*Tutu verweert jzich zeer fel Sihanoek blijft nog een prins zonder land Zulu's lijden aan goudkoorts - .Kritiek op 'luxe buitenlandse reizen' Verbinding verbroken een haai op de lijn Zia: Bhoetto moet zich aan de regels houden 'Bouterse zal nood toestand afkondigen' ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 BUITENLAMP PAGINA 7 JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu heeft gisteren op een persconferentie in Johannesburg een felle aanval op de politiek van de regering-Botha gedaan. WOODS HOLE (AP) - Een onlangs aangelegde onderzeese telefoonka bel tussen twee Canarische eilan den is het doelwit geworden van een ongebruikelijk stel saboteurs: haaien. Er is al drie keer kortsluiting ont staan in de kabel, sinds deze in sep tember werd neergelaten op de zeebodem. Alle drie de keren bleek het omhulsel van de kabel bescha digd door haaiebeten. Een woordvoerder van de Ame rikaanse telefoonmaatschappij Bell Laboratories zei dat biologen nog met elkaar redetwisten over de vraag om welke type haaien het gaat. Volgens Mondello zijn de haaien relatief klein. 'Niet van die beesten die je in 'Jaws' ziet,' aldus Mondello. De bewuste telefoonkabel loopt van Tenerife naar Gran Canaria en is de eerste glasvezelkabel die op grote diepte onder water is gelegd. Dit type kabel maakt het seinen van informatie mogelijk via lasers, in plaats van met behulp van elek triciteit. De haaien dreigen de plan nen voor het leggen van de eerste transatlantische glasvezelkabel in de war te sturen. 'Dit is een nieuw probleem voor ons,' zei Mondello. 'We maken er studie van, omdat we willen weten of er enig risico be staat voor een transatlantische ka bel of enig ander systeem. Bryce Prindle, bioloog aan het Oceanografisch Instituut in Woods Hole, verklaart dat haaien regelma tig de lijnen van boeien doorbijten. 'Hun tanden zijn uitzonderlijk scherp en ze kunnen er enorme kracht mee uitoefenen,' aldus Prindle. 'Het zou me niet verbazen als ze staalkabels konden doorbij ten. Haaietanden zijn bijna net zo hard als plaatstaal.' Op de vraag waarom haaien een kabel zouden aanvallen, zegt Prindle: 'Daarvoor moet je weten wat er omgaat in het hoofd van een haai. Misschien trillen de kabels wel bij een bepaalde stroming en trekken die trillingen de haaien Maar het zou ook kunnen dat de haaien afkomen op de elektrische signalen die de kabel afgeeft, of op het uiterlijk of de geur van de ka bel. Mondello zegt dat de loop van de kabel is nagegaan, omdat men ver moedt dat een zwevende kabel een grotere aantrekkingskracht uitoe fent op een haai dan een liggende kabel. Verder zijn delen van de ka bel omwikkeld met ijzerdraad en teer, een beproefde methode om onderwaterkabels te beschermen tegen sleepnetten en scheepsan- kers. j Tutu reageerde daarmee op opmer kingen door blanke politici in de regering-Botha, dat zijn oproep tot I economische sancties in groot con trast staat tot zijn levenstijl. Donderdag verklaarde de Zuid afrikaanse minister van man- I kracht, Pietie du Plessis, dat bis- door Ruud de Wit schop Tutu beter zijn mond kan houden, omdat zijn buitenlandse reizen en manier van leven hem de laatste persoon doen zijn om op te roepen tot sancties. Du Plessies: „Als zulke sancties een feit zijn, zal niet bisschop Tutu daaronder lijden, maar de zwarte 'Dictatuur van rechts minder bedreigend' SAN FRANCISCO (UPI) - Linkse regimes in Latijns-Amerika zijn in j tegenstelling tot rechtse een be dreiging voor de Verenigde Staten omdat een rechtse dictatuur „on- I vermij delijk wordt vervangen door democratie". Dit heeft de Ameri- kaanse ambassadeur van de Ver enigde Naties, Vernon Walters, ge zegd in een vraaggesprek met de krant San Francisco Chronicle. Volgens Walters zitten linkse re geringen zoals die in Cuba en Nica ragua stevigln het zadel wegens de grote steun van de Sowjet-Unie. Hierdoor zijn zij in staat elke druk van de publieke opinie voor veran dering het hoofd te bieden. Het is nog nooit voorgekomen dat com munistische regimes de macht uit handen geven, aldus de VN-am- bassadeur. Hij voorspelde dat het rechtse militaire bewind van generaal Au- gusto Pinochet in Chili binnen af zienbare tijd plaats zal maken voor een in vrije verkiezingen gekozen democratische regering. Argenti nië, Brazilië, Uruguay en Venezue la, allemaal landen met een rechtse dictatuur, zijn op eigen kracht te ruggekeerd tot de democratie, maar de linkse dictator Fidel Ca stro is aan de macht gebleven in Cuba. „Een populaire theorie is dat wij Cuba en Nicaragua het marxisme hebben ingedreven, maar ik vroeg eens aan Castro of het waar was dat hij al in zijn jonge jaren communist was geworden. Hij zei dat dat in derdaad zo was en dat niemand hem waar dan ook in had gedre- Buitenland kort Java/Suriname Suriname heeft Indonesië hulp aangeboden by de oplossing van het probleem van de overbevol king op Java. Volgens de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken heeft Suriname zich bereid ge toond Javaanse emigranten op te De Surinaamse minister van bui tenlandse zaken, Henk Herren- berg, heeft tegenover president Soeharto verklaard dat zijn land ar beidskrachten kan gebruiken en Javanen in de gelegenheid wil stel len zich in Suriname te vestigen. In Suriname wonen al ongeveer 25.000 Javanen. meerderheid van dit land", aldus Du Plessis, die al eerder had ver klaard dat de uitlatingen van Tutu grenzen aan 'hoogverraad'. Tutu verdedigde zich door te stellen, dat hij zijn buitenlandse reizen steeds maakt op uitnodiging en dat hij in plaats van geld van zijn bisdom te verknoeien, met zijn reizen grote geldbedragen voor de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika heeft binnengebracht. De bisschop richtte zich met na me tegen minister Du Plessis: „Ik wil me teweerstellen tegen de drei gementen van de regering aan mijn adres, zoals die door minister Du Plessis zijn verwoord. Hij, zoals zo- velen andere blanken in Zuid-Afri ka voor hem, houden zich slechts bezig met mijn persoontje". „Het is triest te moeten zien, dat er mensen zijn die nog steeds den ken dat ze onze grote problemen kunnen oplossen door te zoeken naar personen die als zondebok ken kunnen dienen en ik ben voor hen blijkbaar de aangewezen man daarvoor". Ook ging Tutu in op de beschul diging dat de bevolking van Zuid- Afrika ziek van hem is geworden, 'omdat hij zo vaak op de televisie verschijnt, waar hij steeds weer hetzelfde pro-sanctie verhaaltje uitspreekt'. Tutu: „Ik kan alleen maar tegen Du Plessis zeggen, dat de meerder heid van de Zuidafrikaners ziek is en meer dan genoeg heeft van het immorele, duivelse en on rechtvaardige apartheidssysteem, dat hij samen met zijn collega's in stand houdt". Minister Du Plessis verklaarde overigens, bij dezelfde gelegenheid als waarop hij bisschop Tutu aan viel, dat Zuid-Afrika volledig is voorbereid op economische sanc ties: „Wij hebben de afgëfópen ja ren een aanzienlijk voorraad aan strategische goederen aangelegd, waarmee we zeker tien jaar vooruit kunnen". Australië Naar verwachting zal de Zuid afrikaanse regering nog dit week end maatregelen aankondigen te gen de Australische diplomatieke vertegenwoordiging in Zuid-Afri ka. Mogelijk zullen 4 van de 13 overgebleven Australische diplo maten nog voor het einde van sep tember Zuid-Afrika moeten veria- Deze stap wordt verwacht wege de uitwijzing van vier Zuid afrikaanse handels-attaché's, eer der deze week door de Australi sche regering. Zuid-Afrika is wel gedwongen om diplomaten als ver gelding voor de Australische stap uit te wijzen, omdat de regering- Hawke reeds vorig jaar al haar han dels-attaché's vrijwillig had terug getrokken. Naar wordt vernomen zal de Au stralische minister-president bin nen afzienbare tijd nog meer straf maatregelen tegen het bewind in Pretoria bekend maken. Hawke is binnen het Britse Gemenebest van de belangrijkste voorstanders van verdergaande sancties. Ayaar- schijnlijk zullen ook de Zuidafri kaanse landingsrechten in Austra lië worden ingetrokken. JEDDA (AP) - Na afloop van zijn pelgrimage naar Mekka heeft de Pakistaanse president generaal Zia ul-Haq tegen het Engelstalige Sa- oedische blad Arab News gezegd dat hij niet zal buigen voor de op positie in zijn land en dat hij geen vervroegde verkiezingen zal hou den. Benazir Bhoetto, de leider van de Pakistaanse volksbeweging voor volledig herstel van de democratie, heeft volgens Zia 'haast om presi dent of premier te worden.' Maar, zei hij, 'zij zal daar niet in slagen, want de regering eist dat zij speelt volgens de régels van het politieke spel en dat betekent dat er in 1990 algemene verkiezingen worden ge houden.' 'Zoals ik het zie,' zei de voormali ge juntaleider, 'is het huidige parle ment niet in de stemming voor ver kiezingen, want die zijn een test waaraan niemand zich onnodig wil onderwerpen.' Verder zei hij over mevrouw Bhoetto en de 2.000 andere kader leden van de oppositiebeweging PPP: 'Wie de wet overtreedt zal worden bestraft. Een politieke lei der die de wet overtreedt gedraagt zich zeer onverantwoordelijk.' Verspreid over het hele land heb ben zich gisteren in Pakistan op nieuw protestacties voorgedaan te gen het bewind van Zia ul-Haq. Oppositieleiders kondigden aan dat de protesten onverminderd zouden voortduren. In verband met 'administratieve moeilijkhe den' besloot premier Mohammad Khan Junejo af te zien van een be zoek aan Kenia. De regering zei in een verklaring dat er zich geen gewelddadigheden hadden voorgedaan en dat het le ger de situatie volledig onder con trole had. Sinds de massale arresta tie van oppositieleiders op 13 au gustus, zijn bij botsingen tussen betogers en politie minstens 27 do den gevallen. In de oostelijk gelegen stad La hore gingen meer dan 10.000 men sen de straat op om te demonstre ren tegen Zia en tegen de steun die de generaal krijgt uit de Verenigde Staten. In Rawalpindi mislukte een demonstratie voor de tweede achtereenvolgende dag. De politie was massaal aanwezig en de enige demonstrant die zicht vertoonde werd direct gearresteerd en afge voerd. Hersenoperatie bij ongeboren tweeling gelukt BALTIMORE (Rtr./AFP) - Amerikaanse chirurgen heb ben met succes een hersenope ratie uitgevoerd bij een nog niet geboren tweeling om de kans op overleven van de twee meisjes te verbeteren. De kin deren zijn inmiddels geboren. Volgens de artsen maken zij het goed en zijn er geen teke nen van hersenbeschadiging. Bij de operatie, die op 22 juli plaatsvond, brachten de chirur gen door de buikwand van de moeder een buisje in de herse nen van de tweeling, die beiden leden aan hydrocephalus (vocht in de hersenen) om het vocht af te tappen. Hierdoor werd de druk in de schedels verminderd en een ab normale groei van de hoofdjes tegengegaan. Kinderen met on behandelde hydrocephalus worden met een zogeheten wa terhoofd geboren en vertonen ernstige hersenbeschadigin gen. STOCKHOLM - Honderdvijftig kilo explosieven waren aange bracht in het oude gebouw van de Zweedse boerenbond, dat moest wijken voor een hotel van zeventien verdiepingen. Maar het gebouw in de Zweedse hoofdstad Stockholm hield stand. De boerenbond zal nooit vergaan... (foto anpi PARAMARIBO/DEN HAAG (GPD) - Inwoners van de Suri naamse hoofdstad Paramaribo ver wachten dat legerleider Bouterse nog dit weekeinde de noodtoe stand zal afkondigen en de avond klok zal instellen. Dat gebeurt naar aanleiding van het vuurgevecht donderdag tussen een eenheid van het nationale leger en de ver zetsgroep van Ronnie Brunswijk, waarbij vier militairen de dood vonden. Volgens zegslieden in Paramari bo is de situatie in Suriname uiter mate gespannen. Niemand gelooft dat Bouterse erin zal slagen de groep Brunswijk te verslaan. Tege lijkertijd verwacht de bevolking dat Bouterse alle militaire midde len te baat zal nemen om het verzet van Brunswijk te breken. „Maar de militairen durven het oerwoud niet in", aldus onze zegs man. „Ze kennen het gebied lang niet zo goed als de bosnegers. Bo vendien zijn ze bang voor de magi sche krachten, waarover de bosne gers zouden beschikken". De autoriteiten in Frans Guyana, het buurland van Suriname, heb ben de bewaking aan de grens ver sterkt. Volgens ooggetuigen pa trouilleren sinds kort vier boten van de Franse douane op de Maro- wijnerivier, de natuurlijke grens tussen Suriname en Frans Guyana. De groep Brunswijk houdt zich op in dat deel van het oerwoud, dat direct aan de rivier grenst. Tjon A Kiet, voorzitter van de Bevrijdingsraad voor Suriname, heeft gisteren gezegd dat bij het vuurgevecht veel meer militairen zijn omgekomen. Hij beriep zich op rechtstreekse informatie van de groep Brunswijk. „Franse gendar mes hebben uit de Marowijnerivier verschillende lijken opgevist. Er zijn in ieder geval meer dan vier doden gevallen", aldus Tjon A Kiet Albina, de grootste stad in het betrokken gebied, is volgens zegs lieden veranderd in een militaire vesting. Het grootste deel van het tweeduizend man tellende leger is daar ondergebracht voor de jacht op Brunswijk. „Normaal gespro ken is Albina een van de belang rijkste toeristische plaatsen van Suriname. Maar het toerisme is nu tot het nulpunt gedaald. De hotels staan leeg, restaurants worden niet bezocht en de bioscoopstoelen blij ven onbezet", aldus de zegsman. 35 Koerden in Irak opgepakt NICOSIA (AP) - Een door helikop ters gesteunde Turkse troepen macht van 1.000 commando's heeft de afgelopen twee dagen acties uit gevoerd in het noorden van Irak en daar 35 leden van de verboden Koerdische arbeiderspartij van Turkije gevangen genomen. Dat heeft het Iraanse persbureau IRNA gemeld. De door Iran gemelde Turkse ac tie volgt op een serie Turkse lucht aanvallen op Koerdische doelen in Irak, op grond van een verdrag tus sen Turkye en Irak dat beide lan den de bevoegdheid geeft Koerdi sche rebellen op eikaars grondge bied te achtervolgen. De Turkse regering heeft de af gelopen week geen melding meer gemaakt van operaties op Iraaks grondgebied. Koerdische rebellen, die streven naar onafhankelijk heid, voeren al jaren een guerrilla tegen Turkye, Irak en Iran. JOHANNESBURG (GPD) - Een op bijgeloof geba seerde en aan waanzin grenzende goudkoorst op de grens van de Zuidafrikaanse provincies Natal en Transvaal, heeft tot nu toe negen zwarten, twee man nen en zeven vrouwen, het leven gekost. De trek van duizenden zeer arme mannen, vrouwen en kinderen - voor het grootste deel Zulu's - naar de oevers van de Insuze-rivier vond zijn oorzaak in een gerucht dat sinds enige weken de ronde doet De bron van het gerucht zou de droom van een oude man zijn. Eric Shimwell, een winkelier op 25 kilometer af stand van de plaats waar de fortuinzoekers zich had den samengetrokken, vertelde aan verslaggevers, dat ongeveer zes maanden geleden een oude man bij hem in de winkel kwam met een zakje 'goudkorrels'. Hij sprak tegen Shimwell over een droom die hij had gehad, waarin bulldozers en graafmachines de langs de rivieroevers gelegen heuvels aan het afgraven De droom en het zakje 'goudkorrels' werden gecom bineerd met een mythe, die in hetzelfde gebied wordt doorverteld. Hierin gaat het over een reusachtige slang die m een van de rivierdiepten woont. Volgens de overlevering kan de slang gerust gesteld worden door geld in het water te gooien en hoe meer geld je in de poel werpt, des te meer geluk heb je. De droom van de oude man en vooral zijn zakje met goudkorrels heeft in ieder geval de afgelopen week geleid tot een massale trek van Zulu's die eveneens hun geluk wild beproeven. Schattingen spreken van meer dan 5000 goudzoekers, voor het merendeel vrou wen. Maar blanken worden geweerd en in een geval, dat van een bezoek van twee journalisten van de Sun day Times, kwam dat bijna tot een moord. Het trieste van het verhaal is evenwel, dat het geen goud is dat wordt gevonden. Het gaat hier namelijk om pyriten (zwavelkies), dat ook wel 'Fool's Gold', dus nepgoud wordt genoemd. Maar niemand van de zwoe gende Zulu's wil dat geloven en daarom werd er ijve rig en vooral gevaarlijk doorgevroet in de heuvels langs de rivierbedding. De Zulu's vertellen overigens, dat de blanken de 'goudkorreltjes' voor nepgoud hou den, omdat de blanken hët voor zichzelf willen hou den. Tyfoon Taiwan is getroffen door de ty foon Wayne, waardoor zeker 20 mensen het leven hebben verloren en 47 mensen werden gewond. De len van het land werden onder wa ter gezet. De politie maakte melding van aardverschuivingen, overstromin gen en de evacuatie van een groot aantal bewoners van de kuststreek. Lucht- en wegverkeer raakte ern stig verstoord. Het weerkundig bu reau in Taiwan zei dat er windsnel heden werden bereikt van 136 kilo meter per uur. Executie In de Amerikaanse staat Texas is gisteren voor de tweede keer bin nen 48 uur een doodvonnis ten uit voer gebracht. De 30-jarige Larry Smith werd met een injectie ge dood. Donderdag had het Hoogge rechtshof een gratieverzoek afge wezen. Smith was ter dood veroor deeld wegens de moord op een winkelbediende- Hij had in februa ri 1978 tijdens een roofoverval de winkelbediende met een schot in het achterhoofd gedood, omdat de man de combinatie van de kluis- niet kende. JAKARTA (Rtr.) - In de weten schap dat de tijd in hun voordeel werkt hebben Vietnam en de Sow jet-Unie vermoedelijk weinig haast met het vinden van een oplossing van de kwestie-Cambodja, on danks hun streven om de betrek kingen met China te herstellen, zo menen Aziatische diplomaten in Jakarta. Er is deze maand de nodige di plomatieke activiteit ontplooid die het Indochinese conflict weer voor het internationale voetlicht heeft gebracht. De zegslieden geloven desondanks niet dat Vietnam of de Sowjet-Unie uit is op een spoedige oplossing van het conflict. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Mochtar Ku- sumaatmadja, die namens Viet- nams niet-communistische buur landen in Zuidoost-Azië de contac ten met de regering in Hanoi on derhoudt, zegt dat hij geen enkele vooruitgang verwacht voor het partijcongres van de Vietnamese communisten in december. De Vietnamese bezetting van Cambodja is een van de belangrijk ste belemmeringen voor het her stel van de betrekkingen tussen China en de Sowjet-Unie. En ruim 10 jaar na het einde van de Vietna mese oorlog blokkeert die ook ee'n normalisering van de betrekkin gen tussen Vietnam en de Verenig de Staten, ofschoon Vietnam met zijn ontredderde economie drin gend verlegen zit om hulp uit het Westen. Voor prins Norodom Sihanoek, de leider van de door de Verenigde Naties erkende anti-Vietnamese verzetscoalitie, zijn de vooruitzich ten om terug aan de macht te ko men mager. De 63-jarige prins be zocht deze week Jakarta in het ka der van een rondreis langs enkele Zuidoostaziatische landen die zyn driepartijen coalitie steunen. Hij was gisteren in Maleisië, na eerde re bezoeken aan Singapore en Thailand. Gorbatsjov „Vietnam heeft geen interesse voor enig voorstel omdat het denkt dat het eeuwig in Cambodja kan blijven", zei Sihanoek tijdens een persconferentie in Jakarta. De prins verwierp de op Azië toege spitste rede die de Sowjetleider Mi- chail Gorbatsjov eind juli in Wladi- wostok afstak. Gorbatsjov sneed de kwestie- Cambodja alleen terloops aan, door een oplossing te verbinden aan de normalisering van de ban den tussen China en Vietnam. „Gorbatsjov probeert de Cambod jaanse kwestie van de internationa le agenda te schrappen", aldus Si hanoek. Het was Gorbatsjov niet in de laatste plaats om te doen te laten blijken hoezeer Moskou bereid is concessies te doen om de banden mét China te verbeteren, zoals een vermindering van het aantal Russi sche troepen langs de grens met China. De relatie varieerde de laat ste 25 jaar van onverhulde vijand schap tot onverschilligheid. Peking vindt dat voor verbete ring van de betrekkingen drie hin derpalen uit de weg moeten wor den geruimd. Dat zijn de aanwezig heid van de Russische troepen- Prins Norodom Sihanoek rechts) bracht eerder deze maand e heidsbezoék aan de president van Singapore. macht uit Afghanistan, de Russi sche militairen langs de Chinese grens en de Vietnamese bezetting van Cambodja. Gorbatsjov kwam China op de eerste twee punten enigszins tege moet maar deed geen enkele con cessie ten aanzien van Cambodja, ofschoon hij Vietnam wellicht daartoe wel aanzet. China verwierp eerder deze week een Vietnamees voorstel om te gaan onderhandelen over herstel van de betrekkingen, met het argument dat zulke be sprekingen zinloos zijn zolang de Vietnamese bezetting van Cam bodja voortduurt. Het Vietnamese leger viel eind 1978 Cambodja binnen en bracht het door Peking gesteunde bewind van de Rode Khmer, dat in vier jaar tijd aan honderdduizenden mensen het leven heeft gekost, ten val. De legermacht telt tegenwoor dig circa 140.000 man, het verzet stelt daar ongeveer 44.000 verzets strijders tegenover. Koloniseren De prins beschuldigt Vietnam ervan Cambodja te koloniseren omdat het met een bevolking van 60 miljoen zielen en een vastgelo pen economie om ruimte en hulp bronnen verlegen zit. Een Thai- landse militaire woordvoerder, ko lonel Thawatchai Suwanakhin, on derschreef die opvatting op een persconferentie eerder deze week. Thailand vreest dat Vietnam nooit zal weggaan uit Cambodja en het buurland Laos. De ministers van buitenlandse zaken van Vietnam, Laos en Cam bodja, die deze week hun jaarlijkse conferentie hielden, eisten voor de zoveelste keer de ontbinding van de Rode Khmer als voorwaarde voor vredesonderhandelingen. In een gezamenlijk communiqué stelden zij dat Cambodja sterk ge noeg is om zijn eigen boontjes te doppen en dat de Vietnamese troe- penmacht hoe dan ook uiterlijk in 1990 zal worden teruggetrokken. Prins Sihanoek deed in een on derhoud met president Soeharto een beroep op Indonesië zijn ban den met Vietnam te verbreken ten einde uit de diplomatieke impasse te komen. Ofschoon het verzet naar zijn zeggen militair sterker is geworden, is hij diplomatiek tot het uiterste gegaan. En de Sowjet-Unie kan kennelijk niet zoveel druk uitoefenen op Vietnam als sommige geloven, om dat Moskou naar zijn zeggen niet buiten zijn militaire bases in Viet nam kan. Verzoening In het kader van een acht punten tellend vredesplan deed Sihanoek een oproep tot de vorming van een regering van nationale verzoening, bestaande uit zijn coalitie en de pro-Vietnamese Cambodjaanse re gering van Heng Samrin. Vietnam wees dat voorstel vierkant af maar Sihanoek zei dat hij zo ver als mo gelijk is gegaan. „Nu moeten de Vietnamezen maar antwoorden. Wij hebben concessies gedaan, en voorstellen, maar verder kunnen we niet gaan". Suara Karya, de invloedrijke krant van de regerende Indonesi sche Golkarpartij, riep gisteren in zijn commentaar Sihanoek op toe geeflijker te zijn, nu zowel Vietnam als de Sowjet-Unie zich soepeler opstelt. „De contacten met Indone sië zullen hopelijk zijn blik verrui men. De slechte ervaringen heb ben geleerd dat het niet gemakke lijk is een objectief standpunt te ontwikkelen in Peking, waar de prins woont".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7