Bij een depressie is relativeren noodzaak Een hotel vol kletskousen TERDAG 23 AUGUSTUS 1986 EXTRA PAGINA 23 (archieffoto). delen als valium en librium die de men sen passief maken. Ze worden natuur lijk wel gegeven bij angst en spanningen omdat ze een snelle werking hebben, mensen beter doen slapen, de angst doen verminderen. Maar de hoofdoorza ken van de depressie worden er niet door weggenomen. Naar mijn mening wordt er te snel naar kalmerende midde len gegrepen. Op het ogenblik is in de psychiatrische wereld een discussie aan de gang of kalmerende middelen de pa tiënten niet van de regen in de drup brengen". Nolen zegt dat er bij de buitenwacht veel onbegrip bestaat over de ziekte de pressie, die vooral voorkomt bij adoles centen en bij boven-veertigjarigen. Er lijden ook meer vrouwen dan mannen aan. "Dat heeft weinig met de maat schappelijke structuur te maken, maar heeft waarschijnlijk hormonale oorza ken. Een beruchte periode is die na de bevalling wanneer het hormonaal even wicht in het lichaam van de vrouw zich moet herstellen". "Depressieve mensen worden door de buitenwereld soms levenslang gete kend, terwijl ze buiten hun depressieve perioden niet te onderscheiden zijn van andere mensen. Ze functioneren dan volkomen normaal. Gelukkig zijn er kort geleden initiatieven ontplooid om te komen tot de oprichting van een pa tiëntenvereniging. Die vereniging kan mogelijk iets gaan doen aan alle onbe grip en misverstanden". Depressiviteit is niet slechts te verk tekenis toe te kennen. Je moet ze dan laten inzien dat lang niet alles zo nega tief is". "Om een voorbeeld te geven. Ik sprak onlangs een patiënt die vreselijk in de put zat na een weekeinde op familiebe zoek te zijn geweest. Van z'n dochter kreeg hij bij het afscheid altijd een zoen, maar nu was ze zo druk bezig geweest in de keuken dat ze alleen maar een hand had opgestoken. Hij was daar vreselijk over gaan tobben. Er is vast wat, ik heb vast iets verkeerds gedaan, prentte hij zichzelf in. Nou, dat idee moet je dan zien weg te nemen. Verder is psychothe rapie ook een kwestie van kennisover dracht, mensen inzicht geven in hoe een depressie kan ontstaan. Ze laten inzien dat ze op normale gebeurtenissen over dreven negatief reageren". Doelloos "Bij de behandeling moet je proberen dergelijke mensen geleidelijk weer wat te laten doen, anders liggen ze de hele dag in bed of hangen ze doelloos in een stoel. Omdat ze zich slecht kunnen con centreren moet je voorzichtig zijn met adviezen als 'pak eens een boek'. De pressieve mensen lezen heel langzaam, kunnen nauwelijks bevatten wat ze le zen. Dus laat ze dan beginnen met iets heel eenvoudigs en niet met moeilijke dingen waarbij ze van alles moeten be grijpen. Want lukt dat niet, dan verhevi gen de negatieve gevoelens zich". •en uit een tekort aan zelfvertrouwen. Bij psychotherapie wordt de naaste omgeving ook intensief betrokken bij de behandeling. "De partner moet ook we ten wat een depressie is. Men moet we ten dat een advies als 'ga eens iets leuks doen, naar de film of op vakantie' ave rechts kan werken. Immers, depressieve mensen kunnen nergens van genieten. En omdat ze geen plezier kunnen bele ven aan dingen die ze eigenlijk leuk zou den moeten vinden krijgen ze een groter schuldgevoel". Vrijwel elke depressie gaat volgens Nolen op den duur over. Soms na een paar weken, soms na een paar maanden en soms pas na een paar jaar. Het belang van medicamenten moet in het geheel van de behandeling niet worden onder schat. Nolen: "Zeker tachtig procent van de patiënten reageert positief op de me dicamenten. Er is in de loop der jaren ontzettend veel biologisch onderzoek verricht: hoe zit het met de hersenen, hoe verloopt het overdrachtsproces van de ene zenuwcel naar de andere? Geble ken is dat bij depressieve mensen de ac tiviteit in bepaalde hersengedeelten op het vlak van dat overdrachtsproces ge ringer is dan bij gezonde mensen. Een boodschap kan dus niet goed worden overgebracht". 9 Passief "Met medicamenten is de activiteit in dergelijke hersengedeelten te verhogen. Dit in tegenstelling tot kalmerende mid ken. Ze zijn geobsedeerd door de ge dachte dat het nog helemaal nergens op lijkt. Ze kraken zichzelf af terwijl de om geving juist zegt dat het weer wat beter gaat". Depressie is volgens Nolen een ernsti ge ziekte die vaker voorkomt dan menig een denkt. Zo'n tien procent van de mensen krijgt in het leven met deze zo genaamde stemmingsstoornis te maken. Op grond van in de Verenigde Staten ontwikkelde criteria spreekt men van een depressie wanneer iemand minstens twee weken last heeft van ernstige som berheid, gecombineerd met andere ver schijnselen als angstgevoelens, gebrek aan eetlust, traagheid in denken en han delen, geen toekomst meer zien, ruste loosheid, nergens meer van kunnen ge nieten, slaapstoornissen. Een patiënt die depressief is kan het leven ervaren als volkomen zinloos en loopt niet zelden rond met zelfmoordideëen. Nolen: "Voor een depressie is niet één oorzaak aan te wijzen. Zo'n jaar of vijf geleden werd nog gedacht dat een de pressie ofwel een biologische achter grond had - dus een zuiver lichamelijke oorzaak - ofwel een psychologische ach tergrond als gevolg van een bepaalde ka rakterstructuur. Nu heerst de opvatting dat er nooit sprake is van het één of het ander. Een aantal factoren tesamen, on der meer ook gebeurtenissen in de naas te omgeving, veroorzaken bij die bewus te persoon een depressie. Omstandighe den als echtscheiding, werkloosheid of huwelijksproblemen kunnen een de pressie bevorderen, maar zijn nooit de enige oorzaak. Anders zouden er veel meer depressieve patiënten zijn dan nu het geval is". Erfelijkheid Erfelijke factoren spelen volgens No len vaak een voorname rol bij het ont staan van een depressie. "Het is eigen lijk net als met hart- en vaatziekten, de één zal er qua aanleg eerder door wor den getroffen dan de ander. Ten aanzien van de erfelijkheid zijn zogenaamde adoptiestudies gedaan. Gekeken is naar de risico's die kinderen lopen om een de pressie te krijgen bij biologische ouders en bij adoptieouders. Als de biologische ouders last hadden van depressies was de kans op een depressie bij de kinderen vrij groot. Maar wanneer adoptieouders depressief waren wilde dat allerminst zeggen dat de aangenomen kinderen dat ook werden. De kans op een depressie bleek dan vrij klein te zijn". Depressiviteit wordt bestreden met medicijnen en psychotherapie, oftewel diepgravend praten over de problemen op het werk en in het gezin en het na gaan hoe iemands karakterstructuur in elkaar zit. Nolen: "Bij psychotherapie gaat het er ook om mensen anders te la ten denken over wat er aan de hand is. Depressieve mensen hebben de neiging alle dingen in hun leven een sombere be le therapeut moet de patiënt leren firealistische doelstellingen op te ïven en niet alle taken even be- aigrijk te vinden. Het lijkt zinloos tn eerst het zelfvertrouwen van de ktiënt te versterken, zoals op het genblik bij veel therapieën ge- eurt. Het ontbreekt de patiënt im- jers in wezen niet aan prikkels en Joed om nieuwe opdrachten aan te akken. De Westduitse professor Julius Kuhl n het Max-Planck Instituut voor psy- ïologisch onderzoek in München vam onlangs na langdurig onderzoek et bovenvermelde mededelingen naar ïiten. Mededelingen die menige psy- liater de wenkbrauwen deed fronsen, imers, Kuhl zette duidelijke vraagte- sns bij de huidige behandelingsmetho- »n van depressieve mensen. 'e hoog gegrepen Volgens dr. W.A. Nolen, verbonden in het psychiatrisch ziekenhuis Bloe- endaal in Den Haag en enkele maan- en geleden aan de Leidse universiteit •promoveerd op een proefschrift, geti ld 'Behandeling van depressies', wij- m de bevindingen van Kuhl niet zo ver door BertPaauw Het ontbreekt depressieve mensen niet aan inzet en enthousiasme bij het aanpakken van taken en opdrachten, maar omdat ze zichzelf te hoge eisen stellen ontstaan er onophoudelijk teleurstellingen. Op die manier versterken zij steeds weer hun eigen mening dat ze niets tot stand kunnen brengen. af van de gangbare opvattingen. "Ook hij zit op de toer dat depressieve mensen niet kunnen relativeren. De doelen die ze zichzelf opleggen zijn te hoog gegre pen. Veel depressieve patiënten zeggen, ik wil wel, maar het lukt niet. Ze kunnen of willen niet onderkennen dat de din gen die ze uitvoeren al een beetje luk Dr. WA. Nolen: "Ze laten inzien dat ze op normale gebeurtenissen over drevennegatief reageren". (fotoGPD) weer in de voerbak dook en ging mee schreeuwen in het koor der kletskousen. Peter de Ruijter verstrekt ook infor matie over de welstand van de vogel wanneer de eigenaar daarnaar vanuit zijn of haar vakantieadres informeert. Want dat gebeurt. „Laatst een dame die uit Frankrijk telefoneerde om te weten hoe het met haar papegaai ging". Koning De klant is koning. Ook al zijn de prij zen laag met een gulden per dag voor een kanarie en (het maximum) f 2,50 Voor een papegaai. Directeur Van Dijk, de collega van mijnheer Hilton: „Alleen als er iemand zou komen met een heel bijzondere vogel - maar dat is nog niet gebeurd - moet de prijs misschien aan gepast worden. Kijk, als men hier een kolibri brengt... Dat redden we niet met f 2,50. Een kolibri heeft om de 10 minuten honingwater nodig, de -temperatuur moet omhoog tot 28 graden en er moet gezorgd worden voor een vochtigheids graad van ten minste 75 procent. Daar kom je niet uit met f 2,50". "Het is nu al moeilijk om uit de kosten te springen. Er gaat meer tijd en voedsel - en daardoor geld - in zitten dan we ge dacht hadden. We redden het nét, maar dat is voldoende. Ik heb dit hotel niet opgezet als een onderneming die winst moet opleveren, maar als een service voor bezoekers van dit park die in hun vakantie hun vogel niet konden onder brengen. Het is een vorm van public re lations waarmee ik meer naamsbekend heid hoop te krijgen. En ik moet zeggen: na een paar maanden merk ik het al. De hotelvogels komen niet alleen uit Bra bant, maar uit alle delen van Nederland: mond-op-mond reclame. Plus dat de Belgische televisie hier ooit geweest is; dat zal ook wel doorgewerkt hebben". "Wanneer we straks het zomerseizoen afsluiten, denk ik dat we hier 200 vogels hebben gehad met een gemiddeld ver blijf van 10 dagen. Dat betekent 2000 overnachtingen. Ik verwacht voor vol gendjaar een nog grotere belangstelling, maar wat ik daarmee moet? De vogels zitten nu in het winterquarantainever- blijf van het park; ik kan nog twee ruim ten - die in de zomer altijd leegstaan - erbij trekken, maar dan houdt het op. Zou het méér moeten worden dan ben ik vanwege de kosten 'edwongen op een andere basis te gaan werken en of dat nou de bedoeling is, ik weet het niet". Wintersport "Dat probleem begint nu al in de win ter. Er zijn mensen die me gevraagd heb ben of ze hun vogel hier ook kunnen on derbrengen als ze met wintersport gaan. Maar dan heb ik deze ruimte niet, want daar moeten mijn eigen dieren in. Ga ik een apart hok bouwen, dan komt de prijs door de extra uitgaven rond een tientje per overnachting en dat lijkt me wat al te duur". Nederland kent hotels in alle soorten en maten, maar er was nog niet zoiets als 'De Kletskous', een tijdelijk onderkomen voor gevogelte van verschillende pluimage, maar toch vooral voor papegaaien. Het is er in elk geval een lawaai van jewelste. door Peter Heerkens „Welkom", krijst een in bonte kle- ren gestoken gast in de lounge - te vens slaapzaal - van het kleine hotel dat verscholen ligt in de Oisterwijk- se bossen. „Welkom", „Welkom". Het duurt niet lang of het meren deel van de logees schreeuwt mee. Hard en alles door elkaar. „Hallo", „Welkom", „Goeiedag". Het kabaal culmineert in een oren teis terende kakofonie. Een onverstaanbaar door-elkaar-gepraat, dat het personeel inspireerde tot de naam van het dit voor jaar geopende hotel ,De Kletskous'. Het hotel bestaat uit één ruimte. Twaalf bij zes meter, keurig betegeld, uitstekend geventileerd en prettig verwarmd. Een accommodatie voor 80 gasten. Op dit moment zjjn er ongeveer 45. Vreemde vogels, die het er zo te horen en zo te zien aardig naar hun zin hebben. Unicum Hoe groter de vogel, hoe hoger de prijs voor vol pension. Maar dan nog: een habbekrats. Drie categorieën: f 1,00, f 1,50 en f 2,50 per nacht. Desgewenst is het personeel bereid om voor dat bedrag de gast te baden, desnoods meerdere malen per week. En wie iets speciaals wil eten, krijgt het. Een wilgentakje bij voorbeeld. Of snoepstengels. „Zo lang het niet te gek wordt, houden we reke ning met alle wensen", zegt directeur Querinus van Dijk van ,De Kletskous'. Hij leidt sinds dit vooijaar Nederlands meest unieke hotel; volgens hem zelfs een unicum in de wereld. Voorzover hij kon nagaan bestaat dat nergens, een vo gelhotel. Hij zou er ook niet opgekomen zijn, als een paar vaste bezoekers van zijn Vogèlpark Oisterwijk hem niet ge vraagd hadden tijdens hun vakantie op de papegaai te passen. Ook wel op een kanarie en een grasparkiet, maar vooral een papegaai. „Een kanarie of een ham ster raak je voor de vakantie nog wel eens kwijt bij de buren", zegt Van Dijk, „maar een papegaai, zo'n druktemaker, dat valt niet mee". Van het een kwam het ander en zo was Van Dijk hoteleigenaar voor hij het wist. „Als ik nu mijnheer Hilton tegenkom kan ik dus gewoon .collega' zeggen". Van buiten op een tak, schreeuwt de tot de vaste inventaris van het Vogel park behorende los-vliegende papegaai Fred naar het hotel. „Lorre... Lorre...". Kletskousen als ze zijn, knopen ze daar binnen een gesprek aan dat doorsnerpt tot in de directiekamer. „Ze kunnen je soms knettergek schreeuwen", zegt Van Dijk. Maar hij is getraind in vreemde vo gels. Al 17 jaar directeur vair het park in het tussen Den Bosch en Tilburg liggen de Oisterwijk, waar hij er op viereneen- halve hectare 2000 stuks heeft zitten. Van een Napoleontje tot een struisvogel; toch overwegend papegaaien. De hotelgasten zijn vogels van ver schillende pluimage die wat de pape gaaien betreft namen dragen die duiden op weinig originaliteit bij de eigenaar. Lorre's en Jacco's dus. Ze delen hun ver Wordt er niet oorverdovend 'Welkom' gekrijst, dan is de krant van vandaag wel onderwerp van gesprek, (foto anp> blijf waarvoor het baasje bij receptionis te Ingrid Jansen een heuse reserverings overeenkomst heeft moeten tekenen, met een jonge kraai, het bastaardputter- tje Kobus, een beo, een Japanse nachtegaal, zebra-vinken en kanaries, dwergpapegaaien, kakatoes, grasparkie ten, valkparkieten, en zebravinken. Alle maal in hun eigen kooitje (dat is een van de voorwaarden aan de balie van ,De Kletskous') en die getuigen vaak van veel liefde voor de gevleugelde huis vriend achter tralies. Rode wasknijper Pino en Sien, twee dwergpapegaaien, zijn door hun eigenaar verwend in de kooi met een rode wasknijper, een geel laddertje, een sleutelhanger, een spiegel tje en twee bellen. Veel belletjes in alle kooien; veel spiegeltjes ook. En voor de papegaai Kootje een stukje touw om mee te spelen. Veel handgemaakte (dus dure) kooien waarvan de kakatoe Coco de meest indrukwekkende heeft: een grote koperen kooi, waarvan Van Dijk de aanschafprijs over de 1000 gulden schat. Veel eenvoudig plastic ook, maar daarom niet minder verzorgd met speel tjes, desnoods tot óp de kooi. „Maar we beginnen er niet aan", zegt Van Dijk, „om de vogel er voor zijn spelletje uit te halen. Dat risico kunnen we niet lopen. Wil iemand het per se toch, dan vragen we een vrijwaringsbewijs". Dat gebeurt dan bij het afwikkelen van de formaliteiten die - zoals in een echt hotel - lopen via de receptioniste, in dit geval Ingrid Jansen die zetelt aan de kassa van het Vogelpark. Zij dicteert de huisregels en noteert de wensen van de. eigenaars die er met hun vogels en vo geltjes bijzondere contacten op na blij ken te houden. Daar krijgt de vaste verzorger Peter de Ruijter vervolgens weer mee te maken. Bij Doris, een dwergpapegaai, het ver zoek om hem regelmatig wit papier te geven als speelgoed. Bij Paco, een 'ge wone' papegaai, af en toe een stukje komkommer. Bij Coco, ook een pape gaai, de aantekening „graag een wilgen takje". Paco is achtergelaten met het briefje „lx per week douche". Dat dóet Peter de Ruijter dus ook allemaal. Hij heeft een keer zo lang gespeeld en ge sproken met een van heimwee overstuur geraakte Amazone-papegaai die uit ver driet weigerde om te eten, tot het dier

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23