Een weg vol hindernissen Terugblik bij het veertiende EK atletiek ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 1934: Turijn Atleten uit 22 landen - de Engelsen ïadden afgezegd omdat zij meer belang ïechtten aan de Gemenebestspelen en de Roemenen waren zonder opgaaf van redenen weggebleven - meldden zich op september in het Stadio Communale voor de openingsceremonie. Een plech tigheid die werd ontsierd door de Duitse ploeg die behalve de nationale driekleur ook het hakenkruis voerde. In sportief opzicht was de EK-premié- een groot succes. Niet het minst voor de tien man sterke Nederlandse ploeg, die op 22 nummers maar liefst vijf me dailles uit de snikhete Povlakte sleepte. Eén van de drie gouden medailles, de andere twee waren brons van kleur, werd overigens pas aan een Nederlander toegekend nadat Ad Paulen voor het eerst in een internationaal gezelschap zijn stem had verheven... Eeq vermakelijke geschiedenis waar- _jn Max Adriani-Engels in zijn officieu ze geschiedschrijving van de Nederland se atletiek ('Op uw plaatsen... Klaar... Af!') een paar fraaie stukjes proza heeft gewijd. „Turijn! Zestig, zeventig, tachtig kilo meter, daverde de motor. Turijn! Har der, harder! Een man over de weg, een smak, voort ging het weer. Zeventig, tachtig per uur, door passen en bochten, op, neer.... En in de avond van de zeven de september arriveerde hij in Turijn, smeng, onder vuil en stof, maar trots, o zo trots, dat hij bij zijn jongens was. En met zijn komst ging een electrische schok door de ploeg. Toen kon de renner Paulen, die zich soms - hoe kan de mens toch dwalen - verbeeldde, dat hij zijn hart aan de motor verpand had, nog niet bevroeden dat hij in Turijn een grote rol zou vervullen". Dat was in de affaire rond Chris Ber ger, de latere hoofdopzichter van het Olympisch Stadion en schoonvader van Barry Hughes. De toevallig in de atle- tieksport belande voetballer van DWS moest het in de finale van de honderd meter niet alleen opnemen tegen zijn jonge landgenoot Tinus Osendarp en de Hongaar Sir, maar ook tegen de Duitser Borchmeyer. Die wist de razendsnel ge starte Berger bijna te achterhalen, doch leek uiteindelijk luttele centimeters ver wijderd te blijven van het goud. Maar dat werd hem in eerste instantie toch toegekend door de jury, die zich daarmee de woede op de hals haalde van de op dat moment meest temperament volle onder de toeschouwers in het Sta dio Communale, Ad Paulen. De latere KNAU-voorzitter begon luidkeels de naam Berger te scanderen en kreeg al spoedig bijval van de licht ontvlambare Italianen die zich het lot van de 'vliegende Hollander' aantrokken. De jury werd dus luidkeels tot de orde geroepen en toen twee dagen later de fi- nishfoto was ontwikkeld, werd de uit slag herroepen. Een beslissing waarvan in het ongeremd nationalistische Duits land schande werd gesprokey. „De jury ontnam Borchmeyer de verdiende zege. Iedere objectieve toeschouwer had te gen die beslissing moeten protesteren", luidde bijvoorbeeld het commentaar van de Neue Leipziger Zeitung. Chris Berger trok zich van de Duitse verontwaardiging niets aan en spurtte in de eindstrijd van de 200 meter onver stoorbaar en onbedreigd naar zijn twee de gouden plak. 1938: Parijs en Wenen Een dubbelslag waartoe Tinus Osen darp vier jaar later, toen Berger door een (kortstondig) wieleravontuur zijn scherpte had verloren, eveneens in staat bleek. Na het behalen van twee bronzen plakken op de Spelen van Berlijn ('36) kroonde hij zichzelf in Parijs tot de sprintkoning van Europa. Met zijn win nende 10.5 en 21.2 was Osendarp respec tievelijk ééntiende en drietienden van een seconde sneller geweest dan Berger vier jaar eerder. Bijna twee weken nadat de mannen in Parijs hun EK hadden afgewerkt, begon op 17 september in Wenen de eerste Eu ropese titelstrijd voor vrouwen. Daar baarde naast de Poolse sprintster Stella Walaciewiczowna, die de rol van 'tegen speelster' van Osendarp met overgave vervulde, vooral de Duitse hoogspring ster Dora Ratjen opzien. De gouden me daille werd haar ontnomen omdat zij, zo luidde de officiële verklaring, de ama teurreglementen zou hebben overtre den. Later werd bekend dat Dora van mannelijke kunne was en na de Tweede Wereldoorlog zou Hermann Ratjen ver klaren dat hij tot zijn 'travestietenshow' was aangezet door leiders van de Hitler- jugend. 1946: Oslo Een jaar na de val van Nazi-Duitsland beheersten de Zweden, die tijdens de Tweede Wereldoorlog neutraal waren gebleven, het derde EK. De titelstrijd in Oslo was om twee redenen historisch. Het was niet alleen de eerste keer dat mannen en vrouwen gezamenlijk hun Europese kampioenschappen afwerk ten, maar de toeschouwers in het fameu ze Bisletstadion waren ook getuige van (foto Loek Zuyderduin) In het Stuttgarter Neckarstadion beginnen dinsdag de veertiende Europese atletiekkampioenschappen. Hoewel de geschiedenis van deze EK pas ruim een halve eeuw oud is, kent ze een rijke reeks incidenten, hoogte- en dieptepunten. In bijgaand artikel is daaruit een greep gedaan. De aanzet voor de EK atletiek werd in 1926 in Den Haag gegeven. Tijdens het achtste congres van de internationale atletiekfederatie lanceerde de Hongaar Szilard Stankovits in de residentie het voorstel om eens in de vier jaar een Europese titelstrijd te organiseren. Hoewel het initiatief van de voorzitter van de Hongaarse atletiekbond vooral door de kleinere sportnaties met geestdrift werd ontvangen, zou het nog acht jaar duren voordat in Turijn het eerste EK werd afgewerkt. Regel 10 van de statuten van de International Amateur Athletic Federation bleek aanvankelijk een niet te nemen hindernis voor Stankovits, omdat die regel bepaalde dat er buiten de als wereldkampioenschappen beschouwde Olympische Spelen geen continentale kampioenschappen mochten worden gehouden. Pas nadat in 1932, op het elfde IA AF-congres in Los Angeles de statuten waren gewijzigd, kon worden begonnen met de organisatie van het eerste EK in Turijn. De Europese atletiekkampioenschappen werden zo'n groot succes, dataanheteindvande jaren zestig eenpoging werd gewaagd de titelstrijd om de twee jaar te houden. Dat was financieel niet haalbaar en bovendien bleek het internationale atletiekprogramma zo overvol dat er geen plaats was voor een tweejaarlijks EK. door Jaap Visser het eerste internationale optreden van een Sowjetrussische sportploeg. In Oslo begon de internationale zege tocht van The flying Dutch housewife'. Fanny Blankers-Koen nam evenwel iets te veel hooi op haar vork waardoor zij op de 100 meter ten val kwam en 'slechts' beslag legde op twee gouden medailles: op de 80 meter horden (11,8) en de sprint-estafette met Nel Timmers, Mar- tje Adema en Gerda Koudijs (47.8). Die laatste zorgde in Oslo voor een da verende verrassing door bij haar laatste poging voorbij het leidende Russische duo te springen (5 meter 67,5). De Rus sinnen toonden zich slechte verliezers en weigerden Koudijs op het podium te flankeren. Op de 5000 meter leverden Wim Slijk huis en Sydney Wooderson een verbeten strijd, die de Engelsman pas in de aller laatste ronde in zijn voordeel besliste. Wie in deze race nauwelijks een rol van betekenis speelde was de toen nog onbe kende Tsjech Emil Zatopek. 1950: Brussel 'De locomotief zou vier jaar later naar een indrukwekkende 'dubbel' dende ren. Zatopek dwong in de finale van de 5000 meter zijn rivaal Gaston Reiff tot een dermate grote krachtsinspanning, dat de Belg na het passeren van de finish per brancard moest worden afgevoerd. Zatopek, die vervolgens ook de titel op de 10.000 meter zou opeisen, finishte 23 seconden voor de Franse "runner up' Alain Mimoun. Er was in Brussel één deelnemer bij wie de 'goudkoorts' nog heviger woed de: Fanny Blankers-Koen die net als twee jaar eerder bij de Spelen in Londen haar drie individuele nummers won. Na de 100 meter in 11,7 seconden te hebben afgelegd en de 80 meter horden in 11,1 seconden, snelde zij op de 200 meter naar een winnende 24,0 waarna zij als laatste loopster van de estafetteploeg een flinke achterstand op de ploeg van Groot Brittannië ongedaan maakte. Uit eindelijk moest er een finishfoto aan te pas komen om uit te maken dat de meest succesvolle sprintster aller tijden tijdens haar imposante inhaalrace luttele milli meters was tekort geschoten. Met het goud van Wim Slijkhuis op de 1500 meter was het Nederlandse succes op het vierde EK compleet. Beter dan in Brussel zou het nooit meer worden. Sterker, de Europese titelstrijd van 1950 was het absolute hoogtepunt in de ge schiedenis van de Koninklijke Neder landse Atletiekunie, die na Brussel nog slechts incidentele succesjes mocht be groetten. 1954: Bern Zoals de zilveren plak van Puck Brou wer op de 100 meter in Bern, het enige Nederlandse wapenfeit op het vijfde EK. In de Zwitserse hoofdstad speelde zich een regelrecht drama af op de mara thon. De Rus Ivan Filin kwam als eerste het stadion binnen waar hij prompt door officials de verkeerde kant werd opge stuurd. Tegen de tijd dat hij zijn foutieve koers had gewijzigd, lag hij in derde po sitie, achter zijn landgenoot Boris Gris- hayev en de Fin Veikko Karvonen, die met een tijd van 2 uur 24 minuten en 51 seconden de Europese titel dus eigenlijk cadeau kreeg. 1958: Stockholm Vier jaar later werd het goud opnieuw voor de neus van Filin weggekaapt. Dit keer door een Aziaat... Sergey Popov, af komstig uit Irkutsk bij de Mongoolse grens. Hij verkeerde op de dag van de marathon in de vorm van zijn leven. Van de wraak van de 'schlemiel van Bern' kwam dus niets terecht, want toen Filin als tweede de finishlijn passeerde was zijn teamgenoot Popov al uitgebreid ge huldigd. De kleine werktuigkundige bij de Trans Siberië Express was zo snel ge weest dat hij de beste wereldprestatie van de Brit Jim Peters met ruim twee minuten had verbeterd en op 2.15.17 had gebracht. Voor de Nederlandse delegatie viel er in het Olympisch stadion, waar in 1912 de Spelen van Stockholm waren gehou den, geen enkel hoogtepunt te beleven en voor het eerst keerde de Oranjeploeg zonder een medaille terug van een Euro pese titelstrijd. 1962: Belgrado De ster van Belgrado werd de Russi sche allrounder Vasiliy Kuznyetsov die voor de derde keer in successie de tien kamp won na een regelrecht titanenge vecht met Werner von Moltke. Met nog twee onderdelen voor de boeg lag Kuz nyetsov maar liefst 328 punten achter op de Westduitser. Maar terwijl zijn achter volger ijzig kalm bleef, raakte Von Molt ke steeds meer de kluts kwijt. De erva ren Kuznyetsov liep bij het speerwerpen 284 punten in en zou zijn titel nog kun nen behouden als hij over de 1500 meter niet langer dan 4 minuten en 41,3 secon den zou doen. Maar de Rus had een per soonlijk record van 4.45,2, dus er was een klein wondertje voor nodig om hem aan goud te helpen. En dat gebeurde, want in een uiterste krachtsinspanning liet Kuznyetsov een tijd van 4.41,0 klok ken waarmee hij Von Moltke precies drie punten voorbleef. Op de afgang van Stockholm volgde in Belgrado het herstel van de Nederlandse ploeg. Tilly van der Zwaard pakte brons op de 400 meter, discusreus Cees Koch zilver en voor Gerda Kraan blonk zelfs goud in de Joegoslavische hoofdstad. In de finale van de 800 meter nam de politieagente uit Hoogmade driehon derd meter voor het einde de benen en breidde haar voorsprong in de laatste honderd meter uit tot zeker twaalf me Vier vaderlandse atletiekcoryfeeën in beeld. V.l.n.r. Ad Paulen als altijd nadrukkelijk aanwezig op de baande politieagente, Gerda Kraan uit Hoogmade; Gerard Nijboer tijdens zijn marathon-zege tocht in Athene; en ten slotte Fanny Blankers-Koen stijlvol over de horden in haar glorietijden. (archieffoto's) ter. Met een tijd van 2 minuten 02,8 se conden verbeterde de atlete van de Leid- se Bataven het Europees record van de Russische Ludmilla Chevtsova met bij na twee seconden. Alles en iedereen in Hoogmade be reidde de 29-jarige Kraan een groots wel kom. Terwijl de plaatselijke bevolking zich bij de dorpsgrens verdrong, huppel de een uit zijn hok ontsnapt biggetje de Europees kampioene vrolijk tegemoet. 1966: Boedapest Meer dan dertig jaar na zijn opmerke lijke optreden in Turijn deed Ad Paulen tijdens een Europese titelstrijd opnieuw van zich spreken. Voorover gebogen on der zijn paraplu observeerde hij in de stromende regen urenlang de deelne mers aan de tienkamp. Paulen, inmid dels voorzitter van het Europese comité van de internationale atletiekfederatie, verliet regelmatig zijn schuilplaats om atleten erop te wijzen dat zij niet moch ten proberen zich in verbinding te stel len met hun trainers. Naderhand verklaarde Paulen: „Tij dens de Spelen in Tokio hoorde ik eens de stem van een trainer uit een koffer komen. Ik kwam erachter dat een van de deelnemers radiografisch in contact stond met zijn coach en ik wilde voorko men dat zoiets nog eens zou gebeuren". 1969: Athene De negende Europese kampioen schappen verliepen niet bepaald zonder incidenten. Allereerst was er een rel rond de Oostduitse vluchteling Jurgen May die voor de Westduitse ploeg aanlei ding was om een uur voor aanvang van het eerste onderdeel de koffers te pak ken. De IAAF had president Max Danz van de Westduitse atletiekbond laten weten dat May niet eerder dan in juni 1970 voor de Bondsrepubliek zou mogen uitko men. Manz verzweeg dit voor May en de rest van de ploeg, die zich in Athene met 29 tegen 27 stemmen solidair verklaarde met May en slechts aan de estafettenum mers deelnam. Tienkamper Edward de Noorlander zorgde voor opschudding door positief te reageren op alle dopingtests die by hem werden afgenomen. Hoewel de Rot terdammer, die beslag had gelegd op de zesde plaats, bleef herhalen dat hy niets zou hebben geslikt, werden in zijn urine sporen van amfetamine aangetroffen. 1971: Helsinki De 30-jarige Juha Vaatainen werd in ei gen land prompt een afgod toen hy by het EK in Helsinki twee gouden plakken binnenhaalde. Op de 10.000 meter troef de hy eerst de Britse bluffer Dave Bed ford af en op de 5.000 meter baarde hij nog meer opzien door als de op papier langzaamste finalist opnieuw te zegevie ren. Tot uitzinnige vreugde uiteraard van de Finse toeschouwers in het bom volle Olympisch stadion. Op beide af standen profiteerde Vaatainen van het lage tempo, waardoor hij in de slotfase zijn befaamde eindschot kon afvuren. De Nederlandse ploeg maakte zich in Finland ronduit belachelijk met een achtste plaats van Haico Scharn op de 1500 meter als beste resultaat. 1974: Rome Op de openingsdag van de titelstrijd in Rome speelde zich een regelrecht drama af rond Jos Hermens, in de Italiaanse pers daags tevoren nog afgeschilderd als één van de favorieten voor de tien kilo meter. De Nijmeegse onderwijzer, te genwoordig actief als atletiekmakelaar, liet het tijdens een groot internationaal evenement weer eens volledig afweten en eindigde volkomen gedesillusioneerd op een 22e plaats. Hermens, die in een tijd van 29 minuten en 41 seconden (bij na anderhalve minuut boven zijn Neder landse record) finishte, bleef nog juist de afgang bespaard door de imponerende Oostduitse winnaar Manfred Kusch- mann te worden gedubbeld. Hoewel Hermens zich tijdens de slot dag op de vijf kilometer nog enigszins herstelde, greep hy evenals 1500 me terloper Haico Scharn net naast het brons waardoor de Nederlandse équipe bij de medailleverdeling werd overgesla gen. 1978: Praag Datzelfde gebeurde in Praag waar de Nederlandse atletiekunie de grootste ploeg uit de historie van het EK liet op draven. De 27 atleten tellende afvaar diging ging collectief af in de Tsjechi sche hoofdstad waar bondstrainer Hans Keizer getuige was van een enorme woe de-uitbarsting van de Engelse reus Geof frey Capes. De kogelstotende politieagent had voor het EK de ergernis gewekt van zijn collega's uit het Oostblok. Na de Geme nebestspelen in Edmonton had Capes opgemerkt niet zo veel te voelen voor deelname aan de kampioenschappen in Praag omdat strijden tegen de 'volge spoten tegenstanders' uit Oost-Europa toch maar 'tijdverspilling' zou zyn. Een opmerking waarvoor Capes, naar eigen zeggen, by aanvang van de finale de rekening kreeg gepresenteerd. De krachtpatser uit Huthersfield werd na melijk gediskwalificeerd omdat hy de startnummers niet op de voorgeschre ven wijze droeg. Capes ontstak in grote woede en liet daarop zijn sterke arm zwaaien. Die trof in de catacomben van het Strahovstadion één van de officials die volgens ooggetuige Hans Keizer 'door de lucht vloog en onder de verwar ming terechtkwam'. Het protest dat de Engelse teamleider Bob Simmons tegen de uitsluiting van Capes indiende had vervolgens geen en kele kans van slagen meer en werd dan ook door de jury d'appel verworpen. 1982: Athene Televisiekijkend Nederland hield massaal de adem in toen Gerard Nijboer op weg naar het monumentale Olympi sche Stadion in Athene plotseling pas op de plaats maakte. Maar nadat de atleet uit het Drentse Uffelte op zijn gemak een veter had vastgemaakt, zette hy on verstoord zijn zegetocht voort en be hield zijn voorsprong op de Belgische achtervolgers Armand Parmentier en Karei Lismont. Nyboer, die later zou verklaren dat de combinatie van hitte en een overdaad aan uitlaatgassen hem voor bijzonder grote problemen had gesteld, trad in Athene in het voetspoor van Gerda Kraan die in 1962 als laatste Nederland se atlete een gouden medaille had ge haald tijdens een Europese titelstrijd. De koelbloedige Daventria-atleet, die na 26 kilometer was gedemarreerd, kreeg het onderweg even benauwd toen de Ita liaanse ploegleider zijn beklag deed bij de organisatie. Bondstrainer Haico Scharn had Nyboer namqlyk een flesje aangereikt. „En officieel mag dat niet", besefte Nijboer naderhand. „Die Italia nen gingen daar vreselijk over tekeer, maar ik kreeg gelukkig alleen een waar schuwing. In elk geval heb ik daarna geen risico meer genomen en niks meer aangepakt". Behalve dan de gouden medaille die hem in het marmeren stadion, de baker mat van de moderne Olympische Spe len, werd uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27