogelijk in blokken van vier uur opgenomen zou kunnen worden. De Unie vindt dat DAF het er nu bij laat zitten, waardoor ongeveer 2.600 personeelsleden hun vrije tijd grotendeels versnip perd moeten opnemen. Van vice-president J. Hermans van de Bossche rechtbank moet DAF daarom op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per dag binnen vyf dagen overleg be ginnen met de Unie BLHP. DAF heeft steeds gezegd dat overleg geen zin heeft, omdat meer rooster vrije dagen voor het personeel de produktie in gevaar zouden kun nen brengen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9