actief in .eet 'lastige' jeugd nog niet in gebruik Vogelvlucht tussen hoop en vrees Bouw tweede deel nieuwe huisvesting sociale dienst la protest bewoners Merenwijk Snel begin bouw derde bedrijf in Leeuwenhoek Beschildering op transformatorhuisje bij Ehni Bezuinigingen temperen vreugde over nieuw club- en buurthuis Vragen CDA over kantoren Schuttersveld s t1ATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 DO/ST LEIDEN ~i #i d,.„wEIDEN - De 'nissenhut', een tijdelijk onderkomen voor balorige jongeren in de Meren- jvijk, zal maandag niet in gebruik worden genomen zoals aanvankelijk was gepland. Na :°2Ïen bezoek van ongeveer veertig buurtbewoners aan het stadhuis gistermiddag heeft de gemeente besloten dat eerst de raadsleden zich nog maar eens moet uitlaten over de .'^bezwaren van de buurtbewoners, die overigens te kennen hebben gegeven desnoods jiaar de Raad van State te gaan om te proberen het plan te verijdelen. Het gaat om een groep van zo n irijflig jongeren. Zjj veroorzaakten o sqpl enkele maanden overlast op het lossing te hebben gevonden: laplein en in de omgeving van de eigen onderkomen voor de jonge- school De Meerpaal. Plaatsvervan- ren die niet terechtkunnen in gend hoofd Roos van de gemeente- buurthuis 'Op eigen wieken', om- 'ke directie welzijn zei daarover dat daar al een andere jongeren- nestijds: "Ze komen met brom mers en hangen er soms tot laat in de avond rond". Niet alleen de leinbuurt klaagde, ook de school; er Wilden nog wel eens bierblikjes groep huist. In de keet mogen de jongeren doen en laten wat ze willen, vertel de Roos. Aanvankelijk leek niets de uitvoering van het plan omade zandbak in plaats van de prul- weg te staan. Zo was de zogenaam- n 22|lenbak belanden en de muren wer- de 'nissenhut' tamelijk snel opge- den voorzien van tekeningen. trokken, jstrf OD O HajLEIDEN - Nog nimmer in de Leid- rstjse (gemeente)geschiedenis is tus- ]sen het aantrekken van een bedrijf en het slaan van de eerste paal zo —"iweinig tijd verstreken. Slechts zes weken duurde het voordat het Amerikaanse bedrijf Ovabloc gis termiddag wethouder Fase kon uitnodigen om in een heimachine te kruipen. Ovabloc is het derde biotechno- logische bedrijf in de Leeuwen hoek oftewel 'sciencepark'. De Amerikaanse bedrijven Centocor en Mogen liggen er op loopafstand vandaan. Het gebouw van Cento- cé c°r is reeds in gebruik genomen, Lc5 terwijl dat van Mogen evenals dat van Ovabloc aan het eind van het jaar wordt opgeleverd, 'net Ovabloc gaat zich bezighouden ch< met de produktie van chirurgische -r a instrumenten ten behoeve van ste- dle relisaties. Ovabloc is een dochter- sda onderneming van het bedrijf RSP. >kt< Deze onderneming heeft een me- no< thode ontwikkeld om vrouwen te dez steriliseren zonder dat daarvoor 'uil een operatie nodig is. De spullen die de artsen hierbij nodig hebben, va) worden door het moederbedrijf ge- De gemeente boog zich over het Edoch, niet alle bewoners van de probleem en dacht een aardige op- Merenwijk waren blij met dit ge baar van de gemeente. Ze zijn er om te beginnen niet over te spre ken dat de gemeente niemand in de gelegenheid heeft gesteld om een mening uit te spreken over het plan dat ze dan ook beschouwen als een soort overval. Bovendien vrezen zij dat er helemaal geen ein de aan de overlast en het vandalis me zal komen. "Het gaat om ongeveer veertig buurtbewoners", vertelt wethou der Van Dongen die gistermiddag namens de gemeente bij het ge sprek aanwezig was evenals haar collega-wethouder Peters. "Zij zijn bang dat er nu een concentratie van overlast zal gaan ontstaan. Wij hebben geprobeerd om dat idee te bestrijden, maar volgens mij zon der veel succes". "Ik heb in elk geval de indruk dat ze zich al juridisch hebben la- naar de Raad van State zullen gaan als ze geen gelijk krijgen". Na ongeveer een uur praten be- fabriceerd. Bij Ovabloc in Leiden worden deze zaken in elkaar gezet ten voorlichten en vervolgens in Europa verkocht Aanvankelijk zijn met deze be zigheden vijftien arbeidsplaatsen gemoeid. Maar het is volgens de di- reikten de twee wethouders rectie van het bedrijf niet uitgeslo ten dat er op den duur zoveel plaatsen bijkomen Vereniging Directeur Brandjes van aanne mersbedrijf De Raad Bouw uit Noordwijkerhout schat de bouw kosten op zo'n anderhalf miljoen. Na de officiële handeling van wet houder Fase maakte Brandjes be kend dat zijn bedrijf het voortouw heeft genomen in de oprichting 'Vereniging Sciencepark de buurtbewoners vooralsnog een op den duur nog eens compromis: er wordt voorlopig geen bouwvergunning afgegeven voor de 'nissenhut' en de keet zal maandag nog niet in gebruik wor den genomen. Dat er geen bouwvergunning wordt afgegeven zal menigeen als een valse noot in de oren klinken, immers: het geval staat er al. Van Dongen heeft echter wel een ver klaring voor dit compromis: "We hebben nu een voorlopige bouw vergunning verstrekt; er is, met an- Leiden'. "De bedoeling van deze dere woorden, nog niks definitief. LEIDEN - Sinds kort wordt dit gebouwtje aan de Rooseveltstraat gesierd met beschilderingen. Het is een transformatorhuisje dat behoort bij de confectiefabriek Elmi. Dit bedrijf was voorheen gevestigd aan de Lam- menschansweg. Wegens de veranderde werkzaamheden bij Elmi - voorheen gespecialiseerd in het vervaardigen van overhemden, nu in het ontwerpen en distribueren daarvan - besloot het vijftig jaar oude bedrijf te verhui zen. Ter gelegenheid daarvan werd het transformatorhuisje voorzien van een air-brush beschildering. Schilder Harry Verboket bedacht ook de naam: windkracht 18. (foto Holvast) vereniging", zo legde hij de toehoorders uit, "is dat de gebrui kers van de Leeuwenhoek met el- Dit besluit kan dus nog worden te ruggedraaid". Of zal dat gebeuren mogen de kaar contact onderhouden, inzicht raadsleden beslissen. "Want dat is geven in de bedrijfsproblematiek ook een uitkomst van ons gesprek: zonodig optreden als bela groepering". Onder luid applaus overhandigde hij de wethouder een enveloppe met inhoud, be doeld om de oprichtingskosten van de club te dekken. de raadsleden moeten de bezwaren van de bewoners maar eens op een rijtje zetten en de voors en tegens tegen elkaar afwegen. Daarna zul len wij besluiten of die keet nu wel of niet mag blijven staan". LEIDEN - Onder veel geknetter van vuurwerk schroefde wethou der De la Mar (sociale zaken) giste ren de eerste paal voor het tweede gedeelte van de nieuwbouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst aan de Langebrug de grond in. Het was 'de eerste paal' van De la Mar als wethouder en hij deed het vakkun dig. Het tweede nieuwe gedeelte van de GSD wordt aangebouwd aan het centrale trappen- en lifthuis. De architectuur is aangepast aan de nieuwbouw die in de eerste fase is uitgevoerd. De uitvoering is door de ingesloten, moeilijk bereikbare ligging gecompliceerd. Vandaar ook dat er niet wordt geheid om de bestaande bebouwing zo weinig mogelijk last van de bouwwerk zaamheden te laten ondervinden. De bouw- en installatiekosten be dragen circa twee miljoen gulden. Binnen een jaar hoopt de aanne mer deze nieuwbouw te kunnen opleveren. In de nieuwe vleugel zullen vijf endertig medewerkers vn de GSD huisvesting vinden. Verder wor den er onder meer vergaderruim ten en het archief in gevestigd. Het eerste deel van de nieuw bouw van de GSD kwam begin 1984 gereed. In de bouwplannen was al rekening gehouden met een tweede en eventueel een derde deel van de nieuwbouw. Het plan voor een derde gedeelte is inmid dels vervallen. De afgelopen week was de aan nemer al begonnen om de noodza kelijke voorbereidingen voor de bouw te treffen. Zo werd het par keerterrein van de GSD achter de huidige nieuwbouw definitief bui ten gebruik gesteld. De tweede fa se van de nieuwbouw wordt name- lijk grotendeels op het voormalige parkeerterrein gebouwd. Naar het bouwterrein is een toe gangsweg aangelegd via het terrein van de brandweer. Door de ligging van het bouwterrein zal de uitvoe ring van de bouw grotendeels aan het oog zijn onttrokken. De aan- en afvoer van materialen en machines zal zich buiten de openbare weg af spelen, waardoor de overlast voor omwonenden en voorbijgangers gering zal zijn. De medewerkers van de GSD zullen het komende jaar wèl het een en ander van de bouwactivitei ten merken. Wethouder De La Mar wenste hun in zijn toespraakje dan ook alvast sterkte toe. Behalve het uitbundige vuur werk was de officiële start van de bouwactiviteiten gistermiddag overigens sober gehouden. Direc teur Kleijne achtte het naar zijn zeggen niet gepast om de bouw van "een bedrijf dat wèl vaart bij de onwelvaart van medeburgers" al te feestelijk te vieren. Al toonde hij zich verheugd over het feit dat er over een jaar meer ruimte voor het nog steeds krap behuisde per soneel zal zijn. LEIDEN - "Is het standpunt van het college met betrekking tot het Schuttersveld als toplokatie voor kantoren veranderd? Zo nee, waar om niet?" Dit vraagt het CDA- raadslid Van Duijn zich af in schriftelijke vragen aan het ge meentebestuur. Het raadslid wil voorts weten hoeveel arbeidsplaat sen in afgelopen jaren in de kan toorsector in Leiden zijn ge creëerd. Ook vraagt hij zich af hoe veel arbeidsplaatsen de vestigin gen van buiten hebben opgeleverd. En: hoeveel zijn er ten goede geko men aan Leidse werknemers? Aanleiding voor de vragen is het feit dat tot nu toe alleen Leidse be drijven belangstelling hebben ge toond voor het nieuwe Kantoren- huis aan het Schuttersveld. Het blijkt nauwelijks mogelijk om bedrijven van buiten Leiden naar dit nieuwe kantoorpand te ha len. De wethouder van economi sche aangelegenheden, Fase, heeft de ontbrekende belangstelling van buiten toegeschreven aan de "kleinschalige opzet van het ge bouw. Er zullen geen bedrijven uit Den Haag komen om in Leiden honderd vierkante meter kantoor ruimte te huren". Naar aanleiding van deze uit spraak vraagt Van Duijn zich on der meer af of het Leidse gemeen tebestuur beleidswijzigingen met betrëkking tot de bouw van klein schalige kantoorruimte overweegt. "Hoe is het gesteld met de behoef te aan kleinschalige kantoorruim te? Waarom 2ou er wel een vraag naar dit soort ruimte van buiten Europa zijn en niet vanuit Den Haag?" In dit verband plaatst het CDA ook een vraagteken bij de geza menlijke werving met Den Haag en Zoetermeer van internationale bedrijven. "Intensiveren of stop zetten?" Burgerlijke Stand Gehuwd: D.W. Ultee en A.J. Koster; G. van der Lugt en G.C. Hoogstraten; J.B. Korenhof en E. Zirkzee; L.T.J. van Ger- ven en J.C. Slijkhuis; J. van Teylingen en C.M. Chaudron; J. Siebert en D.M. Peterzen; T.C. Boot en J. Duijverman; M. van der Heiden en M. van der Mee; F. J. Segaar en J. Louwrier; J. Keijzer en C.J. van Abswoude; P.L.W. Huibers en J.W. Gijzenij; W.D. Tan en T.A. Pereira. Overleden: R.E.R. Hochleutner (1920) man; A. Stéhouwer (1920) man, C.M^De- nie (1904) vrl.geh.gew. met M. vap Wan- rooij; H.M. Koppeschaar (1908) vrl.gehw.gew. met W.P. Demmenie; A. Guijt (1923) man; D. Meijvogel (1908) vrl.echtgen. van D. van Duijvenbode; J.J. Ouwehand (1950) man; C. Rijs ber gen (1928) man; A. de Koning (1910) vrl.echtgen. van A. den Heijer; J.P. Sas sen (1970) man; J. Simonides (1916) man; A. Bon (1947) man; L. Schoneveld (1915) vrl.echtgen. van J. Ravensbergen; J. Velthuysen (1900) man; H.A. Duijm (1908) man; S.M. Bong (1909) vrl.geh .gew. met O.H. Emor. nd LEIDEN - De vreugde over het 0J nieuwe onderkomen in de voorma- en] lige Antoniusschool aan de Bos- bj huizerlaan wordt een beetje getem- iag perd. Net op het moment dat de 0oi medewerkers van club- en buurt en huis Vogelvlucht, geboren uit een j ij fusie tussen De Klinker, Tamboe rijn en Vijfhovenhuis, de voormali ge school een beetje gingen ver- kennen, kwam minister Brinkman (wvc) met de aankondiging van forse bezuinigingen op onder meer tstj het club- en buurthuiswerk. door Annemiek Ruygrok "Hoe die bezuinigingsronde hier in Leiden gaat uitpakken, weten we nog niet. Maar bekijk je het van de sombere kant dan zit het erin dat we hier straks in een mooi, ruim gebouw zitten zonder vol doende stafpersoneel. Een licht puntje is het feit dat wethouder Van Dongen (onderwijs, samenle vingsopbouw en emancipatie) al heeft aangekondigd voor de begro ting van '87 geen kans te zien om te bezuinigen op dit werk", aldus Dick Koldenhof en Piet Hein van As, stafmedewerkers van de Vogel- vluchtf Konden de drie voormalige club- en buurthuizen in het begin nog re kenen op in totaal negen stafmede werkers, enkele jaren geleden werd dat aantal al teruggebracht tot zes. Nu de fusie - uit bezuini gingsoverwegingen - een feit is, moet de Vogelvlucht met drie staf medewerkers zien rond te komen. Twee voor vast (basisformatie plaatsen) en één via projecten. De derde - extra - medewerker moet elk jaar worden 'bevochten'. Want de gemeente bekijkt steeds of de projecten wel zijn gericht op ge meentelijke prioriteiten, zoals emancipatie, minderheden en werkloze jongeren. Deze regeling is van de laatste tijd. De gemeente wil op deze wijze beroepskrachten flexibeler kunnen inzetten, niet meer aan één club- of buurthuis binden, en bovendien greep hou den op het beleid. Ondanks de zorgen overheerst bij de staf en het bestuur de vreug de over de nieuw betrokken ruim te. Op het ogenblik zijn vrijwilli gers nog druk met inrichten bezig, tafels en stoelen worden uitgepakt en men maakt zich zorgen over elektriciteitsaansluitingen en der- f Medewerkers van club- en buurthuis Vogelvlucht voor de nog ingepakte stoelen en krukken. Rechts bestuurslid Wil Bootsman. Naast haar stafmedewerker Piet Hein van As met naast zich bestuurslid Wil van der Steeg. Midden staflid Dick Koldenhof. (foto wim Dijkman) gelijke. Want 30 augustus gaat de Vogelvlucht officieel open en op 1 september begint het activiteiten programma. Knus "Ondanks het feit dat we letter lijk en figuurlijk een grote instel ling zijn geworden, willen we toch proberen de kleinschaligheid van de vroegere clubhuizen te handha ven", aldus Van As. Bestuurslid Wil van der Steeg voegt daaraan toe: "Als iemand verdriet had, huil de het hele club- en buurthuis mee. Wanneer je blij was lachte iedereen mee. Het is nu wel anders van ka rakter, maar we willen toch probe ren die knusse sfeer erin te hou den". Om dat te bereiken wordt er niets veranderd aan de tijdstippen waarop de activiteiten worden georganiseerd. Vanaf 1 september kan iedereen dus op dezelfde dag en hetzelfde tijdstip als vorig jaar naar de handwerkclub, de taalles of de yogaclub. Ook het activiteitenpakket on dergaat weinig veranderingen. De taal- en naailes voor buitenlandse vrouwen worden gehandhaafd, de recreatieve activiteiten blijven de zelfde en voor de jongsten en de ouderen worden weer allerlei din gen georganiseerd. De peuterspeelzalen Pluizebol en 't Klokhuis zijn overigens 'mee- gefuseerd': Dondersteen heet de peuterspeelzaal nu. Er is mogelijk heid voor opvang van drie uur en vier uur. "We streven ernaar om de openingstijden gelijk te trekken, maar of dat lukt?" vraagt Kolden hof zich af. Mevrouw Van der Steeg: "En er is een wachtlijst". Die vermoedelijk zal groeien als de plannen van minister Deetman (onderwijs) om kinderen een half Opening jaar later tot de kleuterschool toe te laten zullen doorgaan. Alweer zo'n wolk aan de toch al niet strakke lucht. bedeeld met deze sociaal-culturele voorzieningen. Maar zo'n fusie gaat met veel vijven en zessen gepaard. Wat twee jaar geleden al tot stand had moeten komen, is nu dan ein delijk een feit. Juridisch gekissebis en gekrakeel met de gemeente over het nieuwe onderkomen zijn verleden tijd. Wat overblijft is lof voor de gemeente die toch maar vijf ton op tafel heeft gelegd voor verbouw en nieuwbouw aan de ou de school. "Die grote zaal hebben we moeten bevechten". Al blijven er wensen over. De Vogelvlucht had graag een luchtbrug tussen beide vleugels willen hebben. Om van de vleugel met lift gemakkelijk naar de vleugel zonder te kunnen. Dat werd te duur. Voor gehandi capten is de vleugel zonder lift nu moeilijk toegankelijk. Aan de inrichting van de voor malige school zitten ook nog wat haken en ogen. De gemeente wilde daarvoor twintigduizend gulden uittrekken. "Daarvoor konden we nog niet eens gordijnen kopen". Afgesproken werd dat de drie voormalige clubhuizen hun eigen vermogen zouden aanspreken. De ontbrekende middelen zullen door de gemeente worden aangevuld. Al met al is nu voor de inrichting een bedrag van honderdveertigdui zend gulden uitgetrokken. Gordij nen zijn er. Aan de achterkant. Maar aan de Boshuizerlaan-kant nog niet. Daarvoor zal gespaard moeten worden. Ook het groen rondom het ge bouw is danig aan een snoei- en op knapbeurt toe. Maar in de begro ting van dé directie groen ont breekt die post. Misschien werk voor een op te richten groenclub? Ruimte Maar al te somber wil het viertal toch niet zijn. Tenslotte is er een ruim, goed opgeknapt gebouw, dat tal van mogelijkheden biedt. Twee vleugels, waarvan één met lift, een nieuw tussengebouwde grote zaal, een eigen ruimte voor de jongeren, twee zalen voor de peuters, vijf lo kalen voor activiteiten en een kan toortje voor de staf. Het woekeren met ruimte is definitief voorbij. Vijf jaar geleden werd al gespro ken over een fusie tussen de drie clubhuizen in Zuid-West. Dat ge deelte van de stad was wel erg rijk Ondanks de niet geheel vervulde wensen zal de Vogelvlucht op 30 augustus 's middags om één uur feestelijk worden geopend door wethouder Van Dongen. Aanslui tend is er een open huis. De klein ste gasten worden beziggehouden door een clown, poppenkast en mi ni-kermis. Oudere bezoekers kun nen genieten van draaiorgelmu- ziek. En voor iedereen is er infor matie over te organiseren activitei ten. "De praktijk zal moeten leren of en hoe de mensen hier naar toe ko men. Het zal toch wennen zijn. De reacties zijn overigens allemaal po sitief. We rekenen toch op een vast bezoekersaantal van vijfhonderd a zeshonderd per week. Het zal moe ten groeien". Sportcursussen De directie sport en recreatie van de gemeente organiseert in samenwerking met de Leidse rugbyclub DIOK een introductie cursus rugby, die zes weken duurt. De aanvang is dinsdag avond 2 september van zeven uur tot half negen en zaterdag 6 sep tember van elf tot halfeen. Vrou wen en mannen vanaf dertien jaar kunnen meedoen. De cursus wordt gegeven op het DIOK-veld aan de Smaragdlaan. In samenwerking met het re creatiecentrum Vlietland houdt dezelfde directie een vervolgcur sus windsurfen, bestemd voor de genen die ook de eerdere cursus hebben gevolgd. De vervolgcur- cus bestaat uit drie uur praktijk op het water, op zaterdagochtend van tien tot één. Daarvoor zijn de data 30 augustus en 6 september uitgetrokken. Softbalvereniging De Volle Bak en de directie sport en re creatie hebben een introductie cursus softbal opgezet, bestaande uit vier avonden van anderhalf uur. Zowel de theorie, uitleg van de spelregels, als de praktijk ko men aan bod. De cursus staat open voor twintig vrouwen en tien mannen; leeftijd vanaf res pectievelijk 14 jaar en 16 jaar. De cursus begint dinsdagavond 26 augustus om kwart voor zeven op het sportpark Leidse Hout. Voor informatie over en opge ven voor deze drie cursussen: Aad van der Luit, directie sport en recreatie, tel. 071-315601. Schooltuinen Op de beide schooltuincomple xen van de Vereniging Leidse Schooltuinen wordt zondag een open dag gehouden, die van twaalf tot vier uur duurt. De tui nen liggen aan de Mamixstraat (Leiden-Noord) en in de Stevens hof achter de Stevensbloem). Te zien en te horen is op deze open dag hoe de kinderen het tuinie ren beleven. Op het nog nieuwe complex in de Stevenshof is een speurtocht uitgezet. Wie die volgt, leert alle hoeken van het complex kennen. Verder staan er kraampjes met groente en bloem- stukjes en een thee-schenkerij. De schooltuinleidster, de kinderen en enkele vrijwilligers zijn aan wezig om het nodige te vertellen en medewerkers van de gemeen telijke airectie groen kunnen vragen beantwoorden over de ontwikkeling van het wijkpark in de Stevenshof. Op het al dertig jaar oude tuin complex aan de Mamixstraat, waar zo'n 10.000 Leidse kinderen hebben getuinierd, zijn ouders, kinderen en de tuinleider aanwe zig om de bezoekers het een en an der toe te lichten. Vrijwilligsters Het project 'Vrouwen-Alleen- Samen' (VAS) zoekt vrijwilli gers. Het project richt zich op vrouwen die bijv. door echtschei ding, het overlijden van de part ner alleenstaand zijn geworden en ook op vrouwen die al langer alleenstaand zijn en daar proble men mee hebben. VAS wil de vrouwen helpen door hen de weg te wijzen naar de juiste instan ties, bij het zoeken naar activitei ten in de eigen omgeving en bij het verwerken van emoties en problemen. Voor het project wor den vrijwilligsters gezocht, die het proces van het 'alleen-zijn' hebben doorgemaakt of er an derszins bij betrokken zijn. Ge dacht wordt aan een groep van zo'n tien vrijwilligsters die ieder één dagdeel van de week één vrouw begeleiden. Voor meer in formatie: Leids Volkshuis, Apo- thékersdijk 33 Leiden, tel. 071- 149180, dinsdagochtend van half tien tot twaalf uur. Vragen naar Marianne v.d. Pol of Ineke Ros. Cursus Russisch De dag- en avondscholenge meenschap Boerhaave voor vol wassenen geeft opnieuw avond cursussen Russisch, waarmee ha vo- en vwo-certificaten te halen zijn. Daarover wordt maandag een voorlichtingsavond gehou den in lokaal B 2 van de Louise de Coligny scholengemeenschap aan de Kagerstraat 7 (aanvang zeven uur). In deze school worden ook de lessen gegeven. Het gaat om ongeveer 35 lesavonden. De cursisten zijn verdeeld in vier klassen. De eerste klas heeft dins dagavond een demonstratieles (aanvang acht uur) in lokaal C 17. Iedereen kan daar vrijblij vend aan meedoen. Voor verdere inlichtingen: Boerhaave, tel. 071- 140043 (kantooruren) en bij de docente, E.P. den Hartog, tel. 071- 760551.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3