Geen extra hulp voor aids-patiënt Edamse bijstandsmoeder blij met 'overwinning' Deelman wekt alom woede AMC wil'hotel' bij ziekenhuis Somber congres in Amsterdam Van Thijn wil comité toch uit raad weren Beantwoording vragen over ABP duurt langer Sekstelefoon weer full-time bereikbaar ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 AMSTERDAM (GPD) - Het nieuwe kabinet-Lubbers lijkt niet van plan een cent extra uit te trekken voor de bestrij ding van aids. Hulpverleningsorganisaties als COC en Schorerstichting zullen andere activiteiten moeten losla ten als ze zich met aids blijven bezighouden. Dat valt op te maken uit de woorden van hoofddirecteur gezondheids zorg Roscam Abbing van het ministerie van volksgezond heid. Hij sprak gisteren namens staatssecretaris Dees op een congres over aids in Amsterdam. Roscam Abbing zei dat volksge zondheid volgend jaar tenminste 1,5 miljard gulden gaat bezuinigen, en hij liet de aanwezigen op het symposium weinig hoop op over heidssteun - ook niet in andere dan financiële zin. Zelf wees hij er al op dat over de aanvraag van het Amsterdamse AMC tot uitbreiding van de beddencapaciteit voor aid- spatiënten nog steeds niet is beslist en voor het overige illustreerde hij de betrokkenheid van de overheid met een adviesaanvraag bij de Ge zondheidsraad, verzoeken aan pro vincies en de Ziekenfondsraad en de instelling van een commissie voor kennisoverdracht. Ook in medisch opzicht gaf het symposium weinig reden tot opti misme. Het symposium was be doeld als samenvatting van het grote aidscongres eind juni in Pa rijs. Arts Coutinho van de Amster damse GG&GD begon met de waarschuwing dat er geen door braken waren te rapporteren, dat de ontwikkeling van een vaccin te gen aids nog 'heel lang' op zich zal laten wachten, en dat zo langza merhand van een wereldwijde epi demie gesproken moet worden. De Amerikaanse instanties, zo zei hij, houden er rekening mee dat over vijfjaar in totaal 270.000 mensen in de VS zullen zijn besmet, waarvan er dan inmiddels al 80.000 zijn overleden. De totale kosten zullen dan zijn opgelopen tot 8 miljard dollar. Alleen door goede voorlich ting en preventie op dit moment kunnen deze cijfers lager worden, zo menen alle deskundigen. Als lichtpuntjes noemde Coutin ho de bevestiging van Nederlands onderzoek dat het besmettingsge vaar voor mannelijke homoseksue len afneemt als de seksuele tech niek wordt gewijzigd. Het idee dat het aantal partners een rol speelt, is inmiddels achterhaald: passief anaal contact is de grootste risico factor. De viroloog Krone ging na der in op het onderzoek naar het virus zelf. Ook hij had niet veel pp- wekkends te berichten. Het aids- virus (tegenwoordig HIV, Humaan Immunodeficiëntie Virus ge noemd) komt in een belangrijk op zicht overeen met het influenza-vi rus: ook daartegen is geen goed vaccin mogelijk, doordat het virus zichzelf steeds een beetje veran dert. Men kan slechts hopen dat het mogelijk is een vaccin te ma ken dat aangrijpt op een deel van het virus dat niet verandert. Hoe het virus precies te werk gaat bij het overmeesteren van het afweersysteem (het doodt een be paald soort witte bloedlichaampjes die tot taak hebben 'indringers' te vernietigen), is nog onduidelijk. Er zijn twee theorieën; de ene biedt hoop op een geneesmiddel, de an dere volstrekt niet. Vooralsnog is het virus het menselijk vernuft ver uit de baas. IJMUIDEN (ANP) - De 'op hol ge slagen' viskotter Goeree 1 heeft gisteren in de haven van IJmuiden ongeveer 20 andere schepen ge ramd voor zeker enige tonnen schade aangericht. Volgens politie- commandant Sikkema is de Goe ree 1 getroffen door een technische storing, waardoor de voprtstuwing niet meer beheersbaar was en het schip vrijwel vol gas door de haven koerste, links en rechts aanvarin- g DeVar^arenn vskotters kwa- AMSTERDAM (ANP) - Barge men over het algemeen met lichte meester Van Thijn gaat m hoger schade uit de confrontatie met de- beroep tegen de uitspraak "vliegende"HoUandër Enkele Amsterdamse rechtbank dat hmie- middelgrotejachten werden echter dereen toegang moet verschaffen zeer zwaar beschadigd en enkele tot de pubheke tribune van de ge- kleinere schepen zonken. Op de meenteraad om raadsvergaderm- ANP-foto een van de slachtoffers. 6en te kunnen bijwonen. Na een protdsorische reparatie op Rechtbankpresident Asscher be- seKODDeia is aan ae uuEiiie van ae de waterlyn bleef het toch nog dry- paalde op 14paugustus in het kort f|Kk°aK ênniettónofhonderd, ven" geding van vier leden van het co- aldus een woordvoerder van de ge- mité 'Geen fascisten in de raad' te- MINIMA (ANP) - De regering gen Van Thijn, dat de burgemees- ven, in strijd is met de gemeente wet. Wel mag hij de tribune laten ontruimen zodra sprake is van or deverstoring. De burgemeester vindt dit volgens de woordvoerder echter een moeilijke situatie om in de toekomst mee te werken. Hij zet er bovendien vraagtekens bij dat de verplichting tot openbaarheid gekoppeld is aan de uitgifte x DEN HAAG/HEERLEN (ANP/ gen over de ABP-subisidiefraude. GPD) - De kamerleden Hummel Staatssecretaris Brokx (volkshuis- (PvdA), Paulis (CDA) en Van Rey vesting) heeft gisteren laten weten (WD) zullen nog even moeten de vragen van de drie Limburgse wachten op antwoord op hun vra- kamerleden niet binnen de gebrui kelijke termijn van zes weken te kunnen beantwoorden. De procureur-generaal in Den Bosch en de hoofdofficier van jus titie in Maastricht zullen eerst een oriënterend feitenonderzoek afron den, waartoe zij deze week hebben besloten op grond van een rapport van het ABP-onderzoekteam. Dat rapport gaat over het verlenen van subsidies aan het ABP en heeft be trekking op een beperkt aantal wo ningbouwprojecten van het ABP. Pas na dat onderzoek is beant woording mogelijk, aldus Brokx. De CDA-vragensteller Paulis is inmiddels boos geworden op zijn WD-collega Van Rey omdat deze heeft gezegd dat Brokx 'een van de grote zondaren' is in de huidige af faire. Brokx zou bij het verstrek ken van de subsidies niet goed hebben opgelet, aldus Van Rey. Paulis: "Van Rey moet de geschie denisboekjes maar eens nakijken. De affaire loopt als sinds 1968 en het is niet zo dat Brokx sinds die tijd staatssecretaris is". Het ABP heeft gisteren laten we ten dat de voor dinsdag aangekon digde persconferentie naar aanlei ding van het jaarverslag 1985 niet doorgaat. Volgens de voorlich tingsdienst van het ABP is dit niet gebeurd naar aanleiding van de re cente berichten over mogelijke subsidiefraude door het ABP. De reden is dat noodzakelijke becijfe ringen van de balanscommissie, de wiskundigen die om de vier jaar zorgen voor bijstelling van de we tenschappelijke balans waarop het ABP koerst, niet met hun gege vens gereed zijn. "Van een band met de affaire is beslist geen spra ke", aldus ABP-woordvoerder Ja- doul. DEN HAAG (ANP) - De tele foon-sekslijnen zijn weer 24 uur per dag bereikbaar. De PTT heeft met de exploitanten van de sekslijnen overeenstem ming bereikt over een nieuw nummer en sinds gistermiddag 17.00 uur is dat in gebruik. De sekstelefoons zijn overgestapt van de 06-9-'koopnummers' naar de 06-3-nummers. De 06-3- nummers zijn met spoed ge schikt gemaakt voor extreem druk verkeer. Het extreem drukke verkeer naar de koopnummers van de sekslijnen veroorzaakte veel overlast voor de andere gebrui kers van de 06-telefoon, zoals semafoon en autotelefoon. Als noodmaatregel mochten de sekslijnen daarom alleen 's avonds en 's nachts in werking zijn. Na een week onderzoek besloot de PTT de sekslijnen het alternatief van de 06-3-num mers aan te bieden. De PTT verwacht nu dat de overlast voor de andere 06-nummers tot het verleden behoort. Donder dag kondigde Language Lea sing Company, de verkoper van telefoonseks, aan een kort geding te zullen aanspannen te gen de PTT. Dit is nu van de baan. trekt dit jaar minder geld uit i de 'echte minima' dan vorig jaar. Dankzij de koopkracht 'die duide lijk in de plus zit' kan het aantal echte minima flink worden be perkt, aldus premier Lubbers gis teren na afloop van het kabinetsbe raad. Het kabinet sloot gisteren het be- grotingsoverleg af. Volgend jaar raadsvergaderingen uit protest te- wordt een begin gemaakt met de gen de aanwezigheid van het CP- ter verplicht is alle 56 plaatsbewij zen - het maximum aantal - voor de publieke tribune uit te reiken. Van Thijn had dat nagelaten tij dens twee raadsvergaderingen in juni, om te voorkomen dat actie voerders de vergadering zouden verstoren. Zij deden dat bij eerdere personeelsreductie, die geerakkoord voor het overheids personeel was voorzii neer op een verlaging 3 procent: 2 procent volgens de ou- raadslid Bouman in de raad kondigden aan dat ook in de toe- Dit komt komst te blijven doen. i in totaal Asscher is van mening dat de de afspraken en een procent die 'voorzorgsmaatregel' Van regeer- Thijn om slechts enkele kaarten voor de publieke tribune af te ge- AMSTERDAM (GPD) - De directie van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam wil op het terrein van het ziekenhuis een hotel bou wen. De directie heeft al een redelijk lange lijst van liefhebbers. De grote vraag naar hotelbedden komt niet alleen door de vele congressen en on derzoeken in het AMC zelf, ook het bedrijfsleven - bijvoorbeeld het nabij gelegen Fokker - zit te springen om hotelaccommodatie in Amsterdam zuidoost. Het hotel, waarvoor onder meer de Franse hotelketen 'Climat de Fran ce' zich als bouwer'heeft aangediend, is vooral bedoeld om familie van AMC-patiënten onder te brengen. Daarnaast kunnen ook zogeheten 'dag- patiënten' hier verblijven. De plannen zijn niet helemaal nieuw. Al in 1982 voerden de directie en de Fransen een eerste gesprek. Toen waren het de ziekenfondsen die als geldschieters zouden moeten optreden. Voor dagpatiënten zou een verblijf in een hotel goedkoper zijn dan een ziekenhuisbed. Maar de ziekenfondsen trokken zich terug, toen bekend werd dat het project aangemerkt zou worden als een ziekenhuisuitbrei ding. De komst van het hotel, dat in verband met de combinatie met het ziekenhuis al als 'Zotel' wordt omschreven, hangt mede af van het oor deel van het Amsterdams gemeentebestuur. Dat moet een ruime inter pretatie geven aan het begrip 'ziekenhuisbestemming' in het bestem mingsplan. Komt het hotel er, dan wordt op de bedoelde plaats het par keerterrein vervangen door een parkeergarage. VOLKEL - Terwijl zijn echtgenote een bezoek bracht aan het vakantie schip Henri Dunant, zocht prins Claus het gisteren hogerop. Hij ging naar de vliegbasis Volkel en als onderdeel daarvan maakte hij een vlucht mee in een F-16B jager. De prins maakte een oefenvlucht boeven het zuiden van West-Duitsland. (fotoANP) UTRECHT (GPD) Sinds de plannen van minister Deetman (onderwijs) voor bezuinigingen van 130 mihoen op het speciaal on derwijs, 130 miljoen op de vervan ging van zieke leerkrachten en 220 miljoen door kleuters later op de basisschool toe te laten, bekend werden, heeft de telefoon bij diver se vertegenwoordigende organisa ties niet stil gestaan. Zowel ouders als leerkrachten hebben veront waardigd gereageerd op deze nieu we bezuinigingsronde. "Ongeruste schoolhoofden en leerkrachten, boze en ook huilende ouders, die bijvoorbeeld allerlei plannen in het water zien vallen, omdat hun kind langer thuis blijft", is de ervaring van woord voerder Kees van Kortenhof van de katholieke vakbond KOV. De reacties die de protestantse tegen hanger PCO ontvangt zijn verge lijkbaar en betreffen net als by het KOV vooral de maatregel voor 4- jarigen en voor het speciaal onder wijs, waar het aantal toelatingen wordt bevroren. Veel betrokkenen hebben het ge voel, dat de nu aangekondigde maatregelen verder gaan dan alle vorige. Werd eerder vooral bezui nigd door verhoging van de doel matigheid en inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen, nu worden verworvenheden aangetast, die vooral gevolgen zullen hebben op langere termyn. "De maat is vol", vindt Van Kortenhof. "Via de be zuiniging op het speciaal onder wijs wordt een heel kwetsbare groep getroffen, voor wie de laatste jaren juist iets speciaals kon wor den gedaan. Een deel van deze kin deren komt nu in het gewone ba sisonderwijs terecht, dat daardoor extra wordt belast. Het ideaal van het basisonderwijs: meer indivi duele aandacht voor het kind, komt zo behoorlijk onder druk te staan". Actie Als het aan de KOV ligt wordt geen enkele actie geschuwd, als daarmee de invoering van deze be zuinigingen kan worden voorko men 'mits na overleg met de ach terban'. De grootste van de drie bonden, de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP), wil niet opnieuw gaan demonstre ren of staken, zoals de afgelopen vier jaar herhaalde malen is ge beurd. "Die acties hebben altyd vrij weinig resultaat gehad. We zoe ken naar nieuwe mogelijkheden en moeten de leden nog raadplegen", aldus woordvoerder Sliedrecht. De PCO is de meest gematigde van de drie, eigenlyk ook de meest berustende. Eerst wordt gepro beerd met inhoudelijke tegenargu menten te komen en woordvoerder Jan van der Berg verwacht wel dat minister en parlement daarnaar zullen luisteren. "Het probleem is echter dat Deetman niet onder de bezuinigingsopdracht van het ka binet uit zal kunnen en het dus er gens anders zal zoeken. Onze angst is dat die alternatieven even rigou reus zijn. Bijvoorbeeld nóg grotere groepen". Hij erkent dat de PCO geen alternatieven kan aandragen die enige zoden aan de dyk zetten. Het verzet is deze keer veel bre der dan de werknemersorganisa ties. Bij de Vereniging voor Open baar Onderwijs, waarvan 50.000 ouders en medezeggenschapsra den lid zijn, heeft de telefoon ook roodgloeiend gestaan. De VOO heeft al tot actie besloten, maar wacht de ideeën van andere orga nisaties af, omdat de voorkeur wordt gegeven aan gezamenlijke tegenstand. Woordvoerder Hans Wansink doelt daarbij niet alleen op de vakbonden, maar ook op bij voorbeeld vrouwenorganisaties. Deze zijn in het geweer gekomen tegen de vieijarigenmaatregel, waardoor kleuters gemiddeld een half jaar langer thuisblijven en vrouwen dus langer beperkt wor den in hun bewegingsvrijheid. Verder wordt overwogen organisa ties van kinderdagverblijven en peuterspeelzalen bij het overleg te betrokken. De VOO is de enige organisatie die een alternatieve bezuiniging voorhanden heeft: de verzuiling in het onderwijs aanpakken. "Dat overal van elke school een protes tantse, een katholieke en een alge mene variant moet zijn, kost een hoop geld. We moeten ons afvra gen of al die ouders en vooral kin deren daar wel een boodschap aan hebben", aldus Wansink. "Daarbij gaat het ons er niet om ouders het recht op bijzonder onderwijs te ontzeggen, maar het kan ons in ziens veel efficiënter en goedko per". Hy schat dat dat een half mil jard aan bezuinigingen kan opleve- ADVERTENTIE EDAM „Ik heb echt het gevoel van lekker puh, maar ook 'hé hé, eindelijk eens wat anders'. Een vrouw achter het aanrecht, die even haar mond open doet en uiteindelijk wint van een ge meentebestuur. Want dit soort toestanden gebeurt natuurlijk wel altijd bij vrouwen, dat heb ik by het werk van onze Belangen groepering van Benadeelde Bij standsvrouwen wel ondervon den. Dat emancipatorisch-femi- nistische aspect aan deze beslis sing van de Kroon spreekt mij erg aan. Bovendien weet heel Nederland nu wat een LAT-rela- tie is...". door Peter Taal Aldus Albine Grumböck uit Edam, die gisteren na drie jaar strijd om haar aanvullende bij standsuitkering (zij is peuterleid ster) door de Kroon in het gelijk werd gesteld. Het gemeentebe stuur heeft haar uitkering in no vember 1983 ten onrechte stop gezet, omdat maatschappelijk werkers in hun rapporten nooit hebben kunnen constateren dat Albine een economische eenheid vormt met haar vriend. De LAT- relatie (Living Apart Together) bleef 'beperkt' tot twee avonden per week en de weekenden, ter wijl Albine en haar vriend ook wel samen boodschappen deden of met vakantie gingen. Maar daaruit mag nog niet de conclusie worden getrokken dat een LAT-relatie gelijk te stellen is aan een gezin, aldus de Kroon, want de twee betrokkenen hiel den nadrukkelijk hun eigen huishouden. Het college van B en W is destijds veel te veel afge- gaan op de observaties van B. van der Kaaij, de toenmalige ad junct-directeur van de Sociale Dienst, die vlak by Albine woon de. In haar dossier liet hij opne men dat zij vaak gearmd met haar vriend over straat liep en dat diens auto geregeld 's avonds voor de deur stond. Jaloezie „Dat besluit van het college had dus geen enkel fundament, behalve dan naijver, jaloezie en roddel. De Kroon is uiteindelijk ook met mij eens, dat er nauwe lijks onderzoek is verricht naar de leefwijze van mij en mijn LAT", aldus Albine Grumböck gisteren tussen verscheidene fe licitatie-telefoontjes door. „Ja, ik krijg veel hartverwarmende reacties. De afgelopen drie jaar, die vanwege de onzekerheid na tuurlijk erg vervelend waren, heb ik trouwens veel steun ge had aan veel mensen uit Edam. Af en toe was ik ook best toe aan wat oppeppende geluiden uit mijn directe omgeving". Hoewel Albine moeder van drie kinderen blij zegt te zijn dat er nu iets meer houvast is ge komen voor mensen met een LAT-relatie, vindt zij dat de mi- Albine Grumböck. (foto gpd> nister van sociale zaken zo snel mogelijk moet vaststellen wat nu precies een 'economische een heid' is. „Want daarover is nog steeds geen duidelijkheid geko men. Ja, voor mijn geval geluk kig wel, maar vergelijkbare pro blemen spelen er voor heel veel mensen. Misschien dat we nu eindelijk de kant op gaan van het basis-inkomen, want dat zou een hoop toestanden voorkomen". De Edamse zegt geen moment spijt te hebben gehad van het in de publiciteit brengen van haar privé-omstandigheden. „Kijk, negatieve reacties hoor je niet zo vaak rechtstreeks ik vermoed dat het in Edam wat dat betreft fifty-fifty was maar ik heb ontzettend veel positieve reac ties uit het hele land gehad. Kaarten, bloemen, flessen wijn en uitnodigingen voor allerlei bijeenkomsten. Verder ben ik ac tief bezig in de Belangengroepe ring van Benadeelde Bijstands vrouwen. We geven lezingen, be zoeken congressen en praten veel met sociale rechercheurs. Ook door dat werk ben ik een soort Bekende Nederlander ge worden. Nou lijk ik ook een beetje op Eegje Schoo, dus veel Wat Albine van het gemeente bestuur— behalve de hele affaire sterk is tegengevallen, is dat zij uit de krant moest vernemen dat het college bij de Raad van State in beroep zou gaan tegen de voor haar positieve uitspraak van Gedeputeerde Staten. „Ver der hoop ik dat de gemeente wat openlijker gaat werken. Niet al leen door zélf aan te geven wat zij onder een economische eenheid verstaat, maar ook door een eind te maken aan het gebruiken van anonieme tips door de Sociale Dienst. Want dit hele geval is na tuurlijk aan het rollen gekomen door ordinaire jaloezie en roddel van een overbuurman. Het was voor my heel raar en schokkend om zijn observaties in mijn GSD- dossier te lezen". Zoals bekend is de voormalige adjunct-directeur Van der Kaaij inmiddels vervroegd uitgetreden en uit Edam verhuisd. Mét een koninklijke onderscheiding, maar ook met een opgestuurd "Gouden Gluurders-lintje" van de BBB. Albine Grumböck zet haar rechtszaak tegen Van der Kaaij overigens nog door. In 1984 spande zy een kort geding aan, waarin zij van de rechter een verbod op diens neven-activiteit als ambtenaar vroeg. Zy won die zaak, maar Van der Kaaij werd op zijn beurt in hoger beroep in het gelijk gesteld. Er zou volgens het Hof geen verschil bestaan tussen Van der Kaaij en andere tipgevers. Albine tekende cassa tie aan en verwacht aan het eind van dit jaar een uitspraak. Het is overigens niet zo, dat zy nu met terugwerkende kracht haar uitkering over de afgelopen drie jaar ineens krygt uitbetaald. Drie weken na de gemeentelijke mededeling over het stopzetten van de uitkering vroeg Grum böck de provincie om een voor lopige voorziening. Omdat die werd toegekend, is de uitkering in de praktijk nooit echt stopge zet. De slotvraag aan mevrouw Grumböck is of haar LAT-relatie de drie moeilijke jaren doorstaan heeft. „Ja, godzijdank wel, want de meeste relaties gaan aan dit soort toestanden kapot. Of men gaat, om van de heisa af te zyn, toch maar samenwonen". Vereniging voor christelijk wetenschappelijk onderwijs De Vereniging, waarvan de Vrije Universiteit en het Academisch Ziekenhuis Vrije Universiteit uitgaan, wenst in contact te komen met personen die uit overtuiging van mening zijn dat deze christe lijke instelling het waard is zich ervoor in te zetten. Uit de kring van hen die belangstelling tonen zal een keuze wor den gemaakt. Hij of zij zal, in samenwerking met het regionaal bestuur van Zuid-Holland Noord van de Vereniging, behulpzaam zijn bij het verbreden en versterken van de band van VU en VU ziekenhuis met geestverwanten en andere mogelijke belangstel lenden in de regio. Het bureau van de Vereniging in Amsterdam geeft daarbij ondersteuning. Gedacht wordt aan een part-time medewerker (m/v) die tot taak zal krijgen: het ondersteunen van het regionaal bestuur en Vrouwen VU- Hulp, alsmede het verrichten van orgahisatorische werkzaam heden ten behoeve van de VUSA-cursussen in de regio; mee te werken aan het in stand houden eh de uitbouw van de Vereniging en Vrouwen VU-Hulp; het ontwikkelen van voorlichtingsactiviteiten in de regio met steun van de staffunctionaris public relations en voorlichting van de Vereniging. Van de part-time medewerk(st)er wordt verwacht dat hij/zij enkele dagdelen per week zich voor genoemde werkzaamhe den kan vrijmaken; zelfstandig en voor zover nodig in overleg met het regionaal bestuur de werktijd kan indelen. Aan de functie is een bescheiden vergoeding per dagdeel verbon den; reiskosten worden vergoed. Schriftelijke sollicitaties binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad aan het Bestuur van de Vereniging, Postbus 71611007 MC Amsterdam. Nadere informatie wordt desgewenst verstrekt door de heer P.J. Kruysse, algemeent secretaris van het bestuur der Vereniging, telefoon 020-5483713 of 02153-89533(privé).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5