Nachtvissen loopt af, roofvisseizoen begint Bridge VISSPORT ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 EXTRA PAGINA 29 We zijn al weer hard op weg naar september. En dat heeft voor de hengelaars een aantal conse quenties. In de eerste plaats! be tekent het dat er voor de meeste wateren een eind komt aan de nachtvisserij. Hoewel de moge lijkheid om 's nachts een hengel tje uit te gooien in ons land sinds enkele jaren bestaat is die wel beperkt tot de drie zomermaan den juni, juli en augustus. Wil men in bepaalde wateren ook de rest van het jaar mogen doorvissen dan moet de hengel sportvereniging die dat water huurt, pacht of in eigendom heeft daarvoor ontheffing aan vragen. Over het algemeen wordt daarvan niet zo gek veel gebruik gemaakt. Nu moet ik zeggen dat het nachtvissen ook niet zo bij ster intensief wordt beoefend. De meeste hengelaars die graag een paar uur van hun nachtrust opofferen zijn de echt fanatieke karpervissers. En na tuurlijk de peurders, maar daar voor geldt de beperking tot de zomermaanden niet. De karpervissers weten uit er varing dat met name in wateren waar overdag druk wordt geva ren, zoals kanalen en vaarten met veel vrachtverkeer de kansen pas beginnen te komen wanneer het donker is en de rust op het water terugkeert. In veel kanalen liggen de beste vangtijden van karper zo tussen elf uur 's avonds en twee uur 's nachts en - na een periode van stilte - de uurtjes tegen het och tendgloren. Om karper in die duistere uurtjes goed te kunnen bevissen moet de karpervisser zich bedienen van een lichtge vende dobber of waker. Naar engels voorbeeld zie je de laatste jaren hier ook steeds meer elektronische beetverklik- kers langs de oevers verschijnen. Het zijn apparaatjes die op een hengelsteun gemonteerd zitten. De'hengel rust in de steun en de lijn loopt door een gleufje in het apparaat. Pakt de vis het aas dan signaleert het apparaatje dat met een zoemend geluid of een licht signaal. Omdat er karperfanaten zijn die soms twee hengels tegelijk hebben uitstaan zijn er ook Deet- verklikkers in de handel die in toonhoogte variëren. De henge laar weet direct welke hengel hq moet pakken wanneer een be paald signaal weerklinkt. De elektronische beetverklik- kers zijn weliswaar aan de prijzi ge kant: zo rond de 100 gulden per stuk, maar daar staat tegen over dat je ze niet zoals een licht gevende dobber kunt verspelen. En zo'n pennetje met een ledje en een lithiumbatterijtje kost toch ook al gauw een bedrag tus sen de 15 en 25 gulden. Houdt de nachtvisserij volgen de week vrijwel op, voor de jacht op de roofvis breken nu eigenlijk pas de betere maanden aan. Hoe wel er hengelaars zijn die ook in juli en augustus al proberen een snoek of snoekbaars te bemach DOOR BRAM VAN LEEUWEN Een nieuw middeltje tegen zee ziekte: een flinterdun zooltje met twee kleine magneetjes dat in de schoen wordt gelegd. Deze visser uit de Franse plaats Saint Na- zaire is ervan overtuigd dat het werkt(foto ANP» tigen, komen de meesten die het gemunt hebben op roofvis pas echt in actie wanneer de r weer in de maand zit. Het is vaak een kwestie van ge voel en decor. Wanneer de zon nog hoog aan de hemel staat en er geen rimpeltje in het water te zien is, zijn dat niet bepaald om standigheden die passen in een beeld dat de vangst van roofvis omlijst. Daarvoor zijn ochtenden nodig waarop de mist laag boven de landerijen zweeft, de wind fors uit de westhoek waait of wanneer er een zwaar wolken dek boven het water hangt. Dan pas is aan alle voorwaarden vol daan voor een echt dagje snoe ken of snoekbaarzen. Bent u van plan de snoekbaars te gaan belagen, stel uw ver wachtingen dan niet te hoog. Als ik de verhalen van de afgelopen maanden eens op een rijtje zet is er op de meeste plekken bitter weinig grote snoekbaars gevan gen. Er zqn zelfs fameuze stek ken in de omgeving, bijvoor beeld de gezogen zandgaten, waar meestal wel een snoekbaars kon worden gepakt. Maar tot dusver is daar de vangst door- eengenomen zeer teleurstellend geweest. We kunnen misschien hoop putten uit de ervaring dat snoek baars een zeer wispelturige vis is. Soms geeft de vis wekenlang geen teken van leven, om opeens 'los' te zijn. Dan zijn er dagen waarop vadertje glasoog ineens zijn schade inhaalt en actief elk gepresenteerd aas met gretig heid pakt. Mocht u zo'n dag treffen waar op de snoekbaars zich van zijn beste kans laat zien, bedenk dan dat de aanwezigheid van roofvis in een viswater een kostbaar be zit is. Houdt u in elk geval aan de voorschriften die voor bepaalde wateren gelden. Dat kan variëren van alle gevangen roofvis terug zetten tot 'meeneemlimieten' van een of twee exemplaren. Helaas heb ik aan de waterkant nogal eens moeten constateren dat die regels aan de laars wer den gelapt. Zo werden soms ette lijke snoekbaarsjes die de wette lijk vereiste minimummaat van 42 centimeter nog niet hadden toch mee naar huis genomen. Dat men de visstand daarmee in z'n totaliteit schade berokkent en bovendien een stukje fraaie sport voor de komende jaren om zeep helpt schijnen deze 'vissers voor de pot' niet te beseffen. Was de vangst van snoekbaars vaak teleurstellend, met de wit- vis ging het veel beter. Zowel de voorn als de brasem zijn de afge lopen weken in flinke aantallen gevangen. Dat is ook een goed vooruitzicht voor de komende maanden, want dan beginnen de ze vissoorten hun wintervoor- raadje in te slaan. Ik kom nog even terug op de zeevisserij vanaf huurschepen, waarover ik vorige week schreef. Er belden een paar hengelaars op met de vraag of er iets te doen is aan zeeziekte. Vooral voor gele genheidsvissers betekent dit ver schijnsel dat een dagje ter zoute volledig wordt vergald. Men voelt zich hopeloos beroerd en verlangt met hart en ziel naar het tijdstip dat weer voet op vaste wal kan worden gezet. Als de zegswijze 'voorkomen is beter dan genezen' voor één ziek te geldt dan is het wel voor zee ziekte. Wie eenmaal kokkend over de reling hangt kan weinig of niets doen om dat nare gevoel kwijt te raken. Het beste is in ie der geval om aan dek te blijven en niet te gaan liggen. Voorkomen kan zeeziekte vaak wel worden door vooraf gaand aan een vistrip speciale ta bletten te slikken. Ze zijn bij apo theek of drogisterij verkrijgbaar. De meest bekende merken zijn Marzine en Primatour. Verder zijn er nog tabletten die efedrine en prometazine bevatten maar die zijn in ons land uitsluitend op doktersrecept verkrijgbaar. Een middeltje dat de laatste ja ren op visserij schepen nogal eens zijn nut bewijst zijn de spe ciale pleistertjes die de avond te voren achter het oor worden ge plakt. Ze bevatten de stof scopa- lamine die door de huid dringt en zo in het bloed wordt opgeno men. Mensen die vaak last had den van zeeziekte zeggen met zo'n stickertje achter het oor ner gens last meer van te hebben. Het laatste nieuwtje op dat ge bied kwam afgelopen week uit Frankrijk. Daar heeft men een speciaal zooltje ontworpen dat in de schoenen kan worden gelegd voordat men aan boord gaat. Het zou de drager behoeden voor zeeziekte. In het zooltje zitten twee kleine magneetjes, waar door een direct contact met de voet ontstaat. Het zooltje is slechts drie millimeter dik en kan daardoor in alle soorten schoeisel worden gedragen. Tot slot een advies dat zeker een bijdrage kan leveren aan het voorkomen van zeeziekte: kleedt u voor een dagje op zee altijd goed warm aan en ga nooit met een lege maag de zee op. Een ste vige, maar zeker niet vette maal tijd nuttigen. En liever geen kof fie of alcoholische dranken. Joel gebruikt zijn vrienden Billy Joel - 'The Bridge' (CBS) De bijdrage van een gerenom meerde popmuzikant aan plaat opnamen is maar al te vaak al leen voor de hoes van belang. Zo als menige sportwedstrijd een opvallend deelnemersveld nodig heeft om in het oog te springen, zo krijgt een album extra waarde met 'a little help of important friends'. Billy Joel kan inmiddels wel zonder zo'n steuntje. Hq heeft de spraakmakende collega's voor The Bridge' dan ook om muzika le redenen uitgenodigd. Ray Charles kwam naar de studio voor 'Baby Grand', een slepende ballade en helemaal in zijn muzi kale traditie. Het leverde een mooi duet op. Cindy Lauper deed zelfs een deel van de tekst voor 'Code of Silence' dat met haar sirene-achtige stem op de achtergrond aan kracht won. Het heeft al bij al een zeer soli de brug opgeleverd, dp zoveelste van Billy Joel. Hij is op 'The Bridge' weer terug op het punt waar hij zich een paar jaar gele den bevond. De politiek en nostalgie van zijn twee laatste el pees zijn afgezworen en Billy Joel doet zich vooral weer gelden als één van de beste schrijvers en vertolkers van ballades. 'This is the time' en 'Temptation' kun nen een gouden lijstje krijgen. BJ Bezems met een verfje Platenmaatschappij EMI laat er zich graag op voorstaan een ba kermat te zijn voor baanbrekers in de popmuziek: Beatles, Sex bijdragen: Bart Jungmann Wim Koevoet Ariejan Korteweg Sigue Sigue Sputnik. (foto p.r.) Pistols, en nu weer Sigue Sigue Sputnik. Nog voor de heren een noot hadden gespeeld, hadden ze een miljoenencontract in de zak. Alsof een nog niet geboren baby in het eerste van PSV wordt op gesteld. De Beatles vielen op door mu zikaliteit, de Sex Pistols door wat ze te zeggen hadden en hoe ze dat deden. Sigue Sigue Sput nik is anders: men kan niet spe len, heeft niets te vertellen en is daar zeer trots op. Het nihilisme ten top. Vijf geverfde bezems zijn tot leven gewekt en door Giorgio Moroder, de Dr. Fran kenstein van de pop, van geluid voorzien. Dat kun je deze han digste producer van het moment rustig toevertrouwen. Hij hakt wat moten uit de punk en funk, trekt eens flink aan de joystick en de snelheidsregelaar, zet er een doffe discobeat onder en haalt voor de buitenissigheid nog een paar citaten uit Bach en Beethoven. Kom op jongelui, ko pen maar. Wat me nog het meest stoort is de grenzeloze saaiheid van dit al les. Sodomie, volksliederen, her rie, echtelijke trouw, alles was beter geweest dan deze brave collage Geen greintje leven is er te ontdekken in deze Monkees van de late jaren tachtig. De han digheid ligt er zo dik bovenop, dat niemand er dit keer in zal stinken... hoop ik. AK Eenzaam maar niet alleen The Triffids: Born Sandy Devo tional (Megadisc) Als je The Triffids niet kent en wilt weten of hun muziek je be valt, bekijk dan de hoes van Born Sandy Devotional: een zon overgoten foto van een baai in West-Australië, waar de sporen van menselijke bewoning in het niet zinken bij de uitgestrektheid van het landschap. Een omge ving die je - afhankelijk van je stemming - als rustgevend of desolaat zou kunnen ervaren. Denk je in dat landschap een eenzame man in, zojuist verlaten door zijn geliefde, die met gebo gen hoofd de woestijn inloopt en niet van plan is ooit op zijn schre den terug te keren, en je hebt de muziek van The Triffids. Muziek van de wijde vlakte, doortrokken van de introspectie en melancho lie die een verre horizon oproept. Een gedragen stem die herinne ringen aan uit het oog verloren personen bezingt, een pedal steel gitaar die er weemoedig bq jankt. Het zat er al lang aan te komen dat uit de combinatie van het West-Australische isolement en de grote stad Londen iets echt moois zou groeien. Born Sandy Devotional is de beste plaat van The Triffids tot nu toe. Naieve- teit, gepaard aan een groeiende dosis vakmanschap. Een enkele keer - met name in 'Stolen Pro perty' - ontsporen ze in symfoni sche bombast. Maar 'Wide open road' en 'Estuary bed', het zqn prachtige, oorstrelende num mers met vloeiende teksten en fraaie melodieën. Het mooist is misschien wel het vreemde 'Tar- rilup Bridge', met vrouwenzang en oosterse wendingen. Uit 'Per sonal Things' spreekt een onver holen bewondering voor The Doors. Met The Triffids ben je even alleen in de grote stad. AK Niet meer voor bij de badkuip Na 'Old Ways' had ik Neil Young afgeschreven. De anders zo grilli ge, hoogst integere en altijd up to date gebleven Young zong op die plaat sentimentele cowboylied jes voor bij Ronald Reagan's badkuip. Op 'Landing on water' bewijst Young voor de zoveelste keer een man van uitersten te zijn. Ditmaal confronteert hij de luis teraar met snoeiharde rock, stijl overeind getrokken door punkig. drumwerk van houthakker Ste ve Jordan. Danny Kortchmar en Young zelf bedienen synths, zin gen, krijsen en beulen hun gita ren af. Van nostalgie naar oude tqden is geen sprake meer, heel de plaat staat in het teken van de angst voor de tijd waarin wq le ven. De teksten zijn soms voor ver schillende uitleg vatbaar, soms zo klaar als een klontje. Op het formidabele 'Hippie Dream' richt hij het woord tot zijn oud collega's Crosby, Stills and Nash; 'Pressure' behoeft uitleg al is 's mans snerpende geschreeuw aan het begin veelzeggend. 'Landing on water' is de beste plaat die Young in de jaren tach tig heeft gemaakt. Het is ook lang geleden dat ik zo onder de indruk van een plaat ben ge raakt. WK Het te Dieren verspeelde open schaakkampioenschap van Ne derland kende dit jaar een ster kere bezetting dan ooit te voor het geval was. Onder de deelne mers bevonden zich ditmaal zelfs drie grootmeesters. Het was echter de Joegoslavische mees ter Barlov die op grond van de ELO-ratings de favorietenrol vervulde. Deze Barlov is dan ook geen kleine jongen. Immers, hij is de regerend kampioen van zijn land en beschikt met 2550 pun ten over een rating waar menig grootmeester jaloers op kan zijn. Toch kon de Joegoslaaf in Die ren alleen gedurende het eerste gedeelte van het Zwitserse toer nooi een rol van betekenis spe len, daarna bleef hij steken op een score van 5% uit 9. De Nederlanders deden het bij dit Ohra-toenooi relatief bezien erg goed. In de schaduw van de sterke winnaar Paul van der Sterren opereerde ook Rinie Kuijf naar behoren. Het was een verliespartij tegen Van der Ster ren die hem uiteindelijk verhin derde om een serieuze gooi naar de titel te doen. De Leidse mees ter eindigde met een score van 6 uit 9 op een gedeelde derde plaats. Minder goed verging het Henk van Putten. De LSG-er wist de positie van hekkesluiter maar tenauwernood te ontlopen. Van Putten mocht echter op ba sis van zqn in dit gezelschap be scheiden rating (2150 punten), ook niet op veel meer rekenen Het vakantieseizoen is voorbij en dat betekent dat het damseizoen weer begint. En wel met een toernooi "Dammen op de dam" op 30 augustus. Gelijk daarna wordt van 2 t/m 5 september de interland Nederland-Sowjet- Unie, alweer voor de derde maal in Scheveningen, verspeeld. Dit jaar zal de Landenwedstrijd an ders zijn als alle andere jaren. De teams bestaan als alles goed gaat uit 8 senioren, 1 jeugdspeler en 1 dame. Het vreemde hiervan is dat dit beslist is door de besturen van de Nederlandse en Russi sche dambonden, zonder mede weten van alle Hollandse topspe- lers. Pas toen dit geheel in kan nen en kruiken was is dit meege deeld, alsof de topspelers daar niets mee te maken hebben. Na de perikelen van het Neder lands kampioenschap is dit he laas opnieuw een stap in de ver keerde richting van het bestuur. Kennelijk is het bij hen nog on voldoende duidelijk dat het dam men leeft van de grote groep clubdammers, móar populair wordt door zijn topspelers. Een bij gevolg van deze beslissing is dat de kans op een overwinning dan de uiteindelijke score van 2V& punt. Kuqf leverde in de achtste ron de een leuke prestatie, door grootmeester Westerinen te ver slaan. Met daarbij wel de kantte kening, dat hij de op zijn retour zijnde Fin op de ELO-ranglijst inmiddels al ruimschoots is ge passeerd (2430 om 2410 punten). Wit: Heikki Westerinen Zwart: Rinie Kuijf. 1 e2-e4;c7-c5, 2 Pgl-f3;e7-e6, 3 d2-d4;c5xd4, 4 Pf3xd4;Pb8-c6, 5 Pbl-c3;Dd8-c7,6 g2-g3 voor Nederland in deze interland is afgenomen. Tot nu heeft Ne derland in de 14 ontmoetingen nog niet één keer kunnen win nen, al zitten we er de laatste ja ren er wel tegenaan (zowel in 1983, Jerevan, als in 1985, Lenin grad, was de uitslag 40-40). Nu Over enige weken begon in Mia mi het WK voor paren, gekop peld aan het open WK voor teams. De wereld-federatie heeft een ingenieus schema bedacht, waarbij paren die ver komen in de teams, automatisch worden geplaatst in de achtste of kwartfi nale van het parentoernooi. Het voordeel is dat de toernooien el kaar gedeeltelijk kunnen over lappen. Nederland brengt een aantal kansrijke combinaties in de strijd: landskampioenen Max Rebattu-André Mulder, de altijd gevaarlijke Kees Tammens-Erik Kirchhoff en natuurlijk niet te vergeten de internationaal ge vreesde damesparen: Bep Vriend-Truus v.d. Spek en Elly Schippers-Marijke v.d. Pas. Bij de teams moeten de natio nale equipe - Kirchhoff, Tam- mens, Roosnek, Niemeqer - en landskampioen CPP een kansje worden toegedacht zich in de kij ker te spelen. De laatste keer dat dit evene- O dit is één van de moderne be strijdingswijzen van de Paulsen verdediging); a7-a6, 7 Lfl-g2; d7- d6 (zwart kan in deze variant al gauw niet meer zonder d6), 8 0-0; Lc8-d7, 9 Tfl-el; Lf8-e7, 10 Pd4xPc6; Ld7xPc6, 11 Ddl-g4 (een damezet die gevaarlijker lijkt, dan zij in werkelijkheid is); h7-h5 (deze opmars kan nu mooi met tempowinst geschieden), 12 Dg4-e2 (de pion op g7 is giftig, dus moet wit wel terug); Pg8-f6, 13 Lcl-f4; h5-h4, 14 a2-a4; Ke8-f8 (Een nieuwtje van Kuijf en zo te zien geen slechte. Zonder rokade heeft de zwarte koning wel enige beschutting nodig), 15 Lg2-f3- ;Ta8-c8, 16 Tal-dl; Pf6-d7, 17 Pc3-d5; Lc6xPd5,18 e4xLd5; e6- e5,19 c2-c4; g7-g6,20 b2-b4; Le7- d8, 21 De2-b2; Ld8-f6, 22 Lf4-e3; h4xg3, 23 h2xg3? (f2xg3 is hier aangewezen, wit .loopt met open ogen in de val); Kf8-g7 (Dxc4 wordt sterk beantwoord met Tel), 24 Lf3-e2 (nu moet wit pion c4 wel gaan dekken); Pd7-b6, 25 Le3xPb6? (het beste nog, had wit hier via 25 c4-c5; d6xc5 en 26 d5- d6 complicaties kunnen schep pen. Met de tekstzet krijgt zwart een kans voor open doel); Dc7x- b6, 27 Kgl-g2??, zie diagram (27 a4-a5 had nog het een en ander gescheeld, al behoudt wit na Db6-a7 problemen, omdat Le3 faalt op e5-e4); Th8-h2 schaak. Hier ontwaakte wit uit zijn droom en gaf op. Zwart slaat im mers met de dame op f2 in en mat volgt zijn de kansen echter minimaal geworden, omdat zowel bij de dames als bij de jeugd de we reldtitel al jarenlang in Russi sche handen is, zodat een over winning op de laatste twee bor den vrijwel zeker is. In ieder ge val zou wat meer samenspraak tussen de topspelers en het be stuur in de toekomst niet slecht zijn... Nu een probleem. Als u dit kunt oplossen dan bent u een sterke speler. Oplossingen problemen vorige week. 1. wit 26-28, 32, 34, 36, 38, 40, 48-50. zwart 6, 7, 9, 12,13,16, 18, 19, 23-25. (Clerc-Beerepoot kamp. v. Ned. '80. 88-33 (9-14 gedw. vanwege 27-21), 27-22,36- 31 34x23,31-27,26x10.2. zwart 3, 7-9, 13, 14, 16-19, 23-25. Wit 27, 28, 31-35, 38-40, 45, 47, 48. (Bi- nenbaum-Varwijk, kamp. v. Am sterdam '74. 48-43 (14-20 of?), 27-22,34-30,40x18,32-27,28-23, 33x4.3. zwart 2,3,6-11,13,14,16, 18,19,23,26,24. Wit 27,28,31-10, 43, 45, 47, 48, 34-29 40x20, 28-22 (dreigt 27-21, dus 19-23), 33-29, 39x30,27-21,32x1. (Koeperman- Sretinski). door Ton Schipperheyn ment werd gehouden was in Biarritz, waar Rebattu-Maas ver warring (en misnoegen) zaaiden met hun 'Dutch Spade'; het paar bereikte mede daardoor de twee- AH A V 8 O A 8 7 5 B 7 6 3 V6 N 8 7 5 OH 32 wn^B 10 97654 09643 2 W,ü OHV 542 Z V BERLIJN VIERT volgend jaar zijn 750-jarig bestaan. De Oost duitsers zijn op 3 juni al op dit feit vooruit gelopen door het uit brengen van een emissie be staande uit vier zegels en een vel letje. De serie wordt geopend met een zegel van 10 pfennig (op lage 24 miljoen) en deze zegel toont het oudste stadszegel van Berlijn, daterend uit 1253. Op een zegel van 20 pfennig (oplage 8 miljoen) is de oudste stadskaart van Berlijn te zien. Het oudste Berlijnse stadswapen uit 1280 komt voor op een zegel van 50 pfennig (oplage 4 miljoen). Dan komen we bq de vierde ze gel uit de serie in de waarde van 70 pfennig (oplage eveneens 4 miljoen). Deze zegel verbeeldt het oudste Berlijnse bouwwerk: de Nocolaikirche, omstreeks 1832. Het ontstaan van de kerk gaat terug tot 1150. Blijft over het velletje met daarin een zegel van 1 mark (op lage 2,1 miljoen). Op het velletje het gebouw (uit 1911) van het vooroorlogse Berlijnse stadsbe stuur en op de zegel de toren van het gebouw. Sedert deze Berlijnse serie van 3 juni zqn in de DDR nog zes emissies in roulatie gebracht. Op 17 juni verschenen twee zegels met tussenveld ter gelegenheid van de 21e "arbeidersfeestspe len", die dit jaar in Maagdenburg werden gehouden:20 pf. en een 50 pf. Oplage: 3,5 miljoen. Naar aanleiding van de 9e jeugdpostzegeltentoonstelling in Oost-Berlijn verschenen even eens twee zegels in samendruk en wel op 22 juli: 10 5 pf. en 20 pf. Oplage: 3,5 mihoen strips. Op 29 juli werd een nieuwe se rie sloten en kastelen uitgege ven. Afgebeeld worden: 10 pf., slot Schwerin (oplage 24 mil joen); 20 pf., slot Güstrow (8 mil joen); 85 pf., slot Rheinsberg (4 de plaats. Max Rebattu verspeel de met Marijke van Mechelen een topklassering dank zij een vervelend incident: Rebattu als zuid belandde in 7 Sch, nogal aangetrokken, maar in een parenwedstrqd levert dat soort contracten een leuke score op. Als je het maakt natuurlijk. En Rebattu was hard op weg: ruiten uit voor het aas, Sch AH, waaronder de vrouw viel (I am lucky, zei Rebattu ten overvloe de), een ruiten weg op Ha A en klaveren naar het aas. Toen de vrouw viel, legde Rebattu zijn kaarten open en claimde. Hij ver zuimde evenwel te vermelden dat hq (uiteraard) eerst nog even dat ontbrekende troefje zou trek ken en oost maakte daarvan gre tig gebruik. 'Speelt u maar klaveren, mijn heer', was de opdracht en Rebat tu moest tandenknarsend toe staan dat oost troefde. Een dui keling van de 4e naar de 15e plaats was het resultaat. miljoen) en 1 mark, slot Lud- wigslust (2,1 miljoen). Van de 10 en 20 pf.-zegels zijn ook blokjes verschenen, elk in een oplage van 2,1 miljoen stuks. Ook de DDR heeft aandacht besteed aan het "internationale jaar van de vrede". Op 5 augus tus verscheen een 35 pf.-zegel (oplage 4 miljoen). Naar Oostduitse begrippen, al thans postaal, is het 25-jarig be staan van de Berlijnse Muur be scheiden gevierd. Slechts één ze gel (20 pf., oplage 8 miljoen) mar keerde op 5 augustus dit gebeu ren. Tot besluit (op 19 augustus) de jaarlijkse emissie Leipziger Herbstmesse: Twee zegels in een velletje: 25 pf. en 85 pf. Oplage: 2,1 miljoen velletjes. FAROER - Op 2 juni bracht Postverk Föroya drie zegels uit naar aanleiding van 25 jaar Am nesty International. Op de zegels kindertekeningen, die "mensen achter tralies" als thema hebben. Waarden: 300, 470 en 550 öre. Op 29 augustus wijdt Faroer een velletje aan de wereldexposi tie HAFNIA 87. In het velletje zitten drie zegels: 300, 470 en 650 öre. De prqs van het velletje be draagt 20 kronen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29